Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. braakhokken. Voor alle arbeiders, die arbeid verrichten in dienst eener onderneming of daar mede gelijkgestelde instelling of inrichting, geldt de 10-urendag, behalve voor de zeer enkele cate- goriën, welker uitzondering strikt onvermijdelijk was. Voor alle arbeiders, die werkzaam zijn in fabrieken en werkplaatsen, wordt vanaf drie jaren na de inwerkingtreding der wet geleidelijk de 8-urendag ingevoerd, zoodat deze acht jaren na de inwerkingtreding der wet definitief zal zijn ingetreden. Voor den landbouw en alle andere bedrijven, waar de arbeid niet in fabrieken en werkplaatsen geschiedt, wordt een overgang tot den 8-urendag nog, als vastgelegd in de wet niet mogelijk ge acht. Voor den arbeid in fabrieken en werkplaatsen wordt tevens terstond ingevoerd de vrije Zater dag (vanaf 1 uur) met op dien dag een arbeids duur van 7 uren. Voor fabrieken en werkplaat sen wordt dus de 57-urige werkweek ingevoerd. Ook de 7-urendag op Zaterdag zal op andere bedrijven kunnen worden toegepast. In het ontwerp zijn in het algemeen, ten aan zien van den arbeidsduur, mannen, vrouwen en jeugdige personen op één lijn gesteld. Met een arbeidsduur van 10 (resp. 8) uren mag dit ratio neel worden geoordeeld. Overigens wordt over- en nachtarbeid voor jeugdige personen in fabrie ken en werkplaatsen niet toegelaten. Daar alleen voor fabrieken en werkplaatsen en voor de land bouwbedrijven een verbod van nachtarbeid geldt, voor een enkel ander bedrijf, zoo werd voor het koffiehuis- en hotelbedrijf een afzondeilijke bepa ling ingevoegd. Aan den nachtarbeid wordt de voorwaarden verbonden dat dezelfde arbeider slechts eene van de drie weken dezen arbeid mag verrichten en dan slechts gedurende 8 uren buiten de rusturen. Bovendien wordt voorgeschreven, dat iu dag- en nacht (z.g. centinu) bedrijven, de achturendag wordt ingevoerd voor alle arbeiders, die om de veertien dagen aan den nachtarbeid deelnemen, zoodat daarvoor het 3-ploegenstelsel zal moeten worden ingevoerd. De nacht is in de fabrieken en werkplaatsen gesteld op de tijdruimte van 6 6, in den landbouw Aan 6—5 (of van 64 voor het melken). Voor andere, daar buiten val- lenpe bedrijven, is een speciale grens gesteld voor sommige bedrijven (bijv. de zeeschipperij) is geen grens te stellen. De invoering van den 10-urendag per etmaal, is hier voldoende. Wat betreft den kindearbeid is met het verbod van arbeiden gegaan tot den leeftijd van 14 jaren. Een leerplicht tot het 14de jaar be hoort hierbij, doch bij het ontbreken daarvan kan daaromtrent hier geen voorstel worden gedaan. Binnenkort zal een wetsvooastel volgen, de strekking hebbende, de leerplichtswet in dezer voege te herzien. Ten aanzien van de landbouw bedrijven kan een absoluut verbod, van wat men zou kunnen noemen kinderarbeid, slechts gelden ten aanzien van een onderneming buiten het gezin van de ouders of voogden, waartoe het kind behoort, en bij wie het inwoont. In ieder gezin verricht het kind beneden 14 jaar wel eens eenige lichte hulp, die geen wetgever kan en zou mogen verbieden. Eigenlijken geregelden land arbeid of arbeid in tuin- en boschbouw, of in de veehouderij, zal het kind, volgens het ont werp, niet mogen verrichten. Lichte hulp wel. Wat lichte hulp is, daaromtrent zal zich spoedig een jurisprudentie vormen. Het spreekt vanzelf dat die hulp alleen mag worden verricht voor het gezin waartoe het kind, hetzij als eigen, hetzij als aangenomen kind, behoort. In bouw en redactie is grootendeels, waar af wijking niet gewenscht, of, wegens de veel rui mere strekking van dit ontwerp geboden was, de Arbeidswet van 1889 en het ontwerp-Arbeidswet van 1911 gevolgd. Prins Hendrik. Z. K. H. Prins Hendrik is eergisteravond 9 uur van de halte Soestdijk over Utrecht naar Den Haag vertrokken, waar hij tot Dinsdagavond zal verblijven. Audiënties. De gewone audiëntie van den Minister van Koloniën en van den Minister van Justitie zal resp. op Vrijdag 4 Augustus, Zaterdagö Augustus en Zaterdag 12 Augustus a.s, niet plaats hebben. Gedistilleerd en vruchten. Staatscourant No. 178 bevat de Wet van den 18en Juli 1911, houdende nadere bepalingen met betrekking tot de belasting bij invoer verschuldigd van gedistilleerd en vruchten. Mr. A. D. W. de Vries. Heden wordt het nieuwbenoemde lid van den Raad van State, Mr. A. D. W. de Vries, als zoodanig beëedigd, waarna hij nog denzelfden dag zijne betrekking aanvaardt. Openbare Leeszalen. Nadat in December jl. door de Tweede Kamer het beginsel van Rijkssubsidieering van openbare leeszalen is aangenomen, werd vanwege de Cen trale Vereeniging voor Openbare Leeszalen en Bibliotheken een commissie iugesteld, wier taak in het bijzonder zou zijn toegelicht uit te oefenen op de nakoming der door de Regeering te stellen voorwaarden waarop van Rijkswege steun zou kunnen worden verleend. Deze commissie bestaat uit 5 leden, waarvan 4 leden door het bestuur der Centrale Vereeniging worden benoemd, terwijl het 5e lid door den Minister van Binnenl. Zaken wordt aangewezen. Dezer dagen werd als zoodanig aangezen dr. J. Th. De Visser, lid der Tweede Kamer, terwijl als verdere leden zitting namen de heeren mr. J. N. Van Hall, te Amsterdam, mr. V. H. Rutgers te Hilversum, dr. M. Schoengen te Zwolle en dr. Th. Stoop te Dordrecht. Tariefwet. Ruim honderd fabrikanten, grossiers en handie- ijaars te Amsterdam, hebben een adres gericht tot de Tweede Karper waarin zij er op wijzen, hoezeer beihajive hunne bijlzondere belangen, ook het algemeen belang bedreigd wordt door het ontwerp Tariefwet. In ons l!a,nd is gedurende een reteks van jaren algemeen® welvaart en een daaruit voortvloeiende stijgende koopkracht te cons talee ren en nu zien ondergeteiekeindien in het wijfeigten der tot nu toe gevolgde handelspolitiek met zorg hiervan hoogst schadelijke gevollgten tegtemoeit. In heit Bijzonder wfensclhen zij te wijzen op het feit, dat onder den bes taanden toestand onze industrie in den l'oop der jaren op! menig' onder deel van dit uitgebreid gebied aan den buiten lander den pas beeft afgesneden, zoodat bet ge tal der ingevoerde artikelen gaandeweg is ver minderd Met, het oog op de belangrijke plaats, die onze nijverheid op de wereldmarkt inneemt, is volgens hen de in het vooruitzicht gestelde bescherming volkomen overbodig, ja, zelfs in de meeste ge vallen schadelijk te acjhten. Dat onzel tak van handall en nijverheid van zeer groote befceekënis is wordt ten duidelijkste aangetoond door de cijfers' der daaruit geraamd opbrengst van invoerrechten van ruim 6 luil- lioen, dus ongeveer 1/3 gedeelte van het geheel. Het vallt niet te ontkennen dat eene dusdanige verhooging voor enfcelie indus'triën, beschermend zal1 werken en eenig voordeel zal bezorgen aan enkeile ninnenlandsohe produlcientein, maar dit kleine voordeel staat in geien,ertei verhouding' tot heit onberekenbare groote nadeel! dat een over wegend g'rjaoter aantal' fabrikanten en handelaren hiervan zoude ondervinden. Verhooging van/den prijs van de meeste ver. bmikisart.ikel'en ka,n niet uitblijven en het is niet aa,n te nemen dat deze prijs verhooging sRoeldig zal worden gevollgld door eene evenredige verhoo ging van tonnen of salarissen, zoodat adr. duch ten dat eene vertnindterdie koopkracht van de bevolking een belangrijken achteruitgang in zaken teweeg zal' brengen, terwijl als vrij zeker kan worden vastgesteld djat ook de binnenlandse hei nijverheid hierdoor g'evoelï'g zal wttrdietn getroffen en de raming van het recht' op- buitenliandsch' fabrikaat nieit aan de verwachting za.lt beantwoor den. Men zou onze nijverheid ook daarom geen dienst belwijzen., indien mien o-p kunstmatige wijze de- productie zo-ude WiÖfen v-ergroioitem, olmdat zij! nu reeds voldoende in de behoefte- kan voorzien en de invoer van1 een aantal artikelen door ver schillende bijomstandigheden onmogelijk zal kun nen worden gemist. Het is dan ook in het belang van den geheieten handel en van alle klaissen der bevolking dat adr. dringend verzoeken het Wetsontwerp tot' verhoo ging van het tarief van invoerrechten niet aan tei nemen. Eervolle onderscheiding. De Staatscourant van gisteravond bevat een Kon. Besl., waarbij de heer J. C. Jansen, wet houder der gemeente 's-Gravenhage, waarnemend burgemeester, is benoemd tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau. Verjaring Koningin-Moeder. De parade, ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder door het garni zoen der residentie te houden, zal worden gecom mandeerd door den kolonel Twiss, van het 3e regiment huzaren, en geïnspecteerd worden door den generaal De Meester, gouverneur der residentie. Hulde aan minister Talma. Naar wij vernemen, zal er waarschijnlijk in Den Haag in de maand September door den Bond der - R.-K. Werkliedenvereenigingen een groote betooging worden gehouden om dank te brengen aan Minister Talma voor hetgeen hij op het ge bied der sociale wetgeving heeft verricht in het belang van den arbeider. Bestond aanvankelijk het plan dat de Katho lieken gezamenlijk met de overige Christelijke arbeiders zouden betoogen, om verschillende rede nen is van dit samenwerken afgezien. (Msb.) Een spoorwegconferentie. Naar het Hbl. verneemt, zal, op 12 September eene bijeenkomst plaats vinden te 's-Gravenhage van afgevaardigden der Fransche, Belgische, en Nederlandsche spoorwegen ter bespreking van het Nederland-Belgisch Fransch personen en tagage- tarief. Koninklijk bezoek aan Utrecht. Het dochtertje van den heer W. II. baron Taets van Amerongen van "Woudenberg, te Utrecht, Kamerheer in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin en eerevoorzitter van de vereeniging «Koninginnedag Utrecht," zal Donderdag a.s. ter gelegenheid van het bezoek van het Koninklijk Echtpaar, aan Utrecht, op het oogenblik, dat de hooge gasten ten Paushuize verschijnen, om al daar bij Z.Ex. den Commissaris der Koningin de thee te gebruiken, aan H. M. de Koningin namens de vèreeniging «Koninginnedag Utrecht" een huldeblijk aanbieden in den vorm van een zilveren beker met inscriptie. Prins Hendrik, die op den dag van het be zoek van de Koningin aan Utrecht (3 Aug.) aan zit aan een maaltijd van de Malthezer Orde, is door het gemeentebestuur uitgenoodigd des avonds het vuurwerk op het Vreeburg bij te wonen. De warmte. Door de buitengewone warmte is het gebruik van duinwater te Amsterdam zoodanig toegeno men, dat de voorhanden inrichtingen in de win- plaats nauwelijks het benoodigde water kunnen leveren. In verband hiermede wordt reeds voor de waterlevering aan de Bad- en Zweminrichting aan den Heiligeweg, waarvoor sedert einde van 1909 duinwater was gebruikt weder als vroeger, Vecht water aangewend. Het woning-vraagstuk. Men meldt aan de Stand. Door vrij-socialistische en zoogenaamde onafhan kelijke vakorganisaties wordt een actie voorbereid tegen het opdrijven der woninghuren. De huis eigenaren, zoo wordt beweerd slaan munt uit den bestaanden woningnood, en daardoor wor den het meest getroffen de werklieden, die geen eenigszins geschikte woning kunnen vinden tegen een matigen huurprijs. Gezinnen met kinderen dwingt en dringt men zoo heet het verder hunne woningen te ontruimen, of weigert men woningen te verhuren, dan tegen prijzen die niet kunnen worden betaald. «Als enkeling staat men vrijwel machteloos tegenover deze parasieten", zoo luidt 't verder «Wij meenen, dat er tegen het schunnig werk dezer heeren moet worden geprotesteerd. Het blijkt dagelijks, dat er onder het publiek eene groote mate van ontevredenheid reeds is over dat al maar hooger opvoeren der woninghuren. Deze speculatie moet ten slotte stuiten op een ernstig verzet en een besliste weigering bij het volk." Gepoogd zal worden, door middel van de pers, van buurtvergaderingen, enz. de actie voor te be reiden en het verzet, reeds hier en daar begon nen, uit te breiden. Nafeest te Briissel. Men schrijft van eergister uit Brussel Als menschenlievenden naklank van het heuge lijk bezoek hunner geliefde Vorstin, werd door de zorgen van het bestuur der Nederlandsche Ver eeniging van Weldadigheid te Brussel, een feest bereid aan een 250 tal hunner aldaar gevestigde behoeftige lasdgenooten. Door vrijwillige bijdra gen daartoe in staat gesteld, werd de feestmaal tijd in eene rijkelijk met oranje versierde zaal gegeven. Een cinematograaf droeg veel tot de feestvreugde bij, terwijl het muziekcorps van Van den Bergh hun daartoe welwillend aangeboden door den heer Andriesse, het geheel opluisterde Op hoogen prijs werd gesteld het bezoek van den gezantschapsraad der Nederlanden en mevrouw Jhr. Melvill van Carnbee. De gezant der Neder landen was tot zijn leedwezen verhinderd in per soon aanwezig te zijn. Telegrammen van hulde en liefde werden toegezonden aan HH. MM. de Koningin en de Koningin-Moeder. Ingezetene of niet Men meïldt aan dé ,,'Msb." uit Vlissingen Bij die jomgfete periodieke verkiezing voor den gemeentera,ad afcer Wleird o.a. gekozen het eerste sociaal-democratisch lid, de heer G. F. Lin- d' ijer. Een paar dagen na zijne verkiezing ont ving de heer Limdeijer eien schrijven van den burgemeester, waarin deze bezwaar maakt tegen het afgeven van eene verklaring getuigende dat de gekozene op den dag waarop' de uitstag der verkiezing werd vastgesteld ingezetene was', zooi- als art. 17 der gemeentewet dit voorschrijft. En Wel op 'grond dat de heer Linideijier eerst op 30 Juli 1910 in de bievolki!ngsregisters, werd inge schreven, terwijl! hij! ,ap 18 J uli 1911 gekozen weid tot. raadslid'. Alk de heer L. bewijs kan toveren, dat hij althans van af 18 Juli 1910 zijn woonplaats binnen de gemeente hieeft gehad, zou, de burge meester bereid zij'n afenog bedoelde verklaring af te geven. f Volgens de „Baanbreker",1 bet door dein heer Li ndc-ijer geredigeerde weekblad, verklaarde de burgemeester in jeien onderhoud, dat hij van meening is, dat art. 19 der gemeentewet, waarin alö een der vereischtein om lid van den raad te kunnen zijln, wondt genoemd dat men ge durende de Kaatste twiaalf maanden zijn woon plaats in de gemeente beeft geh,ad, ook van toe passing is op. art. 17. De heer Lindeijer hiiqent dat dit niet liet g'e- val' is, e|n beroept zich hierbij! op hletgeien prof.' mr. J. Oppenhie'fti in zijin „Gemeenterecht" be treffende deze zaak zieglt. Prof. Oplpenheim komt tot. de conciluisie dat het ontbreken van genoom- de verkllaring geien reden is om iemand uit den raad te: weren; afe blijkt, dat hij' gedurende het jaar dal mot bet aanvangen van liet lidmaat schap verstrijkt, woonplaats binnen de gemeente heeft gehad. 1 f. Mocht d,e burgemeester blijven weigeren de verklaring af te geven, dan zal' de heer Lin- deijer zijn andere s'tukken toch inzenden, opdat de raad in deze uitspraak doe. Landverhuizersverkeer door Pruisen. Gistermorgen hebben de grensautoriteiten te Bentheim onder politiegeleide naar Oldenzaal teruggezonden twee Russische landverhuizers, van een transport van de Allan-lijn uit Liverpool, die respectievelijk 1060 en 300 mark en een reisbiljet voor Berlijn, maar geen paspoort bezaten. Zij gaan terug naar Rotterdam. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 1 Aug. 4911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 770.6 te Wisby. Laagste barometerstand 752.8 te Valentia. Verwachting tot den volgenden dag zwakke tot matigen veranderlijke later zuidwestelijke wind, toenemende bewolking, waarschijnlijk on weer, later koeler. Gemeenteraadsverkiezing. Door de heeren P. de Bruin, E. Koopmans en D. Ris Jzn., leden van den gemeenteraad, zijn bij Ged. talen bezwaren ingebracht tegen het besluit van den gemeenteraad tot toelating van de heeren mr. J. C. von Briel Sasse en mr. M. J. G. M. Kavelaars als leden vah den gemeenteraad. Tuinfeest Oranje-Vereeniging. Naar het Comité verneemt, zijn er verschei dene personen, die van meening zijn, dat men op een huisgenootkaart van f 0.25 alleen, ook toegang heeft tot den tuin. Het comité verzocht ons, teneinde alle kwesties s avonds aan den tuin te voorkomen, nog eens te willen mededeelen dat men op de groene huisgenootkaart slechts toegang heeft, wanneer men begeleid is door een lid der Oranje-Vereeniging, die zijn bewijs van lidmaatschap moet kunnen toonen. Hetzelfde geldt voor huisgenooten van leden der S. O. V. Zij die dus denken, op een huisgenootkaart zonder geleide van een lid der O. V. of S. O. V. toegang te hebben, vergissen zich en zullen onher roepelijk s avonds aan den tuin f 0.75 per persoon bij te betalen hebben. Programma van de Uitvoering door het Stedelijk Muziekkorps op Woensdag 2 Aug, 's namiddag 7£ ure in de Plantage te geven. 1. Volksliederen. 2. Bersaglierre, Eilenberg. 3. Ungarscher Lustspiel, Kèler Béla. 4. Sirenen Lauber, Waldteufel. - 5. Confetti Pot., Klein. - 6. Fan Sango Spaansche dans, Burgdorffer. 7. Marsch. Bij de te Amsterdam gehouden examens hoofdakte is o.m. geslaagd mej. M. Oranje alhier. Door mej. W. H. J. Heyligers is eer- vol ontslag aangevraagd als onderwijzeres aan school F. tegen 1 September a.s., en wel om reden zij ter beschikking is gesteld van den gouverneur- generaal van Ned.-Indië, om benoemd te worden als onderwijzeres aldaar. Gister-middag is in de politie wacht aan de Hoofstraat verbonden zekere J. v. G., die in een café door een Rotterdammer een bloedende wond aan het hoofd was geslagen. Heden-morgen ongeveer 7 uur werd de brandweer gealarmeerd, omdat het haven kantoor aan den Overschieschen weg in brand zou staan. Toen de_ brandweer ter plaatse kwam, was de brand echter reeds gebluscht. t Bleek dat bij het afbranden van verf krullen die tusschen de wanden van het houten huisje zijn ingewerkt, in brand waren geraakt, zoodat het huisje vol rook stond. De brand werd gebluscht .door een paar plan ken weg te slaan en eenige emmers water over het vuur uit te storten. Van morgen werden een paar Chi- neezen op het politiebureau gebracht. Volgens zeggen hadden zij op straat de genees- of heel kunst aan de oogen beoefend. De beide zonen van het Hemelsche rijk werden naar Rotterdam overgebracht. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Woensdags 2—4 u. Stedelijk Museum. Doeleplein. Woensdag 2 Aug*. 8 u. O. V. Oranjeveroeni- g'ing. Feestavond. F. e n Hon d e r d j a r i g e. Mevrouw die weduwe Ion sen-van Vu'gt, in Den Haag, is gisteren 100 jaar oud geworden. Zij geniet een goede gezond, he,id. Het portret van den honderdjarige dame, ge schilderd (1 oor haar kleinzoon, den kunstschil der Dirk Jansen, is tentoongesteld in dien kunst- handel-Biesimg. Bedorven Worst. Vermoedelijk door het eten van bedorven worst is te Haartom een vijf. jarig kind overleden. Ook de vader van het kind is ongesteld. Geneeskujndigten doen onderzoek. Door de, hitte bevangen. Vrijdaignamid- dag weird de. 48-jarige werkman Valk aan tie stcarineika1arsenfabriek te Gouda zoo door d'e hitte bevangen, dat hij onder geneeskundige behande ling moest wiordön gesteld. De man is' Zondag, morgen overleden. De kaarsenfabriek werd Zaterdag wegens dé hitte stop gezet. Zondagavond, is de nachtploeg weer aan het werk giegaan. I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2