Dagblad voor Schiedam en Omstreken. De Financier. 34ste Jaargang. Woensdag 2 Augustus 1911. No. 10082. Officieele berichten. Levering Kachelkolen. Ruiteiiiikadgch Nieuws. De Marokkaansclie kwestie. FEUILLETON. Verspreide berichten. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, por maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 16 regels 0.92elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, zijn voornemens op Maandag 7 Augustus a.s., namiddags 2 uur, ten Raadhuize aan te besteden de levering van 135 ton steenkolen voor de kachels in de verschillende gemeente gebouwen. De gezegelde inschrijvingsbiljetten moeten in gesloten enveloppe, waarop een aanduiding dat zij een inschrijvingsbiljet bevat, vrachtvrij wor den ingeleverd in de ten Raadhuize aanwezige gesloten bus voor des middags 12 uur van den dag van aanbesteding. De inschrijving geschiedt franco voor den wal op aan te wijzen plaatsen, het weegloon en on kosten zijn voor rekening van de gemeente. De politie herinnert er aan, dat het verboden en strafbaar is de wandelpaden in de Warande te berjjden met een motorrijtuig, een rijwiel en andere voertuigen, kinderwagens uitgezonderd. De leugenachtige berichten der Fransche pers, dat de Duitsche keizer het standpunt door zijne ministers in de Marokko-kwestie ingenomen, niet zou deelen, hebben een nieuwe en afdoende lo genstraffing uit officieuse bron gekregen. Zooals de «Neue Preusische Korrespondenz" uit diplomatieke bron verneemt, is uit het onderhoud van den rijkskanselier en den staatssecretaris van buitenlandsche zaken met den Keizer te Swine- münde de volkomen overeenstemming van den monarch met de politiek, die de Duitsche re geering in de Marokkokwestie gevolgd heeft, ge bleken. De staatssecretaris van buitenlandsche zaken, von Kiderlen-Wiichter, heeft Maandag, weer een onderhoud met den Franschen ambassadeur ge had, waarbij hij den vertegenwoordiger van Frank rijk het standpunt van de Duitsche regeering wel zal hebben bekend gemaakt ten opzichte van de instructies, die Cambon onmiddellijk voor het vertrek van Kiderlen-Wiichter naar Swinemünde van zijn regeering heeft ontvangen en die door hem aan den Duitschen staatssecretaris zijn over handigd. Ook aan het »Berliner Tageblatt" wordt mede gedeeld, dat in koloniale kringen een beweging op touw gezet zal worden tegen het afstand doen van Togo, waarvoor, naar beweerd wordt, plannen bestaan. De Deutsche Ivolonial Geseilschaft, waar van hertog Johann Albrecht van Mecklenburg voorzitter is, wil een protestbeweging op touw zetten. Uit Rome wordt aan de „Lokaf Anzeigter" gösoindIn dé Stampa spoort Giolttti aan de buitenlandsche politiek met meer kra'cht tie voe ren. De onderhandelingen over Marokko, mogten niet afgesloten wordtin zondier dat Italië daaruit voordeel trekt en dichter hij' Tripolis komt. Als Boeiende Roman. (Naar het Franseh.) 10) Als door den bliksem getroffen. Den tweeden dag nadat Gustaaf Marchand zoo onverwacht de tienduizend frank vond, welke hij noodig had, den volgenden dag alzoo dat hij naai de bank Odon Wegrow was geijld om de tien duizend frank te storten tot inlossing zijner accep- tatiën, dus den 17e September, verscheen des morgens te tien uren een livreibediende in No. 11 rue Fondarij en vroeg aan de huisbewaarster vMijnheer René Bernard »Op de vierde verdieping, rechts 1" De bediende ging naar boven, schelde, en geen antwoord ontvangende, schelde hij nog eens, ein delijk een derde maal, maar even nutteloos. Hij daalde de trap af en zei aan de huisbewaarster «Mijnheer René Bernard is niet thuis het spijt mij wel. Mijnheer de graaf heeft mij belast hem dezen brief te overhandigen en hem antwoord terug te brengen." »Zoo, is uw patroon een graaf?" een andere mogendheid zich in Tripolis neste llen kam, dan is het met Italië als groote mogend heid gedaan. Dan is het gedaald tot het peil van Zwitserland of Perzie. ENGELAND. De grondwetcrisis blijft in Engeland nog steeds het onderwerp van den dag, dat evenzeer als de buitenlandsche verwikkelingen waarin het Britsche rijk mede betrokken is, de aandacht gespannen houdt. In een open brief aan lord Landsdowne ver zekerd lord Campesdown nohmaals, dat hij zich ten opzichte der vetowet onzijdig zal houden en er noch voor noch tegen zal stemmen. De parlementaire redacteur van de «Times" wijst op de moeilijkheden, waarin de regeering thans verkeert. Het Lagerhuis behandelt eerst de volgende week weder de veto-wet en de re geering blijft in het onzekere of de wet naar het Hoogerhuis zal gaan en of zij tot het benoemen van nieuwe peers over moet gaan voor de noodzakelijk heid dier benoeming gebleken is. Sommige minis ters zijn daartegen, want, zoo de benoeming over bodig bleek, zou ze ongetwijfeld vele volgelingen van Lansdowne ergeren, die verklaard hadden Landsdowne te volgen, omdat ze meenden daar door een benoeming van nieuwe peers te kunnen voorkomen. De «Pali Mall Gazette" bericht, dat de brief van lord Landsdowne aan lord Capesdown en het aarzelend optreden der regeering lord Halsbury en de zijnen krachtig steunen in hun verzet tot het uiterste. De leiders ontvangen dagelijks overal vandaan honderden telegrammen van instemming. Zestig Hoogerhuisleden hebben thans besloten tegen de vetowet te stemmenhun aantal neemt dagelijks toe. PORTUGAL. De wetgevende vergadering houdt zich thans met de samenstelling der nieuwe grondwet bezig. Art. 5 van de grondwet werd goedgekeurd, uit gezonderd paragraaf 34, 35, het tweede deel van 36, 37 en 39. Met 78 tegen 76 stemmen werd paragraaf 48, die het recht van staking en lock-out erkent, verworpen. TURKIJë. Aan het «Berliner Tageblatt" wordt uit Kon- stantinopel geseind, dat de ministeraad zich gis teren hoofdzakelijk bezig gehouden heeft met de Malissorenkwestie en bij vroegere besluiten is gebleven. Heden eindigde de onderwerpingster mijn voor do opstandelingen. De grootvizier zond gisteren abdel-bei, den president van de Albanee- club te Konstantinopel, en Tevsi-bei, den Moete- sarif van Adrianopel, die zich hier bevond, naar Albanië, om de Malissorenaanvoerders tot onder werping over te halen. Torgoet pasja keerde gister uit Albanië terug, De oorlogstoerustingen worden voortdurend voortgezet, doch de stemming is beslist rustiger geworden. Te Konstantinopel houdt men zich overtuigd, «Ja, mijnheer Odon Wegrow, graaf De Carwoli de aanstaande schoonvader van mijnheer René Bernard. t' Is geheel ongewoon", hernam de huisbewaar ster, dat die heer van de vierde verdieping op dit uur niet thuis is. Gewoonlijk gaat hij laat naar bed en des morgens niet uit. Maar zoo nabij zijn huwelijk heeft hij zooveel aan 't hoofd dat het niet erg te verwonderen is als hij van zijn levensregel afwijktNochtans heb ik hem niet zien uitgaan, 't Is waar ik ben om naar de markt te gaan afwezig geweest, en het kan zijn dat hij toen naar beneden is gekomen. Maar daar her inner ik mij iets. Gisteren vond de vrouw, die eiken morgen zijn kamers schoonmaakt, hem evenmin thuis. Een uur lang heeft zij gewacht in de gedachte dat hij elk oogenblik komen kon. Ik heb hem den ganschen niet zien voor bijgaan, eergisteren evenmin." «De hofmeester hoorde gistermiddag, bij het bedienen der tafel den graaf aan de gravin'zeggen dat mijnbeer Bernard den avond bij ben zou ko men doorbrengen. Hij is echter niet gekomen, en ik denk dat de brief waarmee ik belast ben, dient om mijnheer Bernard te vragen of een on gesteldheid dit bezoek verhinderd heeft." «Hij kan ziek te bed liggen, Diet in staat op te staan of antwoord te geven,als men schelt. Er zijn zooveel tapijten, gordijnen, behangsels in zijn vertrekken, dat al schreeuwde hij zoo hard als hij kon, men hem op de trap niet zou hooren." «Het was misschien wel zaak dat gij den com- dat de regeering besloten heeft een week te wachten en daarna den oorlog te verklaren, wan neer Montenegro bij zijn houding blijft. Naar men uit Saloniki seint, verklaarde gene raal Abdoela-pasja, toen hij naar Skoetari ging. Ik ben met geen enkele politieke zending bij de opstandelingen belast. Men heeft mij eenvoudig het oppercommando over het leger in het W esten opgedragen. Ik geloof niet aan een oorlog met Montenegro, de toestand is zelfs veel verbeterd. Niettegenstaande deze vredelievende verklaringen, blijkt uit de maatregelen, die de militaire auto riteiten hebben genomen, dat de toestand ernstig blijft. Koning Nicol'aas va,n Montenegro, heeft een spnek gehad met den correspondent van de „N>eue Frede Presse" over den toestand in Albanië en hij' heeft daarbij over de mogelijkheid van een oorlog met Turkije het volgende gezegd: „Die1 Turken hebben het zoover laten komen. Zij hebben hunne beloften niet gtehouden en zoe ken een vreedzame oplossing nu het te laat is. Dei Albaneeizen nemen de Turksdbe vredesvoor waarden sltehts aan, alls een groote mogendheid er voor borg blijft. Dat een groote mogendheid borg blijft, geloof ik niet en de Albaneezen ge- looven heit oiok niet. Ik ben overtuigd, dat de troebelen niet zonder een grooten schok zullen afloop-en. Of Montenegro, daarbij een rol! spelen zal, kan ik niieit zeggen. Wij zijn. vrienden van den vrede en grijpen slechts in het uiterste geval naar de wapenen. Wij zijn tot nu toe het slacht offer van all!e verwikkelingen1. Ons arm land kostte heit onderhoud van dö gevluchte Malis- sopen tof nu toe 21/2 miffio.en gulden. De handel aan de grenzen staat stil. Wij1 lijden ook nog andere schade. Dat kunnen wij niet' lang uithou den. Een snelle .oplossing is noodzakelijk. Voor loop ig ïafcen wij het anderen over die oplossing te zoeken. Als wij: zien, dat dit vergeefse li is', zullen wij ons die zelf bezorgen. Schadelijke ge volgen vreezetn wij er niet van, want de groote mogendheden staain borg- voor de onschendbaar heid van het Momtonagrijnsehe gebied. Voorlbio- pig hebben wij! nog geen toebereidselen getrof fen." Aan de „Lokaf Anzeiger" wordt uit Kon- 'stanfciinöpel geseind: Sadreddin bei is in Potgo- ritza aangekomen, waar hij1 heden voor de laatste maal me-l de hoofden der Malissoren zal onder handelen. De gezant zal den Malissoren dp. uiter ste voorwaarden der Porte oiverhandigten. Deze zullen óf worden aangenomen, en dan zal daar mede het Malissoren-vraagstuk zijn opgelost, óf de, Malissoren zulten volharden bij' hun tegen stand. In net laatste geval zal Abdoella pasja zich terstond met zijin troepenversterkingen in actie p tellen. CHINA. Volgens een telegram uit St. Petersburg aan het Berliner Tagoblatt", wordt uit Peking ge meld, dat tengevolge van de versterking der Rus sische troepen in Oost-Azië de Chineesche regee- missaris van politie waarschuwdet," stelde de be diende voor. «Dat durf ik niet op mij te nemen. Ga liever aan uw patroon meedeelen hetgeen gij vernomen hebt. Daar hij zijn aanstaande schoonvader is, kan hij beslissen wat er gedaan moet worden.,' De lakei vertrok en een uur later stapte voor No. 11 rue Fondery, Odon Wegrow uit zijn rij tuig; hij scheen zeer ontroerd. »Wat is hier gebeurd? Men zegt dat mijnheer Bernard verdwenen is." Hij liet door de huisbewaarster herhalen het geen zij reeds den bediende had meegedeeld. «Er is geen tijd te verliezen," zoo was zijn be sluit. «Misschien is de ongelukkige ziek, zooals gij veronderstelt, onbekwaam op te staan of zich te doen hooren. De deur moet met geweld open gebroken wordenhet is noodzakelijk te weten wat daarachter voorvalt. Ik ga den commissaris van politie halen." De vermogende bankier behoefde slechts zijn naam op te geven aan de bureaux van het com missariaat om den secretaris en geemployeerden in volle bedrijvigheid te brengen- Men verwittigde den commissaris, mijnheer Léguillon, die aan zijn ontbijt zat Deze kwam aangeloopen in de eene hand nog een servet, in de andere een stuk brood. Hij liet een slotenmaker halen, nam een geheimen politieagent die zich daar bevoud, zekeren Leon Renard met zich mede en alle drie bestegen de cowpée van Odon Wegrow. De werkman nam plaats op den bok naast den koetsier, de commis- ring besloten heeft, om de strijdmachten in Man- tsjoerije uit te breiden tot op 30 brigades infanterie en 10 regimenten genietroepen, waaraan een artilleriemacht van 150 kanonnen toegevoegd zal worden. Deze belangrijke versterking zal China wel niet gemakkelijk vallen, daar enkele troepen- afdeelingen reeds sedert Mei geen soldij meer hebben ontvangen. Het ministerie van financiën kan de toenemende uitgaven, die de oorlogspolitiek van Prins Tsin eischt, niet meer dekken. De Chineesche gezant te St. Petersburg heeft naar Peking bericht, dat Rusland's politiek tegenover China door meeningsverschillen in het kabinet nog niet is vastgesteld en men derhalve op alle verrassingen voorbereid moet zijn. De gezant raadt aan zoo snel mogelijk over alle hangende kwesties te beslissen. Het is moeilijk aan te nemen» dat deze raad in Peking gevolgd zal worden, daar de rol van den tegenwoordigen gezant is uitge speeld en hij geen vertrouwen meer geniet in Peking. AMERIKA. Het algemeen arbitrage-verdrag dat tusschen Frankrijk en de Vereenigde Staten van Noord- Amerika is ontworpen, zal heden geteekend worden. Het verdrag, dat voornamelijk de instelling van een gemende enquête-commissie regelt, zal met toestemming van den Senaat door den President der Ver. Staten en in overeenstemming met de constitutioneele wetten door den President der Fransche Republiek worden geratifieerd. De duur van het verdrag is niet geregeldhet zal alleen door opzegging buiten werking gesteld worden. Eén jaar na de onderteekening krijgt het verdrag bindende kracht. De laatste berichten uit Rome melden, dat de verbetering in den toestand van den Paus blijft aanhouden. De toestand van algemeene zwakte blijft echter bestaan. De audiënties zijn nog geschorst. De Berliner «National Zeitung" verneemt uit Moskou, dat de bevelvoerende generaal van het militaire district Moskou 59 officieren van de intendance, die zich aan ernstige onregelmatig heden hebben schuldig gemaakt, naar den krijgs raad heeft verwezen. Sinds gister-morgen woedt om Gifkendorf Vastdorf en Wendisch-Evern, op de zoogenaamde Luneburgerheide, een geweldige heide en bosch- brand, die het dorp. Wendisch Evern ernstig be dreigt. Naar men uit Berlijn seint, zijn groote bosch- en heideterreinen verbrand. Sinds gister morgen zijn 3 eskadrons dragonders en de brand weer uit den omtrek ter plaatse om hulp te bieden. Tegon den namiddag is nog een groot deel van de Lüneburger brandweer uitgerukt naar Wendisch Evern voor het blusschingswerk. Het schijnt niet uitgesloten, dat de brand ook naar Duitsch Evern overslaat. Er bestaat nog geen uitzicht, dat de brand spoedig zal beperkt worden. Een telegram uit Nancy aan het «Journal" saris en de agent zetten zich in het rijtuig naast den bankier. Deze bracht hem onderweg op de hoogte van den toestand, deelde hun mede dat Réne Bernard den volgenden dag, 48 September, zijn stiefdoch ter Calixte De Courson zou trouwen en dat dezen eigen avond het huwelijkscontract op een familie bijeenkomst in het hotel De Carwolin geteekend moest worden. «Mits René niet te bed moet blijven," liet hij opvolgen er nog, terwijl hij de grove, ruige handen samenvoegde. Zulk een teleurstelling zou mijn arme Calixte ziek maken. Gij kunt niet begrijpen, mijnheer de commissaris, hoezeer zij elkander beminnen, hoe zeker het schijnt dat zij elkaar gelukkig zullen maken 1 Wat mij betreft, hun aanblik maakt mij opnieuw jong, dat herinnert mij aan mijn twintig jaren, we ke zoo kort duren en welke men altijd zou terugwenschen. Ik houd zooveel van mijn aanstaanden schoonzoon, alsof hij mijn eigen zoon ware. «Ik heb geen kinderen. Welnu, Calixte en René zullen mij kleinkinderen schenken. En als nu deze geheele schoone toekomst eens wegzonk of eens door een ziekte vertraagd werd, want er zijn ziekten die zoolang duren 1 «Stel deze sombere gedachten terzijde, mijnheer de graaf," zei de commissaris«mijnheer Bernard is misschien heel eenvoudig verplicht geweest, zich onverhoeds te verwijderen." QSLordt. verwijd},

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1