Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. meldt, dat zes Duitsche soldaten de grens hebben overschreden. Twee hunner werden in hechtenis genomen en naar de gevangenis van Longeny overgebracht. Zij zouden telegraafdraden doorge sneden en verscheidene telegraafpalen omver ge worpen hebben. Van officieele zijde wordt ech ter dit opmerkelijk feit beslist ontkend. Aan de „Lokal An zei gen1" Wordt geseind: De wagenbestuurders en conducteurs van de trarn- men in Kopenhagen en voortdeden hebben tiet wede gestaakt, om van het stadsbestuur, dat gis teren alle tramlijnen overgenomen heeft, hoogtere loonen te Verkrijgen. 1 Die moeilijkheden met de kolensjouwers o.p de Theems blijken zeer ernstig. De staking is algemeen tusstóben Tilbury eln London-Bridigje. Eien groote vergadering van staters heeft eergisteravond welhaast eenstemmig geweigerd, het werk te her vatten, Waartoe de voormannen aanspoorden. De aanwezigen verklaarden eerst te moeten welen Welke regeling de werkgevers willen voorstellen. Kardinaal1 Vincenzo VannntelJi heeft aan de Parijsche „Croix" een brief gericht, waarin Z. Em. betoogt, dat onwetendheid in godsdiensten- fcien een hoofdoorzaak is der religieuze verflau wing in onze dagen. Alls voornaamste geneesmid delen tegen dit 'euvel moet allerwegen' het cate chetisch onderwijs worden bevorderd en kan ook de katholieke pers njet gteinoeg; worden gesteund. Te Bilbao hebben gedurende een concert, op het oogenblik dat de muziek het Baskische volkslied speelde, botsingen plaats gegrepen tus- schen republikeinen, nationalisten en socialisten. De politie maakte een charge. Vele menschen zijn gewond, waaronder twee ernstig. Uit Konstantioopef wordt aan heit „Berliner Tagebliatt" geseind, dat de politie daar ee'n En- gelsch ingenieur alls brandstichter aangehouden heeft, die niets ajndeits gedaan heeft, dan in een hoek van een oud houten huis, beschut tegen den wind, zijn pijp aan te steken. De ingenieur werd door de volksmenigte ernstig mishandeld en naar het poli tie-bureau gebracht. Door tus- schenkomst van den Ëngölfechen consul1 is hij echter weer op vrije voeten gesteld. Verder wa ren gisteren tWeje lieden aangehouden, die beschul digd worden de achter de Aja Sofia gelegen bergplaats van wapenen te hebben willen in brand steken. In zake den opstand in Haiti meldt een telegram uit Port-au-Prince, dat president Simon het vruchtelooze van verderen tegenstand inziende, besloten heeft zich binnen drie dagen onder be scherming van buitenlandsche mogendheden in te schepen. Ministcrieele verloren. De minister van marine zal morgen met een maand verlof de residentie verlaten en dit bin nenslands doorbrengen. Alle ministers, departementshoofden, die thans met vacantie zijn, zullen 30 Aug. wederom hier terug zijn. Het Paviljoen-Yon Wied. Naar wij vernemen, is gisteren voor de notaris sen Verkoren en Herwijnen te 's-Gravenhage, de akte van verkoop verleden van de goederen van den Prins von Wied te Schevingen, bekend als het Paviljoen aan het strand. Koopster is een Engelsche combinatie, die op de plaats van het paviljoen een theater-casino zal bouwen. Het overblijvende terrein wordt bestemd voor villa-bouw. In de combinatie is betrokken een Engelsche stoomvaartmaatschappij, die voor nemens is voor »week-enders" een dienst naar den Hoek in te stellen. Oscar Carré, f Naar de »Tel." verneemt, zal het stoffelijk overschot van Oscar Carré, Donderdag te Kopen hagen in de kerk worden begraven. In November wordt het lijk naar Amsterdam vervoerd, om in het eigen graf der familie Carré op Zorgvlied te worden bijgezet. Opiumoonferentie. De tegenOctober te 's-Gravenhage saamgeroe pen opiumconferentie der hierbij belanghebbende Staten zal zich hoofdzakelijk bezighouden met het vraagstuk der opiumsurrogaten, zooals cocaïne en andere met het heulsap overeenkomende stof fen. Verlegging van den Maasmond. Staatscourant no. 197 bevat de wet, houdende machtiging tot het sluiten van een overeenkomst met het waterschap Noord-Oostelijk Noord-Bra bant, waarbij de som die dat waterschap, inge volge de met den Staat gesloten overeenkomst mag inhouden van zijn bijdrage ad 2 millioen gulden, in de kosten der verlegging van den Maas. mond, wordt bepaald op hoogstens f 450.000. Een verkeerde methode. Onder het bovenstaand opschrift schrijft »Land en Volk": sDe stemmingen voor den gemeenteraad heb ben weer eens de aandacht gevraagd voor de on doelmatige methode van stemmen met één kaart voor meervoudige vacatures. Het is duidelijk, dat de wijze van stemming voor de meervoudige vacatures niet deugt. Er zijn 4 vacatures. Daarvoor wordt gesterad met één biljetslechts één candidaat is aangewezen, is bet geldig, telt het mee ter bepajing van bet aantal uitgebrachte stemmen en dus van de vol strekte meerderheid Zijn er 100 geldige biljetten ingeleverd, dan is de volstrekte meerderheid 51 voor alle vacatures. Maar indien slechts één kiezer van die 100 zijn biljet heeft ingevuld voor één van de candidaten, en dus zijn stem slechts uitbracht voor één vaca ture, dan is voor de andere vacatures de vol strekte meerderheid niet 51, maar 50, omdat daarvoor feitelijk slechts 99 stemmen zijn uitge bracht. Toch worden ook hier 51 stemmen ver- eischt, om gekozen te worden verklaard. Zulk een methode van stemmen kan een ge heel onjuist beeld geven van de meening der kiezers. En de fout is gemakkelijk te verhelpen door voor elke vacature afzonderlijk een biljet en een stembus te nemen. Men verplicht aldus de kiesvereenigingen, om voor elke vacature afzon derlijk een candidaat te stellen. In liet Noorden. Van onzen specialen verslag gever.) I. Bij de opening van onderscheidene baanvakken der Noordoosterlocaalspoorweg-Maatschappij (n.l. ZwolleOmmen, Ommen—Hardenberg, Harden- berg—Coevorden, AssenStadskanaal, Coevorden Gasselternijeveen, Mariënberg—Almelo, Zuid broek—Delfzijl, Stadskanaal—Zuidbroek,) bad geen officieel vertoon plaats. Maar nu het laatst aan gelegde baanvak Stadskanaal-Zuidbroek nagenoeg een jaar in exploitatie is, kwam de directie der N. O. L. S. op het denkbeeld een aantal journa listen uit te rxoodigen tot het doen van een rond-r reis over bare lijnen, met het doel meerdere bekendheid te geven aan de zoo welvarende streken van ons land, welke door de N. O. L. S. worden doorkruist. De N. O. L. S. heeft haar ontstaan voornamelijk te danken aan den grooten ij veraar voor uitbrei ding van het spoorwegnet in een deel der Noor delijke provinciën, den heer J. Willink te Win terswijk. Door hem werd oorspronkelijk de concessie-aanvrage gedaan, terwijl hij tevens in het eerste stadium der maatschappij de leiding der zaak op zich had genomen. In 1896 overleed de heer Willink, hetgeen voor de jonge maat schappij een zwaar verlies was. De erven Willink onthielden zich echter niet van steun om de plannen van wijlen den heer Willink tot uitvoe ring te doen komen. Met ontzettend veel moeilijkheden heeft men te kampen gehad vooraleer er gezegd kon worden, dat de financieele bezwaren uit den weg waren geruimd. Eerst den 6en Nov. 1899 werd de definitieve concessie verleend en in de zelfde maand kwam de overeenkomst tot stand betreffende dep aanleg en de exploitatie van den N. O. L. S. met den Staat der Nederlanden en de Mij. tot exploitatie van Staatsspoorwegen. Ach tereenvolgens werden nu de bovengenoemde baan vakken aangelegd en het laatste baanvak (Stads kanaal—Zuidbroek) den len Augustus 1910 in exploitatie genomen. In liet geheel beslaat het net de N. O. L. S. thans een lengte van 193.598 K.M. Zondagavond kwam ik in Zwolle aanvan daaruit zouden wij, 'journalisten, den volgenden ochtend de rondreis aanvaarden. Zwolle, de stad van Thomas a Kempis, Potgieter en andere be roemde persoonlijkheden, is een alleraardigste vriendelijke plaats. De entrée vanaf' het station is bijzonder fraai. Men treft in Zuid- en N.-Hol land weinig steden met zulk een voornaam en riant aspect. Eerst een flink ruim plein en recht tegenover den hoofdingang van het station de breede stati onsstraat, overwelfd met een frisch-groen blade rendak, getorst door eeuwenoude boomstammen. Aan het einde van die straat, waarlangs zeldzaam fraai aangelegde tuinen voor met veel smaak gebouwde villa's en deftige huizingen een wellust voor het oog ontrolt zich, wanneer men op den hoek van het Klein Weezenland staat, een der mooiste plekjes van Zwolle. Op den achtergrond van een breede gracht ligt als een klein eilandje, omzoomd met weelde rig groen van velerlei boomsoorten, de Potgie terssingel daar. Links bevindt zich de brug, welke ons naar het hartje der stad voert en rechts een lange singel met keurig onderhouden boomen, waarachter een lange reeks alleraardigste gevels van heerenhuizen oprijzen. In de binnenstad was 't overal druk langs de straten. Opvallend is het, dat men in Zwolle zoovele mödern ingerichte winkels en groote magazijnen aantreft, die voor dergelijke inrich tingen in Rotterdam of Den Haag niet onder behoeven te doen. Onder de openbare gebouwen en kerken treft men hier vele sublieme stalen van oude architec tuur. Buitengewoon belangwekkend zijn de hier en daar tusschen groote moderne panden verscho len vroeg 17e en 18e eeuwsche geveltjes van enkele winkels van kleine nijveren. In de hotels was er voor de journalisten goed gezorgd. Alles was voortreffelijk georganiseerd en ieder zal over de ontvangst door de Zwolle naren ongetwijfeld tevreden zijn, Zondagavond om 8 uur gaf het Zwolsche Di lettanten orkest, onder leiding van den heer Oscar Krönig, ter eere van de in Zwolle vertoevende journalisten een concert in de Buitensocieteit, hetwelk zeer druk was bezocht. Na de vermoeiende reis was het hier voor vele journalisten een aangename verpoozing. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 2 Aug. 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 769.9 te Wisby. Laagste barometerstand 758.9 te Valentift. Verwachting tot den volgenden dag zwakke tot matigen zuidwestelijken tot zuidelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk droog weer, met geringe kans op onweer, koeler. Koningin Emma. De schitterende kleuren van Neèrlands drie kleur bestraald door een heerlijke Augustuszon, toonen zich heden weder van de spits van den stadstoren, van molenkap en torentrans, van de masten der schepen en uit de huizen van vele ingezetenen, Zij verkondigen den heugelijken geboortedag van Haar, die heden voor de 53ste maal verjaart, de hooggeëerde, veelgeliefde Ko ningin-Moeder. Bij het klimmen der jaren schijnt bij het Ne- derlandsche volk'de achting en genegenheid voor Haar, die Neèrlands Hope vormde tot hetgeen Zij nu isHollandsche gevierde Koninginne, nog toe te nemen. De edele Koningsvrouwe, die Nederland in den volsten zin des woords tot haar tweede vaderland heeft gemaakt, die eens stond bij de lijdensponde van den derden Willem en en later met zooveel liefde en zorg de eerste schreden van de jeugdige Wilhelmina heeft geleid, toont bij voortduring in het wel en wee van het volk dezer lage landen het grootste belang te stellen. Waar gewichtige aangelegenheden de tegenwoordigheid van het hoogste gezag eischen, vergezeld Zij vaak hare Dochter, waar de Lands- vorstin moeilijk kan verschijnen, treedt de Oud regentes in haar plaats. Met de teederste liefde vervangt Zij ook de Koninklijke Moeder, wanneer Deze zich voor eenigen tijd van haar innig geliefd Kind moet verwijderen. Zoo blijkt voor geheel het Nederlandsche volk de echte liefdeband die de Koninklijke Familie omstrengelt. Blijve de band die de Vorstelijke Familie onderling en met haar het geheele Neder landsche volk omvat, tot in lengte van dagen be stendigd 1 Moge 't koningin Emma gegeven zijn, nog tallooze malen dezen dag met hare Kinderen in voorspoed en geluk te vieren I Blijve Zij nog zeer lang voor het Nederlandsche volk, dat Haar eert en mint, gespaard I De heuglijke dag wordt te dezer stede op de gebruikelijke, bescheiden wijze gevierd. Heden avond half' acht wordt in de Plantage het ge bruikelijke concert door het Stedelijk Muziekkorps gegeven, dat eenige feesttenen ter eere van de verjarende Koningin-Moeder zal doen hooren nabij het gedenkteeken dat den roem van haar acht jarig regentschap vermeldt. De Oranje-Vereeniging viert heden-avond haar tuinfeest in de Officieren-Vereeniging, dat belooft met 't 'oog op haar vijfjarig bestaan zeer schit terend te worden. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Gevestigd in het Beursgebouw Telfnr. 244. Geopiend alle werkdagen. Gevraagde Arbeidskrachten. Kleermaker. Kuiper (haltfw.) Kurkensnijder (hialfw1.) Krullenjongen. Kuipers jongen. Schilders jongen. Aangeboden Brandersknechts. CartoninageweTker. DistillateiUxsknecht. Expeditieknecht. Gistbaas. Orofbank werker. Ka ntoorbedienden. Koetsier. Loopknecht. Sigarenmafcersj onjgan. Smidsjongens. Loopjongen v,oor winkel. Wagenmakerslteierlling. Arbeidskrachten. Nachtwaker. Opperlieden. Pakhuisknecht. Peittensf/iomer. Sigarenmaker. Sigarensorteerder. Sjouwers. Stukadoor. Schippersknecht. De Directeur verzoekt aan hen, die verzuim den te berichten of zij aan een opgegeven adres zÜ:n geslaagd, bedoeld bericht ten spoedigste te bezorgen. R. K Kiesvereeniging. Volg: ens achterstaande advertentie1 zal1 de R. K. Kiesvereeniging „Recht, Plicht en Orde", eene liedenvergadering honden op morgen (Dond'erdag)- avond 81/2 uur in heit Bondsgehouw. Dot alsdan te bespreken onderwerp zal1 zijn de aanstaande verkiezing voor dén Gemeenteraad in District III, noodig geiworden doordat de lieer R- J- O, Bakhoven zijne benoeming1 niet heeft aangenomen. Schiedam—Revelaer. De Schiedamsche processie naar Iievelaer zal, zooals reeds uit de herhaalde aankondiging bleek, dit jaar op Dingdag 8 Augustus naar het beroemde genadeoord vertrekken Zij gaat dus weder in den vacantietijd en zal dus velen gelegenheid geven de traditioneele bedevaart, die de katholieke Schiedammers steeds met zooveel geestdrift en godsvrucht ondernamen, mede te maken. Een pelgrimtocht naar Kevelaer, al wordt die ook niet meer ondernomen op de bijna aartsva derlijke wijze waarop men die vele tientallen jaren geleden pleegde af' te leggen, blijft toch een waar genot voor hen, die ontspanning van de dagelijk- sche zorgen zoeken onder het heerlijk tempeldak van Gods vrije natuur. Daar onder het lommer van de eeuwenoude boomen die de Genadekapel omringen, acht men alle aardsche zorgen licht, wordt al het aardsche leed voor een wijl vergeten. Buitendien, het oude Kevelaer is weer altijd nieuw, geeft telkens weer iets te zien, toonend dat men, het oude met eerbied bewarend, zich toch ook practisch aan het nieuwe weet aan te passen. Zoo zijn thans weer de kleine hobbelige keitjes vervan gen door doelmatige asphaltstraten, die het trek ken der processies zeker vergemakkelijken. Blijve deze traditioneele bedevaart in Schiedam steeds in eerMoge het getal harer deelnemers steeds stijgend blijken 1 Straks stijge weer van tallooze lippen over beemd en veld het loflied ter eere van Haar in Wie het woord steeds be waarheid blijktnallp geslachten zullen Mij zalig prijzen", het lied ter eere der Moeder, die wij in en met den Zoon danken en eeren. Toonen wij ons ook onder dat opzicht van der vaderen zeden niet vervreemd Spaarbank Schiedam. Ontvangen in de maand Juli 1911 f40572,— 74 nieuwe deelnemers ingeschreven. Uitbetaald in de maand Juli f 34293,21 36 deelnemers geh. afgeschreven. UIT DELFT. Gisteren zijn voor een zetel in den gemeente raad officieel candidaat gesteld de heeren H. P. Bok (lib.); mr. J. P. Chardon (A.-R.l, en A. Scherpenisse (S. D. A. P.) De stemming zal 8, de herstemming 15 Aug. worden gehouden. UIT ROTTERDAM. Gisteravond om half negen ontstond te Rottier- dam brand in een dier groote pakhuizen voor gummiwaren der firma S. A. Vlies en Zonen pan ds Leuvehaven. 'Door tijdige ontdekking en vlug optreden der brandweer, die met veel' materiaal te,r plaatse was, is de brand met drie stralen tof een gedeelte van een dter zolders' beperkt, waar door eien groote brand voorkomen werd. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. 1 j Woensdags 2—4 u. Stedelijk Museum. Doeleplein. Woensdag 2 Aug. 8 u. S. O. V. Orainjevereani- ging. Feestavond. Donderdag 3 Aug. 81/2 u. Bondsgebouw. Vergade ring R. K. Kiesvereeniging. O n w e e r. Maandagmorgen ontlastte zich een hevige donderbui over het eiland Urk, zoop,ls ouden van dagen nog nooit hadden beleefd. Op drie plaatsen, in drie naast elkander staande perceelten, is de bliksem ingeslagen. Vermoedelijk eerst in bet gebouw van den gemeentelijken vischafslag, waar op dein boek de stroom voor en langs de rapm door de 22 c.M. dikke muur is gegaan, llangs het raam en den muur naar beneden jiep en ondier het raam door dein muur weer naar beneden naar buiten, bier en daar een stuk pBledsterkaJk meenemend. Daarnaast, in het logement „Zeezicht", is op de bovenkamer een stuk muur uitgeslagen en geslingerd tegen het tegenoverliggend schutwerk. De logementhouder en zijln) vrouwi werden be neden de kamer op den grond gie|worp|en en bite ven half bewusteloos liggen. Bij de Wed. K. Hakvoort, naast het logement, kwam de bliksem ook door den muur, cin het behangsel' begon te branden. Door den rook wter- den enkele bewoners wakker en dacht men, dat de anderen, sllapen)d|e op' den vloer, dood -varen, doch dezen (kinderen) bileven rustig doorslapen. Hoewel' dus de bliksem wel zijn loop dicht l'angs de, bewoners van' de peraejelten is gegaan, is men er met dein schrik afgekomen. Overal', waar de eltectrisChe stroom uit en in de .woningein is gegaan, vertonnen zich gaten in do muur alb van revolverschoten. Door een slang geb' eten. Men meldt' ons uit Havel!©: j Mjeit den door een adder gebeten arbeider J. WeSterVeen gaat bet vrij goed. Gedurig raakt hij echter nog zijn bewustzijn kwijt. Zijn vrouw geeft hem dan een glaasje brandewijn of jenever Op merkelijk is het, dat de man niet proeft dat heit. sterke drank is. Het Smaakt hem, zegt hij, alb schoon wateri Herhaaldelijk hoorden wij vroe ger reeds beweren, dat aüteohol een uitstekend igif tegen addergif is. O ngiel'uk. Een. treurig ongeluk had qargistermiddag te Hav-ellter'berg pan den Rijksstraatweg, nabij het vroegere tolhek plaats'. De landbouwer Kooiker, van Nijieveen, een man, in de kracht des levens, heed aldaar op een wagen, bespannen met twee paarden, toen de visdhhiauidellaar Roskam, van Sleenw'ijk, op een motorfiets passeerde. De paar den schrikten en gingen op hol. Kooiker ging of viel van den Wagen en blteef ongelukkig, met .de be'enen vertvard in. h|et ljeidlslef hangen. Zoo 'j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2