Verspreide berichten. Binnenland. Stads- on Gewestelijk Nieuws» Ingezonden. over Middel-Azië, daar Stokes buiten het Engel- sche gebied van invloed in Perzië zal optreden. MEXICO. Volgens een bericht aan het »Berliner Tage- blattuit New-York dreigt de verwarde poli tieke toestand in Mexico tot een nieuwen opstand te leiden. De opwinding moet groot zijn. Op het te Parijs gehouden congres van spoorwegbeambten behandelde men de vraag of sabotage behoort tot de wettige strijdmiddelen, waarvan een arbeider in den kamp om lotsver betering gebruik mag maken. Het stellen alleen van deze kwestie veroorzaakte reeds een onbe schrijfelijk tumult. De revolutionnaire elementen, die blijkbaar in de minderheid waren, gingen geweldig te keer tegen de socialistische meerder heid. Het bestuur stelde een motie voor, waarbij sabotage veroordeeld werd. De obstructie der revolutionnaire minderheid maakte echter een stemming onmogelijk. De „Deutsche Tageszeitung" schrijft hetspoor wegongeluk bij Jütenborg hoofdzakelijk toe aan de geweldig slechte Anhalterbahn. Als de Berlij- ners over dit spoor reizen, wenschen zij zich smorituri" toe, wijl iedereen er in latent levens gevaar verkeert. Het blad zegt, dat een ontsporing volgen moest, wijl de lijn veel te zwak gebouwd is voor mailtreinen. Naar uit Parijs gemeld wordt, zijn in den vorigen nacht bij het dorp Gestel in de buurt van Lorient alle telegraafdraden te zamen gebon den. Dientengevolge hebben tal van treinen aan merkelijke vertraging gehad. Men meent in een, reeds in hechtenis genomen 16-jarigen jongen, een der daders te hebben gevonden. De Chineesche Minister van Oorlog heeft aan den gouverneur-generaal van Moekden bevo len, om van af het najaar 1911 in Mantsjoerije de oproeping der recruten volgens het Duitsche voorbeeld te doen geschieden. De Agence de Extréme Orient, welk agent schap te Brussel is gevestigd en perscommunique's uitgeeft over Oostersche aangelegenheden, lanceert dikwijls berichten, die een onvriendelijke strek king hebben voor Japan en de vrienden van Ja pan, b.v. Engeland. Zoo publiceert het agent- gentschap ditmaal een lang relaas over den terug keer in China van de Chineesche missie, die voor de kroning van koning George V in Engeland is geweest, en over de indrukken, die de missie in Engeland heeft opgedaan. En het is curieus, uit het bericht der Agence te vernemen dat de com missie zich meent te moeten beklagen over de ontvangst. Men had haar bij den rit van Buc kingham I^alace naar Westminster Abbey in het 23ste rijtuig geplaatst: een eenvoudige landauer met twee paarden. En een der Engelsche digni tarissen, aan de missie toegevoegd, was lomp ge weest tegen de Chineezen. De koning zelf was heel vriendelijk geweest; en het zeer dure en fraaie geschenk, dat de Chineesche missie had meegebracht, is naar belmoren bewonderd, maar de missieleden voelden zich toch achteruitgezet en gegriefd. De Agence d'Etrême Oriënt betoogt dan nog, dat het meer regel dan uitzondering is, dat hoog geplaatste Chineezen in Engeland niet goed wor den ontvangen. En het somt enkele staaltjes daarvan op. Koninklijk bezoek aan Utrecht. Men meldt ons uit Utrecht H. M. betuigde bij het vertrek uit de gemeente aan den burgemeester haar dank vóór de ont vangst. Zij verzocht dezen over te brengen aan den Raad der gemeente en aan de burgerij. Aan de grens der gemeente stapte H. M. over in een gereedst aanden auto en vertrok zij daarop naar Soestdijk. In de binnenstad heerschte vanavond nog een bijzondere levendigheid Op verschillende plaatsen werden openbare muziekuitvoeringen gegeven, terwijl de bloemenstoet nog een tocht door de stad maakte. Te halftien begaf Z. K. H. de Prins zich naar de Handelsbeurs, waar hij ontvangen werd door het dagelijksch bestuur der gemeente om het vuur werk bij te wonen. De Prins werd op zijn tocht daarheen levendig toegejuicht. Na afloop van het vuurwerk vertrok de Prins per auto naar Soest dijk. Het Spoorwegbeleid. Verschenen is het verslag der Staatscommissie, ingesteld bij Kon. besluit van 8 Sept. 1908, tot het onderzoek van de vraag, of en, zoo ja, op welke wijze in het thans gevolgde beleid betref fende spoorwegen verandering ware aan te brengen. In deze commissie waren benoemd tot lid en en voorzitter mr. J. C. de Marez Oyens te 's-Gra- venhage tot leden dr. A. M. A. J. Ariëns te Maarssen, M. G. de Bloeme te 's-Gravenbage, jhr. mr. W. Th. C. van Doorn te 's Gravenhage, J. Th. Gerlings te 's-Gravenhage, A. J. M. Gou- driaan te Rotterdam mr. dr. A. van Gijn te 's Gravenhage, F. H. de Monté Ver Loren te 's-Gravenhage, B. Nierstrasz te Amsterdam, jhr. mr. J. H. van Reenen te 's-Gravenhage, W. J. Roelfsema Hzn., te Groningen, G. Rijperman te 's-Gravenhage C. F. Stork te Hengelo, prof. mr dr. A. A. H. Struijcken te Amsterdam en J Truijen te Meijel. Aan de commissie werden toegevoegd als se cretaris mr. H, J, Silvergieter Hoogstad te's-Gra venhage en als adjunct-secretaris mr. dr. A. van Rijckevorsel te Nijmegen. De commissie werd op 12 September 1908 door de ministers van waterstaat en van financiën ge- geïnstalleerd en maakte dienzelfde dag een aan vang met hare werkzaamheden. Zij besloot het voorbereidende Onderzoek van de haar gestelde vraag aan drie subcommissiën op te dragen. De eerste onderzocht het algemeen systeem der spoorwegovereenkomsten en zijne economische resultaten. De tweede strekte haar onderzoek uit tot de uitoefening van het spoorwegbedrijf door de con- tractueele maatschappijen, afgescheiden van zijn economische beteekenis. De derde hield zich bezig met de financieele zijde van het spoorwegvraagstuk. Nadat deze sub-commissiën hare taak hadden volbracht, werd door de plenaire commissie de vraag in behandeling genomen, haar bij het Kon. Besluit van 8 Sept. 1908 gesteld. Al slotsom van de beraadslagingen moge gelden de uitslagen van de volgende stemmingen Vóór invoering van Staatsexploitatie verklaar den zich vijf leden voor Staatsexploitatie als einddoel, maar voor particuliere exploitatie met twee maatschappijen twee leden voor particuliere exploitatie met twee maat schappijen vijf leden voor particuliere exploitatie met één maat schappij vier leden. Eén lid verklaarde zich zoowel voor Staatsex ploitatie als voor particuliere exploitatie als over gangsvorm met Staatexploitatie als einddoel, doch wenschte aan zijn eerste verklaring een uitslui tend principieele beteekenis te zien toegekend. Bij stemming werd invoering van Staatsexploi tatie verworpen met tien tegen vijf stemmen en exploitatie door één maatschappij aangenomen met acht stemmen tegen zeven voor exploitatie door twee maatschappijen. De acht voorstemmers waren in de eerste plaats de voorstanders der exploitatie door één maatschappij (vier), volgens de twee leden, die particuliere exploitatie als overgangsvorm tot Staatexploitatie wenschten, en ten slotte twee van de vijf voorstanders van Staatsexploitatie. (Hdbl.) Spoorwegcomité sHet Land van lleusden en Altena." Dezer dagen vergaderde te Almkerk het spoor wegcomité »Het Land van Heusden en Altena," onder presidium van den burgemeester van Wer kendam. Mede waren tegenwoordig burgemeester en wethouders van Zaltbommel. Nadat eenige besprekingen hadden plaats gehad omtrent de wijze, waarop men voldoende finan cien voor den aanleg zou kunnen krijgen, werd op voorstel van den burgemeester van Zaltbommel besloten, een commissie uit dit spoorwegcomité af te vaardigen naar de regeering en naar den raad van administratie der spoorwegen, teneinde te trachten financieelen steun van rijkswege te verkrijgen. Uit het comité sBommelerwaard," 't welk spoedig zal worden geconstitueerd, zal dan ook een commissie worden afgevaardigd voor de spoorlijnen aldaar. De commissie uit het comité »Het Land van Heusden en Altena" zal bestaan uit de heeren Groote Bolderhaar ten Velde, burgemeester van Werkendam, en Van der Schans, secretaris van Drongelen, secretaris van 't comité. Nog werd besloten, de volgende vergadering te Werkendam te houden, terwijl de voorzitter officieus kon mededeelen, dat vanwege het provin ciaal bestuur van Noord-Brabant zeer zeker grooten steun zal zijn te verwachten, om deze zoo vrucht bare streken uit haar isolement te verlossen en van betere communicatiemiddelen te voorzien. Burgemeesters-soIIicitafiën. De afdeeling Utrecht van den Nederlandschen bond van gemeente-ambtenaren heeft besloten, pogingen aan te wenden, dat bij burgemeesters- sollicitatiën voortaan niet meer telkens bij den minister van binnenlandsche zaken op audiëntie behoeft te worden gegaan, doch, evenals bij den minister van justitie het geval is, met één bezoek kan worden volstaan. De investituur der Malthezer ridders. Als vervolg op het reeds gemelde, kan nog bericht worden, dat de Malthezer-ridders des middags een bezoek hebben gebracht aan hel St. Anthonie-Gasthuis. Daar hield de orde een vergadering, waarna het diner plaats vond in «Maison Ockhuyzen", waaraan dertig personen, o. a. Z. K. H. den Prins, deel namen. Rechts van den Prins was gezeten den heer J. J. G. baron van Voorst tot Voorst. Balu, van de Nederlandsche afdeeling der orde en linksch zat jhr. mr. E. B. F. F. Wittert var. Hoogland, kanselier der Nederlandsche afdeeling van de orde. Weerbericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 4 Aug. 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 767.6 te Biarritz. Laagste barometerstand 751.7 te Seydisfjord. Verwachting tot den volgenden dag zwakke tot matigen westelijken tot zuidwestelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. De gedenkdag dor Pauskeuze. Heden 4 Augustus viert de katholieke wereld weder den gedenkdag der Pauskeuze van Z. H. Paus Pius X, op St. Dominicusdag in 1903 tot zichtbaar hoofd der Katholieke Kerk gekozen. Worde den Algemeenen Vader der geloovigen, die volgens de latere berichten weder nagenoeg na enkele lijdensdagen hersteld is, nog vele ge lukkige jaren geschonken tot heil der Kerk, die aan zijne opperste leiding is toevertrouwd Spoedeischende Raadszitting. Spoedeischende openbare vergadering van den Raad der Gemeente Schiedam op Zaterdag 5 Augustus 1911, des namiddags ten 2 uur. Eenig punt van behandeling: Kennisgeving van heeren Gedeputeerde Staten van een openbare vergadering op 7 dezer te houden in verband met bezwaren ingebracht tegen de toelating van de heeren Mr. M. J. C. M. Kavelaars en Mr. J. C. von Briel Sasse als raads leden dezer Gemeente en o.a. aanwijzing door den. Gemeenteraad van een gemachtigde tot mondelinge toelichting zijner belangen op die vergadering. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Vrijdag 11 Augustus 1911, des namiddags ten 2 uur ten Raadhuize. loopt van de Hofstraat naar de Peperstraat, met den grond gtëüijlk te maken. In het gelheieï zijn tot nog toe in deze verd'wij1- neind© wijk 77 peroeeHetn geheel of gedeeltelijk gesloopt. OnigeVeier 300 gezinnen, die er huis, den, hebben in andere stadswijken een onderko men moeten zoeken. Men bericht aan de »N. R. Ct.", dat het zoo goed als zeker is, dat de heer H. Spiekman, ge kozen tot lid van den Gemeenteraad in de districten I en II, zijn benoeming van district II zal aannemen, zoodat er dan een nieuwe verkie zing zal moeten worden gehouden in district I. Als voorloopige candidaten zijn door de S. D. A. P. gesteld de heeren 11. Stolle en Van Stapelen. De afd. Rotterdam I van de S. D. A. P. heeft in de vacature—J. Valk Jr. candidaat gesteld vooi de Prov. Staten den heer H. Spiekman. L. S. Nationale Bloemendag. Amsterdam, 30 Juli 1911. Gemeenteraadsverkiezing. In de vergadering van de R. K. Kiesvereeni- ging »Recht, Plicht en Orde" gister-avond ge houden, werd door den voorzitter, den heer A. 0. A. Nolet, in het kort het doel der vergadering uit eengezet. Door deze ledenvergadering moest de gedragslijn der kiesvereeniging bij de aanstaande Raadsverkiezing in District III, noodig geworden doordat de heer R. J. G. Bakhoven zijne benoe ming tot Raadslid niet heeft aangenomen, worden vastgesteld. De uitvoerige beraadslaging over dit onderwerp deed zien, dat de meening daaromtrent zeer ver deeld was en men niet tot een beslist, algeheel besluit kon komen. Dientengevolge deelde de voorzitter ten slotte mede, dat het bestuur nog eens uit eigen initiatief met bestuursleden van de andere coalitie-partijen overleg zou plegen en de vergadering inmiddels tot Maandag-avond werd verdaagd. JubiléH. den Drinker. De mouter H. den Brinker mocht ter gelegen heid van zijn veertigjarig juhilé in dienst der firma J. H. van Gent veelzijdige belangstelling en waardeerende erkenning vooral van wege zijne patroons ondervinden. Nadat hem reeds vroeg in den morgen een sierlijke bloemenmand op ver rassende wijze de belangstelling zijner patroons had vertolkt, kwamen later de heeren P. A. A. van Gent en A. J. M. Zoetmulder bij afwezig heid van den patroon, den heer H. R. M. A. van Gent den jubileerenden mouter in zijne woning aan de Van Smaleveltstraat hunne gelukwenschen bieden. Na een waardeerende toespraak van den heer Van Gent werd den geachten jubilaris daarna namens den hoofdpatroon een geschenk onder couvert vereerd, dat dankbaar werd aanvaard. Ook van andere zijde mocht de jubileerende mouter de overtuigende bewijzen ontvangen, dat zijn zeldzaam jubilé in ruimen kring belangstel ling wekte. Voor het eindexamen H. B. S. slaagde o.m. de heer W. J. Goslinga, alhier, leer ling der Chr. H. B, S. te Rotterdam. B ij de te 's-G ravenhage gehouden examens Engelsch L. O. is o.m. geslaagd de heer E. H. Reyners, alhier. Gisteravond half twaalf is J. v. d. T., werkzaam aan de Ooievaarsbrug, in het politie- buieau verbonden. Hij had eene verwonding aan de rechterhand bekomen. Van morgen om 7 uur viel de jeu g- dige Brökeling in de Schie en zonk onmiddellijk in de diepte. De jongen werd door de sluis wachters van de Binnensluis met eeu haak op het droge gehaald. Aanvankelijk bewusteloos, kwam de knaap toch spoedig weer bij en kon zich daarop naar huis begeven. China en Nederland. Aan de ïKöln. Zeitung" wordt uit Shanhai ge seind, dat er tusschen China en Nederland een consulair verdrag is gesloten, waarin bepaald wordt, dat China één consulaat-generaal en twee consulaten in Ned.-Indië zal oprichten. UIT ROTTERDAM. In girooteir a(an;t|all da;ri tof dusver dringen nu du sleepers van alle zijdein op de stadswijk i.n> waai het nieuwe s'tjadlhuis en bet postkantoor zulten veprij'zen. De moker klinkt er allerwegte. Donkere vu,ije krotten yerdw'ijlne'n mot den dag en heel Wat kroegjes zijln needs opgeruimd. Ge duchte, bressen vertoont cnoik dje huizengroep1, tus schen Kikkerlsteeg em Raamjsitraat gieCleg'enj en men is nu ook bejgdMiiein om de huijzien aan den NoJ1- derschaganig, een natnv en donker steegje, dat Zooals u bekend, uit de R. K. dagbladen en aan belanghebbenden toegezonden circulaires heeft thans over geheel Nederland het, door het Natio naal Bloemen-Comité voorbereidde, groote werk, de Sobriëtas-bloemen-dag op den 24sten Septem ber, de feestdag van O. L. Vr. tot Vrijkoop der Slaven, die tevens een nationale R. K. Drankbe- strijdingsdag gaat worden, een aanvang genomen. Uit het Nationaal Comité hebben zich 5 dioce sane sub-comité's gevormd, die thans elk in eigen Bisdom, de handen aan den ploeg hebben geslagen en in onderlinge vergaderingen bespraken, hoe in zicli de zaak aan te pakken, teneinde te trachten de meest gunstige resultaten te bereiken Het sub-comité van 't Bisdom Haarlem dat op Zater dag 22 Juli j 1. in Den Haag vergaderde, is aldus samengesteld: Eere-ledenMevr. E. Aalberse-Schmier Lei den mej. E. Henry, Den Haagmevr. J. Kloo sterman -v. d. Meer, Delft; mej. N. Kruisman, Haarlem; mevr. M. C. Lansdorp—Dumans, Am sterdam mej. C. Martens, Amsterdam mej. A. Mooyman, Delft; mevr. F. Thijsen-Nieuwerkerk Den Haag mevr. J. v. d.fVelden— Visser, Leiden; mej. Steph. Vetter, Den Haag. Werkende leden: mevr. J. M. Burcksen—Wels Rotterdam, presidentemej. Joh. Wigman, Am sterdam, penningmeesteressemej. Anna Grégoi- re, Den Haag, secretaressemej, S. Brautigan, Amsterdammevr. W, BromStruick, Haarlem mej. W. v. de Dungen, Rotterdam mej. A. v. d. Eerden, Leidenmevr. M. Kenter—v. Baar, Alk maar mej. A. Kokshoorn, Den Haag; mej. A. S. van Leeuwen, Rijswijk. Aldus nu de behoefte aan een eigen R. K. Sa natorium voor drankzuchtigen, vooral waar thans de eonsulmtie-bureaux met meer vrucht beginnen te werken, een dringende behoefte wordt, is het zaak, dat ieder, die iets gevoelt en ook ieder, die er misschien tot heden nog niets voor voelde, zich eens ernstig afvragen sop welke manier kan ik, of kunnen wij de dames van het Nationale Bloe- men-comité helpen Haar, die zonder aarzelen, daartoe aangespoord door den eere-voorzitter ka pelaan Simonis, den Bosschen ijvervollen priester in wiens brein het schoone plan ontkiemde en tot rijpheid kwam, de taak waartoe zij, worden uitgenoodigd, aanvaarden Hoe kan ik of kunnen wij de groote algemeene zaak der R. K. Drank bestrijding, waarvan eenmaal het dr. Ariëns' Sa natorium een groot deel zal uitmaken, een ilinken stoot geven, en wij of ons zelf eens een gezonder oordeel omtrent het werk der Drankbestrijding ver schaffen een beter inzicht in het lof van drank bestrijding verschaffen, een beter inzicht in het lot van drankzuchtigen, zoowel van henzelf als van hun nakomelingschap. De gelegenheid is er thans om uw goeden wil te toonen, door allereerst te komen op de vergaderingen der plaatselijke comité s gevormd door de Maria-vereenigingen, en waar deze niet zijn door medewerking van de .plaatseiijko Kruisverbonden uit dames 't be hoeven volstrekt niet allen drank bestrijdsters te zijn of te worden hunner stad of dorp, tot welke vergaderingen u per circulaire of anderszins werd of zult worden uitgenoodigd, om daar het doel en streven van de Nationalen Bloemendag eens duidelijk te hooren uiteenzetten. Tweedens door uwe sympathie te beluigen door persoonlijke of financieele medewerking. Vooral tot al onze R. K. jongedames van Nederland, van ons Bisdom, richten wij een woord om hulp. Zij die zoo gaarne op fancy-fairs, op liefdadigheids tentoonstellingen, op naai- of borduurkransjes voor armen en kerken, op bals, of ijsclubs, wan neer er tenminste ijs is, op korfbal- en tennisveld zich vertoonen en een werkzaam aandeel nemen, zouden zij thans, waar het een zoo groot liefde werk als Sobriëtas-bloemen-verkoop geldt, achter blijven om daaraan mede te doen Zouden zij weigeren op 24 Sept. a.s. twee aan twee, met sierlijke mandjes, korven, en wat dies meer zij, waarin de fijne blauwe bloempjes, en met een busje, waarin de ruilprijs voor zoo'n blauw bloem pje moet glijden, langs straten en op pleinen, bij kerken, enz te gaan, en te trachten de goed- geefschheid der inwoners uwer steden dorpen en voorbijgangers te wekken Komt haar goed hart niet daartegen in opstand Zouden onze Roorasche meisjes en vrouwen, die meededen, waar het een prinsesse-bloem ten bate van arme tuberculose- (Cuitan verantwoordelijkheid der Redactie). mr Van ingezonden stukken ook al word ,n ze niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2