Dagblad voor Schiedam en Omstreken. EERSTE BLAD. 34ste Jaargang. Zaterdag 5 Augustus 1911. No. 10085. Officieele berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. Aanbesteding Schoolbanken. Binnenland. Buitenlaudscli Nieuws. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 1—6 regels 0.92; elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijkadverteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet; Brengen ter algemeene kennis, dat op heden aan de lirma W. Uasekamp Co., en hare rechtverkrijgenden vergunning is verleend tot op richting van een distilleerderij in het pand staande aan den Havendijk no. 29, kadaster Sectie N. no, 152, met twee gasmotoren elk van 12 P.K. Schiedam, 4 Aug. 4911. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet Brengen ter algemeene kennis, dat op heden aan de Naamlooze Yennoolschap Stoom- molen „de West,'' en hare rechtverkrijgenden vergunning is verleend tot uitbreiding van dien stoommolen aan de Westvest no. 35, kadaster Sectie C, no. 1030, met een stoomketel van 105 M2 verwarmingsoppei'vlak. Schiedam, 4 Aug. 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris, V. SICKENGA. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, zijn voornemens op Donderdag 17 Augustus a.s. des namiddags ten 2 uur in het openbaar ten Raadhuize aan te besteden De levering van 271 stuks Schoolbanken met daarbij behoorend Ijzerwerk enz. benoo- digd voor de Gemeenteschool aan den Singel te Schiedam. Bestek met 2 teekeningen verkrijgbaar a fl. (per post fl.10) ter Gemeente-Secretarie (afd. A). De gezegelde inschrijvingsbiljetten moeten in gesloten enveloppe, waarop een aanduiding, dat ?\j een inschrijvingsbiljet bevat, vrachtvrij worden lngeleverd in de ten Raadhuize aanwezige bus, jjeor des namiddags 1 uur van den dag van aan kleding. Durgemeester en Wethouders van Schiedam, enschen tegen 1 Jan. 1912 de gewone eigen- uommen der gemeente alsmede de Gasfabriek en et pompstation der Drinkwaterleiding in drie per celen voor een jaar met verlenging van jaar jaar indien niet door een der partijen drie aanden te voren is opgezegd tegen brand schade te verzekeren op beursconditie, en zullen 01 1 November a.s. aanbiedingen daartoe in dachten. De verzekeringen loopen thans over bedragen va« f 1.260.000, f220.000 en 160.000. Inlichtingen worden op aanvrage verstrekt ter erneen te-secretarie. Prinses Juliana. "fen schrijft ons Af ^°en °P rïen verjaardag van H. M. de Koningin- oeder een aantal schoolkinderen van elders in 5,® Morgenuren voor het hek van het Paleis te est dijk, na vooraf bekomen toestemming, enkele 'eceren zongen en de beide Koninginnen zich d etjf''ir'nses Juliana op het bordes bevonden, liet i f oningin door een kamerdienaar vragen of de eren eens wilden zingen «Al is ons Prinsesje °g zoo klein". De melodie van dit liedje wordt Saarne door de Prinses gehoord. Dat er aan dit Ve''zoek der Koningin door de kinderen onmiddellijk erd voldaan, spreekt van zelf, en lief klonken n e morgenuren de kinderstemmetjes, die voor eze gelegenheid eens extra werden uitgezet, om toch vooral te zorgen, dat de Prinses dit echt Vaderlandsche liedje goed kon hooren. Na het zingen van een tweetal versjes wuifde de Prinses vriendelijk met haar zakdoekje naar de school kinderen, die daarop een daverend gejuich aan hieven. («Vad.") Prins Hendrik te Harderwijk. Men' meldt uit Harderwijk dd. 4 Augustus Allerwegen vlaggen, hier en daar een versiering in groen, in de visscherswijk prachtige eerebogen versierd met allerlei wat op het bedrijf betrekking heeft. Aan de Smeepoort, tegenover «huize Wester- holt", een levende eerepoort, gevormd door een 70-tal in 't wit gekleede meisjes, bloemkransen op 't hoofd Als de auto tegen kwart voor drie nader, een jubel uit duizenden kelen. Het voertuig stopt onder de boogde meisjes zongen het Wilhelmus en strooien bloemen in de auto voor de voeten van den hoogen gast. In matigen gang gaat het nu, voorafgegaan door den commissaris van politie naar de havende weg is prachtig afgezet, de regeling is uitmuntend zoodat, dank zij ook de hulp der rijksveldwachters van buiten, geen enkel oogenblik de orde verstoord werd. Aan beide zijden van de haven een groote me nigte honderden schoolkinderen begroeten hier den Prins, met hunne vlaggen zwaaiend. Voor het baldakijn stapt de Prins met zijn ka merheer, jhr. Van Suchtelen van den Haere, uit en wordt ontvangen door den burgemeester, die aan Z. K. H. voorstelt ds B. J. C. Rijnders, Ned. Herv. pred. te Doornspijk, vroeger te Harderwijk, door wiens bemoeiingen de visschers in de gele genheid werden gesteld tot het aankoopen der beide ijsvletten. Inmiddels is de vlet «Prinses Juliana", commandant Lucas Groen Lz., voorge- roeid. Aan boord bevindt zich ook de voorzitter der visschersvereeniging «Onze Toekomst", Mein- dert Jansen Mz., die, nadat is overgevaren naar de de oostzijde van de haven, met de andere bestuursleden aan den Prins wordt voorgesteld. Daar is mede aanwezig de heer A. H. J. State, eerelid der vereeniging. Na bezichtiging van den inventaris der vletten, wordt ook de groote vlet «Prins Hendrik" te water gelaten. Deze vlet staat onder commando van Chris Doornhof, en wordt geroeid door visschers in oliepakken. Z. K. H. heeft met zijn gevolg en den burge meester plaats genomen in de »Prinses Juliana". De «Prins Hendrik" volgt met het bestuur van «Onze Toekomst", den hoofdinspecteur van het visscherswezen, den heer Bottemanne. Onze kranige roeiers brengen ons een eind buiten de haven, waar gekeerd wordt. Bij het passeeren van de «Prinses Juliana" commandeert onze stuurman «riemen op". Die van de andere vlet volgt zijn voorbeeld en zoo drijven we elkaar rustig voorbij. De Prins glimlacht vriendelijk, als de vletten elkaar passeeren. Bij de terugkomst in de haven weer één jubel uit duizenden monden de auto staat al weer gereed en in matigen gang gaat het naar de Groote kerk, waar de pers geen toegang had. Een dei- kerkvoogden was echter zoo vriendelijk, ons mede te deelen, dat de Hooge Gast daar met zeer veel belangstelling het avondmaalzilver en enkele zeer oude grafsteenen bezichtigde, waarvan de opschrif ten door een president-kerkvoogd, den heer L. v Esveld, werden verklaard. Ds. Spijkerboer deelde een en ander mede om trent het ten geschenke ontvangen van het avond maalzilver. Tijdens het bezoek aan de kerk gaf het orgel, bespeeld door den heer M. J. Schollenberg, het «Oude Wilhelmus" en het Mecklenburgsche Volks lied te hooren. Van de kerk ging het naar het stadhuis, waar nu ook de wethouders tegenwoordig waren. De prachtige raadzaal trok zeer de belangstelling van den Prins, die zich voorts liet inlichten over den inhoud van oude geschriften en oorkonden. Vooral toonde de Prins veel belangstelling voor het oude boekwerk «Tableau de l'histoire d'Oranje De daarin voorkomende stamboom van het Huis van Oranje trok zeer de aandacht. Ook werd Z. K. H. getoond het le nummer van het «Over- veluwsche Weekblad," gedateerd 5 Augustus 1845. Eigenaardig, dat daarin reeds een artikel voor kwam over een concessie-aanvrage voor de droog making der Zuiderzee. Tijdens het bezoek aan het raadhuis, voerde «De Harmonie" op verdienstelijke wijze eenige nummers uit op de Markt. Aan de Haven kweet deze vereeniging zich op even verdienstelijke wijze van hare taak. Te ongeveer half 5 verliet de hooge gast het stadhuis, om nog eenige oogenblikken te vertoe ven ten huize van den Burgemeester. Toegejuicht door een talrijke menigte, verliet de Prins, zeer tevreden over de hartelijke ont vangst, de stad. Harderwijk bleef feest vierende Harmonie gaf des wonds een uitvoering aan haar vereni gingsgebouw. Verjaardag Koningin-Moeder. H. M. de Koningin schonk Hare Moeder als verjaarsgeschenk een schilderstuk van Jacob Maris en een kostbaren, door Steelink beschilderden, waaier. Het Kamerlid De Meester. De toestand vaa het Kamerlid De Meester was in den laatsten tijd na zijn operatie nogal ongunstig, doch is thans bevredigender. Gouverneur Suriname. De nieuwbenoemde gouverneur van Suriname, die sinds 1 Augustus aan het departement van Koloniën arbeidt, wordt in den loop dezer maand beëedigd en houdt de volgende week besprekingen met de leden der uit de koloniën terugkeerende economische staatscommissie. Electrisclie tram Arnhem—Velp. Gisteren is officieel geopend de electrische tram Arnhem Velp. Het gemeentebestuur te Arnhem ontving het gemeentebestuur van Rheden op het stadhuis, waar vele raadsleden en autoriteiten aanwezig waren. Burgemeester baron Van Heemstra wees op het gewicht van dezen dag en sprak de hoop uit, dat de tram meewerken zou, tot den bloei der beide gemeenten. Burgemeester Brandt, wenschte Arnhem met de electrische verbinding geluk, waarna een rit werd gemaakt in drie ver sierde trams heen en terug. Gemeenteraadsverkiezingen. 's-GRAVENHAGE. Inzake de Gemeenteraads stemming in het bureau aan de Stortenbeker straat in district I blijkt dat in het procesverbaal van dat stembureau staat aangeteekend het be zwaar van den heer Snel (die er voor de S. D. A. P. aanteekening hield van de stemopneming) dat de door het stembureau medegedeelte stem- mengetallen op iederen candidaat uitgebracht niet klopte met de cijfers van den genoemden aan- teekenaar. Hoewel dus in h.t proces-verbaal van het stern- district Stortenbekerstraat het bezwaar omtrent het verschil in telling staat vermeld, schijnt het hoofdstembureau aan de Voldersgracht daarin geen reden te hebben gevonden tot een nieuwe telling over te gaan. Nu doet zich de eigenaardige omstandigheid voor, dat de kwestie nog min of meer ingewik kelder maakt. Immers inmiddels moet de onbevoegdheid ge bleken zijn van den reclamant Snel, om bezwaren tegen de verkiezing in te brengen, daar hij geen kiezer is, althans niet in district I. Het onder stembureau heeft zich daarvan niet vergewist en het bezwaar in het proces-verbaal opgenomen, als ingebracht door den kiezer Snel. De informiliteit van het gemis der hoedanig heid van kiezer is echter niet meer beslissend sedert 17 kiesgerechtigden uit district I zich met hetzelfde bezwaar tot den gemeenteraad hebben gewend. Juist onlangs heeft de raad een vaste com missie voor de geloofsbrieven ingesteld en be noemd, bestaande uit de heeren Hoejenbos, ïnr. De Groot en mr. Snouck Huyronje, welke laatste bij afwezigheid vervangen is door den beer De Bas, die, op 25 Juli j.l. bij de herstemming voor zitter was van het hoofdstembureau aan de Vol dersgracht. De Schelde-kwestie. Het «Hbl. van Antwerpen" schrijft: In den Senaat heeft M. Hanrez inlichtingen gevraagd over sommige overeenkomsten, welke met Holland zouden gesloten zijn, rakende de scheepvaart op de Schelde. Het antwoord van onzen minister van Buiten- landsche Zaken kan als volgt worden samengevat In de overeenkomst van 25 Maart 4891, tot verbetering van verlichting en bebakening der Schelde, komt een artikel 14 voor, dat aldus luidt: «De Nederlandsche regeering zal zorgen, dat de lichten der bakens en peilschalen in goeden staat worden onderhouden. «Zij zal die zonder toestemming van België niet kunnen wegnemen noch aan hunne bestemming onttrekken". Deze laatste paragraaf is echter, door een op 30 November 1891 onderteekend bijgevoegd artikel, door de overeenkomst van 5 April 1905 en door de overeenkomst van 30 April 1907, gewijzigd in dezen zin, dat Holland de bakens en lichtboeien niet mag wegnemen, behoudens in geval van oorlog of gevaar van oorlog. Het Belgische parlement heeft dus tot driemaal toe de bepalingen goedgekeurd, waarbij aan de Nederlandsche regeering, in geval van oorlog of van mogelijk gevaar van oorlog voor Nederland, het recht wordt erkend om de lichten en bakens van de Nederlandsche Neder-Schelde weg te nemen. Onbetwistbaar is het, dat in dergelijke gevallen de algemeene beginselen van het recht zouden volstaan, bij ontstentenis van alle bijzondere ver bintenis, om aan de Nederlandsche regeering toe te laten hare toevlucht te nemen tot de middelen, welke tot 's lands veiligheid vereischt zijn. Ook mag gezegd, dat voormelde bepalingen, welke opgenomen werden in overeenkomsten, rakende handelsbelangen, er vooral toe strekken de aandacht van de belanghebbenden te vestigen op de gevolgen, welke de staat van oorlog hebben kan voor de scheepvaart op de Schelde. Zij hebben geen nieuw recht in het leven ge roepen en, zooals alle beperking, dienen ze in strengen zin begrepen en slechts toegepast te worden bij dringend gevaar. Dit is zoo duidelijk, dat senator Wiener, in den Senaat het woord voerend, het antwoord van minister Davignon op de vraag van den heer Hanrez, volkomen heeft goedgekeurd en zich aan gesloten heeft bij des ministers oordeel over België's verbintenissen inzake het verkeer ter Schelde. Inzake internationaal recht, zeide hij, dienen de verbintenissen enkel door de partijen, die de ver bintenis sloten, te worden toegelicht. Dat is het en de advocaat van den Quai d'Orsay in België, de heer Roland de Marès, tracht vruchteloos, in «Le Matin", 't bewijs te leveren, dat wij België en Nederland het recht niet hadden, iets te wijzigen aan het Schelde- regime, dat vastgesteld werd door een verdrag, door de mogendheden onderteekend. Meent de heer Roland de Marès, dat onzijdig heid bepaald onmondigheid beteekent Aan Nederland het recht te ontkennen al zulke maatregelen te nemen, die, in geval van oorlog, bijdragen tot zijn veiligheid en onafhankelijkheid, ware een daad van onvriendelijkheid. Het Belgisch parlement heeft dit tot driemaal toe begrepen en wij hopen wel, dat dezelfde geest steeds zal blijven heerschen in ons land. Wij zijn wel overtuigd, dat het geval zich nooit zal voor doen, maar het ware een onzinnige eisch, van Holland te verlangen, dat het geen maatregelen tot eigen behoud en eigen verdediging zou mogen nemen, alleen, omdat de Schelde een vrije stroom is. Goed, maar Nederland is een onafhankelijk land en wij hebben geen eischen te stellen, die niet stroken met dezen toestand. België en Nederland verstaan malkander goed, wat betreft de Schelde-kwestie, en daar wij de eenige be langhebbenden zijn, hoeven wij ons om het oordeel van andere mogendheden niet te bekommeren. ENGELAND. Volgens de „Times" is die negeering van plan in de volgende week de vetowet, van de amen- dementen van het Hoogenhuis ontdaan, naar liet Hoogefrfims terug te zenden zonder peersbenoe ming. Het oM zou diat verstandig1 vinden. Nie-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1