Verspreide berichten. Stads- en Gewestelijk Nieuws. mand kan voorspraften of het wetsiontwerp' d,an zal' aangieiiiomein worden, maar de kansje n staan er goed voor, volgens de „Tim'es". Het blad keurt het af, dat er een herfstzi tting zal wol den gehouden alleen om de onrij'pe ver zekeringswet van den minister van financiën er door te haten. MAROKKO. Het bericht van de „National'-Zeitung", dat een ministeir-'erisis op het departement van bu if en- landsche zaken niet pnmogelijk zou zijn, h,eeft te Berlijn veel opzien gewiekt. De beschouwingen van het bliad worden echter met veel' twijfel op. genomen. Hot „Berliner Tageblatt" schrijft hierover: V,an verschillende zijden beeft men ons verzekerd, dat be;t bericht een verzinsel is. Men had slechts eenige belangstelling voor de vraag, wie dit ver haal de wereld ingestuurd heeft, en wat de be doeling daarmee is, of het sliechts Rist tot sen satie was, of een werkelijke intrige. In ieder gte- val bewij'zen zij die dergelijke berichten versprei den, aan Duitschlland een zeer slechten dienst. Als men in het buitenland dergelijke dingen leest, moeit men daar werkelijk gelbovem, dat bij ons alles overhoop ligt en dat er dioot dj© Marok- kaansche zaak in onze regeeringskringen een hul- peLooze verwarring ontstaat. Wij hebben de beste gronden om aan te nemen, dat de voorstelling, die wij gisteravond gtegeven hebben en volgens welke de pntdiebhandelangen normaal' voortgteziet worden, volstrekt met de feiten in overeenstem ming is. Ook de Börsen-Kurier gelooft niet aan de aïar- meerende berichten, en zij keurt deze sterk af, omdat de toestand z,eer ernstig worden zal, als het tol een afbreken van de onderhandelingen kwam. Maar 'het blad gelooft, dat wij voor een nieuw stadium in de onderhandelingen staan. Renter seint uit Berlijn: Bij de gedarhleriwissciing tuastóhien Cambon en Kidepllein-Wachter heeft er op beginsrallkwtesties toe nadering plaats gehad. De uitwerking; in bi,zon derheden vereischt echter grondig' onderzoek, waarmede op het oogeinlblik bevoegde staatsambte naren bezig zijin. De rijlksikanseïier zal' vervolgens de zaak aan den Keizer voorteggen. De ufficioeie verklaring, dat de besprekingen tusschen Cambon en Kiderlen Wachter tot een toenadering betreffende de princi'pieele standpun ten geleid hebben, wias hier voor veten een ver rassing. Vcpsldhiltendie bladen, o.a. de „Tagliahe Rundschau" en da „Post", hadden in aansluiting aan het bericht van de „National Zeitung" van gisteravond, betoogd, dat Kiderlen-Wachter lie ver af 'moest treden, dan terugwijken bij de onder handelingen, en de vooruitzichten op een over eenkomst worden vooral pessimistisch beoordeeld. Nog slechts weinige bladen bevatten een com- jnentaar ,op heit officieele bericht. De „Lokal-Anzeiger" zegt, dat d,oor dezö nota afflo pessimistische g'eruchiten over de onderhande lingen voor goed onderdrukt wiorden. Afe de prin- c'ipieelte toenadiering heeft plaats gevonden, zal ook de rest van zelf slagen. Het „Berliner Tagebfatt" meent, dat dit bericht in Frankrijk en Rnitschlland met bevrediging zal ontvangieln worden. Het moet blijken in hoever dat vermoeden juist is. Het is niet onwaarschijn lijk, dat dra nationalistische pens met een zekere ongerustheid dit snelle gevolg' van de besprekingen in Swinemünde beschouwen zal. De grondsla gen van de onderhandelingen zullen voorloopig nog wel geheim blijlven, zoodat ér voor alle ver moedens ruimte blïjift. De „National-Zeitung", die zijn pessimistische bes'chiouwing&n gèï'oochenstraft ziet is dan ook reieds met de verklaring niet te vreden. Zij zragt te wieinig en zij is' volgens het blad geenszins geschikt om de bezorgdheid uit dein weg te ruimen, die wijlde kringen, on dat zijn niét de lauwe en onverschillige, over den uitsldg van de Marokkaansche kwtesitie koesteren. Zoover als nu waren wij reeds weken g'eteden. De Eerïijhsche correspondent van de „Kölni- schei Zeitung" seint: Door de toenadering' in hoofdtrekken zijn e'r gunstige vooruitzichten voor een verderen loop va,n de Duitsch-Fmnsche onderhandelingen ge- opeind. Alle berichten, dat staatssecretaris Kiderfen.- Wachter wil aftreden omdat hïjl van zijn Marok kaans ch programma niet kan afwijken, zijn zuiver verzinselk. i f Volgens particuliere berichten kan men van den verderen l'oop dier onderhandelingen vopr beide partijén nu een bevredigende oplossing ver- IWachten, omdat beiide' staten vrijuit verklaard 'hebben, dat zij in vriendsfehappélljkie vertrouwe lijkheid dra onlderhandelingten willen afmaken. AMERIKA. Uit New-York wordt aan het Berliner Tage blatt" geseind: De Cubaansche generaal Acevedo gaf zich aan den gouverneur in Santa Marie del Rosario over en legde de belofte van trouw aan de regeering af. Hij vertelde een verwarde geschiedenis van een gewapende negerbende, die hem eergisteren ge dwongen had de leiding van den opstand op zich te nemen. Maar hij is gevlucht. Acevedo is blijk baar niet goed bij het hoofd. Hij is in Havanna gevangen gezet. De havenautoriteiten te Londen hebben eer gisteren besloten, onmiddellijk met den bouw van een nieuw dok te beginnen. Het moet aan alle stoomschepen, die tegenwoordig varen en alle vaartuigen, die volgens een voor jaren geldende berekening de Theems bevaren, voldoende ruimte bieden. De kosten worden op 42 millioen geschat. Men rekent, dat de werkzaamheden 5 jaren in beslag zullen nemen. Ook andere verscheidene verbeteringen in de reeds bestaande haven worden aangebracht. Hamid bey, die belast is met het opsporen der ontvoerders van den Duitschen Richter in het Olympus-gebied, heeft den Wali van Saloniki ambtelijk gemeld, dat zijn opvatting, als zou Richter in de wouden der onzijdige zone in de buurt van Tirnavo verborgen worden gehouden bevestigd is. Daar ter plaatse staat hem het recht, om nasporingen te doen, niet vrij. Hij kan er slechts op bedacht zijn, de individuen te vatten, die de correspondentie met het bandietenhoofd Lolio bezorgen. In geval een vertegenwoordiger van het Duitsche consulaat zou willen trachten, door tusschenpersonen direct in verbinding met de roovers te treden, en dat de overheid van het vilajet daartoe verlof geeft, beschouwt Hamid bey zijn tegenwoordigheid in het Olympus-gebied als overbodig. In dat geval verzoekt hij, om naar Saloniki te mogen terugkeeren. Te Kieff heeft de militaire intendantuur een kostelijke Kamper ui gekweekt. Gedurenden den Russisch-Japanschen oorlog in Oost Azië werden een paar millioen hoefijzers voor'de Siberische paardjes besteld, die klein van stuk zijn en zeer kleine hoeven hebben. De levering der hoefijzers had echter eerst zeer geruimen tijd na het sluiten van den vrede plaats. De intendantuur heeft thans meer dan een half millioen roebel voor de ijzers betaald maar weet nu niet wat zij met het kleine formaat moet beginnen, daar de hoefijzers voor Russische paarden totaal onbruikbaar zijn. Volgens de nMorning Post" zal de chef van den Engelschen generalen staf, sir Nicholson, aan het einde van dit jaar door sir John. French opgevolgd worden. French is op het oogenblik de gast van den Duitschen keizer en zal de a.s. »Kaizermanovern" medemaken. Hij geldt voor een der bekwaamste officieren van het Engelsche leger en dankt zijn carrière in hoofdzaak aan den Boerenoorlog. Het Duitsche schoolschip »Vineta" heeft gisteren Wilhelmshaven verlaten voor een kruis tocht welke 't in de Marokkaansche wateren zal ondernemen. Er zijn gister te Ivonstantinopel 22 gevallen van cholera aangegeven, waarvan 12 met doode- lyken afloop. Te Saloniki is een geval van cholera voorge komen met doodelijken afloop. 42 nieuw gevallen zijn aangegeven te Ipek, waarvan 32 doodelijk. De epidemie zal alleen met goed gevolg kunnen worden bestreden, wanneer de troepen de Arnau- ten kunnen noodzaken zich te onderwerpen aan de bevolen maatregelen van hygiène. In het Noorden. Van onzen specialen verslaggever.) III. (Slot.) Dinsdag-ochtend even vóór het vertrek van onzen extra-trein uit Assen had er een kleine plechtigheid plaats. Namens de aan de excursie deelnemende jour nalisten werd bij monde van den heer A. J. Brouwer, hoofdredacteur der »Arnhemsche Crt. aan den directeur van de N. O. L. S. een groote 'auwerkrans aangeboden. Deze lauwerkrans was versierd met een rood-wit-blauw lint, waarop men las: »1 Augustus 1911". Deze hulde geschiedde als blijk van erkentelijkheid van de zijde der pers voor de aangename reis, door de N. O. L. S. haar aangeboden en tevens als herinnering aan het één-jarig jubilé der lijn Koevorden—Stadskanaal. De trein bracht ons nu naar Delfzijl, waar wij de prachtige havenwerken zouden bezichtigen. Een heerlijke frissche wind woei ons aan de haven tegen. Bij het drukkende warme weer deed dit zeer aangenaam aan. De haven van Delfzijl trok ons aller belang stelling. Zij is voor het Noorden van veel betee- kenis. Er is een vaste scheepvaartverbinding met Londen, Hull en Grangemouth, voorts zijn er dagelijksche stoombootdiensten van hieruit naar Emden en Groningen. Ook kan men van uit Delfzijl uitstapjes per boot maken naar Borkum en Norderney. De invoer te Delfzijl bestaan in hoofdzaak uit hout, steenkolen, kunstmest enz.de artikelen welke uitgevoerd worden, zijn strookarton, aard appelmeel, ijzeraarde, turfstrooisel enz. De haven van Delfzijl beslaat een oppervlakte van 15,8 H.A. De diepte bedraagt 7 M. onder Laag Water. De kadelengte voor diepgaande schepen is 250 M., de steigers voor de binnen vaart zijn 190 M. lang, terwijl langs de kaden 3 stoom-poi'taalkranen aanwezig zijn, met een hef vermogen van 4000 K.G. Bovendien zijn er te Delfzijl electrische havenlichten en terreinver lichting. Een goederenloods van 1260 M2 is in constructie. Na te Delfzijl ververschingen te hebben gebruikt, vertrokken wij naar Veendam. Daar werd in de prachtige sociëteit »Veenlust" de lunch gebruikt. Na de lunch werd een bezoek gebracht aan de Coöperatieve Stroocartonfabriek »Ons Belang" te Stadskanaal. Deze midden in een welvarende streek gelegen fabriek was bij ons bezoek in volle werking. Wij door de directie bij de bezichtiging der rondgeleid en mochten daarbij duidelijk worden ingelicht omtrent den gang van dit in teressante bedrijf. Het verbruik van stroo bedraagt per jaar 180.000.000 kilo, de productie 14300 ton carton. De af- en aanvoer per as beloopt 1000 waggons a 10.000 kilo carton, kalk, waterglas, zoutzuur, plakpapier en stroo. Per vaartuig is de af- en aanvoer aldus: 120 ladingen carton, 320 ladingen brandstof en 650 ladingen stroo. De uitgaven voor het geheele bedrijf bedragen pl. min. f 785.500. Van Stadskanaal gingen wij wederom via Coe- vorden naar Ommen, waar door het mooie oude landgoed shet Laar" een wandeling werd gemaakt en in het te midden van dit heerlijke lustoord gelegen hotel „het Laar" eenige ververschingen werden gebruikt. Van Ommen uit werd de terugreis ondernomen naar Zwolle. In dè Buitensocieteit werd ons een diner aan geboden door de N. O. L. S., waaronder het allergezelligst toeging. Aan toasten ontbrak het niet. Natuurlijk werd daarbij op den bloei en den groei van de N. O. L. S. menig glas wijn geledigd. Tot slot van de excursie stond op het programma theedrinken aan het Katerveer. Inderdaad is dit een aardig slot geweest van de uiterst gezellige dagen, die de N. O. L. S. aan de Nederlandsche journalisten heeft aangeboden. Moge de N. O. L. S., nu door de Nederlandsche pers meerdere bekendheid is gegeven aan de be langrijke streken, welke deze maatschappij met haar lijnen doorkruist, veel succes ondervinden van die uitgebreide publiciteit, Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 5 Aug. 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 766.9 te Horta. Laagste barometerstand 748.7 te Seydisfjord. Verwachting tot den volgenden dag zwakke tot matigen zuidoostelijken wind, meest lichtbe- wolkt, droog weer, kans op onweer, warmer. Militie. Wrj herinneren er belanghebbenden aan dat in deze maand moeten opkomen op 7 Augustus lichting 1909 le comp. 2e peleton van het korps torpedisten lichting 1908 de helft van het le, 2e, 3e en 7e eskadron van het 3e Reg. Huzaren. 8 Augustus lichting 1910 het Reg. Grena diers en Jagers, het 2e, 3e, 4e, 6e en 10e Reg. Infanterie. 14 Augustus van lichting 1906 en 1908 de 3e comp. van het Korps Pantserfort-artillerie en van de lichting 1910 de le, 2e, 3e en 4e comp. hospitaalsoldaten. 16 Augustus lichting 1907 en 1908 het le, 5e, 7e, 8e en lie Reg. Infanterie 21 Augustus lichting 1906 en 1908 de le, 2e, 3e, 5e, 6e en 7e comp. van het 4e Reg. Vest.-Artillerie, lichting 1910 van de 2e comp. Wielrijders de 4 en 8 maanders, uitgezonderd zij die tot de 4e ploeg van het blijvend gedeelte behooren. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het Commissariaat van politie kinderschoentje, bonboekje, rozenkrans, knipmes, ceintuur, kousen. Bij de navolgende personenbos sleutels, v. Ilattum, Groenelaan 49bok, Bexterman, Vlaard. dijk duif, v. d. Tooren, Laan 34koordje met gouden knopje, R.eijgersberg, Warande 40zilver armband, Mouwens, L. Haven 84bov. kousen, Hilkhuyzen, Groeneweegje 18 juk, Lanser, Broers- vest 159; rozenkrans, Schlatmann, Gr. Markt 17; nikkel horloge, den Held, Broersveld 44bov.loti- sico-briefje, v. Deursen, Oosterstraat 13; sleutel, Trouwborst, P. Heinstraat 32. Zondagssluiting banketbakkerswinkels. Het door de Kamer van Arbeid voor de Voe- dings- en Genotmiddelen alhier op verzoek inge stelde onderzoek naar de mogelijkheid van slui ting der banketbakkerswinkels op Zondagmiddag heeft tot weinig resultaat geleid. Behoudens zij die berichten zenden dat Zondags hun winkels steeds gesloten zijn, kwamen slechts 3 berichten in van hen die zich voor sluiting ver klaarden. De overigen hadden allen bezwaren die uit onwil of vrees voor concurrentie voort kwamen. Op grond van deze zeer geringe mede wei king zullen dan ook door de kamer geen ver dere stappen in deze worden gedaan. Een nieuw winkelpand. Onze aloude Hoogstraat, de winkelstraat bij uitnemendheid, heeft weder een nieuwe meta morphose ondergaan. Nabij het Broersveld heeft een oud pandje plaats gemaakt voor een nieuw en sierlijk winkelpand. De heer J. A. Vester, byoutier en horloger, heeft er zijn zaak in over gebracht, die totnogtoe aan het andere eind der Hoogstraat gevestigd was. Maakt het nieuwe pand met zijn breed étalageraam reeds een gun- stigen indruk, als men den winkel binnentreedt, wordt die indruk door de doeltreffende, nette inrichting nog verhoogd. Voor het breede winkel raam, evenals de deur van boven met glas in lood voorzien, is de nieuw model-étalagekast ge plaatst, die aan de laatste eischen voldoet. Lucht en licht is hier op doelmatige wijze aangebracht. Ook voor den avond is de winkel, van een ter- razzovloer voorzien, doeltreffend verlicht. De verschillende aannemers, de heer J. H. Wuisman, die het plan ontwierp en het timmer werk uitvoerde, de heer M. J. Wouterlood, die het metselwerk verzorgde, en de heer J. P. van Rest, van w;e de fraaie mahoniehouten beschil dering is, hebben hier inderdaad goed en net werk geleverd; maar de heer J. A. Vester streeft hen in activiteit ter zijde door het nieuwste en fraaiste in zijn winkel te etaleeren in fijn glas- en schepwerk, barometers en klokken is hij ruim gesorteerd, zoodat men, vooral de eerstbedoelde artikelen, niet meer in den vreemde behoeft te zoeken. Dat 't den moedigen ondernemer in zijn nieuwen winkel welga, zullen zeker velen met ons wenschen. Gisteren iszekere v. d. L, di.'e op zijn rijwiel reed, nabij de Varkenssluis door een van de tegenovergestelde zijde komenden wielrij der aangereden, waardoor het achterwiel van zijn fiets geheel verbogen werd. UIT ROTTERDAM. Gister zijn officieel candidaat gesteld voor den gemeenteraad in het kiesdistrict Rotterdam II de de heeren: dr. D. P. Hoijer (lib.) ter Laan (S. D. A. P.), dr. W. van Ravesteyn Jr. S. D. P) en dr. W. B. van Staveren (A.-R.). De vergadering der federatie van de (S. D. A. P.) heeft Donderdagavond candidaat gesteld voor den gemeenteraad in district I den heer H. Stolle. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Maandag, 7 Aug. 8i/2 u. Bondsgebouw. Verg. R. K. Kiesvereeniging. Woensdags 2—4 u. Stedelijk Museum. Doeleplein. Vrijdag 11 Aug. 2 u. Gemeenteraad. Rptterdaö. Zondag 6 Aug. 8 u. Doele. Concert Grenadiers en Jagers. Spoedeischende Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Zaterdag 5 Aug. 1911 des namiddags 2 uur. Voorzitterde Burgemeester, de heer M. L, Honnerlage Grete. Aanwezig 16 leden Afwezig de heeren: mr. Jansen, Van der Drift mr. von Briel Sasse, Van Westendorp en Ris. De vaststelling van de notulen van de vorige vergaderingen wordt aangehouden. De Voorzitter doet mededeeling van het volgende ingekomen stuk Van de Ged. Staten dezer provincie missieve, houdende mededeeling dat in de openbare verga dering van Maandag 7 Augustus a.s., des namid dags ten li/a ure verslag zal worden uitgebracht in zake de door de heeren P. de Bruin, E. Koop- mans en D. Ris Jz., leden van den Raad dezer gemeente, ingebrachte bezwaren tegen de toela ting van de heeren mr. M. J. C. M. Kavelaars en mr. J. C. von Briel Sasse, als raadsleden van deze gemeente. Alvorens het betrokken onderwerp aan de orde te stellen, doet de Voorzitter door den Secretaris, den heer mr. V. Sickenga, voorlezen, wijl ze ver moedelijk door de meeste leden niet gelezen is, de oproeping door Ged. Staten ook tot het ge meentebestuur gericht. Daarin wordt vermeld, dat de openbare vergadering van Ged. Staten] waarin het bezwaarschrift wordt behandeld, kan worden bijgewoond door een of' meer gemachtigden van het gemeentebestuur, die het belang der gemeente daarbij kunnen toelichten. Ook doet de Voorzitter voorlezen het bezwaar schrift van de drie Raadsleden, de heeren P. de Bruin, E. Koopmans en D. Ris. Daarin wordt ten opzichte van den heer mi. M. J. C. M. Kavelaars te kennen gegeven, dat hij te Rotterdam zijn nachtverblijf houdt en het middagmaal gebruikt ten huize zijner moeder, dat hij als ingezetene eerst is afgeschreven en later weer ingeschreven en al heeft hij ook zijne werkzaamheden te Schiedam, daar toch niet bij voortduring is ge vestigd. Ten aanzien van den heer mr. jTc. von Briel Sasse wordt aangevoerd, dat hjj zijne villa heeft te Nieuwveen, waar zijn meubilair is en ook zijne goederen en dienstpersoneel zijn, dat toen hij zijn huis aan de Hoogstraat alhier heeft verlaten, hij zijn domicilie in het kanton gerecht heeft genomen, dat hem dit echter niet als woonhuis verhuurd is en hij er ook geen huur als woonhuis betaalt, dat alleen de brigadier der rijksveldwacht geacht kan worden daar te wonen en de heer mr. von Briel Sasse er alleen zijne ambtsbezigheden vervult. Dientengevolge besluit het bezwaarschrift, dat de heeren mr. von Briel Sasse en mr. Kavelaars niet aan de vereischten van het ingezetenschap voldoen en dus niet als leden van den Raad behooren te worden toegelaten. De Voorzi tter, wijzend op de bijgaande oproe ping, zegt, dat om die reden de Raad door het College met spoed is bijeengeroepen, stelt aan de orde de kennisgeving van Ged. Staten en vraagt of de Raad een gemachtigde zal benoemen. Die vraag wordt bij acclamatie in bevestigenden zin beantwoord. De wethouder, de heer G o s 1 i n g a, vraagt nog het woord. In de vorige vergadering is vermeld de beslissing van Ged. Staten ten opzichte van de toelating als Raadslid van den heer Otto te Krimpen a.'d IJssel. Weth. kan nu mededeelen, dat bij Kon. besluit van Januari 1910, het besluit van Ged. Staten is vernietigd en de toelating als Raadslid van den heer Otto alsnog is bevolen. Weth. deelt verder de overweging mede waarop bedoeld Kon. besluit berust. De Voorzitter dankt voor de mededeeling. De lieer Koopmans vraagt naar den datum van bedoeld Kon. besluit. De heer Goslinga zegt, dat 'tis van 7 Januari 1910. De Voorzitter stelt nu aan de orde de benoe ming van een Raadslid, dat de gemeente in de openbare vergadering van Ged. Staten zal ver tegenwoordigen. Bij stemming worden uitgebracht op dep heer

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2