Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. veldt; intendant van het paleis te Soestdijk, en van jhr. J. C. F. von Mühlen, adjudant van H. M. de Koningin. Buiten het hek van het gebouw was een talrijk, publiek toegestroomd, terwijl binnen het hek de directeur, leeraren en het personeel zich bevond. In de directeurskamer werden door den direc teur, prof. W. C. Schimmel, allereerst de aanwe zige leeraren voorgesteld, waarna prof. Schimmel in een toespraak er aan herinnerde, dat dit het tweede vorstelijke bezoek is sedert de oprichting van de veeartsenijschool. Den 9en October 1821 was het Z. M. Willem I, vergezeld van Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden en Z. D. H. den Prins van Hessen Darmstadt, die de school be zocht en daarin overnachtte. Den lOen December 1821 werden de colleges geopend door den toen- maligen directeur, prof. Van Lith de Jeude. De veeartsenijkunde in Nederland, zoo herinnerde spr. er aan, heeft veel verplichtingen aan Z. K. H., daar hij in September 1909 het bescherm heerschap van het 9e internationale veertsenij- kundig congres, te Scheveningen gehouden, aan vaardde. Voorts bezocht Z. K. H. de Rijksseruminrichting Rotterdam in het najaar van 1999. Allereerst werden de oude gebouwen bezich tigd en aan verschillende afdeelingen een bezoek gebracht. Bezocht werden de afdeelingen zoo techniek, heelkunde, verloskunde, de afdeelingen voor de natuurkunde, scheikunde, physiologie en de parasitaire en infectieziekten, dierkunde en plantenkunde. Voorts werden de stallen voor gjootere en kleinere huisdieren, den hortus bota nicus, den in aanbouw zijnden Kori-oven. de voor malige directeurswoning, het pathologisch insti- stuut, waarin verschillende microscopische proe ven werden genomen en de epidiascoop werd ver toond door dr. Markus, die zeer de aandacht trokken. Door dr. v. d. Plaats werd in de collegekamer van de afdeeling natuurkunde een graphische voorstelling van het onderwijs enz. aan de inrich ting seder het oprichtingsjaar 1821 getoond, bene vens verschillende electrische toestellen, spiegels, prisma's voor kleuren, enz. Voorts werden nog de aandacht gevestigd op een prent, voorstellende de wereldproductie van mineralen, henevens op de aanwezige scheikundige apparaten. Bovendien vestigde dr. v. d. Plaats de aandacht op een mineralogische curiositeit, n.l. een hoogovenslak overgedreven uit Engeland naar Maassluis, waar men het voor een meteoorsteen aanzag. Prof. D. A. de Jong, leeraar aan de le veeart senijschool te ^Leiden, vertegenwoordigde de af deeling parasitaire en infectieziekten en liet her- sentuberculose, tuberkelbacillen, dierlijke parasie ten, enz. zien. Nadat Z. K. II. na afloop van de bezichtiging in de directeurskamer de thee had gebru kt, ver trok te ongeveer zes uur Z. K. H. weder per automobiel naar Soestdijk. Ook nu weer was een talrijk publiek aanwezig, dat den Prins luide toejuichte. Gemeente-ambtenaren. De afdeeling Zuid-Holland van den Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren heeft Vrijdag eene vergadering gehouden te Gouda. Besloten werd het voorstel te steunen van het hoofdbestuur om een onderzoek in te stellen naar de jaarwedden der gemeente-ambtenaren, hun getal, enz. en die gegevens geregeld bij te hou den. Een voorstel werd aangenomen om in beginsel instemming te betuigen met het instellen van een onderzoek naar de bekwaamheid van sollicitanten voor gemeente-secretaris of ambtenar ter secre tarie, dat bedoelt den bekwaamheideisch zooveel mogelijk tot zijn recht te doen komen, mits de benoeming niet uitsluitend van een vergelijkend onderzoek afhankelijk wordt gesteld. Dit voorstel werd aangenomen in afwijking van het advies van het hoofdbestuur om de gemeente besturen uit te noodigen den Bond behulpzaam te zijn in zijn streven, geen onnoodige uitbreiding te geven aan examens en dientengevolge bij het benoemen van personen tot een betrekking bij de gemeente-administratie, daarvoor geen verge lijkend onderzoek te doen voorafgaan. De afdeeling vereenigde zich voorts met een wijziging van het reglement van het bureau van plaatsing, om een aanvraag ter zijde te leggen, wanneer de uitgeloofde bezoldiging onvoldoende is. Int. Congres over Armenzorg. Te Parijs is op 3 Juni jl. eene vergadering ge houden van het Internationale Comité voor de Internationale Congressen over Armenzorg van welk comité voor Nederland deel uitmaken de heeren mgr. dr. W. H. Nolen en J. F. L. Blan kenberg. In die vergadering werden, naar 't «Tijdschrift van Armenzorg" mededeelt, de volgende besluiten genomen le. het eerstvolgende international congres te houden te Londen in 1915, indien althans de En- gelsche autoriteiten daarmede instemmen. Indien dat niet het geval mocht zijn, zal 's-Gra- venhage in aanmerking komen. 2e. voorloopig ter behandeling op de agenda te plaatsen de navolgende onderwerpen a. de internationale maatregelen tot regeling van de hulp, te verleenen aan stoffelijk- of zedelijk- verlaten kinderen b, de invloed, die volgens de moderne denk beelden, door maatregelen van voorzorg op de armenzorg moet worden uitgeoefesid c. de hulp te verleenen aan de gezinnen van gevangenen en uitgewekenen 3e. een vierde onderwerp te doen vaststellen door het land, waar het congres zal worden ge houden. Oud-Minister Mr. J, C. de Marez Oyens. Bij geruchte vernamen we, dat de oud-Minister, Mr. J. C. de Marez Oyens, in den omtrek van München op een excursie, deze week ondernomen zou zijn verdwaald en nog niet teruggevonden. Onze Haagsche redacteur vernam omtrent dit treurig ongeval ten huize van de familie de Marez Oyens, nog de volgende bijzonderhedenDe heer de Marez Oyens, die te München vertoefde, is Donderdag in de bergen aldaar gaan wandelen en niet teruggekeerd. Zoodra de vermissing bemerkt werd, heeft men de geheele omgeving met poli honden afgezocht, doch tevergeefs, zoodat het ergste is te vreezen. Een eergisterenmiddag bij de familie te 's-Gra- venhage ontvangen telegram vermeldde, dat er nog geen spoor van den vermiste was ontdekt. (Msb.) Uit Haarlem seint men ons nog De oud-minister de Marez Oyens, die met zijn familie in Tirol vertoefde, is sedert Donderdag avond, na het posten van een brief, niet meer gezien. Twee zoons van hem zijn naar Tirol vertrokken om te trachten hun vader op te zoeken. Bij de familie te Bloemendaal was hedenmor gen nog geen nader bericht ontvangen. Tentoonstelling van kookgastoepassing. Door het gemeentelijk gas- en electriciteitsbe- drijf te Zeist zal in de maand September een tentoonstelling worden gehouden van de toepas sing van het gas, inzonderheid voor verwarming en koken. Tevens zullen op deze tentoonstelling voor het publiek de werking en het gebruik der toestellen worden verklaard. H. IJ. S. M. De directie van de H. IJ S. M. heeft bepaald, dat sollicitanten die den 31-jarigen leeftijd hebben bereikt, niet meer in vasten dienst zullen worden genomen. Telefonische verbinding Amsterdam—Parijs. Vermoedelijk zal 1 September de telefoondienst AmsterdamParijs voor het publiek worden opengesteld. R.-K. Openbare Leeszalen. Door het plaatselijk comité van de K. S. A. te Haarlem, wordt overwogen de mogelijkheid van oprichting eener R.-K. Openbare Leeszaal aldaar. Eene commissie van drie leden zal worden be noemd om de financieele zijde der zaak te onder zoeken en te bespreken. Deze commissie zal bin nen drie maanden verslag uitbrengen. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 7 Aug. 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 768.9 te Paris. Laagste barometerstand 746.3 te Seydisfjord. Verwachting tot den volgenden dagzwakke, tot matigen westelijken wind, meest zwaarbe wolkt, droog weer, behoudens kans op onweer, zelfde temperatuur. Gemeenteraad. Op de agenda voor de openbare vergadering van dein Raad der Gemeente Schiedam, op Vrij dag, 11 Augustus 1911, des namiddags 2 uur, sta,ain de voligende .voorstellen: 1. Benoeming van stembureaux in de beide steïndistricten van kiesdistrict JII, voor de Ver kiezing van een jfid van den Gemeenteraad. 2. Ontwerp-besluit (model C) tot wijziging dér Gerneenbe-'begraoting,, dienst 1911. 3. Rekeningen over 1910 van: de Arbeids beurs; de hofjes van Belois; ,het Oude Manhuis; het St. Jacohs-Gasthulsde Gemeente-Reiniging; bet Sitads-Ziekenhuishet Burgerlijk Armbestuur; het Stedelijk Museum; het Stedelijk Muziekkorps het .Vrij-Entrepót, met adviezen van de Financi- eëlle Commissie. 4. Behandeling van het voorstel' van het Raads lid den heer P. De Bruin tot wij'ziging dief ©rf- pachts ver ordening. 5. Voorstel' van B. pn W. .tot wijziging der verordening op bet begraven van lijken enz., in dier voege dat des Zondagls de tijd van begraving wordt giestelld tuss'dhietó 2 en 3 uur 's namiddags. 6. Voorstel' va,n B. en W. tot sluiting der Arbeidsbeurs van 1 £ot 2 uur 's namiddags we genis gebruik van het lokaal voor Rijksbeurs-ielé- graub 7. Voorstel' van B. en W. tot splitsing der klia,ssen van de H. B. S., 8. Voorste! va,n B. en W. om ter uitvoering va,n art. 3 der Verordening tot wijziging der Verordening regelende do jaarwedden, van de leer aren en beambten vain de Opent)are S.cihojen voor Hooger en Middelbaar Onderwijs, de minima, der wiekcl'ij'ksche lesuren on pensioensgrondslagen, der thans aanwezige lfaerarien vast te stellen. 9. Voorstel van b>. on W. tot uitbreiding van het aantal vakken aan de herhalingsschool, ver bond ein aan school A. 10. Verzoek van F. Verboom oim hein de wo ning Rroersvejjd no. 146 opnieuw te verhuren, met praeadvies van B. en W. Brand op het terrein der kaarsenfabriek „Apollo". In den afgeloopen nacht tusschen 21/j en 2V4 uur werd er brand ontdekt in een houten ge bouwtje op het terrein van de kaarsenfabriek sApollo" aan de Voorhavenkade. De vlammen sloegen, kort na het uitbreken van den brand, meters hoog in de lucht en gaven aan het geheel een dreigend aanzien. Bij het verschijnen van de brandweer op het terrein van den brand, bleek al spoedig, dat bij tactvol optreden het vuur beperkt kon worden tot dit houten gebouwtje. Dank zij het flink optreden van de brandweer in samenwerking met het bluschmateriaal van «Apollo" zelf, had men het vuur in betrekkelijk korten tijd onder de knie. In het gebouwtje bevond zich een partij afval, oude machinedeelen,zaagsel,oude vetperszakken enz. Het gebouwtje brandde tot den grond toe af, ter wijl de afval tusschen de puinhoopên nog langen tijd lag te smeulen. Door fabriekspersoneel werd tot in den voormiddag van heden nog met een slang op de waterleiding de smeulende massa nat gehouden. De brandweer heeft., onder leiding van den w.n. commandant, den heer Bubberman, gewerkt met het volgende materiaalde rijdende stoomspuit, de drijvende stoomspuit «Mentor," benevens 1 slang op de waterleiding. Onder de autoriteiten, die op het terrein van den brand aanwezig waren, merkten wij o.a. op, den burgemeester, den heer M. L. Honnerlage Grete, en den wethouder van Financiën, den heer P. M. J. A. Lagerwey. Er was betrekkelijk veel publiek, dat den brand gadesloeg. Naar wij vernemen, is de schade door assurantie gedekt. De oorzaak van den brand is waarschijnlijk broeiing in den in het verbrande gebouwtje aan wezig geweest zijnden afval. Gemeenteraadsverkiezing. De Christelijk Historische Kiesvereeniging be sloot in hare vergadering van 5 Augustus j l. in de vacature in den Gemeenteraad ontstaan, door het bedanken van den heer R. J. G. Bakhoven, den vrijzinnigen candidaat te steunen. Hedenochtend ontstond een begin van brand in de automobielloods op het terrein van de N.V. Van Deventers Glasfabrieken, aan den Buitenhavenweg. De brand werd met zand door het in allerijl toegeschoten personeel gebluscht. De auto van den heer van Deventer werd licht beschadigd, Zaterdag is door de politie aange houden een te Rotterdam woonachtige minder jarige jongen, die hier rondzwierf. Hij werd naar Rotterdam teruggebracht en aan zijn ouders te ruggegeven. Door de politie is een man aange houden, die in het »Alg. Politieblad" gesignaleerd stond voor f2.— boete, subs. 2 dagen hechtenis. De man betaalde de boete. Op de Hoogstraat verzette Zater- dagnacht een man zich tegen de arrestatie van een ander persoon. De politie ondervond, toen zij ook hem naar het bureau van politie wilde over brengen, een hevig verzet. Ook liep een politie agent een paar klappen op. Tegen den verzetpleger is proces-verbaal op gemaakt. Zondagmorgenom 8i/2 uurwerdinhet politieposthuis aan de Hoofdstraat de 10-jarige J. Versteeg verbonden, die een bloedende wonde aan het voorhoofd had bekomen doordat zij bij het om vallen van een kast een waterkan tegen haar gelaat had gekregen. Door de politie is op het Boe re n- wegje in den afgeloopen nacht gearresteerd een man, die een handwagen met steenen vervoerde, blijkbaar op het emplacement van de H. IJ. S. M. alhier ontvreemd. Na verhoor, is hij hedenochtend weer op vrije voeten gesteld. Het onderzoek wordt intusschen voortgezet. DIT HOEK-VAN-HOLLAND. Door verkeerden wisselstand is eergisterennacht te Hoek van Holland een rangeertrein op den juist binnengekomen Zuid-express trein gereden. Een wagon le en 2e klas, een restauratiewagen en een goederenwagen werden zwaar beschadigd. Persoonlijke onge'lukken kwamen niet voor. AGENDA van vergaderingen enz. Schiedam. Maandag, 7 Aug. 8i/2 u. Bondsgebouw. Verg. R. K. Kiesvereeniging. Woensdags 24 u. Stedelijk Museum. Doeleplein. Vrijdag 11 Aug. 2 u. Gemeenteraad. De vergiftiging te Haarlemmer meer. De vergiftigingszaak tegen van Exter dient 17 Augustus, die tegen vrouw Hoogerhout den dag daarop voor de Rechtbank te Haarlem. Gegoten huizen. De Parijsche correspon dent van het Hbl. schrijft Naar ik hoor, zijn hier de grondslagen gelegd voor de oprichting van een groote Fransche maat schappij, met een kapitaal van 3 a 4 millioen francs, die zich de exploitatie ten doel stelt van de brevetten tot het gieten van huizen volgens het systeem, waarvan Santpoort de primeur gehad heeft. De heer Harms wordt commissaire délegué, terwijl in het bestuur mede zitting zal hebbende heer W. Zeehandelaar, een sinds jaren hier ge vestigd Nederlander. Voor Holland zal waarschijn lijk een afzonderlijke Mij. worden opgerichtvoor het overige blijft de exploitatie der bevretten in de verschillende landen bij de Fransche maat schappij gecentraliseerd. Een van de eerste afnemers van de nieuwe maatschappij wordt vermoedelijk de bekende ban denfabrikant Michelin, die plan heeft ten behoeve van zijn werklieden bij zijn fabriek te Clermont- Ferrand een driehonderdtal huizen volgens het nieuwe systeem te laten zetten. Tongblaar. Naar het »Huisg." mededeelt zijn te 's Hertogenbosch weer eenige gevallen van mondblaar geconstateerd ten gevolge van het drinken van ongekookte melk. Watergebrek. In Friesland heerscht allerwege groot watergebrekvele slooten en putten zijn droog. Op onderscheidene plaatsen moet het drinkwater voor het vee, meermalen over een uur afstand, in wagens worden aange voerd, aan welk vervoer vele moeilijkheden, werkkrachten en kosten verbonden zijn. Naar regen wordt zeer verlangd. (N. Ct.) Een geheimzinnige zaak on t- sfuierd. Men meldt ,ons uit Steenwijk, dd. 6 Aug. 't Geen wij omtrent het opgraven van. het lijk van dein vermoorden Karsten fe Wapserveen on der alle voorbehoud schreven, kunnen wij thans als Vaststaand feit mededeelde. Op aanwijzing van vrouw Bruin©wo'Jd is het lijk, in hijzijn van het gerecht, uit. Assen, opgegraven op het erf van de plaats waar dit lOnmeinsclhelijke echtpaar vroeger woonde. Het ljag .ongeveer twee meter diep in den grond. In aanmerking' genomen, dat de moord plaats heeft g'ehad op 9 Juni 1900, was heit lïjlk nog vrij gaaf, hoewel' niet herkenbaar. In den zak van een der kl'eedingstuk'ken werd gevonden een zakdoek (en een tabaksdoos, op de laatste ide,n naam van Karsten. De vrouw heeft. neleds 'bekend mededaderes te zijn; de man blijft Zwijgen. Beiden zitten alhier achter slot en gren- dieili, eerstgenoemde in de marechausseekazerne, laatstgenoemde in de politiewacht. Heden nog Wnrdien zij naar Assen vervoerd. Ais reden van het misdrijf hoorden wij reeds vroeger, en ook nu, noemen, verdenking van Brui new,old van Le in tieme verhouding tusschen zijn vr.ouw en tim merman Karsten. Dq vr.ouw, Annigje K., een krachtig, gezond, welgebouwd, j.ong wijf, met meestal' een vrien delijken lach op 't gelaat, hebben wij van haar kinderjaren g'ekend. Reeds als kind was 't een kwaadaardig, stijfhoofdig, onbruikbaar schepsel tje, met een pnver-zetteÜjken wil'. Op later leef tijd werd dat niet oef er. Gisteren schreven wij, dat zij voor 't begaan van bijna een moord een paar jaar hal geze ten. Daarover thans het volgende: Zij woonde nog met haar man te Wapserveen en bezaten een koe. Annigje hield er van, om alle goederen gemeen ,te maken en liet haar koe dageil'ijKs weiden pp land van een aangjen- z'einden landbouwer. Deze verbood het haar ge durig: doch zij stoorde zich aain niets. Ten slotte joeg hij de koe van zijn land. Annigje zag het, ch driftig en kwa.adaamlig alte zij' is, liep zij naar woning oinnen, gpeep het jachtgeweer van haar man, die gedeeltelijk met stroopen zijn brood verdiende en schoot dit, onmiddellijk voor den landbouwer staande, op hem af. Zij trof hém zéér ernstig in den schouder. Volgens haar eigten verklaring, ein dit bleek ook wjef uit de daad, was ha,ar doe! geweest hem te do oden. Een paar jaar daarna ontmoetten wij op een wandeling een zwaar-gëbouwde vrouw, torscheu- de onder een zwaar pak. Wij kenden haar niet meer. Met haar was 't echter anders. Zij sprak ons aan én 't bleek Annigje te zijn. Op onze vra,ag waar zij van daan icwam, klonk het torsen én onbeschaamd: „Uit de gevangenis." ..Mijn heer weet zeker niet, da,t ik voor een paar jaar zoo'in gevalletje met een boer heb gehad?" Wij wisten het zeer goed en hadden er meermalen over geschreven, doch hielden ons van den dom me. „Nu daar heb ik voor gezeten, maar best dat ik hejt in de gevangenis had, daar is gieen voorbeeld van. Ik had een kind van een paar maanden, 't is nn een jongen zoo vet als een mol, en geen wonder, eieren en melk kreeg ik volop. Allen waren even goed Voor mij', maar ik hoop er nooit weer te komen. Mijnheer weet wel, j'k 'heb zoo'n „gekken kop", maar ik hen toch blij, die boer niet doodgeschoten te heb ben, al was het mijn plan." Met de woorden, dat 't te hopen was nu toch ook hoog tijd werd, dat ze'haar „gekken kop" lieerde bedwingen, gingen wij verder. ZiO.oals Wij gisteren reeds schreven, hadden zij na den moord geen rust of duur, daar zij' door ieder voor de moordenaars werden gehouden. Toen men na dagen en dagen zoeken, nog

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2