ti VEEN's VEL© Waschmachines in prij zen vanaf f22.50. VELO Wringmachines Goud, Zilver en Uurwerken, Zilver Sciepit eo Zilver gemonteerd Kristal. J. A. VESTER, Adverteert in de Nieuwe Schied. Crt. lÉ&Süi zijn beslist de beste, ËjaalPaetsCrj Hiermede heb ik de eer den Schiedain- schen sladgenooten fe berichten, dat mijn winkel in VERPLAATST is naar het nieuwe winkelpand Openbare Proefwasch Wetenschappelijke berichten. Familieberichten. Scheepvaart. Advertentiën. Tegen 15 Sept. of 1 October ge vraagd m voor den tapijt- en meubelwinkel. J. J. EXLER. CACAO de meest délicieuse drank. (met 2 jaar garantie), (met 5 jaar garantie), a contant en op afbetaling. Op proef te bekomen en in wer king te zienicderen Dinsdag van 2 tot 4 uur. Vraaqf Poetsin Hikken bussen alleen .niet wettig gedeponeerde!» Om U van de groote uitbreiding en aan vulling mijner artikelen te overtuigen, noodig ik UEd. beleefd tot een bezoek uit. Dan kunt U zelf de soliditei t, afwerking en prij zen beoordee- len, die beslist zeer concurreerend zijn en ik kan aanbieden door gecombineerden inkoop. Tevens maak ik UEd. bizonder opmerkzaam op mijne nieuwe, ruime en prachtige sorteering Mij dan voortdurend in Uwe gunst en vertrouwen aanbe velend, verblijf ik Hoogachtend, BYOUTIER - HORLOGEE. W Atelier, speciaal ingericht voor het vlug en dege lijk uitvoeren van ALLE reparatiën. Het Bestuur der St. Joseph's Gezellen- ver een ig in g geeft kennis dat in zijn gebouw, Stationsplein 10, Rotterdam, in de vaeantie- maand Augustus iederen Maandag en iederen Donderdag, 's avonds van 8 tot 10 uur, II ii^èsfê vloeibar?) zullen gegeven worden. Iedere week nieuw programma met de nieuwste beelden en verrassende tafereelen. De entrée-prijzen zijn: MAANDAG: 15 cents. Voor kinderen beneden 12 jaar 10 cents. Yoor de leden der Yereeniging op ver toon van diploma 10 cents. DONDERDAG: 30 cents. Voor kinderen heneden IJ jaar 20 cents. De toegangsbewijzen zijn te verkrijgen 's avonds op den dag der voorstelling aan het gebouw. HET BESTUUR. In «Buiten" van deze week schrijft prof. A. A Nijland, te Utrecht, over den sterrenhemel in Augustus Drie Algolminima zijn deze maand waarneem baar den 7en omstreeks middernacht, den 27en even na middernacht, en den 30en te 10 uur. "Wie, bij voorkeur bij afwezigheid van maneschijn de maan is den lOen vol buiten zit te wachten op de Perseiden, van de gelegenheid waarnemen en zijn aandacht schenken aan het zoo interessante verschijnsel, dat het licht eener vaste ster in den loop van een paar uren in ver gelijking met dat der omringende sterren duide lijk zwakker en daarna weer helderder wordt. Ik wees er vroeger al eens op, dat Algol en Mira Ceti eigenlijk de eenige gevallen zijn, waarin het bloote oog ook zonder voorafgaande oefening een zeer merkbare verandering is de vaste ster renwereld gemakkelijk kan constateeren. Wat de tweede hier genoemde veranderlijke ster betreft, zij is in Juli als ster den derde grootte uit de mor genschemering te voorschijn gekomen en wordt deze maand vrij snel zwakker. Zij zal, als dit nummer verschijnt nauwelijk helderder dan delta Ceti zijn (4e grootte) en tegen September naar alle waarschijnlijkheid nog maar zwak voor het bloote oog zichtbaar zijn. Augustus is de maand der vallende sterren. Wie op helderen nachten in maanvrije uren in de eer ste helft der maand een tijdlang naar het Oosten blijft kijken, zal er ettelijke tientallen per uur kunnen zien, voornamelijk na middernacht, daar dan het sterrenbeeld Perseus, waar zich het straal- punt bevindt, wat hooger aan den hemel staat. De Augustusmeteoren hebben, daar is men het wel over eens, deel uitgemaakt van de derde ko meet van het jaar 1862, een vrij heldere komeet, die een staart van 15 graden lengte heeft ver toond. Niemand, die in zoele Augustusnachten al kli- maatschietende op de Perseiden wacht, verzuime de gelegenheid om naar de komeet 1911 B uit te zien deze komeet is, als dit nummer verschijnt, na middernacht al wel, in het sterrenbeeld Stier, voor het bloote oog zichtbaar. Omstreeks half Augustus zal zij naar alle waarschijnlijkheid een vrij helder object worden en de lichtkracht van de sterren der vierde grootte hebbenongelukkig zal de maan dan hinderen die den 10 vol is, en den 15en niet niet later dan omstreeks half 10 opkomt. Toch geloof ik, dat het de moeite waard zal zijn, de komeet in een binocle te zoeken. Ten einde dit den lezers eenigszins gemakkelijk te maken, zal ik den loop der komeet tusschen de sterren door in korte trekken aangeven. Den 3en Augustus stond de «haarster" (een «staartster" schijnt het niet te zijn) twee graden ten Oosten den 5en staat zij twee graden ten Zuiden der Pleiaden. Vervolgens beweegt zij zich in het sterrenbeeld Walvisch met steeds grootere schijn bare snelheid vrijwel in de richting van de ster gamma; bij deze ster zal ze 12 Augustus te vin den zijn. De snelheid is nu tot vijf graden per dag gestegen. Den 13en staat ze midden tusschen delta en Mira, den 14en even ten Oosten, d.i- links van het punt, dat midden tussen Mira en Zeta ligt, den 15en ten Noordoosten van tauden 16en vormt ze een gelijkzijdigen driehoek met tau en u-psilonden 17en zal ze voor Nederland al te zuidelijk staan. Een duidelijke staart werd tot nu toe niet gezienmaar ook zonder staart is een zich snel tusschen da sterren door ver plaatsende nevelvlek een heel belangwekkend voorwerp van waarneming. Er is nog een tweede komeet in een binocle zichtbaar, die ook wel wat belooft. Deze komeet voorloopig met den naam 1911 C aangeduid, loopt in de maand Augustus van iota Pegasi naar xi van den Zwaan en wordt daaabij belangrijk veel helderder. Venus is, althans in de eerste helft van Augus tus, nog een luisterrijke avondster, ofschoon de planeet zeer laag staat. Zij beweegt zich snel naar de zon toe. Haar middellijn neemt 33" tot 53" toe. Voor bezitters van kijker is de schijn gestalte nu buitengewoon interessant; de sikkel krijgt steeds groote straal, maar wordt tegelijker tijd smaller. In September schiet Venus langs de zon, om in het eind dier maand een prachtige morgenster te worden. Mars is nu al vóór mid dernacht zichtbaar de middellijn der schijf neemt deze maand van 9" tot 11" toe. Men lette op de snelle nadering der roode planeet tot Saturnus in den nacht van 16 Augustus zullen de beide planeten een fraaie constellatie vormen Saturnus maar 21', d.i. minder dan de maansmiddellijn, die gemiddeld ongeveer 30' meet, zuidelijk van Mars. Binnengekomen schepen. 6 Aug. s.s. «Holmside," kapt. J. J. .Reed, gela den met 1.200.000 K.G. steenkolen ligplaats Voorhaven. Vertrokken schepen. 7 Aug. s.s. «Konigsau," kapt. P. Rapp, naar New-Castle. Scheepvaartbeweging. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 209 schepen, waarvan 4 zeilschepen en 4 zeelichters. Hiervan waren be stemd voor Rotterdam 197, voor Schiedam 1, voor Vlaardingen 2 en voor Hoek van Holland 9. In hetzelfde tijdperk van 1910 kwamen binnen 209 schepen, waarvan 1 zeilschip en 7 zeelichters. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 198, voor Vlaardingen 1 en voor Hoek van Holland 10. De Heer en Mevrouw SICKENGAMeijeringh betuigen bij dezen hun dar.k voor de deelneming hun betoond bij het overlijden van hun Vader. HOFLEVERANCIERS. FABRIEK TE SNEEK. in liet Depót Groote Markt 23, SCHIEDAM. iiü gedeponee druppeltuit S^£oudenMada\\\*^R S I\eemt U dagelijks een likeurglaasje Dr. Hommel's Haematogen onmiddellijk voor den hoofd maaltijd, Uw eetlust wordt flinker uw zenuwstelsel versterkt de loomheid ver dwijnt en heel spoedig zult *gij U licha melijk prettig gevoelen. Waarschuwing 1 Men verlange uitdrukkelijk den naam Dr. Hommel. VACANTIE.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 4