Dagblad voor Schiedam De Financier. 34ste Jaargang. Woensdag 9 Augustus 1911 No. 10088. Officieele berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. FEUILLETON. Gymnasium te Schiedam. Buitenlandsch Nieuws. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent.. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 1—6 regels 0.92elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. De Burgemeester van Schiedam, brengt ter openbare kennis dat de stemming ter benoeming van een lid van den Gemeenteraad, in Kiesdistrict III, ter voorziening in de vacature, voortdurende door het niet aannemen van de benoeming van den heer R. J. G. BAKHOVEN, zal gehouden worden op Woensdag 16 Augustus aanstaande van des voormiddags acht tot des namiddags vijf uur, over de candidaten J. D1NKELAAR, W. C. GERLACH, dat tot de stemming niemand wordt toegelaten, dan die volgens de kiezerslijst bevoegd is tot de keuze mede te werken en in het bezit is van de bij art. 55 der kieswet vermelde kaart, bevattende eene oproeping voor de stemming dat aan een kiezer die zijn kaart heeft verloren, of wien geen kaart is toegezonden, op zijne aan vraag door of vanwege den burgemeester eene kaart wordt uitgereikt mits hij voldoende van zijn identiteit doe blijkenen dat tot die uitreiking ook het stembureau bevoegd is dat art. 128 van het wetboek van strafrecht luidtHij die opzettelijk zich voor een ander uit gevende, aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar. Schiedam, den 9den Augustus 1911. De Burgemeester van Schiedam, M. L. HONNERLAGE GRETE. Schietoefeningen. De Burgemeester van Schiedam, brengt, op verzoek van den heer Commissaris der Koningin in deze provincie het navolgend bericht ter kennis van belanghebbenden bij de scheep vaart Schietoefeningen Roekan je, Voorne. Volgens mededeeling van den Minister van Oorlog zullen op 16 en 17 Augustus a.s. en zoo noodig ook op 18 en 19 Augustus schietoefeningen gehouden worden op het strand onder, Rockanje, eiland Voorne. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber en met mitrailleurs, waarbij onveilig wordt gemaakt het Nieuwe- of Noordergat. De 'doelen, die beschoten worden, zijn opge steld op de W.punt van het strand van het eiland Voorne, terwijl de batterijen, waaruit gevuurd ■wordt, Z.O.lijk daarvan staan tusschen de mijl palen 12 en 14. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zullen tusschen de mijlpalen 10 en 14 op ongeveer 500 M. van het strand op de hoogste duintoppen roode vlaggen waaien, vanaf één uur vóór het begin der oefening tot na afloop daarvan. Een stoomvaartuig tot het verleenen van sleep dienst is niet aanwezig. (Zie «Ned. krt." No. 202). Schiedam, 9 Augustus 1911. De Burgemeester vooornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE, Boeiende Roman. (Naar het Franseh.) 16) »Ik meen een man te kennen, in wiens belang hot doen verdwijnen van Bernard zou hebben ge legen." sOij zoudt den moordenaar ontdekt hebben I" riep de commissaris uit. »Ik heb het woord moordenaar niet uitgespro ken," verbeterde de bankier; «verder heb ik ge- ?egd ik meen te kennen... ik bevestig niets. Toen jk gisteren op mijn bank terugkeerde heb ik bij net nazien der operatiën der laatste dagen een nnam en een adres gevonden, welke bij mij her inneren en vermoedens hebben gewekt. De man le ik u daar aan wijs, kan zeer goed niet de oordenaar zijn van René Bernarddoch hij ver- eenigt tegen zich een zoodanigen samenloop van omstandigheden dat ik gedwongen wordt, hem te verdenken, en dat ik het als plicht der justitie oeschouw, hem in verhoor te nemen." »Hoe is de naam van dezen man? Waar woont hlJ vroeg Leguillon haastig. «Een oogenblikonderbrak Odon Wegrow. «Laat mij u eerst bloot leggen hoe ik er toe oen gekomen, hem te verdenken. Vervolgens zal Candidaten voor het 2e toelatingsexamen, dat, onder nadere goedkeuring van Curatoren, gehouden zal worden op 1 en 2 Sept. e k. gelièven zich, vóór 25 Aug. op te geven bij den rector Dr. LIEZENBERG, Pension «Poolstad" Noord wijk a/Zee. ENGELAND. De «Daily Telegraph" meldt, dat de spoorweg maatschappijen, die betrokken zijn bij de spoor wegstaking, maatregelen treffen om van buitenaf werkkrachten in te voeren, teneinde de stakers te vervangen. Inmiddels trachten de stakende spoorwegbeambten te Liverpool het verkeer geheel tot stilstand te dwingen, voor voerlui e.a. over te halen geen bagage te vervoeren tusschen de sta tions en de stoombooten op de Mersey. Zij slaag den in vele gevallen. Een groote vergadering van stakers keerde zich af van de voormannen, die een staking aan de spoorwegen ontrieden en aandrongen op hervatting van het werk, zoolang een beslissing van den verzoeningsraad nog han gende was. Verschillende sprekers verklaarden, dat er geen verzoeningsraden meer begeerd wer den en dat het stakende spoorwegpersoneel zijn eischen rechtstreeks bij de maatschappijen zou indienen. Een telegram uit Liverpool meldt, dat er geen vooruitzichten zijn op een schikking van de spoor wegstaking te Liverpool. De personeel van den goederendienst, dat vrijaf had, heeft zich vandaag bij de stakers aangesloten. Men schat nu, dat er 4000 man werkeloos zijn. Aan de meesri goede- renstations is de dienst geheel opgeheven. De vrachtrijders steunen de staking en weigeren spoorweggoederen aan te nemen. Vischhandelaren kunnen hun voorraad niet verzenden aan de ver bruikers. Voor duizenden aan fruit ligt te ver rotten. De voormannen der Londensche kolensjouwers zijn gister met hun patroons bijeengekomen, onder voorzitterschap van den vertegenwoordiger van den minister van handel, Askwith, teneinde te geraken tot een afbakening van den weg om tot opheffing van de staking te komen. De conferentie duurde een uur, waarna zij tot heden werd verdaagd. Het heet dat de kansen voor een rege ling goed zijn, daar de patroons hebben verklaard, dat zij de eischen der werklieden zullen inwilli gen. De voormannen moeten echter eerst de machtiging der werklieden bekomen, die eerstge- noemden dachten gisteravond te verkrijgen. Een tweede conferentie tusschen diezelfde pa troons en vertegenwoordigers der werklieden in zake de lichtervaartuigen op de Theems volgde. Daarna zullen de karrevoerders aan de beurt komen. Middelerwijl staat het geheele Londensche ha venbedrijf nog steeds stil. Tillet raamt het geheele getal stakers op ten minste 40.000. Het stakingscomité heeft uit Berlijn een tele- ik u vragen of ik u zijn naam en zijn woning moet leeren kennen. Gij zult rechter zijn over de gepastheid dat ik spreek of dat ik zwijg. Ik ben er op gesteld mij in alle zaken voorzichtig te ge dragen, maar vooral in omstandigheden zoo ern stig als die, waarin wij verkeeren. Het geldt leven of dood. Een in de lucht geworpen beschul diging kan een onschuldige een aanzienlijk nadeel berokkenen. In zaken ben ik de eerlijkheid zelve; ik wensch dat ook in het bijzonder leven te zijn." «Begin dan uw verhaal, waarmee gij wiltik hoor u aan," hernam de commissaris op een ge dwongen onderworpen toonwant hij brandde van ongeduld. sik had in de portefeuille papieren, die een mijner klanten bij mij gedisconteerd had. Deze papieren door den bewusten geaccepteerd, belie pen de som van tienduizond frank en vervielen den 15en dezer maand. «Onthoud goed, ik verzoek het u, de som en den vervaldagWelnu, den 14en bracht mij de acceptant dezer papieren een bezoek. Hij ver zocht mij, hem de vernieuwing dezer papieren te bewilligen. Ik vroeg dien man of hij eerst mijn klant had bezocht wien hij het geld verschuldigd was. Hij verklaarde bij hem te zijn geweest, doch niets van hem verkregen te hebben." «Waarom al deze bijzonderheden?" vroeg Le guillon die op heete kolen zat. «Kom tot het feiter is geen tijd te verliezen." «Deze bijzonderheden zijn zeer gewichtig," her gram ontvangen, meldende dat de Internationale Transportarbeidersbond heeft bevolen alle schepen uit Londen in Hamburg vast te leggen. Eenige tooneelen van geweld hebben plaats gevonden in Oost-Londen, waar de stakers de paarden der werkwillige karrevoerders uitspanden en de teugels doorsneden. De politie heeft de stakers hierna verhinderd zich aan verdere ge weldpleging schuldig te maken. FRANKRIJK. Te Douai ,is gisteren voor de gezworenen de behandeling begonnen van de zaak der zeven-en- veertig wijnboeren uit Marne, die beschuldigd worden de onlusten in Champagne aangestookt te hebben. Men herinnert zich dat in de De cember 1910 en in Februari 1911 te Hautvillers, Damery en Venteuil verschillende wjjnpakhuizen geplunderd zijn. De wijnboeren drongen de kel ders binnen en lieten den kostbaren wijn weg- 'oopen, bewerende, dat deze wijn uit andere ge bieden ingevoerd en daar tot Champagne verwerkt werd. Ingevolge een besluit van den Senaat van 11 April nam de opwinding in het Marne-gebied toe. De Senaat eischte nl. van de regeering af schaffing van de omgrenzing van het champagne- gebied. Reeds op den avond van 11 April werd het huis van een wijnfirma in Dizy bestormd. Later verwoesten 6000 wijnbouwers het dorpje Ay. Men zal ook nog weten, dat Campagne toen met troepen bezet werd, die eerst in de vorige maand teruggeroepen konden worden. In het ge heel werden bij de relletjes in Champagne hon- derd-en-twintig menschen in hechtenis genomen, waarvan er nu zeven-en-veertig naar de recht bank zijn verwezen. Er zijn twee vrouwen onder. De vier beklaagden, die gisteren terecht stonden wegens gebeurtenissen te Vinay, hadden nooit te voren met den rechter kennis gemaakt en staan in hun streek goed bekend. Zij hebben na het oproer in Ay het gebouw van de firma Blon- delle in Vinay bestormd en duizenden liters wijn laten wegloopen op straat. Alle vier verklaarden, dat de nood hen tot deze uitspattingen gebracht had. In de zitting van gisteren zette de presi dent van de rechtbank aan de gezworenen de oorzaak uiteen van de onlusten in Campagne. Ook verscheen gisteren het slachtoffer van de uit spattingen der vier beklaagden, de wijnhandelaar Blondelle. Hij had eerst de door hem geleden schaden op 10 000 frank opgegeven, gisteren sprak hij echter maar van 3500 frank. Blondelle was reeds tevoren beboet voor 50 frank en 6000 frank, omdat hij vreemde wijnen als champagnewijn verkocht had. ITALIë. Naar de «Kölnische Volkszeitung" van hoog geplaatste zijde uit Rome verneemt, nemen de krachten van den Paus tengevolge van de door gestane pijnen en de heete slapelooze nachten langzaam af. Men vreest, dat er groote kans is voor het ontstaan van zwakte van het hart. Tot nog toe heeft de Paus echter geen flauwte gehad. Reuter seint nog uit Rome nam de financier. «Laat mij uitspreken en gij zult er het nut van inzien. De acceptant dezer papieren deelde mij dan mee dat mijn klant de vernieuwing had geweigerd. Bovendien vernam ik van hem dat hij een vak uitoefende dat geen vaste inkomsten opleverde, dat hij noch spaarpen ningen, noch eenig goed bezat, waarop hypotheek kon worden genomen dat zijn meubilair bij ver koop geen voldoende som zou opbrengen om de 10000 frank te betalenkortom dat hij niet wist tot wien zich te wenden en geen uitweg zag. Wees nu oplettend op de datums, waarvan ik u het gewicht ga aantoonen. Den 14en September stond die man vóór het vervallen van 10000 frank, waaraan hij geen eer kon bewijzen. In den mor gen van den 15en werden hem de acceptatiën aangeboden en ze werden betaald. Den 16e, voormiddags, verscheen de bewuste man aan de bank om de 10000 frank tegen ontvangst der pa pieren te storten. Alzoo den 14en September liep hij om geld rond den 15en 's morgen had hij nog niets opgeloopen, den 16en vroegtijdig was hij ervan in bezit. Hij heeft het zich dus «er- schaft in de tijdsruimte van 's morgens den 15 tot 's morgens den 16. En nu is het juist in dien tijd dat René Bernard vermoord werd. De dok ter, dien gij gisteren bij het lijk ter voorloopig onderzoek hebt geroepen, heeft inderdaad ver klaard dat de misdaad moest gepleegd zijn den 15 of den 16." De commissaris van politie schudde ongeloovig het hoofd en wierp hem tegen De doctoren hebben bij den Paus een afne ming van den koorts vastgesteld en een vermin dering van verontrustende verschijnselen. TURKIJë. Met de inwilliging van de eischen der Malis- soren is de opstand in Albanië volstrekt nog niet tot een einde gekomen. De bevolking van Zuid- Alfcanië namelijk, en wel de Christelijke zoowel als de Hohamedaansche, eischt thans dezelfde concessies en hare houding is op enkele plaatsen zoo beslist, dat de regeering er binnenkort weer troepen heen zal zenden. Op de reservisten is volgens ambtelijke rapporten niet meer te ver trouwen. Velen van hen zijn op de vlucht gegaan. Uit verscheidene streken komen berichten over bloedige gevechten tusschen troepen en opstande lingen en er zijn nog meer gevechten te verwach ten, als de regeering de eischen der Zuid-Alba- neezen niet spoedig inwilligt. MAROKKO. De «Figaro" ontvangt naar aanleiding van de onderhandelingen over Marokko van zijn Berlijn- schen correspondent het volgende berichtMen bewaart het meest volkomen stilzwijgen aangaande het verloop van de onderhandelingen, en de bla den blijven zeer kalm, behalve eenige al-Duitsche Ik verneem slechts vanavond (7 Augustus), dat Kiderlen-Wachter vanmiddag verscheidene uren heeft doorgebracht te Hohenfinou om te overleg gen met den rijkskanselier. PERZIë. De «Times" verneemt uit Teheran, dat de vroe gere sjah zich met tweeduizend volgelingen tus schen Sari en Baafroesj bevindt. Hij moet de Toerkmenen afgedankt hebben, wier plunderingen zijn zaak benadeelden. Een andere troepen-afdee- ling van den vroegeren sjah, uit Toerkmenen bestaande, bevindt zich bij de bergvesting Dam- ghan, waar vermoedelijk de beslissende strijd ge streden zal worden. De gouverneur van Fars weigert het bevel uit Teheran, waarbij hij wordt afgezet, te erkennen. De Russische regeering heeft een meer uitge werkt antwoord gegeven op de bekende nota, waarin Perzië er op wees, dat Rusland geen maat regelen had genomen ter bestrijding van de intri ges van den Sjah om hem het terugkeeren naar Perzië te verhinderen, zoodat Perzië zich niet verantwoordelijk houdt voor verliezen, die Russi sche onderdanen door de aanwezigheid van den oüd-Sjah in Perzië konden lijden. JAPAN. Naar uit Tokio aan den Londendsche «Stan dard" wordt bericht, heeft zich thans ook Japan krachtig aan het scheppen eener uitgebreide lucht vloot gezet. Op het oogenblik wordt er gebouwd aan een luchtschip, dat in grootte zelfs de be faamde Zeppelin's zal overtreffen. Een ander lucht monster, dat reeds klaar is, maar in gezagheb bende kringen niet voldaan heeft, moet 500 voet lang zijn. Het thans in aanbouw zijnde lucht- «Het overlijden kan hebben plaats gehad den 16 na de komst van den bewusten schuldenaar ten uwen kantore. Hebt gij de voorzorg gehad te onderzoeken of die n.an de eenige was, wiens acceptatiën niet op den vervaldag, doch daags daarna werden betaald? Het gebeurt dikwerf in zaken dat men zich op het laatste oogenblik eerst geld kan verschaffen als men van misdaad moest verdenken alle handelaren, die op de vervaldagen met hun betalingen niet gereed zijn, zou men zich over hun zedelijk gevoel een zeer valsch denkbeeld vormen. Denkelijk hebben verscheiden acceptanten van papieren, welke u in de handen zijn gekomen en op denzelfden datum vervielen, in hetzelde geval verkeerd als de door n aange duide man. Verdenkt gij hen ook of hebt gij een bijzondere beweegreden op die eenen debiteur uw kwaad vermoeden over te brengen «Of ik speciale redenen heb hem te verdenken 1" riep Odon Wegrow verdrietig uit. «Zeker heb ik die en goede ook, mijnheer de commissaris 1 Ha I Gij dacht dat ik hier verscheen om den eersten den besten persoon aan te klagen, op het gevaar af de justitie op een verkeerd spoor te brengen en haar nasporingen te dwarsboomen. Ongetwij feld hebt hij terwijl ik sprak, tot u zeiven gezegd «Die brave brave bankierZijn genegenheid brengt hem het hoofd op hol. Hij ziet misdadigers in hen, die niet geregeld hun handteekening°eer bewijzen. i fWfordt vervolgd}, 1^.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1