Verspreide berichten. Gemengd Nieuws. Stads- en Gewestelijk Nieuws. schip krijgt een lengte van 600 voet en is dus 90 voet langer dan de Engelsche luchtkruiser. Het luchtschip heeft een doorsnede van 50 voet en wordt uigerust met 6 motoren van 120 paarde- kracht ieder. In Tokio wordt beweerd, dat het met behulp dier krachtige motoren mogelijk zal zijn, het luchtschip een snelheid van niet minder dan 70 mijlen of bijna 110 K.M. per uur te ver- leenen, zoodat de ballon ook tijdens een orkaan tegen den wind kan optornen. Dit luchtschip zou bij een aanvallenden oorlog in gebruik worden genomen, zegt het bericht verder. Aan boord kunnen 20 vaten benzine worden meegenomen. Zoodoende zal het luchtmonster zonder te landen een week lang in de lucht kun nen blijven. Als geschut krijgt het een kanon mee, dat met samengeperste lucht wordt afge schoten. Denkelijk wordt het te Yokotuko gesta- tionneerd. Indien de proeven met dit kolossale luchtschip gunstig uitvallen, denkt Japan er zoo een paar dozijn te bouwen. Amerikaansche gezant. Reuter seint uit Washington President Taft heeft Lloyd Bryce benoemd tot gezant in Nederland. Internationaal Middenstands-Congres. Tot afgevaardigden naar het in September te Mee helen te houden Internationaal Middenstand- Congres zijn door de regeering benoemd de heèren J. S. Meuwsen, voorzitter van den Neder- landschen Middenstandsbond te Amsterdam, en mr. P. J. M. Aalberse, lid der Tweede Kamer te Leiden. HAITI. Haïti heeft weer 'n nieuwen president. De eerste divisie van het leger van generaal Laconte, sterk 4000 man, is Port au-Prince binnengerukt en heeft de strategische punten bezet. De aan hangers van generaal Firm in boden geen. tegen stand. De Amerikaansche zaakgelastigde heeft generaal Leconte gewaarschuwd, dat, wanneer er ongeregeldheden voorvielen, de Amerikaansche troepen zouden landen. Hij weigerde toe te staan dat het leger met geladen geweren de stad#bin- nentrok. Toen deze voorwaarde was aangenomen, hield het leger in afdeelingen van 500 man tege lijk intocht en werd Leconte als voorloopig pre sident uitgeroepen. Generaal Simon met vrouw, 2 zonen en een dochter is te Kingston op Jamaica aangekomen- Geïnterviewd door een correspondent van de »New York Herald" verklaarde hij, dat generaal Leconte door de Duitschers gesteund werd en dat dezen hadden rondgestrooid, dat hij, Simon, het land aan Amerika verkocht had. Timor. Blijkens een bij het Departement van Kolo niën uit Nederlandsch-Indië ontvangen telegram, hebben de Portugeezen zich uit de voormalige betwiste gebieden op bet eiland Timor terug getrokken en er ©enige versterkingen geslecht. De verdronken huzaren. Naar wij vernemen, werden op last van den auditeur-militair uit Den Bosch de lijken van de in de Maas verdronken huzaren uit Venlo, gerech telijk geschouwd, vóór zij werden begraven. Niet onmogelijk, dat deze treurige zaak nog aanleiding geeft tot eene interpellatie in do Twee de Kamer. Jhr. J, W. M. A. Janssens. -j- In den ouderdom van 47 jaar is te Utrecht overleden, jhr. J. W. M. A. Janssens, controleur der Nederlandsch-Indische Invoerrechten te Me- dan- (TJ. D.) Te Dublin moest de politie zich Zondagavond doen gelden in een socialistische bijeenkomst, waarin voor den koning beleedigende redevoerin gen werden uitgesproken. Twee vrouwen werden in hechtenis genomeneen daarvan was gravin Markievitsj, een Iersche die met een Poolschen graaf getrouwd is. De Belgische minister van Oorlog, generaal Hellebout, heeft dato 6 Augustus de volgende circulaire verzonden aan alle militaire autoriteiten »Uit de rapporten, die mij gezonden zijn over de besmettelijke ziekte van mond- en klauwzeer, die thans in alle deelen van het land woedt, blijkt, dat in de huidige omstandigheden het heen en weer reizen van troepen groot gevaar zou ople veren. ^Dientengevolge heb ik besloten, dat de groote manoeuvres en de vestingmanoeuvres te Antwer pen niet plaats zullen hebben." Te Marseille wekt het voorkomen van eenige cholera-achtige gevallen groote ongerustheid. Twee jonge meisjes zijn daar overleden onder zekere verdachte omstandigheden. Voorzorgsmaatregelen voor verdere uitbreiding zijn genomen. Het in stituut Pasteur heeft een hoevelheid cholera-serum naar Marseille gestuurd. De uitvinder van het serum, dr. Salembini, is naar Marseille vertrok ken. Te Amiens is een grijsaard overleden, bij wien men ook op cholera vermoeden heeft gekregen. De uitslag van het bacteriologisch onderzoek is nog niet bekend. Naar uit Bremen wordt gemeld, is daar Maandag een jonge Engelschman gearresteerd onder beschuldiging van spionnage. Hij heeft kaarten weten te bemachtigen van de forten langs de Noordzeekust en moet ook getracht hebben anderen tot het verraden van militaire geheimen over te halen. Den gevangene werd toegestaan zich met zijn familieleden, die inmiddels van Engeland waren overgekomen, te onderhouden. Of de zaak in verband staat met die van den koopman Schultz uit Liverpool, is nog niet ge bleken. Uit Keulen wordt aan de »Lokal-Anzeiger" gemeldDe melkproducenten zijn voornemens de melkprijzen voor geheel West-Duitschland te ver- hoogen. Daar men in verschillende steden een verhooging der melkprijzen heeft kunnen door zetten, besloot de vereeniging tot bevordering van de belangen der melkpreducenten van het Rijnsch- Westfaalsche nijverheidsgebied tot een prijsver- hooging met 2 pfennig. Daar de verbruikers weigeren hoogere prijzen te betalen, zal het waar schijnlijk tot een uitgebreiden melkoorlog komen. De Temps" ontvangt uit Rome een bericht, dat er een gerucht loopt, dat een kruitmagazijn van de Marine te Torent vannacht in de lucht is gevlogen, waardoor verscheidene slachtoffers ge maakt zijn onder de mariniers. Bijzonderheden ontbreken. Naar de »Köln. Volksztg." uit Rome ver neemt, is mgr. Yecci, secretaris der Congregatie tot voortplanting des geloofs en consultor van drie andere Romeinsche congregaties, Maandag aldaar overleden. Ontwerp Inkomstenbelasting. Onze Haagsche correspondent meldt ons Van betrouwbare zijde werd mij medegedeeld dat het ontwerp inkomstenbelasting van minister Kolkman ^binnen zeer korten tijd bij de Tweede Kamer zal inkomen. (Tel.) Oud-minister De Marez Oyens vermist. Het Departement van Ruitenlandsche Zaken hier te lande is, na het bekend worden der vermissing van den oud-minister De Marez Oyens, onmiddellijk opgetreden met maatrege len ter bevordering, zoo mogelijk van opsporing, van den vermiste. Dientengevolge heeft de gezant te Berlijn de tusschenkomst der Beijersche regee ring ingeroepen, tot het doen van de noodige stappen, die tot het terugvinden van den heer De Marez Oyens kunnen leiden. UIT POORTERSHAVEN. Gister-middag is van den naar zee gesleept wordenden logger MA 50 de matroos B:. W., wonende alhier, nabij Poortershaven over boord gesprongen en vermoedelijk verdronken. Verschrikkelijk ongeluk te Rotterdam. Men seint ons Hedenmorgen is aan boord van het stoomschip ïGutenberg" een der beste waterpijpketels ge sprongen. Men spreekt van 5 dooden en 6 gewon den. Het ongeluk bracht een enorme consternatie teweeg. De vermissing van den oud-minister de Mariz Oyens* Ook gisteravond waren bij de familie te 's Gra- venhage nog geene berichten ingekomen omtrent het resultaat der nasporingen naar den vermisten oud-minister de Marez Oyens. Ziekenhuis voor Hellevoetsluis. Eenige maanden geleden heeft de kap, ter zee De Visser zijn villa te Nieuw Helvoet aan de Ver- eeniging Wijkverpleging te Hellevoetsluis en N. Helvoet geschonken, om die in te richten als zie kenhuis; een broer en zuster van hem willen de kosten van meubileering op zich nemen. Daar 't bestuur geen kans ziet, een vast fonds voor de jaarlijksche exploitatiekosten, die geraamd zijn op f 500.—, te vormen, had het aan de algemeene vergadering voorgesteld, de schenking niet te aan vaarden. Deze nam met algemeene stemmen bet besluit, de beslissing te verdagen en inmiddels steun te vragen aan Groene Kruis, Johanniter en Maltheser orden en het trachten te plaatsen van rentelooze aandeelen. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 9 Aug. 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 771.6 te Kopenhagen- Laagste barometerstand 756.5 te Seydisfjord. Verwachting tot den volgenden dag: zwakke, tot matigen, veranderlijken, later zuidelijke tot westelijken wind, toenemende bewolking, waar schijnlijk onweer, daarna koeler. Gister-middag is een paard, ge spannen voor een flesschenwagen van de firma Jansen, op de Willemskade op hol geslagen. Het dier werd na eenige straten te hebben doorgerend ten slotte in het Sterrebosch gegrepen door den vrachtrijder van Lingen, zonder dat het ongeluk ken veroorzaakt had. Gistermiddag is een 3-jarig doch tertje van J. Baars, wonende Hoofdstraat, dat de onvoorzichtigheid had met lucifers te spelen, in brand geraakt. Gelukkig bemerkte een der buren het, zoodat de vlammen gedoofd werden en geen brandwonden konden worden veroorzaakt. Op advies vandr. D. N. Janssen is in den afgeloopen nacht de 54-jarige brandersknecht M. v. d. Most, die in de branderij van den heer Ris aan de Noordvest in elkaar was gezakt, in bewusteloozen toestand per brancard naar het Ziekenhuis vervoerd en aldaar ter verpleging opgenomen. Belangrijke aanhouding. De politie te Utrecht heeft, naar het „U. D." meldt, aldaar een vreemdeling aangehouden, met wiens arrestatie de Fransche justitie hoogst waarschijnlijk op het spoor is gekomen van een dievenbende, die in den laatsten tijd een zestal inbraken heeft gepleegd in de buurt van Parijs, waarbij een groot aantal effecten werd gestolen. In Maart van dit jaar vervoegde zich ten kan tore van een bekend bankiershuis te Utrecht een Fransche dame, die voor een aanzienlijk bedrag aan effecten in beleening wenschte te geven. De firma meende eenige reden te hebben om de dame en haar geldswaardige papieren niet ten volle te vertrouwen en vroeg aan de politie, of de be wuste effecten ook wellicht van diefstal afkomstig konden wezen. De heer Dammers, in wiens sectie zich het bankierskantoor bevindt, controleerde de papieren met die lijst van gesignaleerde ont vreemde effecten, doch vond daarop geen enkel papier vermeld van de soort als de Fransche dame in bezit had. De bedoelde kassiersfirma nam daarop de effecten in leening en betaalde aan do vreemdelinge de som uit van ongeveer 'J 6000, waarvoor de dame een accept teelende. De politie vond het inmiddels toch geraden de gangen van de vrouw eens na te gaan en zoo bracht de hoofdinspecteur, de heer van Leeu wen, een bezoek in de woning, waarin de Fran sche dame haar intrek had genomen, een pension, in de omgeving van de Neude. Daar trof de heer van Leeuwen bovendien nog twee mannelijke personen aan, eveneens Vreemdelingen, die in het zelfde huis mede in pension waren. De geheele familie was evenwel een dag later plotseling vertrokken, doch daar het pensiongeld naar be- hooren was voldaan, bestond geenerlei aanleiding het drietal verder in het oog te houden of na te gaan, in welke richting zij waren afgereisd. De kassiersfirma zond de in beleening ontvangen effecten enkele dagen later op naar Amsterdam; van daar ontving zij tot haar bevreemding bericht dat al de effecten voorkwamen op een bulletin van de Fransche politie onder het opschrift „frappé d'oppostition," wijl alle stukken van dief stal afkomstig waren. Het Utrechtsche bankiers huis kreeg de heele zending terug, als waardeloos papier. Juist drie maanden later, op den dag van de maskarade in de lustrumweek, kwam des middags op hetzelfde bankierskantoor wederom een vreem deling, thans een Fransche mijnheer, die een groote hoeveelheid effecten ter verzilvering aan bood, effecten van precies dezelfde namen, als die welke 3 maanden terug door de dame waren beleend. Toevallig stond éen der firmanten den Franschen heer zelf te woord; men hield den vreemdeling ongemerkt aan de praat, en waar schuwde telefonisch den heer Dammers die ter stond eenige recberscheurs er op uit zond om den Vreemdeling aan te houden. Deze toonde zich over zijn onverwachte aanhouding in de hoogste mate gebelgd, speelde op, tierde in het Fransch en Duitsch en eischte van den commissaris, dat hij onmiddellijk op vrije voeten zou worden gelaten. Hij deelde mede Walter Dubois te heeten, rente nier van beroep, zonder vaste woonplaats, ge boren te Straatsburg; bij fouilleering werden ef fecten op hem bevonden, tot een waarde van 20.000. De heer Dammers liet den Franschman herhaal delijk zijn naam schrijven; opvallend was het, dat deze nu eens Dubois schreef en dan weer Du Bois. Dubois was dus vermoedelijk een gefin geerde naam. Inmiddels had de heer Dammers zich in verbinding gesteld met de firma de Clerq en Boon Hartsinck te Amsterdam, welke kassiers- firma in het bezit was van het hierboven be doelde bulletin van gestolen effecten. In Am sterdam controleerde men de geldswaardige pa pieren, op Dubois gevonden, en van het eerste tot het laatste 'kwamen zij op het bulletin vóór; men had dus zekerheid, dat alle 20.000 aan effecten, gestolen waar was. Op grond daarvan hield men den Franschman gevangen; hij werd door den heer Dammers „gebertillionneerd," van zijn vingertoppen werden afdrukken gemaakt, van zijn aanhouding werd een uitvoerig proces verbaal geschreven en het geheele dossier werd vervolgens opgezonden naar de justitie in Pa rijs. De „procureur de la röpublique a Paris" verzocht daarna de aanhouding van Dubois, om dat men in hem den medeplichtige meende gevon den te hebben aan zes inbraken en diefstallen, rondom Parijs gepleegd. Daags daarop arriveerde te Utrecht een inspec teur van de „service de sürete" uit Parijs. De Fransche politie-ambtenaar herkende in Dubois zekeren Host, een gevaarlijk individu, 4ie reeds meer dan 20 jaar gevangenisstraf onderging ter zake van verschillende misdrijven. De inspecteur was in het bezit van een portret van de vrouw van Host, weliswaar een oud portret, van 20 jaar geleden, maar waaraan men toch wellicht eenige houvast zou hebben. Inderdaad werd al gemeen de gelijkenis bevestigd met de dame, die in Maart effecten had beleend en te Utrecht was geweest. Madame Dubois of te wel madame Host onderging óók reeds eenige malen gevange nisstraf, o.a. een straf van tien jaar in de ge vangenis van Brussel. Mijnheer Dubois alias Host, was aan het hoofd bureau van politie buiten zich zelf van woede, toen hij vernam, dat hij in arrest zou blijven. Om het den heer Dammers bij het verhoor moei lijk te maken, sprak hij het eene oogenblik Fransch, om dan in het Duitsch te vervolgen. Daar het gebleken was, dat de aangehoudene zich óók in Rotterdam had opgehouden, ging de heer Dammers met den Parijschen inspecteur naar de Maasstad. Het daar ingestelde onderzoek leverde op dat Dubois ook in Rotterdam had ge tracht papieren te verzilveren, op een bankiers huis vertellende, dat hij zich metterwoon in Ne derland wilde vestigen en voornemens was in Scheveningen een villa te gaan bouwen. Men had echter in de Fransche effecten geen zin en gaf Dubois den raad het elders te probeeren. Hij was te Rotterdam tijdelijk en pension op de Prins Hendrikkade, in den loop van de maand April. Het pension was voor Dubois en zijn vrouw besproken door een derde, en hij heeft daar met haar ook vertoefd. De bewoners heb ben in het hun getoonde portret van den Fran schen inspecteur de vrouw dadelijk herkend. Ver moed wordt nu, dat die „derde" de persoon is geweest, die met Host en zijn vrouw te Utrecht in pension is geweest. Behalve in Rotterdam, heeft men ook getracht in Den Haag gestolen effecten te verkoopen daar was het echter niet Dubois die opereerde, doch zekere Anthonie, de tweede mijnheer, die in Utrecht en pension was in Maart. De heer Dammers en de Parijsche inspecteur hebben dus ook in de residentie' een onderzoek ingesteld; Anthonie had er kamers gehuurd voor 8 dagen, toen hij de effecten aanbood. De kassiersfirma, die hij daarvoor had uitgekozen, vroeg inlichtin gen in Parijs en kreeg ten antwoord, dat er op de papieren beslag was gelegd, men wenschte dus niet van hem te koopen, Zoodra Anthonie daar bericht van kreeg, heeft hij het niet raad zaam geacht langer in Den Haag te vertoeven en is hij plotseling verdwenen zonder gebruik te maken van de kamers, die hij reeds had gehuurd, en waarvoor hij het pension vooraf had betaald. Hij 'is in Den Haag niet meer gezien. De effec ten waren van dezelfde soort als Dubois in Utrecht aanbood en zijn vrouw in Maart j.l. Van Dubois of Host kan nog gemeld worden, dat hij bij een bankier in Rotterdam een 3afe-loket had gehuurd om er 'effecten in te bewaren. De politie vond er drie paketten met geldswaardige papie ren, allemaal van diefstal afkomstige effecten, die in beslag zijn genomen. De Parijsche politie-inspecteur is met een heel dossier naar Parijs teruggegaan. De Fransche regeering heeft de uitlevering van Dubois alias Host aangevraagd, zoodat de aangehouden franschman uit het huis van bewaring te Utrecht verhuist naar Parijs, waar de justitie een vervol ging tegen hem 'hoopt in te stellen; de andere mede-plichtigen is men op het spoor. Het „U. D.geeft nog nadere bizonderheden over het Fransche gezelschap, waarop de politie de hand gelegd heeft en dat in Maart en Juli Utrecht heeft bezocht met de bedoeling, daar van diefstal afkomstige effecten te verkoopen of te beleenen. Reeds eenige weken vóórdat de Fransche dame te Utrecht kwam, om geldswaardige papieren te beleenen op een kassierskantoor, was een Fran sche heer bij enkele Utrechtsche effecten-firma's geweest met het verzoek effecten van hem te koopen, stukken die niet stonden genoteerd in de officieele prijslijst. Op het eerste kantoor waar deze Fransche mijnheer kwam om te verkoopen, gaf hij een gedrukt visite-kaartje af, met de straat en het pension waar hij alhier verblijf hield er keurig netjes op vermeld. De firma, die tot gewoonte had niet van onbekenden papieren te koopen, vroeg hem, of hij wellicht bereid was de stukken enkele uren in dépot te geven, dan zou men inmiddels informeeren naar de waarde der effecten. Doch daar wilde de Franschman, die volgens z'n visitekaartje „rentenier" was, niet van hooren, hij trok zijn glacé-handschoenen weer aan, 'groette beleefd en vertrok. Tien minu ten later was hij op een ander bankierskantoor, met hetzelfde verzoek. Maar hier was, rnen te- tephbnisch door de vorige firma al gewaarschuwd, dat er een Franschman in de stad was, die ef fecten ter verzilvering aanbood en daarom be dankte ook kassier no. 2 voor de eer. Dienzelf den middag zag men den Franschman, in gezel schap van een heer en een dame, op het perron van het Centraal-Staton te Utrecht. Vermoede lijk was de persoon die hier effecten had aange boden „mijnheer Anthonie," waarvan in ons bo venstaand bericht sprake was. Drie weken later kwam de Fransche dame op het tooneel. Zij vervoegde zich bij een van de Utrechtsche kassiers en bood een Antwerpsch lot te koop aan. Dit stuk was goed en werd dus Verzilverd. Kort daarop verscheen zij ten tweg-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2