Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. en een chauffeur. Het gezelschap, dat per auto reist, kwam uit Londen. Uit Osnabrück wordt geseind: De automobiel van Prins Hendrik van Pruisen, in wiens gezelschap zich als adjudant de kapitein- luitenant ter zee von Usedom bevond, is, van Nederland komende, bij Cloppenburg, naar men zegt, tegen een boom gereden. De chauffeur kreeg een schedelbreuk, de adjudant is licht gewond, prins Hendrik zelf is ongedeerd. Hij bevindt zich nog te Cloppenburg. De verkiezing in IV. De Gedeputeerde Staten van Noord Holland hebben gister bevestigd het besluit van den Am- sterdamschen gemeenteraad, waarbij de heer Ja cobus Polak niet als lid van den raad voor dis trict IV wordt toegelaten. Er zal dus in genoemd district een nieuwe verkiezing plaats moeten hebben. Rechtspositie van ambtenaren en beambten te Haarlem. Met algemeene stemmen heeft de raad te Haar lem besloten een commissie te benoemen, om te onderzoeken in hoeverre de rechtspositie der beambten en ambtenaren, in dienst der gemeente, kan worden geregeld in voege als dat voor de werklieden in dienst der gemeente is geschied. In die commissie werden benoemd de heeren mr. Thiel, Van Rossum, Levert, Tjeenk Willink en Heerkens Thijssen. De zeelieden-staking. De staking opgehev.en. Men seint ons uit Amsterdam: Gisteren-namiddag vergaderden de leden van den Zeemansbond in het gebouw „Plancius." De bijeenkomst was druk bezocht en duurde van 5 tot 8 uur. Na afloop ging men onder het zin gen van de „Internationale" uiteen. Ons werd medegedeeld, dat tenslotte de vol gende motie was aangenomen met 409 stemmen voor, 254 tegen en 39 blanco: „De vergadering van zeelieden, gehouden op Woensdag 9 Augustus jn „Plancius"; kennis genomen hebbende van het bestaan van een commissie uit de burgerij1, welke het verlan gen koestert, zoo mogelijk de beëindiging te be vorderen van een ongeregelden toestand, waarin het zeeliedenbedrijf hier ter stede verkeert; overwegende, dat het nog eenigen tijd kan duren voor genoemde commissie eenig resultaat zal kunnen bereiken; overwegende, dat het aantal zeelieden, dat zich bij de staking aansluit steeds grooter wordt en daardoor meer geld voor steun noodig is ook na de opheffing der staking nuttig werk kan verrichten in het belang der zeelieden; besluit de staking op te heffen en hiervan mededeeling te doen aan de betrokken stoom vaartmaatschappijen R.-K, Secretariaat van spoor- en tramwegpersoneel. Zondag hield bovengenoemd secretariaat een vergadering van den raad van afgevaardigden in het gebouw van den R. K. Volksbond te Nijmegen. Tot vrijgestelde van den bond werd benoemd de heer J. A. Schutte te Roermond. De volgende algemeene jaarvergadering zal te Roermond gehouden worden. Aan de orde kwam ten slotte het volgende voorstel van de afdeeling Tilburg »De Raad van Afgevaardigden, bijeen in hare vergadering van 6 Augustus te Nijmegen «gehoord de besprekingen om te komen tot de samenstelling van een algemeen program van actie door de drie algemeene spoorwegorganisaties «besluit het hoofdbestuur op te dragen in deze richting werkzaam te zijn, en te trachten zoo spoedig mogelijk tot eenheid te komen, echter met behoud van een ieders zelfstandigheid." Uit de hierover gevoerde discussie bleek, dat men over het algemeen voor een vruchtbare sa menwerking den tijd nog niet gekomen achtte, waarop Tilburg zijn voorstel introk. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 10 Aug. 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 771.2 te Hernosand Laagste barometerstand 760.4 te Nice. Verwachting tot den volgenden dagzwakke, tot matigen, winden uit noordelijke richtingen, gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk heden onweer, koeler. Verdronken Heden-middag omstreeks 4 uur is het 4-jarig zoontje van den caféhouder Smeets, aan den Dam, in de Nieuwe Haven, bij den Vlaardinger dijk, al spelende te water geraakt. Door een tweetal voorbijgangers, die zich ge kleed te water begaven, werd de kleine in be- wusteloozen toestand, op den wal gebracht. Toen het knaapje uit het water was gehaald, bracht men het naar het café Huiswaard op den hoek van de N. Haven. Tevergeefs werd getracht de levensgeesten weer op te wekken. Het lijk werd door de politie naar de ouderlijke woning overgebracht. Op reis. Volgens achterstaande advertentie zal een goed- koope trein tweede en derde klasse op Donderdag 17 Augustus aanst. o.a. van hier naar Apeldoorn, De Teuge, Twello en Deventer en terug loopen. Inlichtingen worden aan de stations en reisbu- reaux gegeven. Bij de politie is te bevragen een wit kortharig hondje (reu) met licht gele oortjes. Binnen 2 X 24 uren niet opgevraagd zijnde, wordt de hond afgemaakt. De heer P. J. Rijneke alhier slaagde giste bij het te 's Gravenhage gehouden examen Engelsch M. O. Akte A. DIT OVERSCHIE. In de gister gehouden raadszitting werd beslo ten aan den wensch van Ged. Staten te voldoen en met ingang van 1912 de wedde van den bur gemeester en van den secretaris ieder met f 100 en van den ontvanger met f 50 te verhoogen. DIT DELFT. Het gemeente-electriciteitsbedrijf maakte voor den korten duur van zijn werkzaamheid geen rekening op. Het verslag zegt echter dat het aantal aansluitingen verre de verwachting heeft over troffen. De omvang van het kabelnet bedroeg op 1 Ja nuari aan hoogspannings-, laagspannings- en wa terkabels 26.592 M. lengte en wegende 28.756 K.G. Totaal waren aangesloten 165. De aange sloten capaciteit bedroeg 32.985 K.W., de aange vraagde capaciteit 37.372 K.W- De voordrachten voor de benoeming van 2 onderwijzers aan de openb. lagere school 1 b te Delft zijn. a, W. van Velzen, den Haag, D. Brouwer te Vel- zen, G. den Ilartog te Bunnik. b. P. Baretta, Deventer, D. K. v. d, Bosch, Delft, G. H. Sterk, Schiedam. DIT ROTTERDAM. Gister-middag en -avond trok een groote me nigte nieuwsgierigen uit de stad, de Willemsbrug over, naar de Prins Hendrikkade. Langszijde van de Gutenberg liggen de stoombootjes Betty en Har ry, van de firma P. Smit Jr. Zij pompen voortdu rend water uit het voorschip, dat thans eenigs- zins naar bakboord overhelt. Een zware ketting is reeds onder het schip doorgehaald. Morgen zullen nog een paar dergelijke kettingen onder er op wagen zal om de Gutenberg m haar ge heel te verhalen. Dit werk geschiedt onder de leiding van den heer Tak, wiens drijvende bok naast de stoomboot ligt. De lijken van den lsten-stuurman A. Pohlmann, van den lichtmatroos H. Lehr en van den stoker Gottsieck zijn voor de gerechtelijke schouwing naar het Ziekenhuis op den Coolsingel overge bracht. De rivierpolitie dregt de Koningshaven af; zij heeft echter tot nog toe alleen sommige deelen van het schip gevonden en geen van de nog vermisten. Vermist wordt van do bemanning alleen nog de stoker Geil, die zich, met zijn omgekomen makker Gottsieck, op het oogenblik van de ramp in de machinekamer bevond. Ook worden nog vermist juffrouw Van Beek, uit de Josephstraat no. 89b, en haar 4-jarig dochtertje. Zij hadden juist af scheid genomen van haar moeder, juffrouw J. G. Brückmann, uit de Boomgaardstraat, die als pas sagier met de boot vertrekken zou en die, met brandwonden in den hals en een gebroken been, naar het Ziekenhuis gebracht is. Een vrouw meent haar op het oogenblik dat de ontploffing plaats had, met haar kind op de loopplank te hebben gezien, om naar den wal te gaan. Van den 2den-machinist G. Miiller, die in het Ziekenhuis op den B,ergweg ter verpleging is op genomen, was de toestand gister-avond zeer be denkelijk. Van den in stukken geslagen stoomketel zijn manometer noch peilglas teruggevonden. Alleen is, gelijk gemeld, vastgesteld kunnen worden, dat een zijwand van den ketel gescheurd is. Gister-avond 9 uur heeft de rivierpolitie aan de Prins Hendrikkade opgehaald het lijk van E, Uiting, oud 25 jaar, vrouw van N. van Beek, wo nende Josephstraat 89. Het dreggen naar het lijk van haar 4-jarige dochtertje, dat ook nog vermist wordt, wordt door de rivierpolitie voortgezet. (N. R. C.) De „Tel." had nog een onderhoud met den 21- jarigen Duitschen stoker Otto Sachs, die het on geluk meemaakte en dien we vonden in een ca- fétje. Daar zat hij troosteloos en versuft nog in zijn blauwe werkgoed, de elbogen op de knieën en voor zich uit starend. In zijn plat Duitsch dialect vertelde hij ons het volgende: „lederen Woensdag varen wij van Rotterdam naar Mannheim, waar we dan 's Zondags aan komen. Ook gister-ochtend om 20 minuten voor acht, Duitschen tijd, zouden we vertrekken. Al les was klaar, de commandant zou juist op de brug komen, om het sein tot vertrek te geven, terwijl ik naar voren liep, waar een aantal ma trozen bezig waren haring te sorteeren. Geluk kig, dat ze daar en niet midscheeps waren! We waren met 17 man bemanning aan boord en tien passagiers. Ik liep juist het trapje op naar het voorschip, toen eensklaps de ontplof fing plaats had met een slag, zóó hevig, dat ik er geen woorden voor vinden kan. Ik weet wel, dat ik tegen de verschansing geslagen werd en dacht, dat de wereld verging. Ik' stond op en zag in mijn versufdheid de ontzettende ver woesting. Mijn kameraads en mijn kapitein, gilden of lagen doodelijk gewond rond mij, ter wijl de ontsnappende stoom ze nog vreeselijk verbrandde. Men heeft miji hierheen geleid, versuft als ik was. Wat de oorzaak was, kan ik niet zeggen. Ik weet alleen, dat met dezelfde ketel twee jaar geleden een ongeluk plaats vond, waarbij twee van mijn kameraden wer den gewond. Meermalen mankeerde er iets aan dien ketel. Soms wou er geen water in komen en stookte we hem roodheet, zonder dat men ontdekte, dat, hij leeg stond, De menschen, die dood zijn, heeten Adolf Polmann, stuurman, wiens schedel weggerukt werd en wiens hart buiten het lichaam hing, toen we hem onpa- men, de lichtmatroos Heinrich Kehr, de sto ker Gottriek, terwijl Kerl vermist wordt." Tot zoover zijn verhaal. Den ganschen dag nog bleven menschen komen en gaan, om het doormidden geslagen schip te aanschouwen, AGENDA YAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Woensdags 24 u. Stedelijk Museum. Doeleplein. Vrijdag 11 Aug. 2 u. Gemeenteraad. Moeder en kind in brand. Terwijl Dins dag-avond vrouw V., te Wageningen, met haar 3-jarig zoontje op den schoot zat, trók het kind onverhoeds een brandend petroleumstel omver, zoodat de brandende olie over beiden heenstortte, waardoor ze oogenblikkelijk in vlam stonden. Vrouw V. liep gillend de straat op en werd een eind verder door buren gegrepen, die haar de brandende kleederen van het lijf rukten en het vuur bluschten. Zij had over het heele lichaam hevige brandwonden gekregen. Ook het kind was er zeer ernstig aan toe. Geneeskundige hulp werd spoedig verleend. De toestand van de ongelukkige slachtoffers is hoogst ernstig. Tot nu toe zfjn 36 lijken geborgen. Men vreest, dat bijna 100 mensehen verdronken zijn. De Bremer s p i o n n a g e-zaa k. liet be licht der arrestatie van een Engelschen spion te Bremen is officieel tegengesproken. Dat wil zeg gen, dat officieuse telegrammen van Breinen uit de verklaring verspreiden: „van betrouwbare of- ficiecle zijde wordt, in verband met de door buitenlandsche bladen gepubliceerde mededeeling, aangaande de beweerde arrestatie van een Engel schen spion te Bremen, medegedeeld, dat bier van een dergelijke arrestatie niets bekend is." Ondanks deze officieele tegenspraak wordt het bevestigd, aldus de correspondent van het „Berl. Tagebl." te Bremen, dat hier een Engelsche spion gearesteerd is, en alle betrefefnde deze spionnage- zaak gedane mededeelingen berusten wel degelijk op waarheid. Het is zelfs als vaststaand te be schouwen, dat de nieuwe zaak in verband staat met de in de laatste weken plaats gehad heb bende arrestatie van Engelsche spionnen, in het bijzonder met het geval-Schultz, en eveneens met de kwestie der reeds veroordeelde officieren French en Brandon. De thans gearresteerde schijnt nauwkeurig volgens het systeem der laatstgenoemde Engelschen te Jiebben gewerkt. De autoriteiten weigeren echter alle opheldering. De gearresteerde is te Bremerhaven waarge nomen, terwijl hij de kustforten fotograeferde. Burgers, die het zagen, hechtten niet veel betee- kenis aan het feit, en eerst toen de zaak ter be- voegder plaatse werd gemeld, werd de Engelsch- man door rechercheurs nagegaan, waarop te Bre men de arrestatie plaats had. Op het oogenblik zouden er te Bremen zelfs verscheidene instructies hangende zijn tegen een aantal personen, die sterk van spionnage verdacht worden. De thans gearresteerde spion is een 25-jarig Engelsch jurist, officier bij de Yeomanry, Brand in het Carlto n-h otel te Lon den. Een brand in het voorname hotel van het West End, the Carlton, heeft gister-avond groote opwinding veroorzaakt bij de bezoekers, waaron der verscheiden Amerikaansche millionairs. De 3 bovenste verdiepingen stonden in vlammen. De brand is na 2 uren gebluscht. Een verkoold lijk is gevonden. 3 brandweerlieden heeft men moeten opnemen in het hospitaal. Ongelukken. Dinsdag-middag reed de heer Hendriksz met zijn ruim 70-jarige moeder en 2 meisjes door Wylre, toen plotseling het paard op hol sloeg. Het paard liep met zulk een vaart te gen een ijzeren paal, dat de personen, die in het rijtuig gezeten waren, door den schok er uit geslingerd werden. De Jjejacndo dame kxccg zeer hevige verwondingen aan het hoofd. Zij' over leed spoedig daarna. Ook de heer Hendriksz liep vrij ernstige kwetsuren op. Hij kon evenwel, na dat deze behandeld waren, te voet naar het sta tion gaan, om naar zijn woonplaats terug te keeren. De overigen kwamen met den schrik en eenige schrammen vrij. Rijwieldiefstal. Te Utrecht is, dank zij de handigheid van een rijwielhandelaar, een ge vaarlijke fietsdief gegrepen. Toen de kereld n.l. bij den rijwielhandelaar een fiets te koop kwam aanbieden, vond deze laatste het zaakje onmid dellijk verdacht, hield den kerel aan de praat en deed de recherche per telefoon waarschuwen. Zoodra deze verscheen werd de fietsenman gear resteerd. Hij bleek uit Cothen (Utr.) afkomstig te zijn en te Schalkwijk en Woerden reeds verschei dene karretjes te hebben verdonkeremaand. Eeni ge der fietsen zijn inmiddels opgespoord en de dader, die 10 jaar lang bij het leger in N.-O.- Indië heeft gediend, is aan de politie overgeleverd. Kruitmagazijn in de lucht gevlo gen. Uit Zürich wordt aan de «Lokal Anzeiger" gemeld, dat in den afgeloopen nacht in Oberriet, in het Rijndal, in de nabijheid van de Zwitsersche grens, tengevolge van brandstichting een kruit magazijn in de lucht gevlogen is. Het magazijn hf>vatte 18 vaten dynamiet en 9 vaten buskruit. 'In Oberriet is een groot aantal huizen bescha digd. In de kerk werden kostbare vensters vernield. Ook in Montlingen en Koblach zijn huizen be schadigd. De schok werd tot op een afstand van 20 kilometer gevoeld. ons uit Dood gevonden. Men Sprang d.d. 9 dezer: Heden-morgen vonden de buurlewoners van den 82-jarigen alleenwonenden G. v. D. diens lijk voor een tafel liggen. Misdaad schijnt niet aanwezig te zijn. Groote boschbrand. De bosschen bij Liebert Wolkwitz, die het eigendom zijn van de Leipziger universiteit, staan in brand. Men vrèest dat de bosschen geheel verloren zijn. De hitte. De sterftecijfers' der verschillende Duitsche steden zijn onrustbarend gestegen, wat men op rekening stelt van de langdurige, groote hitte. In Berlijn stierven in de laatste week van Juni 106 zuigelingen, in Keulen 133. Het sterfte cijfer steeg per 1000 van 12.5 tot 15.8. In Duis burg noteerde men 36 en in Köningshiitte 47.2. De oogstberichten luiden eiken dag treuriger en vertwijfelender. De „Deutsche Tages Zeitung," het landbouwblad, jammert over den toestand ten plattelande. Mond- en klauwzeer verspreidt zich meer en meer, zoo dat thans reeds 35000 hofste den door dit euvel bezocht zijn. De verhooging van melk en vleeschprijzen staat voor de deur. De hitte te Berlijn was vandaag 32 gr. in den schaduw. Schip gezonken. Aan de „Berliner Lo- kal-Anzeiger" wordt uit Alexandrië bericht, dat op den Nijl een schip met inboorlingen, dat van Nasr-el-Zajat naar Dessoeck voer, gezonken is. Automobielongeluk. Bij een automo bielongeluk te Cormery zijn 3 studenten gedood en verscheiden gewond. Thans worden eenige nadere bijzonderheden omtrent dit noodlottig ongeluk bekend. Tien studenten der Medische Hoogeschool te Tours waren daar tegen zes uur 's morgens een uitstapje begonnen in een auto, die slechts vijf plaatsen had. De wagen bereikte een kwartier later het op 16 K.M. afstand gelegen stadje Cor mery, en stoof in volle vaart den steil afloopenden toegangsweg aftoen plotseling de band van een voorwiel sprong. De bestuurder verloor de macht over zijn stuur wiel, de auto gleed zijdelings uit, kantelde om en smakte toen nog tegen den nog gesloten winkel van een kapper. De inzittenden werden met vree selijk geweld op straat geworpen. Drie studenten bleven op slag dood, terwijl de andere zeven en de chauffeur allen zeer zwaar gewond werden. Een hunner, pharmaceut, vader van twee kinde ren, is reeds overleden. Fransche spaarzaamheid. Blijkens de desbetreffende opgaven, door den Franschen Minister van Arbeid aan President Fallières me degedeeld, is in 1909 het in de spaarbanken ge deponeerde Fransche kapitaal tot niet minder dan 3 milliard 833 millioen francs aangegroeid. Het aantal inleggers bedraagt 8.116.270. Het grootste deel van dit kapitaal is in Fransche Rente be legd 5 millioen frs. heeft tot den bouw van goedkoope arbeiderswoningen gediend. Papieren handdoeken. In Kansas zul len met het begin van den volgenden cursus op alle scholen papieren handdoeken ingevoerd wor den. Naar verluidt, hebben proeven met derge lijke handdoeken goed voldaan. De gezondheids raad van den staat Kansas heeft 2 jaren geleden het gemeenschappelijk gebruik van drinkbekers op de scholen verboden. Sindsdien zijn geen diphtheritis-epidemieën in den staat meer voor gekomen en werden slechts enkele verspreide ge-* vallen van diphtheritis geconstateerd. Ook is een verbod uitgevaardigd om in treinen en aan stations gemeenschappelijke drinkbekers te gebruiken. De papieren handdoek is niet veel duurder dan het wasschen der thans gebruikte katoenen handdoeken. De doeken zijn ongeveer 30 bij 50 wil xxxv/v/xxxxx£ iiij 11KIUj vxtxc gt®VUTlI«V V"JIXXllIlOOlCj '«"ocri gjVzxxx tx-v/xxc n viuvu, V \J\Jk 1UCI1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2