Dagblad voor Schiedam en Omstreken. De Financier. 34ste Jaargang. Vrijdag 11 Augustus 1911. No. 10090. Officieele berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. FEUILLETON. Buitenlandsch Nieuws. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland 2 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 1—6 regels 0.92elke regel daarboven 15 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. De Burgemeester van Schiedam, herinnert personen, bij wie en bestuurders van bijzondere ondernemingen en instelling, waarbij mannen, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, in dienstbetrekking zijn dat zij, volgens art. 57 der Kieswet, verplicht zijn te zorgen, voor zoover niet bij algemeenen maatregel van bestuur vrijstelling is verleend, dat ieder van dezen, die bevoegd is tot eene te hou den stemming of herstemming mede te werken, gedurende ten minste twee achtereenvolgende uren, tusschen acht uren des voormiddags en vijf uren des namiddags, daartoe gelegenheid vinde dat zij, volgens art. 58 van genoemde wet, voor zoover arbeid wordt verricht in fabrieken of werk plaatsen, verplicht zijn te zorgen, dat in het ar- beidslokaal, en zoo er meerdere arbeidslokalen zijn, in het grootste of wel in meer dan één arbeidslokaal, gedurende twee werkdagen vóór en op den tot stemming bepaalden tijd op eene zichtbare wijze is opgehangen eene door hen of van hunnentwege onderteekende lijst, de twee achtereenvolgende uren, bovenbedoeld, vermelden de, voor elk alzonderlijk of groepsgewijze of voor allen gezamenlijk dat, volgens art. 154 der Kieswet, overtreding van bovenstaande voorschriften wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste vijf en zeventig gul den, en dat blanco lijsten als hierboven bedoeld, tegen betaling van 21/2 cent, te Gemeente-Secretarie, afdeeling A, verkrijgbaar zijn gesteld. De algemeene maatregel van bestuur, bovenge noemd, is gegeven bij Koninklijk besluit van 24 Mei 1901, (Staatsblad No. 109), en luidt als volgt Artikel 1. Vrijstelling wordt verleend aan de in art. 57 der Kieswet bedoelde personen en bestuurders van bijzondere instellingen en ondernemingen ten aanzien van i4i hen in dienstbetrekking zijnde personen, welke uithoofde van die dienstbetrek king op den dag der stemming tusschen de in vermeld artikel genoemde tijdstippen niet gedu rende twee achtereenvolgende uren vertoeven in de gemeente, op welker kiezerslijst zij voorkomen. Artikel 2. Vrijstelling als omschreven in het voorgaand artikel wordt voorts verleend aan geneeskundigen en apothekers ten aanzien van bij hen in dienst betrekking zijnde personen alsmede aan personen en bestuurders van bijzondere intstellingen en ondernemingen ten aanzien van bij hen in dienst betrekking zijnde ziekenverplegers. Schiedam, 10 Augustus 19M. De Burgemeester vooornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van de N. V. onder de firma „Nederlamlselie Branderij, Gistfabriek en Distilleerderij, voorheen de firma's II. Jansen Co., II. C. Jansen en Herman Jansen om een Boeiende Roman. (Naar het Franseh.) 18) Zijn gelaat was een masker, waarvan hij de uitdrukking naar zijn wil regelde en waarachter hij zijn gedachten verborg. Men voelde in dien rechter de diepe kunst van een tooneelspeler, ten dienste gesteld der justitie. Odon Wegrow, ondanks het zelfbewustzijn, dat hem zijn stand en millioenen schonken, gevoelde zich niet op zijn gemak. Op een stoel gezeten, volgde hij al de bewegingen van den kleinen grijsaard, draaide zich naar hem toe, gestoord als hij werd in zijn gewone manier van spreken tegenover een ge sprekvoerder die onophoudelijk van plaats ver anderde, en alleen stilhield om hem een vraag te stellen en dan, onder het antwoord, hem een blik in de oogen te steken zoo doordringend als de punt van een schermdegen. Jules Queyrat moest onder zijn broos uiterlijk een ijzeren wil bezitten En bovendien is de moed, een dei- vormen van den wil, niet een der onmisbare hoedanigheden des rechters van instructie, om dat hij meermalen daags, tusschen de vier muren van zijn studeervertrek, zich opgesloten bevindt met de slechtste schavuiten Odon definitieve vergunning tot het oprichten van een glasfabriek aan den Noordvestsingel no. 37, kadas ter Sectie H no. 638, ter vervanging van de haar voor een proeftijd verleende vergunning d.d. 18 November 1909; Gelet op art. 12, 2e lid der Hinderwet, Doen te weten dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd dat op Donderdag, den 24 Aug. a.s., des namid dags ten 2 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten datgedurende drie dagen voor het tijdstip hier boven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomenen dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom stig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 10 Augustus 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. ENGELAND. Gisteren-ochtend was de toestand in Londen zeer ernstig. Aan de havens ligt een groote voorraad vleesch, groenten en fruit te bederven. De ingangen van de havens zijn versperd door schuiten- De straten zijn gevuld met een booze menigte, die eiken wagen, die goederen vervoert, tracht om te gooien. Er is veel politie, maar niet genoeg om de menigte op zooveel verschillende punten in bedwang te houden. De voorraad benzine neemt snel af. Men ver wacht, dat de motorbusschen taxicabs in twee dagen tijd niet meer zullen kunnen rijden. Gister ochtend zeide men ook, dat er spoedig voor de Londensche burgerij vleesch groente noch fruit zal wezen. Nader seint men In den toestand van de staking te Londen is niet heel veel verandering gekomen, maar over het algemeen is de toestand toch verergerd door de staking der vischtrijders, die zooveel de aan geslotenen als de niet aangeslotenen in het be drijf omvat. De stilstand in het verkeer in de haven van Londen duurt voort. Slechts van wei nige schepen is het vertrek mogelijkvele aan komende schepen blijven ongelost liggen. Groote firma's in de City kunnen niet verder werken en worden gedwongen partuculiere motorwagens te gebruiken. Er ontstaat schaarschte aan de meeste levensmiddelen. Het gebrek aan pretroleum is reeds zoo groot geworden, dat de maatschappij van de motorbussen genoopt is een groot aantal wagens buiten gebruik te stellen. De papier- schaarschte zal vele Londensche couranten binnen kort dwingen de uitgifte der bladen te staken, daar de papier-voorraad weldra uitgeput zal zijn. Wegrow beschreef, hoe hij den dood van René Bernard te weten was gekomen, hij herhaalde het vei haal dat hij aan den commissaris van politie had gedaan, legde de reden bloot, die hij had om Gustaaf Marchand te verdenken Queyiat, na 3e voornaamste punten der aan klacht samengevat te hebben, richtte zich tot den bankier. „De wooiden welke gij gaat uitspreken, zijn wichtig. Weeg ze alvorens mij te antwoorden. Bevestigd gij de geheele nauwkeurigheid dei- feiten, die gij mij zoo even hebt mee gedeeld, en 001 deelt gij in ziel en ge weten dat zij u machtigen Gustaaf Marchand te beschuldigen van den dood van René Bernard. De man tegen wien gij deze beschuldiging uit brengt, heeft niet alleen tot dezen dag toe een smetteloozen naam bezeten als een volslagen rechtschapen man het is getuigenis van den commissaris van politie maar bovendien is hij een beroemd schrijver. Hot nadeel dat hem een onbedachte aanklacht zou aanbrengen, is des te aanzienlijker naar mate zijn naam alge meen gevierd en bekend is. Overweeg de zaak een laatste maal. Volhardt gij in uw aanklacht Odon Wegrow antwoordde: „Gustaaf Marchanp had, naar mijn zienswijze, een dringend belang bij, zich meester temaken van het geld dat in het bezit was van René Bernard ik oordeel dat de omstandigheden van tijd en plaats hem aanwijzen als den mogelijken bedrijver van den diefstal en den moord, en ik blijf De leiders der staking schatten het aantal sla- kers te Londen thans op honderdduizend. Het zijn arbeiders in alle havenbedrijven en arbeiders die daarbij min of meer betrokken zijn. De vrees bestaat, dat de op de sporen rijdende vrachtrijders mede zullen staken evenals de goederen-dragers ;n de Londensche stations, waarvan sommigen het werk reeds neergelegd hebben. De meeder- heid der stakers heeft dusver geen uitkeering ont- gen alleen de stuwadoorsbond kondigt aan, dat morgen de eerste uitkeering van stakersloon zal gedaan worden. De secretaris van den reeders- bond te Londen heeft gezegd, dat de bond de laatste schikkingen heeft getroffen voor de krach tige beweging die ten doel heeft de taktiek der stakers te veeijdelen. De reeders wenschen het niet lijdelijk aan te zien, dat de handel van Lon den verloopt. Toch zal de bond van reeders nog wachten met hot sen uitvoer leggen van zijn plan, teneinde niet noodeloos de stakers te verbitteren zoolang er nog kans op een regeling in der minne bestaat. Het is gebleken, dat tal van dieven eergisteren bij den aanval der stakers op de vrachtrijders in in Oost-Londen van de gelegenheid gebruik heb ben gemaakt om levensmiddelen te kapen. Uit Liverpool wordt gemeld Honderd politie-agenten, die uit Birmingham te Liverpool aankwamen, zijn er met gejouw en allerlei projectielen behroet. Eenige officieren werden op de helmen geslagen. De menige rende woedend achter de politie aan toen deze naar het centrale bureau van politie optrok. Een politie agent, die een staker aanhield, werd nagezet door de menigte en gedwongen een schuilplaats te zoeken in een winkel. De stakers werden ten- slottte uiteengejaagd door een andere afdeoling politie. Te Liverpool hebben gister ernstige onlusten plaats gehad, die het zenden van troepen der waarts hebben noodzakelijk gemaakt. De burge meester zegt, dat de lezing van de riot act ver moedelijk noodzakelijk zal worden, hetgeen neer komt op de afkondiging van den staat van beleg. De beurs te Londen verkeert voortdurend in gedrukten toestand door de stakingsonlusten. De aandeelen van de Londensche Omnibusmaatschappij zijn gevoelig gedaald wegens de gegronde vrees, dat gebrek aan petroleum haar noodzaken zal het geheele omnibusverkeer te staken. De bestuurders van de motorrijtuigmaatschap pijen alhier verklaren, dat zij eerlang ook genood zaakt zullen zijn den dienst te staken en dit om denzelfden reden. De makelaars in edele metalen Pixley en Abell, berichten, dat het vervoer van gereed geld nage noeg onmogelijk is geworden. Lord Georg Hamilton, die vandaag achtereen volgens de aandeelhoudersvergaderingen van de districtspoor te Londen en van de electrische spoor heeft voorgezeten, beschreef de uitkomsten van het bedrijf en de vooruitzichten bij de onder nemingen als uitermate gunstig. De markten van Bellingsgate (visch) en Covent op mijn verzoek aandringen dat gij hem in ver hoor neemt." „Zeer goed" voegde hem de rechter toe. „Het zal gebeuren zooals gij het eischt." Er werd bescheiden aan de deur geklopt. Ze werd geopend en door een kier slechts verscheen het hoofd van Leo Renard. Door den rechter van instructie naar een hoek gewenkt, trad Re nard naar hem toe en fluisterde hem in het oor „De cheque van twaalf duizend frank op de bank Richard Belleville Co., waarvan wij de aanwijzing vonden in het kwitantieboekje van het slachtoffer, is door René Bernard zelve ont vangen. Deze inlichting werd mij g.geven dooi den kassier, die hem kende en hem de som heeft uitbetaald in twaalf bankbiljetten. De nummers dezer biljetten waren niet bekend. Bernard heeft bij het bureau-raampje de cheque voor voldaan geteekend. Ik heb zijn handteeke- ning gezien." „Hebt gij mij nog eenige andere inlichting te geven?" vroeg Queyrat. „Ik heb de meeste juweliers van Parijs be zocht. Bij niemand heeft men kleinooden ten verkoop aangeboden, gesignaleerd als hebbende toebehoord aan mijnheer Bernard." „Snel handelen is hier dringend noodig," sprak nu de rechter van instructie met luider stem. „Ik zal een bevelschrift teekenen en gij moet terstond Gustaaf Marchand hier brengen. Zal mijnheer de commissaris u vergezellen Garden (voornamelijk fruit en bloemen) zullen vermoedelijk heden sluiten. Alle troepen van het garnizoen Colchester hebben gisteravond plotseling bevel gekregen zich gereed te houden om naar Londen te vertrekken. De treinen staan gereed om ze te vervoeren. Tien duizend man troepen staan de Aldershot gereed om naar Londen te vertrekken. De mili taire politie bewaakt de sporen van den gouverne mentsspoorweg en heeft het bevel ontvangen te zorgen, dat niemand de voorbereidende maatre gelen ziet. Men gelooft, dat de troepen hedennacht zullen vertrekken. Men schatte gister het aantal stakers in de ha vens te Londen op 80.000 man. Op geen enkel schip wordt gewerkt. 1400 spoorwerkers van de goederenafdeeling van de Great Western Railway staken. Te Paddington, het hoofds'ation van de Great Western, staat het bedrijf stil. De maatschappij heeft het ministerie van bin- nenlandsche zaken om hulp gevraagd. Het Hoogerhuis heeft gister de veto-wet aangenomen met 131 tegen 114 stemmen, zoodat de crisis thans geëindigd is. ITALIë. De Romeinsche correspondent van de «Lokal- Anzeiger" seint, dat de Paus een goeden nacht heeft doorgebracht. De koelere kamer heeft gunstig op zijn toestand gewerkt. De hoest heeft opgehouden. Ook zijn de pijnen aan de knie verminderd. De koorts is evenwel nog niet geheel verdwenen. De lijfartsen constateeren een heuglijke verbetering van den algemeenen toestand. Bij de ontvangst van het diplomatieke corps deelde de staatssecretaris mede, dat de jichtaan- val bezig was te verdwijnen. De Paus was echter voor het overige zwak en moest ontzien worden. Dit bericht komt overeen met een officieus te legram uit Rome. Volgens de Milaansche Corriere della Sera" wordt echter de toch reeds bedenke lijke toestand van den Paus, die zooals bekend aan jicht en bronchitis lijdt, door een nierziekte gecompliceerd. Op het Vatikaan moet daarover groote ongerustheid bestaan. De »Osservalore romano" maakt een verklaring bekend, waarin zij zegt, dat de toestand van den Paus vooruitgaat. De aanval van jicht in de rechterknie, die belangrijk verminderd is, is op weg naar volkomen beterschap. Toch, vooral door de buitengewone warmte, heeft de Paus nog ver scheiden dagen van rust en goede verzorging noodig. De doctoren hebben een belangrijke verbetering waargenomen bij den Paus, die hem veroorlooft het bed te verlaten. De Paus heeft bouillon en eieren gebruikt. SERVIë. Uit Belgrado wordt aan de «Deutsche Tages- zeitung'° geseind Naar achteraf bekend wordt, is er onlangs een geheime familieraad gehonden met koning Peter als voorzitter, om te beraadslagen over de maat- vroeg hij, terwijl hij zich naar Leguillon keerde. „Goed." Queyrat vulde met de pen een gedrukt blad papier in, dat zijn klerk, een oplettend maar stomme toeschouwer, hem toereikte, teekende het en stelde het Leguillon ter hand, hem zeggende „Ik reken op uw waardigheid, en uw tact, mijnheer de commissaris. Gij weet dat men in een dergelijke zaak gezwind en zonder gerucht te maken moet handelen." Leguillon maakte een buiging en vertrok met Leo Renard. Odon Wegrow groette en maakte zich gereed hem te volgen, toen de rechter van instructie hem zacht bij den arm vatte en hem zei „Mijnheer de graaf ik heb u nog enkele toelich tingen te vragen.". „Wat wil toch die duivelsche kerel van mij dacht de bankier, terwijl hij uiterlijk gelaten weer ging zitten. „Wij hebben veel gesproken over Gustaaf Marchand," zei Queyrat, „doch weinig over René Bernard, De geschiedenis van dezen laatste kan ons kostbare aanwijzigingen verschaffen en ons van de eene gevolgtrekking uit de andere tot ontdekking leiden van den misdadi°-er. In een deigelijke zaak zijn de minste bijzonder heden van het hoogste gewicht... Hoe oud was mijnheer Bernard?" „Twee en dertig jaar." OfcorAt vervolgd),

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1