Dagblad voor Schiedam en Omstreken. De Financier. 34ste Jaargang. Donderdag 17 Augustus 1911. No. 10094. Officieels berichten. Kennisgeving. Gasfabriek der Gemeente Schiedam- Boitenlaadsch Nieuws. 7~FEU 1LLETON. Verspreide berichten. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 1—6 regels f 0.92elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voorherhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien art. 98 der Kieswet, Brengen ter kennis van de ingezetenen, dat het proces-verbaal, bedoeld bij art. 93 dier wet, van de op den 16den dezer in deze gemeente plaats gehad hebbende stemming voor de verkiezing van een lid van den Gemeenteraad in Kiesdistrict III, op de Secretarie der gemeente ter inzage is neder- gelegd en dat afschrift daarvan aan het Raadhuis is aangeplakt. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 17 Augustus 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. Vanaf 18 Augustus 1911, Verlaging van Cokespryzen. Afgehaald aan de fabriek a contant grove cokes. 44 ets per ILL. geklopte cokes. 47 Thuisgebracht 5 ets. per H.L. meer. DE DIRECTEUR. ENGELAND. De minister van hainJdlf heeft gister (wee maal een samenkomst gehad met die hoofdbestuur ders van dd voornaamste spoorwegmaatschappijen. Over de uitkomsten heeft die minister nog niets stelligs los gelaten, maar de bestuurders der spoorwegmaatschappijen doelden naderhand mede, dat de regeering hun zooveel' mogelijk bescher ming heeft toegezegd voor een beperkten, maar doelt re ff enden treindienst, wanneer de dreigende. M'gemeene staking vain het spoorwegpersoneel he den mocht aanvangen. De koers van d|e Engelsche spoorwegaandeelten op die Loodense'he beurs heeft zich daarop flink hersteld na allerzwakst, te zijn geweest. In den toesta,njd te Liverpool1 en te Manchester Was gister nog geen verbetering waar te nemen. Er beginnen in Lancashire nqodpr ijzen voor d'e levensmiddelen te heerschen. De toestand in de havens te Londen' w,as echter gister aanmerkelijk verbeterd. Honderden boot ^'erkers en andere havenarbeiders hebben heit werk hervat. De staking in de haven te Londen scfa'ijnt te verl'oopen. Vier faillissementen zijn gis, 'er aan de beurs bekend geworden, maar geen C1*valn is van belang. In hat Lagerhuis heeft Ll'oyd George verklaard, dat d,e kwestie betreffende jhet treffen van maat tegefen ter verbetering van den toestand, ten ^inde den strijd op (industrieel gebied te voor- Boeiende Roman. (Naar het Franseh.) 22) ..^Mijnheer Bernard moest een zekere som gelds lJ zich beschikbaar hebben ):>Dat is waarschijnlijk." »Weet gij hoe groot de bruidschat was zijner Verloofde mejuffrouw Calixte de Courson r, Mk -weet dat de stiefvader van mejuffrouw de °Urson zich noemt Odon Wegrow en dat deze Dankier een der financie-koningen is." sDt zie inderdaad zooals gij mij zeidet dat het- ou60 89' weet over den persoon van het slacht- leri weinig beteekent. Laat ons overgaan tot de 'Sdaad zelve. Wanneer hebt gij uw buurman de atste maal gezien out ^a^en geteden beb ik hem op de trap ^Heeft hij met u gesproken »Neen." sHoe hebt gij de misdaad vernomen sDoor mijn vrouw den avond van den 17. Ik as van 's morgens uir geweest tot het afdoen On? Verscbillende zaken. Te 6 uur terugkeerende 'ijk ^'neeren vernam ik de ontdekking van het *Wat was uw eerste gedachte bij de aankon- koirien en te verkor ten, de ernstigste belangstel ling van hef Kabinet had, dat dienaangaande over leg pleegt met.de vertegenwoordigers van werk gevers en werknemers. Lord Churchill gaf een algemeen overzicht van dein toestand der staking', maar maakte geen mel ding van de dreigende spoorwegstaking'. Hiji deelde mede, dat zich te; Liverpool geen verdere onge regeldheden hadden voorgedaan. De .zaken fe Man chester lagen stil1, maar onondelijlkbeden deden er zic'h niet voor. Lams bury, va,n de arbeiders- pailij', pr.otasteerde heftig fegen hef. gebruik van troepen te Liverpool. In .het Lagerhuis heeft Churchill! nog verklaard, dat 'hef de plicht van de regeering zou zijn, om ingeval de. dienst op de groote spoorwegen, waar van 'de bevolking .afhangt voor de aanvulling van voedingsmiddelen, verlamd werd, volle wettige bescherming te verzekeren aan de mensdhen, die heliast zijn met de exploitatie. (Toejuichingen). Hij vertrouwde, dat nooit iemand zou veronder stellen, dat, als de noodzakelijkheid zich voor deed, de regeering er voor zou terugschrikken om de noodig© maatregelen te treffen. (Toejui chingen.) Ir hef Lagerhuis heeft aan hjet einde van die vergadering Lloyd George bekend gemaakt, dat Buxton de werkgevers en werknemers der spoor wegen vandaag had ondervraagd en de werklieden had uitgemoodigd om morgen neig een samen komst te hebben. Hij' hoopte, dat e:en bevre digende oplossing het gevolg zou zijn van deze v erschi ITende samen sipxrikingen In hot Lagerhuis is bij het debat over de speciale wet betreffende de staking, de kwestie van de staking ter sprake gekomen. Lloyd George deed een beroep op de werkgevers om geduld te oefenen en niet over te gaan tot maatregelten, die de stakers mogelijk kondon prikkelen cn de moeilijkheden konden vermeerderen. Ook deed hij een beroep op het spoorwegper soneel, om hun bedreiging om binnen 24 uren tc staken, niet ten uitvoer te brengen. Deze be dreiging was een fout, omdat ze gteein tijd zou geven voor een vergelijk. Ate het tot een alge meen© staking kwam zou het de plicht van de regeering zij'n om de spoorwegen en de reahten der werklieden te beschermen, tot allen prijs. Ofschoon de toestand ernstig was, was ze niet schrikwekkend. Het eischt'e een krachtig, maar voorzichtig handelen, zoodanig, dat de gemeen schap vertrouwen in den toestand krijgt, maar do regeering is van plan rechtvaardigheid te he- trachten jegens werknemers en werkgevers. Er worden uitgebreide maatregelen genomen aan het groote militaire station te AMershof, om de. exploitatie op de spoorwegen te verzekeren, in geyal van aïgemeeinie staking. Elko beschikbare soldaat is geconsigneerd voor onmiddellijk en dienst op den spoorweg. Men schat dat 25,000 mangereed staan om binnen weinige uren te vertrokken, daar dergelijiko voorbereidende maat diging van dezen dooddat er moord of zelf moord gepleegd was «Klaarblijkelijk kan men geen zelfmoord ver onderstellen. Een man doodt zich niet twee of drie dagen vóór zijn huwelijk." «Aan welke beweegredenen schrijft gij de mis daad toe." «Uit het gerechtelijk onderzoek van den com missaris van politie is gebleken dat diefstal de drijfveer van den moord scheen." Dit ontwijkende antwoord deed Queyrat op springen hij vergat zijn goedhartigen toon en riep levendig uit «Hei 1 mijnheer, laten wij de onderzoekingen van den commissaris van politie ter zijde, het geldt hier uw opinie, daar is het mij om te doen. Denkt gij dat diefstal de ware, de eenige beweeg reden der misdaad is geweest En als om zijn uitval te verzachten, voegde hij er op waardeerenden toon bij «Een romanschrijver ziet dikwerf verder dan een politie-man. Gelooft gij niet, gij mijnheer Marchand, dat de oorzaak van dezen dood veeleer moet gezocht worden in een naijver, in een wraak Dan zou het wegnemen van het geld. der klei- nooden slechts geschied zijn om de nasporingen der justitie van den goeden weg te brengen." De griffier, gewoon aan de wijze van doen des rechters van instructie, hief het hoofd op en spande het oor om beter het antwoord van Mar chand te vernemen. Hij begreep dat in deze laatste vraag verborgen lag de bijna onzichtbare laag, welke Queyrat na zooveel woorden, met veel zorg legde. regelen getroffen zijin op alle militaire stations in Engeland, Schotland en Wales'. PORTUGAL. De verkiezing van den president der republiek zal op 19 dezer gehouden worden, indien de grondwet den 17den dezer aangenomen is. ITALIë. De, waargenomen verbetering' in den gezond heidstoestand van den Raus houdt aan. Hij houdt zich met zaken bezig en heeft Merry del Val' ontvangen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Reuter seint uit Boedapest: Hedervary heeft in antwoord op een interpel latie gezegd: Ik 'draag er in het geheel geen keinnis van', dat Schonaich, de minister van oorlog, zou zijn af getreden en 'die uitvoering van de militaire wet zou hebben overgedragen aan dien minister van de landsverdediging. Wanneer de ondervrager soms vrees koestert, dat gedurende de beraad slagingen over 'het wetsontwerp betreffende de militaire hervorming het tot een crisis zou kun nen komen voor den minister van oorlog en het ontwerp daardoor in gevaar zou komen, dan raad ik hem aan het wetsontwerp zoo spoedig mogelijk aan te nemen. De Kamer nam van dit antwoord met groote meeDdlerheid akte. MAROKKO. Uit Mogador wordt geseind: De stam van de Ilavera heeft zich meester gemaakt, na verscheidene gevechten, van twee Duitsche agenten van de gebroeders Mannes'mann, die te Paroedant woonachtig waren. Men ver keert over hun Pot in het onzekere. Uit Parijis komen nog steeds nieuwe berichten over de hijteonroepinig eenier conferentie der on derteekenaren van die Allgesiras-akte. Men ver neemt uit goede bron, dat zulk een conferentie door Düitschl'and alleen aanvaard zou kunnen worden, indien Frankrijk zich geheel en al te rugtrekt uit Marokko. Het ligt voor de hand, dat, onder deze voorwaarden, Frankrijk er niet .aan denkt leien nieuwe conferentie lier onder teekenaren van bedoelde acte bijieen te roepen. Duitschl'and verlangt positieve waarborgen: de open deur in Marokko. Het valt Cambon daar om niet gemafckölijlk de voorwaarden te aan vaarden. Vandaar de langdurige en moeizame onderhandelingen. Uit dit feit alleen blijkt reeds, dat de verlangde compeslis niet zoo gering zijn als door de „all-deutsche" bladen beweerd wordt. Met groote voldoening ziet men te Parijs, dat de invloedrijke bladen steeds meer geneigd zijn, de anti-Duitsohe beweging te .staken. Wel glim lacht mem over de veronderstelling, dat tusschen Frankrijk en Duitschidnd een geheim tractaat tot stand zou komen. Immers als de letterkundige de moordenaar was, als hij vreesde ontdekt te worden, dan lag het voor de hand dat hij zijn ondervrager moest doen geloovenwraak en niet diefstal de drijf veer der misdaad was. Een dubbel voordeel zou hij erbij hebben eerstens zou hij de kracht van het bewijs, af te leiden uit het feit dat hij den eigen dag der misdaad in bezit was van tien duizend frank verzwakkentweedens, werd hij ontdekt en overtuigd, dan zou hij meer toegevend heid van wege zijn rechters verkrijgen, als de verdenking op hem rustte dat wraak en geen diefstal zijn doel was geweest. Dus als Marchand opineerde voor wraak, was hij ongetwijfeld de moordenaar. Opineerde hij voor diefstal, dan was hij waarschijnlijk niet misdadig. Maar hij ant woordde zoodanig dat Queyrat in zijn vermoedens bleef steken. «Welmijnheer de rechter, wat zal ik u ant woorden Omdat ik een romanschrijver ben, kan ik nog geen aanspraak maken een waarzegger te zijn, die, verplicht is het waarom, het hoe en het omdat van alle gebeurtenissen te ontdekken." De magistraat meende dat zijn geheime bedoe ling nietr was begrepen geworden. Hij vervolgde, nogmaals denzelfden strik spannende «Ik richt deze vraag niet aan u om u onaan genaam te zijn, maar om mij door u te laten voorlichten. Gij. heeren romanschrijvers, die door uw vak, gestadig in de geheimste schuilhoeken der menschelijke gewetens doordringt, gij vervult een arbeid gelijk aan den onze, al is het op ver schillende wijze. Wij ontleden het menschelijke hartgij stelt het opnieuw samen. Bij elk feit Men verneemt verder, dat er geen sprake is van een vertraging der ^andieihandeïingen. Uit Berlijn wordt aan de «Neue Freie Presse" gemeld Men verzekert, dat de Fransch-Duitsche onderhandelingen een zoodanig verloop hebben, dat geeu enkele verwikkeling meer te vreezen is. De onderhandelingen zullen vermoedelijk nog voor een wijl onderbroken worden zonder dat dit eenig gevaar voor den definitieven uitslag oplevert. PERZIë. Naar de «Times" uit Teheran verneemt, is de oud-sjah na de nederlaag die hij heeft geleden, teruggetrokken. Hij wacht thans aan boord van een stoomschip in de Kaspische zee den loop der gebeurtenissen af. JAPAN. Reeds einde Juni heeft de «Agence d'Extrême Orient" de me'dedeeling gebracht, dat men in China het bestaan van een Japansch geheim ver bond was op het spoor gekomen, dat streefde naar de opperheerschappij van Japan in Oost-Azië. Ge noemd agentschap maakt thans een geheim rond schrijven openbaar dat den Japanschen gezanten en consuls in Oost-Azië door de Japansche regee ring is toegezonden. In dit rondschrijven staan allerlei bijzonderheden over genoemd geheim ver bond, dat zoogenaamd ten doel heeft de bevorde ring van den Japanschen handel, doch inderdaad een spionnage op groote schaal in Dost-Azië beoogt. Het verbond staat onder direct toezicht van den generalen staf te Tokio en heeft zijn hoofdzetel te Peking. Het heeft allerwegen ver takkingen. Elk bureau staat onder leiding van 2 ambtenaren. Een van dezen heeft tot taak zich aan de handelsbelangen van zijn land te wijden en vriendschappelijke betrekkingen aan te knoopen met de plaatselijke bevolking. De andere, in de meeste gevallen een Japansch officier, maakt van de door zijn collega aangeknoopte betrekkingen gebruik om in 't geheim militaire en diplomatieke berichten te verzamelen, die dan naar het hoofd bureau te Peking worden opgezonden. Tot het verbond behooren, behalve officieren, ook vele particulieren, die zich geheel aan de belangen van het verbond moeten wijden. Het verbond wordt geldelijk gesteund uit de fondsen van den generalen staf en van het depar tement van buitenlandsche zaken. De Duitsche torpedoboot 21 kwam in den afgeloopen nacht aan de oostkust van Langeland in botsing met de torpedoboot 14. De torpedoboot 21 werd zwaar beschadigd de 14 nam der be manning van het gezonken schip, die ongedeerd bleef, op. Beide vaartuigen zijn kleine torpedo booten van het ouderwetsche type, Prins Heinrich XVI11 Reuss is gisteravond in den trein tusschen Schweinfort en Würzburg door een beroerte getroffen. Hij was op slag dood. hebt gij diepere meer rechtvaardige gezichtspun ten dan het overige deel der menschen. 't Is daarom dat ik u vroeg of gij den moord op René Bernard gepleegd, aan naijver, aan wraak kondt toeschrijven. Die dood, welke het slachtoffer den 15, als op den vervaldag eener bedreiging, enkele dagen vóór zijn vurig verlangd huwelijk overviel, die dood schijnt hij u niet aan de voorwaarden te beantwoorden, gelijk ze een misdadig ijver zuchtige op Bernard's roem of liefde verlangde En zie, hoezeer in dit geval, de verantwoorde lijkheid des moordenaars vermindert I Dan staat de justitie inderdaad niet meer tegenover een alledaagschen dief, tegenover een laaghartige, wiens daad door de afschuwelijkste driften werd ingegeven, een luiaard, een dronkaard, een wel lusteling; niet meer tegenover een onwaardig wezen, dat men voor altijd uit de samenleving moet verwijderen neen, maar in tegenwoordig heid van een man, die misschien de gelijke is van zijn rechters, door zijn gevoelens en zijn ont wikkeling, door zijn vroeger gedrag, geadeld als het is door rechtschapenheid en arbeid. Ja, dan staat de justitie in tegenwoordigheid van een man, die door zijn te vurige hartstochten, eer zucht, liefde misschien, op een dag van krank zinnigheid werd gevoerd tot een misdaad, welke hij de eerste is te betreuren, die hij zou wenschen te herstellen, nooit meer zal bedrijven. Kan de balans tusschen deze twee mannen gelijk zijn W-ordt. vervolgd)*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1