it Binnenland. Stads- ea Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraadsverkiezing. W. a GEKLACH, (Y. Te Jalta zijn 52 uitgelezen leden der Peters- burgsche geheime politie aangekomen. Zij zijn belast met een bijzonderen bewakingsdienst gedurende het verblijf der Keizerlijke familie in de Krim. Vooral zal het personeel in het nieuwe Keizerlijk paleis te Livadia scherp gecontroleerd worden. De «Camelots du roy" te Parijs hebben in vereeniging met de leden van de «Action francaise" Dinsdag 11., feest van O. L. V. Hemelvaart, waarop de hertogin van Orleans (de Koningin) haar naamdag viert, onder voorzitterschap van den markies de Mac Mahon een lunch ter harer eer gegeven. Te Parijs is bijna plotseling overleden pro fessor Dieulafoy, president van de'academie van geneeskunde aldaar. Koningin Wilheiinina en president Fallières. Men meldde gister uit Dien Haag: De Fransche gezant Pettet, heeft heden H. M. da Koningin op Het Loo, ingevolge bijzondere opdracht van president FaiMères, diens portret aangeboden, ter herinnering aan zijn bezoek hier te lande. H. M. de Koningin had onlangs door tusBcheinkomst van Ridder de Stuers, gezant te Parijs, Haar portret aar! den President do,en over handigen. De Gezunt van Rumenie. De Rumeensche gezant, de heer A. Mavrocor- dato is, naar de Rsb. meldt, benoemd tot gezant te Weenen en zal vervangen worden door den heer Mitilinen, thans gezantschapssecretaris te Parijs. Het vertrek van den gezant, die 20 Mei 1905 zijn functie hier aanvaardde en wiens heengaan in diplomatieke kringen in Den Haag zeer zal wor den betreurd, is bepaald op half September. Een voetbrug te Hilversum, De raad der gemeente Hilversum besloot gister om de kosten voor den bouw van een voetbrug over den spoorwegoverweg Stationsplein—Laarder- weg te bestrijden uit de gelden, door den raad in 1909 geleend voor den bouw van een tunnel. Deze leening bedroeg f 60.000.de kosten der voet brug zijn ongeveer f38.000.- De overblijvende gelden zijn bestemd voor andere buitengewone werken. Turfjeslysten. Men meldt ons uit 's Gravenhage Hoewel strikt genomen niet als onregelmatig heid of informaliteit aangemerkt wordende, moet 't niettemin de aandacht hebben getrokken, dat bij de stukken, die het stembureel in de Storten bekerstraat, na de bekende herstemming, beeft ingeleverd, niet aanwezig waren de lijsten waarop de beide stemopnemers de door den voorzitter opgelezen stemmen aanteekenden, de z.g. «turf- jeslijsten." De gewoonte van de stemopnemers, om die bladen als hun privé-eigendom mede naar huis te nemen, en niet bij de stukken in te pakken, is echter niet alleen aan dit bureau eigen, maar werd tot dusver ook in andere bureaux gevolgd, op grond, dat de insluiting in het pak niet in de Kieswet is bevolen. Daartegenover staat de meening, dat, waar de kieswet bepaaldelijk omschrijft, dat, en door welke leden van het stembureau, die aanteekening moet geschieden, de papieren, waarop het bewerkstel ligd is, een onafscheidelijk deel van de verzegeld in te leveren stukken behoort uit te maken. commissie werden aangewezen mgr. Giamkene, president (Italië), dr. Coll (Spanje), Bianchini (Italië), Dambroneski (Rusland), mgr. dr Giess- wein (Oostenrijk), Colas (Frankrijk), Decoene (België), Titus Bransma en dr. Moll (Nederland), Voorts werd, na een rede van den heer Lutkie (Nederland) een constant comité voor de congres sen gekozen, bestaande uitbaronnesse de Méoil, mevr. Laroche en den heer Colas, uit Frankrijk mej. Borret en de heeren Seijflers en Govers, uit Nederlanddr. Giesswein, uit Hongarijemevr. Ida Hornung, uit Duitschland, en dr. Boll, uit Spanje. President is abbé Richardson. Eindelijk werd nog besloten, het volgende congres te Boe dapest te houden, wijl het volgende wereldeon- gres, dat vele R. K. leden telt, te Krakau zal plaats vinden. De plaats voor het vierde congres zal zijn de zelfde, waar het negende wereldcon gres wordt gehouden, waarschijnlijk Den Haag of een stad in Italië. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 17Aug. 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 768.1 te Lahague. Laagste barometerstand 7471 te Riga. Verwachting tot den volgenden dag zwakke tot matigen noordwestelijken tot westelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, war mer. Aubade op 31 Augustus. Op 31 Augustus om 10 uur, zal H. M. de Koningin een aubade worden gebracht, waartoe het Apeldoornsdh Mannenkoor het initiatief nam. De aubade wordt begeleid door de Apeldoiornsche Harmonie. Mr. J. F. Engelbrecht. f Hier te lande is bericht ontvangen van het overlijden van den heer mr. J. F. Engelbrecht, raadsheer in het hooggerechtshof van Nedër- landsch-Indië, tot welke hooge rechterlijke betrek king de overtellen© na terugkeer van verlof den 22en Juli 1910 was geroepen. (HM.) Eerste Kamer-vacature. De Haagscho correspondent van „De Tijd" schrijft, dat het hem niet zou verwonderen, in dien de Provinciate Staten vain Zuid-Holland als opvolger van vVijifen mr. J. C. De Marez Oy.ens kozen een ambtgenoot van den overledene in het Kabinet-Kuyper, den viee-admiraal' Ellis. Congres voor Tuberculosebestrijding. Naar de „Stand." van welingelichte zijde ver neemt, is het Zevende Internationale Congres voor de bestrijding der Tuberculose, dat in de volgende maand te Rome zou worden gehouden, en waarbij ons land vertegenwoordigd z,aJ wor den door dr. J. Hekman, geneeslheer-directeur van Sonnevanck, uitgesteld tot April' 1912. Hollandsehe Stamdag in Amerika. De Hollanders in Amerika en die Amerikanen van Hollandsohein stam maken groote toebereid selen voor den Nederlandschen stamdag, die den 26sten dezer in een park bij Paterson zal worden gehouden. Vele duizenden zulten daa.r uiting ge- vein aan het Nederlanidsch stambewustzijin. De gezant der Nederlanden te Washington en prof. dr. A. V. C. P. Ilnizinga, de bekende Ameri- kaansche wijsigeer-ilheoliaog, zijn door het bestuur uifgeinoodigd om de feestreden bij deze gelegen heid uit te spreken. Staatscommissie mynontginning. D© minister van landbouw, nijverheid en han del heeft iejene commissie ingesteld, aan welke is opgedragen het uitbrengen van advies aangaan de de wijzigingen, bedoeld in art. 9, eerste lid, van de wet van 27 April' 1904 (Stbll na 73), houdende nadere bepaïipgtem betreffende de mijh- ontginning, met wijziging der wet van 21 April 1810 (Bulletin des Lois no. 285), vastgesteld bij Kon. besluit van 22 September 1906 (Stbl. no. 248) mijnreglement 1906 in welke commissie o.a, is benoemd tot voiorzitter: de heer C. Blan kevoort, hoofdingenieur der mijnen te Heerten, Sollicitatie gemeente-secretaris van s Gravenhage Thans is de sollicitatie geopend voor de in deze gemeente met 1 October te vervullen betrekking van gemeentesecretaris. De mededinging is tot 1 September openge steld. De referendaris ter gemeente-secretarie jhr. mr. M. van Reenen, sedert 1888 aangewezen om in geval van afwezigheid of ontstentenis van den gemeente-secretaris diens functiën te vervullen, heeft, nu aan den heer E. Evers eervol ontslag is verleend als secretaris der gemeente, den gemeen teraad verzocht, hem als zoodanig te benoemen. R. K. Esperantistenbond. De tweede dag van het congres van den R. K. Esperantistenboud is begonnen met een gods dienstoefening in de St. Jacobuskerk, waarna de heer Bianchini (Italië) een redevoering in het Esperanto hield. Ruim 10 uur werd er een rijtoer ondernomen door 's-Gravenhage en omstrekenaau den. Deyl werd het noenmaal gebruikt. De tocht duurde ruim 4 uren. s Namiddags ruim 3 uu» werd de vergadering heropend door abbé Richardson. In deze verga dering bracht de heer Colas, uit Parijs, een ver slag uit van het eerste congres, dat te Parijs werd gehouden, en gaf daarna een overzicht van den huidigen stand der I.K.U.Ewaarin hij de ver schillende perioden van de Espesantistenbeweging onder de katholieken schetste. Vervolgens heeft rev. E. A. G. Tovey, uit Lon den een Anglicaansch geestelijke, die met speciale toestemming van den bisschop van Haarlem voor dezen R. K. bond optrad, een rede gehouden. De heer Tovey sprak over de hereeniging van de Christenheid. Hij deelde mee, een der vele Angli canen te zijn, die begeerig zijn in de R. K. Kerk te worden opgenomen. Velen deelen met hem de begeerte naar een hereeniging der Christen heid, en een steeds toenemend aantal hunner be gint Rome als het centrum dezer hereeniging te besehouwen. Esperanto kan een machtig middel worden om juiste begrippen over de katholieke kerk en hare leer onder deze heilbegeerige Angli canen te verspreiden. In den geest van zijn rede werd een conclusie aangenomen, waarin het congres der R. K. Espe rantisten «het vurige verlangen uitdrukt, dat de Katholieke der geheele wereld onder de leiding van den H. Stoel der Bisschoppen, door elk middel, dat hnn is toegestaan door het kerkelijk gezag, trachten hun geliefde afgescheiden broeders aan te moedigen, en met hen medewerken in deze zeer te waarderen beweging." Na deze rede, die veel geestdrift wekte, werden tal van telegrammen1) o.a. van deken Wijtenburgj de sympathiebetuigingen inhielden en uit ver schillende landen kwamen, voorgelezen. In de avondvergadering traden twee dames als spreekster op, die beiden spraken over «de mid delen om door Esperanto de reeds bestaande ka tholieke vereenigingen tot bescherming der vrouw te helpen." De eerste der spreeksters was mevr. Milsom, uit Zwitserland, die de zegenrijke werking schet ste van de beide thans bestaande bonden, de Protestantsche „Union des Amies de la jeune fille" met een ledental van 12 000 personen, over 46 landen verspreid, en van de later gestichte «As sociation catholique des oeuvres de protection de la feune fille," met 10.000 leden over 34 landen. Vooral in Zwitserland, waar zoovele vreemdelingen komen, is Esperanto van onberekenbaar nut voor de leden dier vereenigingen. In denzelfden geest sprak mevrouw Laroche, die de werkwijze van de vereenigingen tot be scherming der vrouw in Frankrijk mededeelde en daarbij de taak, voor Esperanto weggelegd, in 't licht stelde. Daar de zegenrijke werking en de lofwaardige pogingen van niet-katholieken en katholieken om den lagen handel in vrouwen, «la traite des blanches" te fnuiken, zeer verhinderd worden door het talenverschil, drukt dit congres aldus luidde de met algemeene stemmen aangenomen conclusie «den wensch uit, dat de I.K.U.E. spoedig op practische wjjze en. zoo afdoend moge lijk ter hulp trachtte te komen aan de reeds be staande philantropische bonden tot bescherming der meisjes." Hierna betoogde de heer Lutkie (Nederland) het nut van de vorming eener speciale commissie om een kerkelijk woordenboek in Esperanto samen te stellen. Daartoe werd beslotentot leden dier UITSLAG der Woensdag gehouden stemming, ter verkiezing van een lid van den Gemeente raad in district III, Zalmvisschery. De tijd, waarin het verboden is, dat de groote zalmvisscherijen hun bedrijf uitoefenen, is thans ingegaan voor den tijd van twee maanden. Glasfabriek. Aan de Naamlbozo Vennootschap „Ned. Bran- ('erij, Gistfabriek en Distilteerderij, voorheen fir ma s H. Jansen ein Co., H. C. Jansen en Herman Jansen te Schiedam is afetnog vergunning ver leend tot uitbreiding harer glasfabriek aan den Noord vestsingel aldaar, door 't bijbouwen van een tweeden glasoven. Hierdoor is vervallen de sub sidiair gevraagde vergunning (welke door B. en W. voorwaardelijk was verleend) tot uitbreiding van genoemde fabriek door het bijhouwen van een generator-oven met wan- en stoomwerktuig van 70 P.K, Faillissement. Dooi de rechtbank te Rotterdam is gister in staat van faillissement verklaard: S. van der Schouw, houder van een stoombranderij te Schie. dam. Curator: mr. M. M. van VeteenRechtercom missaris mr. J. E. Rosen Jacobson. Aantal kiezers Uitgebrachte stemmen Van onwaarde Geldige stemmen. Volstrekte meerderheid J. DINKELAAR (S.D.A.P). W. C. GERLACH, (V. D.). Gekozende heer Dwars straat. 745 936 443 636 7 7 436 629 195 336 241 293 1681 1079 14 106£ 533 531 534 DO De uitslag. De uitslag der Raadsverkiezing in District III is althans in zoover bevredigend te achten, dat het roode gevaar bezworen is, de verkiezing van den socialistischen candidaat ook bij deze stemming is belet. De partij van de wanorde en het geweld heeft het onderspit moeten delven bij het feitelijk tijdelijk samengaan der ordelievende partijen. Dat alleen om dezen reden deze uitslag ons verheugt, behoeven wij wel niet te zeggen. Elke versterking van het socialistisch element in den Raad zou toch deze partij te driester, stoutmoe diger doen optreden. Zij zou haar prikkelen tot een overmoed, waarvan wij de duidelijke blijken reeds spoedig op de openbare straat zouden zien, zooals reeds Dinsdag-avond genoeg is gebleken. Overigens leert ook deze verkiezing weer, dat het roode element in District III wel 't meest te duchten is en er bij de propaganda der christe lijke partijen, ook lang voor den tijd waarop de periodieke verkiezingen invallen, alleszins rekening mede moet worden gehouden. Stechts met een meerderheid van 3 stemmen 1 boven de vol strekte meerderheid werd de heer Gerlach gekozen, terwijl, zooals men weet, de heer Evers indertijd er slechts met een enkele stem meer kwam. Intusschen bleek de onthouding ook nu weer groot300 kiezers bleven in elk der beide stemdistricten van District III weg. Deze uitslag prikkele dan tot nieuwe krachtige actie, niet alleen in den tijd dat de verkiezingen aan de orde zijn, maar ook lang voor ze gehouden worden. Het eigenaardig werk der propagandis ten ligt nog meer in de ver verwijderde voorbe reiding van het verkiezingswerk dan bij den eigenlijken verkiezingsstrijd. Moge men 't wel onthouden I Een protest. Door twee socialisten, Piet de Bruin en Erke- lens, werd heden-ochtend bij den voorzitter van pGt hoofdstembureau 'n district III, den heer J' A- Lagerwey, geprotesteerd tegen de verkiezing van den heer Gerlach. Beide heeren beweerden, dat hun opgave van het getal stem men van stembureau II (Dwarsstraat) niet over een kwam met den officieelen uitslag. Zij hadden een verschil van een viertal stemmen. Het Hoofdstembureau besloot alsnu om over te gaan tot het opnieuw tellen der biljetten van het stemdistrict II. 't Bleek na afloop der telling, dat de cijfers volkomen klopten met den reeds bekend gemaakten jiitslag. De S. D. A. P'ers dropen nu af. Zij hadden zoo vurig gehoopt dat er een abuisje was gemaakt, door genoemd stembureau en waren thans na tuurlijk dubbel teleurgesteld. Zouden de S. D. A. P'ers voortaan geen nauw keuriger tellers kunnen aanwijzen, dan konden zulke protesten achterwege blijven en werd het hertellen der biljetten onnoodig 1 Aanbesteding. Heden-namiddag ten 2 uur had ten Raadhui™ d© aanbesteding plaats voor: de levering van 271 sluks schoolbanken met daarbij beboerend ijzer werk enz. benoodigd voer de gemeenteschool aan d©m Singel. Hiervoor waren stechts 4 inschrijvingsbiljetten ingekomen en wel vande Erven Kooymans te Wycheri voor f3661.80, Gehrs. van Houtum te Hilversum voor f3974.-, C. Bruinzeel Zn te Rotterdam voor f4265.- en H. E, Dupliekhuizen te Bemmel' voor f5555.—. De gunning is nog aangehouden. Gister-avond is door de politie een persoon aangehouden, die in het «Alg. Politie blad" stond gesignaleerd voor f3 boete, subs. 2 dagen hechtenis. Hij verklaarde de straf reeds ondergaan te hebben en werd daarom in bewaring gesteld, in afwachting van het in te stellen onderzoek. 't Bleek heden-morgen dat dit niet het geval was, waarop de man verzet aanteekende tegen het vonnis bij verstek gewezen en op vrije voeten werd gesteld. Heden-morgen werd door de politie een schoorsteenbrand gebluscht met den extincteur ten huize van P. de Bruin aan de Gasstraat. Heden-morgen werd van uit de glasfabriek «De Schie" een I2-jarige jongen naar zijne woning aan den Rotterdamschen dijk ge bracht, daar hij zich onwel gevoelde. In de woning werd geneeskundige hulp voor den knaap ingeroepen. Uit Helvetia is gister alhier aan gekomen het motorjacht „Helvetia". Het jacht hteeft ligplaats genomen aan Je werf Gusto. G es l aag d v oor ex a men Hoogduits eh E.O. de heer P. J. Sanders allhier. Voor het examen Fransch MO. is he den te 's-Gravenhage geslaagd onze stadgenote© mej. E. Kteipool R.Jjd. DIT VLAARDINGEN. De uitslag van de gisteren gehouden herstem ming voor leden van den gemeenteraad is als volgt Kiesdistrict II (vacature de Witte). Aantal geldige stemmen 976, waarvan op de heeren W Drop (S.D.A.P.) 399. G. M. de Hartog (A.R.) 57?! Gekozen de heer G. M. den Hartog. Kiesdistrict II (periodieke aftreding). Aantal geldige stemmen 945, waarvan de heeren W Drops (S.D.A.P.) 398, L. P. van der Drift (R.K.) 547. Gekozen de heer L. P. van der Drift. Kiesdistrict III. Aantal geldige steramen 550, waarvan de heerenW. Drop (S.D.A.P.) 242, C. J. de Bruijn (C.H.) 308. Gakozen de heer C. J. de Bruijn. DIT DELFT. Voordracht voor onderwijzer aan de Openbare Lagere School No. 2. te Delft. 1. H. Broekhuizen te Leidschendam 2. G, II. Sterk te Schiedam 3. D. Brouwer te Velzen. DIT ROTTERDAM. De uitslag van de gisteren gehouden stemming voor de verkiezing van een lid van den raad in district II (vacature Henkemans a.r.) is, dat her. stemming moet plaats hebben tusschen de heeren Van Staveren (a.r.) die 2866 en dr. D. P. Hoyer (hb.); die 2027 stemmen verwierf. De heer v, d. Laan (S.D.A.P.) verkreeg 1189, de heer Ravesiein (S.D.P.) 75 stemmen. Gisterenavond half twaalf brak een felle brand wit in hef confectiemagazijn van D. Roode, II,oog- straat 250, tegenover het stadhuis. Zoowel' aan de zijde van de Hoogstraat alls aan de achterzijde sloegen de vlammen naar buiten. Met een acht- tal slangen op de waterleiding, met behulp van den Magirusïladder, werd de brand gebluscht; vooral: het bovenhuis had* vee! van het vuur té lijden. CÉ) cö 03 O H -4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2