Dagblad voor Schiedam en Omstreken. ~TÉRSTTBLADr~ 34ste Jaargang Zaterdag 19 Augustus 1911. No. 10096. Officieele berichten. Herhalingsschool Boitenlandsch Nieuws. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 16 regels f 0.92elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. verbonden aan de openbare jongensschool met uitgebreid leerplan. (vroeger talencursus). Jongelieden boven 12 jaar, die de genoemde Herhalingsschool willen bezoeken, moeten zich vóór 31 Augustus a.s., tusschen 's nam. 1 en uren, aanmelden bij het Hoold, Oude Kerkhof no. r. Na dien tijd worden geen leerlingen meer in geschreven. Het Hoofd der Herhalingsschool, A. H. E. TIJL. De beslissing van Gede puteerde Staten inzake de toelating van Raads leden te Schiedam. De beslissing door Ged. Staten van Zuid-Holland genomen inzake de toelating van de heeren nr. von Briel Sasse en mr. Kavelaars als leden van den gemeenteraad alhier, ingevolge het bezwaar schrift tegen hunne benoeming ingediend, opent weer de vraag wat onder ingezetenschap te ver staan is. Zooals men weet, hebben Ged. Staten beslist, dat mr. Kavelaars ten onrechte, mr. von Briel Sasse terecht als lid van den Raad dezer gemeente is toegelaten. De kwestie van het ^hoofdverblijf weegt daarbij in haar vollen omvang. Beslist werd, dat van mr. Kavelaars, wien%- gezinsleven is te Rotterdam, ten huize zijner moeder, waar hij middagmaalt en overnacht, niet gezegd kan wor den, dat hij zijn hoofdverblijf te dezer stede heeft daarentegen mr. von Briel Sasse, die iedere week van Maandag tot Donderdag geregeld te Schiedam aanwezig is en alsdan gedurende die dagen in het gebouw van het kantongerecht het middagmaal gebruikt en zijn nachtverblijf heeft, wel geacht kan worden zijn hoofdverblijf te dezer stede te hebben. Ons komt 't voor, dat de kwestie van het hoofd verblijf in het geheel niet bestaan moest, daarvan in de betrokken wet geen sprake moest zijn. Zij opent de deur tot een labyrinth van gissingenen meeningen, waarin zij die geroepen zijn de wet toe te passen, weldra geheel verdwaald dreigen te geraken. De redelijke weg is, dunkt ons, dat zij die geroepen zijn de wet toe te passen, zich eenvoudig houden aan de keuze van het domicilie door den betrokken persoon. Iemand laat zich in een bepaalde gemeente als ingezetene inschrijven, kiest dus daar domicilie, draagt daar de lasten en deelt er in de lus ten belastingdruk en kiezerschap neemt nmn dat als criterium van het ingezetenschap aan, dan is men op den redelijken weg, ieder andere aan te leggen maatstaf leidt tot gissingen en willekeur. Onbegrijpelijk is 't toch dat men in een tijd, waarin van de vrijheid zoo hoog wordt °Pgegeven, die vrijheid durft aan te tasten door den persoon te binden aan plaatsen waar hij moet middagmalen en overnachten. Ieder, die slechts een weinig doordenkt, begrijpt, dat bij het aan eggen van zulk een criterium, de eerlijke dupe Wordt, de oneerlijke, gesteund door een gemakke lijk door anderen te geven verklaring, overwint. Ü°e gemakkelijk is ook niet met eenige handig heid het hoofdverblijf veelal als bijverblijf aan te duiden, het bijverblijf als hoofdverblijf te doen beschouwen 1 Of zal er met 't oog op het in gezetenschap een detectivedienst moeten worden lngesteld, die nagaat waar iemand middagmaalt, waarheen hij zich 's avonds voor de nachtrust begeeft Draconische bepalingen zijn 't die aldus voor bet ingezetenschap worden gesteld en haar dra conisch karakter treedt te meer in 't licht bij de vele kwesties die allereerst Ged. Staten her haaldelijk te dezer zake te beslissen hebben. Laat de tegenwoordige Gemeentewet geen andere in terpretatie toe, dan behoort zeker, door wetswijzi ging, zoo spoedig mogelijk aan de toepassing van deze draconische bepalingen een einde gesteld te worden, te meer daar men toch slecht in ééne gemeente ingezetene en aldus raadslid kan zijn. ENGELAND. Pe staking'. Ofschoon op ,d© verklaring van de ïegt&'ing, dat zij .göeln tajrijke koninklijke commissi© maar slechts een van drie leden had bedoeld, de ,un- deirfrandeïingein met dia ppooirtwjeg mannen hervat zijn, verklaarden deze, dat desondanks de staking aan de Britscih'e sporen moest doorgaan. Een nieuw manifest, .gisternacht om halflwee uitgevaardigd bevestigde dat. Daarin wordt aan de diiecties ,do ^dhulü gegeven, dat de staking door moeit gaan. Immers weigeren zij hardnek kig met ,de yertagenwioordigeTS van het personeel samen te komen. Gistermorgen vroeg maakte het comité uit het personeel' bekend, dat ,de berichten uit de pro. vinei]® een spoedige overwinning voorspelden. "Volt ge|ns de berichten in de Lomdensche bladen is ook over het algemeen de staking in de provincie van groot-ex .omvang ;dan te Londen. Eergisteravond was te Londen aan de groot© stations de loop der treinen '©ogenschijnlijk vrij geregeld. De pogingen om heit personeel daar tof. staken te bewegen bleven vruchteloos. In tusschen wordt te Londen een- geweldige troe penmacht samengetrokken. Gisternacht brachten de trainen geregeld soldaten aan. Zij bezetten de voornaamste stations, het hoofdpostkantoor, de Bank van Engelland en den Tower. Anderen kam poenen in de partem, 3000 in Regents' Park en Hyide Park, 4000 in B-atteXsea Park. en. Voligeins de Daily "Chronicle" zal het leger bestuur 20,000 reservisten onder de wapenen roe pen die bij de sporen Werken en voor een aan- merkel'ijlk deel lid van een vakvereeniging zijn. Deze zouden daardoor het bevel tot slaken piet kunnen opvolgen, Over heel1 Landen, worden er handarden bi- zandiene agenten aangeworven. Het hoofdpostkantoor maakt beleend, dat er moglelllijk vertraginjg zal' komen met de verzending ein de bestelling van die brievenmalen. Volgieinis de ldatste berichten uit Liverpool is er de toestand verivarder en bedenkelijker dan ooit. Zoodra eergisterenavond de efeotriscihe centrale het werk staakte hielden de trams op te foo-pen. Die straatverlichting' was gebrekkig. In huis hiefd alle toevoer op. De magistratuur gelastte de tapperijen om 's middags twee uur te sluiten. De winkels stoten in menigte, ook om voor plundering gevrijwaard te zijn. De vuil- nisrapers sitaken ooilc, jieitgeen het gevaar voor een epidemie verergert. Te Liverpool en Manchester is er gebrek aan melk, waardoor er groot g'evaar voor sterfte van zuigelingen is. De tramdiemst te Liverpool is thans hersteld In het Lagerhuis heeft minister Churchill -gis ter een lang rapport aangaande den stand van de staking voorgélèzen. Er zijn verscheiden aanslagen gepleegd tegen eigendommen van de sporein mat het doel het verkeer te beletten. Het is van groot belang, dat iedereen inziet zei de minister dat dat misdaden van ergten aa;rd zijn en ze met tucht huis gestraft worden. De omvang van de staking kan nog niet ge meten worden. De rógeering neemt ale maat regelen en zal alle maatregelen nemen, opdat de toevoer van levensmiddelen, brandstoffen en andere benoodigdhedien niet aan de sporen of in de havens gestopt wordt, en dat aüfe diensten, die voor de gemeenschap onontbeerlijk zijn, ge handhaafd worden. Dat zal de rageering niet doen, omdat zij staat a,an de een of ander© zijde, maar omdat zij verplicht is ten allen koste het. land te vrijwaren voor het gevaar en de ellende, die eon algemeen© stilstand van het bedrijf zou mee brengen. Een groot aantal' van de armere standen zou gebrek gaan lijden. De regeering gleïpoft vervolgde Churchill dal haar maatregelen, die zij voor het aanhouden van. het spoorbedrijf en bet handhaven van de orde heeft genomen, afdoende zulten blijken, maar zoo neen, dan zal zij zonder verwijl' nog uiige- j breider maatregelen nemen. (Toejuiching bij de unionisten.) Men moet goed begrijpen, dat hier aan niet te ontkomen is, en dat het de toevoer van levensmiddelen en die veiligheid van het land, waar het nu om gaat, veel g'ewicnfig'er zijn dan iets anders. (Luide toejuiching bij de unionisten.) Die minister zei nog, dat een mededeeling over de onderhandelingen, op liet ©ogenblik nadeelig' zou wiezen. Hot was bepaald, dat het Huis gister tot 24 October zou uiteengaan, maar minister Lloyd Gcoride deelde nu mede, dal de regeer;ng liet, wagens den hachal'ijken staat van zaken in de arbeidierswerelü ongewenscht vond, uiteen te gaan voor het Huis beter kon overzien wat de voor uitzichten op een schikking zijn. Het. Huis zal daarom nu stecihts uiteen gaan tot-a.s. Dinsdag. De regeering heeft gisteren de onderhande lingen met de bonden van het personeel der spoorwegen voortgezet, totdusverre oogenschijn]ijk echter vruchteloos. De bestuurders dier bonden gaan bijna onver poosd met vergaderen voort. Thomas, een hunner secretarissen, verklaarde gistermiddag, dat er in het geheele land 200.000 man van het spoorwegpersoneel staken. Hij voegde er aan toe, dat Scholand, Wales en Ier land geïsoleerd zijn, terwijl binnenkort het spoor verkeer in het geheele land zal stilstaan. Terwijl het verbond der transportarbeiders stappen doet om alle andere verkeersmiddelen stop te zetten. Het staat echter ondanks deze en dergelijke snoe verijen vast, dat de staking op de spoorwegen zich alleen ernstig uitbreidt in de provinciën, ter wijl het verkeer te Londen, olschoon gestoord en onregelmatig is, niettemin voortgaathet verkeer der treinen wordt zelfs gaandeweg beter, naar mate de besturen der spoorwegen er in slagen het stakende personeel te vervangen. Uit gisteravond ontvangen berichten blijkt, dat de spoorwegstaking ernstig is in Noord-Engeland en Zuid-Wales, slechts op sommige gedeelten ernstig op den Midland-spoorweg en feitelijk zonder beteekenis in Zuid-Engeland. De leider der arbeiders schatten het aantal stakers op 200.000. De spoorwerstaking in de provinciën breidt zich uit. Het spoorwegporsoneel van den Great Wes tern spoorweg te Plymouth heeft ook het werk neergelegd. Duizenden telegrammen worden in het hoofd postkantoor opgehouden, zoo groot is de stroom van telegrammen, ook van menschen die logies in de zeebadplaatsen enz. afbestellen, daar de spoorwegstaking hen belet er heen te gaan. Dui zenden verlaten de zeebadplaatsen en keeren naar huis terug. Zestigduizend toeristen moeten in het Manorland blijven, waar de levensmiddelen schaarsch zijn. De regeering heeft er een schip met proviand heengezonden. Uit Londen wordt nog geseind Gisteravond werden te Londen de brievenmalen voor Schotland en Ierland aan het Easton station onder bescherming der militaire macht geladen. Er zijn van het station Marylebone treinen naar het noorden vertrokkenSedert vijf uur is het station in duisternis gehuld. Slechts weinig treinen loopen op de onder- grondsche lijnen in Londen, waar de bediening der liften feitelijk stop gezet is. Tusschen het Victoria station en het Christal Palace is naar een trein met steenen geworpen ruiten werden verbrijzeld. De reeders en havenarbeiders zijn gister tot een eindovereenkomst gekomen na een bijeenkomst op het departement van binnenlandsche zaken te Londen. DUITSCHLAND. Na,ar de Petersburgsclhie correspondent van de „Vossisc'h© Zcitong" seint, verwacht man daar die bekendmaking van het Russisch-Duitsche ver drag op zijn laatst Maandag of Dinsdag. Niet tegenstaande den zuiver ©economischen inhoud, beschouwen de toongevende Kringen het ver drag alls een politieke zaak van groot© betee kenis. een, Woensdag .afgezonden, bericht uit Lissabon ontvangen van den volgenden inhoud: Ik ben hier sinds drie dagen. Ik heb tijd ge had om me rekenschap te geven van den toe stand, die alls volgt is: Lissabon is op een vul kaan. De stad Wordt met aigemeene! werkstaking bedreigd en de anarchisten zijn aan die bewe ging niet vreemd. Op straat worden vergaderingen belegd en de sprekers, voor het meerendcel man nen uit heit volk, zetten de menigte op regen de regeering, in het bijzonder tegen de ministers van binnetnllandsche zaken en financiën, die zij beschuldigen van verraad jegens het land, in overleg met de monarchisten gepleegd. Dit zijn feiten. In het .noorden des lands dreigt burger oorlog; men verwacht daar binnenkort de terug komst van den koningsgazinden samenzweerder Couoeiro. Mijn meaning, berustend op een nauwgezet on derzoek, is, dat wij kans ltoo-pen hier net zulk een bïaedigen opstand te krijgen als die Mexico ontredderd heeft. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Uit Weenen wordt gemeld Keizer Frans Jozef is aan een groot gevaar ont snapt. De paarden voor zijn jachtwagen werden schuw en brachten het rijtuig aan het slingeren, zoodat de Keizer gedwongen was onder het rijden eruit te springen, wat de krasse oude heer met succes deed. Geen wonder dus, dat het publiek den Keizer bij zijn terugkeer in Ischl een harte lijke ovatie bracht. HAÏTI. De correspondent te,Port-au-Prince van de „New York HeraM" seint dd. 16 dezer het volgende: Generaal Leconte beeft vandaag den eed afge legd als president der republiek Haïti. Alle bui- leniandsche gezanten te Portau-Prinae hadden van hun regeering do instructie ontvangen, het nieuwe bewind niet te. erkennen, zoolang de ach terstand bij de rentebetaling en aflossing der Haïtiaansche schuld niet is aangezuiverd. De ge zanten woonden derhalve de plechtigheid der eeds aflegging niet bij'. PORTUGAL. Het „Journal" heeft van haar correspondent MAROKKO. De Duitsche rijkskanselier en de gezant baron v. Marscha!! zijn eergisterenavond samen naar WiÜhelmshöhe gegaan. Staatssecretaris Kiderlen moest eerst nog te Berlijn dr. Rosen, vroeger gezant le Tandzjer, thans te Boekarest, ontvan gen en ook Cam bon spreken en werd gister ochtend op Wilhelmshöhe verwacht. De „Germania" schrijft naar aanleiding van de samenkomst op Wiilhel'mshöhe „De rijkskanselier, de heer v. Kiderlen-Wachter en de gezant baron v. Marschall begeven zich naar Wüh-eimshöhe. De rapporten die zij daar aan den Keizer uitbrengen -en de beslissing, die de monarch erover neemt, zulten wiel den door slag gieven voor de richting van. onze buitenland- scbe staatkunde. Huitschland hoopt en verwacht, zoo mag men zeggen, dial voor ons volk de vrede bewaard zal worden, een vrede die tot heil van ons rijk en van de heel© wereld noodig lijkt. Maar wij hopen en verwachten, dat onze staatslieden tegelijk de kunst zullen verstaan, om de Marokko- zaak le regelen op een wijze, welke aan de rechtmatige wenschen van de natie beantwoordt ein vooral aan hare waardigheid en h:aa.r aan- zien. Want wij hebban ons te Agadir gebonden ©n mogen daarvandaan niet weggaan, zonder' voor Frankrijk's mac-htsvermeeirtlering, die het op grond van het lang geschonden tractaat heeft ge kregen, voldoende vergoeding in Afrika te krijgen. Wij stelten in den heer v. Kiderlen-Wachter het vertrouwen, dat hij zijne voorstelen aan den Keizer zoo beeft opgemaakt, dat de monarch ze goed kan keuren in het besef van tot Duitsch- lland's nut ein eer gehandeld te hebben. Op grond van het hooge piïchts- en verantwoordelijkheids gevoel' des Keizers is hiel te hopen, dat hij in het andere geval', hetwelk echter vermoedelijk uitgesloten is, aan de voorstelten zijne- goedkeu ring onthouden zou. Duifachland kijkt met span- ninig naar Wiiibeimshöhe uit, maar met het var- trouwen, dat daar niats besloten zal' worden wat met zijne rechtmatige eischen en zijne waardig heid in strijd is. Daar baron v. MarsphalT aan

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1