Dagblad voor Schiedam Omstreken. De Financier. 34ste Jaargang. Vrijdag 25 Augustus 1911. No. 10101. NATIONALE MILITIE. Officieele berichten. Kennisgeving. ^FEUILLETON, Kennisgeviiig. Buitenlandse!! Nieuws. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 1—6 regels 0.92; elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voorherhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Herhalingsoefeningen in 1911. De Burgemeester van Schiedam, maakt bekend, dat behalve de reeds vroeger opgeroepen verlofgangers, de natenoemen in deze gemeente wonende milicien-verlofganger wordt opgeroepen om krachtens art. '111 der Militiewet 1901, voor Herhalingsoefeningen onder de wapenen te komen, bij zijn korps en in zijn garnizoens plaats hieronder vermeld Op 11 September 1911 CHR1STIAAN VAN DEB ZELM, loteling der gemeente 's-Gravenhage, van de lichting 1908, behoorende tot het 3de Regiment Huzaren, plaats van opkomst 's-Gravenhage. De hierboven genoemde verlofganger moet zorg dragen, dat hij zich op den voor hem aan gegeven dag, in uniform gekleed en voorzien van zijn verlofpas (zakboekje), alsmede van alle ver dere tot zijn verlofsuitrusting behoorende voor werpen van kleeding en uitrusting, bij zijn korps aanmeldt en wordt er voorts aan herinnerd, dat lo. Miliciens-Verlofgangers, die woonachtig zijn in de plaats van opkomst, zich op den dag voor de opkomst bepaald, uiterlijk te 8 uur voor middag bij het korps moeten aanmelden; '2o. Miliciens-Verlofgangers, die woonachtig zijn binnen 20 kilometer van de plaats van opkomst, op den dag voor de opkomst bepaald, uiterlijk te 10 uur voormiddag bij het korps aanwezig moe ten zijn 3o. de overige miliciens-verlofgangers zich bij hun korps moeten aanmelden voor zooveel zij binnen het Rijk gevestigd zijn, op het tijdstip waarop zij aanwezig, kunnen zijn, indien zij zich op den dag voor de opkomst bepaald met het eerst vertrekkende middel van versneld vervoer langs de op de vervoerbewijzen aangegeven route naar de plaats van opkomst begeven voor zooveel zij buiten het Rijk gevestigd zijn, op den dag voor de opkomst bepaald vóór 4 uur namiddag. Wordende genoemde milicien-verlofganger door deze openbare kennisgeving geacht met de voren staande oproeping bekend te zijn, zoodat later geene onwetendheid ten deze door hem kan Worden voorgewend. Schiedam, den 25sten Augustus 1911. De Burgemeester vooornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE, 1)RANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam» Gelet op art 12, le lid der Drankwet; Brengen ter openbare kennis, dat bij hen een verzoek is ingekomen van J. KROMMEN HOEK alhier, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in de benedenlokaliteit van het perceel Boterstraat no. 49 en herinneren, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van het ver- '°f schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen Worden ingebracht. Schiedam, 25 Augustus 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, v. LUIK, L.S. Boeiende Roman. (Naar het Fransch.) 28) Marchand werd onder streng geleide naar zijn c,el gebracht. Met een enkelen blik ov'erzag hij zijn mobilair: een onverplaatsbaar tafeltje tegen ue wand en daarbij een stoel, die zooveel speling h^d als de lengte van de ijzeren ketting, waarmee hij aan den muur zat, toeliet. «Waartoe dient die keten vroeg Marchand. «Om te beletten, dat de gevangeneden stoel hoog genoeg kan opnemen, als hij een bewaarder heer wil slaan," verklaarde de opziener op zacht- ztnnigen toon. «Hal zeer goed! Moet ik hier den nacht doorbrengen „Waarop moet ik mij te rusten leggen Ik bespeur geen bed, noch iets wat er naar gelijkt." „Ziet gij daar rechts en link niet twee ijzeren haken" zei de opziener met de hand wijzende, terwijl hij geen voet week van de halfgeopende deur, waarbij hij was blijven staan. "Daaraan zult gij uw hangmat vasthechten. Cw beddegoed bestaat uit een singel, een ma- Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van de N. V. Rrandery en Gistfabriek „Hollandia" om vergunning tot uitbreiding dier fabriek en oprichting eener maalderij met transportinrichting op het terrein gelegen 'sGraveland nos. 25—29, kadaster Sectie 11 no. 702, met een stoomwerktuig van 125 P.K. en een stoomketel van 110 M2 ver warmingsoppervlak Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Doen te weten dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd dat op Donderdag, den 7 Sept. a.s., des namid dags ten 2 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten datgedurende drie dagen voor het tijdstip hier boven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomenen dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom stig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 24 Augustus 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris, v. LUIK, L.S. De Marokkaansche kwestie. De Wiener Allgemeine Zeitung" verneemt, dd. 24 dezer uit Parijs Bij de besprekingen, die gisteren onder voor zitterschap van den minister-president hebben plaats gehad, zijn de nauwkeurige instructies voor Cambon vastgesteld. Men zegt, dat deze instruc ties het uiterste aanbod bevatten, dat Frankrijk wil doen. De regeering komt daarmede over de brug, omdat zij een verder rekken van de onder handelingen beletten wil, Het doel is, dat thans eindelijk het laatste woord gesproken wordt. Verder zal Cambon Duitschland om nauwkeu rige inlichtingen vragen, wat het onder een afzien van Marokko verstaat. Cambon wil hiertoe zelf het ontwerp voor formuleering daarvan, waaraan de Fransche minister van justitie heeft meege werkt, voorleggen. De Fransche regeering wil vermijden, dat er een overeenkomst als in 1909 tot stand komt, die tot nieuwe oneenigheid aan leiding kan geven. Eerst als de Fransche regee ring zekerheid heeft, dat de rechten in Marokko, waarop zij aanspraak maakt, te volle gewaar borgd blijven, wil zij in verdere onderhandelingen treden over het afstaan van gebied in Kongo. In diplomatieke kringen trekt het sterk de aandacht, dat de Fransche gezant te Rome bij de besprekingen tegenwoordig was. Men ziet daarin tras, twee lakens en twee dekens. Dit alles zult gij bijeen vinden op de driehoekige plank, daar in de hoogte op de andere plank, hier staan de voorwerpen, welke gij noodig zult heb ben een etensbak, beker, houten lepel en vuil nisbakje. Dit laatste, opdat de gevangene niet op den vloer zal spuwen. Eiken moigen zal men u een blikken drinkemmer brengen, inhou dende ongeveer acht liters water. Daar in dien hoek, die houten zitting is een geheim gemak. Voor het overige verzoek ik u te lezen het te gen den wand geplakt regelement, naar welks bepalingen de aangeklaagden zich moeten ge dragen. Marchand gehoorzaamde en las: „Het is bepaaldelijk verboden te zingen, met luider stem te spreken, of te pogen zich in gemeenschap te stellen met andere aangeklaag den, hetzij in het huis, hetzij op de wandel plaats." Hij sloeg eenige regels, die hem geen belang inboezemden, over en begon lager opnieuw te lezen „Eiken morgen op het uur, dat door den op ziener zijner sectie zal worden aangewezen, zal de gevangene zijn hangmat en matras weder oprollen en goed ingepakt op de plank plaatsen. „De dekens en lakens zullen eveneens orde lijk opgevouwen op de plank boven de deur gelegd worden. „Het uur des avonds voor het opmaken der bedden, die gedurende den dag niet mogen een bevestiging van de meening, dat in Italië groote ontevredenheid heerscht, omdat het zich door de vergrooting van gebied, die Frankrijk in Afrika zou krijgen, zonder vergoeding voor Italië, benadeeld gevoelt. Men is van meening, dat de gezant zijn .regeering hierover ingelicht heeft en dat gisteren ook de kwestie van vergoe dingen voor Italië, die Engeland en Frankrijk aan dit land in Afrika zouden kunnen geven, ter sprake gekomen is. Van een bzondere zijde, die over de opvattingen welke in toongevende kringen over den politieken toestand bestaan goed op de hoogte heet te zijn, verneemt de Berlijnsche »Post" het volgende Frankrijk schijnt te denken, dat het de Duitsche eischen door een op de lange baan schuiven van de onderhandelingen kan verminderen, Daarte genover moet zoo nadrukkelijk mogelijk verzekerd worden dat zulk een onderstelling van de Fran sche regeering volkomen averechtsch zou zijn. De Duitsche regeering is sedert het begin van de onderhandelingen nooit van hare aanvankelijke eischen afgeweken. De eerste voorwaarde om tot een bevredigenden uitslag te geraken is, dat de Fransche regeering zich in geenen deele onder den invloed van het gestook in de Fransche pers laat brengen. Anders zou dit een zeer ongun- stigen terugslag op den politieken toestand heb ben. Volgens berichten uit betrouwbare bron zal aan het ook van Duitsche zijde, gestelde verlangen naar openbaarmaking van de Duitsch-Fransche onderhandelingen niet voldaan worden. Veeleer zullen de twee regeeringen opnieuw overeenko men, dat over den stand van de onderhandelingen dan pas iets openbaar zal gemaakt worden, wan neer in beginsel over alle kwesties een algemeene overeenstemming bereikt is. Aan die overeen stemming wordt in ingewijde kringen niet ge twijfeld, naardien men aanneemt, dat de Fran sche ministerraad, die vandaag gehouden wordt, Cambon zal machtigen, om de Duitsche eischen op de voornaamste punten in te willigen. De onderhandelingen zullen in het midden van de toekomende week te Berlijn hervat worden. De Parijsche correspondent van de uLokal- Anzeiger" seint aan zijn blad, dat de voorstellen van Frankrijk zoo geformuleerd zijn, dat aan den gezant geen speelruimte voor verder loven en bieden met de Duitsche regeering overblijft. Van Fransche zijde zegt men, dat de besluiten van den ministerraad met een geest van eerlijke tege moetkoming bezield zijn. Als de Duitsche regee ring even goede bedoelingen heeft, kunnen in de volgende week bij de besprekingen tusschen Cam bon en von Kiderlen-Wachter de grondslagen worden gevonden voor een overeenkomst, die het netelige Marokko-vraagstuk tusschen beide mo gendheden voor altijd uit de wereld helpt. Verder seint hij nogHet ten opzichte van de Marokko-zaak uitgewerkte stuk is, naar men zegt, zoo ingericht, dat het, als Duitschland inwilligt, als Berlijnsch protocol de door de gebeurtenissen noodzakelijk geworden aanvulling van de Algeci- rasakte zou kunnen vormen. blijven staan, wordt door den opziener eveneens aangegeven. „Als de gevangene noodig den opziener moet spreken, zal hij aan het houten handvatsel, naast zijn deur geplaatst, trekken om hem te verwittigen. Hij mag niet roepen, en vooral niet zonder dringende beweegreden, de voor het toezicht aangestelden lastig vallen." Lager nog las hij „Na gegeten te hebben en op zijn laatst een half uur na de spijsuitdeeling zal de gevangene zijn etensbak op het plankje voor het luikje zijner deur plaatsen. „Als de gevangene bezoek verlangt van den geneesheer of noodzakelijk een onderhoud meent te moeten hebben met den directeur, den aal moezenier of andere beambten, zal hij er den opziener kennis van geven. De gevangene kan eveneens het bezoek vorderen van den inspec teur-generaal, of eischen dat zijn klachten aan hem overgebracht worden." Onder het reglement stonden met groote letters „Elke overtreding zal gestraft worden." „Hebt gij mij eenige inlichting te vragen?" vroeg de opziener toen Marchand ophield te lezen. „Ja. Wat doet men hier van 's morgens tot avonds. Welk is het dagelijksch werd „Te 7 uur kondigt een klok, rotonde geplaatst, het opstaan aan. Ten half acht moet gij uw hangmat hebben opgerold en uw cel geveegd. De veranderingen van gebied in Midden-Afrika zouden in een afzonderlijk verdrag tusschen Frankrijk en Duitschland kunnen worden neer gelegd. De St. Petersburgsche correspondent van het «Berliner Tagablatt" seint aan dit blad De «Nowoje Wremja" betoogt in een hoofdar tikel, dat de Russische diplomatie door den loop der gebeurtenissen tusschen Frankrijk en Duitsch land gedwongen is hare «goede diensten" in dezen tweespalt aan te bieden. Een dergelijke bemid deling zou zijn van beiden zijden, in het bijzonder door Duitschland, in dank moeten worden aange nomen. De heftigheid van de Duitsche pers, die weinig rekening houdt met den werkelijken toe stand, zou de Duitsche diplomatie in een valschen, bijna belachelijken toestand hebben gebracht. De «goede diensten van Rusland zouden de zaak, die door den oorlogszuchtigen toon van de»Duitsche pers bui'engewoon moeilijk zou geworden zijn, vereenvoudigen Het «Berliner Tageblatt" teekent hierbij aan «Deze uitlating van de «Nowoje Wremja" moet men zonder eenigen twijfel als een werk op het eigen houtje van het blad beschouwen, welks vijandige gezindheid tegenover Duitschland bekend is. De moeilijkheden van den toestand liggen op een geheel ander gebied dan de pers-agitatie, bij welke de taal van de Fransche Marokko-pers in heftigheid zeker niet achterstaat bij onze Al-Duit- sche «hemelbestormers". De Duitsche gezant te Parijs, de heer von Schoen, die eergisteravond de gewone receptie van diplomaten aan den Quay d'Orsay bijwoonde, had een vrij langdurig onderhoud met den Fran- schen minister van Buitenlandsche Zaken de Sel ves. Gistermorgen had von Schoen opnieuw een onderhoud met Selves, dat ongeveer s/4 Uur duur de. Hieruit mag worden afgeleid, dat de te Ber lijn gevoerde pourparlers, tijdelijk gestaakt dooi de afwezigheid der beide onderhandelaars, intus- schen te Parijs worden voortgezet. Onmiddellijk na het vertrek van von Schoen van den Quai d'Orsay werd Cambon door de Selves ontvangen en hij bleef geruimen tijd in diens kabinet. In den heden, Vrijdag, te houden kabinetsraad die zich onderscheidt van een gewonen mi nisterraad door de afwezigheid van den president der republiek zullen de instructies worden be sproken en waarschijnlijk vastgesteld, waarmee Cambon Zondag of Maandag naar Berlijn ver trekt. Deze instructies werden in beginsel vastge legd bij de dezer dagen gehouden besprekingen tusschen de ministers van de bij het Marokko- geschil meer bepaaldelijk betrokken departemen ten en de Fransche gezanten te Londen, Berlijn en Rome. RUSLAND. In Petersburg werd dezer dagen in alle stilte een onderzoek ingesteld in de aartsbisschoppelijke kathedraal. Tegelijkertijd werden bij bijna alle Katholieken van St. Petersburg huiszoekingen gedaan. Deze maatregelen verwekten onder het Gevangenen die men „helpers" noemt, komen de onreinheden weghalen en water en brood brengen. Te 8 uren deelt men de soep uit. Men zet ze in een kom op het plankje voor het deurluikje. Te 3 uren wordt op dezelfde wijze den avondmaaltijd opgediend. Te 8 uren wordt het slapengaan geluid. Gij hangt uw hangmat in de haken en maakt uw bed op. De sloten worden van een hangslot voorzien, dat men het toegespen noemt- Te 10 uren moet uw licht uitgedoofd zijn, tenzij mijnheer de directeur u verlof geeft het langer aan te houden. Dit verlof wordt gemakkelijk toegestaan." „Wat doet men buiten de rusturen „De veroordeelden worden gedwongen te werken. De aangeklaagden, zooals gij, kunnen het nalaten. De meesten echter vragen werk, om aan de verveling, welke zonder bezigheid, doodelijk zou zijn, te ontkomen." „Gaat men nooit uit?" „Gewis. Men krijgt een uur per dag om te wandelen." „Wordt die uitspanning gemeenschappelijk genomen „Neen. Het cellulaire systeem wordt hier volkomen toegepast. Elke aangeklaagde wan delt op een besloten ruimte, zonder zijn buren te zien." (Wordt vervolgd „Ja." „Ja."

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1