Verspreide berichten. Gemengd Nieuws. Stads- en Gewestelijk Nieuws. daar dan de groote schepen in dienst gesteld zullen worden, die nu nog in aanbouw zijn. Men heeft eenige maanden hard moeten werken, om de vloot op de reede van Toulon te kunnen verzamelen. «En terwijl zoo besluit de «Matin" *een heel volk met de oogen of in gedachten deze ontzaglijke linie van schepen zal zien voor bijvaren, die, naast elkaar geschaard, meer dan 5 K.M. staal vertegenwoordigen, zal er bij den president van de republiek een man zijn, wien het op dien dag vergund zal wezen een recht- matigen trots te koesterende heer Delcassé, minister van marine." PORTUGAL. Aan uitvoeriger telegrammen ontleenen wij nog de volgende bijzonderheden over de verkiezing van Portugal's eersten president: Dadelijk nadat de uitslag van de stemming was bekend gemaakt, trad Arriaga aan den arm van Machado de vergaderzaal binnen, .waar hem dooi de afgevaardigden en door het publiek op de gala- rijen een ovatie werd gebracht. Na een korte toespraak, waarin de gekozene verzekerde, dat hij de republiek trouw zou dienen en alle krachten aanwenden om ook een trouw dienaar van het volk te zijn, werd hij door een, hiertoe benoemde, commissie in een voormalige Koninklijke automo biel naar het Belem-paleis gebracht. Aldaar ont ving de president vervolgens de afgevaardigden en legde hij in handen van den voorzitter der Kamer den voorgeschreven eed op de grondwet af. Hierop las Braga een korte Boodschap voor, waarna hij het ontslag van het ministerie aanbood. Hoe het eventueel nieuwe Kabinet er uit zal zien, valt nog niet zeggen, daar alle berichten daaromtrent op gissingen berusten. Toch kan als vaststaand worden gemeld, dat eenige Ministers uit dit Kabinet ook in het volgende zitting zullen hebben. De eed door president Arriaga afgelegd, luidt als volgt: Ik beloof plechtig op mijn eer, de grond wet der republiek eerlijk en trouw te handhaven en na te komen, de wetten te gehoorzamen, het algemeen welzijn der natie te bevorderen, de inte griteit en onafhankelijkheid van het Portugeesche vaderland te bevestigen en te verdedigen. Arriaga is in Madeira geboren en stamt in den vijftienden graad af van Koning Alfonso III van Spanje. Een telegram meldt, dat president Fallières, Arriaga met zijn verkiezing geluk gewenscht heeft en dat deze officieele gelukwensch tevens een erkenning beduidt van den republikeinsche regee- ringsvorm, ergo van de Portugeesche republiek zelve. Het lijdt geen twijfel of Frankrijks voor beeld in deze, zal bij de overige landen navolging vinden, die alje na korter of langer tijd over hun bezwaren heen zullen stappen. Inderdaad is met de verkiezing von Arriaga, zegt de «Times", een eind gekomen aan een over gangstijdperk in de geschiedenis der republiek. Vele zaken blijven nog onzeker, doch een regee ring die een jaar bestaat, die de rust heeft weten te handhaven, afgezien dan van een aantal werk stakingen zonder overigens van groot belang, die een wetgevende vergadering gekozen heeft en een staatshoofd aan het bewind riep, zulk een regee- ring kon beschouwd worden het zuiver revoluti- onnair tijdperk achter den rug te hebben. De buitenlandsche betrekkingen van de repu bliek moeten ongetwijfeld gunstig beinvloed wor den, door het bewijs, met des verkiezing van president Arriaga geleverd, dat de republiek op vasten grondslag is gevestigd. De nieuwe regee- ringsvorm is reeds erkend door Zuid-Afrika en door de Vereenigde Staten. De Europeesche mo gendheden echter hebben willen wachten op de bewijzen, dat de republiek voor goed is gegrond vest zij zullen derhalve na deze presidentsver kiezing hun erkenning niet langer uitstellen. SPANJE. Naar gemeld wordt, zijn in Las PalmasSpaan- sche troepen aangekomen, die opdracht hebben gekregen om Santa Cruz de mar Pequena in Zuid-Marokko te bezetten. De expeditie zal door verscheiden oorlogsschepen gesteund worden. Op een der oorlogsschepen zal een campagne van het regiment te Las Palmas en een van het regiment van Teneriffe naar ge noemde plaats vertrekken. Op de Canarische eilanden heerscht groote vreugde over het plan vap Spanje om deze plaats te bezetten, die op verscheidene landkaarten onder den naam Ifnis staat aangegeven. 1 - JAPAN. Een telegram uit Tokio meldt, dat de Minister president Katsoera gisteren is afgetreden als zijn opvolger heeft hij markies Saionje aanbevolen. Uit Jena wordt gemeld, dat aan de familie van den ingenieur Richter, nog niets naders be kend geworden is, hoe zich zijn bevrijding heeft toegedragen. Intusschen loopt het op Richter's huis te Jena storm van allerlei photographen, boekhandelaars, schouwburg- en variété-onderne mers, die elk met een aanbod komen. Dank zij den regen, die drie dagen aange houden heeft, is de brand in de bosschen van het Hooge Veen bij IVtalmedy thans gestuit. Het grootste gedeelte van de troepen, die bij het blus- schen hulp verleenden, is naar Trier teruggezonden. Er blijft alleen een afdeeling van 200 man achter, om de wacht te houden. Op Pruisisch gebied zijn 60Ó hectaren kaal ~gêbrand~Dê~brand heeft het eigenaardige natuurschoon van de streek deerlijk ontteisterd. De jobstijdingen uit Tirol houden aan. In het Schnalserdal ljeeft een groote aardstorting plaats gehad. Door wolkbreuken zijn verscheidene bruggen, molens en een nieuw gebouwd huis weggesleurd. De menschen vluchtten in de bergen. De Plina-beek in het Martel-dal is voor den tweeden maal buiten haar oevers getreden. Zij verwoestte een groot gedeelte van den Vintsch- gauer rijksweg. De «Lokal Anzëiger" bevat een telegram uit Londen, waarin over de in beslagname van een geheimzinnig schip, bij den mond der Theems liggend, gesproken wordt. Dat schip, voorzien van een inrichting voor draadlooze telegrafie en bezig kanonnen te installeeren, zou waarschijnlijk door de Portugeesche royalisten gecharterd zijn. Op de plek, waar men aan den zuidelijken oever van de Theems, bij de Westminster-brug, een nieuw gebouw voor den Londenschen Graaf- schapsraad bouwt, is een Romeinsche boot opge graven. Gisteren is die naar het Londensche Museum te Kensington vervoerd. -De «Univers" geeft eenige belangwekkende bijzonderheden over de talrijke wonderbere gene zingen, die onder de deelnemers der laatste pel grimstochten te Lourdes hebben plaats gehad In weerwil van alle clericale en godsdienstha ters was de toevloed van pelgrims nooit zoo groot als in deze laatste dagenuit alle richtingen brachten de treinen nieuwe Lourdes-processies aan, zoodat het aantal aanwezige pelgrims op minstens vijftig duizend werd geschatongerekend tal van andere bezoekers, die niet met bepaald godsdienstige bedoelingen naar Lourdes waren gekomen. Ook het getal geneeskundigen was zeer groot het bedroeg in de laatste dagen niet minder dan 52. Onder hen bevond zich een zekere dokter Bonthie, uit Toulouse, die, ^inds vijf-en-twintig jaren blind zijnde,' nog altijd hoopt, van de Ko ningin des hemels zijne genezing te verkrijgen. Een andere, dr. Stopin, had zich eveneens bij een pelgrimstocht aangesloten, maar kwam onderweg te overlijden, zoodat hij Lourdes niet kon berei ken. Niettemin was hij in zekeren zin betrokken bij een der laatste genezingen. Verleden jaar werd een zekere juffrouw Bouteiiler, uit Mans, te Lourdes genezen. Haar moeder viel dezer dagen hetzelfde voorrecht ten deel, an het was dr. Sto pin die het certificaat onderteekende, dat zij lij dende was aan longtuberculose. Een dertigtal wonderdadige genezingen werden dit jaar te Lourdes geconstateerd, waaronder elf gevallen van tuberculose, zooals long- of niertubercu- lose, tuberculeuse salpingitis. De H. Maagd schijnt hierdoor op tastbare wijze de bewering der on- geloovigen te hebben willen weerleggen, dat te Lourdes alleen zenuwkwalen (en dat nog hoofd zakelijk ingebeelde 1) genezen worden. Een der merkwaardigste genezingen was wel die van de eerw. zuster Saint Ambroise, uit Li moges. Haar lijden was gelijk aan een langzamen dood tengevolge van tuberculose in den derden graad een der longen was reeds over haar ge heel aangetastbovendien leed zij aan tubercu leuse laryngitis en enteritis, met alle storingen, waarvan deze organische aandoeningen gewoonlijk vergezeld gaan. Nadat de eerw. zuster in de piscine was afge daald, werd zij nagenoeg-plotseling genezen, waar bij ieder spoor van de zoo gevreesde ziekte verdween. Het parket te Brussel stelt een onderzoek in met betrekking tot de zaak van de uitgifte van valsche obligaties der maatschappij Aumetz-la-Paix (Frankrijk), waarvan het bedrag een som van 750.000 frs. beloopt. Er hebben twee inhechtenis nemingen plaats gehad. welk College overwoog dat hij ten onrechte als id van den Raad dezer gemeente was toegelaten. Jubilé. Den 8n September a.s., hoopt de eerw. Broeder Dagobert, sedert vele jaren verbonden aan de St. Jozefsscholen alhier, den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaren zijne religieuze gelofte in de Congregatie der Broeders van Maria's Onbevlekte Ontvangenis te Maastricht heeft afgelegd. Sociëteit «De Vereeniging." De leden der in «Musis Sacrum" gevestigde sociëteit «De Vereeniging" zijn Donderdagavond bijeengekomen ter bespreking van de vraag of het mogelijk zou zijn, na het reeds gevallen be sluit tot liquidatie van de „soos," een nieuwe sociëteit op te richten. Mededeeling werd gedaan, dat men in de ge legenheid is een gedeelte van het huis met tuin van den heer van Deventer, aan het begin van de Tuinlaan, voor de sociëteit in huur te krjjgen Er werd over deze voorstellen druk gediscus- seerd en het slot was, dat men eerst eens zou zien of er voor de nieuwe «soos" wel voldoende leden zouden zijn te vinden. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Gevestigd in het Beursgebouw Telfnr. 244. Geopend alle werkdagen. Gevraagde Arbeidskrachten. Jongen v. kunkfabr. Kleermaker (halfw1.) Krullenjongen. Loopjongen. Schilidler (halfwas). Steenbikkers. Schilders jongen. Sig axenm akers j o ngen Smidsjongens. Smoutzetter (halfw.) W agenmakersieerling. Schoenmakersjongen. gehouden herstemming is de antirevolutionaire candidaat, het aftredende lid, dr. W. van Staveren) gevallen met 3366 stemmen. Dr. D P. Hoyer, de candidaat der liberalen, die bij de herstem- ming gesteund werd door de socialisten, verkreeg er 4071. Bij de eerste stemming verkreeg dr. Hoyer 2027, dr. van Staveren 2866, de heer ter Laan (S. D. A. P.) 1189 en dr. van Ravestein (S.D.P.) 75- AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Woensdags 24 u. Stedelijk Museum. Doeleplein- VlOarUingien, flinke opperlieden Aangeboden Arbeidskrachten. B rander sknech ts Distillateiursknecht. Expeditieknecht. Gistbaas. Ka n toorbedienden. Koetsier. Loopknecht. Nachtwaker. Opperlieden. Pakhuisknecht. Sigarenmaker. Sigaremorteerder. Sjouwers. Stukadoor. De Directeur verzoekt aan hen, die verzuim den te berichten of zij aan een opgegeven adres zijn geslaagd, bedoeld bericht ten spoedigste te bezorgen. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 26 Aug. 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 770.1 te Horta. Laagste barometerstand 750.8 te Lerwick. Verwachting tot den volgenden dag meest ma tige zuidwestelijke tot zuidelijken wind, waar schijnlijk regenbuien met tijdelijke opklaringen, geringe kans op onweer, zelfde temperatuur. 31 Augustus. Heeren leden van den Gemeenteraad zijn met hun dames uitgenoodigd op het Raadhuis bij te wonen de muziekuitvoeringen, die in den morgen van 31 Augustus a.s. op de Groote Markt gege ven zullen worden. Het Raadhuis zal geopend zijn des morgens 7 uur. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin zal Donderdag aanst. in de drie katholieke kerken dezer stad eene gezongen H. Mis worden opgedragen met gebed voor Hare Majesteit. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het Commissariaat van Politie ceintuur, handschoenen en sleutel. Bij de volgende personen jongenspet, Meder, K. Singelstraat 4gouden oorbelletje, Geul, Hee renstraat 2; postduif, v d. Sloot, O. Kerkhof 18; zilv. broche, de Houting, Beijerl. straat 41bov schoentje, Zuidgeest, Rotterd. dijk 20broche, de Lange, Nassaustraat 14 schortje, Meerhof, Hele- nastraat 4 postduif, Schlüter, Ouddorpsche straat lbov.ring met sleutels, den Houting, Groenelaan 99bov.poppenschoentje, v. Leeuwen, Buitenh. weg 1464portemonn. met geld, Ilosman, Vlaardinger- straat 5; gouden ring, v. Weegenberg, Oversch. weg 158idem, Noordijk, Hoofdstraat 1857 boordspelden, Eijkelboom, Oosterstraat 14; rozen krans in étui, Wolsky, K. Dam 4. De levering van 271 stuks school banken ten dienste van de nieuwe school F, de vorige week aanbesteed, is door B. en W. dezer gemeente toegewezen aan de Erven Kooymans- Mes te Wychen voor de som van f3661.80. Op de i n ter n a t i o n a 1 e t e n t o o n s tel ling te Roubaix is in de Nederlandsche afdeeling de volgende bekroning toegekend: Gouden medaille. Fabriek van chemische pro ducten te Schiedam. Schilderij in Neider la nd s'c h Mu- s e a. We liezen in ;,Die Niemwe Courant" Naar men verneemt, wordt er thans ernstig aan gedacht op de aanstaande begrootimg vin hoofdstuk V geilden aan te vragen om, bij wijze van proef, in het Rijksmuseum de schilderijen in contact te brengen met een eltectrische schel1- inrtichting. De diefstal' van Mona Lisa uit het Louvre, die de gansohe beschaafde wereld in opschudding heeft gebracht, heeft weer de aan dacht gevestigd op dit eenige middel om zich met voldoende zekerheid tegen diergelijke ver rassingen te wapenen. Dat in Frankrijk dit mid del nog niet is toegepast, is vreemd genoeg, voor een lland dat zooi gaarne den toon aangeeft en vooraan wil staan in kunstwaardeering. Er is echter geen enkele reden om af te wiachlen tot Parijs en het Louvrebestuur het voorbeeld geven. Ook wij nebben kunstschatten te bewaren van onberekenbare waarde en wanneer de re- Igeering eens een onderzoek instelde, hoe het met de bewaking en de veiligheid van onze schil derijen gesteld is, zou zij geen nacht rustig sla pen. Wij hebben er slechts aan te herinneren, dat nog. niet zoo heel' lang geleden een klein waardevol' meesterstukje op een goeden mor gen uit ons Ma.urits'huis verdwenen was. Leiden (in dit geval1 Nederland) was toen in last. Door tusschenkomst van een rechtsgeleerde is t.oen dat schilderijtje eenigten tijd Later weer in heit museum teruggekeerd, en net had er toen veel van, of men eens een proef had willen nemen met de mate van veiligheid van onze kunst schatten. Zoo veel' is zeker, dat toen van een vervolging maar is afgezien. E,r zijn zeker meer voorbeelden van dien aard, ook van schilderijen die serieus gestolen werden en nimmer terugkeerden, aan te halen Daarom vóór wij te eeniger tijd wakker wordende, uit ons Ochtendblad lézen dat een van onze Rem- brandfcs gestolen is, of uit Amsterdam vernemen, dat iemand met het melkvrouwtje van Vermeer onder den arm zich verwijderd heeft, zullen wij wél doen ons tegen dergélijke verrassingen te assureeren door een uitgaaf te doen, die nog gieen 10e deel' van "de waarde van één dergelijk kunstwerk vertegenwoordigt Wij hopen dus dat wat wij vernamen bevestigd zal wordiein en dat Nederland hier met zijn roem rijk verleden op kunstgebied het noblesse obligo zal weten toe te passen pnj aan andere landen een voorbeeld zat gleven. Een onderzoek naar de veiligheid onzer kunst schatten zou dan tevens aan het licht brengen, dat van ons Mauritshuiis, dat niet voor museum is gebouwd, gelijk hel Rijksmuseum te Amster dam, nog steeds een gedeelte bewoond wordt met ai den aankleve van dien en dat wat wel hot comble is van roekeloosheid de verwar ming dos winters nog maar steeds geschiedt door kachells. Heden-morgen werd de werkman H. Hendriks, werkzaam in de loodsuikerfabriek van de firma Ter Horst, bij het schoonmaken van een kuip door een draaiende as bij zijne kleeding ge grepen, waardoor bij den linkerarm brak. De man werd per rijtuig naar zijne woning aan de Fabristraat gebracht, waar geneeskundige hulp werd ingeroepen. Bij het in Aug. te 's-Gra ven huge go- houden examen voor adspirant-verificateur der invoerrechten en accijbsen is o.a. gésl'aagd J. De Hoog te Schiedam. Toelating Raadsleden. Naar wij vernemen, is ook de heer mr. M. J. C. M. Kavelaars zelf in hooger beroep gegaan van de beslissing van Ged. Staten dezer provincie, DIT VLAARDINGEN. Gisternacht is in de Nieuwe Maas voor Vjlaar- een Katwijksche motorschuit, geladen met stukgaederen en komende van Maassluis1, door een uitgaande zeeboot (vermoed wordt die Eerman Men zeil) aangevaren. D;e schipper en de knecht van de motorschuit slóegen ov er Boorddie schip- per werd door een slloep van de zeeboot gered; de 23-jarige ongehuwde knecht C. de W. ver dronk. De motorschuit, die eenigen tijd op zijin waterdichte schotten drijven bleef, is door de sleepboot „Hit" in de Nieuwe Haven te VHaar- dingen aan don grond gezet. UIT ROTTERDAM. Gemeenteraadsverkiezingen. ROTTERDAM II. De felle strijd om de anti- rev. vacature-Henkemans, is geëindigd met een overwinning der vrijzinnigen. Bij de gisteren De Gioconda. De »New-York Herald" van Vrijdag, 25 Augustus, komt met het verrassende bericht, naar het blad beweert afkomstig van «betrouwbare bron" en afgezonden door zijn cor respondent te Brussel, die «nader onderzoek" heeft toegezegd, dat de uit het Louvre gestolen Gioconda Woensdag 1.1. dwars door België werd vervoerd, in een goederentrein. Op t grensstation Givet werd het schilderij verborgen gehouden en ontsnapte 'taan de op merkzaamheid der politie. Het meesterwerk werd vervolgens, aldus de betrouwbare bron, over Namen en Luik naar Holland vervoerd. De «Cri de Paris" heeft een bijna nog merk waardiger bericht. Het Jis spijtig, dat beide nieuw tjes zoo slecht met elkaar harmonieeren. 't Bekende Parijsche weekblad verhaalt n.l. bondweg, dat de Gioconda niet Maandag 1.1., maar... reeds in Juni 1910 werd gestolenEn wel door een geheim genootschap, samengesteld uit New-Yorker million- nairs, dat zijn zetel heelt in de Fifth Avenue. De echte Gioconda werd door een valsche vervangen, door dienzélfden «bond van kunstdieven." En nu hangt 't wereldberoemde schildery, zegt de «Cri de Paris," in de zaal van den millionnair J. K. W. W., te New-York. Te Parijs liep gisteren in justitieele en po litiekringen het gerucht, dat de heer Hamard, chef van den veiligheidsdienst, in den loop van den nacht eene belangrijke aanwijzing zou ver kregen hebben met betrekking tot de verdwyning van de Gioconda. De bevolking van New-York. Volgens de laatste opgave is het aantal' inw.oiners van New-Yoik thans gestegen tot 5.000.407, waaruit blijkt, dat in de laatste vqftien maanden het

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2