Stads* en Gewestelijk Nieuws. Binnenland. Verspreide berichten. sch,epen zich aan Boord van de versterkte Kerfst- vlloiot in, om do oefeningen bij te wonen. De oefeningen beginnen aan do Hoïsteinsché kust en strekken zich uit tot in de wateren van Pommeren. Begin September komt het derie sal- deeli aan de Sloeswijksche kust aan, om' in de buurt van Afeem oefeningen te houden. Den 4den September vereenigen de schepen zich weer te Kiejt, vullen hunne kolenvoorradien aan en stellen zich daarna bij' Gaheijsflaeh op. De Keizer zal de vloot dan aan boortl van het vlaggeschip „Dentich- land" schouwjeri. PORTUGAL. De Senaat koos tot president Freire en de Kamer Borbes Bessa. De pmsidenten van Kamer en Senaat hadden een onderhoud met den president der republiek met het oog op de vorming van een nieuw mi nisterie. SPANJE. Soewel de Spaansehe iiegeering beweert van niets te weten, honden de geruchten aan, dat de Spanjaarden Santa Cruz lia Menor in het Zuiden van Marokko wilen bezetten. Reuter seint uit Tenejriffe, dat het stoomschip Aguila met koopwaren van daar naar Santa Cruz is vertrokken, om er een steunpunt voor krijgs. vei richtingen in te richten. Een militaire expe ditie onder beval van kolonel Burguete zou sDoedte volgen. Santa Cruz 11a Monor, ook If, oei geheet en, is een belangrijke visschersplaafcs aan den mond van den Wadi Ifoei, 90 K.M. ten Zff. van Agadir. Bij goed weer kunnen ischepen 'de plaats aan doen. De Spanjaarden beweren dat zij er, van jaren hle-r, het vissoherijrecht hebben en dat dit recht bij het tracfaat van Tehran in 1860 en daarna bij een overeenkomst van 16 November 1910 erkénd is. Toen echter de Spaansehe troepen in Lar- fasj aankwamen, weigerde het magzen Ifoei aan de Spanjaarlden over te lafen, vQor de oude toestand hersteld was. De „Matin" verzekert, dat in dien Arabischen tekst van het tractaat van Tetuan de naam van Santa Cruz lla Menor door Agadir vervangen is. Ook de aardrijkskundige woordenboeken ver wijzen trouwens van Santa Cruz in het Z. van Marokko naar Agadir. SERVIë. Uit. Belgrado seint de correspondent van het „Beniner TageblJatt"Een bier verschijnend blad beval een opzienbarend bericht, volgens hetwelk koning Peter terstond na de bruiloft van zijn dochter afstand van dein troon zou doen, ter wijl de troonopvolger als koning van Servië'naar de hand zou dingen van een Rus-sische prinses. De Tsaar zou zelf deze voorwaarde ges teld heb ben. Officieus' worden deze berichten geloochend. PERZIë. De expeditie van den ex-sjah schijnt tot heden succes te hebben. Het noorden van Perzië, van Hotchan, tot Katjour is thans in de macht van Mohamed Ali. Een troepenafdeeling, uit Teheran vertrokken, heeft getracht de troepen van den ex- sjah te omsingelen en Kadjour te bereiken, maar heeft zich ten slotte terug moeten trekken. Bijzondere inlichtingen uit Teheran over eene overwinning der regeeringstroepen en verstrooiing der troepen van den ex-sjah zijn onjuist. AMERIKA. Aangemoedigd door hot succes van dei Eng'eü1- scbe spoorwegplannen bereiden de machinisten der spoorwegen in West-Amerika thans een sta king voor, om de maatschappijen te dwingen hun verefeniging te erkennen. Voornamelijk zullen dan de Hamman-lijnen bij de staking betrokken zijn en aj's de machinisten, ten getale van 5000, den arbeid neerleggen, zul len vele duizenden mannen werkeloos worden. Door de vertegemwoooidigteïs der machinisten werd verklaard, dat, zoo de staking doorgaat, geen enkele trein op de Harriman-lijnen meer zal loopen, waardoor een zeer belangrijk ver. keer komt still te liggen. Mall Gazette" geweigerd iets stelligs mede te deeten over de inbeslagneming van de Foam Queen Naar thans verluidt, waren Rartug'eesehe mo narchisten van plan haar en de ook te Barrow aangehouden vaartuigen te bezigen voor een ge wapende expeditie ten einde Dom Manoel op diein troon te herstelten. Portugeesehe monarchic ten in Brazilië zouden bet geld verschaft hebben Met Richter schijnt bet nog niet geheel pluis te zijn. Daar Richter ook heden nog niet in Salonilci gekomen is!, zoo- seint de correspondent te Salioniki aan de „Lokal Anzeiger", liet men de Kamaikamis1 te Kartaferia en Kosana vragen, of de ingenieur daar was aangekomen. Dit werd ont- kond. Daarop is naar Elassona getelegrafeerd en men ontvang van de overheid tot antwoord, dat Richter in Elassona. op zijn vrouw wachtte Na dit zonderlinge bericht telegrafeerde ik nu zelf naar Richter, doch er is van hem nog geen antwoord gekomen. Het Duitsfehe consulaat kan deze on verwachte vertraging niet yeirfclaren en laat even- tens naag do oorzaak ecin onderzoek insteek-n Vendel- wordt bericht, dat de familie van Rich, ter van hem zelf nog geen teeken van teven heeft ontvangen. Een telegram uit Saratov meldt, dat er een hevige hongersnood is uitgebroken in d;e twee Wolgaprovinciiels' Saratov en Samara, wa/ir meer dan twee dertien van den oogst geheel te niet ging door een abnormaal lange droogte van bijna drie maanden en een onafgebroken hitte. De boerenbevolking, zoo' meldt het telegram vertier, verkoopt ossen, paarden en ander"vee om graan te kunnen' koopen. Ook heerscht er een typhus-epidemie. De regeering neemt Weliswaar maatregelten, maar tenzij ze shelter en krachtiger uitgevoerd worden dan thans het geval is, zal' aan deu toe stand weldra niets meer te verhelpen zijn. In de streek rondom Orenburg, waar de oogst eveneens is mislukt, is de toestand ieir boerenbe volking niet minder betreurenswaardig. Een van de voornaamste landbouwondernemingen in S,a- mara heeft, naar men zegt, een verlies geleden van 960.000 gulden, doordat de boeren pachters nielt in 'sjtaat zijn hun verplichtingen, na te ko men. De naam van de maatschappij wordt niet ver meld, maar waarschijnlijk is het de Amerikan Harvester Company, die in de twee bovenge noemde provincies grond bezit. Te Roubaix, de bekende industrieele en commercieele stad van Frankrijk, heeft veel opzien verwekt, de plotselinge verdwijning van de gebroe ders Jonville, meelfabrikanten en steenkolenhan delaars, met een deficit van 10 millioen francs. De vervaldag van den 25n is voorbij gegaan met een millioen aan geprotesteerde wissels. De beide broeders Jonville zouden ieder 12000 francs Bel gisch geld hebben mede genomen. Bij Bucharest heeft eergisteravond een ernstige treinbotsing plaats gehad. De exprestrein, komende van Berlijn, is in botsing gekomen met een goederentrein komende van Bucharest. Er zijn 17 personen gewond of gekwetst. Allen zijn van Rumeensche nationaliteit. De remmer van den goederentrein is gedood. Het verkeer was eerst in den ochtend hersteld. Het ongeluk wordt geweten aan een fout van den wissel wachter. De Turksche kroonprins is naar Berlijn vertrokken aan boord van den kruiser «Medjidie" via Constahza-Sinaï. Hij werd bij zijn vertrek begroet door de gezanten van Duitschland en Oostenrijk. Eene ontploffing heeft plaats gehad in een cinematograaf te Pittsburg. De toeschouwers, door een paniek bevangen, drongen naar de uit gangen, met het gevlg dat er 25 personen werden gedood en talloozen gekwetst. De Haagsche verkiezingen. Bij den gemeenteraad van 's-Gravenhage is van Gedeputeerde Staten het volgende schrijven ingekomen, d.d. 21/23 dezer: »Wij hebben de eer, u mede te deelen, dat wij het voornemen hebben, ambtshalve uitspraak te doen omtrent uwe beslissingen tot toelating van de heeren mr. J. Ankerman, J. Bleeker en J. C- Oldeboom, als leden van den raad en tot niet- toelating van den heer M. A. D. Schalekamp. «Van deze beslissingen ontvingen wij mede- deeling van B. en W. bij brief van 14 Augustus, bij ons college op 16 dezer ingekomen. «Krachtens art. 35 der Gemeentewet geven wij u van dit voornemen bericht." Afwijzend beschikt. Naar het «Centrum" verneemt, is door den waarn. burgemeester van Leeuwarden afwijzend beschikt op het verzoek van het dames-comité om op 24 Sept. de Sobriëtas-bloem op den open baren weg te mogen verkoopen. Als redenen tot weigering zouden zijn opgegeven: lo. het confes- sioneele karakter van het Ariënstonds, 2o het niet uitsluitend plaatselijk belang, dat daardoor zou worden gediend en 3o. strijdigheid met een bepaling der Zondagswet van 1815. Weerbericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 28 Aug. 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 766.5 te Munchen" Laagste barometerstand 750.0 te Thorshavn. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matigen zuidelijken tot zuidwestelijke wind halt tot zwaarbewolkt, mogelijk regenbuien met kans op onweer, koeler. De directie van de Berlijnsche tram heeft dp verlangens van de beambten grootendeete inge. wiïligld. Hierdoor is een staking afgewend. De Engeilbdhe opperbevelhebber generaal sir John French, is in gezelschap van 4 officieren te Calais aangekomen, waar hij door den Fran Bchen militairen attaché te Londen ontvangen iwierd. Vervolgens begaf generaal French zich per automobiel naar het legerkamp van Mnilly bij St. Omer. Aan de „Beilinpr Lokal Anzeiger" wordt gemeld, dat op bevel van den Ru.ssisch.en mi nister van Binnenlandstóhe Zaken die Al-Russi- sche-Espora n lo-bond ontbonden is. Alls' reden voor de ontbinding wjo.rdt opgegeven dat de Bond staats gevaarlijke propaganda bevordert. De „"Daily Express" heeft uitgerekend, dat de Engieïstóhe stakingen Engloland een goede 100 millioen pond sterling schade en kosten berok kend hebben. De staking te Liverpool alteen heeft 9 millioen pond gekost. Heit Enigejscjhe ministerie van buitenlawische £aken heeft aan een verslaggever van de „Puil Van het Hof. H. M. de Koningin-Moeder is voornemens 30 Augustus naar Het Loo te gaan ter viering van den verjaardag van H. M. de Koningin. Zaterdag 2 September wordt H. M. ten Paleize Soestdijk terugverwacht. Minister Heemskerk te Nijmegen. De Minister van Binnenlandsche Zaken, mr. Th. Heemskerk, is Zaterdagmorgen men den trein van 9.10 uit Duitschland te Nijmegen aangekomen en aan het station ontvangen door den burgemeester den heer. F. M, N. Van Schaeck Mathon en het Kamerlid voor Mijmegen jhr. mr. O. van Nispen tot Sevenaer. In een tweetal auto's werd, ver. gezeld van de burgemeesters van Ubbergen en Groesbeek, alsmede door den oud-burgemeester dier laatste gemeente, een tocht gemaakt door de drie gemeenten, in verband met de aanhangige grenswijziging Nijraegen-Ubbergen-Groesbeek. Met de meeste nauwkeurigheid werd een onder zoek in loco ingesteld. Over Mook werd de terug tocht aanvaard, waarna mr. Heemskerk 't lunch gebruikte ten huize van jhr. en mevr. Van Nispen tot Sevenaer, waarbij ook de burgemeester van Nijmegen aanzat. In den namiddag heeft de Mi nister Nijmegen weder verlaten,, Minister Colyn. Reuter seint uit Brussel, dat volgens een bericht in «Le Soir", onze minister van Oorlog, de heer Golijn, gisteren te Antwerpen arriveerde en daar eenigen tijd zal verblijven. Het Tweede Kamergebouw. De verfraaiingscommissie der Vereeniging voor Handel, Nijverheid en Gemeentebelangen te 's-Qra- venhage heeft een adres gericht tot den minister van Waterstraat, waarin te kennen wordt gege ven, dat vanwege die commissie in October 1909 en April 1910 aan den minister twee adressen zijn gezonden betreffende de onteigening van de ten behoeve van de uitbreiding van het gebouw der Tweede Kamer der Staten-Generaal in- de richting van den verkeersweg SpuiBuitenhof dat aan de wenschen, daarin uitgedrukt, nog geen gevolg is gegeven, dat daarentegen B. en W. aan den Raad van 's-Gravenhage voorstellen, om een overeenkomst aan te gaan met de firma Meddens Zoon, in dier voege, dat de gemeente onder onder bijbetaling van f214.800, verkrijgt onder meer hetgeen zij van de bezittingen der firma afstaat eenige aangrenzende gemeente-eigendom- men, die de firma behoeft, om te zamen met het overblijvende harer bezittingen een voldoende groot geheel te hebben voor de stichting van een nieuw gebouw ter uitoefening van haar bedrijf, welk voorstel in behandeling zal, worden genomen ter raadsvergadering van 28 Augustus. Vermoe- moedehjk aldus betoogt adressante zal dus binnen korten tijd een nieuw gebouw van de firma Meddens Zoon aldaar verrijzen, waardoor de onteigening veel kostbaarder zal worden. Naar adressante vernam, waren B. en W. be reid, bij onteigening van alle perceelen tot aan de Ivapelsbrug door het rijk, in verhouding de gemeente te doen bijdragen in de kosten, indien een gedeelte bestemd zou worden tot openbare straat, wat wenschelijk is voor het verkeer van de Kapelsbrug naar de Lange Poten. Maar ook na het sluiten van de overeenkomst met de firma Meddens Zoon heeft de gemeente naar het oordeel van adressante er toch nog belang bij, dat de plaats voor het nieuw-gedachte gebouw dier firma ten deele tot openbare straat be stemd wordt. Adressante concludeert, dat bij onteigening door het rijk van alle perceelen tot aan de Ka pelsbrug, nog slechts een korte spanne tijds op financieele medewerking van de gemeente gere kend zal kunnen worden, en dat spoedig eene beslissing dient genomen te worden, voordat het nieuwe gebouw der firma Meddens Zoon wordt opgetrokken. Het zou toch in de toekomst zeker worden betreurd, indien thans de rijksregeering deze gelegenheid, door te weinig voortvarendheid, liet voorbijgaan, om aan het gebouw van de Tweede Kamer der Staten-Generaal eene fraaie, en flinke uitbreiding te geven niet schuil gaande achter allerlei gebouwen ander van karakter. Op deze gronden dringt de verfraaiingscom missie er nogmaals op aan, dat het rijk de ge bouwen, gelegen tusschen de Hofstraat, de Kapels brug en den nieuwen verkeersweg Spui-Buiten- bof, welke nog niet opgenomen zijn in de ont- eigeningsvoorstellen, voor zijne rekening onteigene, gedeeltelijk ten behoeve van het gebouw der Tweede Kamer der Staten-Generaal, gedeelteiijk om tegen vergoeding over te dragen aan de ge meente voor openbare straat. Koninginnedag. heden ^6rda^ A"g' ProSramma der feestelijk. Kol8 ?,"!r!Uide" der klokken van de Groote k, de 3 R.-K. Kerken en van de Gasthuiskerk. de Cr koraalniuziek en zanguitvoering op de Groote Markt, door ruim 200 zangers, begeleid door het Stedelijk Muziekkorps. g i a 6 UUr gecostumeerde kinderoptocht onder Te 10y, uur bloemencorso van rijwielen, toren CanllonbesPelin£ V£m den grooten V£UUI' tobbenwedstrjjd in de Westerhaven. e. uur wandeltocht der gymnastiekver- eemging .H.O.R., begeleid door het muziekgezel schap »St. Ambrosius". Te 2 uur groote feesten op het terrein der S. v. V.: voetbalwedstrijd S. V. V. I-Hennes; gy- nastiekuitvoering en hinderniswedstrijden door T- j voetbalwedstrijd S. V. V. II-Geel-Zwart Japansch vuurwerk; kinderspelen (balgooien, ba- 1 nceerspel, koordknippen, hoepelspringen, alle oor meisjes, driebeenhardloop, hoepel wedstrijd, zakloopen en wedloop met hindernissen, alle voor jongens). Te 3 uur carillonbespeiing van den grooten toren. Te 4 uur gecostumeerde kinderoptocht, onder leiding van den heer Vrijland. Te 5 uur bloemencorso van rijwielen. Te 6i uur feestconcert Stedelijk Muziekkorps, oroersvest. Te 8 uur gondelvaart en wedstrijd van versier de en verlichte vaartuigen. Te 10J uur uitreiking der prijzen van alle wedstrijden (met uitzondering van de kinderspe len) in de groote zaal van Musis Sacrum. Watervoorziening op Tholen. Door het waterleiding-comité voor het eiland I holen is aan een Nederlandsche firma de op dracht gegeven tot het maken van een voorloopig plan met kostenbegrooting van aanleg en exploi tatie eener drinkwaterleiding. Binnen 3 maanden za e oe de fiima het ontwerp inzenden, waarna de gemeentebesturen te beslissen zullen hebben o zij al of niet willen medewerken aan het tot stand komen der leiding. Het ontwerp zal daartoe dc no°d'8e gegevens bevatten, ook op financieel gebied. Indien de gemeenten, zooals verwacht mag worden, ^een gunstige beslissing nemen, dan an innen 5 a 6 maanden het definitieve plan gereed zijn, waarna spoedig met de werkzaam heden een aanvang kan worden gemaakt. Tei bestrijding van de voorloopige kosten za' aan het Rijk f500 subsidie worden gevraagd en een gelijk bedrag aan de gemeenten van het eiland te zamen. (Midd. Ct.) Een nlenw voedsel uit gist bereid. In DuitsGhJland rekent men, dat niet minder dan 70.000 tons gebruikte gist alk afval ka,n worden beschouwd; twee scheikundigen hebben eproefd dien afval te benuttigen en zij zijn gteslaagd hem te vervormen in een voedsel van den eersten rang. Het is hun gelukt, koud oporoerende door eene behandeling met sodakarbonaat, die de ver- droging voorafgaat, de gist te ontdoen van Let speciale bittere, dat de algemeenmak ing van haar gebruis als voedingsstof in den weg staat- ver- volgens gedroogd, en met inachtneming der bc- hoorlijke voorzorgen, kan zij gedurende cub©, paalden tijid bewaard blijven. De ajdus behandelde gist blijkt bij ontleding te bevatten 6.9 pCt. water en 53.4 pft albumi noid*,n, terwijl' ossonvleesch, waarmede men haar hoeft vergeleken, 72.5 pCt. water en 21 pCt. albuminoidien inhoudt: verder 100 grammen droge gist brengen voort 452 caloriën, terwijl hetzelfde gewicht aan vfeesch het slechts tot 137 brengt. Uit een zuiver oogpunt van enerrie is dus 1 killo gislt gelijk aan 3.3 kilo ossen- vfleeisch. De ontdekkers hebben rechtstreekstehe proe- ven genomen op dieren. De door hen bereide gist heeft een aangenamen reuk en smaak, on zonder etenige moeite namen honden vrij groote hoeveelheden op - volwassen honden, zoogen- de honden en ook de kleine jonge bij <-oen hunner werd als gevolg, der speciale voednig eemge storing waarnomen. Proefnemingen, toe. gepast op memscihen, waren even afdoende. Gedurende verscheidene weken hebben zij '>0 gram gedroogde gkt in plaats van een gedeel te vleesch gegeven bij het ontbijt van 12 beamb. ten van het Instituut voor gist en gistonder- zoekingen te Berlijn, en niet het minste incon venient is voor hen daarvan het gevo"g geweest De H.H. Voeltz en Baudsexel meenen dan ook gerechtigd te zijn te kunnen besluiten, dat droge gist het minst kostbare van alle geazotemde voedingsstoffen is. Toch is het zeer waarschijn lijk, dat zij wel bij- uitzondering op het tafelmenu zal worden vermeld. Het streven harer voorstun- dehs zall gericht moeten zijn dit voedsel ingang e doen vinden bij! de voedingswijzen der buis- dieren. Jubilé. Ben 5n. September hoopt de heer J. H. Scheuer mann, machinist der waterleiding, den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaar in dienst der gemeente trad. Zaterdag-namiddag is het zesja- rig zoontje van Zijderveld, wonende Noorderstraat, m de Schie gevallen. De kleine werd, gelukkig, spoedig gered door den brugwachter der Holl. Poor Voogd, die hem nasprong. Toen Voogd op den kant zou worden geholpen, nadat het kind reeds op het droge was gebracht. t

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2