Dagblad voor Schiedam en Omstreken. De Financier. 34ste Jaargang. Dinsdag 29 Augustus 1911. No. 10104. Fe u iL l e ton. Officieele berichten Ken nisgeving. Buitenlandsch Nieuws. Verspreide berichten. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland 2 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER AD VERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handels adv ertentiën van 1—6 regels f 0.92elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil- Lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet Brengen ter algemeene kennis, dat ten verzoeke van de Directie der Glasfabriek »<le Schie" de voorwaarde vermeld sub b der vergunning d.d. 4 November 4909, tot oprichting eener nieuwe glashut is gewijzigd en voortaan zal luiden «dat de generatoren voorzien moeten zijn van vulkokers met klep en excentrisch sluitende dek sels, welke zoo spoedig mogelijk na de vulling gasdicht moeten worden gesloten." Schiedam, 28 Augustus 1914. Burgemeester en Wethouders voomoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris, v. LUIK, L.S. Burgemeester en Wethouders van Schiedam. geven kennis, dat bij de op den 28sten dezer plaats gehad hebbende UITLOTING van Aan deden, ieder groot 4*1000.in de 3i/a pCt. Geldleening ten laste der Gemeente groot fGuO.OOO, ter aflossing zijn aangewezen Aandeelen 136, 181, 184, 395, 502 welke allen 1 October a.s. aflosbaar, be taalbaar zijn gesteld ten Kantore van den GEMEENTEONTVANGER, alsmede bij de KAS- VEREENIGING te Amsterdam en bij de firma OPPENHEIM VAN TILL te 's-Gravenhage. Schiedam, 29 Augustus 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris, v. LUIK, L.S. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Brengen ter algemeene kennis dat op Donder dag 31 Augustus a.s., den verjaardag van li. M. de Koningin a. de Bureaux ten Raadhuize gesloten zullen zijn en het Bureau van den Burgerlijken Stand (Schoolstraat no. 12) slechts geopend zal zijn van 8y29 uur des voormiddags; b. ten 1 uur 's middags de bruggen en sluizen voor het scheepvaartverkeer zullen worden ge sloten en de pont in de Buitenhaven zal worden stilgelegd c. te rekenen van 10 uur des voormiddags in de Westerhaven het scheepvaartverkeer zal zijn gestremd d. dat de zwemschool zal zijn gesloten. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, v. LUIK, L.S. De Marokkaansche kwestie. De «Berl. Börsen-Courier" publiceerde gister avond op een in het oog vallende plaats een in terview, dat haar Parijsche vertegenwoordiger "eet een der voornaamste persoonlijkheden van 't Fransche politieke leven te Parijs had. Deze per- Boeiende Roman. (Naar het Franseh.) 31) Queyrat kleedde het op alle wijzen in om Ce- hne tot het vernemen der tijding van Marchand's arrestatie voor te bereiden, maar toen hij gezegd «Ter oorzake van de beweegredenen, welke ik u heb kenbaar gemaakt, wordt mijnheer Marchand verdacht de moordenaar te zijn van mijnheer Rénè ■"ernard,riep zij ontstuimig uit 51 Gij liegt 1" De rechter van instructie sprong eerst veront- aardigd op, doch snel zijn koelbloedigheid terug- xtnde' sPrak..hÜ °P kal men toon: «Mevrouw, gij vergeet den eerbied, dien gij aan de justitie verschuldigd zijtl" i j. bracht haar tot bezinning, zij begreep dat e ®euigingen naar het hoofd van den magistraat geslingerd, Gustaafs toestand slechts zouden ver ®fgerenzij begon te weenen en te snikken, ■foor haar tranen heen vroeg zij «Wat hebt gij met mijn man aangevangen.?'' »lk heb hem naar het Depot doen geleiden. an ^aar zal men hem naar Mazas vervoeren." «Kan ik hem gaan bezoeken soonlijkheid zeide, dat de onderhandelingen niet lang meer kunnen duren. Zelfs wanneer zij onver hoopt mochten worden afgebroken kon men aannemen, dat het conflict niet erger zal worden en dat er een andere vreedzame oplossing zal worden verkregen. Misschien zouden wij ons in zulk een geval bij het status quo neerleggen en zouden wij het dan aan de Duitsche regeering overlaten zich met de andere mogendheden over de opportuniteit van een voorbijgaande bezetting van enkele punten van Marokko te verstaan. Even wel ben ik overtuigd, dat de onderhandelingen tot een definitief accoord zullen voeren. Zoodra de besprekingen opnieuw begonnen zijn, zal men het Marokkaansche vraagstuk, of liever het Afrikaan- sche vraagstuk gedetailleerder kunnen onderzoeken dan tot heden het geval was. Ik kan u verzekeren, dat de Fransche regeering het voornemen heeft als de heer von Kiderlen Wachter daarmee ac coord gaat, nieuwe en veel verder strekkende voorstellen te doen. Dit verklaart ook, waarom von Schön verscheidene gesprekken met De Selves had. Aan den Rijkskanselier is door een te Salzungen gehouden vergadering van nationaal liberalen, onder leiding van den afgevaardigde Muller- Meiningen het navolgende telegram gezonden «De in Salzungen vergaderende patriotisch gezinden, verzoeken den verantwoordelijken leider der Rijkspolitiek, de Duitsche belangen in Marokko ernstig te beschermen." De Fransche minister van koloniën heeft in een redevoering te Nancy gezegd, dat Frankrijk in de laatste weken de blijken had gegeven van zelfbeheersching. Het had getoond zich volmaakt bewust te zijn van zijn goed recht, waar het de feiten jvan het verleden gold, en volkomen vertrouwen te hebben in de toekomst. Het had zich even waakzaam getoond voor den vrede, dien het zich tot een gewetensbezwaar zou rekenen te verstorqn door zijn eigen fouten, als voor zijn waardigheid die het ijverig weet te verdedigen. Krachtig door zijn bondgenootschappen en ver dragen, vertrouwend op zijn leger en vloot, trotsch op de ontwaakte geestkracht des volks, wacht Frankrijk in alle kalmte het resultaat der hangende besprekingen af. Een dergelijke stemming der natie een bron van kracht voor de regeering die daaruit de noodige bezieling put om de hangende onderhandelingen tot een goed einde te brengen. Het zou inderdaad een reden zijn om voor altijd te gaan wanhopen, als twee groote volken, han delend op voet van gelijkheid en bezield met de zelfde vredelievende gevoelens en beiden evenzeer strevend naar het behoud hunner waardigheid niet tot een bevredigende beschikking zouden komen, waarin beiden een gelijken waarborg voor hun belangen zouden vinden. Moge een derge lijke schikking het uitvloeisel zijn van de wijsheid der volken, gesteund door het inzicht der man nen, die de eer hebben in naam die volken te spreken. De rede van den minister werd zeer toegejuicht. Daar de heer Cambon lichtelijk ongesteld is en temperatuursverhooging heeft, zal hij eerst Woensdag of Donderdag naar Berlijn terugkeeren. «Dit is op het oogenblik niet mogelijk. Mijn heer Marchand zit eenzaam opgesloten." «Hoelang zal hij er blijven «Zoolang als noodig zal zijn voor de instructie «Als ik hem schrijf, zullen dan mijn brieven hem ter hand komen Queyrat was besloten den vermoedelijken moor denaar alle gemeenschap met de buitenwereld te ontzeggen, maar hij dacht: «de brieven zijner vrouw kunnen bijzonderheden, geschikt tot voor lichting der justitie bevatten," en hij antwoordde ontwijkend «Schrijf in elk geval. De directeur der gevan genis zal oordeelen, of het mogelijk is, uw brie ven aan hem af te geven." «Ik wil Gustaaf schrijven, omdat ik hem de verzekering wil geven, dat ik geen woord geloof van hetgeen gij ten zijnen nadeele zegt. De aan klacht, die op hem drukt, mist alle waarschijn lijkheid. Bedenk toch: hij is geen jonge manhij handelt niet onnadenkend. En Marchand zou zoo dwaas zijn geweest een misdaad te begaan voor 10.000 frank 1 «Neem de zaken van den ergsten kant: ver onderstelt dat mijn man heeft vergeten zijn eer vol verleden, zijn belangeloosheid bij mijn huwe lijk hij heeft mij zonder huwelijksgift getrouwd, en om den naam mijns vaders voor oneer te bewaren, heeft hij diens schulden overgenomen veronderstel tegen alle reden in een on ver- klaarbaren, volkomen omkeer van zijn diep zede lijke gevoelenshoe wilt gij dan nog uitleggen, De «Nat. Ztg.", niet tevreden met de ver klaring van den Engelschen gezant te Weenen, die zelfs in de «Neue Freie Presse" van gisteren vrij doorzichtig gedesavoueerd wordt, dringt er op aan, dat zoolang deze gezant te Weenen gehand haafd blijft, de Duitsche gezant te Weenen terug geroepen zal worden, om hem niet langer met zulk een collega samen te laten. Reuter seint uit St. Sebastiaan Canalejas en Pietro hebben een conferentie gehad met den Russischen, den Engelschen en den Duitschen gezant over den internationalen toestand. Op 31 dezer zal er te Madrid een ministerraad onder voorzitterschap des Konings plaats hebben, ter bespreking van den internationalen toestand. De «Vingtième Siècle" bevat een tegen spraak van het bericht nogens de oproeping van officieren der genie en een klasse reservisten in België. FRANKRIJK. Een draadbericht uit Paris meldt, dat de heer Combes, de beruchte oud-minister-president uit de dagen der scheidingswet, hevig lijdende is aan ingewands-ontsteking. De correspondent van de «Libre Parole" zegt zelfs, dat zijn toestand wanhopend is. Een ander telegram uit Paris zegt, dat de toe stand van Combes, die sedert een achttal dagen lijdende is, reden geeft tot ernstige ongerustheid- De oud-minister had een slechten nacht gehad. Hij leed veel. TÜRKIJë. Volgens een telegram aan de „Berliner Lokt] Anzeiger" wiais de critieke toestand in het Turk- sehe kabinet in de laatste dagen verscherpt door onccnigheid tusschein den minister van oorlog Sjelket pasja en den minister van financiën Na.il bei. Nai.1 bei wilde een millioen pond op de oor llogs'beig'rooti'njg! schrappen ein tevens de firiancieel'e controle op het departement van oorlog verscher pen. Sjefkot pasja meende, dat dit onverantwoor delijk was ten opzichte van de veiligheid van het. lia.nd. Nail bei wil daarentegen het tekort Ier begrooting, dat meer dan 3i/» millioen Turksche ponden moeit bedragen, niet voor de Kamer ver dedigen. Ondanks alle geruchten heeft nog geen emikeCte minister ontslag ingediend. Toch gelooft de correspondent niiet, dat het kabinet het nog lang zal kunnen uithouden, da,ar het tegenover de aanvallen van buitenaf geen inwendige eensge zindheid stellen kan. Het conflict Uisschen de tweie ministers is thanis voor eenige dagen opge schort; daar Sjofket pasja gisteren plotseling ziak- teverschijnsellen vertoonde, die zijn arts voor cholera hield, maar éie een geraadpleegde spe cialiteit ate gevolg van een ernstig1© verkoudheid beschouwde. VENEZUELA. Sinds vrij geruimen tijd heeft de aandachtig toeziende menschheid niets vernomen van handel' dat hij zijn rust, maatschappelijke positie, goeden naam, zijn vrouw en kind in de waagschaal zou hebben gesteld voor een som van 10Ö00 trank 't Is onaannemelijk 1" «Mevrouw," antwoordde de rechter van instructie, de sterkste man zwijmelt ooit. Het verleden van uw echtgenoot pleit ten zijnen gunste, maar de materiëele omstandigheden zijn voor hem hoogst bezwarend. De magistraat wandelde van de lengte in de breedte op en neer, met gelogen hoofd en de handen op den rug. «Is er dan niets aan te doen vroeg Celine. «Jawel. Ik dacht er juist over na. Ik zal beproeven of het mogelijk is, nog heden, in uw tegenwoordigheid, over te gaan tot een gerechte lijk onderzoek in uw woning. Misschien zullen wij in de papieren van mijnheer Marchand het bewijs zijner onschuld vinden." «O 1, Mijnheer vertrekken wij dan onmiddelijk stelde Celine voor, terwijl zij opstond. «Spoedig, hoop ik, zullen wij ons op weg be geven," zei de grijsaard. Eerst moet ik verschil lende personen verwittigen. Wil u in het vertrek hier vóór mijn bureel neerzetten en blijt daar tot mijne beschikking." De rechter van instructie zond een biljet aan den substituut van den procureur der republiek, aan den rechter-commissaris en den. chef van den Veiligheidsdienst. Zij antwoordden dat zij dade lijk vrij zouden zijn, en een half uur daarna kwamen zij bijeen in het bureel van Queyrat. en wandel' van den voormaligien president van Venezuela, Cypriano Castro, "die volgens een be richt, dateerend van 7 Juli, in de buurt van de grens tussicihen Venezuela en Columbia aan land zou zijn gestapt. Volgens de llaatste berichten uit Caracas heette liet, dat Castro over twee schiepen beschikte, die op verdachte wijze in de Venozolaanscho wateren kruisten. Verder werd gemeld, dat pre- sic'ent Gomez bij het Venezollaansche parlement de verbanning, euphemism© voor vogelvrijverkla ring, van Castro had aangevraagd. Intussöhem is het tooneel' veranderd. Over Brus- seï komt thans het bericht, dat de ex-president, ten vesting in VeneizueCa heeft ingenomen, en tegen Caracas oprukt. liet is de „Etaille Beige" die met deze, niet onbelangrijke, mededeeling komt, welke het blad van den vroegeren Venezoïaanschen consul-ge neraal, die met Castro in voortdurende betrekking staat, heeft ontvangen. Castro zou op het schier eiland Goajira aan land zijn geslapt, en de ves ting San Christoba! in de Cordilleras lie los Andes, de woeste bergketen, zonder slag of stoot hebben veroverd, om vervolgens naar Caracas op te trekken. Ter toelichting dione, dat San Chiisloba] een stadje met 4000 inwoners is, hoofdplaats' van den Venezoliaansehen staat Fachira en zetel van een Dnilscb consulaat. Castro hoeft de stad klaarblijkelijk langs berg. paden weten te bereiken, door Je Sierra di Pe- rija, en fang's de Cola mbi aan sch - Voriez o 1 a a use he grens marcbeeiend, want anders had hij de streek van Maracaïbo moeiten passeeren, en dat ware hem, met, zijn ongetwijfeld geringte krijgsmacht, niet. geraden. San Christobaf ligt ongeveer 500 kilometer van de kust van 't schiereiland Goajira en zoowat 750 kilometer van Caracas verwijderd. Erlangt heit BrusselsChe bericht bevestiging, dan zou Castro reeds veel' meer dian een derde van den weg naar de hoofdstad hebben afge legd. Behalve het spoorwegongeluk bij Lubeck, heeft er nog een bij Myslowitz plaats gehad, waar een sneltrein op een personentrein inreed. De stationchef werd zwaar gewondtwee spoorweg beambten gedood en velen gekwetst. Ook bij Heidelberg had een botsing tusschen een personen en een goederentrein plaats, die evenwel zonder persoonlijke ongelukken afliep. Te Verticano heeft de menigte, door haar vermoedens ten aanzien van de uitbreiding der besmettelijke ziekten tot opgewondenheid gebracht ongeregeldheden verwekt. De onderprefect Isola verscheen daarop met de troepen. Men zegt, dat drie menschen werden gedood. De bevolking richtte barricaden op. Het gerucht loopt, dat het ge meentehuis in brand werd gestoken. De vier heeren en mevrouw Marchand vertrok ken in twee rijtuigen, namen in het voorbijrijden Léguilllon aan zijn commissariaat op, en arriveerden in de Fondary. Celine opende voor hen de deuren van alle kasten. Zij braken de laden van den mahonie houten bureau open, waarvan de romanschrijver de sleutels bij zich droeg. Zij vonden geen der kleinooden, welke bij René Bernard verdwenen waren: noch de twee dasspelden, noch de knoo- pen voor voorhemd en manchetten noch den vingerring evenmin het horloge, waarop een dooreengeslingerde R en B gegraveerd was. Zij doorliepen de papieren ontwerpen van romans, schetsen van novellen kwamen te voorschijn. Zij name mede den brief van uitnoodiging tot het huwelijk van René Bernard, de aan de bank Gdon Wegrow betaalde acceptatiën, alsmede een gela den revolver, die achter in een lade onder papieren verborgen lag. De rechter van instructie zei met zachte stem tot den chef van den veiligheidsdienst «Marchand heeft ongetwijfeld dit wapen mee genomen naar zijn slachtoffer. Hij zag er van af zich van te bedienen, toen hij het Japansche mes vond. Hij maakte de bedenking dat de re volverschoten wellicht in huis gehoord Zouden worden, en minder snel dooden, dan het mes dat geen geraas maakt." (W-Ordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1