voor Omstreken. De Financier. 34stc Jaargang Donderdag 31 Augustus' 1911 No. 10106. r.fc~UTL L E T O N. Buitenlaadsch Nieuws. CEordt vervolgd), ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland 2.—per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 1—6 regels 0.92; eikeregel daarboven 15cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijkadverteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. De Marokkaansclie kwestie. De Fransche gezant te Berlijn, de heer Cam- bon zou gisteravond uit Parijs vertrekken, teneinde heden op zijn post te Berlijn terug te keeren. Cambon zal aan Duitschland verzoeken het standpunt der regeering in zake de Marokko- kwestie nader te preciseeren ten einde een her haling van incidenten te voorkomen. Bovendien zal Cambon mededeeling doen van de belangrijke territoriale compensaties, welke door Frankrijk ■worden aangeboden. De Fransche regeering kan niet verder met haar concessies gaan, omdat de publieke opinie daartegen zou opkomen en het parlement deze Dimmer zou goedkeuren. In politieke kringen hoopt men, dat de onder handelingen spoedig tot een bevredigend einde zullen worden gevoerd. De bekende partijlijder der Duitsche vrij con servatieven, von Zedlitz, schrijft over de Marokko- onderhandelingen een hoofdartikel in de roode ^Tag". Het merkwaardige daaraan is, dat hij op verdekte wijze en evenals indertijd de «Post" in parlementairen vorm den Keizer verantwoordelijk stelt en op de daaruit voor de monarchie voort spruitende gevaren wijst, als de onderhandelingen Diet een voor Duitschland bevredigenden uitslag hebben. Van het verwerven van bezit in Marokko Zal Duitschland moeten afzien, maar het moet daarvoor zooveel te grooter schadeloosstelling krijgen. Von Zedlitz raadt de regeering aan het zwaard 'd de weegschaal te werpen. Ondanks dergelijke krijgshaftige uitingen, heerscht thans in de geheele Duitsche pers de °vertuiging, dat een vreedzame oplossing zal ge vonden worden. De «Matin" heeft vernomen, dat de vergoedingen vvelke Frankrijk wil geven, Duitschland nog niet Voldoende lijken. Het blad klaagt over de veel- e'schendheid van de Duitsche regeering. Het vindt, dat Kiderlen-Wachter een goede zaak voor zijn 'and maakt, temeer daar Duitschland ook nog door Spanje schadeloos gesteld zal worden. De gezanten, die te Parijs geaccrediteerd zijn etl den heelen zomer uit bezorgdheid voor Euro- Peesche verwikkelingen op hun post gebleven zijn, hebben nu, naar de «Lokal-Anzeiger" verneemt, Van hunne regeeringen verlof gekregen, om Pa- r'Js te verlaten. Alle betrouwbare mededeelingen doen een spoedige overeenstemming tusschen frankrijk en Duitschland verwachten. De geschil punten betreffende Kongo, die nog hangende zijn, Worden algemeen als «een moeilijkheid van de tweede orde" beschouwd. Het «Giornale d'Italia" zegt, dat langdurige con venties plaats hadden tusschen den minister- President Giolitti en den minister van Buitenland se Zaken, San Giuliano, over de gevolgen, die de F ransch-Duitsche onderhandelingen mogelijker ^'Jze voor Italië kunnen hebben. Boeiende Roman. (Naar het F r a n s c h.) 32) I^He vier heeren stonden op het puntte vertrek- 6nn' toen Léguillon een uitroep deed. Queyrat de beide anderen vroegen »Wat is er »Dit." Pan'0 toonde hun een sleutel, liggende tusschen P>ven op een schuifplankje van den bureau. En wat moet dat beduiden acW Hij begrijpt het niet 1 Geef maar eens ik 6n zult het begrijpen. Iets zegt mij dat jF?.U niet vergis. 9 keerde zich naar Celine en vroeg haar jjVe.nt gij dezen sleutel, mevrouw?" «N ^onfee wouw bezag hem en antwoordde: j\ee», mijnheer, ik ken hem niet I" Co 't antwoord verwachtte ik 1" hernam de °PsnTllend'S' sV°Igt riep hij uit, de trap deAi!en volgden hem inspanning. Hij klom naar J'vde verdieping, hield stil voor de deur van «Mrnardj waarop zegels gehecht waren. ge)J IJue heeren", zei hij, «onderzoekt of de ze- P ongeschonden zijn." Het blad meent, dat Italië op het gunstigst oogenblik zal deelnemen aan de onderhandelingen die ten doel hebben, de acte van Algesiras buiten werking te stellen. Naar het «Neue Wiener Journal" verneemt, staat de vraag der compensaties niet meer op den voorgrond der onderhandelingen. Er wordt iets grooters voorbereid n.l. een duurzame verbetering van de betrekkingen tusschen Frankrijk en Duitschland. Duitschland zou geen aanzienlijke gebiedsuit breiding eischen, daarentegen zou Frankrijk plech tig de door den vrede van Frankfurt geschapen toestand erkennen en daardoor in een vriend schappelijke verhouding tot Duitschland geraken. Graaf von Aerenthal. de Oostenrijksche minister van Buitenlandsche Zaken, moet voortdurend in die richting werkzaam zijn geweest. Een gisteren door 3000 personen bezochte Ma- rokko-vergadering in Dresden nam een motie aan, waarin aan de Saksische en Beiersche regeeringen als voorzitter van den bondsraad voor buitenland sche aangelegenheden verzocht wordt, bij den bondsraad op 't blijven van Duitschland in het Sus-gebied aan te dringen. De gisteravond te Berlijn uitgeschreven verga dering over Marokko wordt zóó sterk bezocht, dat 't bestuur neg een tweede zaal gehuurd heeft. Kiderlen Wachter is gisteren te Berlijn terugge keerd. De rijkskanselier wordt heden of morgen vroeg verwacht. De socialistische «Vorwarts" maakt het pro gram openbaar van de aangekondigde groote be tooging stegen den oorlog en voor den vrede onder de volken." De betooging zal Zondag te Berlijn gehouden worden in het park van Trep- tow, de bekende schouwplaats van de groote »kiesrechtwandeling" en de botsing van de Ber- lijnsche politie. Er worden tien tribunes opge richt, vanwaar de leiders het volk zullen toe spreken. «Sedert weken zoo leidt de «Vorwarts" hare opwekking tot deelneming aan de betooging in hitsen betaalde opruiers op een manier die aan waanzin grenst, tot den oorlog op, in een tijd> waarin het Duitsche volk met het schrikbeeld van een algemeenen hongersnood bedreigd wordt. De regeerende kringen doen niets, om dit op de een of andere wijze te beteugelen. Het Duitsche volk moet er zwaar voor boeten, dat het zich bij de Rijksdagverkiezing van 1907 door het «nationale" bedrog voor den mal heelt laten houden en aan de tol- en brood woekeraars het heft van de wet geving heeft toevertrouwd. Nu klopt de nood reeds aan de deuren van het proletariaat en van den kleinen man, en toch zijn wij pas aan het begin van de duurte. «Zelfs de volksverdrukkers zijn bang voor het uur van de afrekening, zij zijn bevreesd voor den al te zeer gerechtvaardigden volkstoorn en listig lijk trachten zij hem af te leiden op andere. In plaats van op middelen te zinnen, om hem te stuiten, tracht men opnieuw het Duitsche volk zand in de oogen te strooien, zijn nationale ge- De substituut en de rechter van instructie be schouwden nauwkeurig. «Zij zijn ongeschonden", verklaarden zij. Léguillon stak den sleutel in het slot; hijging er gemakkelijk in hij draaide hem om de schoot speelde, de deur was open. Léguillon wendde zich zegevierend om «Welnu Ivroeg hij." Is het de moeite waard nota te nemen van mijn ontdekking. De sleutel die het apartement opent van den vermoorde, wordt teruggevonden op de schrijftafel van den moordenaar welk bewijs is er nog meer noodig «Mijn God 1 mijn God I riep Celine uit. «Maar dan zou Gustaaf schuldig zijn XIII. De verklaring eener huisbewaarster. De huisbewaarster van No. 11, rue Fondary, heette madame ltobinet. Slechte tongen in de wijk dreven de oneerbiedigheid zoover dat zij haar noemden Robinet a paroles Woordenkraan een bijnaam, trouwens gerechtvaardigd door den vloed van woorden, die om alles en niets zich uit den mond der bewuste huisbewaarster ontlastte. Welnu, op den 17n September van het jaar 1880 ontving madame Robinet en gedrukt blad papier, afkomstig van het Paleis van Justitie, en waarvan het wit met de pen was ingevuld. Het was een aanschrijving van den rechter van instructie Jules voeligheid te prikkelen, opdat het den eigenlijken vijand van het volk, die in het binnenland onge stoord zijn buit binnenhaalt, niet zien zal. Op lichtzinnige wijze wordt een schandelijke oorlogs schatting bedreven, die door betaalde agenten van het pantserplaten- en kanonuenkapitaal zoo veel mogelijk bevorderd wordt." In dien geest gaat de «Vorwarts" nog een wijle voort. Het blad deelt mede, dat de sprekers precies om 1 uur zullen beginnen. Om 2 uur zal van alle tribunes een gelijkluidende motie worden voor gelezen en aangenomen. De «Vorwarts" besluit met de vermaning, om heesters en planten te ontzien en na het einde van de betooging kalm naar huis te gaan. Het is nu in het belang van de partij, dat de sociaal- democaatie weer het bewijs van hare politieke rijpheid en zoo dikwijls geroemde tucht levert- Do „Weiemsche correspondent van de „Vossische Zcitung" seint over de zaak: Gisteren heeft het bureau van Reuter aan allé Wecnsche bladen een ambtelijke verklaring toegezonden, 'waarin ge zegd wondt, dat het veie! besproken interview noch van dein Enge&chen gezant te Weenen, noch „van eeroig ander Engieltech diplomaat, die een belangrijke positie inneemt, afkomstig, is. Geen enkel Weenisoh blad, la.at staan, de „Neue Freie Pressei", heeft deze verklaring opgenomen. Verder zegt deze correspondentVolgens zeer betrouwbare inlichtingen, die ik na een zorg vuldig onderzoek gekregen heb; is de bekende Wecnsche publicist Sieglnund Münz die schrij'- ver van het interview; De EnigieHsscbe gezant heeft den journalist zijn opzienbarende mede deelingen gedaan bij een ontbijt te Marierobad. In het interview zijn slteohts die plaatsen dooi den journalist verzwakt, waarin Cantwrighl recht- strceksche aanvallen tegen keizer Willem richtte. De correspondent eindigt aldusHet staat bui ten twijfel', dat men Cartwright voor net vervolg de geltegienheiid: om op dezei wijize op te treden in alle mogelijke opzichten ontnemen zal. De „Neue Preussisohe Koirrespondcnz" verneemt van diplomatieke zijdieNa de verklaring' van Cartwright en na de faatste uitlatingen van de „Neue Freie Pressie", heerscht in goied ingelichte kringen geen twijfel! meier, da,t Cartwright die diplo maat is, die het bilad' de inlichtingen gegeven heelt. Evenmin valt er aan te twijfelen, dat de gezant de gevolgen van zijn optreden zal' moeten aanvaarden. Het zal' echter nog: wiel' eeni'gen tijd duren, om den indruk te vermijden, dat zijn af treden een bestraffing! is. 'Om biet terugroepen van den diplomaat onder dergelijke omstandighe den te veikrijlg'en, behoeft dlei beleedigde regee- rimg geen bij'z,andere stappen te doen, wanneer het tenminste twee staten betreft, die correcte be trekkingen .onderhouden. Die positie van Jen En- geTsc'hen gezant te Weemen is nog' te moeilijker, omclal de Weeinscfae Rjeichspoet, die in betrekking staat tot dein Ooisitanrijksfchen troonopvolger, den Engelse hen gezant een intierirationallero stokebrand genoemd heeft. 1 Queyrat, waarbij zij uitgenoodigd werd des anderen daags Maandag, voor hem te verschijnen. Ikbij een rechter van instructie 1" riep de brave vrouw uit zonder zich rekenschap te geven van hetgeen de magistraat van haar wilde ver nemen. »Ik I die nooit verwikkelingen met de politie heb gehad I Wat beteekent dat Als men haar eens, haar, de huisbewaarster, beschuldigen ging van den moord op haar huurder. Juist had zij in een oude wollen kous in den stroozak van haar bed een aardig rond sommetje verborgen. Als men eens op de verdenking kwam dat dit geld voortsproot uit den diefstal bij René Bernard! Als men haar eens op het vochtig stroo der kerkerholen sleepen ging 1 Die gedachte joeg haar een koude rilling over den rug. Toen zij het vertrek binnentrad, waar de rech ter van instructie volgens zijn gewoonte van de lengte in de breedte op en neer wandelde, maakte zij een mooie referentie op de oude wijze door de knieën te buigen en in haar kleed te knijpen. «Zijt gij de bewaarster van het huis, waarin mijnheer René Bernard vermoord is geworden vroeg Queyrat op drogen toon, terwijl hij haar gelaatstrekken opnam «Ja, mijnheer, om u te dienen." «Sinds hoelang zijt gij als concierge aan dit huis «Sinds vijf-en-twintig jaar, mijnheer de rechter, en nooit heeft iemand iets over mijn bediening te klagen gehad." «Gij hebt dus mijnheer René Bernard de wo- Ook de „Neue Preusisisidhia Koroesporodlenzdeelt me-de, dat SietgUiund Münz, die algemeen ate een ernstig journalist beschouwd wordt, de schrijver van het artikel1 iis. Münz beeft prins Bül'ow her haaldelijk op Noi'derney bezocht en dan de ge sprekken in de „Neuie. Freie Pressfe" «>penbaar gemaakt. i Aan de «Daily Chronicle" wordt uit Brussel geseind, dat de Belgische militaire overheid zou verklaard hebben, dat zij zekere maatregelen moet treffen, om in geval van een oorlog tusschen Duitschland en Frankrijk niet overrompeld te worden. Daarom worden plannen uitgewerkt voor een snelle mobilisatie. De forte aan de Maas en bij Namen worden ten deele nieuw gewapend en de bezettingen versterkt, maar de genie-offici- ren van de reserve zijn nog niet, zooals men ge zegd heeft opgeroepen. De minister van oorlog staat op het punt de grensvestingen te gaan in- specteeren. De jaarlijksche manoeuvres zijn af gelast. NOORWEGEN. Volgens een telegram uit Kristiania aan het «Berliner Tageblatt", zijn de muiterijen in het Noorsche leger, waarvan wij gisteren melding maakten, geen uitzondering. Ook in Gardanoem het grootste oefenterrein in Noorwegen, hebben 100 dragonders een sergeant, die in arrest zat, in het donker met geweld bevrijd. De sergeant vond de straf echter rechtvaardig en ging niet mede Daarop gingen de muiters uiteen. De comman dant van de wacht werd bij die gelegenheid door een steenworp gewond. De Noorsche bladen eischen een streng optreden tegen de muiters. ENGELAND. Het bestuur van den Grooten Oosterspoorweg beweert geen rechtstreeksche klachten van de ondergeschikten nopens de wederindienststelling der stakers ontvangen te hebben. Thomas, de sècretaris van het Verbond van Spoorwegperso neel, deswege gisteravond ondervraagd, verklaarde echter dat de toestand bij den Grooten Ooster spoorweg ernstig is. De stakingsgezinden willen toch onmiddellijk de werkstaking afkondigen, zon der het einde van de week af te wachten. Tho mas zeide, dat hij de voorstanders van een staking tracht te weerhouden een dergelijk besluit te nemen, maar de toestand is zeer moeilijk. Hij heeft gistermiddag.getrachtde Spoorwegcommissie over te halen aan te hooren hetgeen hij over die quaestie te zeggen had, maar de voorzitter ver klaarde, dat dit niet mogelijk was, als zijnde buiten de orde. Het vorenstaande, alsook de vrees voor faillisse menten, had op de beurs te Londen een zeer on- gunstigen invloed op de aandeelen der Engelsche spoorwegmaatschappijen. Alles was gister ge voelig lager, ondanks het feit dat de baissiers tot dekken overgingen. De Spoorwegcommissie heeft gister, naar aanleiding van de vele ingekomen klachten, be ning zien betrekken. In welk jaar is hii uw huur der geworden «In 1883." «En hoelang kent gij mijnheer Marchand «Hij woont in het huis sinds zijn huwelijk, dat is te zeggen al zes jaar." «Ontving mijnheer Bernard veel bezoek «Slechts enkele vrienden, altijd dezelfde, be zochten hem." «Kent gij hen bij naam «Mijnheer Victor Richemont, een man die too- neelstukken maakt, en een mijnheer Roland, die een uitvinder is." «Zijn zij bij mijnheer Bernard geweest, korten tijd vóór de misdaad «Hun laatste bezoek dateert van half Augustus." «En kwamen er veel menschen bij de Mar- chand's „Neen. De vader van mevrouw Marchand komt regelmatig elke week bij zijn kinderen dineeren. Vijf of zes heeren, onder wie mijnheer Maurits Belcoq en mijuheer Louis Talbot; de schilders mijnheer Pepin en mijnheer Carmeloten dames en jongejuffrouwen, vriendinnen van mevrouw Marchand, komen ten zijnent bijeen elkeu Vrij dagavond gedurende den winter, van November af. Sinds de maand Augustus is er niemand meer in het huis geweest dan de schoonvader."

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1