iealaad. Koninginnedag. Verspreide berichte». Stads- en Gewestelijk Nieuws. aantal" automobielen beschikt, en dat in het ge heel slechts een tweedekker ten dienste staat. De toon op de beurs was gister wel een wei nig gedrukt door de zenuwachtige stemming maar te Brussel viel er weinig van te merken. Er was een lichte rijzing in de Belgische renten en de aandeelen der Nationale Bank bleven con stant. Heel wat gerustheid blijft het wekken, dat de koning naar Baden is vertrokken, waar hij rustig aan Alpenisme doet. Het is onaanneembaar, dat hij het land zou verlaten, indien de toestand hier de minste reden tot bezorgdheid moest geven. ENGELAND. Tengevolge van de bemiddeling van den minis ter van handel, zijn de geschillen tusschen het bestuur van den Grooten Oosterspoorweg en de ondergeschikten, die den arbeid wilden neerleggen, gistermiddag bijgelegd. Thomas, de secretaris van den Bond van spoor wegpersoneel, laat in den middag deswege onder vraagd, verklaarde, dat het bestuur van den Grooten Oosterspoorweg den minister van handel heeft beloofd, dat de ontslagen spoorwegbeambten weder zullen in dienst genomen worden volgens het vredesverdrag, terwijl de kennisgevingen, waarbij eenige ondergeschikten werden overge plaatst, onmiddellijk zijn ingetrokken. Hiermede is het gevaar voor een staking bij den Grooten Oosterspoorweg uit den weg geruimd. Daar de vorenbedoelde schikking op het einde der beurs nog niet bekend was, is de koers der Engel- sche spoorwegaandeelen nog meer gedaald. De slotkoersen waren echter eenigszins beter. SPANJE. In den loop der gister gehouden vergadering van den Spaanschen ministerraad, die zich met name heeft bezig gehouden met de onderhande Üngen in zake Marokko, bracht Canalejas verslag uit over hetgeen de Spaansche diplomatie ten deze verricht heeft. Hij sprak de hoop uit, de rechten'van Spanje door de bij de Marokkaansche aangelegenheden belanghebbende naties geëerbie digd te zullen zien. Hij zeide verder vertrouwen te stellen in een snelle en bevredigende oplossing. De onderhandelingen over Santa Cruz la Menhor worden thans voortgezet. Hij betoogde de nood zakelijkheid om voor het einde van September dat gedeelte van de Marokkaansche kust te be zetten. - Kardinaal Vincenzo Vannutelli heeft zich begeven naar Namen, waar hij eenige dagen gastvrijheid zal genieten. Z.Em. wil ook de Litur gische Week te Leuven bijwonen. Koninginnedag. Koninginnedag was gisteren te Apeldoorn met buitengewoon goed weer begunstigd. Om tien uur 's morgens werd door een zang- vereeniging onder leiding van den heer Henri Stokhuijzen een aubade gebracht aan H. M. de Koningin op het cour d' honneur. De Koninklijke Familie met de Koningin-Moe der hoorden den zang aan, die door de «Harmonie" werd geaccompagneerd. H. M. dankte den heer Stokhuijzen voor de hulde, haar gebracht. Om elf uur trokken circa vijfduizend schoolkin deren in optocht van het Oranjepark naar het feestterrein. De middag werd geheel in beslag genomen door volks- en kinderspelen, afgewisseld door concerten. Om twee uur verscheen de Kon. Familie op het terrein. De hooge bezoekers werden door het comité verwelkomd en vervolgens rondgeleid. De dag werd door een bal-champêtre en een groot vuurwerk besloten. Ten paleize Het Loo had een galamaaltijd plaats, die door de stafmuziek van het achtste regiment infanterie te Arnhem, werd opgeluisterd. Vaste brug over de Waal b\j Nijmegen. Naar de «Maasb" uit goede bron verneemt, is op de Staatsbegrooting voor het volgend dienst jaar een bedrag uitgetrokken voor eene overbrug ging van de Waal bij Nijmegen. PORTUGAL. Aan Chagas is opgedragen het kabinet samen te stellen hedenmiddag heeft hij vergeefs gepoogd Costa over te halen hem te helpen om een ge mengd ministerie uit het blok der Costisten te vormen, ten einde de eenheid in de republikein- sche partij te behouden. Heden zal, ingeval van mislukking, Chagas gedwongen zijn een parlemen tair of blokministerie te vormen. PERZIë. Aan de «Times" wordt uit Teheran gemeld, dat de regeeringstroepen op de legermacht van den vroegeren Sjah drie beslissende overwinningen behaald zouden hebben, waarvan een overwinning, Zaterdag bij Firoeskoek bevochten, de voornaam- was. De regeeringstroepen moeten toen de ber- gengte hernomen hebben, die de troepen van den oud-Sjah Vrijdag stormenderhand bezet hadden. De laatsten verloren honderd man aan gesneuvel den, twee kanonnen, driehonderd geweren en vele gevangenen. Van dezen zijn er 54 te Teheran aangekomen. JAPAN. De «Times" wijdt een hoofdartikel aan de Jongste hartelijke briefwisseling tusschen den Kei. zer van Japan en den Tsaar. Het blad schrijft dat de vrienden van beide naties met oprechte voldoening van een en ander zullen hebben ken nis genomen. Die Russisch-Japansche vriendschaps betuigingen zijn dubbel welkom op een tijdstip waarop zelf overtuigde pessimisten moeten toege ven dat de atmosfeer der Europeesche politiek wat zwoel en drukkend is. Engeland mag met blijdschap het groote feit constateeren dat het laatste geschil tusschen de vijanden van Tsoesima en Moekden op bevredigende wijze opgelost is en dat hun vriendschap een werkelijke waarborg is voor den wereldvrede. De «Times" gaat dan het verloop der jongste geschillen na en besluit met de opmerking, dat het uitlokken van een oorlog het werk van weken of dagen is, maar dat het wegnemen der gevolgen het werk van jaren is, zelfs nadat de vrede is geteekend. De Duitsche ingenieur Richter is terecht. Bij de aankomst in Saloniki werd de trein, waar in Richter zich bevond, letterlijk bestormd. Rich ter hield tot de hem omringeude journalicten een korte toespraak, waarin hij zeide, dat hij te uit geput was om, wien ook, een interview toe te staan. Hij had alleen behoefte om eenige dagen uit te rusten. Naar een telegram uit Weenen meedeelt sprong in een mijn bij Gottweig een mijn, die met 2| kilo dynamiet was gevuld, te vroeg. Door in stortende steenmassa's werden 18 arbeiders be graven 4 zijn er reeds dood naar boven gebracht- De anderen zijn meer of minder ernstig gekwetst. De Turksche troonopvolger is te Berlijn aan- gekomep en door den keizer ontvangen. Staatbegrooting 1912. De ontwerp-begrootingen voor den Staatsdienst 1912 hebben deze week den Raad van State ver laten ter aanbieding aan de Staten-Generaal. Staatscommissie over de werkloosheid. Naar wij vernemen is de Staatscommissie over de werkloosheid nagenoeg gereed met haar rapport. Naast haar algemeen onderzoek in den lande heeft de commissie nog een meer uitgebreide en quête noodig geoordeeld voor sommige als typen te beschouwen gemeenten, voor welk onderzoek afzonderlijke enqueteurs werden aangezocht. In tegenstelling met degenen, die der Staats commissie voor den middenstand hunne mede werking verleenen, ontvangen de bovenbedoelde assitenten van de werkloosheidcommissie geen honorarium, hetgeen weliswaar niet op de be trouwbaarheid, doch op de uitgebreid van het onderzoek waarschijnlijk niet zonder invloed zal zijn. (Hbl.) De Engelsch-Duitsche expres. Naar het »Hbl" meldt, wordt op 8 September te Scheveningen eene conferentie gehouden van afgevaardigden van Engelsche, Duitsche en Ne- derlasdsche spoorwegdirecties, ter bespreking van de dienstregeling der op de Hoek van Holland en Vlissinger-routen aansluitende Noord-Duitsche ex- prestreinen. 9 September maken de afgevaardig den een uitstapje naar Hoek van Holland, alwaar na bezichtiging van het station en een der booten aldaar, den deelnemers een lunch wordt aange boden. De electrische tram te Leiden. Gistermiddag half vier is in Zomerzorg «offi cieus" de exploitatie der electrische tram in de gemeente Leiden ingewijd. De officieele opening heeft later in September plaats, als het traject LeidenKatwijk in gebruik wordt genomen. Een aantal raadsleden en andere genoodigden waren bijeen en werden alleerst toegesproken door den directeur der N. Z. H. T., jhr. mr. van der Wijck, die B. en W. van Leiden alsmede den raad dank zegde voor hunne medewerking bij 'ttot stand brengen der electrische. 't Resultaat is dat Leiden een tram bezit, waarop vele groote gemeenten jaloersch kunnen zijn. De loco-burgemeester, wethouder Van Hamel, beantwoordde den spreker en eindigde met den wensch dat de N Z. H. T. steeds mocht werk zaam zijn tot bevordering van 't verkeer en den bloei van Leiden. Daarna maakten de aanwezigen met een drietal trams een tocht naar de remise aan den Hoogen Rijndijk, waar verschillende apparaten werden gedemonstreerd, en daarop ging het naar Oegstgeest, waar men in de gelegenheid werd gesteld de bijzonder geconstrueerde wagens te bezichtigen voor de weldra te openen lijn LeidenHaarlem. Hiermede was de excursie af- geloopen. Hedenochtend te 6.05 begint de geregelde exploitatie van den tramdienst in Leiden. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 1 Sept. 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 771.0 te Breslau. Laagste barometerstand 735.6 te Seydisfjord. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matigen zuidwestelijken tot zuidelijken wind, licht tot halfbewolkt, waarschijnlijk droog weer zelfde temperatuur. II. (Slot.) Bloemencorso. Omstreek 10^ uur had een talrijke menigte kijklustigen zich geschaard langs de straten in den omtrek van den Doele, van waaruit de deelnemers aan het bloemencorso zouden vertrekken. Op straat heerscbte overal een gezellige drukte ritsen feestvierenden, in blij-opgewekte stemming, dansend en hossendkinderen met oranje sjer pen getooid en nationale vlaggen in de hand, vroolijk oranje-liederen zingend. 'tVVas tegen elven toen deelnemers en -neem- sters aan het bloemencorso van den Doele ver trokken. Dit jaar was het geen buitengewoon groote stoet, maar toch zeer belangwekkend. Behalve een flink getal alleen rijdende personen op met bloemen getooide fietsen, waren er eenige zeer aardige groepen te zien. Wij zagen een kermiswagen met een troep zigeunerinnen, een sierlijken zwaan, een leuk uit gedachte vliegmachine, een tweetal fraaie fantasie- groepen-vijf meisjes, wier rijwielen met geurige lila-bloemen getooid, teere lila-linten droegen, welke in zwierigen boog aan elkander verbonden waren. De stoet, die vergezeld was door klaroen-blazers in Oud-Hollandsche kleederdracht, trok natuurlijk veel bekijks. De volgende straten werden op den eersten rit door de stad gepasseerd Doele, Spoelingbrug, Boterstraat, Groote Markt, Lange Kerkstraat, Emmaplein, Singel, Emmastraat, Overschiesche- straat, Stationsplein, Singel, Emmaplein, Broers- vest, Hoogstraat, Korte Dam, Dam, Vlaardinger- straat, Korte Haven Z.Z., Lange Haven W.Z., Appelmarkt, Hoogstraat, Koemarkt, Gerrit Ver- boonstraat, Tuinlaan, Hoofdstraat, Brouwerstraat, Dwarsstraat, Ploegstraat, Pernisschestraat, Maas- dams'chestraat, Nieuwe Maasstraat, Beijerlandsche- staat, Leliestraat, Dwarsstraat Hagastraat, Nieuwe Haven, Lange Nieuwstraat, Oranjestraat, Nieuwe Haven, Schoolstraat, Nassaustraat, Westerkade, Warande, St. Liduinastraat, Fabristraat, West- frankelandsche laan, Nieuwe Haven, Oranjestraat, Gerrit Verboonstraat, Koemarkt, Broersvest, Hee renpad, Broersveld, Oostmolenplein, Broersvest, Noordvest, Doele. In den namiddag om 5 uur deed de stoet nog een tweeden ommegang, waarbij door de volgende straten werd gereden Doele, Spoelingbrug, Overschiesche straat, Sta tionsplein, Singel, Emmaplein, Lange Kerkstraat, Groote Markt, Hoogstraat, Koemarkt, Gerrit Ver boonstraat, Tuinlaan, Hoofdstraat, Brouwerstraat, Dwarsstraat, Hagastraat, Nieuwe Haven, Lange Nieuwstraat, Oranjestraat, Nieuwe Haven, School straat, Nassaustraat, Westerkade, Warande, St. Liduinastraat, Nieuwe Haven, Oranjestraat, Gerrit Verboonstraat, Koemarkt, Broersvest, Noordvest, Doele. De Jury heeft in deze afdeeling de volgende bekroningen toegekend le Afd. Alleen rijdende personen, op bloemen versierde rijwielen, al of niet gecostumeerd. le Prijs f20.-, 2e Prijs f 10 3e Prijs f5.-, 4e Prijs f2.50. le pr. Thijs Jurgens, 2e pr. mej. Akkermans, 3e pr. mej. Bos, 4e pr. de heer Stokhof. 2e Afd. Groepen personen op met bloemen ver sierde rijwielen, al of niet gecostumeerd. le Prijs f30.—, 2e Prijs f20.—, 3e Prjjs f15.—4e Prijs f10. le pr. Lila-groep, 2e pr. rose groep, 3e pr. rood, wit en blauw-groep. 3e Afd. Gecostumeerde personen op met bloe men versierde rijwielen. le Priis f152p Prijs H0._, 3e Prijs f7.50, 4„X Prijs f2 50. le pr. aan de zigeunergroep. 4e Afd. Personen op met bloemen versierde rij wielen, onder wie twee kunstvoorwerpen zullen worden verloot. Bets Jurgens en Dina Montfoort. Vliegmachine, bestuurder de heer Hamerslag, voor geen der bovenstaande groepen in aanmer king komende, ontving een consolatieprijs van f 10. Carrillo nbespeling: In het feestgewoel op een dag als gister wordt vaak te weinig aandacht geschonken aan de inte ressante bespeling van het carillon van den Groote kerktoren. Om 11 uur en 3 uur heeft de volijverige heer Textor op verdienstelijke wijze verschillende num. mers uitgevoerd. De jongste restauratie is het klokkenspel van onzen ouden St. Janstoren zeer ten goede gekomen. Iedereen, die aandachtig de carillonbespeling heeft gevolgd, zal moeten toegeven, dat het caril lon thans veel welluidender klonk dan vroeger. De Tobbenwedstrijd jn de Westerhaven werd door een ontzaglijke menigte bijgewoond. Aan alle kanten stond de Westerhaven zwart van de menschen. Alleen zij, die vlak aan den waterkant stonden of zich op ledige vaten, op de in de haven liggende schepen, ofwel op een der bovenverdiepingen der aldaar gelegen panden een plaatsje hadden weten te be machtigen, konden iets van dezen tobbenwedstrijd zien. Het leek overigens een gevaarlijk spel, waaraan slechts geoefende zwemmers konden deelnemen. De uitslag van dezen wedstrijd luidt aldus: Ie prijs de heer Stahlie1 zilveren horloge. 2e Noordergraaf1 zilv. horlogekett. 3e 4e 5e s 6e AponI kist sigaren. Saai 1 meerschuimen pijp. Oranjekist sigaren. Krommenhoek kist sigaren. Sportfeest. Ten 2 ure namen de feestelijkheden op het terrein der S. V. V., nabij de kaarsenfabriek «Apollo", een aanvang. De gymnastiek-vereeniging «T.H.O.R.", welke mede aan de op genoemd terrein georganiseerde wedstrijden zou deelnemen, was reeds omstreeks 1 uur van het Gymnastieklokaal aan den Buiten havenweg, begeleid door het Harmonie-orkest «St. Ambrosius", na een Wandeloptocht door de stad te hebben gemaakt, naar het terrein der S. V. V. vertrokken. Van 2 3 uur had een voetbalwedstrijd plaats tusschen »S. V. V. I" en «Hermes." De uitslag was: 10 in het voordeel van »S. V. V." Van 2 3 uur gaf „T.H.O.R" een gymnastiek- uitvoeiing, waarna een hindernis wedstrijd plaats had. Bij den hinderniswedstrijd werden de volgende prijzen behaald le pr. van Gefïeren, 2e pr. v. Dijk, 3e pr. Jan Vervoort, 4e pr. M. v. Wamelen, 5e pr. Kooiman. Van 4—5 uur werd een voetbalmatch gehouden tusschen »S. V. V. II" en «Geel-Zwart". Deze wedstrijd werd gewonnen door «S. V. V. II" met 20. Het Japansch vuurwerk, hetwelk tijdens de feestelijkheden te aanschouwen werd gegeven, werd met veel aandacht gadegeslagen. Van 2 5 uur werden de volgende kinderspelen gegeven Deelnemers. le. Meisjes 810 jaar Balgooien, 40 2e. 810 Balanceerspel, 40 6e. 1113 Koordknippen, 40 ^e- 1113 Hoepelspringen, 40 5e. Jongens 8—10 Driebeenhardloop, 60 6e. 8 10 Hoepelwedstrijd 40 7e. 1113 Zakloopen, 40 6e. 1113 Wedl. met Hindernis. 40 Een zeer talrijk publiek woonde de feestelijk heden op het terrein der S. V. V., waar een zeer geanimeerde stemming heerschte, bij. De gecostumeerde kinderoptocht, onder leiding van den heer W. Vrijland, trok ten 4 ure andermaal door de stad. Ook ditmaal werden de jeugdige deelnemers aan den optocht luide toegejuicht. Een Schiedamsch Oranjefeest zonder vader Vrijland s kinderen op het programma is niet denkbaar. Voor het volk heeft dit programmanummer dan ook steeds iets aantrekkelijks. Concert. Het Stedelijk Muziekkorps, directeur de heer C. K. L. Burgdorfler, gaf ten 6V2 uur een concert op de Broersvest, ten aanhoore van een enorme menschenmassa. De Gondelvaart. Het slotnummer van het feestprogram, de gondelvaart, blijkt steeds een zeer gewild num mer te zijn, zoodat t, hoewel meermalen her haald, blijkbaar steeds met veel genoegen genoten wordt. Reeds lang voor het uur waarop de gondel vaart een aanvang zou nemen, bewoog zich eene talrijke menigte in de richting van de havens die ze op haren tocht passeeren zou. Nabij het vlot aan het eind van de Nieuwe Haven bij den Vlaardingerdijk werd de gondeltocht samenge steld. Voorop ging het keurige salonjacht «Gusto", door de firma Smulders daartoe welwillend be schikbaar gesteld, met vlaggen en wimpels ver sierd en a giorno verlicht. Daarop volgde een tweetal vletten met sparregroen versierd en resp. met illumineerglaasjes en a giorno verlicht waarop achtereenvolgens het harmonieorkest «St. Ambrosius" en het muziekkorps «Gusto" van de firma Smulders hadden plaats genomen en ten slotte nog een zestal vaartuigen van particulieren, met vetglaasjes verlicht, die in verschillenden zeer uiteenloopenden vorm, bijzonder de aandacht trokken. Onder deze vaartuigen, die naar de prijzen voor de mooiste versiering en verlichting dongen, werden bijzonder opgemerkt die in den verm van een zwaan en de Spaansche galjoot, met fijne bloemen versierd en met bijbehoorende vlaggen zeer eigenaardig getooid door de heeren Osephius en Seijkens in de vaart gebracht. Zoo samengesteld ging de tocht omstreeks kwart over acht vanaf de Nieuwe Haven bij den Vlaardingerdijk door de Oranje voet- en rijbrug en door de Varkenssluis naar de Buitenhaven* Ditmaal werd direct die haven ingegaan, zonder eerst de Voorhaven in te slaan en daar te keeren, en werd vervolgens, de Koemarkt- en Appel- marktbrug passeerend, de Korte Haven ingegaan, waar gekeerd werd, om vervolgens, weer den afgelegden weg terug gaand, nabij het vlot in de Nieuwe Haven bij den Vlaardingerdijk te meeren, waar de vaart omstreeks half elf eindigde. Door duizenden nagestaard, was deze vaarteen prachtig schouwspel zoowel voor de toeschouwers aan den wal als voor de tochtgenooten aan boord voor de laatsten vooral wanneer bij draaiende richting de geheele lichtfiotilje zichtbaar werd. Vooral ook wanneer de schitterende Bengaalsche verlichting, zoowel van de vaartuigen der flotilje als van de panden aan den wal ontstoken, die talloozen koppen aan den wal deed zien, was 't van de vaartuigen een prachtig schouwspel. In de

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2