Ingezonden. Posterijen en Telegrafie. TELEGRAMMEN. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Scheepvaart. Yisscherlj-bericliten. Mandeis benemen. tuinen aan gene zijde van de Oranjebrug maakte de Bengaalsche verlichting daar ontstoken een fantastisch, verrassend effect. De bewoners van enkele buurten en huizen aan de haven grenzend, hadden giorno-verlichting aangebracht en deden luide hun enthousisme blijken. Ook op het laatste gedeelte van den tocht, door Buiten- en Lange Haven, heerschte overal een geestdriftige stemming, blijkbaar ook door het feestlicht dat velen eenige oogenblikken van hunne panden ontstoken. De muziekkorpsen hadden een zware taak. Bijna aanhoudend werd muziek gegeven. Door tal van welgekozen, ook enkele vroolijke nummers, te veel om te noemen, wisten zij voortdurend de goede stemming er in te houden, die zich trou wens zoowel aan boord als van den wal overdui delijk deed kennen. De geheele tocht verliep in de beste orde en werd tot aller tevredenheid vol bracht. De volgende prijzen werden voor de particuliere deelnemers aan den gondeltocht toegekend le pr., f50, Ver. D. V. V.; 2e pr., f35, den heeren Seij- kens en Osepljius3e pr., f25, den heer W« C. Leenmans; 4e pr., f15, den heer en mej. Van Zuuren, 5e pr., f10, den heer Bosselaar 6e pr., f 5, den heer Van Zutphen. De Prijsuitreiking. Na afloop van de gondelvaart begaven de meeste deelnemers zich naar de zaal van «Musis Sacrum", waar de uitreiking van alle prijzen, uitgezonderd die der kinderspelen, zou plaats hebben. De zaal was daartoe met wimpeltjes in de nationale en oranjekleuren versierd. Nadat het harmonie-orkest «St. Ambrosius", op het podium gezeten, de Volksliederen onder eer biedige deelneming had doen hooren, deed de voorzitter der Oranje-Vereeniging, de heer F. J. Smit, alvorens tot de uitdeeling der prijzen over te gaan, mededeeling van het telegram dat namens de Oranje-Vereeniging aan de verjarende Vorstin Was verzonden en het danktelegram dat in ant woord daarop ontvangen was. Het eerste werd reeds door ons vermeldhet laatste luidde als volgt Hare Majesteit de Koningin dankt U allen voor aangeboden gelukwenschen. Ad. Van Tuyl. Na deze mededeeling, met fanfares begroet, zeide de heer Smit dat hij met eenigen schroom enkele woorden ging spreken. Deze dag had toch zulk een bijzonder verloop, zulk een verblijdend resultaat gehadmaar men wist toch over 't ge heel niet hoeveel moeite en zorgen aan zoo voor bereiding van zoo'n dag verbonden zijn. Hulde en dank bracht voorz. dan allereerst aan de burgerij Van Schiedam, die zoo waardig feest had gevierd de enkele zwarte vlekjes die zijn opgemerkt, willen wij. nog achten van buiten te zijn geko men. Het Oranjefeest blijkt in Schiedam zoo mgeburgerd, dat Schiedam zonder Oranjefeest niet meer kan bestaan. Dank brengt voorz. ook vooral aan allen die tot de feesten hebben medegewerkt) de leden van het bestuur der vereeniging, waarvan er zijn die gewerkt, gearbeid en gezwoegd hebben, zooals zij het heele jaar in hun zaak niet hebben gedaan. Daardoor zijn de feestelijkheden ook onder bijzondere medewerking van het weer zoo Uitnemend geslaagd. Bijzohderen dank brengt v°orz. daarna nog aan de leden der jury, die hun tang niet gemakkelijke taak zóo hebben volbracht, dat hunne uitspraak zeker tot aller tevredenheid 2al zijn. Daarna werd tot de uitreiking der prij zen overgegaan. Voor de uitreiking der prijzen van de gondel- Vaart deelde de heer D. C. Kok mede, dat de Jury ter beoordeeling van dit slotnummer 'tover f geheel zóo schitterend had gevonden, dat ze §emeend had aan alle deelnemers een priis te uaoeten toekennen. Daarom waren in overleg met bet comité sommige prijzen verhoogd, terwijl eukele consolatieprijzen werden toegekend. De voorzitter dankte ten slotte allen voor hunne medewerking en deed een beroep op aller mede werking voor het volgend jaar, waarna nog eenige leesttonen werden gehoord en men vervolgens in be meest opgewekte stemming scheidde. Öet Oranjefeest is aldus in Schiedam weder Waardig en opgewekt gevierd en heeft van de t'aditioneele Oranjeliefde in Schiedams aloude veste weder een schitterend getuigenis afgelegd. •'kun H. M. de Koningin is gister het volgende telegram verzonden ^Het gemeentebestuur van Schiedam biedt U ZlJU eerbiedige gelukwenschen aan. Honnerlage Grete, Burgemeester." 'bet antwoord-telegram luidde Dare Majesteit dankt U allen voor aangeboden Selukwenschen. Adjudant Van Tuyl. N n >a afloop van de koraal muziek en zanguitvoering up de Groote Markt werd gister-ochtend door et Stedelijk Muziekkorps en Vrijland's kinder- 'aar nog een bezoek gebracht aan het Stedelijk mekenhi Weini tuis en genoten aldus de zieken ook een nig van het feest, dat gisteren zoovelen ver- b'ijdde Schoolhoofden. e<len-ochtend werd de heer C. Ruiter, in ^egenwoordigheid van verschillende autoriteiten, oud-hoofd der school, den heer v. d. Hout, en do '^e lei^eu ber commissie van toez. op het L. O., °r den heer J. Bitter, voorzitter van genoemde missie, met een toespraak geinstalleerd als b van school H. In school E had de installatie plaats van den heer J. A. v. d. Poel, als hoofd van genoemde school, nadat door den wethouder van Onderwijs, den heer T. S. Goslinga, allereerst den heer Martens, het tegenwoordig hoofd van school E., was toegesproken. De heer M. Martens, die overgeplaatst is naai school G sprak na den wethouder van Onderwijs. Vervolgens voerde nog namens de onderwijzers de heer L. Krullaars het woord. Ook de heer J. A. v. d. Poel en het lid van de Comm. v. toez. op het L. O., de heer A. L. Boot, spraken hierna nog een kort woord. Spaarbank Schiedam. Ontvangen in de maand Aug. 1911 f28011, 43 nieuwe deelnemers ingeschreven. Uitbetaald in de maand Juli f27342,01 7 25 deelnemers geh. afgeschreven. De Koninginnedag. De dag van gisteren was over 't geheel zeer rumoerig, meer dan vorige jaren. Vooral in den namiddag hadden hier en daar woordenwisselingen en vechtpartijen plaats, waarbij klappen en ver wondingen werden opgeloopen, zoodat de politie verschillende malen moest optreden. Om de orde te herstellen moesten van tijd tot tijd personen 'n bewaring worden gesteld. In de Zalmstraat sprong een perscon, vermoe delijk niet in normalen toestand, uit het zolder raam van zijne woning om hen die hem van af de straat tartten, te lijf te gaan. De omstandigheid, dat alles zich op éen dag concentreert, schijnt sommigen, die dien dag eens geheel uit willen zijn, te verleiden tot eene brooddronkenheid, welke inderdaad ten zeerste moet betreurd worden. Gister-avond 10 ure brak aan het Broersveld in den winkel van den heer Schellevis bij een vechtpartij naar men meent, doordat een persoon er tegen aan werd gedrukt een groote spiegelruit, zoodat die van onder tot boven werdt gebarsten. De vermoedelijke dader werd in bewaring ge steld en wordt daarin voorloopig gehouden. Het onderzoek wordt voortgezet. UIT VLAARDINGER.AMBACHT. De gemeenteraad zal in openbare vergadering bijeenkomen op Dinsdag 5 September a.s., des voormiddags te 10 uur. Op de agenda komt o.m. voor installatie nieuw- gekozen raadsleden. UIT DELFT. Ter eere van Iioninginne-dag werd hier in het vroege ochtenduur een omgaande reveille gehou den, waarna het carillon van den Nieuwekerktoren vaderlandsche liederen deed hooren. Van tien tot twaalf uur maakten 1200 kinderen uit verschil lende buurten, allen rijkelijk getooid met oranje, een wandeling door de stad. In den namiddag ging een optocht rond, voorstellende enkele be drijven en overigens samengesteld uit besturen van tal van vereenigingen. En in den avond werd door een twaalftal gondels, alle rijkelijk verlicht, een vaart langs de stad gemaakt. Vooral dit laatste No. van het programma kwam in onze schilderachtige stad weer mooi tot zijn recht. Het bestuur van Oranjedag vereenigde in den laten avond leden en deelnemers aan de gondel vaart bij een concert in de Doelen. DIT ROTTERDAM. Een aan den Bermweg wonend landbouwer zag gistermorgen ruim 10 uren plotseling vlammetjes spelen langs een houten schietscherm of travers, op de schietbaan van het Korps Koninklijke Scherpschutters aan den Bermweg no. 201. De adjudant-opzichter, de heer C. Bruijnzeel werd dadelijk gewaarschuwd. Met de hulp van een koporaal en een paar soldaten, die op de schietbaan aanwezig waren en krachtig bijge staan door eenige boerenarbeiders, trachtte men tevergeefs het vuur te blusschen. Inmiddels had men de handen aan het werk geslagen om de ammunitie, die door het vuur bedreigd werd, in veiligheid te brengen. Men slaagde er in 34 kisten> tezamen 47.000 scherpe patronen bevattende, buiten het bereik van het vuur te brengen, als mede een vat olie. In die bedrijven breidde de brand zich steeds uit en taste ook een houten loods, achter de schiethal geplaatst, en een tweede travers aan. Deze traversen zijn van hout opgetrokken en van binnen met grint gevuld. In de houten loods waren opgeslagen 7U00 scherpe patronen en een 25.000 ledige hulzen alsmede de winterprovisie van den heer Bruijnzeel. In dien tusschentijd was de brandmeester, de heer N. van Velzen, met spuit 4 uitgerukt, spoedig gevolgd door de spuiten 5 en en 2 en automobiel-stoomspuit, die allen in dienst gesteld werden en onder de algemeene leiding van den hoofdman, den heer G. van Sillevoldt Gzn.> den ebrand bluschten. Tijdens deze blussching was het of er op de schietbaan een vuurgevecht gehouden en er geregeld geschoten werd. Dit werd veroorzaakt door het achtereenvolgens ontploffen van de 7000 scherpe patronen, die in de nu in volle vlam staande loods opgeslagen waren. On gelukken zijn hierbij niet gebeurd. Het gebouw en de schiethal heeft men kunnen behouden, maar de vlak daarachter gelegen loods en twee tr aversen zijn door het vuur vernield. De schietbaan der gemeente, grenzende aan die van het Korps Koninklijke Scherpschutters, kreeg ook geen schade.Tell |uren was men den brand meester. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Dinsdag 5 Sept. 2 u. Gemeenteraad. Woensdags 24 u. Stedelijk Museum. Doeleplein- Mijnheer de Redacteur, Mag ik U verzoeken het onderstaande in Uw Blad van heden op te nemen. Hoogachtend, H. A. M. Roelants. Adresboek van Schiedam. De copy van de alfabetische naamlijst van in gezetenen, zoomede die van de alfabetische lijst der str aten, voorkomende in het onlangs versche nen Adresboek, is, in afwijking van de vroegere uitgaven, in verband met de in 1910 vastgestelde Verordening op de legesgelden, mij tegen beta ling, persklaar door de Gemeente geleverd, en mag dus verondersteld worden beide lijsten aan billijke eischen voldoen. Uwe opmerking omtrent het ontbreken vaneen bepaalde categorie in de stratenlijst heeft mij ten zeerste verbaasd, en heb ik mij onmiddellijk tot het Gemeentebestuur gewend met verzoek om opheldering. Hoewel uit bovenstaande genoegzaam blijkt, dat mij een verwijt omtrent het ontbreken van namen niet kan treffen, wensch ik toch op te merken, dat de conclusie: «dus ligt het besluit voor de hand dat zij ditmaal opzettelijk zijn weggelaten", een insinuatie mag genoemd worden vol venijn, doch ook en dit is heel erg voor een Redactie hoogst onhandig. Wij meenen hierbij alleen te moeten opmerken, dat, al is het opzet hier niet aan den kant van den heer Roelants, de opzettelijke handeling, in welken zin dan ook bedoeld, blijkbaar niet is Red. uitgesloten. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor te Schiedam, en de daar onder ressorteerende hulppostkantoren werd ge durende de maand Aug. 1911, ingelegd f 13995.19, terugbetaald f 17467.10. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 8355. De Marokkaansche kwestie. PARIJS, 1 September. Een «Excelsior" tele gram uit Berlijn meldt, dat Von Bethmann-Holl- weg en Von Kiderlen-Wachter besloten de bespre king te aanvaarden en tegenover de Fransche voorstellen/geen «non possumus"te stellen, wanneer de compensaties door Frankrijk aan te bieden, onvoldoende worden geacht. PARIJS, 1 September. Een telegram uit Madrid aan de «Matin" meldt, dat Canalejas in een inter- vieuw verklaard heeft, dat Spanje weldra zal overgaan tot bezetting van Santa Cruz Mar de Puquena, ten zuiden van Agadir en Marokko. Canalejas gelooft, dat weldra een overeenstem ming zal tot stand komen tusschen Frankrijk en Duitschland. Brandstichting. Zooals men weet, is Maandag j.l. ongeveer 200 H.A. dennenbosch aan den Apeldoornschen weg ten Noorden van den Apeldoornschen weg door brand vernield. Bij de politie te Zwolle hebben zich nu drie landloopers aangemeld, die verklaarden dezen brand te hebben gesticht. Zij werden naar Arnhem overgebracht, ter beschikking van de justitie aldaar gesteld en in het huis van bewaring ojigesloten. H e t evenwicht van de vissehen. Twee Fransche gefleerden bobben in het laboratorium var Roscoff een aantal' proeven genomen om hef evenwicht van de vissdbeji te Bestadeeren. Deze interessante proefnemingen hebben zij nu gepubliceerd. Het is tot nu toe nog niet vast gesteld kunnen worden, of de houding van de visch in het water een gevolg is van een statisch oi een dynamisch evenwicht, d. w. z. of de vist'h zich alls een schip in het water rechtop houdt, waarbij haar houding te vergelijken is nuf die van een wielrijder, of dat zij slechts door een voortdurende spierinspanning haar nor male houding in het water kan bewaren. De meeste doode vissehen drijven met den buik naar Boven in het water, maar dit feit is geenszins voldoende om er een dynamisch evenwicht uit te bewijzen, daar deze houding ook aan door den dood teweeggebrachte innerlijk veranderin gen, ,ai?bijv. de ontwikkeling van gassen kan worden geweten. De beide Fransche geleerden met name Al- li aud en Vlés, hebben nu een reeks van proe ven genomen, waarbij zij levende vissehen in. het water eleetrisieercn. Daarbij bleek, dat. de vissehen, zoodra de stroom door 't water ging, zich omdraaiden en met den huik naar boven in het water dreven. Soms, als het soortelijk gewicht van de visch' kleiner was dan •lie van het water, zonk het geëjeehrisieierde dier lang zaam naar beneden. Zoodra de stroom ophield, nam de visch zijn normale houding weer aan. Dit kan alls belwijis dienen, dat de visch een voortdurende spierbeweging aanwendt om haar normale houding te bewaren. Zoodra de spie ren ophouden te werken, draait de visch cm en drijft, op dep rug in 't water. Geboren: 28 Aug. Jacobus Cornells Leendert, z. v. J. K. Dominicus en A. J. M. Gabel, Warande. 29. Alida Maria, d. v. E. Schoneveld en J. Ouwerkerk, Rhoonschestraat. Maria, d. v. C. van Ravens en J. van Eijk, Tuinstraat. 30. Alida, d. v. E. van Wielingen en A. Hibender, Maas straat. Jacob, z. v. J. Gille en J. Klinge, Ro- zerib. plein. Overleden: 29 Aug. Martinus Antonius Swartjes, oud 8 w. Viilastraat. Neeltje van der Voort, oud 62 j. en H mnd. Singel. Ondertrouwd: 30 Aug. J. H. Heetkamp, 24 j., en J. M. v. Dooren. 24 j. B. Lips, 21 j., en E. v. d. Harg, 22 j. H. J. Hersbach, 25 j., en C. F. Jansen, 20 j. J. A. W. Bonte, 24 j., en J. H. L. Schaap, 20 j. H. J. M. v. Litsen- burg, 27 j., en G. Koster, 22 j. G. v. d. Tak, 59 j., en H. J. M. Bakker, 47 j. Binnengekomen schepen. 31 Aug. z.s. «Democraat", A. de Jonge, van Gorinchem, om flesschen te laden voor Londen. Schiedam, 31 Aug. In de maand Augustus arriveerden te Schiedam 4 stoom- en 2 zeil schepen, tegen 6 stoomschepen, 2 zeelichters en 2 zeilschepen in dezelfde maand van 1910. Schiedam, 1 September. Binnen van de haring vangst de logger Sch. 394 «Emma", schipper A. Dijkhuizen, met 20 last, van de 2e reis. BEURS VAN SCHIEDAM, 1 Sept. 1911. Moutwijn. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. 28 Aug. f 40 per Hectoliter zonder fust en zonder belasting Namens de Commissie voor de noteering B. A. J. WITTKAMPF 29 Aug. 30 Aug. 1 Sept f 10 f 10 f 10 Bond van Distillateurs i 30 Aug. 10i/2 14';, 16— 2.—. 1 Sept. I0l/2 14'/, 16- 2.10 Graanspiritus Melasse-spiritus Ruwe spiritus Mei 65 647a M o u t w ij n Je never: Amsterdamsche proef.: Spoeling: Stemming op hedenkalm. Spiritus. 30 Aug. 1 Sept. f 15' a f 153/4 f 15i/2 a f 16. f I41/2 a f 143/i f 143 4 a f f 7i/2 a f 73/4 f7'/, a 1 78 PARIJS, 31 Aug. Spiritus vastper hectoliterper Aug. fr. 59 betaald, per Sept. fr. 59.50 dito, per 4 laatste md. fr. 59.25 a 59.50 per 3 md. van Oct.- fr. 58.75 betaald per 4 eerste md. fr. 59.75 dito. NEW-YORK, Mais: Western in loco. 31 Aug. 723/4 30 Aug. 721/2 CHICAGO, I 1 j j j Mai s Aug. Sept. Dec. 29 Aug. - 651/8 631/4 30 Aug. 641/2 621/4 Rogge traag. Loco 29 Aug. 84— 30 Aug. 85— VEEMARKT TE DELFT, 31 Aug. Heden waren de veeprijzen als volgtvette koeien 1ste kw. f200 a 310, dito 2de kw. f150 a f200 Kalf koeien 1ste kw. f200 a 290, dito 2de kw. 150 a 200, vaarkoeien 1ste kw. f140 a 210, dito 2de kw. f 090 a 140, vette kalveren 1ste kw'. f 70 a f 110, dito 2de kw. f40 a 70, vette schapen lste kw. f - a dito 2de kw. f a lam- schapen lste kw. f a dito 2de kw. f af. vette lammeren f 16 a 20.weilamme ren f a magere varkens f16 a 42; biggen f 7 a 15; nuchtere kalveren f5 a 26; paarden f50 a 150; stieren f a veulens f a rundvleesch 82, 76 en 70 c.. vet kalfs- vleesch f 1.10 fla f 0.90 c., schapenvleesch a c. lamsvleesch a calles per kilo. Op de veemarkt waren aangevoerd 272 runde ren, 2 paarden, 16 vette kalveren. 61 magere dito, 624 schapen of lammeren, 341 varkens, 745 biggen, 7 geiten of bokken Botermarkt te Delft. De prijzen der boter waren hedenle kw. 62, goede f70per '/4 vat van 40 kilo. Aanvoer pot. 351/8 en 52 16 vaten, wegende te zamen 7540 kilogram. VEEMARKT TE LONDEN, 31 Aug. Ter veemarkt zijn aangevoerd runderen Schapen en Lammeren 1000, Kalveren 5. Prij zen per steen Runderen a Schapen en Lammeren 3/4 5/4, Kalveren a Beurs yan Amsterdam. Vrijdag 1 Sept. Carren Steels 70<74Atchisons 104s/,Den vers 23'/,Eries 28r,/s Kansas gew. 287,Roc- ky's 25'/,; South Pac. 109'/4South Rails 261;/16 Unions 1671/,; Wabash Gr. Trunk gew.; Marine gew. Marine pref. Vorstelanden 170— Handelm. resconto A'dam Deli A'd. SerdangDeli- cultIirapoh Langk. A.—Medan N. Asahan 14- R'd Deli 475-. Kon. Petr. 421 Enim 195—- Perlak Sumpal 160Z. Perlak Prolongatie 2 (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 3