Binnenland. Stads- ea Gewestelijk Nieuws. Ingezonden Mededeeiingon. Trouwen zoowel als Mannen Gemengd Nieuws. de verhouding van de Katholieken tot de overige bevolking. Terwijl in 1871 van 1000 inwoners van Prui sen 649 Protestant en 336 Katholiek waren, be droeg die verhouding in 1910 618 voor de Pro testanten en 363 voor de Katholieken. De Protes tanten zijn dus met 31 op de duizend verminderd, de Katholieken met 27 toegenomen. In 1910 woonden in Pruisen 24.830.908 Pro testanten tegen 23.341.502 in 1905, 14.581.604 Katholieken tegen 13.352.444, 415.867 Joden tegen 409.501 en 236.840 menschen van andere gezind ten tegen 189.877 in het te voren genoemde jaar. De „Times" bevestigt het bericht, dat de in Engeland aangehouden schepen, de „Foam Queen" en de „Arizona", geenszins voor Por tugal! maar voor Zuid-Amerika bestemd waren. Bij de manoeuvres te Verdun heeft men het artillerie-vuur, dank zij de schriftelijke rap porten, die de vliegers boven het sehietterreim neerwierpen, zoo s.ne.' en nauwkeurig' kunnen richten, dat de bevelhebber over het 1ste Fran- sche legercorps tot de officieren van de artil lerie zeide: „Mijne heeren, denkt aa,n aezen dag. Hij getuigt van den grootsten vooruitgang, die sedert lang voor de schietwijz© van de artil lerie bereikt is." Onlangs is een bijzondere commissie be noemd, om net gebruik van vliegtuigen te be- studceren voor de verzekering van een snelle gemeenschap met districten van Belgisch Kongo waar nog gieene spoorwegen of wejgen zijn. De commissie heeft thans, naar de „Times" uit Brus sel verneemt, besloten de uitkomsten van proef nemingen, die in Frankrijk gaande zijn, af te wachten. Men zal' beproeven om een woestijn van ongeveer 1200 K.M. over te vliegen en op afstanden van 400 K.M. landings'stations meit in richtingen voor teregraiie zonder draad in tie richten. De vliegtuigen moeten drie reizigers en een betrekkelijk zware lading levensmiddelen, water, gereedschappen enz. kunnen meevoeren. Men hoopt den nieuwen (lichtdienst in 1912 te kunnen inrichten. De regeering heeft vonr- lbopig reeds een credict van 400,000 frs. toege staan. Eerste Kamerverkiezing. Door de benoeming van mr. dr. van Leeuwen tot commissaris van H. M. de Koningin in Noord- Holland, zal er een vacature komen voor de Eerste Kamer voor die provincie. Deze vacature komt echter pas wanneer mr. van Leeuwen aan Hare Majesteit zal hebben bericht het ambt van com missaris te willen aanvaarden. Tot nu toe geschiedde dit niet, meldt de Haarl. Ct., naar men meent om geen verkiezing voor Eerste Kamerlid noodig te maken, vóór de aan vaarding van het commissarisambt. Had mr. van Leeuwen zijn besluit dadelijk na de benoeming aan Hare Majesteit bekend gemaakt, dan hadden de Staten binnen een maand moeten zijn bijeen geroepen. Verwacht wordt, dat die verkiezing nu onge veer half October zal plaats vinden. Uitvoering Trekhondenwet. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft het volgende ter kennis gebracht van de commis sarissen der Koningin in de provinciën »Naar aanleiding van te mijner kennis gekomen verzoeken om inlichtingen heb ik de eer U.H.E.G. uit te noodigen het volgende onder de aandacht te brengen van den burgemeester in uw gewest. Waar in artikel 2 van het Koninklijk Besluit van 6 Februari 1911 (Staatsbl. no. 45) sprake is van een spoorstok, onder de hondenkar vastge maakt tusschen de twee uiteinden van de boomen, wordt naar mijne opvatting bedoeld, dat de spoor stok op de aangegeven wijze bevestigd moet wor den, indien er boomen zijn. In het voorschrift ligt niet opgesloten, dat alle karren, ook die, waaronder of waarnaast de hond loopt, van boomen zouden moeten worden voorzien. Evenzoo is de bepaling, dat tot het tuig moet behooren een draagruim van ten minste zes cen timeter, m.i, aldus op te vatten, dat, wanneer een draagriem aanwezig is, zooals het geval is bij honden voor de kar gespannen, deze de gestelde breedte moet bezitten. Komt een eigenlijk gezegde draagriem niet te pas, doch zijn alleen een of meer rugriemen aangebracht om de borstriem op de vereischte hoogte te houden, zoo vindt de bepaling dat de draagriem minstens zes centimeter breed moet zijn, geen toepassing." Een Chr. H. B. S., te 's-Gravenliage. Uit vertrouwbare bron verneemt de „Ned." dat de plannen tot het stichten een er Christe lijke Hoogere Burgerschool te 's-Gravenhage thans vasten vorm hebben aangenomen, en weldra dien aangaande nadere mededeel'ingen zullen kunnen worden gedaan. Yisscherjj met de kuil. De Visscherijraad heeft, naar de »Tijd" ver neemt, den Minister van Landbouw geadviseerd de gedeelten der Zuiderzee nabij Hoorn, de »Hoornsche Hop en de strook van Amsterdam tot nabij Muiden voor de kuilvisschers te sluiten, om zoodoende het opvangen van de daar zeer vee voorkomende jonge ansjovis te voorkomen. Omdat onze Staatsmachine niet al te vlug werkt, meen de de Visscherijraad, dat bet met het oog op den tijd van bet jaar noodig was nu reeds niet meer daar met de kuil te visschen, waarom hij besloot zijn secretaris, den heer J. de Veer, op te dragen, de kuilvisschers vriendelijk te verzoeken op de bovengenoemde plaatsen niet met de kuil te vis schen. Over het algemeen, althans bij de visschers van Harderwijk, Elburg en Kampen, alsook bij de kuilvisschers bij uitnemendheid nl. die uit Volen- dam, vond het verzoek gehoor. Vervroegde winkelsluiting. Het rapport is verschenen van de studiecom missie, benoemd door het Nationaal Comité voor vervroegde winkelsluiting, omtrent het ontwerp- wet op de winkelsluiting, voorgesteld door de staatscommissie voor den handeldrijvenden en industrieelen middenstand. De rapporteurs, de heeren A. Brummelkamp, voorzitter, mr. A. J. Fokker, L. Hoejenbos, A. Pieters, mr. A. Tepe en jhr. mr. B. de Jong van Beek en Donk, tevens secretaris, erkennen dat ook de invoering van het ongewijzigd ontwerp een weldaad voor den winkelstand zou mogen worden genoemd, doch stellen niettemin nog eenige min of meer ingrijpende wijzigingen voor, waardoor de wet h.i. aan bruikbaarheid zou winnen. Ten slotte drukken zij naast elkander afhet wetsontwerp en een gewijzigd ontwerp, zooals zij dit wenschen. Het bestuur van het Nationaal Comité biedt een en ander ter overweging aan en stelt aan dat comité voor te besluiten a. dat het Nationaal Comité voor Vervroegde Winkelsluiting zich zal wenden tot de Regeering, met het verzoek te willen overgaan tot de indie ning van een ontwerp van wet op de winkel sluiting b. dat bij de regeering zal worden aangedrongen op Verplichte winkelsluiting tusschen des avonds negen uur en des morgens vijf uur beperking van het aantal dagen, waarop eerst des avonds te elf uur moet gesloten worden, tot het allernoodzakelijkste, waarbij aan den gemeen teraad enkel de bevoegdheid te verleenen, om op ten hoogste 14 dagen in het jaar het sluitingsuur uiterlijk op des avonds elf uur te bepalen verplichting van den gemeenteraad om een sluitingsuur, vroeger dan negen uur des avonds, vast te stellen, wanneer dat verlangd wordt door een meerderheid van 2/3 der betrokken winkeliers en bevoegdverklaring van den gemeenteraad om ook zelfstandig over te gaan tot het vaststellen van zulk een vroeger sluitingsuur beperking van den arbeid van het personeel ten behoeve van het winkelbedrijf in dien zin, dat die arbeid uiterlijk op of kort na het sluitingsuur worde beëindigd. (N. Ct.) Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 2 Sept. 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 769.9 te Breslau en Munchen. Laagste barometerstand 747.8 te Seydisfjord. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matigen zuidoostelijken tot zuidwestelijken wind, licht tot halfbewolkt, waarschijnlijk' droog weer, zeer geringe onweerskans, zelfde temperatuur. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het Commissariaat van Politie: ceintuur, bril, damestaschje met inhoud, schaar. Bij de volgende personen zilv. horlogekast, Voorhuizen, Hoogstr. 121rozenkrans in etui Noordhoek, G. Verboonstr. 4fietspomp, Spijker, Noorderstr. 10gouden ring, v. d. Marei, Broers- veld 121goude broche, Vollebrecht, Broersveld 8; witte vrouwenzak met inhoud, Dina Loggers, Dam 10; haarkammen, v. Vliet, Hoofdstr. 47; zilv. broche, Kostense, Dwarsstr. 26; nikk. hor logeketting, Bouwman, Kortlandstr. 7. Gisterenmiddag hebben aande werf „Gusto" der firma A. F. Smulders te Schiedam, met alleszins goeden uitslag: de beproevingen plaats gehad van een drijvende kraan, zooals de firma er een drietal! te léveren had, twee voor de Ilaliaansehe regeering', een voor een particuliere werf in Italië, en van welke titanische werktui gen de eeóste kraan dezer dagen ter bestemder plaatse is aangekomen. Leze sieraden der Nedterl'andsche nijverhe'd, welke reeds vroeger in onze kolommen zijn be sproken, hebben een hefvermogen van 150 ton bij 26.50 meter uitlading en van 40 ton bij 45.50 meter; de top verheft zich 60 meter boven den waterspiegel Onder de autoriteiten en1 verdere belangstel lénden, die de beproevingen bijwoonden, bevon den zich o m.de oud-minister dr. Krans, de ingenieurs 't Hooft en D A. v. Heyst alls' ver tegenwoordigers reap van dm minister van ma rine en den minister van waterstaat, de hoofd ingenieur der marine, de directeur van gemeente werken te Amsterdam, directeur en onderdirec teur van gemeentewerken te Rotterdam, de bur gemeester en de directeur van gemeentewerken dezer gemeente, prof. A. D. F. W. Lichteubelt van Rotterdam, verscheidene professoren en de bedrijfsingenieur der T H. S., de directeur van het Technisch Bureau aan het Dep v. Kolo niën, de. inspecteur ©n hoofdingenieur van hét Sto(omWe£en„ de heer G J. de JongK, aud-di- ricteur van gemeentewerken te Rotterdam ©n velé andere autoriteiten De leden der Sociëteit „De Vereeni- ginjg" zijn tot een buitengewone al'gemeene ver gadering Dijec-ngeroepen op Maandag 4 Septem ber. i Punt van behandeling isbeslissing omtrent het al of niet voortzetten van dé Sociëteit en eventueele opheifing der liquidatie. UIT KETHEL EN SPALAND. In dato 30 Augustus wordt ons gemeld Heden werd in onze gemeente de verjaardag van H. M. de Koningin feestelijk gevierd. Nadat gisterenavond de feestelijkheden waren geopend met een veelkleurigen fakkeloptocht, werden ze hedenmorgen aangevangen met een feestelijken doortocht van versierde tilbury's en gecostumeerde ruiterij van 't Huis »Ter Riviere" naar 't feestterrein. Daarheen begaf zich ook de blijde schooljeugd onder geleide van 't onderwij zend personeel. Van 10-5 uur werd 't programma der feeste lijkheden afgewerkt in opgewekte stemming, met aangenaam verloop en onder veel belangstelling, terwijl de jongelui de aangeboden versnaperingen zich goed lieten smaken. 1. Ringrijden te paard. 2. Ringsteken door dames in de versierde tilbury's. 3. Mastklimmen. 4. Wedloop met hindernissen. 5. "Tobbe steken. Na afloop werden de prijswinners, wier naam jk tot mijn leedwezen niet kon te weten komen, door 't comité bij monde van den voorzitter G. Sauer, arts te Kethel, hartelijk gelukgewenscht met hun overwinning in den soms heeten strijd. Tusschen de bedrijven door werden luchtballons opgelaten van welker nederdaling 't feestcomité volgaarne bericht inwacht. 's Avonds te 8 uur werd het feest besloten met een openluchtbioscoop, waarnaar de verwachtingen hoog gespannen waren en die het welslagen van onzen genoeglijken en gezelligen feestdag in alle opzichten verzekerde. Een woord van hulde aan 't comité voor zijn organiseerend talent, de goede voorbereiding en coulante uitvoering is ten volle verdiend, maar vooral een dankwoord als een kleine vergoeding voor de zware uren van inspanning. UIT DELFT. Te Delft is gisteravond aan den 0 os (singel1 een vierjarig meisje door een fietsrijder over riden. Het kind is enkelle uren daarna aan de gevoljgen bezweken. UIT ROTTERDAM. Gemeen teraads verkiezingen. Bij de gisteren in district I te Rotterdam ge houden herstemming voor den gemeenteraad werd gekozen H. W. C. Stolle (S.D.A P.) met 2745 stemmen. W. Mooyman (Katholiek) kreeg 2214 stemmen. Hiermee doet de vierde soc-dem. zijn intrede in den Rotterdamschen Raad. De »Msb." schrijft over de herstemming van gisteren. Onze candidaat heeft het afgelegdmet 531 stemmen bleef de Katholiek bij den sociaal democraat achter. Hoewel de heer Mooijman 609 stemmen op haalde, bleek het toch onmogelijk de vereenigde legers van liberalen en sociasten te verslaan. Wel hebben blijkbaar verschillende liberalen het advies van de „N. R. Ct." gevolgd en zich van stemming onthouden immers het aantal stem men, den vorigen keer uitgebracht op den libe raal, vermeerderd met dat, uitgebracht op den socialist, bedraagt 487 meer dan het stemmental, dat Stolle thans behaalde maar in het alge meen is het samengaan van den deftigen libe raal met den proletarischen socialist hartroerend geweest. Het spreekt vanzelf, dat we den strijd gaarne met anderen uitslag bekroond hadden gezien een socialist meer, een Katholiek minder in den Raad is nu juist geen reden tot blijdschap voor ons. Nemen wij echter deze raadsverkiezingen in haar geheel, dan kunnen wij met het resultaat: 26 reehts tegen 19 links zeer tevreden zijn. De herstemming van gisteren kon de verhouding slechts verbeterenimmers de zetel, nu door Stolle ingenomen, was te voren bezet geweest door Spiekman. Verloren is gisteren dus nietsalleen den door dr. van Staveren verloren zetel mochten wij niet herwinnen. Wij gaan nu over eenige dagen het nieuwe raads-jaar dus in met een flinke rechtsche meer derheid. Dat zij haar taak begrijpe I Bij de uitgevers Ringlever Bresser te Rot terdam is dezer dagen verschenen een »Album van Rotterdam". Dit bijzonder fraaie album is, behalve de cli- ché's tusschen den tekst, samengesteld uit 95 groote reproductiën van zeer scherpe foto's, voor stellende stadsgezichten, kantoor- en fabriekje- bouwen van verschillende voorname firma's, interieure van fabrieken en vele interessante afbeeldingen van op stroom en aan den wal liggende vaste-lijn-booten. Achter in het album bevindt zich een zeer duidelijke kaart van den N. Waterweg. De heer A. Voogd, redacteur van het Dag blad Scheepvaart", schreef het voorwoord, waarin de ontwikkeling van Rotterdam als havenstad wordt beschreven. Voorts worden verschillende bijzonderheden medegedeeld omtrent de bedrijven van onderscheidene handelshuizen en industrieelen, welke te Rotterdam zijn gevestigd. De uitgave van dit album had plaats onder bescherming eener commissie, bestaande uit de heeren S. v. d. Bergh Jr., JE. P. M. Driebeek, W. A. Engelbrecht, H. J. Knottenbelt Azn., Dr. C. te Lintum, E. P. de Monchy Rzn., Jac. Musly, J. G. A. Ruoff en W. Westerman. Van het boek zal ook een Fransche, Engelsche en Duitsche vertaling verschijnen. In Rotterdam verstaat men uitnemend de kunst om reclame te maken. Anderen steden kan deze schitterende uitgave tot voorbeeld strekken. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Dinsdag 5 Sept. 2 u. Gemeenteraad. Woensdags 24 u. Stedelijk Museum. Doeleplein- hébben nier- en blaasaandoeningen. Vrouwen zoowel! als mannen zijn onderhevig aan nier- en bl'aaskwalen hun vrouwelijke plichten vorderen vaak zooveel1 van hun gestel, dat hun gezondheid tenslotte geheel' ondermijnd wordt Gewoonlijk zullen de nieren het eerst aange tast worden, omdat deze het zwaarste werk le doen hebben zij verliezen gaandeweg ban geschiktheid om de gevaarlijke vergiften uit het bloed te filtreer en. Gij wordt humeurig, prikkelbaar en terneer geslagen. Des morgens bij het ontwaken hebt gij een ellendig gevoel in uw rug. Uw urine is bewolkt, met bezinksel en brandend. Uw oogen zijn misschien opgeblazen en dof, en uw, lede maten opgezwollen. Bij vochtig weer zijn uw- léden schram en rheumatisch, en kunt gij' u nauwelijks bewegen zonder dat uw rug u pijn doet. i Alleen een nic rengteneesmiddel kan ieder spoor van nier- en bl'aaskwalen doen verdwijnen, en zoolang gij het geringste kenteeken van de ver- schirikkeliSjke ziekt© kunt opmerken, zijt gij niet veilig voor een plotselinge ondergang der nie ren. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn een ge neesmiddel' speciaal en uitsluitend voor de nie ren en blaas. Zij bereiken de werkelijke oorzaak der ziekte. Dit is de reden, dat zij blijvend ge nezen. Zij voeren de nieren zachtjes tot gezond heid terug, herstellén hun kracht om het bloed te firtreeren en verzekeren een natuurlijke wer king der bllaas. Maar hoe langer de nierziekte verwaarloosd wordt, des to dieper wortelt zij zich in. Zij heeft misschien reeds een hoogeren graad bereikt dan gij vermoedt en kunt gij dus niet oplettend ge noeg zijn om de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen te krijgen. x De handteekening van James Foster komt voor op elke doos. Zij zijn te Schiedam verkrijgbaar bij de heeren KAPPELHOFF HOVINGII. Toe zending geschiedt franco na ontvangst van post wissel a f 1.75 voor éen-, of f 10.voor zes doozen. Dr Droixhe, Officier de r'Académie, te Erus- sej, schrijllIk vind het natuurlijke Franz Josef- bitterwater zeer gemakkelijk in de kinder praktijk, om dein stoeSlgang te fegeltem bij kleinen die ge woonlijk met ontlasting sukkelen Revolvergevecht. De tweede dief van de rijwielen in Nieuw Vennep is gisteren ook in de Haarlemmerhout gepakt, doch niet zoo heel gemakkelijk. Hij probeerde gistermiddag een rij wiel te Heemstede te verkoopen. Men rook lont en waarschuwde de politie. Doch ook de dief rook lont en ging er vandoor over de tuinen van den heer Wielege, de richting van Haarlem in. Hij werd achtervolgd door drie veldwachters) trok een revolver en verwondde daarmede den tuinbaas en een tuinknecht van Bosch en Hoven, die hem wilden aanhouden. Daarna schoot hij den politiehond dood van den veldwachter Schot vanger, vloog den weg op en werd bij het Huis met de Beelden aan den Wagenweg door zijn vervolgers neergelegd. Zwaar gewond is hij naar het Gasthuis vervoerd. Nader seint men ons uit Haarlem De dader van de schietpartij te Heemstë is door een schot in den rug getroffen door den tuinbaas. Hij weigert echter inlichtingen te verstrekken of zijn naam te noemen. Ongelukken. Donderdagmiddag is te Am sterdam het 4-jarig dochtertje van een schipper, wiens schip aan de Leithsteiger (De Ruyterkade) 'igt, over boord gevallen en verdronken. De vader sprong zijn dochtertje na, doch toen hij het kind bovenbracht, waren de levensgeesten reeds gewe ken. Het zesjarige dochtertje van een te Scheve- ningen vertoevende familie is Woensdagavond van het balkon van een huis Katwijkstraat, hoe Dirk

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2