Binnenland. Gemeenteraad. Stads- en Gewestelijk Nieuws. De ^National Zeitungwijt de paniek aan som bere geruchten over een ophanden zijnden oorlog tusschen Frankrijk en Duitschland, en aan de bezorgheid over de arbeidsgeschillen en de stijging van de graanprijzen. 'De ^Deutsche Tageszeitung" hoopt, dat de onderhandelingen over Marokko niet lang gerekt zullen worden. Dat zou niet gunstig zijn, omdat het de menschen zenuwachtig zou maken en onrustbarende gevolgen zou kunnen maken. Te Stettin is er een stormloop op de gemeente- ke spaarbank geweest. In drie dagen tijds heb ben de beleggers meer dan 500,000 mk. terugge haald. Het comité van het Duitsche arbeidercongres te Keulen dat een aantal groote, christelijk-natio- nale verbonden van arbeiders, particuliere beambten staatsgeëmployeerden, etc., in 't geheel een en een kwart rnillioen leden vertegenwoordigt, heeft een motie gepubliceerd, waarin de aansporing der sociaal-democratie tot een politieke massa-staking in geval van oorlogsverwikkelingen veroordeeld wordt, omdat daardoor in het buitenland de indruk wordt gewekt, dat het weerstandsvermogen van de Duitsche natie bij een oorlog verzwakt zou worden. De christelijke arbeiders zullen in de ure des gevaars de eer van het vaderland verde digen. Kwartet wedstrijd. Het Sehiedaniisch Vocaal1 Mannen-kwartet „Har monie zal op 15 October a.smededingen in dein 'kwaitetwed&trijd, uiilijgteiscbjie-ven, door het: „Rot- tierdaimseh Mannenkoor „De vereenigde zangers1'. Gemeld kwartet zal uitkomen' met „Ave Maria" van F. Witt en „Warum" vain C. C. A. do Esperantocursus. Blijkens achterstaande advertentie zal een nieuwe kostelooze cursus in Esperanto Maandag 18 Sept. a.s. beginnen. Deelnemers aan dien cursus moeten zich bij den secretaris der R. IC. Esperantisten- Vereeniging, den heer F. Marrevee, Warande 81, aanmelden. SPANJE. Die correspondent van die „Lokal-Anzeiger" heeft te San Sebastian een onderhoud gehad met mi nister-president Ganaltejas. Canaljejas verklaarde, dat bij da boosheid in de Fransch-e pers over de voorgenomen beiziettinig van Ifni aan de West kust van Maroikko door Spanje een storm in een glas water vqnd. Die 'zaak was al' vijftig jaar oud. Ai driie jaar lang heeft Spanje telkens op zijn vast. besltuit gezinspeeld om de oude clausule van .hief verdrag van 1860 uit te voeren elti hierop ook in zijn diplomatieke onderhandelingen met Frankrijk en het magzen den nad'ruik geüegd. Het in bezit inemen van Ifni zou in den 'Joop van do volgende maand ten uitvoer worden gebracht. Die minister verwacht verder, dat de ondertian- dc.ingeri tuBisehen Frankrijk en Spanje den eer sten October tot een bevredigend eind zulten gebracht zijn. Door B. en W. dezer gemeente zijn als tijdelijke onderwijskrachten bij het openbaar lager onderwijs benoemd School F, hoofd de heer van Bochove, mej. A. Kuling en J. Th. Warnink. School H, hoofd de heer Ruiter, mej. M. F. de Grooth. School G, hoofd de heer Martens, de heer W. G. J. Boer. PERZIë. Volgens een bericht aan eein Engel'sCh blad hc-eft het Tuikscbie ministerie van buitenlandsche zaken -tien lang telegram ontvangen van den Turk- scbem gezant te Teheran, waarin melding wordt gemaakt van den zegevierenden opmars-oh van den oud-sjah naar de hoofds'tad. Bijna geheel het noordelijk deel van Perzië zou in de macht van Mohammed AH zijn (een dergelijk bericht kwam needs vroeger) en de toe stand te Teheran moet ernsltig zijn. De ïegee- ringstroepen hebben zich genoodzaakt gezien voortdurend terug te trekken vooir het steeds aangroeiend aantal volgelingen van dan oud sjah. Te St. Petersburg is bericht Ontvang'en uit Aster-abad, dat prins Sjoea es Sultaneh -een al- deeling regeeringstroiepen zou hebben verslagen en den aanvoerder Serdar Fatisj zou hebben ge vangen genomen. Burgemeester van Leeuwarden. Naar wij: vernemen, is eerstdaags de benoe ming van mr. J. A. N. Patïjln referendaris aan het Departement van Landbouw, Handel en Nijverheid tot burgemiejester van Leeuwarden VJ verwachten. Onderscheiding. De Patriarch van Jerusalem heeft, uit naam van Z. H. Paus Pius X, den heer A. G. H. van Spanje, president der St. Willibrordusver- leenigimg, secretaris van het R. K. Parochiaal Armbestuur, pd van den Gemeenteraad van Utrecht, benoemd tot Commandeur in de Ord-o van het Heilig Graf. Gister-avond is in de politiewacht aan de Hoofdstraat alhier verbonden de 6-jarige Lemson, wonende in de Gorze, die door een an deren jongen tegen de straat was gegooid en, met het hoofd tegen de trottoir vallende, een bloedende verwonding aan het linkeroog had bekomen. Gister-avond 7 urezijn door het aakschip »Daventria', dat toen door de Ooievaars- brng ging, een zestal eenden, die tusschen den wal en het schip beklemd waren geraakt, dood gedrukt. De eenden behoorden aan den brugwachter Ham van de spoorbrug. dat men er niet toe zou meewerken daarin socia listen te benoemen, maar ook in andere comrnis- sien heeft men ze sinds dien niet benoemd. Spr. acht dat onbillijkin verkiezingsdagen wordt wel gezegd, aan de menschen, dat inen naar rechten billijkheid alle richtingen in den Raad wil doen vertegenwoordigen, maar later ziet men daar in de praktijk weinig van. Spr. stelt dan voor, een betere commissie te doen benoemen, waarin de taak van het Burgerlijk Armbestuur beter tot zijn recht komt. De Voorzitter merkt op, dat 'thier alleen eene aanbeveling geldt en de Raadsleden volkomen recht hebben andere menschen te benoemenbe valt de aanbeveling van deze personen niet dan neme men andere. Hij constateert, dat het voorstel-De Bruin, door de heeren Koopmans en Gerlach wordt ondersteund en vraagt of nog iemand het woord verlaagt. De heer De Bruin zou, waar men overwegin gen en besprekingen in het College spreekt, gaarne willen vragen om Wat motief men de sociaal democraten buiten die commissie sluithij vraagt hieromtrent klaren wijn te schenken. De Voorzitter zegt, dat de vergaderingen van B. en W. geheim zijn en hij daaruit niet mag klappen. Het voorstelDe Bruin wordt verworpen met 5 8 stemmen. Voor stemmen de heeren Koopmans, De Bruin, Gerlach, Ris en Houtman. Daarna worden in de commissie benoemd, ter aftreding in 1912 de heer J. van Katwijk, in 1913 de heer C. van Meurs, in 1914 de heer J. A. M. Meijer,, in 1915 de heer M. de Vries, in 1916 de heer A. J. M. Zoetmulder (1887), allen nagenoeg met 13 stemmen (de heer Meijer met 11), terwijl nog verschillende stemmen over de verschillende andere voorgedragenen waren verdeeld. Museum. Door de commissie worden aanbevolen de hee ren F. A. C. Lechner en A. Prins Wordt benoemd de heer F. A. C. Lechner met 14 stemmen, 3 op den heer A. Prins en, op den heer J. Dinkelaar. UIT ROTTERDAM. De gemeenteraad heeft gistermiddag tot wet houder benoeimd voor de vacaturie-Rolmbach den heer B. J. Gerretson, die vo-or deze benoeming bedankte. Daarna, werd voor deze vacature be noemd de heer Jac. van Vessiem, die verklaarde de aanneming va|n dezie benoeming in beraad te nemen. Die wethouders D. H. H,avelaar en mr. S. Mui ter Hzn. werde'n herkozen cm deelden mede, de herbenoeming te aanvaarden. Voor de v-acatur&van Dorp werd benoemd tot wethouder de heer P. G. Buskens, die de benoe ming, aannam- AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Woensdags 2—4 u. Stedelijk Museum. Doeleplein. De H. Stoel en de Drankbestrijding. Door Z. H. Paus Pi us X is tot gtedeltegëerd'e van den H. Stoef op het te Scheveningen te hon den XlIIe Internationaal' Congres tegen het Alco holisme benoemd Z. D. H. Mgr. Gallier, Bisschop van Haarlem. De nieuwe apostolisch-vicaris van Suriname. Als opvolger van mgr. Meeuwissten is tot apote- tolïsch-vicaris van Suriname benoemd de Z.eerw. pater Th. van Roosmalen, Redemptorist, tot dus ver Werkzaam te Juiz do Fora in Brazilië. (Hgz.) Weerbericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 6 Sept. 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 769.6 te Valencia. Laagste barometerstand 747.5 te Seydisfjord. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matigen, meest westelijken wind, half tot zwaarbewolkt, Waarschijnlijk droog weer, iets koe" Ier. Vergadering van den Raad der gemeente Schie dam op Dinsdag 5 Sept. 1911, des namid dags 2 uur. (Slot). Burgerlijk Armbestuur waartoe worden aanbevolen ter aftreding in 1912 de heeren J. van Katwijk en J. van Noortwijk, in 1913 de heeren C. van Meurs en J. Kooper, in 1914 de heeren J. A. M. Meijer en C. H. Scheffers, in 1915 de heeren M. De Vries en D Krom menhoek, in 1916 de heeren A. J. M. Zoetmulder en H. B. Heggelman. Den heer De Bruin spijt't, dat hij bij dit ontwerp alweer zijn leedwezen moet uitdrukken, ook thans weer een voordracht voor zich te heb ben, waarin niet bij ongeluk, maar met opzet, verschillende richtingen zijn uitgesloten. Hij be treurt dat, omdat naar zijne opvatting, het bur gerlijk armbestuur moet staan naast het kerkelijke, omdat zij die het kerkelijk armbestuur niet helpt, of die niet willen, dat dit bestuur hun hel pen zal, bij het burgerlijk armbestuur onderstand vinden. Verschillende richtingen, verschillende schakeeringen zijn thans voorgedragen, van wie vier behooren tot de anti-revolutionnaire en vier tot de katholieke partij. Nu gaat 'ter bij hem wel in, dat de meerderheid van haar macht ge bruik maaktimmers nog pas heeft men gezien en de nieuwe leden zullen daarbij wel ver wonderd hebben gestaan hoe kameraadschap pelijk en joviaal men hier omgaat. Maar hij kon toch niet denken, dat de zucht om de gemeente belangen te dienen er toe leiden zou, zekere rich ting, de sociaal-democratische, uit te sluiten. Hier is toch gezegd, dat het belang van het Raadslid maatschap niet ligt in de Raadsvergaderingen, maar in de commissiën, en waar men den leden geluk wenscht met het in hen ingesteld vertrouwen, verzekert hij, dat anderen dat vertrouwen ook wel hebbenmaar dan moet men 't hun niet on mogelijk maken die taak naar behooren te ver vullen. Spr. zal daar niet verder op ingaan hij verzekert, dat hij na die geschiedenis nog zoo lekker is als kip, maar wil toch de aandacht der nieuwe leden op dit feit vestigen. Men heeft al reeds vroeger gezegd dat men niet weet wat men heeft aan- de S. D. A. P., dat men geen lijst harer leden bezit; maar heeft men die dan wel van andere partijen Thans zijn voorgesteld zeer ge- prononeerde figuren, waarvan 't twijfelachtig is of zij een goede opvatting van hun taak als leden van het burgerlijk armbestuur kunnen hebben. Spr. stelt daarom voor, B. en W. uit te noodigen hun voordracht terug te nemen en binnen zekeren termijn een nieuwe in te dienen, waarin met de velschillende richtingen der burgerij rekening is gehouden. In dit opzicht openbaart zich toch ook het verschil in maatschappelijk opzicht en ook de socialisten hebben van armenzorg wel een studie gemaakt en maken daarbij nog niet zoo'n slecht figuur. Toen indertijd een benoeming voor de schoolcommissie moest plaats hebben, is gezegd, Gemeente-rekening. Gemeente-rekening over 1910, met advies der Fin. Commissie. Na door rectificatie aan de op merking van de Fin. Commissie tegemoet was gekomen, werd deze rekening, bedragende gewone ontv. f662.588.985, gewone uitgaven f 647.420 28, batig saldo flö.168.705, buitengewone ontvangsten f535.813.695, buitengewone uitgaven f96.427.135 nadeelig saldo f 428.813.44. De Voorzitter zegt, dat de kleine abuisjes door de hinancieele Commissie in de rekening ontdekt, terecht gebracht zijn en de rekening volgens haar advies is vastgesteld. Aan de verschil lende instellingen die geld te beleggen hebben, zal den gegeven wenk worden overgebracht om dit in gemeentefondsen te doen. De rekening wordt met algemeene stemmen aldus vastgesteldde wethouders onthouden zich daarbij van stemming. Rekening over 1910 de Huishoud-en Industrie school met advies der Financieele Commissie, be dragende in ontvangst f20 247.925, in uitgaaf f 21.134.12», sluitende dus met een nadeelie saldo van f886.60. Wordt aldus zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd. Gehuwde onderwijzeressen. Voorstel tot eervol ontslag van mevr. M. C. Boer Sonneveld als onderwijzeres. De Voorzitter zegt, dat, waar deze zaak in '1909 in den breede besproken is, B. en W. krach tens het besluit toen genomen, niet anders hebben kunnen doen. Een motie werd toen aangenomen in dezen geest, dat in dergelijke gevallen ontslag zou worden verleend. Daarop lettend, heeft het College niets ander kunnen doen dan mevr. Boer Sonneveld voor ontslag voor te dragen. Den heer Koopmans doet het leed, dat de betrokken stukken niet ter visie hebben gelegen. Wel zijn ze voorgelezen, maar met enkele voor lezingkan men ze niet omvatten. Spr. acht 't wel mogelijk dat B. en W., ingaande op de motie, niet anders konden handelen maar tegenover die motie een paar jaar geleden aangenomen, staat, dat de adressante de gemeente 12 jaar lang trouw heeft ge diend. Spr. acht dit een straf op het huwelijken kan niet inzien dat het onderwijs door de gehuwde vrouw gegeven minderwaardig is al is ze moeder en zelfs op de eerste plaats omdat ze moeder is! zal haar onderwijs nog beter zijn dan dat van anderen. Hier wordt z. i. iets gedaan dat in- aruiscnt tegen het menschelijk gevoel. Bovendien was adressante geheel onkundig van een dergelijk besluit bij haar indiensttreding. Om al deze rede nen zal spr. tegen het voorstel stemmen. Den heer De Bruin kwam 't voor, door een enkele mededeeling, dat B. en W. met loode schoenen tot dit voorstel kwamen zij konden niet anders. Maar spr. acht dit voorstel heele maal niet noodig; hij meent, dat het College be doelde motie niet zoo streng had op te vatten en wel eens had kunnen informeeren hoe de Raad nu denkt in dergelijk geval. De opvatting kon toch nu ,ets ruimer zijn. Wat men voor twee Jaren verschrikkelijk vond, acht men nu wellicht doodgewoon. Spr. ziet hier heelemaal geen reden tot ontslag en acht dit zelfs hardvochtig. Aldus zal men de beste krachten voor ontslag voordra gen. Gaarne zou spr. hier een motiveering voor die handeling zien, maar waar B. en W. die zelf met kunnen geven, ziet hij geen reden tot ont slag over te gaan. De Voorzitter herhaalt, dat B. en W. met dit voorstel slechts gevolg geven aan het besluit indertijd door den Raad genomen, bedoelend dat <e gehuwde onderwijzeres voor ontslag zal worden voorgedragen. Voorz. vertrouwt, dat het princi- P d®bat toen gevoerd, nu niet zal worden her haald. De heer De Bruin doet nu, alsof hij niets weet, terwijl voorz. toch meent dat hij lid van den Raad was, toen dat besluit is genomen, Dat besluit is indertijd genomen, nadat de noofden van scholen, schoolcommissie en verschil- tn-6 auto"teiten waren gehoord, die er allen stellig tegen waren de gehuwde vrouw in de school te laten tegen een enkel lichtkantje deden zich tal van schaduwzijden voor dat toelaten voor. Gok buiten onze stad deelt men die meening: ook in Rotterdam is de algemeene meening dat de gehuwde vrouw niet in de school behoort om verschillende redenen. Voorz. moet dan ook den heer De Bruin de illusie ontnemen, dat het Col lege ongaarne dit voorstel gedaan heeftbetrek kelijk ongaarne omdat het College niet gaarne iemand wil grieven daarom is aan adressante gele genheid gegeven ontslag aan te vragen, maar op de vraag of zij ontslag zou krijgen, kon men alleen antwoorden, clat op grond oer motie een voorstel tot ontslag ter tatel zou worden gebracht. Waar adressante dus zelf geen ontslag heeft wil len aanvragen, heeft men moeten voorstellen haar dit eervol te geven. De heer Ris kan denken, dat men op grond der motie met dit voortitel kwam, maar hij ziet hier geen verband met het principieel bezwaar. Dat staat niet direct in verband met het huwelijk dat komt alleen als de zwangerschap intreedt. In sommige verordeningen is dit dan ook zoo ge regeld, dat eerst wanneerde zwangerschap zooveel maanden is, bedoelt bezwaar weegt. Maar hoe- velen zijn niet gehuwd eu hebben geen kinderen I Verder behoeft men met huiselijke motieven niet aan te komen, daar wij niet als pedagoog hebben op te treden. Spr. herinnert er verder aan, in verband met de motie, dat adressante '12 jaar geleden zonder eenige restrictie is aangesteld, zonder ooit van een verbod van huwelijk te hooren verbeeld je eens dat we zoo'n verbod ook aan de (mannelijke) ambtenaren deden I Spr. meent dan ook dat 't onbillijk zou zijn eene onderwijzeres om die reden te ontslaan en zal er, zoolang bij hier zit, tegen stemmen. De heer Wittkampf betoogt, dat hier ten sterkste een principieeie zaak in het debat is, waaromtrent men de meerderheid van den Raad met zal bekeeren. Verder merkt hij opdat 'tniet aangaat een gehuwd man met eene gehuwde vrouw te vergelijkende eerste moet den kost voor zijn gezin verdienen de tweede moet vertrouwen, dat haar in een normaal huwelijk een behoorlijk bestaan verzekerd wordtbeide gevallen zijn dus met uit practisch oogpunt gelijk te stellen. JJe heer Ris constateert dus, dat men erkent, in verkeerde richting werd gestuurd door mevr. Boei eensklaps voor ontslag voor te dragen, maar dat men niet anders kon doen, De heer Wittkampf herhaalt, dat hier werkelijk een principieeie zaak mede gemoeid is, waarover niet valt te redeneeren. Waar het be trokken belang hier zoo groot is, gaat hij over het klein bezwaar heen. De wethouder, de heer Goslinga, merkt op, dat deze principieeie zaak hier in '06, 07' en '09 is besproken. Weth. betoogt verder, dat hier van verkeerde richting geen sprake is en dat dus de heer Wittkampf gerust kan zijn en hiervan geen bezwaar behoeft te maken. Als toch de redenee ring van den heer Ris opging, zou men geen enkel onderwijzer kunnen ontslaan; onmogelijk is't toch in een akte van aanstelling al de gevallen van ontslag aan te geven, terwijl men toch het recht moet hebben een onperwijzer(es) te ontslaan als men hem of haar voor het onderwijs niet meer geschikt acht. Niet als mevr. Boer, maar als mej. Sonneveld is indertijd adressante aangesteld; haar burgerlijke staat is nu veranderd en dus heeft men het recht haar te ontslaan. De heer De Bruin zegt, dat waar men be toogt er heelemaal geen reden is voor herhaling van het principieel debat, hij daaromtrent zijne persoonlijke opvatting heeft, te meer waar dit principe hier een slachtoffer eischt, acht hij wel een oogenblikje tijd noodig om het principe eens onder de oogen te zien; verschillende leden waren bij bedoeld principieel debat niet tegenwoodig en zijn dus op 't oogenblik met in staat, deze zaak te overzien en naar eer en geweten te stemmen; wij kannen wel eventjes stemmen maar we be hooren niet te stemmen voor alles duidelijk is. Voor het standpunt door den heer Wntkampf genomenlaat niemand 't probeeren mij te be keeren, heeft spr. weinig respectimmers als men sterk staat in zijn principe, dan wil men wél debat en schuwt men dan niet. Spr. vindt 't altijd beter principieeie zaken in debat te brengen dan fijne intrigues tegen personen te spannen. De toepassing van dat principe is hem ook niet helder: als men huwt, kan men om verschillende redenen in de school willen bljjven o.a. uit liefde tot de schooi, in het belang van den maatschappeijken welstand want tal van werkgevers es algemeene besturen bezoldigen zoo laag, dat een gezin daar niet van leven kanals men het kwaad wil bestrijden, moet men niet beginnen bij de gevolgen maar bij de oorzaak. Verder wijst spr. er op, dat de wethouder van onderwijs opmerkte, men niet alle redenen van ontslag in eene aanstelling kan omschrijven, maar is de wethouder wel goed ingelicht, weet hij niet dat er een wet op het Lager Onderwijs is, die de gevolgen van ontslag regelt. Eerst heeft men ge tracht door een eenvoudige bepaling van ontslag zijn doel te bereiken en nu dit besluit door Ged. Staten als in strijd met de wet vernietigd is, tracht men langs sliuksche wegen te bereiken, wat men langs een eerlijken weg niet bereiken kan; spr. meent dat men, de wet eerbiedigend, zich niet tot een zijsprong moest leenen en dat men, zonder wetswijziging zijn doel niet kan bereiken. t Spijt spr. dat hij met gehoord heeft wat het principe iswat hij meent, dat een principe hier in 't geheel niet wordt toegepast. Spreekt men het beginsel uit, dat de gehuwde vrouw behoort aan het gezin, dan meent spr. dat dit beginsel niet goed uitvoerbaar is, dan moest men in de eerste plaats dat principe toepassen waar 't het meest noodig is: tal van gehuwde vrouwen leiden een ellendig leven als arbeidster meer dan de ge huwde onderwijzeres, in wier plaats nog wel an deren de functie van huisvrouw kunnen vervullen. Spr. meent, dat het principe ook in anderen zin met altijd wordt toegepast: in de (christelijke) school aan de Tuinlaan is eene gehuwde onder wijzeres en als die gehuwde juffrouw zoo ge vaarlijk was voor de rust der gemeente, zou men die daar niet laten ook aan de (open bare) school G. is eene gehuwde onderwij zeres en haar onderwijs heeft nog nooit tot eenige aanmerking aanleiding gegeven. Z. Ex. de Minister van Koloniën heeft ook absoluut geen bezwaar gehad de gehuwde onderwijzeressen voor het onder wijs toe te laten. Spr. acht dan ook dit ontslag slecht gemotieerd en in hoogen mate onbillijk, bij vraagt de zaak objectief te beschouwen. De heer R i s vraagt het woord. Be Voorzitter verleent 'them met tegenzin voor de derde maal. nadat alleen de heer G o s- 11 nga zich er tegen heeft verklaard - opmerkend dat men aan het orde-reglement de hand moet houden. ^®..!ieer H i s merkt dan op, dat een ambtenaar tijdelijk of blijvend benoemd wordt wordt hij blijvend benoemd dan krijgt hij eene instructie en het contract tusschen gemeente en ambtenaar.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2