Verspreide berichten. Binnenland Si&dg- en Gewestelijk Nieuws. secretaris voor Finland te Petersburg, openbaar, waarin er op gewezen wordt, dat het volk van zijn vertegenwoordiger bij den troon reeds lang stappen verwacht om de slagen van het noodlot, die het vaderland treffen, af te wenden. Dat zulke stappen niet zijn gedaan, had in het heele land opwinding veroorzaakt. In het schrijven wordt aan den staatssecretaris de vraag gericht, wat hij ter bescherming van de rechten van Finland en tot het afweren van de gevaren, die het Finsche volk bedreigen, heeft ondernomen of van plan is te ondernemen. De Tsaar bekrachtigde het besluit van den mi nisterraad, dat de waarde van den volgens het verdrag van Portsmouth aan Japan afgestanen spoorweg van Port Arthur naar Kwang Tsjong- tetse met het bedrijfsmateriaal op 80.903. 600 roebel heett bepaald. FRANKRIJK. Het zevende legercorps in Frankrijk heeft Woensdag de oefeningen voortgezet, die het voor spel zijn van de manoeuvres, die komende week om Belfort zullen gehouden worden. De algemeene belangstelling is vooral op de verrichtingen van de militaire vliegers gevestigd. Aan het zevende legercorps zijn zeven tweedekkers en negen een dekkers toegevoegd, die te Yexoul huu hoofd kwartier hebben. Ter versterking van de mili taire vliegers zijn de burgers Legagneux, Moineau, Loridan, Aubrun, Pascal, Tabuteau en Védrines opgeroepen. Moineau is Dinsdag, op weg naar de manoeuvres, van Douai naar Rheims gevlogen hij had twee passagiers bij zich. Het zesde legercorps zal bij zijne manoeuvres over zes tweedekkers en zeven eendekkers be schikken. Onder de burgers van die afdeeling zijn Latham, Sommer, Nieuport, Helen en Kim- merling. De geheele Fransche militaire luchtvloot zal tegen het einde van dit jaar 200 vliegtuigen sterk zijn 120 eendekkers en 80 tweedekkers. Men acht het niet onmogelijk, dat Frankrijk tegen het einde van 1914 over een vloot van 1000 militaire vliegtuigen zal beschikken. Verder heeft het leger reeds drie luchtschepen. Drie andere zijn aanbouw. De in dienst gestelde luehtschepenzijnde«CapitaineMaréchal"de «Adju dant Yincennot" en de «Temps." De twee eerst met een inhoud van 7000 kubieke meters worden luchtkruisers, de «Temps" met een inhoud van 6000 kubieke meters, een luchtverkenner genoemd. Tegen het einde van 1912 hoopt men acht luchtkruizers en drie verkenners in dienst te hebben. Verder is de militaire luchtvaardafdeeling bezig aan de oprichting van vlieg- en luchtvaartstations te Verdun, Toul, Epinal en Belfort. In elk van deze plaatsen zullen twee loodsen gebouwd met herstellingswerkplaatsen en waterstofgasbrieken- Eindelijk zullen velddepots met opvouwbare lood. sen opgericht worden. Op de Fransche begrooting voor 1912 is ge rekend op een vredessterkte van het leger van 555.900 man tegen 564.000 in dit jaar. Deze vermindering is een gevolg van de afne ming van het geboortencijfer in de jaren waarin de op te roepen recruten geboren zijn. PORTUGAL. De dezer dagen loopende geruchten als zou een nieuwe inval van Portugeesche royalisten voorbij- reid worden, vinden, naar Lissabon wordt gemeld, officieele bevestiging. De Portugeesche samen zweerders moeten zich op Spaansch grondgebied onder bevel van kapitein Païva Conceiro vereenigd hebben, om zoodra zij de kans schoon zien, in het Noorden van Portugal binnen te vallen. Het invloedrijke Portugeesche blad «Capital" heeft een verslaggever naar Monariz gezonden, dat aan de grenzen gelegen, het hoofdkwartier is der royalisten. In een interview met een der leiders, werd door dezen verklaard, dat de samen zweerders over talrijke strijdkrachten beschikken welke over verscheidene steden aan de grenzen verdeeld zijn. Zij hebben een goede artillerie. Het grootste deel der royalisten bestaat uit de serteurs. Ook moeten de samenzweerders een aanzienlijke cavalerie hebben. Naar verzekerd werd, is Conceiro, die door ex-koning Manuel en kapitalisten, inzonderheid uit Brazilië van aanzien lijke sommen is voorzien, gedwongen thans han delend op te treden. Het Noorden der republiek wordt gezegd den monarchisten gunstig gezindte zijn, echter is het Zuiden republikeinsch. Van daar dat een burgeroorlog niet zal kunnen uit blijven. Het plan de campagne der royalisten is eerst de steden Braga en Guimaraes, te veroveren om daarna zich van Oporto meester te maken» welke stad als zetel der voorloopige monarchale regeering zal worden aangewezen. Het valt natuurlijk moeilijk vast te stellen, in hoeverre deze berichten de waarheid nabijkomen intusschen wordt te Lissabon een inval der roya listen voor zeer aanstaande gehouden. SPANJE. In de provincie Tarragona werden enkele ver dachte ziekteverschijnselen geconstateerd. De bla den zeggen, dat er 90 gevallen van cholera voorkwamen, waarvan 14 doodelijk. Het «Neue Wiener Tageblatt" ontvangt van bijzondere zijde een schijnbaar geïnspireerd artikel over de geschillen tusschen Frankrijk en Spanje, waarin wordt aangetoond, dat Frankrijk na de te verwachten overeenstemming met DuitSchiapd op krachtige wijze de oplossing van zijn geschil met Spanje zal aanpakken. Een geheime overeenkomst tusschen Duitschland en Spanje veronderstelt het artikel niet. Na de algemeene verkiezing van komende jaar, zal de tsaar van Bulgarije den koning en de koningin van België een officieel bezoek brengen. Indische Begrooting 1912. De Indische Begrooting, waarvan het voor ontwerp met de uitvoerige toelichting van de In dische regeering, naar men zich herinnert, reeds in het laatst van Juni door den gouverneur-gene raal is openbaar gemaakt, is thans door den mi nister van koloniën ingediend met aanvulling van hetgeen maatregelen betreft, die destijds nog niet kanden worden voorgesteld. Het eindcijfer van de thans ingediende begroo ting bedraagt voor de uitgaven f 264.746.669, voor de ontvangsten f234.100.845, nadeelig verschil dus f30.645.824. Na aftrek echter van de Buitengewone uitgaven en de buitengewone ontvangsten wordt het nadeelig verschil slechts f5.590.250. De memorie wijst erop, dat men hierbij in aan merking moet nemen, dat f 10.289.108 voor maat regelen in het belang der economische ontwik keling is uitgetrokken. Voor 1912 blijkt f19.296,382 meer uitgaven ge raamd dan voor 1911 geschiedde. De groote manoeuvres. Uit beduchtheid, dat door de (divisie) manoeu vres der 3e divisie in Noord-Brabant te houden, het mond- en klauwzeer uit de besmette gedeel ten dier provincie zou worden overgebracht naar de streken, welke tot heden nog verschoond bleven is besloten de bedoelde manoeuvres niet te doen doorgaan. In plaats daarvan komen regimentsoefeningen t. w. voor het 3e regiment infanterie te Bergen op Zoom c. a., voor het 6e regiment infanterie in de omstreken van Breda, terwijl het 2e regiment infanterie in vereeniging met het 2e regiment huzaren en de 3e mitrailleursafdeeling gezamenlijk oefeningen zullen houden in Limburg. De legermanoeuvres zullen zeer bijzondere omstandigheden daargelaten envenwel voort gang hebben. Buitengewone militaire maatregelen. Men meldt dd. 7 Sept. uit Venlo Gisternacht werden zeer bijzondere militaire maatregelen ge nomen. Alle militairen werd gelast zich gereed te maken en zich aan de overzijde der Maas op te stellen. Het station is den geheelen nacht door militairen bewaakt geworden. Vermoedelijk hiel den deze maatregelen verband met den gespannen toestand in Europa. Instructies voor tijden van oorlog en gevaar. «Staatscourant" no. 210 bevat het Kon. besluit van den 14den Augustus 1911, houdende vaststel ling van de instructie voor de commandanten van 0nderdeelen en van forten in de linien en stellin gen voor tijden van oorlog of van oorlogsgevaar. Rechtstoestand der burgerlijke ambtenaren. Door het bestuur van den Bond ter verkrijging eener wettelijke regeling van den Rechtstoestand der burgerlijke ambtenaren is aan H. M. de Ko ningin een adres verzonden, waarin wordt ver zocht, zoo spoedig mogelijk aan de Staten-Gene- raal een wetsontwerp voor te dragen betreffende een wettelijke regeling van den rechtstoestand der burgerlijke ambtenaren. Aan den minister van Justitie zond hetzelfde bestuur een adres, om Zijne Excellentie te ver- verzoeken te willen bevorderen, dat het ontwerp van wet, regelende de administratieve rechtspraak, welk ontwerp den 17en Febr. 1905 bij de Staten- Generaal werd ingediend, spoedig worde behandeld- Eerste Kamer. Het voornemen bestaat, om de bij de Eerste Kamer nog aanhangige wetsontwerpen af te doen na de werkzaamheden, die op de opening van het nieuwe zittingjaar volgen, dus niet meer vóór de sluiting der Kamers. Koninklijke onderscheiding. De Koningin verleende aan den heer Johannes Wolff, Nederlandschen violist te Parijs, de eere medaille voor kunst en wetenschappen, gelijk staande met den graad van officier der huisorde van Oranje. De bekende Hollandsche zangeres, Julia Culp, heeft van Koningin Wilhelmina de zilveren me daille van de Huisorde van Oranje ontvangen. De burgemeester van Leeuwarden. Naar wij vernemen, is mr. J. A. N. Patijn, referendaris aan het ministerie van Landbouw, benoemd tot burgemeester van Leeuwarden. H. B. S. De raad der gemeente AmbtAlmelo heeft B. en W. gemachtigd aan de Tweede Kamer een adres te zenden, waarin verzocht wordt het daarheen te leiden, dat de bijdragen boven het gewone schoolgeld van kinderen uit zoogenaamde buitengemeenten, die een H B.S. hetzij een open bare of bijzondere, bezoeken, zullen worden ge dragen door de provincie. Hollandsche varkens in Frankrijk. Reuter seint uit Parijs De Ministerraad besloot in beginsel het verbod van invoer van levend varkensvleesch uit Holland in te trekken. Nochtans moeten Hollandsche varkens aan de grens geslacht worden of direct naar de slachthuizen worden verzonden. Yrjjz -dem. bond. Naar de «Tel." verneemt, zal het nieuwe orgaan van den Vrijzinnig-democratischen bond, waarvan de verschijning in verband met het verdwijnen van «Land en Volk" als partijblad is aangekondigd, een weekblad zijn en te Amsterdam worden uitgegeven. Overwogen wordt een samen smelting daarmee van «De Nieuwe Amsterdam mer", het orgaan der Vrijz.-democratische ver eeniging te Amsterdam. Bond van anti-revolutionnaire gemeenteraadsleden. Gisteren werd te Utrecht in de groote zaal van «Buitenlust" de jaarvergadering gehouden van den Bond van anti-revolutionnaire gemeenteraadsleden onder voorzitterschap van mr. S. de Vries Czn., uit Amsterdam. De voorzitter wees er in zijn openingsrede op, dat over deelname aan alle takken van gemeente dienst, ook aan het openbaar onderwijs, alle anti- revolutionnairen het eens zijn. In sommige kringen beweert men wel, dat een anti-revolutionnair speciaal daaraan geen deel kan nemen en vooral geen wethouder kan zijn, doch niemand onzer zal zulks toegeven. Erkend moet worden, dat 't openbaar onderwijs in de gemeenteraden wel het meest aanleiding geeft tot principieel debat, doch dat wil allerminst zeggen, dat een anti-revolutionnair het openbaar onderwijs niet onpartijdig zou kunnen beheeren. Van andere zaken kan zulks niet altoos worden gezegd, o.a. omtrent de openbare leeszalen. Vervolgens wenschte de heer A. van Namen Hzn., van Zwijndrecht, mr. De Vries geluk met zijn herbenoeming als wethouder van Amsterdam. Uit het jaarverslag van den secretaris, mr. V. H. Rutgers, uit Hilversum, bleek, dat de bond 350 leden telt, waaronder 88 buitengewone. Uit het financieel verslag bleek, dat de ontvang sten fll47.82i bedroegen, de uitgaven f622.14j, zoodat er een saldo is van f525.68. Besloten werd als lid toe te treden tot het 13e internationaal congres tegen het alcoholisme. Door den heer Goslinga was een voorstel inge diend om te bepalen, dat de gemeente-programs van de plaatselijke anti-revolutionnaire kiesveree- nigingen goedgekeurd moeten worden door het centraal comité van anti-revolutionnaire kiesver- eenigingen. Na eenige besprekingen vereenigde de vergadering zich met het prae-advies van het bestuur ten aanzien van dit voorstel, nl. dat het bestuur zich bereid verklaart, de kiesvereenigingen in bijzondere gevallen van advies te dienen, om niet de beginselen te veel te verwarren met de noodzakelijkheden der praktijk, waarna de voor steller zijn voorstel introk. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren A. van Namen Hzn., van Zwijndrecht, mr. V. H. Rutgers, van Hilversum, en A. Zijlstra, van Gro ningen. In de namiddag-vergadering hield de heer J. J. van Schuijlenburg, inspecteur der volksgezondheid, te Zwolle, een inleiding over «De taak der ge meente ten opzichte der volkshuisvesting." Vervolgens hield de heer A. Zijlstra, van Gro ningen, een inleiding over «De taak der gemeente ten opzichte van de openbare leeszalen." Na de rede volgde eenig debat, waaruit bleek, dat men meer het standpunt innam van minister Heemskerk en de redactie van de anti-rev. «Rot terdammer," dan wel het standpunt, destijds ingenomen door «De Standaard." De conclusies der sprekers werden niet aan een stemming onderworpen. Na de gebruikelijke rondvraag werd de ver gadering gesloten. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 8 Sept. 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 767.7 te Horta. Laagste barometerstand 754.0 te Bodo. Verwachting tot den volgenden dagmeest- zwakke zuidoostelijke tot zuidwestelijken wind) aanvankelijk nevelig of licht bewolkt, later toe nemende bewolking droog weer, behoudens on weer, koelen nacht, overdag warm. Bevolking te Schiedam. Maand Augustus 1911. Bevolking op 31 Juli 1911 32688 zielen Geboorte 88 Vestiging 182 270 Overlijden 54 Vertrek 162 216 Meer 54 zielen Bevolking op 31 Augustus 1911 32742 zielen Sectieonderzoek Begrooting. Naar wij vernemen, is het sectie-onderzoek der Begrooting voor 1912, hetwelk op Dinsdag a.s. was bepaald, uitgesteld tot Donderdag 14 dezer. Werkstaking aan de glasfabriek «De Schie." Onder de glasblazersjongens aan «De Schie" is gister-avond een werkstaking uitgebroken. -j§ Gister-avond is de nachtploeg op den gewonen tijd 6 uur aan den arbeid gegaan. 'Tot 10£ uur werd er zonder stoornis gewerkt, maar even na half elf legden een 70-tal jongens het werk neer en verklaarden loonsverhooging te willen hebben. De blazers konden nu niet meer voort gaan met hun arbeid, zoodat het geheele bedrijf werd stop gezet. De directeur van de glasfabriek «De Schie" werd gewaarschuwd. Op het terrein aangekomen, liet hij door de politie het werkvolk van de fa brieken verwijderen. In een onderhoud met den directeur hebben de jongens verklaard, dat zij loonsverhooging wenschen. Hoeveel werd niet gezegd. De jongens verdienen f 4.50 a f 5.50 per week met f 0.50 premie. Door de directie is aan de jongens medegedeeld, dat zij er niet aan denkt de loonen te verhoogen. In den omtrek van den Buitenhavenweg is het vannacht zeer rumoerig geweest. De dagploeg is heden-ochtend om 6 uur aan den arbeid gegaan, zonder dat eenig incident zich voordeed. Om 6 uur heden-avond moet de nachtploeg weer aan 't werk komen. Door de directie zijn, voor het geval de jongens blijven staken, maatregelen getroffen om het be drijf ongestoord voort te laten gaan. De mogelijkheid bestaat zelfs dat de stakers niet meer in dienst zullen worden genomen. Op de fabrieken van de firma's Van Deventer, Melchers en Jansen is alles rustig. Broeder Dagobert's professiefeest. De eerw. Broeder Dagobert,, in de wereld^de heer C. J. Wolfshagen, die verleden jaar zijne 25-jarige werkzaamheid in Schiedam mocht her denken, herdenkt heden onder veelzijdige belang stelling den dag, waarop hij vóór 25 jaren zijne religieuze gelofte in de Congregatie van Maria's Onbevlekte Ontvangenis, te Maastricht heeft af gelegd. Den 18 December 1865 te Amsterdam geboren, trad de jeugdige Wolfshagen in 1882 in de Maas- trichtsche Broeders-Congregatie, waarop hij den 8 September 1883 werd ingekleed. Den 21 April 1885, na het eerste proefjaar, werd hij, nog als novice, naar Schiedam gezonden en bleef hij hier, ook na zijne religieuze professie te Maastricht (8 September 1886), onafgebroken werkzaam. Na eerst in de scholen aan de Nieuwe Haven werk zaam te zijn geweest, was Broeder Dagobert 4 jaren in de scholen aan de Westvest werkzaam, en is sedert 1895 weder onafgebroken aan de scholen aan de Nieuwe Haven verbonden. Hij heeft dus zijne beste krachten aan het katholiek onderwijs in onze stad gegeven en dat dit veel zijdige erkenning vindt, bleek niet alleen het vorig jaar, op den dag van zijn zilver'jubilé als ingezetene dezer stacL maar is ook op dezen gedenkdag we der bijzonaer gebleken. Heden-ochtend omstreeks 11 ure kwam het bestuur der St. Willibrordus-Stichting, dat onze katholieke scholen beheert, allereerst den geachten jubilaris met zijn zilver' professiefeest geluk wen schen. In waardeerende bewoordingen werd hij toen eerst door den tegen woordigen president, den zeereerw. pastoor Verhoeven, van de St. Jans- kerk, toegesproken, waarna ook de hoogeerw. pastoor-deken Coppens een welsprekend woord van gelukwensching tot zijn jubileerenden paro chiaan richtte. Tal van andere geestelijken en leeken dezer stad, welbegrijpelijk allereerst die welke met den jubileerenden Broeder-onderwijzer 't meest in zijne dagelijksche werkzaamheid in betrekking staan, deden hunne belangstelling blij ken. Ook het bestuur van Schiedams V olks- bond, het collectantencollege der O. L. Vrouw Visitatiekerk en andere katholieke corporatiën, met wie Broeder Dagobert in zijn veeljarig verblijf te dezer stede zoo gemeenzaam is geworden, lie ten zich niet onbetuigd. Zoowel in schriftelijken gelukwensch als door persoonlijk bezoek deed men den geachten jubi laris blijken, dat zijn zilver' professiefeest in rui men kring belangstelling wekte. Velen wenschen hem zeker, met ons, nog tal van gelukkige jaren» niet alleen in den religieuzen staat, maar ook in onze goede stad, die hij in den loop van ruim een kwart eeuw werkelijk lief heeft gekregen, Gister-avond 10 ure werd door de politie aan de Overschiesche straat aangehouden en naar het bureau overgebracht een persoon die daar in dronkenschap afvoerbuizen van een aldaar staand pand vernielde. De man, die zich tegen zijn arrestatie verzette, is heden-morgen na verhoor weer op vrije voeten gesteld. Heden-morgen werd door de poli' tie een persoon aangehouden, die ongeveer 20 kilogram ijzer van de plaats van eene branderij had ontvreemd. Na verhoor heeft men bedoelden persoon weer laten gaan. UIT VLAARDINGEN. Gistermiddag heeft de Vlaardingsche politie met behulp van ingezetenen twee Rotterdamsche pet' sonen gearresteerd, die bij de ingezetenen te Vlaardingen hadden voorgegeven rechercheur van politie te zijn en een opdracht te hebben een on-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2