Buitenlandse!! Nieuws. Verspreide berichten. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Weerbericht Binnenlaat brengen tot hare bestemming; het andere om haar met een schutsluis tot in het Geul, voorloo- pig af te werken, en het derde denkbeeld, om haar zonder schutsluis uit te breiden tot in het Geul. Aanvankelijk was ik voor het laatste. Som migen uwer kunnen het zich herinneren, wat ik met hen daaromtrent heb gesproken. Maar ik overweeg de nadeelen van een gebrokkelde af werking, vooral met het oog op de hoogere waarde, die onze gronden moeten krijgen, als de haven voltooid is, eene haven zoo gunstig als die zal gelegen zijn. Die voltooijing is zoo goed als bereikt, als wij de haven met eene schutsluis brengen tot in het Geul. De heer Vrijland, die dit denk beeld aangeeft, toont hiermede, voorzigtig te zijn, voorzigtiger dan een bejucht keizer was, toen hij zeide Italië zal vrij zijn tot aan de Adriatische zee, en het zoo ver niet bragt. Na al hetgeen ik hoorde en mij van de zaak voorstel, meen ik, dat er moet worden doorgetast, en de zaak tot een einde gebragt." Aan het einde van het zeer omvangrijke debat werd ten slotte het voorstel—Legner met 9 tegen 6 stemmen aangeno men. De MarokkaanscJje kwestie. Volgens »Le Temps" bestaat er reden om aan te nemen, dat Duitschland zich bereid verklaarde van alle politieke en territoriale aanspraken in en op Marokko af te zien, en Frankrijk daar de positie toe te staan, die het verlangt. Wat aangaat de economische waarborgen en bevoordeelingen, door Duitschland in Marokko geëischt, meent »Le Temps, dat hieromtrent »er zekere ernstige moeilijkheden" te vreezen zijn. Wat daaromtrent tot nu toe uitlekte, komt hierop neer, dat Duitsch land zich niet tevreden wil stellen met een fiscale, commercieele en economische behandeling op voet van gelijkheid met de andere naties, medeonder- teekenaars of niet van het tractaat van Algeciras, maar boven die naties, wier rechten tot nu toe voorgaf mede het te verdedigen tegen Frankrijk, Devoordeeld wil worden, zoodat elke economische concurrentie met Duitschland vrijwel onmogelijk zal worden. Aan deze pretenties zal Frankrijk, al wilde het dit ook, niet kunnen toegeven om de eenvoudige reden, dat al de handelstractaten, aangegaan tus- schen Marokko en de buitenlandsche mogendheden, een clausule inhouden van »de meest bevoorrechte natie. Dit is nu dus het geval met het Duitsch- Marokkaansche handelstractaat van 1890. Frank rijk kan dus, al proclameerde het morgen zijn protectoraat over Marokko, Duitschland geen bevoorrechtingen toestaan boven de andere meest bevoorrechte naties," zonder het met die andere naties aan den stok te krijgen. In deze omstan digheden lijkt het Fransch-Duitsche accoord niet zoo gemakkelijk of zoo nabij als de officieuze nota der ïNordd. Allg. Ztg." het een paar dagen geleden wilde doen voorkomen en meer en meer blijkt, dat de bedoeling van dit communiqué, zooals men het hier trouwens doorzag, wasde verontruste Duitsche geldmarkt gerust te stellen. Dat Frankrijk er in toe zou stemmen, Duitschland een onmetelijk stuk van den Congo af te staan tegen een avrije hand" in Marokko, die, gegeven Duitschland's sbevoordeelingpretenties," al heel gauw blijken zou geen svrije hand" te zijn, lijkt me niet waarschijnlijk. Met een of twee jaar zal Duitschland een nieuwe querelle d'Allemand zoeken en vinden, waartoe de Mannesmann's en consorten het voorwendsel wel aan de hand zouden doen. Wat Frankrijk aanbiedt, zoo resumeert »Le Temps" het in een merkwaardig hoofdartikel, dat js buiten het vaststaan van een uitgestrekt terri torium in den Congo, het economische ngemeene recht voor Daitschland in Marokko, behandeling op voet van gelijkheid met de andere naties meer niet. De sDébats" zegt in korte woorden hetzelfde. Dit blad schrijftIndien het eenvoudig gold de economische gelijkheid te waarborgen, zou een accoord waarschijnlijk gemakkelijk zijn, maar de kwestie is te weten of deze zoogenaamd econo mische waarborgen, die Duitschland eischt, niet in werkelijkheid voorrechten vormen, die onver- eenigbaai zijn met de wettige rechten van andere mogendheden en met een grooten terreinafstand van Frankrijk in den Kongo. Naar het sBerliner Tageblatt" verneemt, volgt het antwoord van Duitschland den tekst van de Fransche voorstellen en doet de regeering op ver schillende punten tegen-voorstellan, die het stand punt van Duitschland meer recht doen wedervaren en die men in Parijs bij eenigszins goeden wil in overweging zou kunnen nemen. Men zou ech ter dwalen, als men aannam, dat de Duitsche regeering den wensch had uitgesproken het ant woord van Frankrijk voor een bepaalden dag te ontvangen. Een dergelijke wensch bestaat niet Veeleer ziet men hier rustig het antwoord van tegemoet, zonder hiervoor een termijn op het oog te hebben. Naar aanleiding van de uitlatingen van sommi ge Pai ijsche bladen, dat het in strijd zou zijn met de instructie van Cam bon, indien men zich bereid toonde tegenvoorstellen van von Kiderlen Wachter aan te nemen in plaats van een en bloc aannemen van de Fransche voorstellen te eischën, ze|g|l de „Berliner Lokal Anzeiger": „Het spreekt van zelf. dat van en bloc aannemen van de Fransche voorstellen door Duitschland nooit spra ke kon noch k.an zijn. De Parijsche reigieering zal het waarschijnlijk nauwel.ijiks in den zin gekomen zijn aan hel overhandigen van haar lijvig, voor stel a;angaande Marokko in Berlijn een dergielijken gjsch te verbinden." Niettegenstaande de ongjeWone spanning, waar mede men in de gtehieele wereld een officieelé' mededeeling over het verloop van de conferentie van gisteren tegemoet ziet., is het stilzwijgen van de regcering tot nog toe niet verbroken. I.ang kan echter deze ondragelijke toestand onmoge lijk dnren", aldus het „Berliner Tageblatt". „De spanning en de onzekerheid over den po litic-ken toestand, zegt de „Kruier", „wordt, cp den duur ondragelijk en richt, zooals men in du laatste dagen heeft kunnen zien, onbereken bare economische schade aan. Looze geruchten evenzeer als feiten, waarvan men de strekking moeilijk kan bepalen b.v. de maatregel, dat de vlootmanoeuvres, die te Dantzig zouden wor den gehouden, eensklaps naar het Skagerak zijn verplaatst geven voedsel aan de opwinding <n de bezorgdheid van de bevolking'. Mogen die heden eenigszins bedaren, morgen kurmon ze, op grond van ni;et te controleeren berichten, met vernieuwde kracht weer uitbreken. Daarom, men geve van officieel© zijd© nu eindelijk zooveel licht, dat heit volk met zekerheid ham zien of een overeenstemming tusischen Duitschland en 11ankrijk, op g'romd van wat da onderhandelingen tot nog toe hebben opgeleverd, mogelijk of wen- schelijk is of niet. De minister-president, Caillaux, heeft gister morgen een onderhoud gehad miei de Selves, minister van Buitenlandsche Zaken, Messirny, mi nister van Oorlog, en Klotz, minister van Finan ciën. Het onderwerp dezer besprekingen was hot eventueel© al of niet onder de wapens houden der lichting van 1909, wier diensttijd den 20en September a.s. verstrijkt. Voor het tegenwoordige werd besloten géén wijiziging te brengen in de beschikking, volgens welke de lichting den 20sten September met groot verlof gaat. en een volkomen overwinning der regeering te spreken. Van een zijde, die met Perzische toestanden vertrouwd is, wordt althans aan het „Berl. Tbl." gemeld, dat er ondanks de belangrijke overwin ning, dopr 'de regeringstroepen behaald, niet gesproken kan worden van e'en beslissende ne derlaag van den ex-sjah. De strijd voordracht tot vernietiging van het Raadsluit te doen." Nader heeft de Minister nog medegedeeld, dat de bedoeling dezer zinsnede is, dat op een besluit waarover in beroep uitspraak is gedaan, het ver nietigingsrecht niet kan worden toegepast, tenzij het in beroep genomen besluit voor vernietiging vatbaar is. RUSLAND. Na vier achtereenvolgende, dagen zitting te heb ben gehouden, waarbij het publiek geen toegang had, veroordeeld© het krijgsgerechtshof te St. Pe tersburg wegens hoogverraad den aangeklaagden kapitein van den generalon ptaf Pastnifcoiw' tot acht jaar dwangarbeid, met verlies van alle bur gerrechten. Postnikoiw leverde aan agenten van drie ver schillende mogendheden geheime documenten en ontving daarvoor geldelijke beilioiotaing. DUITSCHLAND. Die „Kölnische Zeitung" meldt Die herfst vloot verricht op het ©ogenblik de groot© strategische slotoefeningen. Die schepen zijn in noordelijke richting gestoomd (en houden in bel Noordwesten van .de Oostzee oefeningen. Op 11 dezer eindigen de manoeuvres hij Skagen. Daar verlaten de schepen van hiet eerste smal deel en van de neslerve-divisie van de Noordzee de vloot en zoeken hun haven Wilhelmshaven op. Die overige schepen gaan naar Kiel. PORTUGAL. In verschillende buitenlandsche bladen werd dezer dagen een officieele nota gepubliceerd waarin gezegd werd, dat de minister van justitie Costa een vervolging had ingesteld tegen den bis schop van Guarda, omdat deze de republiek vijan dig gezind was. De bisschop heeft nu een schrijven gericht aan president d' Arriaga zelf, waarin hij verklaart dat de Katholieke Kerk volstrekt onafhankelijk is van de politieke regeeringsvormen en dat hij de re- publikeinsche regeering niet de geringste moeie- lijkheden in den weg heeft gelegd. »Ik protesteer echter" - zoo schrijft hij stegen de decreten, welke niet met mijn geweten in overeenstemming kunnen gebrachten worden.' »Toen ik den herdersstaf over mijn diocees aanvaardde," gaat hij voort »heb ik plech tig beloofd den katholieken godsdienst, zelf ten koste van persoonlijke offers, te verdedigen daar om heb ik op geenerlei wijze mijn gelofte mogen breken en is het mij onmogelijk geweest niet tegen de scheidingswet te protesteeren." Aan het slot van zijn brief herhaalt hij, dat hij geen vijand ;is van de republiek »en zoo ik des ondanks toch veroordeeld wordt, dan is het, om dat ik mijn plicht als bisschop heb vervnld Daar de berichten over den inval in het Noor den uitblijven, is men te Lissabon gerustgesteld, doch de regeering vreest de koningsgezinde schepen. De kruisers op de Taag zijn in allerijl gevechts- klaar gemaakt. De havenwerkers hebben gister te Lissabon het werk niet hervat. Te Lissabon heorscht gebrek aan meel en levensmiddelen. MAROKKO. In verband met de voortdurende vijandige ge zindheid van de door Mizzam gecommandeerde harka en de nieuwe samentrekking van vijandige stammen op de oevers van de Oeëd Kert heeft de regeering besloten 2500 tot 3000 man verzon den, die heden moesten vertrekken om de afge dankte soldaten te vervangen en een beweging uit te voeren tegen Alhucomas. Dit optreden zal gesteund worden door 2 of 3 schepen. De mi nister-president logenstraft dat de bezetting van Gfni is uitgesteld. De bezetting zal voor het einde der maand zijn ten uitvoer gelegd. PERZIë. Naar hef schijnt, zijn verschillende buitenland- sclie bladen wel wat te voorbarig geweest met van een oeslisseude nederlaag1 van Mahomed Aii zoo wordt van die zijde bericht wordt voortgezet en het belangrijkste deel van dein veldtocht staat nog te wachten, daar Teheran va,n drie zijden tegelijk bedreigd wondt. Volgens een uit Teheran ontvangen telegram worden er nieuwe gevechten in liet vooruitzient gesteld. Die Bachtiaren zijn er met rijken buit teruggekeerd onder aanvoering v,a.n Serdar Baha dur en Je from. Ook de rest der expeditie-troepen wordt te ieheran venvacht. Mein spreekt ervan, dat ze naar de provincie Masa.nderan zullen oprukken, waar de troepen va,n den ex-sjah in de laatste dagen met succes moeten hebben gestreden. Wie de leiding dezer expeditie op zich zal flemen is nog niet bekend. l it Spanje komende treinen brachten ie Per pignan gezinnen aan, die vluchten voor de hevige epidemie van een choleira-aehtige ingewandsa,an- doening, welke in noordelijk Spanje ©n in hel Bijzonder te Barcelona heerscht. In Königsberg heeft tengevolge van alarmee rende geruchten de Gemeentelijke Spaarbank gis teren meer dan 200.000 mark moeten terugbetalen. De stormloop houdt aan. Iets dergelijks heeft ten gevolge van een bericht in een volkskrant in Ra deburg plaats gehad. Naar aanleiding der vlootparade voor den Duitschen Keizer, hebben een aantal Fransche bladen de opmerking gemaakt, dat een gedeelte der Duitsche oorlogsschepen niet ten volle strijd vaardig was. Zelfs zouden sommigen niet eens de proeftochten hebben kunnen medemaken. In antwoord hierop, wordt nu van Duitsche zijde medegedeeld, dat alle schepen voor de bui tenwateren reeds sedert het voorjaar op volle oorlogssterkte gebracht zijn. De nieuwe oorlogs schepen, von der Tann en Kolberg, zijn resp. sedert 1 September en 21 Juni 1910 in dienst. De schepen der reservekaders hebben hun moder- niseering voltooid en ook hun proeftochten vol bracht. Alle linieschepen en kruisers zijn volkomen strijdvaardig en gereed om zee te kiezen. Een geweldige brand heeft eergister-middag te Rouaan het depót van materiaal der posten, telegrafen en telefoons, bevatten 200.000 a 300.000 francs aan materiaal, verwoest. Een naburige loods is mede vernield. Twee huizen zijn ook door de v&mmen aangetast. Een brandweerman en een burger zijn mede verwond. De schade kan op 4^0.000 francs worden begroot. - Een draad bericht uit Pons meldt, dat de gezondheidstoestand van Combes, in den loop van den dag van gisteren belangrijk verbeterd is. Onder den titel »de zenuw van den oorlog" pübliceert een Fransch blad eenige cijfers en ook enkele opmerkingen die niet van belang ontbloot zijn. Het blad meldt, dat hetgeen alleen bij de vlootrevue te Toulon verschoten is, bij de cano- nades 7 a 8 millioen francs bedraagt. Op grond van de meest nauwkeurige bereke ningen meent het blad te kunnen vaststellen, dat één dag oorlog alleen aan Frankrijk 33 mil lioen per dag zou kosten en aan Duitschland 30 a 70 millioen volgens het getal soldaten dat onder de wapenen zou worden geroepen. Men beweert, dat een Fransch-Duitsche oorlog, een maand durende, aan Frankrijk een milliard zou kosten en aan Duitschland bijna het dubbele. Te Maagdenburg heeft de gemeenteraad gisteren, volgens de „Lokal Anzeiger", eenemotie aangenomen, strekkende, dat van gemeentewege verschillende voedingsstoffen zullen worden inge kocht om de arme bevolking te helpen bij de duurte der levensmiddelen. Een gedenkteeken voor Rambaldo. De luchtvaartvereeniging te Soerabaja heeft besloten, in een park te Soerabaja een gedenk teeken voor Rambaldo op te richten, bestaande uit een zuil met borstbeeld. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 9 Sept. 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 765.6 te Stornoway, Shields en Thorshaven. Laagste barometerstand 737.7 te Stockholm. Verwachting tot den volgenden dagmeest matige noordoostelijke tot oostelijken wind, half tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk droog weer, behoudens onweer, waarop de kans in het zuiden het grootst is, koeler in het zuiden. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het commissariaat van politie papiertje met eenig geld, jas en courantenhanger. Bij de volgende personen klompen, kantoor Geni.-Reiniging, tuigriem, den Dunnen, N. Haven 285; postduif, gemerkt v. d. Berg. Rotterd. dijk 17; muilkorf, de Vringer, Schie 52; zilv. arm band, Braak, Westmolenstr. 5; idem v. d. Berg N. Haven 163"tafelkleed, Janse, Kethelstr. 4 koperen bus. Oosterman, K. Achterw. 1konijntje, Harteveld, Singel 1847servet en poppenbroek, v. d. Laan, Hoofdstr. 151 2 spieren, v. Wie- ringen, Hoofdstr. 185" bankbiljet v. Son, Oud- dorpsche str. 6 hond, v. Geijl, Groenelaan 56. Giste r-m iddag is een 4-j a r i g j 0 n- getje al spelende van een sleeperswagen gevallen, waardoor hij eene verwonding aan het hoofd bekwam. Het knaapje werd in de politiewacht aan de Hoofdstraat verbonden. Giste r-a vond is door een rijwiel- handelaar aan de Hoogstraat alhier bij de politie aangifte gedaan, dat een rijwiel hem toebehoo- rende, vermoedelijk verduisterd was. Hij had het rijwiel s morgens aan een onbekend persoon ver huurd, die er niet mee was teruggekomen. Giste r-a vond is een 13-j arige jongen aangehouden, verdacht van oplichting van een paar klompen. Na verhoor is de jongen weer op vrije voeten gesteld. ÜIT MAASSLUIS. De haringlogger M. F. 123, van de Visscherij- Maatschappij Neptunus te Maassluis, kwam van een slechte reis met 40 kantjes haring binnen, omdat een opvarend matroos moedwillen het kam rad van het donkey in zee had geworpen, Na te vergeefs daarnaar gevischt te hebben, was het schip genoodzaakt ontijdig huiswaarts te keeren. De schuldige werd bij binnenkomst door de politie aangehouden en gevankelijk naar Rotter dam overgebracht. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Woensdags 24 u. Stedelijk Museum. Doeleplein. Vernietigingsrecht van de kroon. B. en W. van IJlst hadden aan een inwoner dier gemeente, naar aanleiding van een door hem ingediende aanvraag, een voorwaardelijke vergun ning verleend om 't door hem bewoonde pand te vernieuwen en te verbouwen. Tegen de beslissing van B. en W. stelde de belanghebbende beroep in bij een gemeenteraad, die daarop zonder meer afwijzend beschikte. De burgemeester heeft daarna op het besluit van B. en W. art 70 der Gemeentewet toegepast en vernietiging van het besluit aangevraagd als strijdig met wet en algemeen belang. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft daarop, naar de »N. R. Ct." meldt, te kennen gegeven, dat voor vernietiging van het besluit van B. en W., nadat de gemeenteraad het onderwerp van dat besluit in beroep heeft afgedaan, z.i. geen termen bestaan. Daarbij schreef de Ministertrimmers een aan beroep onderworpen besluit moet daardoor geacht worden aan het Koninklijk vernietigingsrecht te zijn onttrokken. Aangezien voorts het voorschrift van art. o, derde lid, van de woningwet niet ook geldt vooi de beslissing van den gemeenteraad, krachtens het vierde lid van dat artikel, zou ik ook, indien bleek dat in het Raadsbesluit de mo tiveering van de voorwaarde ontbrak, geen termen kunnen vinden om op dien formeelen grond een GEMEENTEBEGROOTING 1912. II. Inkomsten. Hoofdstuk V. (Uitkeeringen aan de Ge meente) f 167.648.92, v. j. fl64.005.52i, uitkomst 1910 fl71.208.30i- Uitkeering van het Rijk overeenkomstig de artt. 1 - 9bis der wet van 24 Mei 1897, en art. 4 van 3 Juni 1905, f82 488.72, v. i. 481253^01 uitkomst 1910 f 80.453.56. Bijdrage van het Rijk, krachtens art. 48 le lid sub 10 der wet op het L. O. f54.735.—v. j. f54 005, uitkomst 1910 f 51.570.20i. Bijdrage van het Rijk, krachtens art. 49 dei- wet op het L. O. (Herhalingsonderwijs) f670 20 v. j. f576.—. Bijdrage voor het Gymnasium f9480.—, v. j. f9430.—, uitkomst 1910 f9120.—. Subsidiën van het Rijk en de Provincie in de kosten van verpleging van arme krankzinnigen geraamd bedrag f4725. vorig jaar dito uit komst 1910 f 4600.72. Bijdragen van particulieren in de kosten van verpleging van krankzinnigen f300.—, v. j. f300.uitkomst 1910 f78. Bijdragen krachtens de artt. 23—25 der veror dening regelende de pensioenen en wachtgelden van de ambtenaren der gemeente f600—, v. j. f580.—, uitkomst 1910 f 609.19£. Restitutie van instellingen of bijzondere perso nen, voor uitbetaalde dag- en weekgelden en materialen ten hunnen behoeve aangeschaft, f1300—, v. j. f300—, uitkomst 1910 f 3913.80. Ontvangsten wegens het uitoefenen van con trole op de echtheid van Schiedamschen jenever flOOO—v.j. f500—, v.j. f956.70. Stortingen van verzekerden in dienst bij de (Wordt vervolad^

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2