Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 34ste Jaargang Woensdag 13 September 1911. No. 10117. Offlcieele berichten. Kennisgeving. Openstelling Stadskweekerij. Gemeentewerken van Schiedam. Gemeentewerken van Schiedam. Buitenlandse)! Nieuws. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 1—6 regels f 0.92; elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijkadverteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter kennis van de ingezetenen dat door den raad dier gemeente in zijne open bare vergadering van den 5den September j. 1. zijn benoemd in de Raadscommissie a. belast om burgemeester en wethouders bij te staan in het beheer van de gasfabriek en de drinkwaterleiding der gemeente, onder voorzitter schap van het lid van het dagelijksch bestuur, den heer J. H. van Westendorp J.Dz.tot leden, de heeren J. H. Evers, C. Houtman, A. C. A. Nolet, D. Ris Jzn., N. van der Velden, en B. A. J. Wittkampf; b. voor gemeentewerken, onder voorzitterschap van het lid van het dagelijksch bestuur, den heer J. H. van Westendorp J.Dz.tot leden, de heeren W. A. Beukers, C. Klein, A. J. Schreuder, en N. van der Velden c. voor het Grondbedrijf, onder voorzitterschap van den Burgemeestertot leden, de heeren Mr. J. C. von Briel Sasse, J. H. Evers, A. C. A. Nolet, en N. van der Velden d. belast om burgemeester en wethouders bij te staan in het beheer van de gemeente-reiniging, onder voorzitterschap van het lid van het dage lijksch bestuur, den heer P. M. J. A. Lagerweij tot leden, de heeren W. A. Beukers, H. van dei- Drift, J. van der Meer, en F. J. Smit; e. tot het ontwerpen der verordeningen, tegen wier overtreding straf wordt bedreigd, ter voldoe ning aan art. 177 der gemeentewet en ter voor bereiding van hetgeen bij art. 178 dier wet is bevolen, onder voorzitterschap van den Burge meester tot leden, de heeren T. S. Goslinga, J H. M. de Graaff, Mr. W. H. Jansen, en B. W. de Jong f. tot het herzien van alle plaatselijke belastin gen, de rechten, loonen en andere gelden, in art. 238 der gemeentewet bedoeld, daaronder be grepen, tot voorzitter, de heer P. M. J. A. La- gerwey, tot leden, de heeren H. van der Drilt, E. Koopmans, A. C. A. Nolet, en J. van der Meer en tot hunne plaatsvervangers, wanneer deze zelfde commissie optreedt als vast raadscommissie, belast met het onderzoeken der bezwaarschriften van aangeslagenen over hunnen aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, de heeren W. A. Beukers, F. J. Smit en N. van der belden g. tot het geven van verslag en het dienen van raad nopens de begrooting en de rekening en verantwoording der plaatselijke inkomsten en uitgaven, ingevolge de artt. 203 en 219 der ge meentewet, door burgemeester en wethouders aan den raad aangeboden, en ten aanzien van de be grootingen en rekeningen bij art. 148 dier wet bedoeld, tot voorzitter, de heer B. W. de Jong, tot leden, de heeren J. H. M. de Graaff, en B. A. B Wittkampf; h. bedoeld bij art 175 der Bouwverordening: tot voorzitter, de heer Mr. W. H. Jansen tot 'oden, de heeren E. Koopmans en B. A. J. Witt kampf en tot hunne plaatsvervangers, de heeren H. van der Drift en G. Houtman. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 13den September 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. LUIK, L.S. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter kennis van de ingezetenen, dat de Stadskweekery °P Donderdag, 21 September a.s., des namiddags tusschen 2 en 4 uur, te bezichtigen zal zijn voor het publiek tegen vertoon van een bewijs van toegang. De toegangsbewijzen zijn te verkrijgen aan het Bureau van Gemeentewerken (Korte Haven no. 33.) Schiedam, 13 September 1911. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, 'i M. L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris, v. LUIK, L.S. Op Donderdag 21 September 1.911, des namid- ags te 2 uur, zal door Burgemeester en Wet houders van Schiedam, in het openbaar ten Raad- "Uize worden aanbesteed Het schilderen van 271 stuks schoolbanken met daarbij behoorend ijzerwerk, benoodigd voor de Gemeenteschool aan den Singel te Schiedam. Het bestek is tegen betaling van f0.50 ter vemeente-Secretarie verkrijgbaar. Aanwijzing alle werkdagen van 912 uur v.m. in de Directiekeet staande op het terrein van de nieuw te bouwen school. Op Donderdag 21 September 1911, des namid dags te 2 uur, zal door Burgemeester en Wet houders van Schiedam, in het openbaar ten Raad- huize worden aanbesteed De levering van nieuwe en het overbrengen van bestaande Meubelen enz., benoodigd voor do Gemeenteschool aan den Singel te Schiedam. Aanwijzing alle werkdagen van 9—12 uur v.m. in de Directiekeet staande op het schoolterrein aan den Singel. Bestek met teekening verkrijgbaar ad f0.75 (franco per post fü.85) ter Gemeente Secretarie afd. A. De Marokkaansche kwestie. In den Franschen ministerraad zijn gister om trent het Fransche antwoord o. a. de volgende hoofdpunten vastgesteld: Franknjk eisch't volkomen politieke vrijheid zon der do restricties, die daaraan bij' het Duitsehe tegenvoorstel nog gesteld zijln. Frankrijk biedt de meest volledigewaarborgen voor algemeen© en algehecle handelsgelijkheid voor al'le landen. Minister De Selves zal zich hedenochtend naar Rambouilleit begeven om president Fallières in kennis te stellen met de door den ministerraad genomen besluiten. Hij zal vervolgans den defi- nitieven tekst van het antwoord, dat. voor het einde der w|eek naar Berlijn zal worden gezonden, vaststellen. Na hetgeen eergisteren en gistermorgen reeds door de officieuse pers medegedeeld is over de Uuitsdhe tegenvoorstellen en de houding van Frankrijk daartegenover, brengt de avondpers niets nieiuwis. Men veronderstelt ook niet dat het. communiqué van dein minsterriaajd nog iets meer zal brengen. Bic, „Temps" geeft onder den titel „Een Duit- sch,e valstrik" een lang ma,ar wleinig beteekenend hoofdartikel. In een korte beschouwing hoven haar berichten zegt de „Tcrops", dat het opti misme van de Duitsehe pers v,an bedien zeer gedwongen is en waarschijnlijk ten doel heeft den stormloop olp de spaarbanken teg'en te gaan. Opmerkenswaard in dit verband is verder het vol o endeDe Fransche officieus® pers houdt vol, dat Duitschland economische voorrechten vraagt en dat Frankrijk dè belangen van geheel Europa verdedigt bij het w|aerstand 'bieden aan die eischen. D© Duitsehe officieus© pers hewieert daarentegen, chit Duitschland' enkel economische waarborgen verlangt en aldus' de belangen van geheel Europa verdedigt Ziedaar Europa dus ongevraagd voor zien van twee gewis uitneimietnde en talentvolle advocaten, maar zou Europa toch niet nog zoo onbescheiden „mogen zijn te vragen in de ge legenheid gesteld te worden zelf ook een oogen- biik ovc-ir haar belangen te oordeielen? Imt.s'Scheini publioeeron de avondbladen een uit treksel uit een Duitsehe statistiek, waaruit blijkt, aat de Duitsehe handel in alle Fransche kolo niën, protectoraten en bezittingen in de laatste acht jaren met groote schreden vooruitgegaan is, zoadat Duits'chlamd's zoogenaamde vrees dat zij'i handel door de Franschen belemmerd zal worden, ongegrond blijkt. ■Hoewel sedert drie dagen alle Fransche pers berichten, zoowel de particuliere als de offici- eus©, pertinent en eensluidend zijln, op één punt; dat Frankrijk afwijzend zal beschikken op dat gedeelte der Duitsehe tegenvoorstellen, die voor Duitschland een bevoorrechte situatie in Marokko eischen en die in het algemeen Frankrijk's poli tieke rechten op Marokko door allerlei arglis tige1 restricties tot een wassen neus zouden ma ken, is de toon der geïnspireerde Duitsehe pers sedert .acht en-Veertig uren veel optimistischer.... blijkbaar m>et de bedoeling', een financieel© paniek te .bezweren. Zoo verzekert de „Lokal Anzeiger", wiens re laties met de Wilhielmsfrasso van algemeene he koudheid zijn, dat in hoofdzaak het Marokko- geschil, onvoorziene gebeurtenissen buiten reke ning gelaten, aan 't einde dezer week geregeld zal zjn. i Dei „Temps" zegt naar aanleiding onzer opti mistische nota, dat niet de „Lökal Anzeiger" het recht heeft, de zaken in dit gunstige licht te stollen. Frankrijk's antwoord zegt h'et blad zal n.l. afwijzend beschikken op de meeste der door Duitschland geformuleerde tegenvoorstellen, en dat wel om redenen v,a,n prineipieelan zoowel als van tijdelijken aard. Duitschland zal, indien het de onderhandelingen wenscht voort te zet ten, nieuwe voorstellen hebben te doen. In hoofdzaak, zooals de „Lokal Anzeiger" bef noemt, zal dus het geschil niet geregeld zijh regen het einde vain deze w'eiek. De Duitsehe bladen, zoo besluit bet blad, stel len dus den staat van zaken voor op een manier, die niet met de Werkelijkheid overeenkomt. Dit kin een oorzaak van verrassingen worden en van nieuwe misverstanden, die een nadeel igan in- vlo d zouden kunnen hebben op de toch al zoo. zenuwachtige openbare meening in Duitschland an ook nadeelig wierfeem op den loop der onder handelingen. Uit Mumchan wordt aap de Berliner „Lokal AnizeigOr" geseindCartwright, de Engelsche ge zant in Weienen, heeft zich tegenover een Weenscih medewerker van d,e Münchener „Neueste Nacih- richten" uitgelaten over het interview, dat hij in Ma.rimbad aan een vertegenwoordiger van de ,,'Neue Freie Pressie" heeft toegestaan. De gezant was door de tegenwoordigheid van prins Clvris- tiaan van Sleeswijk-Kolstein, den zwager van wijlen Koning nauara, en van Oen noru mayor van Londen, verhinderd den medewerker per soonlijk te ontvangen, maar droeg aan een lid van het gezantschap op zich in zijn geest uit te laten. Cartwrijg'ht betreurde in de eerste plaats heit openbaar maken van dit interview, daar dit niet de bc-doeling was geweestook heeft het niet in den vorin, waarin het was weergegeven, ooit plaats gevonden. Hij wijst het verwijf, dat hij antipathieën tegen Duitschland zou koesteren, be slist van de hand. Wat hét interview betreft, laat Cartwright verklaren, dat het bericht, dat dr. Münz, de vertegenwoordiger van de „Neme Freie Preissie" in Marienbad, zijn g'ast is geweest, on juist is. De gezant heeft op een morgen in Ma rienbad zijn hotel verlaten en was voor dien tijd door dr. Münz, dien hij reeds -vroeger rneer- imalem gelegenheid had gehad te spreken, be groet. Het gesprek tusschen de beide heeren had vervolgens onderweg van het hotel naar een acht minuten ver gelegen huis plaats gevonden. Reeidis daaruit zou blijken, dat in dezen korten tijd onmogelijk zo> ruim van gedachten gewisseld kan zijn, als in het interview werd weergegeven. Dr. Münz vroeg Cartwright., wat hij, van den toen- maligen stand v,an de Marokko-kwestie dacht 'Be gezant zou den vrager hebben verwezen naar de uitlating,en van Sir Edward Grey en Lloyd George. De e'enigo critiek, die Cartwright op Duitschland had geoefend, zou geweest zijn, dat hij' heit verlangen der Al-iDuitseheirs in dé kwestie der vergoedingten overdreven had genoemd. Van dein persoon des Keizers zou in het onderhoud met geen enkel woord zijn gewag gemaakt. Het heele zoogenaamde interview1 zou een menigte mededeelingen bevatten, waarvan noch in het gesprek met dr. Münz, noch in een gi sp rek met eienigj ander lid van de redactie van de „Neue Freie Presse" sprake zou zijn geweest. De per soon, di,e 'de uitlatingen van den gezant over bracht, gelooft ook veilig te kunnen zeggen, dat dr. Münz in een schrijven aan dien gezant zijn spijt over het openbaar maken zou hebben uit gedrukt, daar het interview, zooals hot is weer gegeven, uitlatingen bevatte, die nooit waren geuit. Nadat gisteren wederom 250,000 mk. uit de ge meentelijke spaarbank te Koningsbergen zijn te rugbetaald, schijnt heden de stormloop tpit bo darten te zijn gekomen. Een hooggeplaatst persoon uit Duitschland terugkeerend, schreef aan de sEcho de Paris," dat de Duitschers zich koortsachtig voor den oorlog voorbereiden. De generale staf denkt, dat alles gereed zal zijn tegen het einde van de maand. Genoemd blad besluit daaruit, dat Frank rijk alle mogelijke maatregelen moet nemen, beginnend met de lichting té houden die thans ouder de wapenen js, Daarentegen gaat men van offlcieele Duitsehe zijde voort, geruststellende verklaringen te geven. BELGIS. Koning Albert, terugkeerend uit Tyrol, is gister-avond 9.25 te Brussel aangekomen. De Koning zal, te beginnen vanaf heden, 's ochtends in het paleis te Brussel samenkomsten houden met den minister-president De Broque- villf, en den minister van Oorlog, luitenant- generaal Hellebaut, die gister-avond uit Cointe, waar hij zijne vacantie doorbracht, mede is terug gekeerd. Koning Albert van België houdt zich, naar het »H. v. A." meldt, zeer ijverig bezig met de za ken, die de zeevaart en de zeevischvangst aan gaan. Er is nu sprake de zaak is zelfs reeds in studie een afzonderlijk secretariaat ot zelfs wel een ministerie voor zeevaartzaken te stichten. Aan het hoofd zou een bevoegd parlementair gesteld worden of misschien wel een ambtenaar, die buiten de politiek staat. DUITSCHLAND. De groote sKeizer-manoeuvres", welke thans in Duitschland begonnen zijn, trekken dit jaar bij zondere aandacht. Ook nemen voor het eerst aan de manoeuvres vliegtuigen deel. Het terrein der operaties is de Mecklenburgsche vlakte. De opgave is de volgende twee roode legerkorpsen komende van Bremerwoerde, Hamburgen Lubeck trekken naar het Zuid-Westen op Een blauw beide partijen weten, dat belangrijke roode ver sterkingen te Greifswalder Bodden zijn ontscheept) waarvoor de blauwe troepen, belast met de ver dediging der kust, en uitmakende ongeveer een divisie infanterie, terug moeten trekken. Het roode leger wordt aangevoerd door prins Frederik-Leopold van Pruisen het blauwe leger door maarschalk von der Goltz. Beide legers zijn uit twee legerkorpsen saamgesteld, het roode, uit het 2de en 9de legerkorps, het blauwe, uit het gardekorps, benevens een reserve legerkorps sa mengesteld uit troepen afkomstig van 3 andere korpsen en staande onder de bevelen van gene raal Scholtz. Beide aanvoerende generaals zijn volkomen vrij, zoowel in de opstelling als in de uitvoering van het veldtochtplan. Zij zijn volkomen onbekend met de stellingen van den tegenstander. Voor den Keizer, die zijn kwartier in het kasteel van Bortzenburg heeft opgeslagen en voor de scheidsrechters zijn specialen telefoonlijnen ter lengte van 400 kilometers aangelegd. Het effec tief der troepen, die aan de manoeuvres deelnemen, bestaat uit 98 bataljons infanterie, 2 secties en 18 compagnies mitrailleuses, 77 escadrons cava lerie, 87 batterijen veldartillerie en 14 batterijen vestingartillerie, benevens 3 bataljons geniesolda ten, verscheidene afdeelingen telegrafisten, alsook bestuurbare luchtschepen en vliegmachines. Elk der beide partijen heeft een bestuurbaar lucht schip tot hare beschikking, de blauwe, M 2, de roode M 3 en vier vliegmachines. Heit officieele communiqué der „Norddeutsche Allgfcin.c-ine", dat noodwetten aankondigt yin de stijging deir prijzen van de levensmiddelen en van die van het veevoeder zooveel mogelijk te gen te gaan, wlordt door het „Berliner Tagehlatt"- en de „Tagfiche Rundschau" tegelijk en zeer scherp aangevallen. Het „Berliner Taiglablatt" spreekt van offici euse misleidingen ©n zegt: Zelden is het zoo driest ondernomen geworden de, publieke opinie van ambtelijke zijde te misleiden als in dit ge val. Alsof hat uitsluitend oni een duurder 'wor den van het veevoeder ging) Alsof voor de volks voeding de graanprijzen niet minstens' van de zelfde beteekenis zijn als voor het veevoeder! En zal het ons staatsministerie waarlijk onbe kend zijn, wat de oorzaak van de duurte der graanprijzen is? Natuurlijk is de lïitte der laatste maanden voor den groei van het veevoeder in Puilsdilatnd schadelijk geweest, maar volgens tie officieele opgaven van Zondag' bedoeld is da door Reuter geseinde raming der graanop brengst is de oogst aan graan zoo groot, dat hij in geen verhouding' tot de prijzen staaf, ja is zelfs de Pruisische rogge-oogst r/2 millioen tonnen g rooter dan het vorig' jaar! Niettemin zijn de rogigoprijzen in den laatistem tijd enorm ge stegen. De oorzaak is voldoe-nld© bekend. 7Aj ligt LA Oo 04**jjuu

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1