Dagblad voor Schiedam en Omstreken. De Financier. 34ste Jaargang. Vrijdag 15 September 1911. No. 10119. Officieele berichten. Sluiting Mallebrug. Bsüeidudsch Nieuws. FEUiLifc T O»» Verspreide berichten. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 1—6 regels 0.92elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijkadverteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Burgemeester en Wethouders van Schiedam. brengen ter openbare kennis, dat van Maandag 18 September a.s. tot nadere aankondiging, de Mallebrug voor rij- en voertuigen alsmede voor voetgangers gesloten zal zijn. Schiedam, 15 September 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. De Marokkaansche kwestie. Er is heden weinig belangrijk nieuws over de Marokkaansche kwestie. Kiderlen Wachter heeft den Franschen gezant in het gezantschapshotel een bezoek gebracht Keizer en rijkskanselier zijn in Berlijn terug ge keerd en het maakt den indruk, of de onderhan delingen meer te Parijs dan te Berlijn worden gevoerd. Zeer opmerkelijk is de toon van terug houding en stilzwijgen over de geheele linie der Berlijnsche pers. Als men niet zoo voortdurend goede weersvoorspellingen hoorde, zou men aan een stilte voor den storm gelooven. Volgens de »Echo de Paris" heeft de Fransche Minister van Buitenlandsche Zaken, De Selves, aan den Engelschen en den Russischen gezant die door den Minister ontvangen zijn, den tekst van het Fransche antwoord aan Duitschland medegedeeld. Tenzij, schrijft de sMatin," de politiek in de Wilhelmstrasse eensklaps een frontverandering ondergaat, zou het vermetel zijn op een spoedig einde der huidige onderhandelingen te rekenen. De naargeestige stemming, welke reeds zoo zwaar op geheel Europa drukt, zal zeer zeker nog aan houden. Wat Frankrijk aangaat, het zal volkomen de noodige kalmte, vastheid van besluit en ver trouwen in zijn toekomst en lotsbeschikkingen kunnen bewaren. Onder het hoofd ïWie vraagt en wie geeft in Marokko geeft de sLokal Anzeiger" het vol gend artikel: In de uitlatingen der Fransche pers ontmoet men voortdurend de verkeerde op vatting, als zouden de Duitsch-Fransche onder handelingen telkens weer op de lange baan worden geschoven, doordat Duitschland aan Frankrijk eischen stelt, die Frankrijk niet kan inwilligen, of, m a.w. als zoude Berlijn de altijd vragende en Parijs de slechts met tegenzin toe staande partij in de zaak zijn. Zoo typisch als deze opvatting en haar conse quentie voor de Fransche wijze van denken is, zoo weinig houdt zij verband met de werkelijk heid. Men zal vóór alles voor oogen moeten houden, dat het Duitschland is, dat juist datgene heeft toegestaan, waarom het in deze transactie te doen is, n.l. de politieke vrijheid of liever het Politieke protectoraat in Marokko. Men zal naar Boeiende Roman. (Naar het Franseh.) 43) Een zware verantwoordelijkheid drukt op mij. ^js ik mij eens mocht bedriegen en een onschul- dlge naar het schavot zou zendenOI welke Wroegingen al dan I Als die romanschrijver maar ®Preken wilde zich geen slaaf van zijn eed maakte °ch neen, hij zal niets zeggen. Hij, hij is een ®chte Franschman aan zijn gegeven woord kan niet te kort schieten, Hebt gij die edele ver hovaardiging gezien, toen ik hem aanspoorde '''trouwen in mij te stellen 1 Goed beschouwd 0et ik hem bewonderen: hij is een reehtscha' Pe& man. 'tls waar dat ik in zijn plaats niet ^nders zou handelen... En die Mordy. Als ik dezen, 'n minste, vasthield en ondervragen kon 1... Gij pogt van geluk spreken. Villeneuve, slechts z\jn. Gij althans slaapt nog gerust, rwnl ik I... 't Is al zoolang dat mij de slaap ontvlucht." grijsaard zag op zijn horloge en zei "Komaan laat ons vertrekken I het is tijd 1" »Voert gij mij mee naar ginds vroeg de (snuier. "NatuurlijkOok daar moet ik u bij mij heb- aanleiding van dit voor Frankrijk goede vooruit zicht nauwelijks meer van Duitschland's eischen en van Frankrijk's vrijgevigheid kunnen spreken. Maar ook in andere opzichten moet er aan her innerd worden, dat het met het geven en nemen in den Marokkostrijd omgekeerd staat als de Fransche pers dagelijks beweert. Op den Sisten December van dit jaar verloopt het den Franschen in de Algeciras-acte gegeven politie-mandaat in de Marokkaansche kustplaatsen. Voor Frankrijk is het natuurlijk van groote be- teekenis, verder uitvoerder voor de mogendheden te blijven en men mag wel aannemen, dat het zich in deze aangelegenheid reeds met andere regeeringen in verbinding heeft gesteld. Hoe zal het nu zijn als de republiek in Berlijn niet die tegemoetkoming vindt, aan welke het haar gelegen moet liggen, om ook na Januari 1912 in Marokko als zoodanig werkzaam te kunnen zijn. Is het niet de Quai d'Orsay, die zijn geheele attentie er aan moet wijden, om ook de Duitsche volmacht op nieuw te bekomen. Het schijnt tijd te worden op de hier genoemde gegevens, bijzonder op merkzaam te maken en de onjuistheid van het Fransche standpunt aan te toonen. Het geval van den EDgelschen gezant te Wee- nen maakt een zonderlingen indruk. Terwijl ver schillende Berlijnsche bladen gisteravond een ver klaring van dr. Munz, die het interview in de »Neue Freie Presse" schreef, en waarin hij blijft be vestigen, dat zijn artikel de woorden van den gezant volkomen weergaven, opnemen en de gezant daar door in geen gunstiger positie komt, terwijl boven dien de »Germania" de woorden van den gezant zoo bedenkelijk acht, dat zij hem. na het voorge vallene, niet meer waardig acht, om, zelfs als gezant bij een koning van den kleinsten Balkan- staat op te treden, zegt de »Nordd. Allg. Ztg.", het navolgende in een ambtelijk bericht: »De keizerlijke regeering ontving op haar vraag van de Britsche regeering de meded'eeling, dat de Engelsche ambassadeur te Weenen, noch het be kende artikel in de »Neue Freie Presse" geïnspi reerd, noch de hem door den schrijver van het artikel toegeschreven uitlatingen gedaan heeft. Daarmee is dit incident op voor de keizerlijke regeering bevredigende wijze afgedaan." De weduwe van den ondekkingsreiziger Sa- vorgnan de Brazza, aan wien Frankrijk het be zit van een groot gedeelte van zijne Kongo-kolonie te danken heeft, heeft aan president Fallières een brief gericht, waarin zij tegen den afstand van Middên-Kongo. aan Duitschland levendig in ver zet komt. RUSLAND. Telegrammen uit Petersburg aan de middag editie van de „Lokal Anzeiger" zeggen, dat heden in heel Finland massa-vergaderingen worden ge houden, om tegen het inlijven van twee distric ten bij het gouvernement Petersburg te protes teeren. DUITSCHLAND. Terwijl bij de Fransch manoeuvres de vliegers ben De karwei is pijnlijk, maar uw taak is min der zwaar te vervullen dan de mijne. Gij hebt slechts te luisteren en te schrijven, terwijl ik 1 De plicht voor alles En de rechter van instructie vertrok gevolgd door zijn griffier, om naar ginds te gaan naar ginds XVI. Wie van beiden. Er waren geen tien minuten verloopen sinds Marchand in zijn cachot van LaSouricière terug gebracht was, toen men hem opnieuw kwam halen. Ditmaal liet men hem niet in het celrij tuig stijgen, maar in een koets met vier plaatsen op de achterbank was reeds een heer, gekleed in zwarten jas, gezeten, het was de chef van den Veiligheidsdienst. Men zei hem dat hij naast dien heer plaats moest nemen. Leo Renard kwam tegenover hem zitten, terwijl door het andere portier, een andere agent, eveneens in burger- kleeding, binnentrad. Terstond werd de ijzeren deur, welke op de rue de la Sainte-Chapelle uit komt, geopend en het rijtuig vertrok, zonder dat met luider stem eenige order gegeven werd. Den koetsier was het vooraf gezegd waarheen hij moest rijden. Waar brengt gij mij heen?" vroeg Marchand. Zijn drie metgezellen antwoordden-niet. »Zal men my naar de Fondary-straat vervoe- uitstekende diensten- bewijzen, is ook de Duitsche generale staf letterlijk in de wolken over de hulp der Duitsche vliegers. Bij zijn critiek van de manoeuvres wees de keizer, op, dat generaal von der Goltz den eersten dag binnen 35 minuten be richt over de» stand der tegenpartij kreeg, waar voor anders de cavalerie 4 uur noodig gehad zou hebben. De keizer verleende ridderorden aan een 7-tal of- ficieren-aviateurs. FRANKRIJK. De bijzondere correspondentie van de »Lokal- Anzeiger", die de Fransche manoeuvres heeft bij gewoond, seint uit Vesoul, dd. 13 dezer: De groote manoeuvres zijn vanmiddag geëindigd met het afslaan van een aanval van het roode ontzettingsleger voor Belfort op de sterke stelling van het witte invallende leger. De rooden hand haafden zich echter in de vooruitgeschooven stel ling, die zij in tweedaagsche overwinningen veroverd hadden, zoodat zij in het voordeel bleven. De eigenlijke overwinnaars bij de manoeuvres waren de 24 vliegtuigen, die ondanks het buiten gewoon moeielijk terrein en de zeer gevaarlijken wind, voor de verkenning, den inlichtingendienst en bij de ondersteuning van de artillerie wonder baarlijke praestaties te zien gaven. De inrichting van den vliegdienst was voorbeeldig en verzekert den Franschen voor langen tijd de meerderheid in de militaire vliegkunst. De manoeuvres hebben het bewijs van de mili taire bruikbaarheid en het veelzijdige nut van vliegtuigen geleverd. De uitbreiding van den vlieg dienst zal op velerlei gebied van het krijgswezen groote veranderingen teweeg brengen, en alle moderne legers zullen zich de invoering van het nieuwe nvierde wapen" tot taak moeten stellen. Tot zoover de Duitsche correspondent. De Fran sche minister van oorlog heeft uit naam van den president en uit zijn eigen naam aan generaal Chomer, den oppersten leider van de manoeuvres voor Belfort, een brief gericht, waarin hij zijne onvoorwaardelijke bewondering voor de houding van de troepen uitspreekt en verklaart, dat de republiek die op hare soldaten, hare officieren en haar heele leger trotsch is, in vertrouwen op hare kracht naar de verwezenlijking van hare idealen van vrijheid, recht en billijkheid kan streven. SPANJE. Gisteren hadden te Bilbao, opnieuw botsingen plaats tusschen de stakers en de troepen, die een charge uitvoerden. In de gansche streek ligt het werk geheel en al stil. Te Malaga schoot de burgerwacht in de lucht, om een groep stakers te verspreiden, die werk willigen trachtten over te halen, zich bij hen aan te sluiten. ITALIë. Naar de avond-editie van het »Berliner Tage- blatt" meldt, doet Italië pogingen om de onrust in Turksche kringen, door de geruchten van Tri- ren?" vroeg zich de schrijver af. En bij den afschrik, dien hij ondervond, als gevangene in zijn woning terug te keeren en door de nieuwsgierige blikken van de lieden zij ner wijk te worden opgenomen, mengde zich de hoop Celine en zijn zoon terug te zien. Maar neen, het rijtuig richtte zich niet naar Grenelle, want in plaats van den rit te vervolgen rechts naar de Pont-Neuf, draaide het links af, stak den boulevard du Palais over, liet de brug Saint- Michel zijdelings liggen en reed de kade op du Marché-Neuf. Gustaaf in zijn hoek teruggewor pen, verdeeld tusschen het verlangen om te zien wat er op de straat voorviel en de vrees herkend te worden, vond er een bijzonder genoegen in, dat hij niet in een dier enge, duistere hokken van het celrijtuig vervoerd werd en, al was het van verre, zich gemengd te gevoelen in het leven der bedrijvige voorbijgangers. Daar de koets de Petit-Pont naderde, keerde Marchand zich naar zijn buurman en vroeg nogmaals: Waar voert gij mij heen t Is nutteloos dat ik het u zeg," antwoordde de chef van den Veiligheidsdienst. Weldra zult gij het weten." Klaarblijkelijk was het consigne gegeven, den gevangene geen aanwijzing te verschaffen. Marchand beschouwde door het glas van het portier met een afgetrokken oog de huizen en voorbijgangers, die bij kleine groepen als in een miniatuurpanorama voorbijtrokken. Hij herhaalde bij zich-zelven het raadselachtig antwoord zijns polis onstaan, weg te nemen. Intusschen kan wor den bevestigd, dat de berichten over een boycot tegen Italiaansche waren op juistheid berusten. PERZIë. Uit Teheran wordt aan de Lokal-Anzeiger" ge seind Hier zijn uit het Noorden van het land door boden berichten ingekomen, dat de vroegere Sjah en "zijn broeder Sjoea es Saltané bij Sawadka door de regeeringstfoepen na een strijd van drie dagen geheel zijn verslagen De troepen van den vroe gere Sjah hebben het kamp in den steek gelaten en zijn gevlucht. Ook de vroegere Sjah en zijn broeder zijn onder bescherming van een dichten nevel in de richting van de Kapische Zee gevluctn. De geheele bagage en de documenten van den vroegeren Sjah zijn in handen van de regeering Volgens betrouwbare berichten bevindt zich de Sjah weer in Iioemesjtepe. Een bulletijn behelst, dat een stoomboot op weg daarheen is om den vroegeren Sjah af te halen. Bijna tegelijkertijd met den oud-Sjah zijn ook de Mazanderamërs onder den emir Mokarem verslagen. Het Noorden is van de troepen van den oud Sjah gezuiverd. Salar-ed-Dowlé is te Soeltanabat. Eerstdaags wordt de opinarsch van Jefrem en Sardar Behadoer tegen Salar-ed-Dowlé verwacht* De in Maine gehouden stemming heeft een kleine meerderheid opgeleverd voor de intrekking der wet, welke den verkoop van sterken drank in dien staat verbiedt. De sVorwarts" van gister bespreekt het zoo even in Leipzig verschenen »Handboek voor de Vredesbeweging." Voor Duitschland bedroegen, naar de cijfers van dit boek te oordeelen, de uitgaven voor leger en vloot 14UÜ millioen Mark. Voegt men daarbij de rente van de schuld, die over dit onderdeel 105 millioen bedraagt, de amortiseei ing dezer schuld, die 120 millioen be draagt en de verloren gaande renten van den Franschen oorlogsschat, die in Spandau bewaard ligt, dan komt men inclusief de afzonderlijke oorlogsonkosten van enkele bondsstaten op een jaarlijksche uitgave van 1700 millioen Mark. Rekent men daar echter bij het verloren gaan van nationalen arbeid door het in dienst houden van het leger in vredestijd en het verlies van rente van het oorlogsmateriaal, dan komt men tot het cijfer van 4000 a 5000 millioen Mark, die leger en vloot jaarlijks verbruiken. De kosten van den gewapenden vrede beloopen over geheel Europa naar de gezamelijke opgaven en met be rekening van bovengenoemde verliezen 20 a 30 milliard per jaar. De Europeesche staten geven voor oorlogsonkosten gemiddeld 9 maal meer uit, dan voor onderwijs. Voor de vrouwen is een nieuw arbeidsveld geopend. Naar het voorbeeld van Miinchen, denkt de burgemeester van Boedapest er sterk over, om de reiniging der straten in handen te geven van buurraans s Weldra zult gij het weten Weldra I Men ging dus niet ver. Zou men op l'lie de la Cité blijven. Op dit eiland vindt men het Paleis van Justitie, doch daar kwam men van daan. Daar ligt ook het Godshuis. Wat zou men er gaan doen Hem met een zieke, een getuige confronteeren 1 't Was mogelijk 1 Daar staat ook de Notre-Dame. Het was niet waarschijnlijk dat men er hsm heen bracht. Het antwoord van den rechter van in structie schoot hem weer in de gedachte»Gij zult het altijd vroeg genoeg wetenHet was dan wel iets verschrikkelijks, misschien wel een samenkomst, welke het doel van dezen rit was I En zie, daar bekroop hem een gevoel van vrees. Wat was de toeleg, die men tegen hem aan 't smeden was Spoedig zou hij het trouwens weten, want op dit oogenblik rolde het rijtuig voort, midden over la Place du Parvis. Waarheen nu? Achter de basiliek strekt zich een tuin uit met een fontein dan loopt er een straat van l'lie de la Cité, welke op die hoogte niets meer te zien geeft dan een klein gebouw met plat dak zonder verdieping Daarheen was het dat men hem geleidde 1 Marchand vroeg »Is het naar La Morgue dat wij gaan 0/l.ordt vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1