Dagblad voor Schiedam Omstreken. EERSTE BLAD. 34ste Jaargang. Zaterdag 16 September 1911. No. 10120. Nieuws. Verspreide berichten. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per wede 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 16 regels 0.92elke regel daarboven 15 cent. Driémaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldeljjkadverteeren worden uiterst bi 1- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. De Marokkaansche kwestie. Gistermiddag hebben Cambon en von Kiderlen Wachter te Berlijn een langdurige conferentie mei elkaar gehad. Het departement van Buitonlaxidsche Zaken te Parijls ontving telegrafisch bericht, dat Cambon hef, antwoord van Frankrijk had overhandigd. Men verneemt, dat een speciale koierier gister avond laat naar Parijs is vertrokken met fsn gedetailleerd verslag over het onderhoud, het- Wtlk Cambon met Kiderlen Wachter heeft gehad. De Parijlscbe pers legt er den nadruk op, dat men geduld moet oefenen. Bij een scherpe zakendiscussie dient men ieder zijn tijd te laten en goede verwachtingen te koes teren betreffende het totstandkomen der over eenstemming. Dit beduidt echter nog niet, dat min het onmiddellijk eens zal' zijn. Van bevoegde zijde maant men eviemeens tot geduld en zegt verdere belichten uit Berlijn te willen afwachten, alvorens eenig nader oordeel te kunnen uitspre ken. Uit Parijs wordt geseind Bij wijze van tegenspraak op de geruchten, volgens welke de lichting van 1909, die tus- sebt-n 20 en 24 dezer met groot verlof moet gaan, voorloopdg onder de wapenen zal worden gehouden, verklaart het ministerie van Oorlog, dat deze lichting op den vas'tgestlelden tijd naar huis zal worden gezonden. RUSLAND. De moordaanslag op Stolypin. De Petersburgsche correspondent van het „Ber liner Tageblatt" seint over den aanslag op Sto lypin o. m. Terwijl officieel verzekerd wordt, dat. de toe stand van Stolypin niet hopeloos is, zijn hier reeds particuliere berichten ingekomen, die den toestand volkomen hopeloos noemen en de vrees te kennen geven, dat de kogels misschien ver giftigd waren en gteten deskundige hulp den mi nister meer zal kunnen redden. Tijdens den aan slag bevond de Tsaar zich in den foyer. Op het hooren van de schoten snelde hij' naar zijn ioge terug. De dader verb 1 aaide gedurende het verhoor na zijn gevangenneming, dat hij Sto lypin volgens een besliuit van het revolutionnaire eornité moest vermoorden, omdat hij eon voor Rusland rampspoedige politiek voerde. Gedurende dien heelen nacht hadden in Kief molestaties en huiszoekingen plaats. Verscheidene medeplichtigen moeten zijin gevangen genomen. De correspondent zegt, dat de aanslag op Stolypin een verpletterenden indruk op den tsaar maakte. Verschillende Russische bladen drukken hun af schuw over de daad uit. Zoo zegt de »Nowoje Wremja," dat deze daad den koers van 'tRussi- sche staatsschip niet zal veranderen. De »Retsj" drukt als politiek tegenstandster van Stolypin haar leedwezen er over uit, dat zulk een bloedige nachtmerrie nog altijd op Rusland drukt. Terwijl de laatste berichten van het »Berl. ■^hgeblatt" verzekeren, dat de verwonding van Stolypin zoo erg is, dat de toestand van den minister als zeer ernstig beschouwd moet worden, vermeldt de »Nat. Ztg." van gisteravond, dat de ever ongedeerd is gebleven, maar dat het borst been zeer gekwetst werd. Na aankomst van Professor Zeidler, uit Cherbourg, zal gepoogd worden den kogel operatief te verwijderen. Re toestand is ook volgens dit blad, zeer ern- stig. ENGELAND. Rit Kirkwall wordt gemeld, dat de daar lig gende derde afdeeling Engelsche torpedojagers last heeft ontvangen, zich gereed te houden, om hinnen enkele uren zee te kiezen. Re sTimes" schrijft: Meer of minder opzien barende berichten zijn in militaire garnizoenen en marine-stations de laatste dagen in omloop geweest, maar uit een onderzoek, dat ingesteld is, is gebleken, dat zij ongegrond waren. Tezelf dertijd is er reden, om te gelooven, dat het marine- en legerbestuur zich ten volle bewust is van de eischen van den internationalen toestand en geen enkele voorzorg, die noodig is, verzuimt Een merkwaardige uitlating I BELGIS. Gister werd ons uit Brussel geseind, dat er 3 lichtingen onder de wapenen zouden worden ge roepen. Reuter seinde gister-avond uit Brussel nader het volgende: Volgens inlichtingen uit goede bron was reeds besloten drie lichtingen onder de wapenen te roepen, toen, tijdens de vergadering van den ministerraad, er een telegram uit Berlijn kwam, dat alles geregeld scheen te zullen worden. Von Kiderlen zou verklaard hebben, dat Frankrijk en Duitschland binnen drie dagen tot overeenstem ming gekomen zouden zijn. Daarop besloot de ministerraad de oproeping op te schorten. De sChronique" meldt, dat tengevolge van het houden onder de wapenen van de lichting 1909 eenige wanordelijkheden zich voordeden op de binnenplaats der kazerne van het 2e regiment linietroepen te Gent, waarbij een officier van de garde werd uitgejouwd. Verscheidene soldaten gingen het cachot in. Een honderdtal soldaten hield een bijeenkomst in »Vooruit". DUITSCHLAND. De keizer en de kroonprins kwamen gister om 12 uur op het exercitieterrein Langthur aan, waar een brigade van Leib-Husaren opgesteld stond. De chef van het militaire kabinet las de kabinets order betreffende de benoeming van den kroon prins als commandant van het eerste regiment Lei-Huzaren voor, waarop de keizer een toespraak hield. SPANJE. De kapitein-generaal van Bilbao, in wiens handen wegens het schorsen der grondwettelijke waar borgen het burgerlijk gezag thans is overgegaan, heeft al de vergaderlokalen der arbeiders doen sluiten. In weerwil van de verzekeringen der militairen autoriteiten, dat zij, het koste wat het kost, de normale wei king van alle takken van openbaren dienst waarborgen, weigeren de spoor wegmaatschappijen de inontvangstname van goe deren, voor Bilbao bestemd. Het zenden van troe pen naar de provincie Biskaye duurt voort. JAPAN. De jTimes" publiceert een artikel van Robert Young, den hoofdredacteur van de sJapan Chro nicle", over het in Korea gevoerde geding tegen zekeren Koreaanschen publicist Jang-ki-tak. Vol gens de lezing van Young zouden de Japansche autoriteiten in Korea op ongemotiveerd harde wijze tegen dezen publicist zijn opgetreden en zou de man onrechtvaardiglijk tot dwangarbeid zijn ver oordeeld. Wat aan Jang was ten laste gelegd^ is, dat hij een plan had georganiseerd en gepro pageerd, om Koreanen, die zich ongelukkig voelden onder het Japansche regime, over te brengen naar het aangrenzende gebied Tsjentou, dat gelegen is aan de Noordwestgrens van Korea, maar in Mantsjoerije, en dat dus onder Chineesch bestuur bestaat. Daar zouden dan deze uitgeweken Kore anen een volksplanting vormen, waar zij hun nationaal karakter zouden kunnen handhaven, en van waaruit later een beweging tot herwinning van Korea's onafhankelijkheid zou kunnen uitgaan. Robert Young legt in zijn brief in de »Times" bijzonderlijk den nadruk op het feit, dat deze politieke veroordeelde nu een straf zal hebben te ondergaan in een der overvolle Koreaansche straf gevangenissen, waar vooral ook op sanitair gebied afschuwelijke toestanden heerschen. CHINA. Naar uit Peking gemeld wordt, is Tsien toe geheel vaa de buitenwereld afgesneden, De dage- lijksche bezendingen rijst zijn gestaakt, en men vreest, dat het gebrek aan levensmiddelen spoedig tot onlusten in de stad zal leiden. Alle toegangen tot Tsiengtoe zijn door de opstandelingen bezet, wier aantal voortdurend toeneemt, Allerlei voor de vreemdelingen vijandige ge ruchten doen de ronde, de zendelingen in Wanh- sien, de grensplaats van de provincie Szetsjwan aan de Jantse, zijn naar veiliger plaatsen in de provincie Hupeh gevlucht. De toestand wordt algemeen als zeer ernstig beschouwd. Volgens een telegram uit Tsoengking, heeft de Engelsche consul, aan wien indertijd de waarneming der Amerikaansche belangen werd toevertrouwd, gisteren laten bekend maken, dat alle Engelsche en Amerikaansche onderdanen in de provincie Szetsjwan zich onverwijld naar vei lige plaatsen moeten begeven, vóór dat de toe stand ernstiger wordt. VENEZUELA. •Die internationale commissie, wier taak bet was de schadeloosstellingen, die door verschillende mogendheden aan Venezuela werden gevraagd, vast te stellen, beeft zooeven haar faak vol voerd. In het geheel beliep het bedrag der vor deringen 18.568.150 francs. De commissie erkende hiervan slechts 35.375.150 frs. Van deze som heeft de regeering van Venezuela reeds 26 mil- lioen francs betaald, zoodat dit land uit het gedrang begint te raken. Hel bestuurbare luchtschip „Adjudant Vince- mot", dat aan de manoeuvres in Oost-Frankrijk heeft deelgenomen, ontving Donderdag cle op dracht, brieven aan de troepiemaanvoerders te Bethel, Launay en Verdun over te brengen. Na uitvoering van de opdracht keerde het luchtschip, dat gedurende zijn 13.5-urigen tocht in radio- telegiaphisebe verbinding had gestaan met Ver dun en dein Eiffeltoren, naar La Motte-Breuil terug. Prinses Victor Napoleon, die op hét oogen- blik Ie Spa verblijf houdt, ziet, volgens de „In- dépendance" een „blijde gebeurtenis" tegemoet, Te New-York hebben 10,000 naaisters een staking aangekondigd, wanneer haar geen week loon van 24 dollars toegestaan wordt. De meisjes profitoeren van het begin van den drukken tijd en kunnen nu den werkgevers een enorme schade toebrengen. Gedurende bet onderhoud, dat koning Al- bert van België Woensdag met den Belgischen premier voerde, moet ook het vraagstuk der ver dediging van Antwerpen definitief zijn opgelost, volgens een bericht van hiel Heroldagentschap te Brussel. De moderni scoring der vesting moet binnen het jaar zijn beëindigd, alle pantsicrtorens zijn besteld, en het nog aan te schaffen oor logsmateriaal zal in 't openbaar worden aanbe steed. Ook de doorbraak der Schelde heet thans geregeld tie zijn. Als een zwak punt in België's verdediging wijzen verscheidene bladen op het gebrek aan officieren, hetwelk in 't elven is geroepen, doordat tweehonderd officieren naar den Kongo zijn gezonden, die eerst geruimen tijd r.u een evientueele mobilisatie weder in België kunnen zijn. Te Londen werd Donderdag een bericht gepubliceerd, behelzend, dat aan geen enkelen man van leger of vloot verlof zal worden toege staan. Dit bevel strekt zich uit tot de gansche vloot ein alle in Engeland, Schotland en Ierland slaande regimenten. In „ingewijde kringen" brengt mem dezen maatregel in verband met den hui dige:) gespannen poltii.eken toestand. De ^Birmingham Post" meldt, dat president Fallières binnenkort tot ridder van de orde van den Kousenband benoemd zal worden. De presi dent zou dan de eerste buitenlandsche ridder van niet vorstelijken bloede zyn. De directie der G. E. W. te Amsterdam. In stadhnisKringom en in die van de gemeen telijke ei'ectriciteitswerken wordt als waarschijn lijk opvolger als directeur van de G. E. W. van den te vroeg ontslapen leider, den heer IT. G. J. Gfitters, genoemd, aldus de „Tel.", de ir'gehiem dr. W. Lulofs. De heer Lulofs was reeds eanigen tijd aan dö G. E. W, werkzaam, toen de heer Gritters als directeur optrad. Ook tijdens de ziekte van den heer Gritters heeft de hieer Lulofs, tot grooto tevredenheid van B. en W„ de leiding der zaken gevoerd. Vervroegde winkelsluiting. Amsterdam bezit thans eten gemeenté-ver orde ning betreffende de winkelsluiting. De verordening luidt aldus: Art. 1. „Het is verboden, een winkel (inbegre pen barbierszaken en kapperssalons) voor liet publiek geopend te hebben: la vóór 's morgens 5 uur en na, 's avonds 11 uur; a. op Zaterdag; b. op den dag voorafgaande aan den Hemel vaartsdag c. van 29 November tot en met 6 Decem ber en van 17 tot en met 24 December; 2o. op andere dagen, vóór 's morgens 5 uur en na 's avonds 9 uur." Art. 2. De bepalingen van art. 1 zijn niet van toepassing op: a. apotheken b. inrichtingen, waarvoor in of krachtens de Algemeen® Politieverordening een sluitingsuur is bepaald: c. a ie localiteiten, niet vallende onder b. doch1 die blijkens hare inrichting bestemd zijn voor het gebruik ter plaatse der aldaar verkochte pet en drinkwaren; winkels in stations. Art. 3. Is op het uur, voor de winkelsluiting voorgeschreven, nog publiek in den winkel aan wezig. dar. mag dit nog bediend worden, doch niet langer dan gedurende een half uur. Art. 4. Eiein winkel wordt als voor het publiek geopend beschouwd, zoolang er publiek aanwe zig is of er winkelbedienden aanwezig zijn, be houdenis hfet geval, in art. 3 voorzien. Art. 5. Het is venboden, in de inrichtingen en localiteiten, bedoeld in art. 2, sub b en c, wa ren, welke uit die inrichting worden meegeno men, te verkoopen of af te leveren op de uren, waarop het, volgens art. 1 verboden is, winkels voor het publiek geopend te hebben. Hetzelfde geldt ten aanzien van apotheken, voor alle andere waren dan genees- en heel middelen en chirurgische instrumenten. Art. 6. Onverminderd de bepalingen op het veulen, in de Algemeene Politieverordening opge nomen, is het. venten op den openbaren weg, behalve met drukwerken, dranken en kleine eet waren, verboden op de uren, waarop het volgens art. 1 verboden is, winkels voor het publiek geopend te hebben. Art. 7. Burgemeester en Wethouders zijn be voegd bij openbare kennisgeving eene al dan niet voorwaardelijke ontheffing te verleunen van de verbodsbepalingen dezer verordening. a. Algemeen ten aanzien van alle winkels, voor enkele in die kennisgeving aan te wijzen dagen of gedeelten van dagen; b'. ten aanzien van alle winkels op een ten toonstelling, fancy-fair of andere soortgelijke in richting van tijdelijkem aard voor een in die kennisgeving vast te stellen tijdperk. Art. 8. De opsporing van overtredingen dezer verordening wordt opgedragen aan de inspec teurs, brigadiers en agenten der gemeentepolitie. Strafbepaling. Art. 9. Overtreding van eene verbodsbepaling dezer verordening wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes dagen of geldboete van ten hoogste f25. Burgerlek Armbestuur. De nieuw benoemde leden van het Burgerlyk Armbestuur, de heeren J. van Katwijk, G. van Meurs, J. A. M. Meijer, C. M de Vries en A. J. M. Zoetmulder, hebben hunue benoeming aangenomen. Ned. R. K, Volksbond. Wij vestigen er de aandacht op van onze lezers, leden en donateurs van de afd. Schiedam van den Ned. R K. Volksbond, dat de gebruike lijke maandvergadering ditmaal op morgen Zondag 17 September zal worden gehouden. d.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1