Dagblad voor Schiedam Omstreken. De Financier. H 34ste Jaargang. Maandag 18 September 1911. No. 10121. Qfficieele berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. Bnitenliuidscli Nieuws. FEUILLETON. Verspreide berichten. ABONNEMENTSPRIJS: Dit Llad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 1—6 regels 0.92; elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijkadverteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter kennis van de ingezetenen, dat de suppletoire Kohieren van het te heffen schoolgeld voor de Hoogere Burgerschool en het M. U. L. O. in de Gemeente Schiedam, dienst 1910/1911, dooi den gemeenteraad vastgesteld in zijne vergadering van den 5 September 1911 en den 12den d.a.v. door heeren Gedeputeeide Staten dezer provincie goedgekeurd, aan den ontvanger der gemeente ter invordering is uitgereikt en in afschrift ge durende vijf maanden, te rekenen van heden, op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Wordende voorts een ieder aangemaand zijnen aanslag op de bepaalde termijnen te voldoen, op straffe van vervolging volgens de wet. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 18den September 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd. M. L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris, V. SICKENGA. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter kennis van de ingezetenen dat het archief der gemeente aan het Oude Kerkhof no. 5, geopend zal zijn eiken Maandag en Woensdag middag van 14 uur. Schiedam, 18 September 1911. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. De Marokkaansehe kwestie. Omtrent het onderhoud dat von Kiderlen-Wach ter en Camhon Vrijidag hebben gehad, bevat de „Lokal Anzejger" het volgende bericht, dat uiterst voorzichtig is gesteld en in oinigieveer gelijklui dende woorden ook in de andere bladen voor komt en dus wel officieus zal zijn: „Bij hiet ge sprek der beide Staatslieden bleek, dat de Fran- sche regeerimg op enkele belangrijke punten het standpunt van de Duitsche regeering heeft aan genomen. Met betrekking tot eenigO andere punten is nog slechts verschil in de redactie uit den weg te ruimen en er kan warden vastgesteld, dat slechts ovetr bepaalde vraagstukken en waar borgen de opvatting nog verschilt. Bij déin goeden vil, die bij voortduring do diplomaten bij hun onderhandelingen leidt, mag men echter hopen, d&t aak met betrekking tot deze verschilpunten con overeenstemming niet moeilijk zal zijn to verkrijgen. Verder is gebleken, d'at zekere, in darijs begane indiscreties, zooals die, w"elke huu tveg gevonden hebben naar de Franscbe peirs, ftiet tot, het vergemakkelijken van de onderhande- bngen hebben bijgedragen en daarom is tussohen beide onderhandelaars opnieuw op het be- Boeiende Roman. (Naar het Franseh.) 45) »Ja, twee dagen voor zijn huwelijk hernam e magistraat. »Dit wetende,, moest gij een mon- ®ter zijn om hem te vermoorden 1 En voor tien duizend frank 1..." »0 I maar niet ik ben hetNeen, neen niet ik eb hem vermoord 1..." ®Wie is het dan?'' sIk weet niet wie, maar ik ben het nietik *weer hetl" En de romanschrijver strekte de hand boven et hoofd van den doode uit en sprak met krach- "ger stem »Ik neem God tot getuige van de waarheid kjjuer woorden. 01 als René Bernard spreken »Zweer toch niet, uw ontroering verraadt u. ontroering! Als gij in mijn plaats waart, °Udt gij die niet gevoelen? Ik, beschuldigd van ezen moord 1 Mijn God Men zou een hart van ,teen moeten hebben om ongevoelig te blijven bij aanblik van hetgeen er over blijft van een Rn zoo schoon, zoo vol wetenschap, liefde, toe tst. Minder dan een reddeloos dier zou men ginsel nadruk gelegd, dat over de details van de londerhandielingiein verdere mededeelingen niet eerden in de pers mogen geraken voor de ander- handelingen geheel zijln geëindigd." Het optimisme der Du.ittsc.lne pers weer blijk baar geïnspireerd dioor de regeering, die de finan cieel© milieux wedscht gerust te stellen met het oog op den nabij zijndien betaal- en vervaldag van dan 30en September wordt te Parijn door een .aantal bladen 'niet gedeeld. De „Tramps" merkt op, dat niet tóór de ontvangst te Parijs van het Duitsche antwoord, dus niet vóór die eerste dagen van die volgende week, er van Fran- schein kant sprake kan zijn van optimisme. Die ,TmipsJcarretsipondient te Berlijn seint, dat men aldaar in die niet-!Duitschje diplomatieke krin gen ietwat venvanideuid is over den optimistischen toon der Duitscho pers, gegeven het groot aantal geschilpunten, waaromtrent heide onderhande lende partijen het nog niet eens zouden zijn. De correspondent voegt aan die opmerking toe, dat volgens door hem in Duitsche kringen ingewonnen inlichtingen de geschilpunten, waaromtrent Pa rijs en Berlijn wel tot overeenstemming geraakten, belangrijker en talrijker zijn, dan die, waarover men lïet nog eens moet worden. Over den stand der Marokko-onderhandelingen zegt de „Lokal A nz erger" van gistermorgen: Te genover de verspreid© stemmen, die hier en daar hun teleurstelling er over uiten, dat de Marokko- onderhandelingen. bij de samenkomst van eergis teren tussc'ben de Duitsche en Franse he regee- ringsvertegtenwoordigters nog niet tot oen definitief einde zijn geraakt, zij er op gewezen, dat het per saldo nog slechts om formaliteiten gaat. Juist de vorm, der door Frankrijk te verleunen garantie is een zeer precaire, de precedenten met Madagascar en Tunis in aanmerking genomen. Deze vorm is van onloochenbaar gewicht, niet alleen voor Duitschjand, zooials het in latere ja ren ontwijfelbaar zal blijken. Het is met betrek king lot onze toekomstige verhouding tot Frank rijk van liet allergrootste gdwicht, dat bij d onderhandelingen van bieden over Marokko alle onduidelijkheden zorgvuldig vermeden worden, Jujsl deze arbeid, die in de oogen van Wet publiek minder belangrijk schijnt, zal aan de energie en. de wilskracht van onze staatslieden hoogere eiscben stellen, dan misschien de hoofdonder- liandclingen gedaan hebben. Het gaat er hier om alle, ook de geringste wtrijVingsmogelijkheJein te verwijderen. Van de zorgvuldigheid en de gron digheid waarmee deze taak vervuld wordt, zijn de vreedzame en vrïends'dtappelijke betrekkingen afhankelijk, die wij in de toekomst met onze westelijke buren wenschen te onderhouden. Zeer opmerkelijk is de bijna zoetsappige houding van de „Kreuzzeitung", die vroeger t-ot de oor- logopfiil'sers behoorde. Het blad' is er blij mede, aan het hoofd van e©n artikel te kunnen afdruk ken: Naar wij uit zekere bron vernemen, heeft het Fra nse he tegenvoors tel, dat C amhon aan von Ki- dierlen Wachter Vrijdag overhandigde in de Wil- moeten zijn om onbewogen te blijven. Gij ver wijt mij mijn ontroering. Maar zie dan den dok ter aan, die de lijkschouwing gehouden heeft Bleek staat hij bij dit tooneel, hij die er zooveel anderen heeft bijgewoond. En zijn assistent huivert van het hoofd tot de voeten en toch hoe veel iijken heeft hij niet reeds ontleed I Dit schouwspel moest hen niet schokken en zie eens hun ontsteltenisEn toch, gij wilt dat ik zenuwachtig man, man van gevoel, man van verbeelding, niet tot in het diepste mijner ziel getroffen wordt bij den aanblik van dit doode hooldMaar gij zelf, mijnheer de rechter van instructie gij beeft. Koortsig voel ik uwe vingers slaan op het gewricht mijner hand." Het was waar, Queyrat trok zijne hand terug. »Als gij het niet zijt, Marchand, die René Ber nard vermoord hebt, kent gij ten minste zijn moordenaar. Ik bezit de bewijzen dat gij hem kent onafwijsbare bewijzennoem den moordenaar I Het is mij onmogelijk. Ik weet niets meer dan ik u gezegd heb. Ik kan toch niet iemand be schuldigen om u genoegen te doen." »Neen, maar om uw hoofd te redden. Als gij volhardt in uw ontkenningen, ondanks de bewijzen die u overstelpen, als gij weigert uw medeplich tige want gij hebt er een, ik weet het - te noemen als gij denkt hem door uw stilzwij gen te redden iets wat u bovendien niet ge lukken zal zult gij, gijzelf over eenigen tijd geljjk zijn aan dit lijk, dat gij voor u ziet I l'iiclinstrass© den indruk gemaakt, dat het Frank- ïijk ernstig om een loyale overeenkomst te doen is. Die principieel© en ernstigste punten van het Duitsche voorstel zijin aangenomen, en er is een goed vooruitzicht, -dat voor de nog bestaande geschilpunten langis dein weg van wederzij'dsche tegemoetkoming eveneens een oplossing gevon den zal worden. Ten bewijze, welke belangen Duitschland in Marokko heeft, publiceert de ambtelijke Duitsche statistiek eenige cijfers over het verloopen han delsjaar. Het blijkt, dat in het verloopen jaar uitvoer en invoer stijging ondergingen. De uitvoer is van millioen in het jaar 1901 tot 5 millioen in het jaar 1910 gestegen. In denzelfden tijd ontwikkelde zich de invoer van millioen tot 9 millioen mark. RUSLAND. De moordaanslag opStolypin. De Petersfaurglslehje correspondent van het „Ber liner Tagciblatt" seint, dat Bagirof, die den aan slag op Stolypdin' liieeft gteplfeegd, behoorde tot hei centraal comité voor de revioMionnaire partij. Reed-' drie jaar getedien moest hij Stolypin om brengen. Toen wterd de aanslag ontdekt en Ba grof werd in de Ochrana opgenomen. Van goed ingelichte zijde Wordt er nadruk op gelegd dat de aanislag op Stolypin de eerste groot© terroristische daad is sedert de vereeni- ging van de Russische! partij van de sociaal- revolutionnairen en den Finschen Terroristen- hond. Deze revolutiomnaire vereeniging had voor ue jaren 1912 en 1913 leen heels reeks van terro ristische. aanslagen voorbereid. De eerste daar van had het uit dein weg ruimen van Stolypin ten doel. Het is kenmerkend, dat aan den aanslag een reeks kleinere aanslagen is vooraf gegaan, als het ware bij wijze van proefnemingen, b. v. de aanslag op Serentai, den gevangenisdirecteur van Wologda, en de vermoording v'an S'kopinski, een klerk van hjet openhaar ministerie van het Potersburgsdhé gerechtshof. Men verwacht een toeneming' van de reactie als gevolg van den aanslag. De ir Petersburg aanwezige leden van de Doe- ma hébben besloten na de opening van de D'oe- ma een interpellatie aan de regeerimg1 te richten, hoe het mogelijk is, dat de gejheimé politie zelf den dader met oen toegangsikaart had voorzien. D'c broeder van Bagrof in St. Petersburg is ook gevangen genomen. In de woning van den diader vond men, be halve verschillende besluiten van het revolution- naire comité, alle bevelen van de Ochrana uit den laatsten tijd, benlevems nauwkeurige opga ven van. de plaats' van allé ministers in den schouwburg. Particuliere tetegrammen uit Kief melden, dat aldaar de stemming uiterst opgewonden is. Tal- loozei Joodsolie families verlaten de stad uit vrees voor pogroms. Daarentegen verklaarde de over heid, dat zij geen uitspattingen, zal toelaten. De bende dei Zwarte Honderd trachtte reeds in ver- Gij zult nog erger zijn, want de guilotine zal u het hoofd afslaan! Slechts een middel kan u reddenals gij het zelf niet zijt, noem den moordenaar, klaag den medeplichtige aan Aldus I een naam, een enkele naam 1 of uw hoofd Kies I »Maar ik kan niemand noemen I Het zou een valsche beschuldiging, een leugen zijn! ,.(Als ik den moordenaar kende, sinds lang zou ik hem genoemd hebben Op uw eerste vraag zou ik hem aangeklaagd hebben." Komaan Het is goed, spreken wij er niet meer over. Daar gij uw stilzwijgen halstarrig vol houdt iets wat u ten verderve zal voeren, ik heb er u reeds voor gewaarschuwd zult gij uw hoofd op het schavot brengen, dat hoofd zoo vol romans en ontwerpen voor de toekomst, en uw vrouw zal de weduwe zijn van een moor denaar, en uw kind de zoon van een ge- guilloneerde, zal vragen zijn naam te verwisselen tegen een nieuwen naam, die niet bevlekt is Een schandelijke dood voor u, de ellende en de oneer voor uw vrouw en u kind, ziedaar de on gelukken aan welke gij weigert door een woord, door het uitspreken van een woord, te ontkomen!" Marchand bij wien de verbittering, naarmate de rechter van instructie sprak, al hooger en hooger klom, kon deze niet meer onderdrukken en wierp zich met opgeheven vuist naar Queyrat. »Mijn vrouw 1 mijn kindmorde hij gram storig, »gij vermeet u zoo van hen te spreken Leo Renard en de andere agent grepen hem schillende plaatsen pogroms op touw; te zetten, die ochtoi nog bijtijds door het bestuur zijn voorkomen. Naar de nNovoja Wremia" uit Kief verneemt, had Bagrow na zijn terugkeer uit Petersburg, den chef van de politie te Kief gezegd, dat een re volutionaire vrouw, Dina Alexedrowna, door het centraal-revolutionaire comité uitgekozen was om Stolypin en den minister van Onderwijs te dooden. Daarop had de politiechef aan Bagrow de bescher ming van Stolypin opgedragen. Bagrow moet geen lid zijn van de sociaal-revolutionaire partij, maar van een nieuwe revolutionaire groep, die de leus heeft, om op elk gebied van het staatsleven te terroriseeren. Hij kreeg bij zijn arrestatie een sabelhouw over het hoofd, en twee tanden wer den hem uitgeslagen. Den 20en September komt het Rijksgerecht bijeen, om hem te veroordeelen. Zondag tegen den middag is in Stolypin's toe stand een verslechtering ingetreden, volgens het oordeel der geneesheeren bestaat er op het oogen- blik nog geen reden tot ernstige bezorgdheid. Er werden bij Stolypin verschijnselen gecon stateerd van een locale peritonitis in verband met de bloeduitstorting onder het middenrif. Zater dagavond werd een nieuw verband aangelegd, de wond is aan de opening in goeden toestand. Men kou de plaats bepalen waar de kogel in het li chaam zit en slaagde er in dien bij locale verdoo- ving te verwijderen. De patiënt heeft het verwij deren van den kogel goed doorstaan. Gisteravond was de toestand van den minister president onveranderd. SPANJE. De café's te Bilbao zijn heropend. Verschil lende mijnwerkers zijn gearresteerd. Gistermid dag had de stad haar gewone aanzien. De troepen bezetten nog slechts de strategische punten. Tien tramlijnen en verschillende rijtuigen rijden reeds, onder begeleiding van soldaten. TÜRKIJë. Naar uit Konstantinopel gemeld wordt, hadden de minister van Oorlog, de staatssecretaris van Marine en de gouverneur van Tripolis een confe rentie. Besloten werd de zending van ammunitie naar Tripolis voort te zetten. De minister van handel heeft bij de Douma een wetsontwerp ingediende strekkende om het bouwen van schepen in Rusland te bevorderen. Het ontwerp kent een premie van 75 roebel per ton toe en een andere premie van 135 roebel per aangegeven paardekracht voor de schepen van ijzer gebouwd op de Russische werven met Rus sische materialen. De premie van 2 roebels voor de gebruik te materialen blijft gedurende 15 jaren geldig. De bevolking van de Portugeesche stad Chelo-Lowao, hoofdzakelijk bestaande uit vrouwen, heeft zich verzet tegen de inventarisatie der ker- vast, maar hij vervolgde »Als ik u zeg dat ik niet schuldig ben, dat ik niets weetU een medeplichtige noe men Maar dan moest ik schuldig zijn I ïGij hebt misschien aan René Bernard beloofd," hernam de rechter van instructie op spottenden toon, uzijn toekomstigen moordenaar niet te noe men gij weet wel bij gelegenheid van het fameuze onderhoud, dat gij met hem "hadt dertien dagen voor de misdaad Marchand wreef zich met de hand langs het voorhoofd, waaraf druppels koud zweet vloeiden, en zonder zich rekenschap te geven of hij ver staanbaar sprak, zei hij met gesmoorde stem »0zij zijn niet hier, zij, die zich misschien hier in mijn plaats moesten bevinden." «Eindelijkriep Queyrat uit. »Gij bekent medeplichtigen te hebben I Is het nu niet duidelijk dat gij mij bedroogt Gij hebt u versprokenMaar komaan I De eerste schrede op den weg der bekentenissen is nu gezet! Zet een tweede Noem hen »Ik heb niets bekend," hernam Gustaaf haastig. »Gij hebt daar halfluid, zoodanig echter dat wij allen het hoorden, deze woorden gesproken »0, zij zijn niet hier, zij die zich misschien hier in mijn plaats moesten bevinden." Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1