Dagblad voor Schiedam en Omstreken. De Financier. 34ste Jaargang. Woensdag 20 September 1911. No. 10123. Buitenlaadsch Nieuws. FEUILLETON, Verspreide berichten. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 8 maanden 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 1—6 regels f 0.92; elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijkadverteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85, Postbus no. 39. De Marokkaansche kwestie. Onder haar berichten meldt de „Temps" liet volgende: Het langdurige onderhoud, dat eergis terenavond plaats bad tusschen Von Kiderlen en Cambon, beeft het den beiden onderhandelaars mogelijk gemaakt alle nog betwiste punten van het Marokkaansche vraagstuk na te gaan. Zonder tot een bepaalde en algemeen© slotsom te komen, zijn zij oveï enkele van deze punten tot f.en overeenstemming gekomen. De andere punten, waarvan er ©enige zeer belangrijk zijn, bleven onbeslecht. Aan het einde van het onderhoud heeft Von Kiderlen den wensch uitgesproken, dat het onderhoud zou wioïden voortgezet, voordat een nieuwe wisseling van stukken zal plaats hebben. Hij heeft daaraan toegevoegd, dat bij een voorafgaand onderhoud met den rijkskanselier zou hebben. Dit onderhoud tusscjhen Von Beth ïnann-HollWeg en Von Kiderlen zal ^waarschijn- lij'k Woensdag plaats vindien. Men kan zeggen, dat bet volgieinjde onderhoud tüsschen Von Kider len en Cambon op Donderdag zal worden vast gesteld. Hei hoofdartikel van die) „Temps", dat eergis teren zoo ongeduldig en allesbehalve k altnee- tend was, maant thians tot geduld en kalmte aan en betoogt dat Frankrijk nipt gehaast is en haar zaak niet door haast bederven moet. Van goede zij'die zeide men gisteravond: Het mondeling vooruit willen briefen der onderhan deling, dat Von Kiderlen gisteren verkozen heeft, kan van twee zijden beschouwd worden. Het kan tijd uitsparen en dus bespoedigen, hef doet ook de nog blijvende geschilpunten een minder scherp en definitief karakter hebben dan een schriftelijke opstelling zou hebben. Van den an deren kant echter biedt het minder zekerheid tn sluit het minder volstrekt misverstanden uit over den stand van zaken, liet een zich niet- officieel uit. De avondeditie van de «Vossische Zeitung" schrijft over de Fransche pers inzake Marokko: Men schrijft Duitschland bedoelingen en eischen toe, die als onaannemelijk voor Frankrijk voor gesteld woi'den, om later, als de werkelijk door Duitschland gedane voorstellen door de Fransche regeeriüg aangenomen worden, triomfeerend te kunnen uitroepenZoover moest Duitschland terugwijken 1 Op deze wijze ging de Fransche pers te keer, toen zij eerst in strijd met de waar heid beweerde, dat Duitschland economische voor deden in Marokko verlangde, om later, toen het öiet meer te loochenen viel, dat Duitschland slechts economische gelijkstelling vorderde, de Zaak zoo voor te stellen, als zou Duitschland, door den nood gedrongen, van zijn oorspronkelijk stand punt zijn afgeweken. De Berliner «Lokal-Anzeiger" antwoordt op zekere aanvallen in de vreemde pers en verwijt aan de officieele organen zeker optimisme dat zij op hooger bevel ten toon spreiden. Zij Boeiende Roman. (Naar het Franseh.) 47) Op dit oogenblik was hij een prachtstuk van vastberadenheid die kleine grijsaard en de schrij- ^er, geëlectriseerd door dit schouwspel, putte er den moed in de aanraking van den doode te trot seren. Queyrat reikte met vaste hand het mes over aan Marchand, die het bevende aannam. ^Mijnheer de assistent," zei de magistraat tot den student in de geneeskunde, «wilt gij de goed beid hebben, het lyk van zijn plaats te nemen het op dezen stoel neer te zetten volkomen Sgen de tafel, zoodanig dat de borst tusschen den rand en den rug van den stoel geklemd Wordt." De jonkman lichtte het lijk met het laken, ^Vaarin het gewikkeld was, op, en het gelukte hem na veel moeite het op den stoel te plaatsen, "St de bloote armen rustende op de tafel. Quey- 'at hield het overeind en nam het hoofd dat Deerviel tusschen zyn handen en liet het tegen borst rusten. schrijft, dat het ministerie van baitenlandsche zaken het Duitsche volk genoeg kent om te weten, dat 't niet noodig is optimisme te simuleeren en dat indien 't noodig was aan die natie een mis lukken der onderhandelingen mede te deelen, 't een vereenigd en tot alles besloten volk zou hebben gevonden. Het «Berliner Tageblatt" protesteert tegen de vergaande conclusies die men uit de Fransche bladen getrokken heeft naar aanleiding van de Berlijnsche Beurscrisis, conclusies welke er slechts toe kunnen leiden de verwarring der geesten te vermeerderen. RUSLAND. De Petersburgsche correspondent van het «Ber- liner Tageblatt" seint aan de avondeditie van zijn blad, dat Kokovtseff waarschijnlijk als opvolger van Stolypin benoemd zal worden. Dit is daarom een verheugend feit, omdat Kokovtseff de politiek van Stolypin niet zal volgen, daar hij tot heden als tegenstander van Stolypin optrad. Zoo moet Kokovtseff een tegenstander van Stolypin in de kwestie van de agrarische hervorming en van de Finland-annexatie geweest zijn. Men legt hem de volgende woorden in den mond, die hij na den aanslag op Stolypin destijds in de Sophiakerk sprak «Het is de hoogste tijd aan de nationa- liteitentwisten een eind te maken en een alge- meene verzoening mogelijk te maken. BELGIS. Ir, heit „Hand. v. Antwtarpiem" lezen wij': Wij kannen uit betrouwbare bron een nieuws meedeelen, dat voor vele inwoners van belang is. - I Toekomend jaai zal er eens eigenaardige proef neming plaats hebben, namelijk een algemeene mobilisatie van het leger. Het glansöhe leger op oorlogsvoiet zou onder d|ei wapens' geroepen wor den en niet minder dan 180,000 man zouden strijdvaardig zyn. liet gevaar is nu voorbij1, maar de Koning en de legerovorhleidi wteiniselhion niettemin zich te ver gewissen, of alles in orde zou zijn, moest eens het leger te velde wiordJen gebracht, 't Is vooral om te zien of de diensten der intendentie beant woorden aan al wat men van haar mag en moet verwachten. Deze mobielmaking zou de ghoofe krijgsbewe gingen vervangen en natuurlijk van zeer korten duur zijn. Met groote belangstelling ziet men de uitslagen tegemoet en het is natuurlijk dat men zco iets lieveij doet als er geien zwarte wolken aan den gezichteinder staan en men met ge- rusten géést alle gebreken en leemten kan onder zoeken. ENGELAND. De Edinburgsche correspendent van de «Daily Chronicle" meldt aan zijn blad De met verlof zijnde officieren van het tweede eskader slag schepen der homefleet en van het tweede krui sers-eskader, die voor Queensferry liggen, kregen Gedurende dit pijnlijk werk hield Gustaaf, on beweeglijk op zijn plaats, de oogen gevestigd op het Japansche mes. Aan de zenuwtrekkingen, welke elk oogenblik de uitdrukking zijner gelaats trekken wijzigden, was het gemakkelijk te raden, welke verschrikkelijke worstelingen hem bewogen. De magistraat wierp een blik op zijn physiono- mie en zei met zachte stem tot den assistent: «Begeef u in een hoek, er is gevaar." De chef van den Veiligheidsdienst naderde op nieuw den rechter van instructie en, zich naar zijn oor buigende, zei hij «Mijnheer de rechter van instructie, ik bid u, beproef den gevangene niet langer. Gij stelt u bloot vermoord te worden 1" sik weet het," antwoordde Queyrat zeer kalm, «maar moet men niet iets wagen om dien hals starrige te dwingen, zijn geheim los te laten. Bovendien ik ken den gevangenehij is te handig om mij te doóden. Keer op uw plaats terug, en laat mij begaan." sMarchand," sprak Queyrat kortaf, treedt nader 1" Op deze woorden, alsof hij uit een droom kwam, overviel den schrijver een rilling. Hij wreef zich de oogen met een anstig gebaar en zei sHet is dan nu 1 Ik zou liever schuldig zijn en een misdaad te belijden hebben dan zulk een foltering te verduren Hij zette enkele schreden met een stijfheid als van een automaat. «Beschouw nog eens wat er van René Bernard onverwacht Zaterdag het telegrafisch bevel, nog denzelfden dag naar hunne bodems terug te kee- ren. Alle verlof aan officieren en manschappen is ingehouden en de vloot is op voet van oorlog gebracht. De vloot, die op de Noordzee manoeu vreert, bestaat uit elf slagschepen en kruisers, een aantal torpedojagers, een reparatieschip en andere hulpschepen en vertoont de vlaggen van drie admiraals. De Ieiis'chle spodrwegbieambtem hebben in hun eergisteren to Dublin gehouden vergaidering1 be slaten, de' algemeene staking >op die Iersche spoor wegen af te kondigen en 'een beroep te doen op hjet Engeisdhe verband van spoorwegpersoneel, waarvan het bestuur te Dublin is aangekomen, om de Ieren bij1 té staan. De staking op de Iersidhte spoorwegen is intus- schen algemeen géworden.' De voornaamste plaat sen, onder welk© Cork, Queeinsitown, Limerick, Dublin en Belfast, zijn van gemeenschap versto ken. De dienst op Fishguard! is gestaakt, ter wijl die op Holyhfead aanmerkelijk gestoord is. Geen Iersche producten of Iemsch vee komen nu in Engeland aan, tenjgévdgle waarvan dé prijzen van verschillende levensmiddelen stijgen. Hol la ndscbe en Dieensélhe boter bedingen ook hoo- gere prijzen, nu de medlediiiging van de Iersche boter opgehouden heeft. Té Dublin blijven g'roote hoeveelheden levensmiddelen onversclieept lig gen. De postverzendingen ook naar Amerika op. dervinidien vertraging. SPANJE. De stakingsberichten maken overal geWag van lal rijke i nhech te nisnemingen De cavalerie heeft to Bilbao moeten chargeeren en s'chietien. Er zijn talrijke 'kneuzingen en ver wondingen bij opgeloopten en 13 inhechtenisne mingen Werden verricht. Be voorzitter van de,n arbeidersbond te Sara gassa is gevangen genomen. Volgens de verklaringen van Canalejas gehoor zaamt de beweging' aan dfe bevelen van een gemengd comité, samengesteld uit Spanjaarden en vreemdelingen, mot het doel het volksleven te verlammen. Te Barcelona waren de deelne mers aan de samenzwering' gtevlucht naar Frank rijk en Algiers. De regeering: was: besloten de 'orde 'snel te herstellen, wait het ook ko'st'en mocht, In de nabijheid van Barcelona zijn 31 aan stokers van de beweging in hechtenis genomen. De overheden van Barcelona wijten de beweging aan internationale syndicalisten. Canalejas verklaarde, diat de commune is uitge roepen te Aldra en te Carfcajente (beide plaatsen in de provincie Valencia). Aldra bevindt zich1 in dei macht der opstandelingen, waarvan ©enige mee dynamiet een klooster in brand hebben trach ten te steken. Men is nog onkundig omtrent liet lot der burgerwacht. Het stadhuis is afgebrand. Die „Seculo" verneemt, dat de stakingen in Span.je een volslagen revolutionair karakter dra gen. Straatgevechten hadden pla,a,ts te Bilbao en rest", vervolgde Queyrat. Gustaaf vestigde den blik op dat doodsbleeke hoofd, waarop de verwoestingen des gewelddadi- gen doods zich verschrikkelijker nog vertoonden dan in liggenden stand. De wonde gaapte wijd en diep en scheidde het hoofd bijna van den romp. «Kom nog nader bij, Marchand," beval Queyrat. «Stel u naast mij achter den stoel. Aldus hadt gij u geplaatst achter Bernard, die schreef met den rug naar u gekeerd. Maak nu het gebaar om hem de slaapslagader door te snijden met een beweging van voren naar achteren en van onder naar boven terwijl gij het wapen van de keel naar het oor richt in de reeds bestaande kloof.' «Welaan! Moge God mij helpen! Voor Ce line Voor Emanuel 1 mompelde de schrijver al zijn moed verzamelende, en hij ge hoorzaamde door onmiddellijk uit te voeren wat hem bevolen werd. Hij beefde van het hoofd tot de voeten en zijn gelaat, zoo wit als was, was bijna zoo doodsbleek en ontzet als dat van den doode. Toen hij geëindigd had, keerde hij zich, het Japansche mes nog in zijn rechterhand houdende, naar Queyrat en vroeg met doffe stem «Ik heb gedaan wat gij eischtet. Gelooft gij mij nog schuldig?" Hij voegde erbij «Welke straf oordeelt gij, mijne heeren, moet de misdadiger ondergaan, in wiens plaats ik, on schuldige, de foltering verduurd hebt, die gij Valencia. Er vielen dooien en veel gewonden. De, toestand is ernstig. Nader wondt geseind: De van Valencia vertrokken troepen heroverden Alcira en Cullera op de opstandelingen. De orde is nersteld. BULGARIJE. De verkiezingen voor het Sobranje hebben 213 resultaten opgeleverd, terwijl 190 aanhangers der regeering verkozen zijn. PERZIe. Be „Times" verneemt uit Teheran, dat Salar- ed-Dowlé liet masker beeft afgeworpen en, sinds do vlucht van dén voorma] ig/en Sjah, nu zelf optreedt als troonpretendent1. De, Perzische regeerinig beeft tot de Russische regeerjng liet verzoek gericht den ex-Sjah aan te houden. Zij betöogidé, dat het zonder de mede werking der Russien voor dien ex-Sjah onmogelijk' moei, zijn om te ontsnappjen. CHINA. China wenscht de beitehikking terug te krijgen over de haven van Wei-hai-wei, dat met het omliggende land een Britsdhi paehtgiebied uitmaakt. De Engelsohen hebben cdhter zooalsi dat in dergelijke gevallen te dom gebruikelijk is een hoog© schadeloosstelling gevrafigjd voor de kosten, die zij jn den loop dier jaren aan bun nederzet ting hadden besteed. Dat vernemende, wendde de Chinoesche regeering zich tot Amerikaansclie geldmannen met het dioel, daax het bedrag los te krijgen, om de schadelooss telling aan Enge land te kunnen uitbetalen. Maar Engeland verzet zich ook daartegCn. De onderhandelingen ter zake tusschen de C'hi- nees'c'be en Britócjhie autoriteiten Worden voort gezet. De begrafenis van Stolypin zal Vrijdag a.s. plaatsvinden. Talrijke arrestaties hebben te Kief plaats gehad onder het korps van advocaten, tot 't welk de bedrijven van den aanslag op wijlen den mi nister-president Stolypin behoort. Al zijne ver wanten die te St. Petersburg verblijven, zijn mede gearresteerd. Bagrow is ernstig ziek en lijdt aan de slagen die hij bij zijne arrestatie heeft opgeloopen. Twee onderofficieren van een in de haven van Galatz (Roemenië) ankerend mijnenschip zijn bij het opvisschen van een torpedo, doordat zij ontplofte, gedood. Een afdeeling politieagenten met een kapitein aan het hoofd, die te Lodz een huiszoeking wilde doen, werd met revolverschoten ontvangen. De portier en een politieagent werden gedood, een politieagent zwaar, de kapitein, een onderofficier en een politieagent licht gewond. Een misdadiger is bij een poging over het dak te vluchten gedood; zooeven bijwoondet «Help dan de justitie haar hand op hem te leggen door hem aan te klagen," antwoordde Queyrat, «of door het onderwerp mee te deelen van uw geheimzinnige bespreking met René Ber nard, ot ten allerminste door de beweegredenen te verklaren voor de daar straks uitgesproken woorden «zij zijn niet hier, zij, die zich hier misschien in mijn plaats moesten bevinden." «Marchand antwoordde niet en hij zette zich op eer, stoel, want hij was zeer mat. De rechter van instructie liet hem tien minuten rust, waar onder men het lijk van René Bernard wegdroeg, daarna viel hij hem opnieuw aan. «De naaste buurman van het slachtoffer, Ste- phan Mordy, is sinds den dag der misdaad ver dwenen." «Hal" riep Gustaaf uit. terwijl een straal van hoop zijn gelaat verhelderde. «Hij is plotseling en heimelijk vertrokken. Nu is bij het gerechtelijk onderzoek ten zijnent op de vloer der kamer een speld met smaragden kop, die aan René Bernard behoorde, gevonden't is de speld, welk ik u in mijn bureel heb laten zien. Bovendien was er een ruit gebroken van een der vensterramen van Mordy's appartement, een vensterraam, waardoor men over het balkon in het vertrek kan komen, waar het lijk van den vermoorde gevonden werd. (W,ordt vervolgd]*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1