i°nhr.r™'2' h"s""b» Staten-Generaal. Ingezonden. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ppgiogen .zijp aangevend om ajje kathpjiefce ra. d telden uit de 1121 gemeenten van Nederland uit. te noodigen, pogingen, welke voor een gloed deel geslaagd zij'n. \ermits echter van een lie- L'iTjgrijk aantal gemeenten de opgaven niet wer den verkregen, vertrouwt de commissie dat de overigen, welke deze aanbeveling onder de oogen krijgen, zich door hel ontbreken eener oproeping aan hun persoonlijk adres niet zullen laten weer houden om op \jte belangrijke bijeenkomst aan wezig te zijn, welke op Dinsdag 26 September a.s. te 1 uur zal worden gehouden te Utrecht in het Gebonw voor Kunsten en Wetenschappen aan de Mariaplaats. RotterdamAmsterdam. De Maatschappij tot Exploitatie der Staatsspoor wegen heeft, naar het sHdbl." meldt, besloten, met ingang van 1 October het nieuwe sneltrein locomotief- type ook te bezigen voor de lijn Amsterdam—Rotterdam via Gouda, waardoor het mogeljjk is den rijtijd voor dat traject in te krimpen tot één uur. Er zijn over en weer expres-treinen ingelegd, die alleen van en tot het station Weesperpoort rijden en te Gouda niet stoppen. Draadlooze telegrafie. Op de marinebegrqoting voor 1912 is ui toe trekken i' 5000 voor de aanschaffing en oprich ting van een stel masten voor eein station voor draadlooze telegrafie te Amsterdam. Kerk en toren te Schoonhoven. Ir. de gisternamiddag gehouden zitting van den raad der gemeente Schoonhoven werd mededee- ling gedaan van een ingekomen brief van den ingenieur Albert Marglia te Brussel, waarin deze te kennen geeft, na. een ingesteld onderzoek tot de overtuiging te' zijn gekomen, dat het zeer wel mogelijk is, den veelbesproken toren recht te zetten, en hij gaarne bereid is dienaangaande na dere plannen in te dienen. Do heer C. L. van Wil lens wtaard achtte het noodig, voordat een beslissing werd genomen, eerst liet advies in te winnen van den rijks architect voor de monumenten, den heer A. Mul der. Dei voorzitter antwoordde, dat B. en W. zulks ook voornemens zijin. De heer P. van Sonsbeek drong er nogmaals op aan te trachten den toren aan het rijk geheel kosteloos af te staan. Na eenige discussie besloot de raad, B. en Wte machtigen, in nader overleg met voor noemden ingenieur te treden. Eerste Kamer. i noentl'Dg v a n Commissies, e Voorzitter benoemt in de commissie voor de verzoekschriften de heeren Hafmanns, Verheyen, Van Löben Seis, Van der Feltz en ijarda van Starkenborch. Tot leden van de huishoudelijke commissie wor den herbenoemd de heeren Van Weideren Ren- gers en Reekers. Tot leden van de gemengde commissie voor de stenografie worden herbenoemd de heeren Wol- tjer, Vermeulen en Roëll. Voorzitter TweedeKamer Voorgelezen wordt een Koninklijk besluit, waar bij mr. W. K. F. P. graaf van Bylandt benoemd is tot voorzitter der Tweede Kamer. Daarna gaat de Kamer in de afdeelingen tot onderzoek van het ontwerp tot regeling der staats- bedrijven. De vergadering wordt verdaagd tot Donderdag. Tweede Kamer. vergaderinS van gistermiddag spreekt, de tijdelijke voorzitter, de heer Lieftinck, graaf van Bylandt, opnieuw tot voorzitter der Kamer benoemd, toe en wenscht hem geluk met zijn benoeming tot het hooge en moeilijke ambt, tot hem opnieuw met volmaakt vertrouwen is opge dragen. Spr. wenscht hem lust en kracht toe om vowteS Z1Jn 'n 'S LandS b8lang en t0t eigen De heer Van Bylandt aanvaardt daarna het presidium, verklarende voor onpartijdigheid te zullen blijven streven en der Kamer verzoekende zoo min mogelijk gebruik te maken van interrup ties, die vaak geestig, soms hatelijk en niet altiid parlementair uitvallen. Op voorstel des voorzitters wordt besloten mor gen te 11 uur te vergaderen, tot benoeming van commissies. 6 Besloten wordt a.s. Dinsdag het afdeelingsonder- zoek aan te vangen, o.a. van de Indische Be grooting voor 1912; voorts om daarna, dóch niet voor 3 October, aan te vangen het afdeelingsonder- z°e«, der Staatsbegroting voor 1912 en bij het hoofdstuk Oorlog tegelijk het wetsontwerp be treffende de positieverbetering der officieren. Ver der ook het wetsontwerp betreffende de invalidi- teits- en ouderdomsverzekering. Voorts werd besloten om den 17en October Militiew ^angen °Pen':)are behandeling van de Een adres van antwoord op de Troo nrede. Ten slotte deelde de Voorzitter mede dat ingekomen was een voorstel-Troelstra c.s.om volgens art. 96 van het reglement van orde de rede waarmede de Staten-Generaal geopend is te beantwoorden met een adres van antwoord. De Voorzitter stelde voor, dit voorstel te doen drukken en ronddeelen en de behandeling te doen plaats hebben op een naderen dag. Hierover ontstond debat, waarbij de heer L o fi rn a n, ei op wees dat bet niet de gewoonte was een openingsrede met een adres te beantworden terwijl hij nader uiteenzette, het wenschelnke om' 0V6r m ™orsteJ lbans dadelijk te beslissen en voorstelde dit voorstel niet in behandeling te nemen. Heftig kwam Troelstra hier tegen op. In de eerste plaats protesteerde hij er tegen dat men la mort sans phrase wil uitspreken over een voor stel, waarvan men de toelichting nog niet eens kent. Maar meer bijzonder uitte hij eert hevig protest dat de heer Lohman hier decreteerde dat 3>wij,d.i. de Staten-Generaal, met deze zaak niets te maken hebben. Eene meerderheid mn" met gebezigd worden om iets door te drijven, wat de toets van parlementair gebruik niet kan doorstaan. Spr. zeide dat hij de meerderheid zal dwingen om met het Nederlandsche volk mede te werken. Daartoe is hij verplicht. De heer Lohman bleef zijn voorstel hand haven, maar de Voorzitter bleef zijnerzijds handhaven zijn voorstel om de stukken eerst te doen drukken en nader het voorstel te behandelen. De heer Schaper betoogde, dat de S. d! fractie zich niet op de wijze, als de heer Lohman wil, zal laten guilotineeren en zich ten aanzien van het geheele Nederlandsche volk het mes op den keel zal laten zetten. De sociaal-democraten zijn bereid deze aangelegenheid zoo parlementair- mogelijk te behandelen, maar als men hen den pas afsnijdt, komt de verantwoordelijkheid voor eventueele beroering in de Kamer voor de volle verantwoordelijkheid der rechterzijde. Na verdere discussie betoogde de heer Loh man dat het geheele streven van het S. D.-voor stel op nihil zou moeten uitloopen, omdatnu een maal uitgemaakt is, dat geen adres van antwoord wordt verzonden op een stuk, dat geen Troonrede is, zoodat het maar noodeloos tijdverspilling zou zijn. De behandeling der Militiewet gaat voor noodelooze en nuttelooze redevoeringen. De heer Van de Velde verklaarde zich met zyn vrienden aan te sluiten bij het voorstel- Lohman. De heer D u ij s wil over deze zaak spreken, maar heeft langen tijd noodig en stelt voor de zitting te schorsen, om hem gelegenheid te geven morgen zijn redevoering voort te zetten. Dit voorstel in stemming gebracht, wordt ver worpen met 41 tegen 30 stemmen. De heer Du ijs houdt hierop in een uiterst langzaam tempo een redevoering, waarbij hij zijn betoog over het voorstel zoowel van den heer Lohman als van den voorzitter verdeelde in een aantal punten, welke hij weder in een aantal onderdeelen splitste, om ten slotte tot een con clusie te geraken. Andermaal deed spreker in den loop van dit betoog dat spreker zelf een komedie noemde, die echter noodzakelijk is tegenover de dompers- zucht van de chr historische partij, om mor gen zijn rede voort te zetten. Onder groot rumoer doet vlak hierop de heer Lohman het voorstel om de beraadslaging te schorsen. De heer Hugenholtz roept »dat zal nooit ge beuren" de heer Schaper»nooit zal hierover worden gestemd, we willen obstructie voeren" de heer Hugenholtz: sdaar zullen de heeren van lusten.") Het voorstel-Lohman, tot sluiting van het de bat, komt intusschen onder verwarde uitroepen en tumult in stemming en wordt aangenomen met 38 tegen 24 stemmen. Nu komt in stemming het voorstel-Lohman, om het voorstel der sociaal-democratische fractie tot beantwoording van de openingsrede met een adres, niet in behandeling te nemen. Dit voorstel wordt onder herhaalde felle inter rupties der soc.-democraten aangenomen met 37 tegen 25 stemmen. De heer Troelstra acht deze beslissing voor de verdere samenwerking in ons parlement van zeer groote en noodlottige beteekenis, zulk een verdrukking der minderheid is ongehoord. De thans genomen beslissing wil de sociaal-demo craten buiten de gemeenschap stellen, want als dat de drijfveer niet is, dan is de houding der rechterzijde .onbegrijpelijk. Schande over uwe beslissing, schande en nog eens schande, het is onwaardig, gij zult ons leeren kennen. De vergadering gaat onder geweldig rumoer uiteen. De soc. dem. roepenbende, farizeeërs, enz. (van de tribune wordt gefloten.) De vergadering wordt tot heden verdaagd. van (andlflopery, een 20-jarig meisje, dat hier ver scheidene dagen zonder middel van bestaan rond zwierf; zonder geld en zonder onderdak heeft zij hier geruimen tijd vertoefd. UIT YLAARDINGER-AMBACIIT. Woensdag 4 October zal ten raadhuize gele genheid zijn tot koisteloo-ze in- of herinenting. Aanmelding den werkdag te voren ter gemeente- sc-cretaria tusschen 9 en 12 uur. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Zondag 24 Sept.* »De Vriendschap" Nationale Schaakwedstrijd. Woensdags 24 u. Stedelijk Museum. Doeleplein. Weerbericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 21 Sept. 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 773.5 te Horta. Laagste barometerstand 744.0 te Skudesnaess. Verwachting tot den volgenden dag meest ma tige zuidwestelijken tot noordwestelijken wind zwaarbewolkt, waarschijnlijk nog regenbuien,' koeler. Schermyereeniging »St. Michael." Bij de examens voor leden van de Schermver- eeniging »St. Michael," onderafd. van den Ned. R- K. Volksbond afd. Schiedam, Dinsdag-avond door meesters van Schiedam en meesters van den Ned. Scherm bond afgenomen, slaagden in den graad van meester-sabel de heeren W. J. Th. Leliveld en F. J. Pelle en in den graad van pre- vót de heer A. Vredebregt; allen stonden onder de leiding van meester M. A. Hertog. De agent van politie tweede klas se J. J. de Ruiter, alhier is geslaagd voor het examen politie-diploma en wel op de meest eer volle wijzehem Werd het diploma met aantee- keningen toegekend. Heden-morgen werd bij de politie aangifte gedaan, dat iemand die zijn rijwiel voor het postkantoor had neergezet, toen hij daar bin nen ging, bij het verlaten van het kantoor zijn fiets verdwenen zag. Het rijwiel werd later in beslag genomen bij een reperateur, bij wien de dief 't te koop had aangeboden en zoolang achtergelaten tot dat nader over den verkoop beslist was. Naar den dader woidt een verder onderzoek ingesteld. Heden-morgen werd naar het Huis van Bewaring te Rotterdam overgebracht, verdacht Onze havenwerken. Mijnheer de Redacteur Naar aanleiding uwer beschouwingen, neerge legd in een viertal artikelen, welke onder het opschrift »Aan den Maaskant," in uw blad zijn verschenen, zij het mij vergund eenige opmerkin gen te maken, voor welker plaatsing ik u bii voorbaat dank zeg. Ik ben het met u eens, dat het nog wel ge- ruimen tijd zal duren, alvorens door Rotterdam het initiatief zal worden genomen tot annexatie van Schiedam en dat, waar voor onze gemeente ongetwijfeld nog een lange reeks jaren van zelf standig bestaan is weggelegd, bij het zoeken naar middelen en bronnen om de gemeente tot meer dere welvaart te brengen, niet op deze annexatie moet worden gerekend. Ook deel ik uwe meening dat deze meerdere welvaart voornamelijk van den Maaskant onze gemeente moet binnenkomen, en dat het produc tief maken der aan de Maas gelegen, en aan de gemeente behoorende, gronden, daartoe inzonder heid den stoot moet geven. Maar juist daarom heeft het mij ten zeerste verwonderd, dat door u het plan tot doorgraving van de Westerhaven wordt aanbevolen en dat u daarvoor, zelf tegen eene uitgave van 4- 3 ton alleen voor de nieuwe sluis, niet opziet. Vooral het door u aangevoerde argument, dat het nood zakelijk is eene grootere sluis te bouwen, teneinde het mogelijk te maken, dat de grootere thans in de vaart zijn de binnenschepen, naar binnen hun nen varen, lijkt mij wel wat zonderling. Immers het gevolg daarvan kan zijn, dat aan de Wester haven (doorgetrokken tot de tegenwoordige Spui- sluis) meerdere fabrieken zullen verrijzen, maar dit kan aan het productief maken der aan de rivier gelegen terreinen slechts schaden. Veron derstel dat een huiseigenaar uw advies in kwam winnen omtrent de beste wijze om eenige nieuw gebouwde huizen te verhuren, en u adviseerde nein dan om alvast te beginnen met zijn oude huizen wat op te knappen en voor de huurders aantrekkelijker te maken, zou het u dan verwon deren, indien hij u eenigszins vreemd aankeek en bij uwe vrienden eens ging informeeren naar den toestand uwer geestvermogen? En toch heeft uwe aanbeveling tot doorgraving der Westerhaven veel overeenkomt met zulk een advies, waar u groote sommen ten koste wilt leggen aan het verbeteren der binnenhavens, en zulks met het uitgesproken doel om de gronden aan de Maas productief te maken. Trouwens met het door graven der Westerhaven zou het door u beoogde doel allerminst worden bereikt. Het door u be noemde schip Hansa zou in dit geval toch niet verder hebben kunnen komen dan de Willems- biug, en had dus evenmin zijn bestemmingsplaats aan den Buitenhavenweg kunnen bereiken. Zelfs schepen van 7 a 800 ton, welke thans door de Buitens!uis tot de Glasfabrieken kunnen varen, zouden van dezen nieuwen verkeersweg geen gebruik kunnen maken, tenzij Varkensluis en Willemsbrug geheel werden omgebouwd en de Nieuwe Haven op deze plaatsen zooveel werd verbreed, dat het mogelijk was deze groote sche pen te zwaaien. En waar er op de rivier reeds schepen varen van meer dan 3000 ton en deze meerdere grootte slechts door het vergrooten van 2 afmetingen, n.l. lengte en breedte, wordt ver kregen. begrijpt u, dat van uw wensch om de havens voor alle rivierschepen toegankelijk te maken niets komen kan. Deze groote schepen hooren dan ook op de rivier en in de buiten havens thuis, en de industrieel, welke daarvan gebruik wil maken, dient zijn fabriek of werf aan den buitenkant te vestigen. Ook in Rotterdam worden de binnenhavens niet voor deze schepen ingericht; en door, zoo nu en dan, een beweeg bare brug door een vaste te vervangen, drijft men scheepvaart en industrie meer en meer naar den Maaskant. En zouden wij hier nu het tegen gestelde moeten doen Een ander argument voor de doorgraving der Westerhaven, n 1. de betere waterverversching, is mij ook niet duidelijk. Voor zoover ik er over oordeelen kan zal de vervanging van de Spuisluis door eene scheepvaartsluis op deze verversching niet den minsten invloed ten goede kunnen uitoefenen. De noodzakelijkheid van een tweede verbinding met de Maas zie ik ook met in. Voor 40 jaar toen hier eene drukke scheepvaart was en de behoefte gevoeld werd aan meeidere havenruimte voor de voor onze binnen havens te diepe, zeezeilschepen, zou er voor door graving reden geweest zijn, maar wat den wan delaar langs Nieuwe- en Westerhaven nu ook moge tieffen, toch zeker met, dat voor de drukke scheepvaart aldaar een speciale verbinding met de ae "Rijkheid is natuurlijk niet buiten gésloten, dat de Buitensluis defect geraakt en in dat geval zou eene tweede verbinding van nut kunnen zijn, maar dit alleen is toch geen vol doende reden om zulk eene verbinding te maken. I 6 S.!\ 'o 'n.lmeis toc'' 'n zu'k een geval steeds langs de Schie te bereiken, zij het dan met min der groote schepen, en mocht de reparatie aan de Buitensluis van langen duur zijn, dan zou, met betrekkelijk geringe kosten, een nooddoorvaart kunnen worden gemaakt evenwijdig en naast de tegenwoordige doorvaart. Bij den bouw der Ko- mnginnebrug is daarop dan ook gerekend en deze brug is ang genoeg om ook deze nooddoorvaart, welke slechts van een stel deuren behoefde te worden voorzien, te overspannen. Evenmin als voor het doorgraven der Wester haven gevoel ik voor het plan tot het graven van eene nieuwe zeehaven aan den Westkant veel sym pathie. Behoefte aan verruiming van ons haven gebied bestaat er absoluut niet, en voor het pro ductief maken der gronden aan de rivier is voor- loopig geen haven noodig. Wel is noodig, dat de terreinen per zeeschip bereikbaar zijn en daarom verdient het aanbeveling, dat de Gemeente de beschikking tracht te verkrijgen over den gehee- len Maasoever, en a(daar, door kadeaanleg of steigerbouw voor zeeschepen de gelegenheid schept om, over de geheele lengte van het schip, te iaden of te lossen. Het is ongetwijfeld voor de exploitatie der aan den V\ estkant gelegen gronden van groot belang, dat deze aan het spoorwegnet worden aangesloten, en het Gemeentebestuur zal zeker goed doen om, behalve aan directe verbinding aan de rivier, ook op aan sluiting aan het spoorwegnet bedacht te zijn. En seider zal zij zich omtrent de uitvoering van meerdere werken dienen te verstaan met de per sonen of corporaties, welke deze gronden in ex ploitatie nemen. Het is mogelijk, dat daartoe ook het graven van een haven behoort, hetzij voor de riviervaart of wel voor de zeevaart, indien de pogingen om de strook domeingrond, waarop thans de za mvisscherij is gevestigd, in bezit te krijgen, mislukken, en daarom is het goed te keuren, dat het z.g. Zuidergors voor dit doel gereserveerd blijft. Um echter nu reeds tot het graven van een haven over te gaan, alvorens ook maar iets omtrent de eventueele bestemming der rondliggende gronden bekend is, zou ik zeer roekeloos achten. Een beroep op Zaandam gaat hier niet op. Immers daar is eene bloeiende, steeds meer havenruimte vragende, houthandel gevestigd, terwijl hier, wat de zeevaart betreft, slechts achteruitgang te con- stateeren is. En nu zijn in Schiedam heel wat menschen, die meenen dat men slechts een haven behoef t te graven om scheepvaart te krijgen, maar zij, die eenigszins met het scheepvaartbedrijf op de hoogte zijn en er varen hebben hoe in Rotterdam het met veel moeite en inspanning verkregen scheepvaartverkeer met hand en tand wordt vastgehouden, weten hoe naif deze meening is. Men kan wel een haven graven, maar de ree- ders, kooplieden, cargadoors, expediteurs, stuwa- oois enz., welke zulk een haven moeten exploi- teeren, graaft men niet mede uit den grond, en voor de vei wachting, dat deze zich van elders nier zullen vestigen, dient toch eenigen redelijken grond te bestaan, alvorens een groot werk als het graven eener haven ondernomen wordt. Zooals de toestand zich hier thans iaat aanzien, is uitbreiding van het scheepvaartverkeer met zeeschepen, slechts te verwachten als de terreinen aan de rivier in gebruik worden genomen, en dan voor zooverre de daar gevestigde industrieën daaraan behoefte hebben. Vooral waardezeesche pen aanhoudend grooter worden daar is tot het bereiken dezer terreinen, naar mijne meening, de nvier zelve, in de eerste plaats, aangewezen. Ien slotte zij het mij nog vergund op te mer ken, dat in uwe artikelen te veel den nadruk wordt gelegd op hetgeen de gemeente zal moeten doen, waardoor het aandeel, hetwelk de burgerij m dit ontwikkelingsproces zal dienen te nemen met genoeg 0p den voorgrond wordt geplaatst. ihe moving power, de beweegkracht, welke eene gemeente tot meerderen bloei en welvaart moet brengen, dient in de burgerij te schuilen en, ais deze met aanwezig is of niet tot uitwerking komt, dan zal eene gemeente zelfs onder het meest bekwame Bestuur achterlijk blijven. Het is met voldoende, dat op een schip een bekwaam kapitein staat, er dient in dat schip ook een machine te staan, waardoor het wordt voortge stuwd, zal de meest bekwame kapitein met machteloos staan om het schip ook maar een weinig vooruit te brengen. Dat onze buitenlandsche scheepvaart is afgeno men is dan ook niét zoozeer een gevolg van het verwaarloozen der havens, dan wel van het gebrek aan ondernemingsgeest en aanpassingsvermogen aan veranderde omstandigheden, van de Schie- damsche voormannen op het gebied van handel en scheepvaart, vergeleken met die van het na burige Rotterdam. Hopend, dat ten opzichte dezer voor Schiedam zoo belangrijke zaak, wrijving van gedachten moge leiden tot helderder inzicht en meerdere overeenstemming, in zake de door het gemeente bestuur te nemen maatregelen, heb ik de eer te ZIdn' Ud. dw. dn. C. G. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Van ingezonden stukken ook al word n ze niet geplaatst wordt de kop y niet teruggegeven. U schijnt onze artikelen niet goed gelezen te hebben. Wij hebben geenszins beweerd, dat alleen door de door graving der Westerhaven het geheele vraagstuk van havenverbetering tot oplossing zal worden gebracht De doorgraving der Westerhaven is slechts de eerste stap in de richting, welke we thans moeten volgen Verandenngen aan de Willemsbrug, Varkenssluis, ver breeding van een gedeelte der N. Haven, terecht door "oodzakeh.Jk geacht voor een betere verbinding van. de Westei haven met de Buitenhaven, behoeven eerst te geschieden wanneer de Westerhaven zal zijn voltooid. We hebben te dezer stede inderdaad geen behoefte aan uitbreiding onzer havenruimte, maar wel aankaden! enTssem Pe" gr°°ten diepgail« k"„„e„ laden laatste dan 00k zelf, waar hij zegt «wel Het het terreinf" per zeeschip bereikbaar zijn." Ret betoog van G. komt hierop neer, dat aan den dereweet" gemaakt moet worden en de doorgraving der Westerhaven achterwege kan blijven. Wat G. wil, is, naar onze vaste overtuiging, op het oogenblik en in de naaste toekomst beslist niet te be- üi'k niet voo,°melnen ZUl,len de" geheele" 0ever natuui" lJk niet voot «een appel en een ei" aan Schiedam ver- »Prins' Hendek"6 dat we de zalmvisscherij uns Hendnk hier spoedig wegkrii^en zal toch wni memand gelooven, waar Schie^am'nogToo Je„ bU dit cadeautje van Rotterdam f75.000 toekreeg. vpfvam-r!1 kUnnf"' zoolanS de zalmvisscherij daar ge- vestigd blijft, niet behoorlijk voor den wal komen Behalve de met geringe som, die Schiedam voor den geheelen oever, inclusief de «Prins Hendrik", zal hebben kaaimum'"mét1 Va" den bouw van een zal vallen. remming™-k, wat daar lang „iet mee Veel meer valt er ten gunste van de doorgraving der Westerhaven aan te voeren. B g uer De grond, waar de haven, volgens het uitbreidingsplan óever vZTden^ behoude,ls benoodigde van den' oever voo, den havenmond eigendom der gemeente De stad behoeft dus voor den grond niets te betalen meeZter e' t0' 3ta"d' dan kunnen tQch de ge- te terreinen per zeeschip bereikt worden Voorts wordt door het maken der Westerhaven de mogelijkheid van een tweede verbinding met de Maas sloten °eVer VOOrlo°I,ig ««heel is buitenge- De Westerhaven, eenmaal voltooid zijnde, zal ons 'ook nader bi engen tot verbetering der waterverversching Technici hebben dat al jaren lang

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2