Verspreid© berichten. Binnenland. Staten-Generaal. behoorde. Indien Koeljabko zyn wil ha.d kunnen doorzetten, dat Bagrof naar de Ochrana gebracht en daar door hemzelf verhoord zou worden, dan was het nooit bekend geworden, dat Bagrof een agent van de Ochrana is geweest. Van de rechtsche leden van de Doema is er geen naar Kief gereisd. Volgens een nader bericht aou hedenmorgen het proces voor den krijgsraad tegen Bagrof te Kief gevoerd worden. ENGELAND. t Te Londen is officieel bekend gemaakt, dat de regeering er over denkt een soort van hulppolitie en speciale politie te organiseeren, die in geval van oorlog, bij 'oproer en bij stakingen tot taak zal hebben de openbare orde te handhaven. Deze hulp-politie moet onmiddellijk in alle steden van van het Vereenigd Koninkrijk worden georgani seerd. Men hoopt daardoor de mobilisatie van militairen bij arbeidsconflicten te kunnen vermij den. De hulp-politie zal in een eerste reserve en in een tweede reserve ingedeeld zijn. De eerste zal worden samengesteld uit menschen, die bij zonder geschikt zijn en voor hun diensten worden betaald. De tweede reserve ontvangt slechts on der bijzondere omstandigheden betaling. Zooals bekend is werden bij gelegenheid van de groote spoorwegstaking duizenden lieden te Londen en in andere plaatsen als hulppolitie in gezworen, zonder echter werkelijk dienst te hebben gedaan. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Volgens de avondeditie van de «Vossische Zei- tung," heeft de Hongaarsche regeering het voor nemen, aan de wenschen der Oostenrijksche regeering toe te geven en de grenzen voor den vleeschinvoer te openen. Dit is een gevolg van de onlusten te Weenen. PERZIë. Een telegram uit Teheran meldt, dat Samad Khan in de laatste dagen Tabris belegerd had en allen toevoer van levensmiddelen had afgesloten, zoodat de inwoners in zeer nooddruftige omstan digheden verkeerden. Woensdagmiddag hebben van verscheidene punten der stad uit, de in Tabris gelegerde troepen onder aanvoering van prins Amad Ulach Mirsa, waarbij zich vele vrijwilligers hadden aangesloten, een uitval gedaan. De vijand wei^j daarbij uit zijn verschillende verschansingen verdreven, en sloeg op de vlucht. Het Perzisch parlement, dat nog 7 Zweedsche officieren heeft aangesteld, heeft hiervoor een jaarlijksch bedrag van 28.000 toman toegestaan. Deze Zweedsche officieren zijn bestemd voor drie gendarmerie-scholen en zullen tevens de geheele Perzische gendarmerie en politie hervormen. Ver der bestendigde het Parlement voor den tijd van drie jaar, de salarissen voor zeven Belgische douanen. CHINA. De Chineesche regeering maakt een telegram openbaar van den onder-koning van Tsjoengtoe. Daarin wordt medegedeeld, dat 10.000 opstande lingen Tsjoengtoe aanvielen, doch dat de aanval overal werd afgeslagen. De regeering te Peking heeft de houding van den onder-koning geprezen en bevel gegeven, om tot onderdrukking van den opstand, uit de nabu rige provincies troepen naar Szetsjwan te zenden, Intusschen zijn berichten uit Tsjoenking ingeko men, welke niet zoo optimistisch luiden, als het telegram van den onder-koning. Zij wijzen op de mogelijkheid van verdere onlusten. In een bericht van de Agence d'Extrême- Orient, wordt gezegd, dat de troebelen uitgebar sten zijn ten gevolge van de duurte der levens middelen. De stad Tsjoengtoe is geisoleerd, door dat dB telegrafische- en postverbindingen ver broken zijn. Dientengevolge circuleeren tegenstrij dige berichten in de pers. De spoorwegkwestie heeft niets met deze onlusten te makende revolutionnaire leiders hebben het volk opgezweept door te praten van bedreiging van hongersnood. Men vreest de betrouwbaarheid der troepen zeer. De consuls nemen maatregelen ter bescherming hunner landgenooten, daarin bijgestaan door de Chineesche regeering. Militairen, ten getale van 2000, hebben thans de orde te Tsjoengtoe hersteld. De energie van den ex-onder-koning van Sé- Tchonan, Taen-Chuna-Shuan, welbekend om zijn bekwaamheid wat betreft het bedwingen van vroegere troebelen, heeft tot de verzekering der rust ook thans veel bijgedragen. De toepassing zijner uiterst strenge bevelen wordt zonder con sideratie uitgevoerd. Talrijke arrestaties hadden plaats. Rustverstoorders en de leiders zullen ver moedelijk ter dood gebracht worden. Het is niet juist dat de agitatie den Hou-Pé bereikt heeft. Het leven der vreemdelingen wordt nergens be dreigd geen van hen is aangevallen. De beide van spionnage verdachte en te Emden in hechtenis genomen Engelschen blijken de officieren A. J. Attword en G. S. Steplord te zijn. Zij moeten zijn in hechtenis genomen op het oogenblik, dat zij van een hoogte verschillende opnamen maakten van de haven, de sluizen en den vuurtoren. Bij het onderzoek aan den lijve vond men slechts eenige plannen van Borkum en het foto grafietoestel met verscheidene platen. De politie liet de officieren na eenige uren op vrije voeten om hen gade te slaan. De Enge.tscliêü begaven zich naar een hotel, waar zij den nacht doorbrachten. Intusschen kwam het bevel van het openbaar ministerie, om beiden gevangen te houden. Kort voor het vertrek met de stoomboot «Vooruitgang I" zijn zij toen opnieuw in hechtenis genomen. Aan de «Figaro" wordt uit de oorlogshaven van Brest gemeld, dat revolutionairen, ten einde de tijdige tewaterlating van het nieuwe Fransche slagschip «Jean Bart" te" verhinderen de electri- sche kraan voor het lichten van pantserplaten met opzet onbruikbaar hebben gemaakt, door een stalen wig tusschen het drijfwerk te hameren waardoor verscheidene der kamraderen afbraken. Dag en nacht wordt de «Jean Bart" nu door politie, gendarmerie en mariniers bewaakt. Een nader bericht meldt Het onderzoek naar de vermeende sabotage handeling te Brest heeft uitgewezen, dat hier geen boos opzet, doch toeval in 't spel geweest is. Het tandrad, dat dicht langs den grond streek, had zelf den ijzeren bout gevat. De gendarmes waren dus in de bewaking niet te kort geschoten. De minister van marine Delcassé zal zich heden naar Brest begeven om het van stapel loopen van de «Jean Bart" bij te wonen. - Naar uit Londen gemeld wordt, is Leeds gisteren het tooneel van ernstige onlusten geweest. 800 stakende mijnwerkers en onruststokers, heb ben met steenen en stokken gewapend het huis van een mijndirecteur aangevallen, hetwelk door de politie werd beschermd. Eenige politie-agenten werden gewondten slotte werden de aanvallers uiteengejaagd. De overheid te San Francisco heeft het lossen van een uit Japan komen lading thee ver boden. In gezaghebbende kringen te Tokio hecht men aan dit voorval groote beteekenis, omdat het hier gaat om een der voornaamste expori-artike- len van Japan. De regeerin te Tokio laat nu on derzoeken of deze lading thee wegens haar slechte hoedanigheid niet ontscheept mocht worden. Is echter op de kwaliteit van de thee niets aan te merken, dan zal Japan de zaak niet laten rusten, maar langs diplomatieken weg ophelderingen vragen. De Koningin naar de manoeuvres. Zaterdagmiddag ongeveer half vijf worden H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik per extra trein van de manoeuvres terug verwacht op het Loo. Maandag vertrekt het vorstelijk echtpaar weder naar het manoeuvreterrein, om Dinsdag op het Loo terug te keeren. Tariefwet. De Haagsch correspondent van de «Tel." meldt Woensdagavond heeft de commissie van voor bereiding inzake het ontwerp-tariefwet haar eerste vergadering na de vacantie gehouden. In deze vergadering is aan de orde gekomen het voorloopig verslag over de algemeene beschouwingen, die in de afdeelingen der Kamer zijn gevoerd over het ontwerp. Zoodra dit voorloopig verslag is vast- steld, wordt het aan de regeering gezonden tot opening van het overleg. Het voorloopig verslag over de artikelen van het ontwerp komt eerst later gereed. Onverwacht Koninklijk bezoek Men seint uit Putten op de Veluwe Gistermorgen omstreek 10 uur, arriveerden al hier H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hen drik, met gevolg, in een drietal auto's, komende van het Loo. Bij het pension «Hotel Rustoord" werd uitgestapt. Van daar werd een wandeling gemaakt langs de Kerkstraat en den Harderwij kerstraatweg tot het sanatorium «Dennenhof" en weer terug tot bij het Marktplein, waar weer in de auto's werd plaats genomen. Het hooge gezel schap vertrok in de richting van Nijkerk. In een oogenblik was de mare van het hooge bezoek, door ons dorp verspreid en een dichte menigte omringde en volgde H. M., telkens jui chend en jubelend, voor welk ovatie buigend werd bedankt. Bij het plaatsnemen in den auto vóór het vertrek hief het publiek het «Wilhelmus'' aan. Nog lang na het vertrek, was het plotse linge Koninklijke bezoek het gesprek van de in woners, die er zeer mee vereerd waren. De minister van oorlog. De minister van oorlog, de heer Colijn, is, naar het «Huisgez." meldt, gisternarniddag ruim 1 uur per auto te 's-IIertogenbosch aangekomen. Bij de pont te Gorinchem had de minister ongeveer een uur moeten wachten. Ongeveer kwart voor twee kwam de minister met zijn gevolg, majoor Alting von Geusau en kapitein De Quay, aan het vliegkamp te Pettelaar en werd daar ontvangen en rondgeleid door de kapiteins Copes van Hasselt en Wallaardt Sacré. alsmede den le-luitenant van den Berch van Heemstede. Op het terrein liet hij zich de vliegers Van Meel, Henri Bakker, Lütge, luitenant Labouchère en Van Bussel ieder bij hun vliegmachine voor stellen én toonde bij elk hunner zeer groote be langstelling. Alvorens'de minister het terrein verliet, werd er een foto genomen van Z.Ex., omgeven van de vliegers en aanwezige militaire autoriteiten. Precies halfdrie tufte de minister weer in de richting van Den Bosch weg. De Katholieke Kamerclub. In de jongste vergadering van de Katholiel e Kamerclub werd het bestuur der club herkozen. Het blijft dus samengesteld uit de heeren mgr. dr mr. W. H. Nolens, voorzitter; generaal B. .R. F- van Vlijmen, onder-voorzitter en A. C. A. van Vuuren. secretaris. De minister van Waterstaat. De minister van Waterstaat bezocht gisteren Utrecht, in gezelschap van den Directeur-Generaal der posterijen en telegrafie, den administrateur De Bloeme en den Rijksbouwmeester Peters, in verband met de plannen voor den bouw van een nieuw postkantoor aldaar. Gouverneur van Suriname. De benoemde gouverneur van Suriname zal aan hen, die hem voor dienstzaken wenschen te spre ken, daartoe gelegenheid geven op Maandag 25 September e.k., des voormiddags van halfelf tot twaalf uur, in het gebouw van het Departement van Koloniën. De verplichte winkelsluiting. Men meldt uit Arnhem Namens het comité voor vervroegde winkelslui ting is hier stede een onderzoek ingesteld naar de stemming van den winkelstand ten opzichte van een verplichte winkelsluiting. Uitgereikt werden 973 circulaires. Hiervan kwamen in 662 antwoorden vóór een vervroegde sluiting, 78 tegen en 207 in blanco, zeker een uitkomst, die niet onopgemerkt zal blijven als deze kwestie eenmaal in den Raad aan de orde komt. Het voorstel der sociaal-democraten. Het bij de Tweede Kamer ingediende voorstel van mr. P. J. Troelstra en de andere sociaaP democratische Kamerleden, dat de rechtsche Ka mer-meerderheid niet in behandeling wilde nemen luidt aldus «De ondergeteekenden hebben de eer, krachtens art. 96 van het Reglement van Orde voor te stellen, de Openingsrede met een Adres van Ant woord te beantwoorden." Toelichting: «De steeds toenemende ur gentie van het kiesrechtvraagstuk, in verband met den tot heden bestaanden twijfel, of de regeering, mochten de voorstellen der staatscom missie haar tijdig bereiken, het plan heeft dit vraagstuk nog in den loop dezer legislatieve peri ode, althans wat de eerste lezing betreft, tot oplossing te brengen, doen ondergeteekenden eene uitspraak der Kamer gewenscht achten. Nu de Openingsrede hierover zwijgt, ligt het in de rede die uitspraak te doen in den vorm van een Adres van Antwoord. De aanbieding van een adres om algemeen kiesrecht aan de regeering, en de de monstratie, die daarmede gepaard ging, worden door ondergeteekenden beschouwd als «bijzondere omstandigheden", die volgens de op 8 Juni 1906 aangenomen motie bij uitzondering de indiening van een Adres van Antwoord wettigen. «Onder voorbehoud van nadere mondelinge toelichting hebben ondergeteekenden om die reden de eer, bovenstaand voorstel te doen." TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 21 Sept. De beide tribunes zijn stampvol. De Kamer gaat over tot het trekken der af deelingen. Hierna wordt overgegaan tot benoeming van de leden der Huishoudelijke Commissie, als zoodanig werden herkozen de heeren Eland en Loeff. Tot leden der gemengde commissie voor de stenografie worden herkozen de heeren De Sa- vornin Lobman, De Beaufort en Van Vlijmen. De Vrijdag is weer aangewezen als dag, waarop gelegenheid zal wordden gegeven tot het stellen van vragen, doch niet meer ten 3i/4 doch ten 3'/* ure. De vergadering begeeft zich daarna in de af deelingen tot het kiezen van voorzitters en onder voorzitters. De heer Troelstra vroeg het woord. De Voorzitter wenscht echter eerst in de afdeelingen de voorzitters te doen benoemen en schorst de vergadering voor eenigen tijd. Na heropening wordt medegedeeld dat de af deelingen hebben benoemd tot voorzitters de heeren Nolens, Drucker, Lohman, van Asch v. Wijk en Loefl', en tot onder-voorzitters de heeren v. d. Molen, Bos, de Visser, van Sasse v. IJselt en v. d. Velde. Thans deed de voorzitter het voorstel (aan de centrale afdeeling) omtrent den loop der werk zaamheden in de secties zooals door hem in de zitting van gisteren is uiteen gezet. De heer Schaper verzet zich tegen het voorstel om na de Staatsbegrooting het wetsont werp tot verzekering van werklieden tegen gel delijke gevolgen van invaliditeit en ouderdom, in de afdeelingen te behandelen. Spr. licht, onder kennisgeving, dat hij lang zal moéten spreken, zeer uitvoerig toe, dat hij er tegen is op grond dat dit een zaak is die groote studie vereischt. Spreker,die verschillende andere zaken bespreekt, wordt herhaaldelijk door den voorzitter aange maand om tot de orde te komen hij zegt echter, dat verzoeken om zich te beperken voortaan geen vat meer op hem zullen hebben, na de schand daad van gisteren. De Voorzitter acht dergelijke opmerkingen onparlementair en ongepast. De heer Schaper gaat onder herhaalde in terrupties van den voorzitter voort en brengt daarbij ter sprake dat de heer Troelstra straks een nadere schriftelijke verklaring zal afleggen. Weer roept de Voorzitter hem tot de orde en als spreker opnieuw voortgaat en de geheele Koninklijke Boodschap en de Considerans van het invaliditeits- en ouderdomsverzekerings-ontwerp voorleest, roept de voorzitter hem nogmaals met klem tot de orde, onder bedreiging, dat als spre ker zoo voortgaat hij aan de Kamer de vraag zjjl moeten, onderwerpen of de heer Schaper op die wijze vei der het woord zal mogen voeren. De heer Schaper wijdt verder uit over het z.i. niet gelukkige tijdstip om dit ontwerp met zijn bijna 400 artikelen grondig te behandelen. Drie vijfden van de leden kennen dit ontwerp niet of hebben het zelf niet ingekeken. Boven dien is het zeer onduidelijk gesteld. De Voorzitter vraagt of de spreker be paald een lange rede wil houden. Na bevestigend antwoord van den heer Scha per, stelt de voorzitter voor om, als de discussie over deze zaak heden niet afloopt, heden avond het debat voort te zetten. De heer Schaper is daar erg voor. We kunnen daar 's avonds óók gezellig over praten (gelach). Overeenkomstig het voorstel des voorzitters, wordt tot eventueele avondzitting besloten. Intusschen wordt de vergadering voor de ge wone pauze geschorst. Dit slechts voor 20 minuten. Na de pauze wordt de voorzittersstoel ingeno men door den heer Van Nispen (Nijmegen), die mededeelt, dat de heer van Bylandt door ongesteldheid verhinderd wordt de vergadering verder te leiden. De heer Schaper spreekt zijn leedwezen uit over dezen plotselingen ongesteldheid des geach- ten voorzitters, uit de beste wenschen voor zijn herstel en hoopt dat hij spoedig zijn plaats in het bureau der Kamer weer moge innemen. Daarna hervat spr. zijn redevoering en leest tal van artikelen der invaliditeitswet voor, ten be- tooge hoe onduidelijk het ontwerp is geredigeerd. In den vorm van zijn rede liet hij doorschemeren dat hij de geheele uitgebreide gedrukte lijst van werkzaamheden der afdeelingen wil bespreken en dat het voornemen der sociaal-democratische frac tie is om stemming te verwekken over elk ont werp dat voorgesteld wordt om in de secties te worden onderzocht, onder aanhoudende vroolijk- lijkheid wijst spr. op het groote gewicht van al lerlei op die lijst voorkomende kleinere ontwerpen o.a. een kwijtschelding aan de Chineezen Phoa Tjin THae en Phoa Tjin Tjang, welke namens hij op allerlei wijzen verbasterd. Hij acht een nauwgezet afdeelingsonderzoek noodig van dat ontwerp, dat zijn we verschuldigd aan Poe Pisse Pam 11 (onbedaarlijk gelach). De heer Schaper ging nog steeds in den- zelden trant voort en verklaarde, dat de socia listische fractie op deze wijze zal voortgaan met redevoeren zoolang 't haar goeddunkt en tot tijd en wijle zij meent dat daaraan een einde moet komen. Ook zeide hij, dat het gisteren gebeurde, aanleiding zal worden, dat bij de behandeling der Staatsbegrooting de geheele kiesrechtkwestie aan de orde zal worden gesteld door de sociaal-demo craten, iets wat men had kunnen voorkomen, als men gisteren een adres van antwoord op de openingsrede had in behandeling genomen. Indien de Kamer op de beslitsing van gisteren alsnog zou willen terugkomen, waarop wordt aangedrongen in de verklaring die de heer Troel stra had willen afleggen maar waartoe hem geen gelegenheid is gegeven, indien de rechterzijde de sociaal democraten weer terugplaatst in de gemeenschap waaruit zij hen gerukt heeft, dan zullen de sociaal-democraten weer bereid zijn de obstructie te laten varen en weder op de meest ordelijke wijze willen samenwerken met de ver schillende partijen. Als slot van zijn betoog wees de heer Scha per er op dat de belangrijke invaliditeits- en ouderdomsverzekeringswet thans geplaatst is aan het slot van die heele lange lijst van sectie werkzaamheden, en het gaat niet aan, zulk een ontwerp, waarbij het gansche Nederiandsche volk belang heeft een bagatelle voor sectie-onderzoek aa.1? ,.wÜzen! geheel aan het einde van dien «rijstebrijberg," waarin spr. vandaag een hap heeft gegeven. Maar overigens vindt spr. dat er niet zoo n haast is bij deze dwangverzekeringswet. Thans wenscht de heer Ter Laan het woord te voeren. Deze heeft echter bezwaar om zijn rede te beginnen, omdat het door de grondwet vereischte aantal leden niet aanwezig is. Hij vraagt appèl nominaal. De Voorzitter kan aan zulk een verzoek van een lid niet voldoen. De heer Ter Laan doet het voorstel om de beraadslaging morgen voort te zetten. De Voorziter merkt op dat reeds besloten is avondzitting te houden. loch vraagt de heer Ter Laan stemming. Zijn voorstel wordt verworpen met 54 tegen 1 stem. De heer Ter Laan bestreedt daarna langdu rig het voorgestelde sectie-onderzoek voor zooveel betreft het ontwerp nopens de positieverbetering der officieren. De Voorzitter wil nu de vergadering schor sen tot hedenavond. De heer Hugenholtz stelt echter voor he denavond niet te vergaderen in afwijking van het genomen besluit. De heer Lohman beveelt deze stemming aan, omdat als de vergadering niet voltallig blijkt, het eenmaal genomen besluit om hedenavond te ver gaderen van zelf van kracht blijft. Het voorstel-Hugenholtz wordt daarop verwor pen 54 tegen 4 stemmen. De heer T r e u b vraagt verlof om op een nader te bepalen dag tot de Ministers van Waterstaat en van Financiën, naar aanleiding van de con clusie in het fiuancieele gedeelte van het rapport der Staatscommissie voor de spoorwegpolitiek, dat de Staat op het spoorwegkapitaal ih 1909 6 millioen en van 1891 tot 1909 45millioen heeft ingeteerd. De Voorz itter stelt voor het verlof te ver- leenen. De heer Troelstra vraagt stemming hier over. Het voorstel wordt met algemeene stemmen (56) aangenomen. De vergadering wordt hierop verdaagd. Avondzitting. Regeling van Werkzaamheden. De heer Ter Laan zet zijn hedenmiddag afgebroken rede voort over het voorstel der cen trale sectie om ook het wetsontwerp betreffende de positieverbetering der officieren in de sectie te gaan behandelen. Spr. betoogt dat deze zaak op haar kop is gezet bij het Departement van Oorloo-, daar de officieren niet in de eerste maar it) de

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2