Dagblad voor Schiedam en Omstreken. EERSTE BLAD. 34ste Jaargang. Zaterdag 23 September 1911 No. 10126. Officieel® berichten. De socialistische kies- rechtcomedie. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 16 regels f 0.92elke regel daarboven 15 cent. - Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend, Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst b i 1- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllusireerd Zondagsblad. Hoogere Burgerschool met 5-jarigeu cursus te scliiedam. Aan bovengenoemde inrichting worden gevraagd a. Een leeraar in Wiskunde en Recht lijnig teekeuen. b. Een leeraar in Nederlandsche taal en letterkunde. Het salaris bedraagt f2000.voor 20 a 22 wekelijksche lesuren, met vijt driejaarlijksche ver hoogingen van ieder 1100. Voor elk uur boven de 22 wordt f50 vergoed. Dienstjaren bij het Gymnasiaal ot Middelbaar Onderwijs in andere plaatsen tellen mede. De Gemeente garandeert een minimum van 20 WekelijksGhe lesuren, in dezen cursus heeft de leeraar ouder a bedoeld 23, die onder b, 20 we kelijksche lesuren. De Wethouder van Onderwijs is 's Zaterdag's op het Stadhuis te spreken tusschen half drie en half vijf. Sollicitatiën te zenden aan den Burgemeester vóór 10 October. Zoo mogen wij het gedoe der socialisten om met geweld het kiesrechtvraagstuk, dat eerst als de commissie voor de Grondwetsherziening haar taak beëindigd heeft, aan de orde kan komen, op den voorgrond te schuiven. De afgeloopen week heeft ons te zien gegeven hetgroote comediestuk, Je roode Dinsdag", waarbij 97 kartonnen doozen bevattende de handteekeningen op het kiesrecht petitionnement in den loop van een vol jaar verza meld, in optocht met vaandels en cartels naar het Binnenhof werden gebracht. Minister Heemskerk was niet thuis en de bode beloofde met een vrien delijk lachje de boodschap te zullen overbrengen. Maar de zeven roode hoogmogeuden waren met dit ant woord niet tevreden. Zij stelden zich voor, de Kamer te verkrijgen, wat zij buiten de Kamer niet konden bereiken. Daarom dienden Troelstra c.s. een schriftelijk voorstel in, om vol gens art. 36 van het reglement van orde de rede Waarmee de Kamerzittting geopend was, ditmaal te doen volgen door een adres van antwoord. Zij bedoelden daarmee klaarblijkelijk de kiesrecht kwestie naar voren en onder de aandacht van M. de Koningin te brengen. De Voorzitter stelde voor dit voorstel te doen drukken, 'i onder de leden rond te deelen en op een nader te be palen dag te behandelen. Maar nu stond de heer Be Savornin Lohman op en stelde voor, het voor stel—Troelstra niet in behandeling te nemen. Behandeling van dit voorstel zou slechts vermor- Slng van den nationalen tijd zijn. Er was toch geen enkele reden een adres van antwoord te zenden, v°oral niet, waar de Koningin immers niet zelf de Staten-Generaal heeft geopend. Te midden van de hartstochtelijke incidenten, ^'e dit tegenvoorstel uitlokten, bleef de heer Bohman zijn voorstel handhaven, ook tegenover opmerking van mr. Troelstra dat de Kamer, Vo'gens art. 119, ten allen tyde het recht hesft adressen te zenden. Toen werd de comedie vel- teaakt. De socialistische afgevaardigde Duys vroeg et Woord en ging een obstructie-rede houden, teneinde het debat tot den volgenden dag ver schoven te krygen. Werkelijk deed hij daartoe et voorstel. Maar het voorstelDuys, om het e at tot Donderdag te schorsen, werd met 41 gen 30 stemmen verworpen: links voor (behalve e heeren De Beaufort en Van Karnebeek) en rechts gen. Toen ging Duys voort met obstructie te "teeren. Vruchteloos trachtte de voorzitter den ®Preker te behamerenhij ging nog een half uur °or dwaasheden aan elkaar te lappen en toen *ter wilie van de journalistiek" stelde hij opnieuw V°vf' f^e')at tC)t Donderdag te schorsen. Maar plotseling viel er een bom. De heer 0 «fan stelde voor, het debat te sluiten. Over dit voorstel dat de woede der sociaal-democraten tot razernij opvoerde, mocht volgens het Reglement van Orde niet worden gedebatteerdhet werd met 38 tegen 24 stemmen aangenomen, niet dan na uitbundige protesten. Ook nu weer was de stemming links tegen rechts met uitzondering van den heer Van Karnebeek, die voor stemde. Zoo was het debat gesloten. En onmiddellijk daarna werd het andere voorstelLohman om het voor stel—Troelstra het zenden van het Adres van Antwoord niet in behandeling te nemen, met 37 tegen 25 stemmen aangenomen. Nu stemde ook de heer Van Karnebeek met de geheele lin kerzijde tegen en zelfs de voorzitter scheidde zich van zijne rechtsche vrienden af. De tooneelen, die op deze stemming volgden, zijn reeds uit ons gewoon Kamerverslag genoeg bekend. Mr. Troelstra zei, dat de gevallen beslissing voor het Neder landsche parlement noodlottig zou blijken. De heer Lohman vroeg nog het woord, maar de voorzitter sloot haastig de vergadering. Met een ijver een betere zaak waardig, hebben de zeven hoogmogenden hunne bedreiging uitge voerd. De roode Kamerleden hebben de zitting van Woensdag 's middags en 's avonds en die van Donderdag volgepraat met hunne obstruc- tionistische redenen. De rechterzijde heeft hen daarbij kalm laten begaan de plaatsvervangende voorzitter, jhr. van Nispen tot Sevenaer, die het presidium van den wel wat zwakken president, graaf van Bylandt, overnam, leidde kalm de ver gadering en de leden der rechterzijde hebben de obstructionistische redenen gehoord of niet ge hoord want velen verwijderden zich tijdens die redevoeringen, die over alles en nog wat liepen, uit de zaal. Maar 't blijkt, dat den rooden tijdvermorsers de krachtproef reeds te zwaar wordt. Reeds heeft Troelstra in eene uitvoerige verklaring de hand ter verzoening willen bieden en heeft de socialis tische Kamerfractie in haar geheel doen blijken, dat zij met een eenvoudig excuus van een vol doend aantal rechtsche leden, met een enkelen wenk van rechts zelfs, genoegen zoude nemen om hare obstructie te staken. De liberalen ook durven de consequentie van hun eerste optreden niet aan en keeren zich reeds van de roode ver wanten af. In de Kameroverzichten der liberale bladen kun men reeds lezen, hoe verlegen de vrijzinnigen met het geval zitten zij hopen óf dat de rechterzijde zal toegeven, of de rooden weer uit eigen beweging zullen meedoen. Natuur lijk hebben zij hoog respect voor de majesteit van koning Troelstra-; maar zij zien daar ook den souverein, het volk, dat op den duur dit nutteloos verspillen van den nationalen tijd niet dulden zal Zoo zitten zij dus als 't war tusschen twee vuren en staan zij voor een moeilijk parket. Hopen wij, dat de rechterzijde, die zoo kalm het socialistisch gedoe heeft laten gaan, zich ook in de naaste toekomst vast aaneengesloten zal toonen, dat tegen deze vast aaneengesloten phalanx de hydra der revolutie den kop zal stooten. De socialistische raddraaiers, die reeds relletjes tegen de rechtsche Kamerleden buiten het parlement organiseerden, zullen dan kunnen zien, dat zij niet met den »koppigen Lohman" alleen te doen hebben, maar dat de geheele rechterzijde, vast aaneengesloten, bereid is, de ver gaande brutaliteit, het róótie geweld, uit alle macht te keeren. Buitenlandse!* Nieuws. TRIPOLIS. Nu de Marokkaansche kwestie, .naar gemeld wordt, binnen atzienbaren tijd tót .oplossing zal komen, dreigt een nieuw en ernstig Europeesch conflict: de Tripoliskwestio. Aan Italië wordt het voornemen toegeschreven binnenkort Tripolis te zullen inpalmen. Het is met deze kwestie als met andere inter nationale verwikkelingen gegaan. Er kwamen ge ruchten en dementis. Er wordt in het openbaar officieel tegengesproken en in stilte voorbereid, maar dit is nu toch wel uitgelekt, dat de toestand vrij gespannen is en dat Italië een aanleiding' zoekt om in te giypen. Misschien is die aan leiding er al .door het opbrengen van een Ita- liaansche bark door een Turksche kanonneer boot, waarvan een telegram aan de „Lok.-Anz." spreekt, en misschien begint Italië, door Frank- rijk's voorbeeld met Marokko geprikkeld, zich te steken, in een nieuw wespennest, gelijk het dat vroeger in Abyssinië deed, daar de Turk sche strijdkrachten in Tripolis geenszins onder schat moeten worden. Te water is het jonge Turkije bijna weerloos, te land is het niet ge ring te achten. Het Italiaansche blad de „Tribuna" zegt: De kranten hebben in de laatste dagen berichten van bewegingen van schepen en van het op roepen der reserves, benevens van concentratie van troepen en oorlogsmateriaal, gebracht. Dat op het oogenblik bepaalde militaire voorberei dingen van zeker gewicht getroffen worden, valt niet te ontkennen en dat deze voorbereid selen hun oorzaak in de Tnpolis-kwestie heb ben, is even zoo zeker, maar men moet die voorbereidselen niet tout court als bewijzen van voornemens der regegring om te veroveren opvatten. Zij zijn veeleer voorzorgsmaatrege len. Wanneer zich een toestand als de tegen woordige voordoet, is het de eerste plaats de plicht der regeering alle maatregelen ter bet scherming der waardigheid en der belangen van het land en die van de in het buitenland wonende burgers te nemen, om op iedere even tualiteit voorbereid te zijn. Men ziet, dat deze officieele ontkenning vrij dreigend en zeer bevestigend is! De correspondent van de „Figaro" te Napels seint, dat ondanks de officieele ontkenning der Italiaansche regeering deze zich gereed maakt, beslag te leggen op Tripolis en slechts den af- lb :-p der Fransehe-Duitsche onderhandelingen afwacht om op te treden. De voorbereidingen van Italië zijn tegelijkertijd diplomatiek en militair. Het oogenblik voor Italië is gekomen, om zich met een nota tot de mogendheden te wenden, waarvan klem zal worden bijgezet door een vlootdemoestratie en ontscheping van troepen in Tripolis. De regeering verwacht een heftigen tegenstand van de zijde der Turksche bezetting in Tripolis, en van de zijde der in boorlingen, doch wanneer Italië maar eerst meester is op zee zal men de voorziening van levensmiddelen der Othomaansche troepen ge makkelijk kunnen afsnijden en ze op deze wijze tot overgave dwingen. De Italiaansche regeering is overtuigd, dat geen der groote mogendheden zich tegen deze onderneming zal verzetten. Engeland heeft geen direct belang by de kwestie, met Frank rijk is Italië verbonden door de Middellandsche Zee-overeenkomst van 21904, die in een moge lijke beslagneming van Tripolis door Italië voorziet. Wat Oostenrijk betreft, verre van Italië in deze onderneming tegen te werken, zal het juist heimelijk al het mogelijke doen om ze te begunstigen, daar Oostenrijk er het grootste belang bij heeft, dat Italië aan den anderen oever der Middellandsche Zee wordt beziggehouden, wat het van den Balkan zal afhouden, met name van Albanië, waar Ita lië, Oostenrijk eenige ernstige mededinger is. Niets zou dus de Oostenrijksche diplomatie meer verheugen, dan een beslagneming van Tripolis door Italië, hetgeen gelijk staat met een Italiaansch-Turkschen oorlog, die Oosten rijk misschien de gelegenheid zal geven, zijn eigen zaken in Albanië en Macedonië te re gelen. Duitschland daarentegen, dat met Italië verbonden is en zich steeds als beschermer van Turkye op den voorgrond dringt, zal door een dergelijk optreden van Italië in groote verlegenheid geraken. Zal het trachten Italië in zijn optreden te stuiten of zal het de Ita liaansche regeering laten begaan en de Tur ken de verzekering geven van zijn hartelijke, doch Platonische sympathie? Intusschen zenden de Turken Versterkingen en munitie naar Tripolis en bereidt Italië hei melijk de expeditie voor. De Berlijnsche <;Post" schryft: De voorteekenen dat Italië voornemens is, een een nieuw conflict in Europa te doen ontstaan, vermeerderen van uur tot uur. De Italiaansche pers luid de bezetting van Tripolis. De regee ring hult zich in stilzwijgen; neemt eerst mili taire maatregelen en geeft geheime bevelen aan de vloot. Er heerscht een groote levendigheid op de ministeries van Oorlog en Marine in Ro me. De ministers steken de hoofden bij elkaar en houden conferentie na conferentie. Men moet echter niet vergeten dat Turkije in Tripolis thans de volgende legermacht heeft: 9 bataljons infan terie met 3 compagnieën machinegeweren 1 ba taljon jagers, r/2 bataljon kameelruitere, 1 regi ment cavalerie en 6 batterijen artillerie te za- men 6000 man. Het land heeft echter I1/2 mil- lioen inwoners, zoodat een levée en massa van niet onaanzienlijke sterkte ter beschikking van Turkije staat. Gemakkelijk zullen de Italianen het dus bij de annexatie niet hebben. De Marokkaansche kwestie. Het telegram van gisteren, waarin gemeld wordt, dat alle moeilijkheden opgelost zijn, komt niet geheel en al overeen met de feiten. Deze moei lijkheden zijn nog niet geheel en al overwonnen, maar men gelooit toch dat dit weldra het ge val zal zijn. De „Figaro" zegt, dat het delicate punt is, de consulaire rechtspraak en over het alge meen de kwestie van de bescherming der in boorlingen. De Berlijnsche correspondent van de „Figaro," die gewoonlijk goed is ingelicht,: gelooft, dat de oplossing der kwestie aanstaan de is, maar geeft dan eerst zijn twijfel aan het tot stand komen van een overeenkomst geheel op, wanneer men hem bericht, dat het verdrag werkelijk geteekend is. Volgens de „Petit Parisien" twijfelt nie mand er meer aan, of de overeenkomst zal binnen zeer korten tijd geteekend worden. Zelfs in kringen, waar men in het begin van deze week nog met reserves aankwam, gelooft men, dat binnenkort een uitweg zal worden gevonden om de moeilijkheden uit den weg te ruimen. De „Matin" besluit, na een resumé te heb ben gegeven van den tegenwoordigen stand der onderhandelingen, dat de Fransche regeering niets anders eischt, dan dat het previlegie om in Marokko beschermelingen er op 11a te hou den en om consulaire rechtbanken te hebben, zal worden opgegeven. Geschiedt dit niet, dan blijft een overeenkomst onmogelijk. Volgens het „Journal", is de oplossing aan staande, maar nog geen feit. Er bestaan nog moeilijkheden. Het Jieste bewijs daarvoor is gelegen in liet feit, dat de aanvankelijk voor gister geannonceerde ministerraad tot heden is uitgesteld. Het „Journal" zegt ook, dat de laatste moeilijkheden, de bescherming der inboorlingen en de consulaire rechtbanken be treffen. Duitschland zal echter op deze punten moeten toegeven. Do „Echo de Paris" zegt, dat ér een over eenkomst in bet zicht is er vervolgt dan: „La ten wij zonder zwakheid ons standpunt hand haven. De Duitschers, die door den vervaldag op het einde der maand Verontrust worden', heb ben haast, om tot een overeenkomst te komen. Wij begrijpen hun haast, maar deze zal geen in vloed mogen utoefenen op onze besluten. Zoo lang wij in Marokko de waarborgen niet heb ben, welke wij eischen, moetên wij geen accoord aangaan. Als de Duitschers, die zich over de financieele crisis in hun land ongerust maken, zich te beklagen hebben, dan moeten zij dat maar bij hun regeering doen, die daar van alleen de schuld draagt. Door haar chica nes, door haar onaannemelijke eischen, door haar onophoudelijk uitstellen heeft zij do oplos sing van het conflict 15 weken lang vertraagd. Aan de Fransche regeering kan men niets ver wijten dan haar toegeeflijkheid." De „Excelsior" zegt, dat de overeenkomst aanstaande is en wanneer de Duitsché regee ring 'de „Berlin" van Agadir terugroept, kan men niet meer aan een gelukkig einde der on derhandelingen twijfelen. De „Lokal Anzeiger" zegt over Marokko: Men neemt aan, dat het antwoord der Fransche regeering, dat hier Maandag verwacht wordt, zoodanig zal zyn, dat verdere onderhandelingen over Marokko niet moer noodig zullen zijn, zoo dat den onmiddellijk de besprekingen over het afstaan van gebied in den Congo, die slechts kort zullen behoeven te duren, kunnen beginnen. vlv'T-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1