Kerknieuws. TELEGRAMMEN. Ontploffing Pantserschip. Burgerlijke Stand. Scheepvaart Han döisberie b ten. Op de vraag, of deze wond ook door eon bond was toegebracht, volgde geen antwoord. De justitie heeft toen de plaats der misdaad bezocht. De verdachte, gistermorgen met het lijk gecon fronteerd. toonde zich hevig overstuur doch ver klaarde verder niets. Heel het dorp is in rep en roer er werd gis teren haast niet gewerkt. De ontploffing te Amsterdam. Aan de »Tel." ontleenen wij nog de volgende bijzon heden Zaterdag-middag omstreeks tien minuten voor tweeën stond de 22 jarige Th. Bartelings bij zijn moeder, die een uitdragerij heelt in het be nedenhuis van perceel Hazestraat 1, inden winkel toen plotseling met een geweldigen knal een kan benziene ontplofte, waarvan de inhoud placht te dien voor het schoonmaken der afgedragen klee- ren. Een groote vlam sloeg uit en in een oog wenk stond de winkel, die vol hing met licht- brandbare kleedingstukken, in lichtelaie. De zoon wist nog naar buiten te komen, zij het ook ern stig gekwest, vooral in het gelaat, door de ont ploffing, en met zware brandwonden De moeder, de ongeveer 50-jarige weduwe Bartelings-Klin- kert, kon zich echter geen weg banen door de vlammenzee, die in den winkel woedde, en later, toen de brand zoover gebluscht was, dat men zich naar binnen kon wagen, werd haar half ver brand lijk tusschen de puinhoopen in het achter huis vandaan gehaald. Inmiddels woedde de brand voort. Met een knal sprongen de winkelruiten, zoodat de glas scherven de straat invlogen. Een 34-jarig man, A. J. Topman genaamd, wonende Van Oldebarneveldstraat 11, en een 23-jarige jongen, wonende Elandstraat 84, werden er door getroffen, zoodat ook zij gewond werden, zy ook het gelukkig niet ernstig. Laaiend sloegen de vlammen naar buiten, zet ten de eerste verdieping in brand, daarna de tweede, toen de derde, zoodat in een oogenblik het geheele perceel in lichtelaaie stond. Doch er volgde nog grooter onheil. Ook aan het belen dende perceel, Hazenstraat 3, deelden de vlammen zich mede en ook daar grepen zij zoo fel om zich heen, dat weldra het geheele perceel brandde als een reusachtige toorts. Op het oogenblik was er zulk een hel van vlammen, dat door de hitte verscheidene ruiten sprongen van de perceelen aan de overzijde van de Hazenstraat. Het ergste was, dat er zich nog Hienschen bevonden in het tweede perceel het welk door den brand was aangetast. Twee daarvan, een 8 jarige knaap en een jonge vrouw, bevonden zich in den groentenwin- kel, welke in het benedenhuis gevestigd is. Zy konden niet naar buiten, omdat de deur gebarri cadeerd was door puin, dat naar beneden was gevallen. Men slaagde er echter in, hen achter eenvolgens door de gesprongen ruit in het boven gedeelte der deur te trekken. Van het knaapje waren echter de haren geheel verbrand. De werkman Diergaarde, die zelf in het perceel woonde, slaagde er bovendien nog in twee kin deren van de tweede verdieping te redden. Een kindje van onderhalfjaar oud werd door personenj die zich op het dak van perceel No. 5 hadden begeven, gered, doordat men het langs de dakgoot van de zolderverdieping haalde. De 50-jarige juflrouw RoosendaalLeuring, die °p de derde verdieping woonde, werd echter een slachtoffer van de vlammen. Zij schynt nog de frappen afgevlucht te zijn, ten einde zich zoo te redden. Vermoeddelijk zag zij echter geen kans, 2ich door de vlammenzee, die beneden v°edde, een weg te banen, zoodat zij weer naar boven ijlde. Daar heeft dood haar achterhaald. Naar alle "waarschijnlijkheid is zij gestikt en daarna verbrand. Althans, toen de brand be dwongen was, vond men op de zolderverdieping haar halfverkoold lijk. De lijken der slachtoflers werden per autobran- card naar het Wilhelminagasthuis gebracht, de gewonde personen naar het Binnengasthuis. De brandweer, die intussehen ter plaatse was gekomen, en aanvankelijk onder leiding van den brand weesmeester, den heer J. Nieuwenhuis, later °nder die van den commandant, den heer Meier, 6en brand met kracht aantastte, behalve een koolzuurspuit en een aantal vechtkranen was ook een stoomspuit in werking kon niet voorkomen, dat beide perceelen geheel uitbrandden. Dit was te meer treurig, omdat verschillende bewoners °-a. de bovenbewoners van perceel No. 3nietver- Zekerd waren tegen brandschade. Natuurlijk verwekte de ramp heel wat conster natie en een sterk cordon politie was noodig, om de menigte op afstand te houden. juffrouw, die gisteren bij de ramp in de hazenstraat in perceel 3, om het leven kwam eette, zooals nader gebleken is, niet Roosendaal) och Homburg. Er was eenige naamsverwisse- Ing ontstaan, omdat ze tweemaal getrouwd is geweest en by de familie Rozendaal inwoonde. Gerold. Te Roosendaal! is eergisteren aan een geestelijke zijn porteraormaie, inhoudende 400 francs. Ontstolen, op 't «ogenblik, dat h'ijl aan he:t ^tationslokeit eiem kaartje nam. Op 'bevel1 van den ovalSjg aanwezigen kapitein van de maréebnus- Thomson werd ©ogenblikkelijk een omder- 7-°ek ingesteld, dat leicbter geen resultaat ople verde. krankzinnige, die pmtvlucbt wpa uit bet krank zinnigengesticht. te Zufphen, de rechercheur van politie Rutten-met een rara in den rug gewond'. Zijn toestand is niet levensgevaarlijk. Op een trein g esc boten. Vrijdagavond is er nabij Bercbem (N.-Br.j op een sneltrein geschoten. De kogel' verbrijzelde een ruit va'n een deido-'klasse-tvagen. Geen der passagiers werd ver'wond. O n g ie 1 u kkem. Zondagavond is te Amsterdam iemand, wiens inriiemtiteit niet kon worden vast gesteld, bij het uitstappen van trein, welke 6.34 in de richting Uitgeest vertrekt; gevallen en met bet, hoofd op bet pleiwoln tc-pefciht gekomen. Hij werd bewusteloos opgenomen en daarna in bet station geneeskundig behandeld. Die arts consta teerde hersenschudding en achtte zijn ©ogenblik kelijk overbrenging naar bet Binnengasthuis te Amsterdam nood zakelijk. De patient had een kaar tje derde klasse ZaandamKrommenie genomen en in zijln zakken was nagenoeg nieite te vin den. Niet vast staat, of bij bij bet instappen is gevallen, dan wel ,of h'iji uit den trein- is getui meld. Door een personentrein is1 Zondagavond lu.s- isehen Lonnekor en 'Oldenzaal1 een circa 70-jarige boerenvrouw uit eerstgenoemde gemeente bij' het passeer,en van een overweg aangereden. De vrouw wier beide beenen werden afgereden, is aan de gevolgen daarvan overlieden. Vorst in Frankrijk. Uit Midden-Frankrijk en in hel bijzonder uit. het bergachtige depar tement Cantal wordt melding gemaakt ran een sterken vorst en aanzienlijken sneeuwval. De sneeuw liglt in het gebergte 10 c.M. ho,og. De talrijke kudden,, die zich nog' op de> berg weiden bevinden, moesten naar d'en stal gedreven worden. Ook in het Zuiden heerscht nachtvorst. In P.au daalde de temperatuur op 12 graden. Gewond. Men meldt uit Arnhem - lei'd ag n a middag ie bij de arrestatie van een De Etna schijnt thans wat tot rust te komen. De laatste uitbarstingen hebben slechts zeer wei nig schade veroorzaakt. De kraters van de Monte Nero zijn rustig en die van de Monte Rossa zijn haast niet meer in werking. De lavastroom in de nabijheid van Castiglione heeft bijna Linguaglossa bereikt. De omvang der verwoestingen wordt zoo lang zamerhand nauwkeuriger bekend. Het geheele eiland deelt in de ellende, door de uitbarstingen veroorzaakt. Dé moeilijkheden van verbinding en verkeer doen den algemeenen nood nog toenemen. Verschillende land- en spoorwegen zijn met lava of asch bedekt. Een commissie van senatoren uit Rome bezoekt de geteisterde streken. Spoorwegongeluk. Op het station Plieningen, in Württemburg, liep tengevolge van een verkeerden wisselstand een naar Möhringen gaande goedertrein op een doodloopende lijn, waarop een andere trein stond. Ofschoon de machinist van den eersten trein dadelijk tegenstoom gaf, reed de trein met groote vaart op den anderen. De locomotief werd gedeeltelijk, de goederen wagens van den stilstaanden trein geheel en al vernield. De machinist en de stoker werden geheel ver brand van onder de brandende puinhoopen ge haald. Oplichters. De Parijsche politie heeft twee oplichters in hechtenis genomen, die kans moeten hebben gezien door uitgifte van aandeelen van nietbestaande maatschappijen aan de kleine Pa rijsche kapitalisten en spaarders ongeveer twee millioen franken af te nemen. Eén der beide oplichters noemt zich Palmarini, heet echter in werkelijkheid Asquasciati, en is geboortig uit Lyon. De man was vroeger advocaat en is wegens bedrog en vervalsching van geschrif ten reeds driemaal met in 't geheel elf jaren gevangenis gestraft. De andere wordt genoemd baron Adrien Con- stantin de Winter, oud 61 jaar, en zou van Nederlandsche afkomst zijn. hoewel hij nog een overgrootvader heet te hebben, die in het Pan theon rust. De man heeft een zoon, die officier is. Theefabriek verbrand. De theefabriek van Litkinow Hankou is afgebrand. De schade wordt op 700.000 tael geschat. Van de zeven fabrieksgebouwen werden er zes in asch gelegd. De duurte in Engeland. De vooruitzich ten voor de arme bevolking van Engeland voor den aanstaanden winter zijn zeer slecht. Alles wordt steeds duurderde melk is juist van 4 op 5 stuivers per liter opgeslagen. De uitvaart van pater Brouwer. De uitvaartdienst voor den zeereerw. pater Brouwer werd Zaterdag in de St. Jozefskerk der eerw. paters Redemptoristen te 's-Hertogenbosch opgedragen door den zeereerw. pater rector Ma- rijnissen, geassisteerd door de zeereerw. paters Van Kessel en Klessens. Tal van eerw. heeren geeste lijken, waaronder ook de hooge geestelijkheid van het bisdom 's-Bosch vertegenwoordigd was, en secretaris Möhlmann van het bisdom Haarlem hadden in het priesterkoor plaats genomen. Achter de lijkkist was geplaatst het omfloerste vaandel der R. K. Militairen-Vereeniging, van welke vereeniging het bestuur alsmede een der tigtal leden aan den stoet deelnamen. Na afloop van den uitvaartdienst, ook bijgewoond door enkele militaire autoriteiten, stelde de stoet zich in beweging. Achter het 's Hertogenbosch Harmoniekorps, met omfloerst vaandel, volgden de leden der Militaire Vereeniging, eveneens met in rouw gehulde banier, daarna de lijkwagen, die op het 'ijkkleed de teekenen der priesterlijke waardig heid, de directeursketen van de Militaire Ver eeniging »Concordia" en het ridderkruis van de Oranje-Nassauorde te zien gaf, volgde een zestal rijtuigen. Onder de treurmuziek van het Har moniekorps zette de stoet zich te midden van eene dichte menigte in beweging. Op het kerkhof te Orthen was nog aanwezig jhr. mr. A. F. O. van Sasse van IJsselt alsmede een deputatie van de Nationale Vereeniging tot Steun aan Miliciens, terwijl ook hier de belang stelling groot was. Nadat de zeereerw. pater rector het lijk had gezegend, betrad de stoet, weder onder treurmu ziek, den doodenakker en, na de gebruikelijke ceremoniën in de kapel, werd de kist in de groeve neergelaten. De vooral in het aartsdiocees welbekende pater H. E. F. Ingen-Housz S. J., die gedurende 25 jaren met groote toewijding het zorgvolle ambt bekleedde van prefect aan het aartsbissch. semi. narie te Culemborg, zal Woensdag 27 September a. s. den dag herdenken, waarop hij voor 50ja- ren in de orde der E.E. P.P. Jezuïeten trad. Zijne talrijke oud-leerlingen en vrienden zullen dien dag voorzeker niet onopgemerkt laten voorbijgaan. TOULON, 25 September. Het pantser schip »Liberté" is heden-morgen door ontploffing geheel vernield. Er zijn 500 dooden. Honderden opvarenden zijn in zee gesprongen. TOULON, 25 Sept. Een onbeschrijfelijke ont roering heeft zich van de bevolking meester gemaakt. De eerste ontploffing te vijf uur heeft reeds een aantal slachtoffers gemaakt. De tweede ontploffing volgde bijna onmiddellijk, de derde was even hevig. TOULON, 25 Sept. Het schouwspel, dat de »Liberté" tegen het aanbreken van den dag aan bood, was ontzettend. De personen, die het too- neel van de ramp konden naderen, verzekeren dat het even ernstig is als de ontploffing van de 3>Jena." Het voordeel van het schip is geheel uit elkaar gevlogen. Rondom den romp van de »Li- berté" drijven bootjes en allerlei overblijfselen. Tripolis. CONSTANTINOPEL, 24 Sop't. Er is hier geen bevestiging géferegtem vain hieit bericht, dat in Tri- polische bemanning van eten Italiaansch schip zou zijn geland ein een Ottomaanse;!! transport zou zijn gevangen genomen. PARIJS, 25 Sept. De bladen bevatten een tele gram uit Turijn, meldende dat de vloot, gecon centreerd bij Syracuse, in den avond naar Tripo lis is vertrokken, doch geen troepen aan wal heeft gezet. Het »Journal" bevat een telegram uit Rome, meldende dat het inschepen van troepen en am munitie gisteravond begonnen is te Napels en Syracuse. KONSTANTINOPEL, 25 Sept. De Porte droeg haren gezant te Rome op, aan de Italiaansche regeering ophelderingen te vragen betreffende de beweging van Italiaansche schepen, waarvan velen plotseling de Turksche havens verlieten op last van de consuls. 14 inenschen verdronken. BOOM, 24 Sept. Op de Schelde zijn twee boo ten met elkaar in aanvaring gekomen, waardoor de booten zonken en 14 personen verdronken, Cttillaux aan het woord. ALENf'.ON, 24 Sept. Aan een feestmaaltijd liet woord voerend, zei de Cailllaux dat men den ernst der Huidige moeilijkheden niet moest overdrijven. Wij trachten helderheid en regeling te brengen in den toestand, die in Marokko geschapen is, op zulk een wijze, dat Frankrijk volledige vrijheid van handelen heeft in de gewesten, rakende aan de iessentieelè doelen van zijn Afrikaansch rijk Frankrijk tracht een oplossing te bereiken bezield door eon ruimen geest van verzoening en va,n begrip dor belangen, die tegenover de Fransche staan, c-o door ernstige zorg voor de belangen van Frankrijk. Wij twijfelen er niet aan, z-oide Cail- laux dat de bedde groote landen zullen geraken tot een duurzamen ove reenstommi n gdie geen enkelen wrok achterlaat. Luchtschip vergaan. PARIJS, 24 Sept. De jTemps verneemt uit Madrid, dat het militaire bestuurbare luchtschip »Saturnus" door een stormwind tegen een boom werd geslingerd, waardoor de 4 inzittende officie- ernstig gewond werden. Geboren: 23 Sept. Bastiaan, z, v. H. van Tilborg en A. v. Rijswijk, Hoofdstraat. Overleden: 22 Sept. Frans Thomas Ottolini, oud 6 w., L. Haven. 23. Hendrik Maan, oud 7 w., Puttersh. straat. Maria Geertruida van den Berg, oud 5 mnd., St. Pietersteeg. Binnengekomen schepen. 25 Sept. s.s. „Daltont', kapt. A. Jansou, van New-'Castte, geladen met 1.600 000 K.G. steenko len, ligplaats O os-terhaven. LONDEN, 23 Sept., De Nederl. sleepboot „Schel dt, 12 September met een drijvende kraan van Schiedam naar Spezia vertrokken, is te Fal mouth teruggekeerd en rapporteerde, dat de kraan op 46 gr. N B. etn 6 gr. W.L. was omgeslagen.; en gezonken. Scheepvaartbeweging. Gedurende de afgeloopen wieek zijn den Nieu wen Waterweg ingekomen 195 schepen, waarvan 2 zeilschepen en 1 zeelichter. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 183, voor Schiedam 2, voor VJaarding'en 1 en voor Hoek van Holland 9. In hetzelfde tijdperk van 1910 kwamen binnen 206 schepen, waarvan 1 zeilschip en 3 zeelich ters. Hiervan wanen bestemd voor Rotterdam 195, voor Vla ar dingen 2 en voor Hoek van Hol land 9. BEURS VAN SCHIEDAM, 25 Sept. 1911. Moutwijn. Officieele noteenng van de Commissie uit U vamer van Koop Pand el voor de Beui> 25 Sept. fust en zonder belasting üamens de Commissie voor de noteering B. A. J. .WITTKAMPF 2! Sept. 22 Sept. 23 Sept. f 12 f 12 Bond van Distillateurs i 23Sept 25 Sept 12.- 16i/s 18.- 2.— Graanspiritus Melasse-spiritus Ruwe spiritus M o u t w ij n Je never: Amsterdamsche proef. Spoeling: Stemming" op hedenflauw. Spiritus. 23 Sept. 23 Sept. f20a f21-: f20.—af21- fl73/4 a f 18 fl8-afl8i/j. flü.— af—.- f 10— a f Stemming op hedenwillig. ANTWERPEN 23 Sept. Petroleum, Amerik. in loco Sept. Oct. 2 i. md. Stemming vast, fr. 193/4,19® 4, -.0, 20' 4. HAMBURG, 23 Sept. Spiritus vast, Sept. mk., 22ft, Oct.Nov. 22i/2 koop) zonder fust.) PARIJS, 23 Sept. Spiritus hoogerper hectoliterper Sept. fr. 73 betaald, per Oct. fr. 71 dito,, per 3 md. van Oct. fr. 69 a 69.25 dito, per Nov./Dec. fr. 68 dito, per 4 eerste md. fr. 69 dito, per 4 md. van Mei fr. 68.75 a 69. NEW-YORK. ___M a i s Western in loco. 23 Sept. 74ft 22 Sept. 75 Mai s 23 Sept. 22 Sept. Rogge 23 Sept. 22 Sept. CHICAGO. Sept. 683/4 683/4 prijsh. Dec. 641/4 ,647a Loco 93®/4 93— Mei Juli 661/8 66J/a - ROTTERDAM, 25 Sept. Op de veemarkt van heden waren aangevoerd paarden, veulen, ezel, magere en 219 vette runderen, 126 vette en graskalve ren, 1 nuchtere kalveren, 1900 schapen of, lam meren,^? varkens, - biggen,! bokken of geiten. De prijzen van het vee, besteed ter markt van heden, waren als volgt Vette runderen le kw. 80 a 82 ct2e kw. 76, 3e kw. 72 ct., ossen le kw. 78 a -, 2e kw. 74| 3e kw. 70 ct., stieren le kw. a 2e kw. 3e kw. ct., kalveren le kw. 120, 2e kw. 110,' 100, 3e kw. 90, schapenlekw.50a 2ekw 46'; 3e k w. 42 ct, lammeren le kw. 60—58, 2e kw. 3e kw. a ct., varkens le kw. 50, 52, 2e kw. 48, 42, licht soort 40 a 42 ct. Handel matig. Vlasmark t. Holl. geel— vlug verkocht steen, Wit steen stuivers Blauw 160 steen le kw. 56 2de 57stuivers, Groningschesteen geen aanvoer. Zaadmark t. Koolzaad f 18.25 a Karweizaad f 14. per 50 K.G. Lijnzaad f20 a f20.50 per 100 K.G Handel vast. Aardappelen. Zeeuwsche eigenh. f2.50 a 2.70, Zeeuwsche blauwen f2.80 a f3.- Geld. eigenh. f2.50 a f2.75'.. Veel aanvoer tamelijke vraag. Eierenmarkt. Overmaasche f5.30 a f5.50; Zeeuwsche f5 - a f5.50. Beurs van Amsterdam. Maandag 25 Sept. Carren Steels 573/4Atchisons 102?',Den vers 23'/i; Eries 31— Kansas gew. 267/sRoc- ky's 235/4South Pac. 1063/4South Rails 257/s Unions 161—; Wabash Gr. Trunk gew.; Marine gew. -Marine pref Vorstelanden j65— Handelm. resconto A'dam Deli A'd Serdangjjeli cult 94—; Krapoh Langk. A.Medan N. AsahanR'd Deli 471 Kon. Petr. 420- Enim 193'/,; Perlak Sumpal 157 Z. Perlak Prolongatie 27,. 1103/4 t 113/4 121/3 16Vg 18- 2.—.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 3