Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden. Gemengd Nieuws. De dezer aan do g»es tel'd Intern Sanitaire Conferentie. tUtT*"' Intern. Sanitaire Conferentie, die op 10 te Parijs zou glehouden worden, is;, naar Ned.'' bericht wordt, tot November uit- Nederl. scheepvaart en de oorlog. De directie van do Kom. Ned. Stoomboot Mij. heit-fl aangaande do gevolgen, die de Itai'iaausch- Turksche oorlog voor haar s to o invaart d i ops tem op die Middeliiandsfclh'e Zeehavens kan hebben, aan het „11 bid." het volgende meegedeeld De oorlog tuss'chan Italië ein ïufkïje zal, voor zoover thans voKtfzieto 'kan worden, geen noemens- waardige gevolgen op o|ns bedrijf uitoefenen. Zeer onwaarschijnlijk mag het geacht worden, dat onze schepen van één dier beide oorlogvoerende par tijen overlast anidiervinden -zullen, te meer daar die strijd tot Tripolis geïdealiseerd schijnt te zul len worden. Die vrachten zullen in het Oostelijk deel dier 51 iddollandseho Zee ten gevolge vgn het terugltrleWdein dier Italiaanscihe handel'svlool uit die watenein, omigleitwlijïelü rijzen, en wellicht zal dit ons1 heldrijï hier1 en daar ten voordeele komen; jaarn de andere- zijde zullen vele versche- pers, geleid door al1 dan niet gewettigde vrees voor hetaJingkmoeil'ijlkheden, döp-r den oorlog ver oorza,a'kt, geen gelederen naar Turkije durven zen den, waartegenover1 wieer staat, dat- een mogelijke boycot van Italiaamislchè goederen de plaatsing van ordiers in Nederland ein zijln achterland in de hanid kan werken waarimeide het vervoer met onze lijn gfeb^at zou zijn. Zooafe gezegd, zijln mocih groote noch belangrijke süh,adletn uit dezen loogenblik te voorzien. voord eden, krijg' op dit f L. Pincoffs »De Tijd" schrijft: Uit New-York komt het bericht, dat daar op meer dan tachtig-jarigen ouderdom is overleden L. Pincoffs, die zich in 1879 om de bekende redenen van het tooneel zijner werkzaamheid in ons vaderland verwijderde, om de Amerikaansche vrijheid, voor welke hij plotseling groote liefde had opgevat, te gaan genieten. Wij zouden van dit sterfgeval geen gewag hébben gemaakt en den naam, die nog bij velen hoogst onaangename herinneringen oproept, na zóóveel jaren niet opnieuw in ons blad vermeld hebben, ware het niet, dat hier dient gewezen te worden op de o.i. ergerlijke houding van Rolter- damsche liberale bladen, de Nieuwe Rott. Ct. en het Rotterdarnsch Nieuwsblad, eene houding, die van het standpunt der publieke moraliteit niet zonder protest mag blijven. Het scheelt niet veel, of de bedoelde persoon lijkheid wordt thans door de liberale Rotterdam- sche pers verheerlijkt, als de man, aan wiens genialiteit, ondernemingsgeest en optimisme het Rotterdam van heden zijn opkomst en tegen- woordigen bloei te danken heeft. Kolommen vol worden over zijn verdiensten in die richting vol geschreven. Dat hij alleen er in slaagde de door hem opgezette ondernemingen zóólang staande te houden door srnin oirbare middelen" wordt wel iswaar niet verzwegen hoe zou dit ook moge lijk wezen maar toch, naar het schijnt, 's mans ontzaglijke verdiensten in aanmerking ge nomen, niet zóo heel erg gevonden. Zegt niet de sNieuwe Rott. Ct.", dat de tijd, om over Pincoffs een volkomen objectief oordeel te vellen, thans wellicht nog niet gekomen is Thans nog niet, nu bijna een menschenleeftijd sedert zijn verdwijnen is voorbij gegaan Men mag vragenwanneer die tijd dan ooit komen zal Doch in werkelijkheid behoeven wij dien tijd ook niet af te wachten. Dat Pincoffs een man was van groote scherp zinnigheid en bekwaamheid, is, voor zoover ons bekend, ook door zijn grootste vijanden nooit tegengesproken. Er zijii echter handelingen, die afkeurenswaardig en slecht zijn en die, wil de publieke moraliteit niet ernstig schade lijden, ook steeds en in alle omstandigheden afkeurenswaar dig en slecht moeten heeten, welke talenten en natuurlijke gaven men ook den bedrijver moge toekennen. Nooit en in geen geval heiligt in ons oog het doel (ook niet de uitkomst) de middelen. Wij veronderstellen, dat de bedoelde liberale bladen ons deze laatste stelling, in 't algemeen gesproken, wel zullen toegeven. Alleen maar met Pincoffs is het een bijzonder geval. Was deze man niet jaren achtereen de groote steunpilaar van het Rotterdamsche liberalisme Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht ]n den morgen van 2 Oct. 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 770.1 te Valencia. Laagste barometerstand 752.5 te Nice. Verwachting tot den volgenden dagmeest matige westelijke tot noordelijken wind, zwaarbe wolkt, waarschijnlijk regen of hagelbuien, zelfde temperatuur. Spaarbank Schiedam. Ontvangen in de maand Sept. 1911 f31806, 72 nieuwe deelnemers ingeschreven. Uitbetaald in de maand Juli f29863,62- 50 deelnemers geh. afgeschreven. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Gevestigd m het Beursgebouw Telfnr. 244. Geopend alle werkdagen. Gevraagde Arbeidskrachten. Bankwerker (h'.'w) Distillateiursjomgen. Jongens voor kis'tön- makerij. Koperslager. Kleermaker (halfw1.) Kistenmakers. Kuipersjongens. Krullenjongen. Loodgietersjongen. Loopjongen. Voor Rotterdam Metaaldraaier (halfw.) Macbjuhoutbewerker halfwas. Schoenmakersjongen. S i g a r an m akers j ougens Smidsjongens. Smoutzetter (halfw.) Vuurwerker (halfw.) W agenmakerslberliing. Dag'dienstbode P. G. Pagrr;ei<sje P. G. een bekwaam likeurstoker. oor Dordrechtklinkers,' kolk'ers, ijkerwerkers cn timmerlieden. Voor Kathol: een metselaar. Aangeboden Arbeidskrachten. Behanger (halfw.) Nachtwaker. Boekbinder (halfwas). Pakhuis- ein loop- Boekdrukker (halfw.) knechts. B randersknechtsSchippersknecht. Da stil'la t-eu rsk nech tsS ehoen makers Gisth-e'werkers. Sigarenmaker. Gr oud wierkerlsS ig a reps or teerder. Kantoorbedienden. Sjouwers. K o ets ierSlagers j on gen Kurkbc-iwerkers. Stukadoor, letterzetters. Stoker. Loodgieter (halfw.) Warmoezier. De Directeur verzoekt aan hen, die verzuim den te berichten of zij aan een opgegeven adres zijn geslaagd, bedoeld bericht ten spoedigste te bezorgen. Jubilé. Heden herdenkt de kistenmaker F. de Raay den dag waarop hij vóór 25 jaren bij de firma Melchers aan den Noordvestsingel alhier, in dienst trad. Zilver JubiléDrinkwaterleiding. Gisteren, 1 October, was 't25 jaar geleden, dat de GemeenteDrinkwaterleiding in geregeld gebruik werd gesteld. Bij kennisgeving in dato 24 September maakten B. en W. bekend, dat vanaf 1 October zuiver water aan de abonnemen ten kon worden geleverd en dat te rekenen van die dagteekening de abonnementsprijs en de meterhuur zouden verschuldigd zijn. Het zilver jubilé van de ingebruikstelling der waterleiding wordt heden gevierd allereerst door een feestelijke bijeenkomst in het gebouw van het pompstation, waar heden-middag 2| ure, met de commissie voor de Gasfabriek en de Drink waterleiding, de verdere leden van het Gemeente bestuur zich zullen vereenigen. element moest afleggen De storm. De storm, die Zaterdag-namiddag en den daarop volgenden nacht ook in onze stad allerhevigst woedde een storm zooals bij menschenheugenis niet heeft gewoed heeft hier en daar heel wat schade en hinder veroorzaakt. Tal van daken en ruiten, maar ook heel wat hoornen hebben 't ge ducht moeten ontgelden. Zagen wij de veelsprekende overblijfselen van dak pannen en schoorsteenen op tal van plaatsen van het pand Hoogstraat 485, waar het beddenmaga zijn van den heer A. J. Bronkhorst is gevestigd, werd een groot gedeelte van het dak afgerukt, zoodat de deels onbeschoten zolder zich deed zien van de pastorie aan de Hoogstraat werd een schoor steen afgerukt, ook van het pand Hoogstraat 459, magazijn »New-Engeland"van den heer Engering, sloeg de zinken pijp van een schoorsteen geheel af. In de Laurens Costerstraat werden van tal van wo ningen de groote spiegelruiten geheel ingedrukt, terwijl nog tal van anderen vensterglazen 't moesten ontgelden. Daar ook menige lantaren 't in den strijd met het vernielend was 't op meerdere plaatsen vrij donker. Tal van boomen, nog topzwaar van het dicht gebladerte, zijn ook in den strijd met het vernie lend element bezweken. Op het Emmaplein lag al vroeg een zware boom met wortel en al tegen den grond en versperde, dwars over de rijstraat liggend, het tramverkeer, zoodat dit eerst in den laten avond weer geregeld kon plaats hebben. Om en in de Plantage zagen wij tal van zware boomen bezweken sommige lagen met de groote wortels tegen den grond andere toonden hunne treurig geknakte stammen. Bij de ingangen van de Plan tage was, zeer doeltreffend, alom het woord sgevaar- lijk" in aller haast op aangebrachte planken geschil derd, in witte letters te lezen. Ook in de boomen dei- lanen van het Frankeland woedde de storm geducht. Menige oude stam moest daarbij bezwijken. In den Diefhoek, aan de Warande en in de Laurens- straat zagen wij boomen voor den grond liggen. Ook aan de Westvest toonde er een zijn treurig geknotten stam. Een aantal gemeentewerklieden onder leiding van den hoofdopzichter der plantsoenen, den heer Dominicus, was Zaterdag-avond reeds bezig om hier en daar de boomen, die den weg versperden, op te ruimen. De bewoners van de Hoofdstraat hadden bij dit schrikkelijk ïtempeest" weder met den ouden erfvijand te strijden. Zaterdag-avond 6 uur kwam de vloed reeds op. Het waarschuwend klokje van de politiewacht deed zich hoorende vloedplanken werden gezet en gesmeerd en ten 9 ure stond het water circa een meter voor de huizen. Om streeks twaalf uur was 't weder belangrijk ge zakt. Het tramverkeer en de gewone passage waren, natuurlijk, gestremd. Moge onze Hoofdbewoners en met hen alle inge zetenen dezer stad dit seizoen verder van de ver schrikkingen van storm en vloed gevrijwaard blijven De logger SCH 440, „A riè Cornelis", welke heden in onze haven arriveerde, heeft tijden den storm voel schade gieteden. De zeilen werden gescheurd. en veel' van het geen op dek was, slo,eg overboord. Geruimein tijd heeft meln moeten pompen om het schip drijvende te houden, daar het veel water maakte. Twee dier opvarenden werden licht gewond Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het Commissariaat van Polllio portcmon. met geld, ceintuur, notitieboekje. Terug te bekomen aan de volgende adressen gedeelte v. gordijin, Herwerden, Warande 222 ceintuur, Bos, Breedstr. 40; gewicht, v. Leeuwen, Buitemh weg 1446; rozjeinlkrans, Ilmer, Sc'hotsCih- poort 3; hoor, Weber, Raam 1228; schoentje, Gun, I! roers veld 166; lorgnet met etui, v. Leunen, Beij'erl. sir. 17; hondje,, v. Oostrum, Gr. Markt 41 balk, Groelsbeek, Steenstr. 25; geit, Boete, Groe nelaan 24; double armband, v. Oosten, Grione- wcegje 21; vrouwenzak met geld, Kool', L. Nieuw ste 101zwembroek, em handdoek, Zuidgeest, Laureinsslr. 6; taschje met inhoud, de Ronde L. Singete'tr. 25; ijzer staafje, Blieken-laai, Nieuw slicht M. no. Zondag zijn door de politici 3 per sonen aangehouden, verdacht van diefstal van steenkolen van het erf va,n den heer v. d. Pant aan de Hoofdstraat. Na verhoor, zijln zij hedenmiddag op vrije voelen geisteld. diemd UIT ROTTERDAM. Men meldt uit Rotterdam: Door B-. en W. is' bijl den gemeenteraad ing'e- ee|n voorstel' tot aankoop van vijf pan den aam dien Oiostzdedijfc en van drie pannen aan de Schoutenstraat, voor een totaal bedrag van f66.500 ein hun te machtigen tot afbraak dier panden teneinde verbetering te brengen in den toestand aldaar en tevens hun te machtigen een onteigeningswet aan te vrag'en tot verkrijging van eigendommen a,a,n die weerszijden van de Oostpoort. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Woensdags 2—4 u. Stedelijk Museum. Doeleplein. Mijnheer de Redacteur, Onaangenaam werd ik onlangs verrast door de ontvangst van mijn aanslagbiljet voor de Inkom stenbelasting, en we! omdat mij daaruit blijkt, dat ik niet minder dan drie klasse hooger ben aange slagen dan mijn aangifte luidde. Daarbij komt, dat ik op de kennisgeving van het voornemen om mij zooveel hooger aan te slaan, behoorlijk gereageerd heb, maar geen uitnoodiging ontving om mijn bezwaar nader toe te lichten. De han delwijze begrijp ik niet goed en is ook niet in den vorm, meen ik. Wat echter het curieuse is in deze zaak, dat is de eigenaardige mauier waarop het voordeel der pencentage verlaging voor den aanslag aldus geheel te niet wordt gedaan. Het lijkt er nu op, alsof men de lui blij maakt met een doode musch. Het percentage is verlaagd, ergo: wij zullen min der belasting te betalen hebben 1 Maar daar komt de aanslag, en weg is het voordeel men heeft u op geniepige wijze een paar klassen hoo ger genomen en daarmee de illusie vernietigd. Het gaat hier dus mee als met den prijs voor het gas voor industrieel gebruik. Hoe lager de piys werd, zooveel te meer moeten we betalen. Dat is ook een raadsel, de moeite van het oplossen waard. Misschien dat een rondgang door de fa briek, waarbij men zijn oogen goed den kost geeft, de oplossing kan brengen. Men spreekt althans van het bestaan van een of ander toestel, waar door aan het nverbruik" van gas ten minste van het door den meter vliegen daarvan wat kracht wordt bijgezet. Bestaat zoo iets werkelijk, dan worden wij, verbruikers, danig geëxploiteerd, om geen leelijker doch veel juister woord te ge bruiken. Wie van de Raadsleden trekt zich deze zaak eens aan Hij die dit deed, al of niet met succes, zou een eerepluim verdienen I In hope, met dank voor de plaatsing. Hoogachtend, p. Schiedam, 2 Oct. 1911. ge- persoon- DE STORM. Uit honderden plaatsen in ons land komen berichten over de verschrikkelijke verwoesting, welke de storm heeft aangericht. In tal van plaatsen, waar electrische trams rijden, werd groote schade aan de bovengrondsche geleidingen aangericht, waardoor het verkeer moest worden stopgezet. Overal is door het omwaaien van boomen groote schade veroorzaakt. In Amsterdam werden in het Vondelpark 45 boomen ontworteld, terwijl in de Diergaarde te Rotterdam een reusachtige verwoesting valt waar te nemen. Er komen ook berichten.dat hier en daar dijken doorgebroken en polders ondergeloopen zijn, o.a. in Zeeland en N.-Braband. Het reddingstoestel op den Noorderpier te Hoek v. Holland is geheel weggeslagen. Men meldt uit 's-Gritvenhage, d.d. 30 September Door den hevigen storm van heden middag ën hedenavond zijn op tal van plaatsen in deze stad boomen omgewaaid. In verschillende straten onder vond het tramverkeer vertraging, doordat hoornen op de electrische wei kdraden of op de vangdraden waren gevallen. Zoo b.v. aan den N.W. Binnen singel, op de Prinsegracht, het Plein, den Kneu terdijk, op den hoek van het Lange en het Korte Voorhout en hoek Parkstraat en Mauritskade. In de Wagenstraat werd de ééne verbindingsdraad van de tram uit de muur van een der huizen gerukt. Op de Boorlaan bij het Haagsche Bosch knapte een draad van de electrisshe verlichting af en heerschte dientengevolge volslagen duister nis. Ook op de Laan van Nieuw-Oost-Indië en op het Hobbemaplein sloegen boomen om. Op de Ioussaintkade werden twee boomen ontwor teld. In de Molenstraat viel een schutting on De reddingsbrigade van de tram en de brand weer hadden druk werk om overal zooveel mo gelijk de verstoring weg te nemen. Te Scheveningen werd van verschillende zijden de assistentie van de politie ingeroepen. Vele op- opstallen op het strand sloegen weg. In de nieuwe remise van de tram te Scheveningen sloeg de bliksem in de electrische bovenleiding, waar door kortsluiting en een begin van brand ont stond een deur werd geschroeid. Behalve het bericht, dat aan den Hoek van Holland eene Javaboot (de »Solo") was vastge raakt, kwam hier ook nog bericht in, volgens het welk eveneens aan de noordzijde van Scheve ningen een schip in nood zou verkeeren. Van vele woningen zijn glasruiten stuk waad, dakpannen weggeslagen enz. Tegen half tien werd het verkeer met de West- laodsche stoomtram, stopgezet, mede door het omvallen van een boom. Tot dusver is van het voorkomen van lijke ongelukken nog niets vernomen. Tijdens een vergadering in het Zuid Hollandsch Koffiehuis stortte van het dak van het Artizaaltje eenige glazen in, wat tengevolge had, dat bij eiken nieuwen windvlaagd de aanwezigen op drongen, waaronder uiteraard de aandacht voor het gesprokene leed. Gelukkig werd niemand door de glasscherven getroffen. Voor het gebouw van »Scala" in de Wagen straat werden de booglampen afgeruktin het magazijn der firma Frans van Wijk in de Vla mingstraat waei tegen 10 uur met donderend geraas een groote spiegelruit in, De hulp der brandweer wordt telkens ingeroe pen; voornamelijk in gevallen van het alwaaien van daken. Het tramverkeer staat schier overal stil. Op vele plaatsen liggen de draden der electrische geleiding verward over de straat. Verschillende straten of gedeelten zijn als gevaarlijk voor het publiek afgesloten. Door de brandweer en politie zijn posten uitgezet, waar gevaar voor publiek verkeer bestaat. Van vier uur af is het bij de brandweer in- en uitrijden, om herstellingen aan te brengen, electrische bovengeleidingen van het tramnet uit te schakelen, enz. De electrische boogverlichting weigerde op verschillende plaatsen haar dienst. Vele telefoongeleidingen zijn ver broken. Van ernstige ongelukken is niets bekend. Van een schip, dat men noordelijk van Scheve ningen in nood meende gezien te hebben, was later niets meer te bemerken. De reddingboot was gereed, maar voer niet uit daar niets te be speuren viel. Men meldt ons uit den Hoek van Holland d.d. September De Batavier" is van haar ligplaats geslagen en op droog geloopen. De bemanning van een bag germolen, die vol water geslagen is moest door de reddingboot gered worden. Het licht op het Noorderhoofd is uitgewaaid. Rotterdam werd Zaterdagavond, bij het opste ken van den Noordwesten-wind, verrast door een bijzonder hoog tij water, waardoor de havenkaden overstroomden en vele kelders volliepen. Om negen uur was het water gestegen tot 3.26 boven R.P- en stond het water op de havens tegen de huizen Het dijkleger is wel in actie, doch nergens dreigde gevaar. Men meldt ons uit Haarlem Door den storm sloeg een boom op de draad der E. N. E. T. aan de Paviljoenslaan. De draad kwam op een paard en doodde dit. Het verkeer op de Centuurbaan stond totaal stil. Op den Zeil- weg vielen zeven boomen om. Ook daar was het verkeer gestremd voor alle voertuigen. Dei „Solo". De vrachtboot „Solo" van idle Rotterdamsche Llóyd bevindt ziclh aan den Hoek in gevaar. Het schip vertrok uit Rotterdam om 4 uur met Noordwesten storm. Aan de Noorderpier geko men kon het s'chip niet tegen de branding op, en luisterdie niet meer naar het roer. Om te voorkomen, dlat het sdhip tiegeln de Noorder pier vedhrijizielid wierd, lief men de ankers val len en g'af men noodseinen. Steepbooten en de reddingsboot uit den Hiqeik trachtten vergeefs het schip te nadeï1e|n. Evenmin gehukte dat aan 7 j (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Van ingezonden stukken ook al word ui ze niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2