Binnenland. Verspreide berichten. Stads- en Gewestelijk Nieuws. verkoopen. 11.000 Italianen verlaten vandaag en morgen Constantinopel. De vLiberté verneemt uit Saloniki, dat een aantal Italiaansche visschersvaartuigen, welke men het uitzeilen belet had, in beslag zijn genomen. Schepen, die de Dardanellen doorvaren, zullen na zonsondergang niet mogen overschrijden de lijn, die aangegeven wordt door de lichten van Sodel, Balner en Kamkoh. De lichten op de kus ten zullen gedoofd worden. Volgens de »Times" dringt het bestuur van Lloyds er bij de Britsche regeering krachtig op aan, dat de oorlogvoerende partijen er toe ge dwongen worden om de vuurtorens langs de kusten, althans die in de Roode Zee en in de Dardanellen, weer aan te steken, daar de uitdoo- ving der lichten de internationale scheepvaart ten zeerste belemmert en zelfs in gevaar brengt. Er heerscht onder de assuradeurs alhier groote verwarring over de vraag of zij aansprakelijk zijn voor schipbreuken, die het gevolg zijn van het dooven der kustlichten. Volgens experts op het gebied van zeerecht is dat zeker het geval. Intfijr vent iet Bij gebreke aan nieuws van het ooriteg's terrein houden tal van bladen zidh bezig'mot de vraag of hei mogelijk zal zijn spoedig weer den vrede tuisschen Italië en Turkije te herstellen. Duitsch- Ia;nd zou thans ijjverig in de weer zijn om be middelingsvoorstellen gereed te maken. De opi nies over het. slagen dezer pogingen loopon nog al' sterk uiteten. Heit is dan ook maar raadzaam niet al te ve-el waarde aan die vrcdesgeruehten tei hechten en maar af te wachten tot er werkelijk iets positiefs valt te vermelden. Aan het Italiaanjstiba gezantschap te Parijs ver klaarde men gister, dat Italië niet zal kunnen ingaan op etenjg' voorstel1 tot interventie van eenige mogendheden, indien 'niet vooraf Turkije zich heeft neergelegd bij het feit der bezetting van Tripolis door Italië. Allerlei nieuws. Volgielnte een bericht van Malta dd. 2 dezer is daar op veitoeldiein dlaturn bet Eugelsc'he stoom schip „Castllegarth" meit 1300 vlutah teling en uit Tripolis aangekomen. Een later berjcht mieldt, dat d'e vluchtelingen do Maltezer kolonie te Tripolis' waren. Zij' had den zich Vrijdag, op aandringen van dien Engel- schien consul', ingiesctheiept uit vrees voor een bombardement. De metoBchen kwamen in onge- lukkiigtein toestand op Malta aan, waar onmiddellijk voor hen gezorgd is. Turkije zet zijn mioibilïsatie ijverig1 voort. Er worden met 'koortsachtigie' haast troepen gezonden naar Macedonië en dei Tufftodhte grens, in weerwil van de vredelievende verzekeringen der Turksche regeiering1. Men maakt zich nog steeds zeer bezorgd voor het uitbreken van een Turfeclh-Grieks'chen oor log, allen verklaringen der Porte van' het tegen deel ten spijt. Ook al is de Porte werkelijk vrede litvend, dan nog bestaat die mogelijkheid, dat er heden of morgein ziclh een Of ander ernstig grens incident voordoet, diat dein oioifog zou kunnen ontkeielniein. Er heerscht tie Athene een zekere onrust over de plannen van Turkije en vooral over d,e kanis op eiein' anti-Grieksche al'gemeone volksopwinding in Turkije. Aan de „Vossische Zeitung" wordt uit St.. Po tersburg geseindDe Russische graanhandelaars vreezen, dat de oorlog een ongunstigen Invloed zal hebben op dein uitvoer van koren. Geruchten, dat Turkije korten en steenkolen tot oorlogscon trabande zou willen verklaren, wekken ernstige bezorgdheid. Uit Petersburg wordt aan de „National Zeitung" geseindNaar de correspondent van de „New York Herald" uit gezaghebbende bron verneemt, zal zeer spoedig onder voorzitterschap van den Tsaar een zitting van den staatsraad plaats vinden, hoofdzakelijk om te beraadslagen over den toe stand, die dopr den oorlbg tuisschen Italië en Turkijle is ontstaan. Me;n zegt, dat hot in bef bijzonder daarom gaat, dat ook Rusland van zijn kant schadelooss tellingen verlahgtem moet, even als de andere, g'roote mogendheden in de laatste jaren verkregen hebben, en dat de vrije door vaart van de. D ardenellen voor Russische schepen in de perste plaats op het tapijt gebracht, zal worden. spraak hulde had gebracht aan de doodep, wien hij hel vaarwel der geheele rouwdragende natie toeriep, zeide hij', da.t de veelvuldig© en aan doenlijke betuigingen van deelneming uit het bui tenland, de harten der zeelieden getroffen hadden. Bij1 de begrafenis ontstond er een paniek in den stoet, toen eten ladder omviel, waarop toeschou wers stonden, zoodat verscheidene mensohen wer den gekwetst. Fallières en de presidenten van de Kamers werden van elkander gescheiden en de stoet werd een oogenblik in' do war gestuurd De paniek was van dien aard, dat de ministers Fallières dwongen op het trottoir te stappen on een schuilplaats te zoeken achter oen lantaarn paal. Om 10.40 kwam de stoet, die zich op de Wapenplaats gevormd had, op de plaats van bet Aisenaal. Voor do lijkkisten was een tribune met zwarte stof bekleed, opgericht. De bisschop sprak een laatste gebed uit en boog, alvorens zich met zijne geestelijkheid te verwijderen, voorliet hoofd van den staat. Nadat de president de reeds vermelde reden had gehouden, hield ook minister Delcassé een leden, waarin hij den slachtoffers welverdiende hulde bracht. De minister verzekerde, dat hij zonder aanzien van personen of theoriën, alles zou doen om de oorzaak van de ramp op te sporen en dergelijke rampen in de toekomst te voorkomen. De heeren Gusquet, maire, en Abel, afgevaar digde van Toulon, benevens ndmiraal Bellue spraken achtereenvolgens nog. Nadat allen gesproken hadden, plaatste zich de president der republiek tegenover de lange aoo- denrij en voor de dichte haag, gevormd door de officieele personen en de lange rij van lijkkisten, defileerden nu de detachementen van al de bodems der drie smaldeelen. Ten half twaalf van het défilé geëindigd. Pre sident Fallières trad daarop vooruit en ging iedere doodkist al buigende voorbij. Daarop schreed hij langs de ontelbare kransen, gezonden uit alle deelen van Frankrijk en uit den vreemde. Bij zonder vielen in 'toog die van den president der republiek, den minister van marine, den Tsaar, den Duitschen keizer, de krans van de Engelsche marine, enz. In den namiddag bezocht de president de gewonden in de hospitalen Saint-Anne en Saint- Mandrier. Liuno Forss trom, b diende in oen ijzerh andel Hij bad zich in dol woning van von Rellen ver borgen ten heleft dezen met één schot in bet hoofd, met cjein tweedon kogel in den schouder getroffen. i D,o Fiuschtei blladiein' gteloovcn, dat de daler van den. laanslag op den president von Hellen ge handeld heleft In oen vlaag van zinsverbijste ring. - i Uit Saloniki wordt gemeld De cholera breidt zich uit. De Italiaansche geneesheeren zijn uitgesloten van de gezondheidscommissie en de overheden hebben ook de directeuren van het Italiaansche hospitaal in verband met den oorlogstoestand ont slagen. meester van Bruinisse heeft geantwoord, dat de te vormen plaatselijke commissie voorzeker te ge legener tijd gaarne van dit aanbod gebruik zal maken. Onze neutraliteit. Staatscourant No. 232 bevat de bepalingen ter handhaving der onzijdigheid tusschen de met Nederland bevriende mogendheden Italië en Tur kije. PORTUGAL. D'e bladen to Lissabon bespreken aarzelend en toegevend de mogelijkheid' van een inval van Paiva Couceiro. De minister-president, daarover ondervraagd, erkent geien berichten uit Chaves te hebben ont vangen. wijl' Ge monarchisten in het Noorder- dtilricl de spoorwegen, opgeblazen, de telegraaf draden en eien brug vernielt! hebben, maar hij geiefl toe, dat Paiva Coueieiroi aan de overzijde der grens monarchisten heeft opgesteld meit het dool' een. inval te ondernemen. In het geheele No,ordelijke gedeelte van het land is de. anti-ïepiiblikeansteihe beweging aange wakkerd. De minister van oorlog zendt verster kingen van infanterie1 en cavalerie. Eter ambtelijke kennisgeving te Lissabon open baar gema.alkt verklaart, dat de door de regeering imgc-wonnein inlichtingen niet overeenstemmen met het gerucht van een inval van monarchisten. RUSLAND. Rusland he'eft voor zijn' Oostzee vloot het vol geindt 5-j,arigei vïootbouwprogram uitgewerkt-1 pantserkruisers, ieder van 27.000 tot 28 000 ton, met 24 tot 25 mijl' snelheid. Deze kruisers krij gen in draaitorens va,n bijlz onder ei constructie stuk ken van 14 duim (35 c.M.j. Ieder van deze scbe pjtn eischt aan bouwkosten 30 tolt 32 millioen roebel'. Zij zullien op de admijaliteitswerf aan de Oostzee gebouwd wlorden. Bovendien voorziet lief vloo[program in den aanbouw van nieuwe tor pedojagers, verscheidene duikbooten van groot type en de noodige hulpvaartuigen, wier Dit ale bouwkosten op 150 tot 160 millioen worden ge raamd. Het program zal na de vaststelling door het kabinet aan de doem,a worden voorgelegd, on het voorstel zal ajs dringend gekenmerkt worden. FRANKRIJK. Gister had te Toulon in tegenwoordigheid van president Fallières, de begrafenis van de slacLl- offers der „Liberté" plaats. Jladajt de president in een aandoenlijke toe- 1 De Fransche minister van binnenlandsche zaken heeft de gouden medaille toegekend aan abbé Richard, den moedigen priester, die, zelf slachtoffer van het ongeluk met de autobus op de Seinebrug te Parijs, zeven maal in de Seine dook en meerdere slachtoffers redde, totdat hij, uitge put, in een apotheek werd binnengebracht. De geestdriftige menigte had hem gaarne met het legioen van eer geridderd gezien, maar.... de man draagt een toog en dus was een medaille genoeg. De Russische regeering heeft besloten om aan de weduwe van den vermoorden minister-presi dent Stolvpin een jaarlijksch pensioen van 23.000 roebel toe te kennen. Het Turksche parlement is bijeengeroepen op den 14den October. Een boot met 17 jonge Japansche vrouwen, die in den omtrek van Kobe waterlelies wilden plukken, is gekanteld allen zijn verdronken. De nieuwste militaire Zeppelin-kruiser, die 132 meter lang is, steeg Maandagmiddag voor het eerst op, om voor zijn bruikbaarheid beproefd te worden. De stuurballon manoeuvreerde, ondanks den heftigen zuid-westenwind een uur, lang boven het Boden-meer, en maakte den indrnk, zeer stil te liggen en goed naar hoogte- en richtingsroer luisteren. De snelheid, verkregen met de drie motoren van ieder 150 paardekracht, is minstens gelijk aan die van de x>Schwaben". Uit Portsmouth wordt aan de Londensche bladen gemeld, dat de militaire en marine-auto riteiten daar overtuigd zijn, dat de havenstad overstroomd wordt door spionnen. Buitengewone voorzorgen worden genomen om de dienstgehei- men te beschermen. De politie, versterkt door beambten van de waterpolitie, patrouilleert onaf gebroken in de havenwerken. Uit Heteingfoii'S' wordt nadeir gemeld De moordenaar van den president van het hóóg- gereoht'shiof von Ifelfem niet Akerman, zooals te'n oin.re'chtei vmbd gemeld w|a,s de24-jarige H. M. do Koningin te Bruinisse. H. M. de Koningin heeft gister het zwaarge- teisterde Bruinisse verblijd met een blijk van in nige belangstelling in het leed, dat de visschers- plaats getroffen heeft. In den loop van den morgen werd het bekend, dat de. Koningin Brui nisse bezoeken zou. Het gerucht ging van mond tot mond. De Koningin arriveerde ongeveer 11 uur per automobiel van Rosendaal in den Anna Jacobapolder. Zij werd met de stoomboot: »Het Zijpe" over gezet naar Zijpe, waar'zij ongeveer half twaalf arriveerde. De Koningin was vergezeld van een adjudant, een hofdame en mr. H. J. Dyckmeester, den Commissaris der Koningin in Zeeland. Direct na aankomst te Zijpe, waar een deel van de vis- sehersbevolking was samengestroomd, wandelde H. M., die nu ook door den burgemeester werd vergezeld, langs den Bovendijk. Daar bezichtigde zij met groote belangstelling de vele visschersvaartuigen, die door den storm op den dijk zijn gesmeten en geheel of gedeelte lijk zijn vernield. Bij verschillende vaartuigen stonden de visschers, aan wie het wrak toebe hoorde. Voor verschillende bommen hield de Koningin even stil en sprak met den visscher. Zij wandelde het dorp om, bezichtigde de loods met de reddingboot, die ontredderd op den dijk zat en wandelde naar het raadhuis. De toestand van de haven maakte blijkbaar diepen indruk op H. M. Op het stadhuis sprak zij met de wethouders en de raadsleden, die aan haar werden voorgesteld. Tevens werd daar voor de Koningin geleid vrouw Douwes, de schippers vrouw, wier zoon Zaterdag j.l.. toen hij zijn vaar tuig trachtte te redden, verdronk. De vrouw, die zeer bedroefd was, werd door de Koningin har telijk toegesproken. H. M. sprak bemoedigende woorden tot ver schillende schippers en liet zich tegen schipper Van Spoor in zeer deelnemende woorden over den pijnlijken toestand uit. Overal waar H. M. zich in het dorp vertoonde bleef het stil. De smart van de bevolking is te diep, om in deze omstandigheden de Koningin toe te juichen. Wel werd eerbiedig door de mannen het hoofd ontbloot. H. M. verliet ongeveer kwart vóór eenen Zijpe, liet zich opnieuw per stoomboot naar Noordbrabant overzetten om via Rosen daal—Utrecht naar het Loo terug te keeren. Rijkswaterstaat. Aan de hoofdambtenaren van den Rijkswater staat is, naar het »Huisgz." meldt, in herinnering gebracht, dat iederen beambte, onafhankelijk van de hem toegekende vrije Zondagen en vacantietijd, eiken Zondag de gelegenheid moet worden gege ven zijn godsdienstplichten uit te oefenen. Het Vredespaleis. Bij dein jongs ten storm beeft ook het in aan bouw zijnde Vredespaleis het zwaar te verant woorden gehad. De toren helt sterk voorover. Weerbericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 4 Oct. 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 771.2 te Seydisfjord. Laagste barometerstand 756.7 te Clermont. Verwachting tot "den volgenden dag veran derlijke, later matige noordelijke tot noordweste lijken wind, zwaarbewolkt tot betrokken, waar schijnlijk later regenbuien, koeler, mogelijk nachtvorst. Bij haar vertrek van Bruinisse schonk H. M. de Koningin de som van f6000, ten bate van de door den storm getroffen visschers aldaar. Men meldt uit Apeldoorn dd. 3 October H. M. de Koningin keerde per Koninklijke extra trein en met hetzelfde gevolg te 5.58 op het Lóo terug. De trein was onder geleide van de inspec teur van vervoer, jhr. Laman Trip, terwijl de kapitein der maréchaussee Dangerman Grootepas de reis meemaakte. Van de gereedstaande rijtui gen werd geen gebruik gemaakt. H. M. wandelde naar het paleis en wuifde reeds bij het hek de prinses toe. Publiek was er weinig. De heer Kloppert, ingenieur van den provinci alen waterstaat in Zeeland, die gister weer in Bruinisse was, deelde mee, dat niet alleen de dijken op Duiveland zeer zwak staan, ook die op Tholen zijn zoo, dat bij een beetje storm vijf polders gevaar loopen, evenals hijvoorbeeld de Anna Jacoba Polder op St. Philipsland, waar de toestand al zeer critiek moet zijn. Maar er wordt hard aan gewerkt. De opzichter Van Royen had vier-en-twintig uur aaneen het onbegrijpelijk zware werk aan den dijk daadwerkelijk geleid en was toen van vermoeienis in elkaar gezakt. De Koningin had aan burgemeester Hage ver teld vanmorgen had Hare Majesteit Prinses Juliana gesproken over die arme menschen in Zeeland, die alles verloren hadden en in zoo groot gevaar verkeerden. Dat Moeder daar nu heenging, en of prinsesje 't dan toch naar vond om haar te missen vandaag »Nee had Juliana geantwoord »dan moet u er maar naar toe gaan." Ei zijn inmiddels 250.000 bossen rijshout be steld om tijdelijk de Bruinisser dijken te bescher men. Het eerste schip daarmee werd heden ver wacht. Van dat rijshout worden dan zoogenaamde tuinen gebreid, waardoor de dijken weer wat meer weerstand erlangen. Gisteravond werd in alle vijf de kerken van het kleine Bruinisse bidstond gehouden. Van het Nationaal Watersnood-Comité, dat, zooals men weet, nog over fondsen beschikt, was telegrafisch het aanbod ingekomen om geld te zenden voor den onmiddellijken nood. De burge- Zilver' JubiléDrinkwaterleiding. (Slot). De voorzitter, na de historische uiteenzetting zijne rede vervolgende, stelt zich de vragen Heeft de waterleiding voldaan aan de verwach ting Is de gemeente- exploitatie goed Is de gezondheidstoestand verbeterd De eerste vraag kan hij zeker verdoende be vestigend beantwoorden. De waterleiding heeft meer gedaan dan men verwachtte. Berekend op een verbruik van 2400 K. M. heeft zij aan die verwachting meer dan voldaan en zelfs tot 5111 K. M. per etmaal geleverd. Dat gemeente-exploitatie goed is, is ook ge bleken, wijl voor de begrooting van 1912 een bate van f50.000 als winstcijfer der waterleiding voor de gemeentekas is begroot, nadat een bedrag van f20.000 voor afschrijving en reserve is ter zijde gesteld. Een woord van hulde brengt voorz. dan ook aan, hen, die aan het stelsel eigen beheer hebben vastgehouden. De vraag ot de waterleiding een goeden invloed op den gezondheidstoestand heeft gehad, is moei lijk met een beslist ja te beantwoorden, maar gezien het gebruik van zuiver water een belang rijke factor voor den gezondheidstoestand wordt geacht, het toenemend watergebruik voor baden Volkshadhuis en waterclosets bij het vermin derd sterftecijfer- ondanks de grootere bevolking, durft voorz., resumeerend die vraag toch wel met ja te beantwoorden waar ook een statistisch kaartje aantoont, dat het sterftecijfer sedert de indienststel- ling der waterleiding daalt. Er is nog veel meer. Zien wij even in de toe komst. Men merkt op, dat de rivierwaterleidingen ten doode zijn gedoemd, dus ook de onze. Ten bewijze van die stelling wordt aangevoerd het toenemend verkeer op de Maas en dus ook de toenemende vervuiling. Maar waar wij een voor treffelijk middel ter zuivering hebben in de agga- filters, vreezen wij dat euvel zoo niet en zelfs in het ergste geval zou wel een ander middel tot waterbetrekking voor onze waterleiding te vin den zijn. Vol vertrouwen gaan wij dus de toe komst tegemoet, onder deskundige leiding van onzen directeur en zijne mede-ambtenaren. Voorz- noodigt dus allen uit een glas te drinken op den directeur en zijn mede-beambten, allereerst eelf glasvan zuivere, voortreffelijke water onzer leiding Nadat vervolgens een meer hartigen dronk aan het heuglijk was gewijd, nam de burgemeester, de heer M. L. Honnerlage Grete, het woord. Hij verklaarde, dat 't moeilijk was te spreken, nadat allen wat op de waterleiding betrekking, had, was vervat in de rede van den voorzitter, een rede zoo interessant, zoo belangwekkend, waarvoor hij uit aller naam den voorzitter hulde brengt en dank voor de groote moeite en tijd die hij daar aan heeft besteed, (applaus). Gaf de waterleiding in het begin moeite, thans mag men de geheele gemeente met het feest van haar 25-jarig bestaan gelukwenschen. Al kan burg, Schiedams 33000 inwoners met zijn stem niet bereiken, toch richt hij zich tot den voorzitter, de leden en oud-leden der commissie, den directeur en den secretaris, den heer Scheuerman en zijn staf, allen hier tegenwoordig om het feit te her denken van het 25-jarig bestaan eener waterlei ding, zoo uitstekend, dat wij er trotsch op mogen zijn. De cijfers van het bacteriologisch onderzoek hebben de uitnemendheid van onze waterleiding aangetoond, waaromtrent wij ook, wat de toe komst betreft, gerust kunnen zijn er is geen ge brek aan ruimte op het heele groote terrein het filtreerwerk is uitstekend in orde, en ook bij ver dubbeling der bevolking, bij eene uitbreiding tot 40, 50, 60,000 zielen behoeft de waterleiding daar niet weg de directeur weet daaromtrent onz©

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2