Dagblad voor Schiedam en Omstreken. De .Financier. 34ste Jaargang. Donderdag 5 October 1911. No. 10136. Officieele berichten. Stads-ZiekenhuK Buitenl&ndsch Nieuws. De oorlog tusschen Italië en Turkije. FEUILLETON ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 1—6 regels f 0.92 elke regel daarboven 15 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voorherhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Aanbesteding. De Commissie van Administratie van het Stads ziekenhuis te Schiedam, zal op Vrijdag '27 Oc tober 1911, aanbesteden de levering van 30 hectoliter aardappelen, ten dienste van dat gestleht. De monsters moeten op den dag der aanbeste ding voor 's morgens 9 uur aan het Ziekenhuis bezorgd zijn. De voorwaarden van aanbesteding liggen in middels aldaar ter lezing op iederen werkdag, des morgens van 9 tot 12 uur. De Commissie voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE, Voorzitter. Mr. M. M. VAN VELZEN. Secr.-Penn. De beschieting van Tripolis. Bij de beschieting van Tripolis is alleen de vuurtoren, die op de oude Spaansche batterij stond, verwoest. Het «Giornale d'Italia" verneemt over Malta, dat in Tripolis de openbare meening van de Tri politanen, welke overheerscht, zeer fanatiek anti- Itaiaansch is, terwijl de Turken geneigd zouden zijn, om zich over te geven. De aanval, die den 30sten September op het Italiaansche consulaat is gedaan, ging dan dan ook uit van de Tripolianen, terwijl de Turksche soldaten dit consulaat verde digd hebben, alsmede een honderdtal Italianen, die zich inscheepten, dadelijk nadat de aanval afgeslagen 'was. De gouverneur van Tripolis moet aan zijne re geering gesind hebben, dat er behalve het Turk sche garnizoen nog 21.000 Arabieren zijn, die bereid zijn om tegen de Italianen te vechten. Aangaande de beschieting van Tripolis ont vangt de «Liberté" van Malta het volgende be richt Het smaldeel, dat aan de beschieting deel heeft genomen, bestond uit de gepantserde kruisers «Ferruccio", «Garibaldien «Varese" (drie zuster schepen van 7350 ton, ieder gewapend met 1 snel- vurend kanon van 25.4 cM., twee gewone kanon nen van 20.3 cM., 14 stukken van 15 cM. enz.), onder bevel van den vice-admiraal Thonrevel. Alleen de stukken van middelbaar kaliber vuur den. De stukken van 25 cM. zijn er niet bij ge bruikt. Het vuur was 'zeer langzaam en de scho ten volgden elkaar met groote tusschenpoozen op, alsof men telkens wachtte op de verschijning van de witte vlag op de forten. De admiraal liet huizen, tempels en moskeeën ontzien Het vuur Werd alleen gericht op kazernes, forten en lan- dingspunten. Onderwijl kruisten torpedojagers in volle zee, om een torpedoaanval te verhinderen Boeiende Roman. (Naar het Franseh.) 57) De portierster en de reiziger traden de voor kamer binnen, vervolgens het salon waar de pusdaad gepleegd was. Ferrari zag dat alle kasten openstonden, en alle laden opengetrokken waren. 19Zijn de tafel," vroeg Ferrari, «de twee boe kenkasten, die ouderwetsche koffer, de leuning- stoelen en de andere stoelen in denzelfden toe- tand, als op den dag van den moord »Ja, mijnheer, antwoordde de portierster. Zij aan ook op dezelfde plaats als zij zich op den ag van den moord bevonden." «Lag er dan toen geen tapijt op den vloer «Jawel, mijnheer, maar de politieagenten heb- un het opgenomen, omdat er bloedvlekken in n, J6n maar a' overige heb ik weer op de Ucle plaats gezet." «Aan wie behooren thans die meubels toe Ve. an ^en erfgenaam van mijnheer Bernard, een "en bloedverwant, die heelemaal in Normandië ze °ntj en n'ets aan die meubels heeft. Hij zou wel goedkoop willen verkoopen, denk ik." J - Us wanneer ik het met dien erfgenaam eens Men weet niets zekers van de aangerichte schade. Geen enkel man aan boord van de Italiaansche vloot werd door het vuur van de Turken ge deerd. - De Londensche avondbladen nemen een breed relaas op van de beschieting van Tripolis, dooi den Central News-correspondent te Rome over geseind. Dit relaas wijkt weinig af van het amb telijke Italiaansche relaas. Het vuur de Turken was steeds ellendig; van Turksche zijde was men niet in staat de Italiaansche schepen te raken. De laatste vuurden van een afstand van een kilo meter. Het vuur der Italianen vernielde spoedig den vuurtoren, alsook de forten, behalve de twee buitenforten, die met meer juistheid doorschoten tot zij door het vuur der Italiaansche schepen vernield waren. De aan het paleis aangerichte schade was belangrijk. De Turken haalden toen het geschut weg, waarmee zij het vuur heropen den uit en in de bovenstad ingenomen hoogte stelling. Van hier verjoeg het vuur der Italianen hen echter spoedig. Daarop ontplooiden de Tur ken de witte vlag om te onderhandelen, waarna 4000 Italianen aan land werden gezet en Tripolis bezet is. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat de ka nonneerboot «Ryadideria", die met de bewaking van de Tripolitaansche kust belast was, door de bemanning tot zinken gebracht is, opdat de Ita lianen er zich niet meester van zouden kunnen maken. De correspondent van het ParijisWhe „Journal" seint uit Rome de volgende bijzonderheden over de expeditie naar Tripolis: Het zal wel niet mogelijk zijn, dat het expe- ditideigcr voor Vrijdag scheep ga,at. Wanneer de transportschepen in de wataren van Tripolis aan gekomen zijln, zal da ontscheping op verschil lende punten tegelijkertijd beginnen: te Tripalis, Bengazi, Der-na, Tabodk of elke andere plaats waar eiein landing gemakkelijk is. De traimsportsichepiein worden te Syracuse sa- memgteitrolikön. De bevelhebbers van de stoajdeelen hebben zeer si-enige lastgevingen ontvangen. Zij mogen zich niet begeven buiten den bepaalden kring, die hun wordt toegewezen, en waar zij z-idh van de heerschappij ter zee voor den overtocht van de I raospor tschepen en het expeditie steger moeten verzekeren. Het spreekt van zelf, dat aan de kusten van Epirus en Albanië geene krijgsver richtingen ter ze© ondernomen zullen worden. Daar wordt alleen toezicht gehouden. De: Italiaan-schei sfchepen zullen de Turksche vloot niet in die Aege-ïsche Zee of in de Dard.i- n-elle-n gaan opzoeken-, zoio-als van sommige zij den g-emeld is. Die twee vloten zullen dus alleen m-et. elkaar slaags raikiefn, indien de Turken daar hunne zin-men pp- zetten, en in dat geval zulten d-a Ilaliaan-sche schiepen natuurlijk den strijd aan vaarden. De Italiaansche reg-e-erimg wams-cht vooral in- te-rnat.ion.alle verwikkelingen te voorkomen. Zij doet al haar best om d© krijgsverrichtingen tot het word, zou ik de kamers met de meubels in bezit kunnen riemen «Vandaag nog 1" Weet gij den naam en het adres van dien JNormandiër. «Dat staat allemaal in mijn adresboek «Laat ons naar beneden gaan. Gij 'kunt me dan de noodige inlichtingen geven. Zij gingen naar beneden. Madame Robinet gaf 't adres op van den erfgenaam van René Bernard waarna Piétro Ferrari naar bet telegraaf kantoor ging en het volgend telegram verzond Michel Iubceuf, koperslager, Villedieu-les-Poêles, Manche. Ik bied u 1000 francs voor den geheèlen inboe del van René Bernard. Indien gij bod aanneemt, sein dan hoofdbureau restant, Parijs. Ik zal u dan chec ten bedrage van die som zenden. PIETRO FERRARI. De landonderzoeker begaf zich daarop haar zijn logement waar hij zijn rekening betaalde. Nadat bij zijn koffers gepakt had, ging hij naar bet hoofd telegraaf kantoor. Het antwoord was al komen en luidde Ik neem bod van 1000 francs aan en verwacht chec. MICHEL TUBCEUF. Ferrari begaf zich naar het naastbijzijnde ban kiershuis verzond de chec van 1000 francs, gin" naai zijn hotel om de koffers te halen, begaf zich strikt, noodzak-el ijk e te beperken. De voortvarend heid van jonge officieren zou dezen tot onge- wc-n-scht© krijgsbedrijven kunnen verlakken, maar indien, ee-n hunner de peilen va,n zij'ne lastge ving te buiten mocht gaan, zal dei regeering niet aarz-efen om hem ta verloochenen en gestren ge;] ijk te straff-e-n. Alle kanselarijen!, zoo heeft de correspondent vernomen, worden dagelijks van de Italiaansche krijgsverrichtingen op de hoogt© gehouden. De correspondent van de «Temps" te Rome seint over die expeditie naar Tripolis bijzonder heden, welke met de mededeelingen van het «Journal" kloppen. Hij meldt: Italië wil Tripoli. Om dit plan te kunnen uitvoeren, is het eerst noodig, dat de zee wordt schoongeveegd. Daarna kan het expeditie-leger rustig uitgezonden worden, om het land militair te bezetten. Dit is het voor Italië volstrekt noodzakelijke minimum van zijne militaire actie. Als het expeditieleger eenmaal ontscheept is en Italië zich aldus krachtig heeft laten gelden, zal het mogelijk zijn vredesonder handelingen aan te knoopen. De «Liberté" is dezelfde meening toegedaan Zij zegt: Men wacht koelbloedig de uitkomsten van de beschieting van Tripoli af. Als goede toekomstige landsbestuurders hebben de Italianen de schade, die er door aangericht wordt, ongetwijfeld wijse lijk beperkt. De Turken kunnen het vuur van de Italiaansche vloot niet anders beantwoorden dan met een kort gebaar. Dan zal de ontscheping •'olgen. Uit ambtelijke mededeelingen moet men opmaken, dat een bezettingsleger van 80.U00 man geland zal worden. Voor het zoover is, zal het niet mogelijk zijn aan bemiddeling te denken. Italië en Turkije hebben beiden behoefte aan het voldongen feit, 'om nader over een duurzame regeling van gedachten te kunnen wisselen. Men dient nog te weten, in hoever de bezetting zonder verzet en zonder stoornis haar beslag zal krijgen Volgens een over Tunis uit Tripolis te Con- stantinopel ontvangen telegram heeft de Italiaan sche admiraal beproefd, troepen te doen landen, maar door den vreeselijken storm en het vuur der forten kon hij hierin niet slagen. De stad is ontruimdde Turksche troepen zijn in goede stellingen gereed tot het gevecht. Officieren, die lange jaren in Tripolis waren, zijn van meening dat de storm in dezen tijd van het jaar wel 20 tot 30 dagen duren kan en de landing buitensluit. Volgens de «Times" staat Engeland den door tocht van Turksche troepen door Egypte toe. De voornaamste weg voor karavanen voert langs de kust, kan echter uit zee beschoten worden. Een tweede weg voert door de Lybische woestijn naar het binnenland van Tripolis en zou den Turken zeer te stade komen. E r y t r e: a.. D-e Weeinsdbe ,;Zeit" meldt, dat bet Turksche expeditie-leger in Jemen la-st heeft ontvangen, om de- kust van de Italiaa-nsdhe- kolonie Erytrea te bezetten. De Turksche fldtielje- in de Roede Zee zou het leger steunen. naar de Fondarystraat, huurde de kamers en gaf 20 franken als godspenning aan mme. Robinet, die den reiziger met een vloed van woorden be dankte vervolgens klom hij naar de 4e verdie ping en ging naar zijn kamer. Hij zou gaarne onmiddelijk met het nauwkeurig onderzoek, dat hij voor alles wenschte te doen, begonnen zijn, maar de avond begon te vallen en het is niet gemakkelijk om bij 't licht van een lamp meubels te doorzoeken, laden te doorsnuffelen, boeken te doorbladeren: men heeft kans kleine voorwerpen over 't hoofd te zien. Het best was dus, tot den volgenden morgen te wachten en dat onderzoek bij bet volle daglicht te doen. Ferrari keek op zijn horloge. »Het is half vijf"' zei hij in zich zelf. «De avond die begint te vallen, hindert mij hier in mijn nasporingen, maar begunstigd het doen van een verkenning bij den vijand. Vooruit 1" Hij trok een groote overjas aan, waarvan hij den kraag opzette, nam een slappen hoed, waar van de breede rand zijn oogen verborg en ver trok. Hij begaf zich naar de avenue d'Elau en bleef stilstaan voor een prachtig huis. Tegen een boom geleund en in diens schaduw verborgen, bezag hij het huis. Het bestond uit twee vleugels, drie verdiepingen hoog, die door een langeren maar lageren tusschenbouw verbon den waren. De koetspoort bevond zich in den linkervleugel. Het uiterlijk van dit huis, waarvan zelfs t geringste onderdeel een voorwerp van bijzondere zorg was geweest, getuigde, van den Het Turksche k abi n e t. Said pasja, is tot grootvizier benoemd, Mo-er- sjid heelt marine gekregen, Dijel'al bin-nenlandsdhe zaken en S-oesisa posterijen. In T u r k ij Uit Konstantinopel wordt gemeld Het is onjuist dat onderhandelingen van welken aard ook door tusschenkomst van Duitschland of van een andere mogendheid zijn aangeknoopt om het Tripoliaansche conflict te beëindigen. De re geering is volstrekt besloten tot het bieden van tegenstand zij zal spoedig een reeks maatregelen nemen tegen de Italianen in Turkije en een eco- nomischen oorlog organised en. De Turksche regeering is eveneens besloten elke verwikkeling op het Balkan-schiereiland te voor komen en zij zal den mogendheden waarschijnlijk verzoeken bij de Balkanstaten tusschen beiden te komen ter wille van de handhaving van den vrede. De »Tanin" verklaart ook voor onjuist het bericht van eemge bladen, dat Duitschland aan de Turksche regeering zou behben aanbevolen, het ultimatum van Italië aan te nemen. Een dergelijke daad, waardoor Turkije zijn nationale eer met voeten zou treden, zou onmogelijk door een bevrienden staat aan Turkije kunnen zijn aangeraden. Het antwoord van Duitschland luidde, dat het op een geschikt oogen blik als bemidde laar zou willen optreden. Deze uitdrukking kan volgens de «Tanin alleen slaan op het oogenblik dat Italië ongelukkig is in den oorlog en het beleg van Tripoli van langen duur wordt, of op het oogenblik, dat Italië Tripoli veroverd en dus zijn doel bereikt heeft. Beide oogenblikken noemt het blad voor een bemiddeling ongeschikt, het eerste geval n 1. zou de nationale trots den Italia nen het aannemen van bemiddeling verbieden en zou een dergelijk aanbod van Duitschland tegenover Italië ook niet voeglijk zijn. In het tweede geval zou Turkije de bemiddeling afslaan, omdat zij dan de afstand van Tripoli zou betee- kenen. Wordt de oorlog van langen duur, dan zou dat aan Turkije te stade koinen. Italië zal, als het eindelijk een landing in Tripoli heeft tot stand gebracht, op een verbitterden tegenstand stooten. Een aanval op Smyrna, Saloniki of Beiroet, waar de Italianen uitsluitend Engeisch of Fransch be zit kunnen verwoesten, zou de Turken niet ver schrikken. In alle gevallen is het dus zaak den oorlog te rekken. Als de Italianen dan door den economischen oorlog schade hebben geleden, dan zal men nog kunnen zien, of zij Tripoli zullen verlaten of niet. Aldus de «Tanin". Het «Berliner Tageblatt" meldt: De ziel van de oorlogspartij te Constantinopel schijnt het Jong-Turksche comité te zijn. In een proclamatie aan de bevolking zeggen de Jong- fuiken, dat een comité voor de nationale verde diging gevormd wordt. Het centraal-comité te Saloniki telegrafeerde aan het comité te Benghasi dat de Mohammedanen besloten hebben de°pro vincie tot den laatsten druppel bloeds te verdedigen. hoeksteen, waarin de naam van den architect «Ecker was gebeiteld, tot den deurklopper van den ontzaglijken rijkdom des eigenaars. Deze heette Odon Wegrow, graaf van Carwolin. Dit was nu het huis, waarin Piétro Ferrari wilde binnendringen, om achter de geheimen van den bankier te komen. De reiziger had zoo ongeveer een tien minuten tegen een boom geleund, toen hij een knecht in een stal vest gekleed uit de koetspoort za" komen De reiziger ging hem achterna en sprak hem aan toen hij zich op eenigen afstand van het huis bevond «Gij behoort tot het dienstpersoneel van graaf Carwolin 6 «Ja, mijnheer," antwoordde de knecht. «Er zijn zeker veel bedienden iu dit huis?" «We zijn met ons vijftienen, het vrouwelijk personeel meegerekend." «Is het loon en het eten goed «Jawel I" antwoordde koetsier. «Gij zijt dus ook bediende! Dat zou ik, op uw uiterlijk af gaand, nooit gedacht hebben ik hield u voor een heer." «Nu, je vergis je ook niet vriendje," dacht Ferrari, en hij herhaalde overluid ziin vraao- «Is de huur goed?" «Niet buitengewoon fWordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1