Ilffl fan Oom Jan Een rijwieldief gesnapt - - slrijkgoed Jansen Wouterlood. waaronder Mater Dolorosa so Ecce Homo. G. M. R. W6RSON, Vaandels, Banieren en Zjjden Vlaggen. Amerik. Briljant- Globe schoonste Gemengd Nieuws. Yisscherij-berichten. Scheepvaart. Adrertentiën. GEBR. VINK, Hoogstraat 49, JANSEN WOUTERLOOD's schappelijk minderwaardig betiteld. Spr. vindt een dergelijke aanbeveling niet in het belang van het gymnasium, omdat in den vervolge sollicitanten zich wel zullen wachten naar een betrekking te dingen als zij weten aan een dergelijke bejege ning bloot te staan. Maar bovendien waren de mededeelingen geheel onjuist. Dr. Smits promo veerde evengoed cum laude als dr. Enkhij is een man van buitengewone bekwaamheid, van wiens proefstuk dr Valenton te Arnhem getuigde, dat daaruit een rijpheid aan oordeel bleek, die bij eerstelingen zeldzaam is. Ook als leeraar staat dr. Smits hoog. Met nadruk teekende spr. protest tegen zulke methode van aanbeveling aan. Wethouder Van der Lip, die curator is van het gymnasium, antwoordde, dat curatoren den Raad een openhartig en eerlijke aanbeveling wil len geven. Spr. merkt op, dat er een groot onder scheid is tasschen een wetenschappelijk man en een docent. Dr. Smits hebben curatoren den pri mus geacht van de 6 overige sollicitanten. Spr. ziet dus niet in, dat dr. Smits onbillijk bejegend is. Spr. beroept zich voort op het advies van den inspecteur der gymnasia. Na een scherpe repliek van mr. Aalberse en een verzoek van den heer Bosch om in de openbare stukken voortaan zulke persoonlijke mededeelingen achterwege te laten, wordt benoemd dr. P. J. Enk met 13 tegen 11 stemmen op dr. Smits en 1 stem blanco. ot meer vacantiedagen, die dan voor ontspanning kunnen gebezigd worden"). De heer G. C. Wubben te Rijswijk stelt voor 'n concl. 4 voor de woorden»in eigen kring" in te voegen«door de katholieke pers enz." Prins Hendrik. Z. K. H. Prins Hendrik, vergezeld van zijn adjudant, majoor jhr. C. L. van Suchtelen v. d- Haere, arriveerde gisterochtend met den D-trein le 7.13 uur uit Berlijn station Apeldoorn. Z. K. H. begaf zich per auto naar Het Loo. Visscherywet. Naar aanleiding van een opmerking in het af- deelingsverslag, heeft de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, hoewel hij meent, dat de bedoeling in het wetsontwerp tot wijziging van de Visscherijwet duidelijk uitkomt, alsnog eene wijziging aangebracht, waardoor naar zijne meening wordt uitgemaakt, dat het niet geoorloofd is op ééne akte in twee groepen te visschen. Katholiekendag in het bisdom Haarlem. Amsterdam 1911 De navolgende voorstellen tot wijziging van de conclusies der inleiders zijn ingediend en door het hoofdbestuur toegelaten. Afd. 1. Godsdienst in het huisgezin. De heer G. C. Wubben te Rijswijk stelt voor in al. 3 van concl. 3 na de woorden «het trekken van de aandacht van het kind door" in te voe gen «het altijd aanwezig zijn van katholieke lectuui in ieder huisgezin." Pastoor De Meulder te Ierseke stelt voor in al. 4 van concl. 3 aan het slot op te nemen het bespreken en het verklaren van kerkelijke plech tigheden en ceremoniën. Afd. 2. Godsdienst in het openbaar leven. De heer G. C. Wubben te Rijswijk stelt voor aan concl. 3 sub 1 toe te voegen «vooral in het lezen van Katholieke lectuur." Afd. 3. Godsdienst in het maatschappelijk leven. De heer J. Berger te Amsterdam stelt voor in concl. 2 achter de woorden«als zoodanige uitingen mogen worden genoemd" in te lasschen «het lezen van neutralef?) ot niet-katholieke bladen," en in confl. 3 achter de woorden «opgewekt en versterkt door," «het lezen van een katholiek dagblad." De heer A. van der Hulst te Gouda stelt voor in concl. 2 achter «het doen van inkoopen" in te 'asschen«en het zonder hooge noodzakelijkheid vergaderen." In concl. 3 aan het slot toe te voegen«het niet vergaderen en het sluiten van vereenigingsgebouwen bij buitengewone gods dienstoefeningen." De heer F. Eggers te Alkmaar stelt voor in concl. 3 achter de woorden«van ons levens doel" in te voegen(«in verband hiermede zij inzonderlijk aanbevolen het bevorderen van een Tweede Kamer. Een enkele afdeeling der Tweede Kamer is gisteren gereed gekomen met het onderzoek der Staatsbegrootingswetten en het Invaliditeits-ont- werp. De andere sectiën zijn uiteengegaan tot a.s. Dinsdag. Donderdag a.s. zal vermoedelijk het onderzoek in alle afdeelingen afgeloopen zijn. In de volgende week wordt een korte openbare vergadering verwacht. De Tweede Kamer der Staten-Generaal zal Woensdag il October, des namiddags te 3£ ure, een openbare vergadering houden. De watersnood in Zeeland.Uit Zierik- zee wordt gemeld dt. 6 Oct: Gisteren werd ten Stadhuize alhier op uitnoo- diging van Mr. J. P. Cau, als bestuurslid van het Provinciaal Watersnood Comité in Zeeland, een bijeenkomst gehouden van de burgemeesters in Schouwen, Duiveland St. Filipsland en Tholen. Deze bijeenkomst had ten doel de bespreking van de ramp te Bruinisse. Besloten werd tot vor ming van een sub-comité was genoemd Fonds. Tot voorzitter werd gekozen de heer Mr. Cau en tot secretaris penningmeester Mr. Pleijte grif fier der rechtbank. De vergadering werd bijge woond door Mr. J. F. van Deinze te Middelburg als secretaris-penningmeester van het Provinciale Watersnoodcomite. Deze deelde mede dat in het Fonds aanwezig is ongeveer f 50.000 en dat het bestuur van het fonds bereid is krachtdadige hulp te verleenen. De burgemeester van Bruinisse meent, dat het bedrag der aangerichte schade de f 50.000 verre zal te boven gaan. Besloten werd op deze eilanden een inzameling te doen houden. Een inzameling door het geheele land acht het bestuur voor het oogenblik nog niet noodig. toss-chen twee groote rotsen, zette de zon den horizont in purper. Reeds daalden blauwachtige nevels in het gro-en-lbronzen woud. De nacht zou Weldra iederen voorbijganger ver van hier hou den. i Ik was verloren. Om niet. alleen te sterven, om, in mijn laatste 0ogenblikken, een bevriend gelaat voor oogen te hebben, had ik een spiegeltje uit mijn zak-ne- ceissaire gehaald. Ik zag' er een koortsachtig ver wrongen mond, een blik, dol van ang'st, in, en ik kreeg den indruk, dat het een ander ik van mij was. Ik had vlak bij mijl eien makker vol lijden en ellende, een makker, die van angSt rilde: Tourne moulïn, tamme moulin Pour les sans-]gite et les sans-pain! Uit de stormdagen. De „M. Ct." vertelt: Aan hef Katsclhe veer lagen eejnjge mosselsthuiten uit Philippine, en omstreken. Een daarvan, met een bejaard schipper en twee zoons aan boord, raakte driftig. De vader nam een kloek besluit; bij hond zijn beide zoons aan de mast vast, zwom door de, woedende gobven naar den wal, haalde van daar een touw, keerde hiermee terug en radtg een jong'em. Dit herhaalde hij: en hij wist ook zijn tweeden zoon ,op dezelfde wijze veilig aan wal le brengen. Toen hij dit gedaan had, ver loor hij van uilputting en inspanning zijn be wustzijn. Na bijgebracht te zijn, werd de flinke man gelukgewenscht. met zijd kloeke daad Uit Heeg meldt men aan de „L. Cl,": Van een dier aal'aken alhier (schipper L. Al* berlsma), 27 September van Nieuwediep uitge zeild met bestemming naar Londen, en die in den slormachtigten nacht van 30 Sept. op' 1 Oct. j.'I. zich op de Noordzee1 bevond, heeft men tot nu toe nog niets vernomen. Enkhuizer visschers hebben gisteren in de haven te Enkhuizen binnengebracht een ijzeren tjalkschip, geladen met mais, dat in de Zui derzee nabij Pampus, gezonken was,. Dit is het vaartuig waaromtrent van de bemanning, bestaan- den uit man, vrouw, knecht en twee kindereu, bericht is, dat ze overboord is geslagen. Verschil lend Kinderspeelgoed en een wieg zijn reeds aan gespoeld. Van lijken is in het vaartuig nog niets ontdekt. De vrachtbrief is wel gevonden. (Tel.) De duurte der levensmiddelen, pen ministerieel rondschrijven dezer dagen jn Duitsch- land gepubliceerd |houdt zich bezig met dit on- „Wat? Heb ik ,go,ed gehoord? Ik luister. F.n mef een steeds toenemende emotie hoor ik een jonge, streelende, sympathiek klinkende stem. Als hef. ware verrast herhaalt de echo de bezielende regels. In hot woud weerklinken cle woorden. „Met moeite en pijnlijk richt ik mijl op mijn handen op. Ik wil zien: immers redding kondigen mij deze strophen aan, die het einde der men- echelyke ellende willen. „Om den hoek van een rots verschijnt een jonge vrouw. Makkelijk nadert zij, van steen op steen springend. Met een angst, die mij doet hijgen, volg ik haar gracieusa gang. Zal zij mijn richting uitkomen? „Ah!... zij blijft staan... Zij aarzelt.. Het is alsof zij van plan is te,rug te keeren. Ik stoot een gil van angst, een kreet van wanhoop uit. Daar komt zij mrj te hulp. „Onmiddellijk bewerkt zij den auto, die mij pijnigt, te verplaatsen. Al de krachten van haar jonge spieren spant zij daarvoor in De machine beweegt zich. wordt opgeheven, gaat. terug. Nog een krachtsinspanning, een laatste duw en ik ben bevrijd. Non, wat heb ik gezegd I Dat heb je or nu vanl... De holle weg, daar breken alle auto's hun nek over. „Ik kijk haar aan... Stel u mijn verlegenheid voor, ik herken de jonge vrouw, die mij dien nnodlottigein va] voprspëld had. Erg trotsch keek ik niet „En zij kon zich niet inhouden; then zij mij zoo zag, vervulde haar kristalheldere lach, haar fiissche, vroolijko lach het dal met spottende trillers EINDE. derwerp. Op grond van ambtelijke statistieken komt het .tot het besluit, dat varkensvleesch op den weg van de teelplaats naar den verbruiker op buitengewone wijze in prijs stijgt. Het is even wel niet de taak voor den Staat hier rechtstreeks in te grijpen. De gemeenten moeten hier optre den. Dit is te meer noodzakelijk, daar ook an dere vocdingsartikelen, waaronder de aardappelen ten gevolge van de langdurige droogte in den afgeloopen zomer, veel duurter zijn geworden of driedgen te worden. Om aan deze stijging der prijzen tegemoet te komen, zou het gewonsclht zijn zich met de slagers te verstaan over een vast stelling der prijzen, in overeenstemming met de venprijzenMocht dat niet gelukken, dan moet worden aangedrongen, dat er een aanvang wor de gemaakt met de onmiddellijke voorziening der bevolking van vleesch door middel van daar toe door de gemeenten jn te richten winkels. Verder schenke de gemeente haar aandacht aan 't goedkoop-er verschaffen, van zeevisch. Ein delijk aan de gemeente onderzoeken of door re gelmatig inslaan van andere, voedingsmiddelen die in groote hoeveelheden worden gebruikt, b v, aardappelen, peulvruchten, kool enz, een billijke daling in de kosten van het dagelijkseh levens onderhoud der stedelijke bevolking kan worden verkregen. Het rondschrijven maakt, ten slotte opmerkzaam op het besluit van het St'aa,femini st erie van 16 September, volgens welk besluit gemeenten, die voedingsmiddelen, als boven ge noemd, tegen den kostenden prijs', of daaronder willen verkoopen, bijzondere kortingen in vr.icut- prijs genieten op de spoorwegen. De berichten over de maatregelen tegen de duurte zijn in de Duitsche kranten niet hij te houden. De kleine luiden in heel het jijk vragen zich af, hoe zij door den winter heen moeten komen en verarmen in deze dure tijden. Het is oen algemeen gejeremieer over den prijs van de melk, van de boter, van het vleesch, van de koffie, van de groenten. De „Kölnische Zei- tung" vermeldt de volgende prijsstijgingen voor Keulenboter is van 72 op 102 ct., koffie van 72 op 87 ct., melk van 12 op ruim 13 ct., zuur kool van 5 en 6 ct. op 21 ct., boonen zijn van 5 en 6 ct. ook op 21 ct. gekomen. Bovendien wordt, bij vroeger vergeleken, slecht gerwogen, vooral bij den verkoop van aardappelen en an dere levensmiddelen. De broodjes worden voort durend kleiner, zoodat men zich mopt vragen, waar zij zullen eindigen. Do overheid is allerwege in de weer om iets Voor den kleinen man te doen. In vele plaat sen van het nijverheidsgebied voeren de gemeen tebesturen zeevisch in groote hoeveelheid aan, om ze zonder winst van de hand te zetten. Daar mee doet men den neringdoenden geen afbreuk, omdat de vischhandel nog niet zeer ontwikkeld is. In andere plaatsen overweegt men een zetting van de vleeschprijzen of voert men aardappelen aan. Weer elders verleent de gemeente uit een fonds bijzondere toelagen aan werklieden en be ambten. De Bondsraad zal zich Vrijdag met de duurte bezig houden. Naar verluidt, zal zij aan de Agra rische branderijen die vergoeding van accijns krij gen, toestaan om voor het jeneverstoken graan in plaats van aardappelen te gebruiken. Anders niets? vraagt de „Kölnische Zeitung." In de vergadering van den Berlijnschen ge meenteraad zijn Donderdag ernstige bezwaren ge maakt tegen de ministerieele resolutie, die het aan de gemeenten overlaat harerzijds maatrege len tegen de duurte te treffen. Een sociaal-democratisch spreker meende, dat deze beschikking slechts ten doel had, de vraag der schuld ten nadeele van. anderen op te lossen en de verantwoordelijkheid van de agrariërs op de gemeentebesturen af te wentelen. Ook de ver tegenwoordiger van het gemeentebestuur was van meening, dat een verandering van de beseher- mingspolitiek of ten minste een vooloopige ver mindering Van de.rechten en vrachten de duurte meer 'zou bestrijden dan alle, ook nog zoo goed gemeende pogingen van do steden, van welke men nooit weten kon, of zij niet den plaatselij ken handel zouden benadeelen. Toch zou de stad Berlijn alles doen, wat in haar vermogen lag. Men besloot tot de oprichting van verkoopplaat sen van zeevisch in de markthallen, waar do be volking 'tegen ambtelijk vastgestelde prijzen ver- sche zeevisch koopen kan; daarmee is, meent de Berlijnsehe correspondent van de „Köln. Zeitung, bevestigd, wat reeds te voorzien was, namelijk dat de stad Berlijn niet zal kunnen besluiten aan de oplossing van het probleem van dezen tijd op ëenigszins ruime wijze mede te werken. Te Solingen heeft een stedelijke commissie, wier taak het is maatregelen te treffen tot leni ging van den nood, besloten tot inkoop van aard appelen, groenten en zeevisch over te gaan voor het geval de handelaars, de prijzen niet verminde ren. To Essen was1 Donderdag een vischmarkt >op drie plaatsen van de stad aangezegd. Reeds in den namiddag was de aandrang tot deze verkoops plaatsen zoo groot, dat in korten t(jd alles was uitverkocht en op Vrijdag geen visch meer te krij gen was. Te Homburg v. d. H. besloot de overheid van Stadswege aardappels, kool en andere groenten te verkoopen, doch niet aan de tusschenhande- laars. Inbreker gesnapt. Men meldt d.d. 6 Oct. uit Middelburg In den afgeloopen nacht heeft de bekende P. M., die de vorige week eveneens als verdacht van diefstal werd gearresteerd, zich toegang verschaft tot de afgesloten terreinen der naamlooze ven nootschap Houthandel, voorheen Alberts Sc Co. aan den Susdam alhier. De politie die zich aldaar verdekt had opgesteld, liep P. M., nadat hij het terrein met lucifers had afgezocht, in de armen. Op hem werden bevonden een zeer scherpe zaag, een breekbeitel en een stuk touw. P. M. werd gearresteerd en naar het hoofdbureau van politie gebracht, alwaar hij bekende dat het zijn plan was aldaar diefstal te plegen. Hij zal ter beschikking van den justitie worden gesteld. SCHIEDAM, 7 Oct. Vertrokken ter haringvis- scherij de logger SCH 171 »Catharina" sch. P- van der Zwam, voor de derde reis. New-Castle 7 Oct. Vertrokken s.s. «Dalton' kapt A. Jansson, met steenkolen, naar Schiedam. Formaat 80 x 65 cM. vanaf slechts f 2.50 het paar, b(j SCHIEDAM. zijn ze niet, maar wel hagelsplinternieuw zoo uit de kist de allernieuwste modellen handnaaimachines met prachtige luxe-kasten voor spotprijs, ook op afbetaling, door geheel het land. Oude machines worden ingeruild. Inrichting voor reparatie bij W. VERMEULEN, Kipstraat 42, Rotterdam. Spuiwater No. 12, O.Z. ROTTERDAM. zijnde, gaat brommen zij, die inplaats der be roemde Gedéza«f tegen eelt en likdoorns waaidelooze namaak verkoopen zijn jammer genoeg niet strafbaar. Let dus op, wat ge ont vangt! Prijs der Gedézalf f0.20 p. doos; ver krijgbaar bij P. J. v. d. SMAN, KAPPELIIOF HOVINGH en B. W. KRULLAARS. :-'VTv* met fjsoischuii'fA in de het- roode srpeep geeft het- Dit Bitter, uit de fijnste kruiden bereid, is zeer versterkend voor de maag, wekt den eetlust op, bevordert de spijsvertering en maakt het slijm los. Is ook zeer aangenaam van smaak in Port-, Sherry- en Madeira-wijn. Als waarborg voor de echtheid gelieve men er op te letten dat de kurk het lakstempel draagt van onzen firmanaam en het etiket voorzien is van onze handteekening Prijs 10 en 25 cent per fleschje. taJD

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 6