Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Gemeenteraad. om da te itefipü., tuascbenbeidc te komen. Vollgteus 'eietn ttelegritlrri uit Uskub aan de „Köl'n. Z-eifeuinjg" schijlnjen de Aïb'aneezen het tal men met de vorming va» een nieuwe regeering mo-ede te zijn. Een aldaar gehouden bijeenkomst heeft den gtaotvizier een. telegram gezonden, waarin een nieiuw kabinet verlangd wordt. De Albaneezen stelten igteten belang in het Tripoli- taanscbt vraagstuk en bespreken alleen eigen aangelegenheden, wiaaibij mien als van ords zijn hart l'cht teglen Dsjavid pasja en de Jong-Tur- km. 1 De Marokkaansche kwestie. Uit Parijs wordt geseind: De beer de Selves, minister van BuitenUnd- &che Zaken, en Cajllaux, voor'zitter van den mi nisterraad, hadden vanmorgen een langdurig on derhoud, in dien loop waarvan zij' de gisteravond beigonnen auscultatie en repercussie voortzetten van het telegram van den heer Jules Cambou, inhoudende het verslag van de gisteren plaats gehad hebbende bespreking met den heer von Kiderlen Wachter. „Men" dat wil zeggen de „Temps", die door zijln vriend en beschermeling Caillaux op de hoogte wordt gehouden van den Montague-Russisehen loop der onderhandelingen „men" heeft de indruk, dat deze mededeeling van den Franschen giezanl te Berlijn „de aan duiding inhoudt va;n eien nieuwen stap in de richting van eeln aceoord aangaande het eigenlijk gezegde Marokko-vraagstuk. De overeenkomst op dit punt schijnt nabij (imminent)". Ook „schijnt", het, altijd volgens de „Temps", dat de onder handelingen over de „Congoleesche compensa tie'" „in gunstiger condities werden hervat". Voor welke der twee onderhandelende partijen deze hervatting zich ate gunstig aankondigt, vertelt de „Temps" er niet bij'. Wel publiceert het blad in zijln „laatste nieuws" een telegram van zijn correspondent te Berlijn, volgens hetwelk in offi cieel© milieu's daar verzekerd wordt, dat liet Marokko-aeooiord niet zal worden g'eteekend' vóór het Gongo-acteioord. En aangezien hier te lande het verzet tegen den afstand van bijna geheel Midden-'Congo aan Duits-c-hfend met den dag ster ker wordt, kan er nog heel wat water onder de Sfinebruiggen doorvloeien,- vojor het zoover is. BELGIS. Naar verluidt, is er in de jongste vergadering van de Belgische ministers, waarbij koning Al- bert het voorzitterschap bekleedde, een voorstel van den minister-president aan-g'enomen om aan de Kamers een buitengewoon krediet van 75 milliot-n frank aan te vragein. Dit geld zal besteed worden voor het aanschaffen van lokomolieven en goederenwagens, waaraan in België dringend behoefte bestaat. FRANKRIJK. De enquêtecommissie, die zich bezighoudt met bet onderzoek naar de oorzaken van de ramp aan boord van dei „Liberté", heeft bevolen dat alle voorraden kruit van oud fabrikaat onmid dellijk van boord der Fransche oorlogsschepen moeten worden verwijderd. De- voorzitter der comtaissie, admiraal Ra-schat, heelt verklaard, dat er bijl de Fran-sche marine betere voorschriften liefst naar Fpgelsch en Duitsch modejt moeten komen ■M>t de con trole op de samenstelling en het gebruik van kruit. PORTUGAL. De Cortes zijn tegteln 16 October bijeengeroepen. De P-orluge-esc'he legatie te Parijs heeft een nota medegedeeld, waarin verklaard wordt, dat da orde geheel hersteld is. De pogingen van de royalisten, om de republiek omver te werpen worden als mislukt beschouwd. 500 arrestatie-s vonden plaats, terwijl troepen zijn -afgezonden tegen de gewapende bende in bet district Bu- gan^a. President Ariaga w-e:rd -op de gal'a-soiróe, ter gelegenheid van de nationale feesten, luide toeglejuichf. Kolonel Siiveira is tot minister van Oorlog benoemd. MAROKKO. Volgens teh grammen uit Melilla hebben de Spaansche verliezen ie een gevecht met de Ma rokkanen den 7 den dezer 36 dooden en 109 gewonden bedragen. fr i 1 - i china. Op de bezittingen va» een Russische maat schappij te Harikan zijn een werkplaats voor het vervaardigen van boimmeln, gro-o-te hoeveel heden valsche dollarbiljetten en revolutionnaire geschriften in hi-et Chdin-eesdh gevonden. In detze geschriften roept de onbekende auteur, die door de ChineieschiG revolhtionnairen tot gouverneur gc-kozen is, de bevolking op, om onmiddellijk de republiek uit te> roepen, maaa- daarbij! geen schade ta doen aan den handel der vreemdelingen, wan neer deze namelijk zich niet als verdedigers van de heerscheiide dynastie opwerpen. JAPAN. Eet ministerie- van marine is voornemens in de komende zitting van het parlement een bui tengewoon krediet aan te vragen van 400 millioen je» V9QT dein tijd v,a» zle-ye» jaar, tot vergrooting van de vloot. Het bericht wordt in de- pers levendig bespro ken. Een koninklijke gift. De Koningin heeft f3000 gezonden aan het provinciaal watersnoodcomité in Zeeland, speciaal tot leniging van den nood in die gedeelten der provincie, voor welke de Koningin nog geen hulp kon verleenen. H. M. de Koningin-Moeder. Naar wij vernemen, zal H. M. de Koningin- Moeder van 11 tot 13 dezer op Het Loo verblij ven en daarna haar buitenlandsche reis maken. (Yad.) De Prins naar Bruinisse, Z. K. H. Prins Hendrik he-efl naar verluidt, hel plan eerdaags naar Bruinisse te gaan. Ver moedelijk zal de- reis' p-er auto wonden gedaan. Vier Nederlandsche aviateurs gedecoreerd. De 4 militaire luchtvaarders bij de jongste legermanoeuvres, die hun daarbij betoonde dien sten met de ridderorde van Oranje Nassau ver eerd zagen, kregen van hun benoeming tot die Koninklijke onderscheiding rechtstreeks kennis van den minister van Oorlog, die persoonlijk, onder bijvoeging van zijne gelukwenschen, per telegram den gedecoreerden deze heugelijke tij ding berichtte. Toepassing Trekhondenwet. Een g'esohi-11 inzakte toepassing van de Trekhon denwet 1910 i-s gisteren behandeld voor Gede puteerde Staten van Zuid-Holland'. B. en W. van Bergambacht hadden geweigerd te voldoen aan ©ön vefzoek van G. C. van den Dool', broodbakker aldaar, om als houder van eten hondenkar in het daartoe bestemde Register te worden ingeschreven. En tegen die weigering was v. d, D. in hooger behoiep gekomen. Uit het -over dtezie zaak door het lid van Gede puteerde Staten jhr. mr. de Geer uitgebracht rapport blteefc dat de wteiigiering tot inschrijving hier-op was gegrond, dat dte hoindtenk'ar va» v. d. D. slechts van ééb. steu'nse! wgs voorzien, het welk alléén dien-st kon doen in gieval de hond in liggende houding in rust wras, en niet tevens van een stcunsel1, waardoor v-oiork-o-men zou wor den dat de kar -op den staandien hond z-o-u druk ken. Appellant voerde hiertegen aa», dat tot be scherming van den staand-en h-o-nd wordt gewaakt o.a. door heit voorschrift dat dte la-ding van dte kar zich in evenwicht moet bevinden', terwijl een sttunsel vo-or den staainden hond v-oo-r dezen een beletsel zou zijln om te gaan liggen en de hte-nd toch juist in liggende houding voo-ral in rust is. B. en W„ d-oor Gedeputeerde Staten -over het beroep gehoord, diedien uitkolmen dat de hond ook in Staande- houding in rust is. Het begrip „rust" t-och staat beigtenov-er het begrip „bewe ging". De, voorschriften omtrent het in evenwicht zij» van de lading konden voo-r dit geval niet gelden; -ein voorts zou een stcunsel voor den staande» hond zoodanig zijn te maken dat Died geien beletsel v-ormt voor dezen om te gaan lig gen. B-ovendie» wezen B. en W. er op, dat het Kon. besluit van 6 Ftebr. l.T. tot uitvoering van e,enige artikelen va» de Trek'h-ondenwet in art. 3 -eisebt dat de hondenkar voorzien zij1 van stcrin se Is (dus van mjeer dam één) die voorkomen dat zij den hond drukt wanneer hij in rust is. De rapporteur deed nog opmerken, dat het vroegere provinciale reglement ten opzichte- van het -onderhavige gieval duidelijker was dan de nu toe te passen bepaling van de genoemde wet, daar die verordening sprak van steunsels die morsten voorkomen dat de kar den stilstaanden of den ligg-endiein hond zouidie drukken. Tot mondelinge 'toelichting van deze zaak wa ren gieten belanghebbenden verschenen. De beslissing van G-edep-, Staten volgt later. Landweer. Teneinde de'n overgang naar de landweer van kapiteins van het actieve leger fe bevorderen, bestaat het voormennen hun jaarlijksche toelage te brengen van f 400 op f 900. Omtre-nt plannen tot verbetering van de toe lagen der hoofdofficieren (landweerdis-trictscom- mandarnteln), thans f750 bedragende, is nog niets bekend. (Vad.) Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 9 Oct. 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 777.2 te Malinhead- Laagste barometerstand 753.8 te Riga. Verwachting tot den volgenden dag matige krimpende, later wellicht krachtige westelijke tot noordwestelijken wind, zwaarbewolkt, of betrok ken, waarschijnlijk regenbuien, zelfde temperatuur. Volksbadhuis. In de week van 1 7 Oct. 1911 werden genomen 260 baden. lste kl. 2de kl. kuipbaden 15 kuipbaden 30 regen 22 regen 169 school kinder a 5 ct. 24 Het vischwater der Gemeente ten Zuiden van den FramkeilamdsChen dijk, tlat de vorige weck in het openbaar bij inschrijving' voor 5 jaren werd verpacht, is do-or B. e(n W. ge gund aan dein ©enigen inschrijver de iieer L. Vervoort., vistohhand-elaar alhier, voor den door hem ingeschreven som van f5.per jaar. Hedenmiddag is aan den Boeren- weg een spoelingkist van den landbouwer J. Kool, wonende in de Overschiesche dwarsstraat, in een sloot gevallen. De spoeling ging verloren. Door de politie is gistermiddag op de Koemarkt een kastelein, die daar in be schonken toestand de openbare orde verstoorde, aangehouden en naar het politiebureau overge bracht. UIT ROTTERDAM. Gisternacht 1 uur kregen op den Sumatra- weg te Rotterdam de bootwerker M. W. IJoo- gendij-k en de roeier G. Klteyweg, benevens1 diens meisje, M. C. id© Lange, die samen .varen uitge weest, ru|zi©. Hooglemldijk wterd herhaaldelijk in huis geduwd, doch kwam telkens weer naar huiten. Ten laatste kwam hij1 gtewapeind met een broodmes teu bracht hij' Klteyweg een erustigen steek in de buik toe en het meisje in de zijde. Een stuurman eln stoker van het Engolsche stoomschip „Athenic" wilden dein geweldenaar grijpen. De stuurman kreeg daarbij oe» steek in de: borst en viel dood -neer, de stoker kreeg een slatede over dien llnkter;arm. Twen genieesheeren verbanden de gewonden, waarna Klleyweg, die zeer ernstig verwond was, naar het ziekenhuis, de anderen naar hun wo ning werde» gebracht.. Bet lijk van den stuurman werd naar de be graafplaats' gebracht. Boogiemdijk, die in zijn huis' was gegaan alsof c-r niets' glebeurd was, is later gearresteerd. Nader wordt gemeld De roeier G. Keyweg, die Zondagnacht aan den Sumatraweg te Katendrecht met een brood mes werd gestoken, is gisternamiddag in het zie kenhuis overleden. De dader van den dubbelen doodslag, Hoogendijk, is ter beschikking van de Justitie naar het huis van bewaring gebracht. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. S cl h i e d a ml Woensdag 24 u. Stedelijk Museum. Doeleplein. R-otteirdam. Woensdag 11 Oct. Sociëteit Harmonie. 8 u. Con certgebouw-Orkest. Donderdag 12 Oct. Nubs'zaaX 8 u. Liederen-Avond. Gerard Zallsman, met medewerking van Mej. H-anina Verbena, Mej. Cath. van Ren- nes en de» hieer A. B-. H. Verhey. Ongelukken. Een droevig ongeluk had te Waterhuizen bij Groningen plaats. Het 4-jarig kind van schipper Wijdenga uit Zwaagwesteinde (Fr.), die in het Winschoterdiep lag met zijn schip viel in het vaarwater. De vader sprong het kind na en verdween, vermoedelijk door kramp be vangen, plotseling in de diepte. Het kind werd drijvende gered door hulp biedende personen. De vader werd echter als lijk opgehaald. Zondagnamiddag reed de brongas-installa- teur W. Kroon, te Purmerend, met een motor fiets op den Steenweg aldaar met zulk een razen de vaart, dat hij tegen een boom opvloog en bewusteloos neerviel. Mede stond op deze fiets een jongen, die er echter nog bijtijds wist af te springen, doch licht gekwetst werd. De toestand van Kroon is vrij gunstig. Een ontaarde zoon. Jl. Zondag werd L. v. H. te Geldermalsen, na een kleine woorden wisseling met zijn zoon C. zoodanig door dezen met een mes toegetakeld, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De zaak is in handen der politie. (Arnh. Ct.) De s tor m. Men' meldt uit Middelham is: De- schade, die die jongste storm in den pol-Ier „Dy'kkri-ng Flakketet" onder de-ze gemeente heeft aangebracht bedraagt ruim f41.000 Ernstige mishandeling. Me-n meldt ons uit 's-Hertoigenbosch Giste-rennamiddag heeft een zekere L. alhier, den heter Mannier, exploitant der Chicago-bios cope te d-ezer stede, alls gtevolg van een Zondag j.l. plaats gehad hebb-etade woordenwisseling met ee» schaar eeine erinistigle verwonding in den rug toe-giebracht. De nöchterïong werd daarbij gewond. Men vreest voor gevaar voor het leven. De ver wonde is ter verpleging naar het ziekenhuis der broeders van Siint Johannes de Deo gebracht, terwijl1 de dader in arrtes-t is gesteld'. Uitvoer van groenten en vruchten. Mc-n meldt uit 0-ldewzaal aan de „N. Ct.": Als bewjjls van da ontzaglijke hoeveelheden groenten en vruchten, die dezen zomer van Nteder- iftnfl naar Duitadiland werde» uitgehaard, diende, dat gedurende de maanden MeiAug. 2.975.000 K.G. aardbeien ten 31 millioen K.G. groenten, be staande uit auguihten, wortelen, bloemkool en hoornen, alhier werden doorgevoerd. Spoorwegongeluk. Omtrent de ontspo ring te Harmignies in Henegouwen, meldt het sfland. v. Antwerpen" nog het volgende: Zondagmorgen is de trein van 7 uur 20, rijdende van Bergen naar Binche, nabij de statie van Har mignies ontriggeld. De locomotief, de tender, alsook de laatste rij tuigen bleven op de riggels, terwijl de rijtuigen daar tusschen er uit sprongen. Door spoedig te remmen, kon de machinist een groote ramp voor komen. Een veertigtal reizigers zijn gekwetst of gekneusd en verscheidene dokters snelden ter hulp om ze te verzorgen in het statiegebouw- Verscheidene reizigers zijn als zinneloos door het veld gevlucht. Het parket doet een onderzoek. Volgens nadere bijzonderheden zijn 6 rijtuigen uit de sporen geloopen en lagen letterlijk het onderst te bovenhet was een onbeschrijfelijke warboel, een berg van verwrongen ijzer. Het personeel der statie en dit van den trein snelde onmiddellijk ter "hulp van de gekwetstem die tusschen de puinhoop lagen te huilen en te kermen. Langs de verbrijzelde portels haalde men de met bloed overdekte gewonden op, altijd vree- zend dooden te ontmoeten. Verscheidene personen werden naar het statiegebouw, naar de cement fabriek of wel in particuliere huizen in het dorp gebracht met min of meer gevaarlijke kwetsuren- Enkele personen, door glasscherven gewond, waren in het gelaat onkennelijk, en hun gezicht was meer een bloedende klomp dan wat anders. Ook zijn er opgenomen met gebroken armen of beenen en verscheide gekwetsten verkeeren in een rede lijk bedenkelijken toestand. Al de slachtoffers zijn menschen uit de streek, inwoners of inwoonsters van Jurbise, Cuesmes, Hornu, Paturages, Wasmes, Fontaine TEvêque. Verscheidene banen zijn door den puinhoop ver sperd. Het Panam a-k a -n a a 1. President Taf t heeft in een toespraak over het Panama-kanaal de ver wachting uitgesproken, dat dein len Juli 1913 het eerste schip door het kanaal zo-u varen. Een bom ontploft. Het »Petit Journal" vernam dd. gisteren uit Toulon, dat daar den vorigen avond een bom was ontploft. De bom was onder tafel van een café aan den Boulevard de Strassbourg verstopt. Toen zij sprong, had zij er al geruimen tijd gelegen. Er zijn vijf ge kwetsten. Vergadering van den Raad der gemeente Schie dam op Dinsdag 10 Oct. 1911, des namid dags 2 uur. Voorzitter de Burgemeester de heer M. L. Hon- nerlage Grete Tegenwoordig 17 leden. Afwezig de heeren v. d. Meer (met kennisge ving), Van Westendorp, Ris en De Jong; er zijn 2 vacaturen. Vastgesteld worden de notulen van de verga dering van 5 Sept j.l. terwijl de goedkeuring wordt verdaagd van die der vergadering van 26 Sept. d.a.v. Ingekomen stukken. Van den z.e. heer J. C. F. Jansen, missive, dd. 5 October j.l., houdende mededeeling van het over lijden van den Wel Ed.gestr. Heer Mr. W. H. Jansen, lid van den gemeenteraad. De Secretaris doet voorlezing van het in gekomen schrijven. De Voorzitter zegt, dat we mr. Jansen sedert ongeveer 'n jaar in de Raadsvergaderingen missen. Onze hoop was, hem nog eens in ons midden te zien, waartoe het verloop zijner ziekte nu en dan aanleiding gaf. Met den door den heer Mr. von Briel Sasse nog kort geleden uitge sproken wensch, dat we hem spoedig weer in de raadszitting zouden terugzien, konden wij ons allen ten volle vereenigen. Maar het heeft niet zoo mogen zijn. Mr. Jansen is ons door den dood ontvallen. Wat hij voor den Raad is geweest behoef ik U eigenlijk niet te zeggen. Met den heer Jansen is een figuur weggegaan, een man van groote begaafdheid, met een helder verstand, scherpen geest, veel talent, buitengewone werk en wilskracht. Men zou niet gezegd hebben, toen hij in het begin van dit jaar nog in onze vergadering spiak, dat er 'n man van 74 jaren aan het woord was, zoo helder van geest was hij. Voorz. wijst ook op zijn altijd degelijke advie zen. Niet ieder deelde steeds zijne meening maar toch allen zullen 't eens zijn, dat mét hem een man heenging, die heel veel voor de gemeente gedaan heeft, die een leegte laat en wiens plaats moeilijk te vervangen zal zijn, een man van werk kracht en plichtsbetrachting. Weinigen zullen er zijn, die met zulk een talent een zaak verdedig den als hij en wier adviezen op zulk een hoógen prijs werden gesteld als de zijne. Hij werkte zich steeds in de zaken in en maakte van alles een diepgaande studie. Ik geloof, dat zijne nagedachtenis hier steeds in aangename herinnering zal zijn en we dikwijls, wanneer wij hier vergaderd zijn, aan hem zullen denken. Op voorstel van den Voorzitter wordt be sloten de ingekomen missive met een brief van rouwbeklag te beantwoorden. De Voorzitter deelt mede dat by hun col lege is ingekomen van Ged. Staten dezer prov. missive, tengeleide van het door hen, krachtens art. 19 al. 1 lett. f der wet tot regeling van het Lager Onderwijs goedgekeurde besluit van den Raad dezer gemeente dd. 5 Sept. j.l., houdende eervol ontslag aan mevr. M. C. Boer—Sonneveld als onderwijzeres aan de openb. lagere school C, wegens haar huwelijk.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2