Binnenland. gt&ds- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. zenden verlangen naai1 het tot stand komen, van de Bakkerswet. De Voorzitter handhaafde zijn voorstel echter. De Regeering toch heeft op spoedige be handeling van de Militiewet aangedrongen, en als de Kamer thans een ander onderwerp wil laten voorgasn, zou daarmede uitgesproken worden, dat de Kamer niet met de Regeering wil mede werken. De heer Limburg gaf zijnerzijds ook den voorrang aan behandeling der Bakkerswet, wier behandeling indertijd uitsluitend wegens gebrek aan tijd werd uitgesteld. De heer Nolens, hoewel ook betreurende dat de Bakkerswet nog vertraging moet ondervinden, oordeelde dat thans de Militiewet moet voorgaan, zijnde de gronden, die indertijd voor uitstel van behandeling der Militiewet bestonden, thans ver vallen. Het voorstel-Schaper, om de Bakkerswet eerst te behandelen werd hierop verworpen met 63 tegen 18 stemmen, zoodat 17 October e.k. de Militiewet in behandeling komt. Hierop werd de vergadering gesloten. Beide tribunes en de diplomatenloges waren stampvol. s> De heeren De Meester en Marchant, die gerui- men tijd, eerstgenoemde wegens ziekte, laatstbe doelde wegens een hem overkomen ongeval, aan de Kamerwerkzaamheden niet konden deelnemen, waren dienmiddag in de openbare zitting dei- Tweede Kamer weder tegenwoordig. Vervroegde winkelsluiting. In de gisteravond to Amsterdam gehouden ver gadering van do VereOniging1 van Amsterdamsehe Winkeliers ter bevordering van het Vrije Winkel bedrijf is beslloifcen, een adresbeweging legen de verordening op dei winfe&luiting te beginnen. De voorbereidende maatregelen voor dit petionement zijn reeds genomen. Over eenige dagen zal er een grootó vergadering gehouden worden. Binnen 4 weken hoopt men een 50,000 £i 60,000 handtee- keningen te verkrijgen. Het Haagsche gemeentebestuur en de duurte. Naar wij vernemen, zal het praeadvies door B. en W. uit te brengen omtrent de vraag, welke maatregelen van overheidswege genomen zouden kunnen worden bij voortgaande stijging van de prijzen der levensmiddelen, vrij negatief luiden. (N. Crt.) Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht 'n den morgen van 12 Oct. 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 772.6 te Munchen, Laagste barometerstand 759 4 te Riga. tot matigen zuidoostelijken tot zuidelijken wind, lichte later toenemende bewolking, later mogelijk regen, waarschijnlijk nachtvorst, overdag iets koeler Werklieden-reglement. De commissie, bedoeld bij art. 21 van het gemeentelijk werklieden-reglement, welke B. en W. hooren alvorens op het beroep te besluiten van een werkman, die tot schadevergoeding wordt aangesproken of wienstrafisopgelegd,werdMaandag j.l. door den Burgemeester in een der lokalen van het Beursgebouw geïnstalleerd. Deze commissie bestaat uit de heeren A. de Goederen, J. Winkelman en B. Dekker, werk lieden der verschillende gemeentebedrijven en W. M. Kloppers en A. Godschalk, als leden van de beide Kamers van Arbeid. Na de installatie benoemde de commissie tot voor zitter A. de Goederen, tot onder-voorzitter A. Godschalk en tot secretaris B. Dekker. Thans heeft zich een geval voorgedaan, waarbij aan een werkman, in dienst bij de Reiniging, straf is opgelegd, en waartegen deze bij B. en W. in beroep is gegaan. De commissie zal dus, sedert de inwerkingtreding van hei werklieden-reglement, haar eerste advies in zulk een aangelegenheid aan B. en W. hebben uit te brengen. Schiedamsclie IJsvereeniging. Dinsdagavond hield, de Schied'. IJsvereeniging hare JaarJijtescbe algemeen© ledenvergadering. Door den voorzitter, den heer dr. J. Entz, werd miede-gedeeld, dat 299 leden geweigerd had den hun toointributi© tei voldoen, waardoor de financiën der vereeniging allesbehalve rooskleu rig zijn. Het aantal' taog' getrouwe dontributiebetalers be draagt 397. Het bestuur 'zal', ondanks de vele moeilijkheden, dit jaar de baan toch. nog opiehen. Buitengewone dingen als avondfeesten" en dergelijke, is hot be stuur, met het oog' op do daarbij te loopen risico, niet van pfen t© orgianisieieren. Na goedkeuring der notulen werd het. finan cieel verslag uitgebracht. De ontvangsten bedroegen f856.25, de uit gaven f 776.14, zoodat er een batig1 saldo is van f 79.65. Er zijin echter nog te1 betalen f 182 aan den timmerman en f 200 aan de gemeente, welk bedrag zal moeten worden betaald uit de voor dit jaar te innen contributie1. De aftredende bestuursleden, de heeren Air. .f, F.ndlz en L. Bios'söl'aar, werden nerkozen. Besloten weid de contributie te behouden op f 1.50, evenalls het entreegeld van f 1voor hen, die zich na 1 Novetalbor ais lid opgeven. Een voorstel van dein heer V. d. Kemp, nm de con tributie qg f ,1— t® stelten, vond geen ^teun Op voorstel van het bestuur werd, na lang durige discussies, besloten nog niet over te gaan lot royement van de 299 wanbetalers, maar dit uil te stellen tot een volgende algemeene vergade ring. - Bij de politie is te bevragen een langharige bruine setter (reu), in den afgeloopen nacht opgevangen. Binnen 2 X 24 uren niet opgevraagd zijnde, wordt de hond afgemaakt. Gister-avond is in de Nieuwstraat zekere D. v. d. B. door een hond in het rechterbeen gebeten, tengevolge waarvan hij een wondje aan dat lichaamsdeel bekwam, dat hem noopte zich onder geneeskundige behandeling te stellen. UIT VLAARDINGEN. Men maakt zich te "Vlaardingen ernstig onge rust over de bemanning van het loggerschip Kik, VL 118, van de reederij van J. H. Warneke te 's-Gravenhage. Verschillende voorwerpen van dit schip zijn in zee drijvende gevonden. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schieidam. Woensdag 24 u. Stedelijk Museum. Doeleplein. Donderdag 12 Octj. 8 u. Spoeling-Vereeniging. Ver gadering V. P. N. Rotterdam. Donderdag 12 Oct. Nuts'zaajlf. 8 u. Liederen-Avond. Gerard Zateman, met medewerking van Mej. Hanina Verbena, Mej. Cath. van Hen nes etn dien hieer A. B. H. Verhey. Vergadering van den Raad der gemeente Schie dam op Dinsdag 10 Oct. l91l, des namid dags 2 uur. Erfpacht. (Slot). De heer De Bruin wil zoo kort mogelijk de opmerkingen beantwoordenZijn buurman ter rechterzijde, antwoordt hij, dat 't nog moet blij ken aan welke zijde de kwakzalversbehandeling van het vraagstuk te zoeken isbij de voor- of tegenstanders van erfpacht. De heer De Jong schijnt van de meening der tegenstanders betsr op de hoogte te zijn dan die der voorstanders. Verder merkt hij op, dat hij de kwestie van con trole bij den woningbouw niet aangeroerd heeft en handhaaft hij wat hij met 't oog op de nood zakelijkheid van het behoud der gronden betoog de die grond zal toch veelal 't eerst verkocht worden die 't meest voordeelig is, maar die is dan ook voor de gemeente 't meest noodzakelijk. Op de opmerking van den heer Goslinga, dat hij geen veilige gids in grondpolitiek is, omdat hij die van sociaal-democratisch rmommt ho^et. menu ny op, aat aie verklaring in het alge meen op al zijne voorstellen slaat, die verworpen worden, omdat zij van den socialist zijn. On danks onderbrekende ontkenning houdt spr. dat vol, zoo zelfs dat hem hier wel eens van terzijde gezegd werd«zeg jij maar niets, want dan valt 't zeker". Spr. meent dat men in 't algemeen hier door socialistenvrees wordt beheerscht. Hij wenscht den heer Goslinga, dat als over 25 jaar de socia listische toekomststaat er is, hij er bij zal zijn maar zoo glad zal die niet met vaandels en ba nieren worden ingeluid hij zal zich wel lang zaam ontwikkelen, maar niet in eens verschijnen dat is een naïve voorstelling. Wat de verdediging van het preadvies dooi den voorzitter betreft, merkt spr. op, dat een van beiden vaststaatof den voorzitter staat het pre advies niet meer helder voor den geest, of hij kan niet meer lezen er staat toch duidelijk in dat preadvies, dat in Amsterdam het houwen ten gevolge van het erfpachtsvraagstuk stilstaat. Ook de bewoordingen van het advies laten hem niet anders toe dan aan een plaatselijke hypo theekbank te denken. Evenzeer handhaaft spr. wat hij omtrent de grondpolitiek als gedeeltelijke oorzaak van de misère opmerkte de wethouder van financiën zal 't toch wel met hem eens zijn, dat tegenover vaste uitgaven vaste inkomsten moeten staan. Ook aan het bezwaar tegen het «in den regel" moet men zich niet vastklampen, hij meent zeker wel, dat er ook wel een vingerling grond zal verkocht worden; maar met de bepaling »in den regel" zullen B. en W. sterk staan tegenover koopers. Met het denkbeeld om te bepalen, dat de Maasgronden uitsluitend in erfpacht zullen worden gegeven kan hij niet meegaan, omdat hij zich in zijn voorstel tot algemeenheden bepaalt en niet in onderdeelen afdaalt. Tegenover den heer Wittkampf handhaaft spr. zijne stelling dat men door twee conditiën er op na te houden heelemaal zijn doel voorbij loopt; 'tspijt hertii dat die spreker Schiedam bij een gekken koop man vergeleekhoewel hij erkennen moet dat niet altijd verstandig gehandeld is en hij dus die verklaring dankbaar aanvaardt, spijt zij hem toch voor de waardigheid der gemeente. Met de verklaring door den heer Koopmans van zijn voorstel gegeven, is spr. 't niet eensals hij voor stelt te bepalen, in den regel in erfpacht zal worden gegeven, stelt hij zich voor, daarvan alleen in zeer bijzondere omstandigheden zal worden afgeweken. De wethouder, de heer Goslinga, replicee- rend, betoogt, dat de heer De Bruin, op grond van zijne beginselen, voor erfpacht moet zijn. Al is zij honderdmaal nadeelig voor de gemeente, toch moet hij, als behoorende tot de ftiternationale sociaal-democratie, er voor zijn en daarom kan weth. zijne leiding te dezer zake, als zijnde niet vertrouwbaar, niet aanvaarden. De heer Wittkampf lacht om het geen de heer De Bruin hem aanwreef over eene vergelij king met een krankzinnigen koopman. Die spre ker kent geen verschil tusschen conditiën en prij zen. Zijne vergelijking gaat, ten opzichte van erfpacht, beslist mank. Spr. meent, dat men te dezer zake alleen het belang der gemeente moet dienen. De heer De Jong neemt ook zijne uitdruk king kwakzalverij, ten opzichte van de wijze waarop de erfpacht wordt toegepast, niet terug hij heeft al menig erfpachtscontract onder de oogen gehad, waarvan men uit wetenschappelijk oogpunt kan zeggen, dat 't beter ware 't niet tot stand was gekomen en herhaalt, dat hij zijn stem aan dit voorstel niet kan geven. Als men hem verwijt, dat hij met zijne houding ten opzichte van erfpacht het tafellaken met zijne partij door snijdt, dan verklaart hij, dat hij hier niet zit om politiek te voeren, maar om het belang der ge meente te dienen, en als dat zijnen kiezers niet aanstaat, dan stelt hij zijn mandaat ter hunner- beschikking. Spr. meent, dat men geen algemee- nen regel voor erfpacht kan stellen en alleen in zeer bijzondere gevallen werkelijk in erfpacht zal worden uitgegeven anders loopt 't met de boek- houderij van grondbedrijf mis en brengen de gronden hun rente niet op. Hij 1 raagt zich ook afstaat 't zoo vast, dat de bedoelde waarde vermeerdering van den grond zal komen in de 19e eeuw groeiden meerdere gemeenten, maar zal dat zoo blijven Verder wijst hij er op dat Schiedam in hoofdstad een arbeidersbevolking heeft. Schie dam is een werkplaats in tegenstelling met Den Haag wat een luxe-stad is; daar is waardever meerdering van den grond te verwachten, hier niet, Spr. meent ook, dat de bewering van den wethouder van gemeentewerken, de gronden aan de Maas alleen in erfpacht moeten worden gege ven, een ietwat onvoorzichtig beweren in den mond van den wethouder is. Schiedam neemt een bijzondere positie in met het grondbedrijfer komt heelemaal f20.000 in van de gronden en f3000 van erfpacht. Vanwaar moet dan het noo- dige geld komen, als men geen gronden omzet De heer Evers verklaart zich ook tegen het voorstel—De Bruin en verzekert, zich volkomen met de beschouwingen van den heer Wittkampf te vereenigen. Beweert men dat wij met de be paling in den regel in erfpacht sterk staan tegen over de koopers dan vraagt hij wat hebben we aan die sterkte als er geen koopers komen De weinige rente die de gronden tegenwoordig op leveren, is niet voldoendeals wij in den regel in erfpacht uitgeven, blijven de gronden nagenoeg renteloos liggen. De heer Van der Velden houdt zijne be wering van grooten leugen voler was bij den bouw van bedoelde woningen alleen sprake van een weekhuur van f 1.75, dus was fl.50 te laag. De wethouder, de heer Van Westendorp, verweert zich tegen de aantijging «onvoorzichtige bewering." Al is 't waar dat de gronden aan de Maas nu niet veel opbrengen, we moeten toch een beetje in de toekomst zien en ze niet als 't ware weggeven. De heer De Bruin, dupliceerend, zegt, de door den heer Van der Velden genoemde cijfers ter zijde latend, dat toch vaststaat, onder motief van goedkoopen woningbouw bedoelden grond te laag verkocht is en ze zonder dat motief niet was verkocht. Met den heer Goslinga weet hij niet meer hoe hij 't heeftvroeger was spr. reeds «niet toerekenbaar" en nu is hij «beneveld." De heer Goslinga onderbreektBegrijpt u er niets van? Neen, antwoordt spr., ik begrijp niet zoo veel. Spr. verklaart verder niet zoo persoonlijk te zijn als de heer Goslinga, aan wien 't niet ligt, dat het debat niet scherper is. Hij tracht verder aan te toonen, dat al is hij als socialist in be- 0:«=q1 erfpacht, bii toch wel bet belang der gemeente kan behartigen. Als men socialisten- vrees ontkent, dan zegt hij (ironisch) dat men met de commissies daar heelemaal niet bang voor isde bewijzen zijn voor het grijpen. Ook tegenover den heer Wittkampf blijft spr. zijn beweren volhouden, zich geheel op diens standpunt plaatsend en alleen van condities spre kend. Tegenover den heer De Jong, die de toepassing van erfpacht uit ervaring kwakzalverij blijft noemen, merkt hij op, dat er op dit onder- maansehe niets volmaakt is en er ook aan erf pacht wel iets los zal zijn. Overigens meent spr. dat dit Raadslid toch het program zijner partij in den Raad heeft uit te voeren en maakt hij minder hem een grief die des opdanks zelfstan dig wil optreden dan aan de vereeniging die hem hier brengt. Opmerkend dat de slapte te Amster dam niet alleen heerschte in erfpachtsbouw maar ook in koopbouw, verzekert hij, dat in normale tijden erfpacht even goed voordeel oplevert als verkoop en hoopt hij, dat ook de heer Evers, dat in aanmerking zal nemen en zijn stem daarnaar richten. Het voorstel, ondersteund door de heeren Koop- mans en Gerlach, wordt daarna verworpen met 16— 4 stemmen. Voor stemmen de heeren Koop- mans, De Bruin, Ris en Gerlach. Pensioen gemeentewerklieden. 5. Adressen van den Bond van Nederlandsche Gemeentewerklieden Afd. Schiedam en de Ge- meentewerkliedenvereeniging «Ons Belang" be treffende pensionneering van weduwen en weezen van Gemeentewerklieden verhooging van de maxi mum-pensionneering en verlaging van de pen sioensleeftijd met advies van Burgemeester en Wethouders; Nu door de Regeering in de rede, uitgesproken hij de opening der Staten Generaal, verklaard is dat eene wettelijke regeling in zake de pension neering van gemeentelijke ambtenaren en van hun weduwen en weezen in bewerking is. doen B. en W. deze verzoeken den Raad weder toekomen, daar bij adviseerende adressanten te berichten, dat er in dezen stand der zaak geen aanleiding meer bestaat haar dezerzijds ter hand te nemen. De Voorzitter zegt. dat dit onderwerp niet ter hand wordt genomen, omdat de Regeering zeer zeker met succes, beter dan de gemeente, deze zaak zal kunnen behandelen. Er is daarvoor eene speciale commissie benoemd, wier rapport reeds in druk is verschenen, en al duurt ook werkelijk de wetten makerij lang een groot deel is reeds gereed, zoodat men mag verwachten, binnenkort deze zaak zal geregeld worden niet alleen voor de gewone ambtenaren, maar ook voor de werklieden der gemeente, die gewoonlijk niet onder den term ambtenaren begrepen worden. De heer De Bruin begrijpt wel, dat het Regeeringsontwerp weer wordt uitgestoken als een kapstok en dat het voorstel daaraan ook wel zal opgehangen worden ook; maar hij is overtuigd dat met een en ander de zaak nog niet is beslist. Hij heeft een vage vrees dat 't met deze zaak den zelfden weg op zal gaan als met het rapport van het ontwerp op de pensioneering van oude werklieden en 't spijt hem, dat het College van dezen kapstok gebruik maakt. Maar daarmee is 'tniet heelemaal van de zaak at. De gemeente- werklieden-véreeniging «Ons Belang" vraagt nog iets anders dan in liet regearingsoniwerp wordt bedoeld. «Ons Belang" verlangt ook, dat het pen sioen van de helft op twee derden (van de jaar wedde) zal worden gebracht en het pensioen in plaats van op 60 op 65-jarigen leeftijd zal ingaan, welke zaken ook niet in het regeeringsontwerp worden aangeroerd. De Voorzitter meent, dat de Regeering wel leeftijd en bedrag in haar onderwerp zal hebben en de zaak in alle onderdeelen zal regelen hij meent dus, dat wij het ontwerp moeten af wachten en veronderstelt dat 't wel spoedig zal komen. Voorz meent, dat er wel reden is om onze pensioen-verordening te herzien en vertrouwt, dat die herziening ernstig zal worden ter hand genomen. Maar voorz. meent, dat wij deze zaak gerust aan de regeering kunnen overlaten hier moet de weg van stamkapitaalvorming worden opgegaan en daar liggen de millioenen gereed. Mocht onverhoeds bedoelde wetsontwerp niet komen, dan is er nog wel gelegenheid onze pensioen-verordening te herzien. De heer Koopmans meent dus te moeten besluiten, dat het betrokken verzoek niet wordt afgewezen, maar eene afwachtende houding wordt aangenomen. De Voorzitter bevestigt datin dit stadium der kwestie, is er geen reden eene herziening der pensioen-verordening ter hand te nemen. Het preadvies wordt bij acclamatie aangenomen. Afkoop erfpacht. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders, om den heer J. M. Van der Schalk toe te laten tot den afkoop van het erfpachtsrecht, rustende op een perceel grond nabij het tolhuis te Overschie. De Raad besluit overeenkomstig het voorstel van B. en W., den blooten eigendom van het perceel no. 150 van sectie D. der gemeente Over schie, voor den prijs van f25.— te verkoopen. Dit perceel, in 1633 in eeuwigdurende erf pacht uitgegeven, is belast met een erfpacht ten behoeve dezer gemeente van f 1.per jaar. Vleeschkeurloon. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der verordening op de keuring van vleesch, naar aanleiding van het jongste raadsbe sluit betreffende het keurloon In artikel 8 der betrekkelijke verordening toch komt de bepaling voor dat keuring op kosten van den eigenaar geschiedt, welke ingevolge de beslissing van de vorige vergadering moet worden vervangen door de bepaling dat de keuring kos teloos plaats heeft. Ten aanzien van de verorde ning op het keurloon behoeft geen besluit te worden genomen, daar deze aan het eind van het jaar van rechtswezen vervalt, omdat de Kon. goedkeuring slechts tot dien tijd is verleend. In verband daarmede is de inwerkingtreding der nu voorgedragen wijziging van de verordening op de keuring op 1 Januari a.s. gesteld. De Voorzitter zegt, dat in de betrokken verordening eenige woorden rnoeten geschrapt worden, nu kostelooze keur is ingevoerdde ver ordening geldt slechts tot 31 December, wijl zij slechts tot dien datum is goedgekeurd. De heer De Jong vraagtZijn B. en W. be reid op te geven, op welken wijze zij in het ge mis van f1700 van het keurloon zullen voorzien. De Voorzitter zegt, dat het College zoover nog niet is gekomen wel is daaromtrent overleg gepleegd maar zeker komt de zaak bij de be grooting ter sprake als natuurlijk gevolg van het Raadsbesluit. De wethouder van Financiën, de heer Lager- w e y, vraagt aanteekening, dat hij tegen het voorstel is, om bedoelde woorden te schrappen 't is niet met mijn zin dat de keuring gratis ge schiedt (gelach dat weten wij w'el). De Voorzitter herhaalt, dat bij de behan- ling van de begrooting de zaak weer aan de orde komt en zegt, dat zal worden aangeteekend, de heer Lagerwey tegen het voorstel is. Het voorstel wordt bij acclamatie aangenomen. Bezwaarschrift. 8. Bezwaarschrift van de N.V. Maatschappij Onroerende Goederen «De Maas" tegen haar aanslag in de plaatselijke belasting op de gebouwde eigendommen, dienst 1910, op grond van het nieuwe derden lid van art. 2 der betrekkelijke verordening op haar ten zake van de in 1910 door haar van de N.V. Maatschappij van Onroe rende Goederen «Vooruitgang' gekochte panden toegepasten aanslag in die belasting als onjuist te vernietigen. B. en W. hebben op verlangen van den Raad te dezer zake een rechtskundig advies ingewonnen. Dit advies van de hand van den Haagschen ad vocaat mr. J. A. Loeff, oud-minister van Justitie leggen zij den Raad over en komt het hen on- noodig voor, na dit advies, waarin stuk voor stuk wordt aangetoond dat alle grieven van reclamante, «beslist onj,uist" zijn, hun eenmaal gedaan voor stel tot afwijzing van het verzoek te wijzigen. Zij blijven derhalve hun afwijzen handhaven, met nader advies van Burgemeester en Wethouders De heer De Bruin zegt, dat hij het ad vies slecht oppervlakkig gelezen heeftzeker heeft 't wel ter inzage gelegen, maar hij geeft 't ieder te doen dat te ontcijferen hij had zich niet voor gesteld dat een oud-minister van justitie zoo slecht schrijven kon. Spr. kan nu de zaak niet beoor- deelen, omdat hij het advies niet lezen kan. Daar om zou hij 't zeer op prijs stellen als hij in de gelegenheid gesteld werd, eerst het stuk goed te lezen. De heer Ris is er ook voor, de behandeling dezer zaak nog aan te houden voor wij op het adres beschikken, is 't billijk de motieven van afwijzing te kennen ze kunnen later wel ontze nuwd worden en de Raad kan aldus een anderen kijk op de dingen krijgen. Toen «De Maas" degron- den van^ «Vooruitgang" waarop executoriaal beslag was gelegd kocht, vigeerde nog de oude verordening. Spr. meent, dat wij geen gebruik moeten maken van het recht van den sterkste. In de veilingscon ditiën wordt steeds vermeld, dat alle belastingen die drukken op onroerende goederen, komen ten laste van den kooper maar spr. betwijfelt of straat belasting een belasting is, die drukt op onroe rend goed veeleer acht hij dat een belasting op den persoon. Hij meent dus, dat wij, bij uitstel de zaak beter zullen kunnen beoordeelen. De heer N o 1 e t wil hetzelfde zeggen als de heer Ris en evenzeer voor uitstel pleiten. Het advies van mr. Loeff in zake het advies van de maatschappij «De Maas" is zeker wel het werk van een scherpzinnig jurist; maar de Raadsleden die tusschen twee stukken: repliek en dupliek, zouden moeten oordeelen, zouden niet alleen scherp jurist, maar oak rechter «aaetea zija. Daar- T T - 1- al 0 /LkM >m] AVV rw «IA 1. I» A

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2