Verspreide berichten. Binnenland. Stads- ea Gewestelijk Nieuws. Correspondentie. TELEGRAMMEN. Burgerlijke Stand. Itaüaan&ihe Qorlogali^fItaliaansehe i royjQpn en overheden, en voor Italiaansehe leveranc.ers bestemd zijn, zullen niet vrij kunnen doorgaan. Volgens het Milaneesche blad nLombardia" zijn ook de Italiaansehe lichtingen van 1889 en 1887, die te zamen een totaal vormen van 180.Q00 man, onder de wapenen geroepen. De Italiaansehe overheden te Tripolis zoo meldt men uit Konstantinopel aan de Frankfurter Zeitung hebben het gebouw van de openbare schuld gesloten, de beambten verjaagd en alle waarden in beslag genomen. De voorzitter van den raad van administratie der Turksche open bare schuld heeft zich daarop tot den Duitschen gezant gewend om tusschenkomst. Sinds de open bare schuld bestaat, is het thans voor de eerste maal dat een provincie, waar de openbare schuld is ingevoerd, van het Turksche Rijk wordt losge scheurd. Deze zaak heeft uit een oogpunt van beginsel zeer groote internationale draagkracht. Een vergelijking met Oost-Roemelië gaat niet op, daar dit een schatplichtige staat was en Bulgarije de schatting heeft afgekocht door middel van kapitalisatie. Inmiddels heeft, zooals Reuter hedennacht reeds seinde, de Italiaansehe minister-president op een protest van den voorzitter van den bestuursraad van de Turksche openbare schuld geantwoord, dat Italië er voor waken zal dat door haar actie geen nadeel zal worden toegebracht aan de bui- tenlandsche houders van de Turksche openbare schuld. RUSLAND. De correspondent van de »Temps" te Peters* burg seint aan zijn blad, dat de president van den ministerraad, de heer Kokovtseff, aanstaanden Zondag zal vertrekken naar de Krim, om dan den Tsaar verslag uit te brengen over zijn bevin dingen betreffende de politieke politie. De premier heeft senator Trouffevitsj ontvangen, die een ernstig onderzoek heeft ingesteld naar de politieke politie. Uit dit onderzoek is gebleken, dat bijna alle politie ambtenaren erg gecompromitteerd zijn. De voorzitter van den ministerraad zal aan den Tsaar den uitslag van dit onderzoek voorleggen, en voor senator Trouffevitsj uitgebreide volmacht vragen, zoodat deze ongehinderd al de beschul digden kan vervolgen zonder onderscheid van rang. Senator TroufTevitsj keerde hedenmorgen terug naar Kieff. Na afloop van zijn onderzoek zal hij tot adjunct benoemd worden bij het mi nisterie van Binnenlandsche Zaken. DUITSCHLANB. Naar de Berlijnsche »Lokal Anz." mededeelt, is het vroegere jacht van den Duitschen keizer de »Meteor", dat nu den naam »Nordstern" draagt en dat 2ü September van Gibraltar naar Kiel vertrokken was, vermist. De »Nordstern" had 24 man aan boord. PORTUGAL. De manaddhte'teln trekken. steeds in de richting van het Spaamscho grondgebied terug, zoodat het onmogelijk is beo aan te vallen. De mariniers bevinden zich altijd in de voor hoede der republikeinsche troepen en zijn de meest vertrouwde manschappen. De troepen zijn afgemat weigieins de geweldige regens, terwijl de wegen bovendien in slechten toestand zijn. Gp de grensgebergten waait ae vlag' der mo narchisten. 1 De, burgerlijke gouverneur van Lissabon heeft zijn ontslag genomen en is vervangen door kapi tein Souza Paclieco. 1 Het sVaterland," dat het orgaan is van de in Oostenrijk gevestigde Braganza's en waarin een veldtocht geopend wordt, niet voor het herstel van den vroegeren koning Manuel, maar ten gun ste van het monarchistische regeeringsstelsel in Portugal, behelst den tekst van de proclamatie, die Couceiro uitgevaardigd heeft bij het overschrij den der grenzen. De proclamatie luidt als volgt Portugeezen I Een hoop gewelddadige men- schen heeft de republiek gevestigd tegen den wil in van de meerderheid van het land. De mo narchie is omvergeworpen door de schuld der menschen en niet wegens de gebreken van den regeeringsvorm. In den beginne had het land vertrouwen in de nieuwe instellingen, maar men zag, hoe Jacobijnsche theoretici een aantal zooge naamde hervormingen invoerden, waarbij zij van den socialen chaos voordeel wisten te trekken. Daar zij bij de openbare meening niet de verwachte ondersteuning vonden, stelde de republikein sche regeering, om zich staande te kunnen hou den, een schrikbewind in vol van vervolging en corruptie. Dit was de tijd van spionnage, van aanbrenging, en van politieke vergiftiging. Men beleefde de onderdrukking van alle vrijheden, die van het woord, van de pers en van de ver kiezingen. De rechterlijke macht geraakte in slaaf- sche afhankelijkheid van de regeering en de open bare gelden werden verkwist. Onder het masker van vrijheid,gelijkheid en broederschap heeft de repu bliek in werkelijkheid een andere trits opgericht, namelijk die van carbonarisme, vrijmetselarij en van een bewind, dat slechts door middel van revolver, dolk en vergif de aangematigde heer schappij kon handhaven. De republiek heeft de glorierijke historische banier van.Portugal prijsge geven. Wat de vernederingen betreft, die zij het vaderland heeft aangedaan, en het gevaar voor de koloniën, het is beter daarover een sluier te werpen. Maar moet men deze heerschappij, die de eer, de vlag, den godsdienst en de goede zeden bedreigt nog langer verdragen Neen, als m,en nie.t de ziel van een slaaf heeft. Nadat Couceiro op het bankroet der republiek gewezen heeft, stelt hij in zijn programma de volgende eischen maan de bevolking de onderdrukte vrijheden teruggeven aan den volkswil veroorloven om door middel van verkiezingen vrij en frank zich te uiten de jakobijnsche onvruchtbare, hartelijke en vernielzuchtige politiek te vervangen door een dringend noodige sociale wetgeving en oecono- mische hervormingeneen goed bestuur verze keren voor de vrijheid van het individu en van het algemeen,'en waarborgen voor de algemeene belangen van het volk, dat is ons program. De door de voorloopige regeering uitgevaardigde wet ten worden opgeheven en voorloopig vervangen door de wetten, die voor October 1910 van kracht waren". MAROKKO. Aan de Temps" wordt uit Madrid gemeld, dat de Mooren in den nacht van den lOen en den 11 n October de legerkampen bij Imarufen en Iz- Hafen aanvielen. De vijand werd teruggedreven en liet meer dan dertig dooden achter. Aan de zijde van de Spanjaarden werden twee man ge wond. De Mooren ontvangen talrijke versterkin gen van het oostelijke rif en ontplooien een groote activiteit. De sCorreo" publiceert een brief uit Melilla, waarin verzekerd wordt, dat de Spaansche ver liezen het getal van 400 man overschrijden. De aanval op en de belegering van den Zelouan worden te Madrid formeel tegengesproken. De regeering ontkent, dat de Spanjaarden bij het gevecht aan de Kert honderdtallen dooden, en zal een verslag over de zaak publiceeren, waarin geconstateerd wordt, dat de totale verliezen der Spanjaarden nog geen 250 beloopen. CHINA. Alle China-fcëtmeirs] in Engeland oordeetem dein staat van zaken in China zeer ernstig. Mevr. Archibald Little acht den opstond dei ernstigste die, sedert twee eenwen beeft plaats gevonden. Zij acht China rijip voor de invoering van den parlementairen regeeringsvorm, die door den Kei zer in een edict vain j.T. November was be loofd, Het huidige te Peking gecentraliseerde ge zag, dat door de groote mogendheden was pari- bevolen, was onhoudbaar gebleken.. Dt. Somerville, de directeur van hel zendings- gasthnis tei Woetsjang, die zich tijdelijk in Schot land bevindt, heeft zich over den toestond laten interviewen. Hij liet zich in gelijken trant pit als mevr. Archibald Little. China is do laatste jaren een smeulende vulkaan geweest. Re revo lutionaire beweging in China was krachtig aan gewakkerd door de bekendwording der geslaagde opstanden in Turkije en Portugal'. Op het o'ogen- blik is niemand in staat den omvang der be weging te overzien, noch ook te voorspellen hoe ver zii zich zal1 uitbreiden. De rebellen beschik- kenover bekwame leiders. Een telegram aan de „New York Herald''.pit Peking meldt, dat de opstandelingen zich ze keren Hoeang-sjing tot aanvoerder kozen. Dat is een bekend revolutionair, die lange jaren Rijp ft verblijf gehouden in Japan. De berichtgever van de „New York Herald'' voegt aan zijn mededeo- ling nog toe, dat in Peking de staat van beleg' is afgekondigd. Alle stadspoorten, regeeringsgebou- wen en ltegaliiegebouwen worden sterk beiwaakf. Er is een strenge censuur ingesteld. Drie Japan- scbe studenten, die er van verdacht werd'en piet de, revolutionairen in verbinding te sitowb z,ijin in hechtenis genomen. De opstandelingen dreigen de groote spoor wegbrug over de Gele Rivier le zullen vernie len, indiein regeeringslroepen naar Woetsjang mochten worden gezonden. De „Times7' verneemt uit Peking, dat de mi nister van oorlo'g met tweie divisies troepen uit het Noorden naar Hamkou zal gaan. Hii aal echter op zijn vroegst binnen veertien dagen Hankou bereikt hebben, en intusschen kan de opstand geduchte afmetingen hebben aangenomen, wans de beweging' di'eigt tegelijkertijd' los: te barsten in Kanton, Nangking ein An-hoei. De opstandelingen namen in Han-jang 2,000,000 tael's (zilver) in beslag. De muiters in Honan hebben de (roepen jn die provincie overgehaald zich bij hen aan te sl'uilcp. Er worden van regCerings'wege pogingen ge daan om den indruk te wekken, Jat de opstan delingen niet beschikken over geoefende leiders doch de rebellen in Hoe-pe beschikken over de diensten van een zeer bekwamen aanvoerder, generaal' Li-kwanfhong, den bevelhebber van de 21ste brigade gemengde troepen. In geheime berichten wordt het voorgesteld of Soen-jat-'sen die leider is van de revolutionaire beweging. Soen-jat-sen was verleden week in Sjanghai. Dt* opstandelingen hebben zich meester ge maakt. van heit spoorwegstation van Hankou. In de huitenla'ndschie nederzettingen le Han kou zij'n soldaten van de buitenlandsch© iporlotgs- schepen geland. Zij staan ouder het bevel van den Japansehen generaal1 Hawasjimp. Uit Hankou wordt geseind: 1 De tot dusver aa,n d© regeering trouw gebl'eveh oorlogsbodems van Woetsjang beginnen genreen© zaak te maken mot de revolutionairen, die in Woetsjang em Hankou streng de ojrae handhaven. PlundeiTMiS. sn jwandstishters wwdien streng ge straft. In den nacht van gisteren op heaen zijn er vijf terechtgesteld. De opstandelingen steken onkel den brand in de regeeringsigebouwon en de woningen van mandarijnen. De beschieting van Woetsjang door de op stroom liggende Chineesche oorlogsbodems, die aan de regeering waren trouw gebleven, is, op verzoek van de commandanten der huitenlandische oorlogsschepen, gestaakt, omdat het. schieten van de forten dier revolutionairen in Woetsjang ge vaar opleverde voor de bui teutend Sche rvijk in Hankou, vooral' voor de Russisch© nederzetting. Het St. Petersburgsche lelegraafagentechap ver neemt uit Peking, dat de bevelhebber van de te Woetsjang liggende divisie ontslagen is. Gister vertrokken verscheidene treinen met troe pen naar de provincie Hoe-ipé. Politiemaatregelen zijin getroffen ter handha ving van de orde in Peking. De wacht voor de keizerstad is versterkt. Uit Wuehoe (in de provincie Nganhoei en even als Woetsjang en Hankou aan de Jang-tse gele gen, doch meter stroomafwaarts,) wordt even eens van onlusten ge'meld. Tsjanglsja (provincie Hoe-man) is door de op standelingen omsingeld. Aan het hoofd van de voorltoopigte' regeering te Woetsjang staat dei revolutionair en voor malige officier Hoeang-tsing. Uit Sjanghai wordt aan de „National' Z°i- tung" geseind: De regetering beschouwt de revolutionaire be weging ate zeer ernstig. De oproerlingen gedra gen zich overigens Wolg'ezind tegenover de vreem delingen. Do, afslUiting van de nederzettingen Ier vreem delingen te Hankou doo:r een korps vrijwilli gers en mariniers onder bevel' van den Japan se!) en admiraal' is gewaarborgd. Het handeföverkeer van Sjanghai met Hankou is afgebroken. De Fransche minister van Marine, Del'- cassé, beeft bepaald, dat voortaan de oorlogs schepen slechte kruit bij zich mogen hebben, dat nog geieln vier jaar oud is. Met de uitvoe ring van delze beschikking zal onmiddellijk een aanvang w,orde|n gemaakt. De magazijnen zul- ïe|n 'heit kruit der oorlogsschepen, dat vpor 1908 is aangemaakt, opnemen, en uit haar voorra den die van die oorlogsschepen aanvullen. Uit Porto Plata op San Domingo* wordt geteeld, dat die stad San Juan de la Magriarto door elen aardbeving verwoest is. De aardbe ving duurde bij het afzenden van bet bericht niQg voort. Een groot aantal1 personen moet zijn omgekomen. Vete huizen zijn ingestort. Een -orkaan, die1 drie dagen aanhield, en een springvloed hebben aan de kust van Sone ra, dein Noord-Wieslelijlksten staat van Mexico, ie0n schade van miHioenen aangericht. Het ge rucht gaat, dat honderden menschen zijin om gekomen e;n verscheidene plaatsen zijn ver woest. De Fransche onderwijzeres Renée Germraine Thirion werd door het Leipziger Rijksgerecht, wegens spionnage, tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld, onder aftrek van vier maanden pre ventief. Pensioenregeling H. IJ- S. M. Door den Bond van Orde is aan de directie der H. IJ. S. M. het verzoek gericht, om voor het personeel, dat bij de staking in 1903 werd ont slagen, doch weder in dienst genomen, de jaren vóór 1903 bij de berekening van het pensioen te doen medetellen. Tevens deelde de Bond van Orde mede, dat gaarne gezien werd dat al de dienstjaren bij pensionneering medetellen voor hen, die om andere redenenen tijdelijk uit den dienst der H. IJ. S. M. traden, zooals bv. het personeel dat in dienst geweest is bij de Zuid- Afrikaansche Spoorwegmaatschappij. Door de directie is geantwoord, dat in de nieuwe pensioenregeling met deze wensehen rekening zal worden gehouden. Volgens bedoelde regeling zal het pensioen worden berekend over alle jaren, welke iemand in den dienst der Maatschappij is werkzaam ge weest, waaruit volgt, dat ook voor de door den Bond van Orde bedoelde personen de jaren vóór 1903 bij de berekening van hun pensioen zullen medetellen. (Hbld.) Zeeofficier- Jurist. Met den nieuw benoemden adjudant van den Minister van Marine, luitenant ter zee le klasse mr. J. C. de Jager, doet tevens een rechtsgeleerde zijn intrede aan dat Departement, waar onder het tegenwoordige personeel tot dusver nog geen jurist werkzaam was, hoewel zich ook daar ver schillende aangelegenheden voordoen, waarbij vaak rechtskundige kwestiën. Na in 1904 met de voorbereidende studiën te zijn begonnen en candidaatsexamen met goed ge volg te hebben afgelegd, werd deze officier in 1905 geplaatst op het wachtschip te Amsterdam en door het marinebestuur in de gelegenheid ge steld gelijktijdig aan de Universiteit te Amsterdam zijn verdere studiën voor de rechtswetenschap te maken. In 1907 in het doctoraal examen geslaagd zijnde, promoveerde luitenant ter zee De Jager in het zelfde jaar tot doctor in de rechtwetenschap. Re dr. jur. officier deed in de volgende jaren den gewonen dienst in het officierscorps der zeemacht. Tjjdelyk verbod r\jstuitvocr uit Indië. Men zal zich herinneren, dat met ingang van 26 September j.lblijkens een regeeringstelegram van den gouverneur-generaal van Nederl.-Indië den uitvoer van rijst tijdelijk verboden werd, ech ter met eerbiediging van reeds afgesloten con tracten. Als oorzaak van dit verbod werd in het tele gram opgegeven de rijstschaarschte in naburige landen en sterke stijging der rijstprijzen in Indië dientengevolge. Naar we vernemen, zijn de gevolgen voor den rijsthandel hier te lande van dien maatregel van weinig beteekenis, de meeste contracten toch zijn reeds afgesloten en behalve een kleine verhooging van de rijstprijzen, die reeds heeft plaats gehad, wordt naar men ons van betrouwbare zijde mededeelt in de toekomst voorloopig geen prijs stijging verwacht. (Tel.) Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waaf nemingen, verricht in den morgen van 14 Oct, 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 770.9 te Horta. Laagste barometerstand 757.4 te Scilly. Verwachting tot den volgenden dagveran derlijke, later zwakke tot matigen oostelyken tot zuidelijken wind, neveling tot zwaarbewolkt, waar schijnlijk regen, zelfde temperatuur. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan heit Commissariaat van Politie sleutel, muziekboekje, wollen kindefschnemtje. Terug te bekomen aan de volgende adressen: portelmon. met geld, v. d. Kruit, Singel 184u; portefeuille met sehool'behoeftenMeder, L. C03- tc-rstr. 6niikfcellem armband, Meijer, N. Haven 39 meisje, Laanvinger, Noorderstr. 5; zilv. heeren- hoiJ'oge, v. Meurs', Oosterstr, 15. Broeder Edmund. Naar de ïTijd" meldt, vierde de eerw. Broeder Edmund, overste en hoofd der St. Vincentius- scholen aan den Kloveniersburgwal te Amsterdam, vroeger hoofd der St. Jozefscholen alhier, 11. Bins- dag zijn 50-jarig feest als onderwijzer. Broeder Edmund was jaren lang met de grootste toewijding te Roermond in het pensionaat St. Louis, in den Haag en in Schiedam werkzaam. Hier overste geworden, wat hij nu al 26 jaren isj was hij vervolgens als zoodanig ook werkzaam te Weert, waar het bekende pensionaat onder zijne leiding tot hooger bloei is gekomen en nu sinds een 7-tal jaren te Amsterdam. Schoon oud in jaren, heeft Broeder Edmund steeds met kennis en beleid het onderwijs geleid en elke nieuwigheid, die hem een verbetering bleek, doen invoeren in de 5 scholen, die onder zijne leiding staan. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Woensdag 2—4 u. Stedelijk Museum. Doeleplein. Zondag 15 Oct 8 u. Bondsgebouw, Vergadering Prop, club St. Paulus, Feestredenaar: Pater B. G. Verhey. Rotterdam. Zondag 15 Oct. Tivoli. 2£ u. 3e Mossel-Matinee. Mej. Tilla Hill (sopraan), Mevr. Lizette van Gils-Schulz (piano), Mevr. Mossel-Belinfante. M. C. W. Heit stuk, zooate 't nu gesteld is, is voor publiciteit in een blad alis het onze ■niet geschikt. In een week- of maandschrift, dat zich uitsluitend op godsdienstig terrein beweegt, warei "t beter geplaatst. Overigens moeten Wij u aftelnit maken op de bij de bladen over 't geheel geldende regel: dat de copie van inge zonden stukken, ook al worden ze niet geplaatst, niet wordt teruggegeven. DE OORLOG. ROME, 13 Oct. Volgens de „Tribuna" heeft de, ambassadeur van Frankrijk een langdurig on derhoud gevoerd met minister-president Giolitti. ROME, 13 Oct. De „Giornale d'Itoiia" publi ceert een uittreksel uit de gedenkschriften van Crispi, waaruit bl'ijkt, dat deze tijdens zijn per ste ministerie reedsdacht over een bezetting van Tripolis, maar dit plan opgaf wegens den tegenstand van Engeland, Oostenrijk en Duitsch- l'and. ROME, 14 Oct. De „Messag'ero" bevat een verklaring van den koning van Griekenland, waar door de mogelijkheid van een Griekseh-Tur k ach conflict wordt weggenomen. Portugal. PORTO, 14 Oct. De monarchisten zjjn gekam peerd bij Ferrozo. De Spaansche regeering heeft aan de karabiniers opgedragen hen te ontwa penen. Geboren: 12 October. Arie, z.v. J. v. d. Heuvel en M. A. I. van Dyk, Hendrinastraat. Wilhelmina Johanna Maria, d.v. H. B. Alberts e«

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2