Dagblad, voor Schiedam en Omstreken. TWEEDE BLAD. 34ste Jaargang. Zaterdag 14 October 1911. No. 10144. Stads- en Gewestelijk Nieuws. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland 2 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50, AFDEEL1NGSVERSLAG van het onderzoek der Gemeente-Begrooting voor 1912, géhoud n op Donderdag 14 September 1911. Afdeeling I. Aanwezig de heeren: Lagerweij, Wethouder- Voorzitter, Van der Velden, De Bruin, De Jong, Gerlach, Schreuder en Houtman, rap porteur. Afdeeling II. Aanwezig de heeren: Goslinga, Wethouder- Voorzitter, Beukers, Van der Drift, Ivoopmans, Smit, Wittkampf en Evers, rapporteur. Afdeeling III. Aanwezig de heeren: Van Westendorp, Wet houder-Voorzitter, Klein, Van der Meer, De Graaff en Ris, rapporteur. Afwezig wegens verhindering de heer Nolet, wegens ziekte de heer Mr. Jansen. Algemeene Beschouwingen. I. Eenige leden vinden de begrooting onzer Gemeente verre van rooskleurig. Zij lezen er uit, dat deze met zeer veel moeite is sluitend gemaakt. Verder kunnen zij zich geenszins; vereenigen met de gedragslijn inzake het zoogenaamde grond bedrijf. Volgens een der leden is hier nauwelijks van een bedrijf sprake, doch slechts van een administratie van grondbezit, dat evenwel jaarlijks met ongeveer 60.000.belast wordt, zoodat de laatste jaren hier reeds ruim 21/2 ton werd opge bracht, welke financiën in de gemeente-huishouding werden opgenomen. Tevens wijzen zij op het groote verlies op de gronden in Oud-Mathenessepolder, waarvan in de administratie nog niets blijkt. Zij dringen er op aan dat Burgemeester en Wethouders aan deze speculatie een einde maken, en stellen Burgemeester eu Wethouders de vraag of deze bereid zijn, zoo spoedig moge lijk een gewijzigde verordening op het grondbezit bij den Raad aanbangig te willen maken. Zij begrijpen dat dan vele gewenschte maatregelen moeten uit blijven, doch prefereeren dat boven het ongemotiveerd opnemen van gelden op een denkbeeldig bedrijf! Ook wordt de vraag gesteld of het contract met de firma Volker, waarbij nagenoeg de geheele opbrengst van de ver kochte grond aan deze moet worden uitbetaald, niet zoodanig le wijzigen is, dat dit slechts plaats hebbe, in evenredigheid van de grootte van dit stuk, ten opzichte van het geheele opge» sPoten terrein. Een lid der Sectie kan zich met bovenstaande beschouwin gen niet vereenigen, daar hij den financieelen toestand der ge rente minder zwartgallig inziet. UITGAVEN. Volgnummer 73. Kosten van de uniformkleeding van den °de en den adjunctbode. I- Een lid vindt do uitgave van 50.ongewenscht. Volgnummer 75. Schrijf- en bureaubehoeften, briefporten, 11 nchtloonen en andere ldeine uitgaven. II- Een lid acht dezen post zeer hoog1, en vraagt of hier W°1 de noodige zuinigheid wordt betracht. Volgnummer 76. Druk- en bindwerk. 11- Ten opzichte van dezen post wordt dezelfde vraag gesteld, als van post 75. Volgnummer 98. Kosten van toezicht op- en invordering van e Plaatselijke belastingen. 1' II. Een lid vindt het toezicht bij invordering van de aaLselijke belastingen onvoldoende en wijst o.a. op hot te geinig nagaan der ongehuwden en zag tevens do beschrijvings- 0''muiieren I'evcr vroeger uitgereikt. ander lid acht één controleur der Gemeente-belastiri- e" beslist onvoldoende, de aanstelling van meerdere con- 0 eurs, zal door het beter inkomen der belastingpenningen, j.^n Gemeente niet meer kosten. Door sommige leden wordt ^°vendien de wenschelijkheid betoogd, dat de Deurwaarder ten asl;'ngcn eene vaste belooning ontvangt, en dat de kos- van vervolging in do Gemeentekas worden gestort. m o|gnummer 105. Belooning van de inspecteurs,, dienaars lers"r^eren ^eam^en mn politie, mitsgaders van de veldwach- PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 1—6 regels f 0.92; elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. I, II. De meeste leden keuren het begin der te maken orga nisatie goed, doch eenige leden vragen inlichtingen aangaande het groote reorganisatieplan en vragen of deze uitbreiding alleen noodig is om het aantal diensturen van liet personeel terug te brengen. Andere meenen evenwel dat meerdere sur veilleering in sommige gedeelten der stad o.a. het Sterrebosch noodzakelijk is. Fen lid spreekt de wenfchelijkheid uit, dat aan de beidé rechercheurs, een salaris worde toegekend, hooger dan dat der agenten. Volgnummer 107. Onkosten voor de nacht- en stille wachten. II. Door een lid wordt bezoldiging van den nacht-telefonist te gering geacht. Volgnummer 114. Onderhoud van brandbluschmiddelen en reddingsmiddelen. I, II, III, De vraag wordt gesteld of alle slangen der brand weer wel in orde zijn. Een ander lid vraagt, of naar het oordeel van Burgemeester en Wethouders de wijze van alarmeering voldoet; verder wordt do wenschelijkheid uitgesproken tot het aanschaffen van een zeer krachtige stoombrandspuit, gepaard gaande met de afschaf fing van den Mentor. Een lid wijst op de wenschelijkheid van een dreg aan het Oosterhoofd. Volgnummer 116. Onderhoud der lantaarns en verdere kos ten der verlichting. I. II. Door een lid wordt de aandacht gevestigd op het onge lijk aansteken der lantaarns en gevraagd of door automatische aansteking (der lantaarns) in dit euvel niet kan voorzien worden. Een lid vraagt of het geen tijd wordt den gasprijs te ver lagen, in ieder geval het munt- en kookgas. Volgnummer 117. Toelage aan de Gezondheidscommissie. II. Een der leden kan zich niet vereenigen met het stand punt van Burgemeester en Wethouders in bijlage 39a uiteen gezet. Volgnummer 120. Kosten ter voorkoming en bestrijding van epidemische ziekten. I. Een lid stelt de vraag of Burgemeester en Wethouders bereid zijn aan den Raad een voorstel te doen, waarbij het mogelijk wordt om vergoeding voor de vernietigde goederen uit te keeren. Volgnummer 121. Kosten voor de openbare zwemplaats. III. Een lid vraagt een geschikt uur voor de zwem gelegen heid der vrouwelijke schooljeugd, bijvoorbeeld van 4—5 uur. Volgnummer 122. Kosten van keuring van slachtvee en vleesch. II. Door een der leden wordt gevraagd, of de 2'do keur meester verlofdagen heeft. Door hetzelfde lid wordt bovendien aangedrongen op meer dere uitbreiding van dezen tak van dienst. Volgnummer 123. Kosten van keuring van andere levens middelen. I, II. Eenige leden dringen aan op de uitbreiding der keu ring tot alle levensmiddelen. olgnummer 124. Kosten van openbare werken. I. Op dezen post ontbreekt f 100.—. Volgnummer 126. Onderhoud van straten en pleinen. II, III. Een lid verlangt meer centralisatie der werkkrach ten bij Gemeentewerken. Daarentegen wordt door een lid van Gemeentewerken, de wijze van arbeiden bij Gemeentewerken warm verdedigd. Een ander lid dringt aan op tijdige reparatie van de straten vooral van kleinere afwijkingen, welke tevens bepleit de wen schelijkheid van het consequent aanleggen van fietspaden. Een ander lid wijst er op dat het verbod om kleine kinderen op de fiets mede te voeren, door do politie weinig gehandhaafd wordt. Volgnummer 128. Onderhoud van wandelplaatsen en plant soenen. I, III. Een lid zag gaarne het voetpad en den ingang van het Sterrebosch verbeterd! Een ander lid dringt aan op meerdere zand ver versching van de speelplaats aan den Singel. Volgnummer 129. Kosten van bruggen en overzetveer en. II. Meerdere leden wijzen op de lage aanvangssalarissen der brugwachters, en bepleiten eene verhooging daarvan. Volgnummer 131. Onderhoud van pompen en riolen. II. Sommige leden, spreken de wenschelijkheid uit, tot het bijplaatsen van eenige urinoirs. Volgnummer 140. Uitgaven van den Reinigingsdienst. I, II, III. Eenige leden dringen er op aan, dat het schoon maken der Vischmarkt, aan de Gemeente-Reiniging wordt opge dragen; verder wordt door een lid gevraagd, wanneer de toe zegging van Burgemeester en Wethouders om onze havens op normale diepte te brengen in vervulling zal komen (zie volgnummer 3, Uitgaven der Begrooting Gemeente-Reiniging). Ook vraagt men of uitgezien wordt naar verplaatsing der vuilnisbelt. Er wordt door een lid gevraagd naar een rapport van de Commissie van de Gemeente-Reiniging inzake de vuilnisver- fcranding. Een lid wijst er op, dat er nog 4 arbeiders zijn, die een loon beneden f 10.genieten. Volgnummer 144. Overige kosten gesplitst als volgt: I. Sommige leden stellen voor de postSchoolprijzen en wandeltochten van f 50.tot 100.te verhoogen, opdat ook de leerlingen der bizonderé Herhalingsscholen hiervan kunnen profiteeren, hetgeen reeds met de leerlingen der bizon- dere Lagere Scholen het geval is. (Zie volgnummer 154 en 155). Volgnummer 173, Kosten der Bewaarscholen. I. Een lid vraagt, hoe het staat met de verhooging van de subsidie der Bewaarscholen en de beantwoording van het ingediende request. Volgnummer 177. Kosten van het Stedelijk Muziekkorps. I. Een lid vraagt of de prestatie van het Stedelijk Muziek korps deze groote uitgave, waarvan alleen 1100 aan salaris, wel wettigen? Volgnummer 178. Belooning van doctoren, heelmeesters, vroedvrouwen, vroedmeesters enz. I, III. Een lid vraagt of de kosten voor een 2de vroed vrouw gemotiveerd zijn. Een lid vraagt naar de verrichtingen van de Stads-Vroed- vrouwen over de laatste 5 jaren en of de Stadsarmen in de keuze der vroedvrouw vrij zijn. Volgnummer 182. Subsidie Stads-Ziekenhuis. I, II. Eenige leden vragen hoe het staat met de plannen van het Gemeente-Ziekenhuis. Tevens wordt op de eigen aardige boeking voor de verpleegden voor rekening van het Armbestuur gewezen. Bij hoofdstuk X (Grondbedrijf) wordt gewezen op de groote putten, die voorkomen op de perceelen grond, die thans in weiland worden veranderd die gemakkelijk genivelleerd kunnen worden, met den grond, die door de noodzakelijke verbreeding der sloot vrij komt. Volgnummer 214. Onvoorziene uitgaven. I. II, III. De meeste leden spreken als hunne overtuiging uit, dat deze post veel te laag is geraamd. Volgnummer 225. liet maken van een tweede verbinding tusschen de rivier en de binnenwateren. II. Meerdere leden vertrouwen, dat de aandacht van Burge meester en Wethouders gevestigd blijft op het in exploitatie brengen van de gronden aan de westzijde der Gemeente. ONTVANGSTEN. I. Een lid vraagt of niet kan worden overgegaan tot ver koop van enkele huizen, in het bezit der Gemeente, waarbij deze geen belang meer heeft. Ook wordt nog de vraag ge- oppeid om de Hoofdelijke Omslag met ƒ1000.— te verminde ren en deze bij de ^ontvangsten van het Algemeen Entrepot te boeken. Volgnummer 3, 10. III. Het exercitieveld, met ingang van 1 Januari 1911, tot wederopzegging in gébruik gegeven aan de Schiedamsche Foot ball- en Cricketclub „Hermes." Een lid dringt aan op opheffing van het tweeslachtige karak ter van den verhuur van dit terrein aan „Hermes," desnoods tegen verhoogde huurprijzen. Volgnummer 13, Brug-, kaai-, haven-, kraan-, sluis-, dok en veergelden. III. Een lid wijst op het gevaar voor schade door het snelle varen van motorschepen. Volgnummer 14, Markt gelden. II, III. Aangedrongen wordt op het belasten van verschil lende firma's die doorloopend den loswal gebruiken, zonder in de termen der precario-belasting te vallen. Volgnummer 15. Keurloonen. II, III. Eenige leden spreken als hun meening uit, dat de keuring moet geschieden op kosten der gemeenschap en ten gevolge hiervan deze post uit de begrooting dient te wor den geschrapt. Volgnummer 19. Hoofdstuk 21. Omschrijving der uitgaven van Grondbedrijf. II, III. Door eenige leden wordt voorgesteld om de posten behoorende bij perceel XXIII, met ƒ500— te verlagen, aan gezien de noodzakelijkheid tot verbetering der wégen niet wordt ingezien. Een lid wil den grond voor het perceel, begrensd door de terreinen van de Firma s Hasekamp en Van Deventer, met bagger vermengen en alsdan voor tuinbouw in exploitatie brengen, terwijl oen ander lid alle gronden in den Diefhoek gelegen voor hetzelfde doel wil bestemmen. Opgemaakt te Schiedam den 23sten September 1911. De Rapporteurs: C. HOUTMAN. J. II. EVERS. Di RIS Jg.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 5