Verspreide berichten. Staten-Generaal. Biniienlaad. Stads- en Gewestelijk Nieuws. De republikemsche democraten zijn daarom voor nemens' een voorstel te doen tot het indienen van een wet, volgens welke alle monarchisten, die niet bepaald als samenzweerders bekend zijn, zullen worden uitgenoodigd om binnen zekeren tijd naar Portugal terug te keeren, omdat anders hun bezit zal worden verbeurd verklaard. De eigendommen van alle, die aan den opstand aan de grens actief deelnemen, zouden volgens deze wet terstond verbeurd verklaard worden. De laatste bepaling heeft voornamelijk betrekking op de bezittingen van den gewezen koning Manuel en van het huis Braganza. De hertog van Oporto is naar Galicië (Spanje) gezonden, om aldaar mede te werken aan de or ganisatie van de troepen. Wat de royalisten aangaat die zich op Portu- geesch grondgebied bevinden, stelt de regeering voor, om deze onrustige elementen naar Portu- geesch Afrika te zenden, waar gebrek aan werk krachten bestaat. De menschen zouden een klein kapitaal moeten krijgen om een begin te maken en met behulp daarvan het land, dat rijk aan kaoetsjoek, goud en andere mineralen is, te ont ginnen. Aan de leiders der royalisten zouden strenge gevangenisstraffen moeten worden opgelegd. De Kamer heeft gisteren artikel 9 van het wets ontwerp op de procedure in politieke aangelegen heden goedgekeurd, waarbij bijzondere rechtban ken worden ingesteld om monarchistische samen zweerders te vonnissen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De Berlijnsche „Germania" bevatte gister oen artikel over den Oostónrijfcschen minister van Buitenl. Zaken von Aerenthal. Uit ailerlea teekenen acht de „Germania" het aftreden van dezen minister aanstaande. Ziji hecht vooral veel beteiekeni.s aan het feit, dat de „Reiehs- post", die in dit geval stellig geïnspireerd wordt, een buitengewoon kiachtigen en beslisten veld tocht tegen Aehrenthal voert. De „Germania" betreurt het, dat deze minis ter, die een zoo trouw vriend vain Duitsehland was, heengaal, maar is tevens overtuigd, nat bij de gezindheid, die zoowel keizer Frans Jozef als de troonopvolger jegens Duitsehland koesteren, ren wijziging van do Duifschgezinde politiek van Oostenrijk niet mogelijk zijn zou. CHINA. Telegrammen uit China geven nadere bijzon derheden over de ernstige gevechten, welke te Hankou hebben plaats gehad tusscben de revolu tionairen jen de regeering,stroepen. Het gister te Hankou geleverde gevecht is tot nogtoe onbeslist gebleven. De opstandelingen dre ven den vijand tijdelijk terug, tot zij hun patronen bad den verschoten; 'nu trekken zij op Woetsjang terug. Fenige opstandelingen vroegen de vreem delingen of zij in de concessies veilig zouden zijn. Bijna tweeduizend opstandelingen namen aan het gevecht deel. De lOpSitandeli'njgeIn, die de Idan stroomopwaarts langs getrokken waren, hebben gisteren getracht, het kamp van den generaal der keizerlijke troe pen, bij de Belgische concessie gelegen, looi' eèn aanval in den rug te nemen. Er zijn onderhandelingen gaande lusschen den keizerlijken admiraal en den aanvoerder der op standelingen. De „New York Herald" verneemt uit Peking, dat Nanking de opstandelingen in handen is ge vallen. nadat de keizerlijke troepen ontwapend er. weg'geloopen waren. Verder wordt er gemeld, dat de bevelhebber der keizerlijke troepen te Kioekiang naar de opstandelingen is overgetoo- pen, waarop deze zich van Kioekiang meester maakten, alsook van de forten aan den overkant der rivier. Naar helt heet, zijn te Peking de regent en de reigeering zoo verontrust, dat zij veertig mitrail leuses op hiet pajeisplein hebben laten opstellen. Volgens telegrammen uit Hankou hebben te batterijen der opstandelingen de Chin.eesohe ka- ncnneerboüfen beschoten. Deze schoten' terug, maar gebrekkig, uit vrees dat zij' buitenlandse,he factorijen zouden deren. Aan het sismologisch observatorium te Bres- lau hebben de toestellen Dinsdag-middag te 1 u 5 m. een verwijderde aardbeving geregistreerd op een afstand van ongeveer 3.500 kilometers. Zij was te 12.58 door een zwakken aardschok voor afgegaan. Uit Odessa wordt aan de Londensche ^Standard" gemeld, dat volgens een telegram uit Tiflis, de ex-sjah van Perzië te Petrousk op het Kaukasische gebied van de Kaspische zee zou geland zijn. Hij zou afgezien hebben van alle pogingen om weer den troon te beklimmen. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 18 Oct. De Militiewet. De beraadslaging over de militiewet wordt voort gezet door den heer Eland, die onder voordee- len van het ontwerp er op wijst, dat het gaat in de richting van algemeenen dienstplicht. Het wetsontwerp bepaalt zich overigens tot spr.'s te vredenheid tot verbetering van de Militiewet 1901. Onder de nadeelen worden door spr. genoemd de sterkte der compagnie in den zomer vergele ken met de winterste groote eersten oefentijd. Spr. kan zijn stem ten aanzien van het ontwerp nog niet bepalen." Hij spreekt zijn afkeuring uit over het bijzonder karakter, dat aan de militaire werkers wordt gegeven. De heer Roodhuyzen mist bij dit ontwerp een vaste lijn in de militaire politiek dezer regee ring (tweeploegestelselkustdefensie, waarvan urgentie weer verdwenen ispublicatie rapport van den Raad van Defensieaanvaarding van uitstel voor de behandeling van de militiewet). Het vertrouwen is daardoor geschokt in het beleid der regeering ten aanzien van een nieuwe mili tiewet. Spr. weet nog niet hoe te stemmen. De heer Thomson is teleurgesteld, omdat het aanhangige ontwerp slechts een snelle reac tionaire wijziging is van het ontwerp-Coolopne ming van het blijvend gedeelte en afschaffing van de viermaanders. De minister houdt geen reke ning met andere stelsels van legerhervorming, is tegen het denkbeeld van een volksleger gekant, weigert overleg met hen, die het bestaande niet willen verbeteren, doch vervangen, ai zijn er ook drie groepen, die naar het volksleger verlangen. Waarom scheldt men dit in een staatsstuk uit voor zoogenaamd" volksleger f Men wil links ook niet dadelijk zulk een leger hebben, doch een ontwikkeling in die richting. De Min. had niet de derde herhalingsoefening moeten scheppen, doch hij had de herhalingsoe feningen moeten verkorten. Uitbreiding van het contingent met behoud van de loting en met be houd van de oude legersterkte is verkeerd. Bij contingentsuitbreiding past vermindering van ka- zerneverblijf. Spr. zal een motie indienen tot verkorting van den duur van het verblijf in de kazerne. Handhaving van het staande leger tot eiken prijs is de oorzaak van al het zoeken en tasten der ministers van oorlog van de invoering van het ploegenstelsel af. De reactionaire regelingen voor het leger kweken er ontevredenheid. Men maakt haast met deze wet, zonder zich den tijd te gun nen de bezwaren, die ermede samenhangen, te overwegen. Spr. wilde eerst den landstorm gere geld zien, ook met het oog op de werkdiensten. Uit het ontwerp prijst spr. den opgelegden kaderplicht tot den officiersrang. Hij wijst echter op den zwaarderen druk, die dit ontwerp oplegt, in een tijd, dat de Raad van Defensie het geld voor het leger weggeworpen acht. Spr. bestrijdt de instelling van de militaire werkers en het blijvend gedeelte. De oefening zal zoo niet beter worden zij moet intensief zijn, niet langgerekt. Zes maanden is de grens blijkens de resultaten der manoeuvres. Met de viermaan ders is geen eerlijke proef genomen. Spr. behandelt dan de organisatie, die in ver band staat met de officierstraktementen De Min. gaat bataljons maken om meer hoofdofficieren te kunnen krijgen. En meer luitenants. Dus komt er geen promotie in de middenrangen. In de dépót-bataljons verdwijnt het blijvend gedeelte, eerst bestemd ter dekking van de mo bilisatie. Spr. klaagt over den samenhang, die voor verbetering van de oflïcierstraktamenten de aan vaarding van 's ministers organisatie noodig maakt. Door 's ministers afkeer van het volksleger blijft de onvoldoendheid van ons leger steunen op het lotingstelsel. Men stampt geen volksleger uit den grond, maar men moet een begin maken met de vorming van zulk een leger. Zie naar de resulta ten in Zwitserland 1 Spr. behandelt ter vergelijking de resultaten der laatste manoeuvres. Het verwijt, dat de troep niet kan marcheeren is het laatste argument ten behoeve van langen oefentijd, doch ook dit argu ment gaat niet op. Spr. verklaart tegen de wet te zullen stemmen en dient de aangekondigde motie in inzake de wenschelijkheid van verkorting van het kazerne- verblijf. De motie zal dadelijk worden behandelt. De heer Middelberg vraagt, of de regeering spoedig een weerbelasting zal indienen. De heer Tydeman meent, dat wij ons thans moeten bepalen tot het verkrijgen van het redelijk goede. Daarom is de wetswijziging urgent en spr. wil daarom den minister volgen. Hij is voor vergrooting van het contingent, tegen korten oefentijd. Hij juicht kaderplicht en breken met het stelsel der vergoedingen toe, alleen de zes- maanders behooren niet in het ontwerp. Terecht vervallen de viermaanders. De lieer Tydeman vervolgt zijn critiek op de ingediende Militiewet. Na de Vhroordeeling van het stelsel der viermaanders, in het ontwerp prijs gegeven, bespreekt dit lid de uitbreiding van het contingent als het grootste voordeel van het ontwerp. Zoo komen we gelukkig tot algemeenen dienstplicht. Spr. keurt het ontwerp af in twee opzichten gemis aan eenvoud en ongelijkheid van behande ling van de militie door de instelling van de mi litaire werkers. Ook hij wenscht met den heer Van Vlijmen een eersten oefentijd van 10^ maand, want korte oefening is niet de eenige weg om tot intensieve oefening te komen. Avondzitting. De heer K u y p e r bespreekt de financieele zijde van het voorstel. Hij geeft een vergelijkende argumentatie, waaruit naast de oorlogsuitgaven in 1851 blijkt, dat de tegenwoordige legerkosten minder zijn, naast die van andere landen echter grobter. Spr. ziet toeneming der oorlogsbegroo- ting aankomen, doch vraagt of die uitgaven niet door een weerbelasting eenigszins zouden zijn te dekken. Door den Tranvaal-oorlog is het stelsel van een volksleger een tijd lang in de mode geweest, ook in anti rev. kringen. Door verschillende omstan digheden kwam men tot andere denkbeelden en spr. komt de slotsom, dat wij nog niet rijp zijn voor een volksleger. Spr. wijst op het bevredigend karakter van de door dit ontwerp bereikte verbeteringen in de Militiewet. Tegen de vergrooting van het contingent heeft spr. geen bezwaar. Spr. is beducht, dat het pacifisme onze defensie wel eens parten zou kunnen spelen. De heer Duymer van Twist is tevreden, dat de regeering zich bepaald heeft tot herzie ning van de bestaande wet en zich niet gewaagd heeft aan onbestemde denkbeelden over een volks leger. Hij herinnert aan het rapport van den Raad van Defensie. De fout ligt ligt bij de bevelvoering en te wei nig kader, vooral bij de landweer. Het onvol doend kader is ook schuldig aan de mislukking van de viermaanders- en het tweeploegenstelsel. En er moet een andere geest in het leger ko men spr. hoopt, dat hef den minister zal ge lukken dien te wekken. Hij acht met den minister het tijdstip voor in voering van korteren oefeningstijd nog niet aan gebroken. En het stelsel van een volksleger deugt voor ons niet, het is daarbij bovendien onmogelijk alle troepen beschikbaar te hebben De nu voorgestelde regeling van het blijvend gedeelte noemt spr. een verzwaring van den dienst plicht. Bij goede toepassing acht hij het twee ploegenstelsel goed. Van de militaire werkers verwacht spr. weinig heilhij hooptdat de minister hierop wat beters zal weten te vinden. Wat betreft de kosten van het ontwerp, gelooft hij, dat de raming van den minister te laag is. De heer D e Stuers vraagt of het rapport van den Raad van Defensie niet tot wanhoop moet stemmen. Hij is niet optimistisch gestemd ten opzichte van de werking dezer wet. Hij gelooft, dat men een leger in 4 of 6 maan den wèl kan oefenen, niet vormen. En heldenmoed alleen zal den vijand niet buiten onze grenzen houden. Spr. heeft geen Vertrouwen in een oefeningstijd van 8 maanden. De heer March and begrijpt niet waarom wij voor snelle mobilisatie een staand leger noodig hebben. In Zwitserland kan men het zonder dat. Men brengt maar steeds dure, doch weinige af doende veranderingen aan en jaren lang zijn mil- lioenen verspild, zonder dat men iets bereikt heeft. De heer Marchant zal in de volgende vergadering zijn rede voortzetten. Rijksmiddelen. De maand September is weer bij uitstek gunstig geweest voor de Schatkist. Hoewel het publiek in de afbetaling der directe belastingen achter bleef, waardoor deze ton bij dezelfde maand van 1910 tekoit kwam en ook enkele andere onderdeelen niet vooruitgingen, is in het totaal toch ruim 1.6 millioen meer ontvangen, n.l. f 15.854.323 tegen f 14.212.486 in 1910. Daardoor is de geheele opbrengst in de eerste 9 maanden van het belastingjaar geklommen tot f 130.627.810 tegen f 124.833.891 in dezelfde periode van het vorige jaar en in het geheel nog slechts 1.2 millioen achter bij het 9/12 der raming, welk bedrag in de laatste maanden vrij zeker ruim schoots wordt ingehaald. Alleen de accijnzen (gedistilleerd, zout en geslacht), vertoonen een achterstand, maar overigens hebben alle andere middelen bijgedragen tot het accreshet succes sierecht is in 9 maanden ruim 1 millioen hooger en 1.3 millioen boven de raming. De suiker accijns heeft over de 9 maanden f 18.869.332 opgebracht tegen f 17.417.818 in 1910; alleen in de laatste 3 maanden werd ruim 8 ton meer opgebracht. Deze accijns is nu millioen boven de raming gestegen en zal ongetwijfeld dit jaar een ruim surplus geven. Ontslag gehuwde onderwijzeressen. In de gister gehouden Raadszitting te Amster dam kwam in behandeling een voorstel van B. en W. om ontslag te verleenen, wegens het aan gaan van een huwelijk, aan mevr. Lub-Kooiman. Na uitvoerige discussies heeft de Raad het voorstel met 25 tegen 16 stemmen verworpen. Pater B. von Btlnningliausen. Naar men verneemt, is de Zeereerw. pater B. von Bönninghausen, rector van de kerk van den H. Ignatius aan den Westzeedijk, te Rotterdam, door zijn overheid benoemd tot directeur van het college te Katwijk a. d. Rijn. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 19 Oct. 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 770.0 te Memel. Laagste barometerstand 755.0 te Valencia. Verwachting tot den volgenden dag zwakke tot matigen zuidoostelijke tot zuidwestelijken wind, nevelig tot zwaarbewolkt, weinig of geen regen, slÜg'ng van nachttemperatuur, in het oosten overdag koeler. Gemeentebegrooting. Memorie van Antwoord op het verslag van het onderzoek der Gemeeïite-Begrooting' voor 1012 ïri de afdeelimgen van den Gemeenteraad. Volgnummer 73. Kosten van de uniformklee- ding van de|n bode en den adjunctbode. Wij meenen, dat waar van den bode verlangd wordt, dat hij eien gekleed pak zal dragen, dit hem evengoed behoort verschaft te worden, nis aan den adjunctbode de voor hem vastgestelde klee ding. Volgnummer 75. Schrijf-' ein bureaubehoeften, briefporten, vrachtloonen en andere kleine uit gaven. Reeds de raming f'250,beneden de werkelijke uitgaven in 1910 doet zien dat op een zuinig beheer ook in dezen de aandacht is gevestigd. Volgnummer 76. Druk- en bindwerk. Wij kun nen hier antwoorden in den zelfden zin als bij den vorigein post. Volgnummer 98. Kosten van toezicht op- en invordering van do plaatselijke belastingen a. Jaarwedden. i Een veranderde contröle ter verkrijlging van een behoorlijke1,heffing der inkomstenbelasting, is meer malen een onderwerp1 van ernstige bespreking in ons College geweest. Te zijner tjjd hopen wij met voorstellen bij' den Raad te kernen. Wat hét uitreiken der tiGichrijYm&sbüieteem aan gaat, dit geschiedt zoo vroeg mogelijk. Volgens art. 15 der Verordening heeft zij plaats vóór 15 Mei, doch zij begon dit jaar al op 5 Mei. Vroe ger kan het wel niet, wil men rekening houder, met personen, die zich hier aan het eind van het dienstjaar gevestigd hebben. Ook geeft het groot aantal verhuizingen in dien tijd bezwaar en aan leiding lot veel nasporingen waardoor de beschrij ving der verhuisde personen wordt vertraagd. Ten aanzien van de bezoldiging van den deun waarder der plaatselijke belastingen, zouden wij evenmin, alk dit bij' de Rijksbelastingen is aan gedurfd, vrijheid vinden voor te stellen te bre ken mol bet bestaande stelsel, al' zijn daaraan bczwa ren verbonden. Wij verwijzen ten deze naar hetgeen door ons werd opgemerkt bij de begrooting voor 1908. Zie blz. 218 der bijlagen van het gedrukte raadsversldg van dat jaar Wij merken nog op, dat het hier geldt een bijbetrekking, terwijl de overige positie van den ambtenaar Eckenhausen, die hoofdzakelijk met de vervolging' is belast, in 1909 behoorlijk is ge regeld. Volgnummer 105. Belooning van de inspecteurs, dienaars en verdere beambten van politie, mits gaders van de veldwachters. Het eenig doel van de voorgestelde uitbreiding van personeel is: om meer surveillance te kunnen doen houden. De uitbreiding past in hetgeen genoemd is „het groote reorganisatieplan", dat beoogt uitbreiding van het aantal' agenten le en 2e klasse .ot 46, met afschaffing van de agenten 3e klasse. Tn dat plan js ook het geven van meer rusttijd begre pen. Een hoiogere jaarwedde toe te kennen aan de rechercheurs dan aan de agenten is toege kend, komt niet noodig voor. Volgnummer 107. Onkosten voor de nacht- en stille wachten. Een verhooging van de beloo ning van den nacht telefonist zal door ons wor den overwogen. Volgnummer 114. Onderhoud van brandbluseh- mid delen cm reddingsmiddelen. De slangen van d.c Brandweer Worden na gebruik geperst en beproefd. De slëehte worden dan buiten gebruik gesteld en de nog, bruikbare zoo goed mogelijk hersteld. Ondanks dei reparatie kan een slang nog wel eens kleine 'gaatjes hebben, het water- en kracht- ve riles daardoor is echter onbeteekenend. Hoewel' met de alarmeering in den begintijd ld oor onvoldoende; bekendheid wel eens kleine fouten zijr. gemaakt, die vertragend werkten op de op komst, kan nu geconstateerd' worden, dat zij' goed werkt. 1 Zeer zeker zouden, ook wij wenschen tot do aanschaffing van een nieuwen stoomspuit met grooter capaciteit, die dan de tegenwoordige zóu vervangen, waardoor deize Haatste reservespuit zou worden, tei kunnen overgaan, doch met het oog op de' financiën hebben wij' voorafenog geen vrijheid kunnen vinden daartoe een voorstel te doc-n. Zij het dat men niet altijd en overal op een zeer spoedige opkomst van de „Mentor" kan re kenen, zoo bewijst zij toch telkens te goede dien sten bij brand dan dat wij hem zouden willen missen. Men houde ovex-igens in het oog, dat de motieven waarop die subsidie aan de firma Smit Co. voor den „Mentor" steunt, nogal' samen gesteld zijn. Zij strekt zoowel om hier een gore- getden sleepdienst te houden als om een Laven- t ootje, beschikbaar te hebben, dat tevens dien- slem kan bewijzen alk stoomspuit en 's winters als ij's'breker. i Naar aanleiding vain de vraag tot het plaatsen van een dretg aan het Oosterhoofd, zijn wij bo- rejd met die kaarsenfabriek Apollo" overleg te plegen omtrent het daar deponeeren van een dreg. 1 Volgnummer 116. Onderhoud der lantaarns en veidero kosten der verlichting. Het aansteicen en blusischein der lantaarns zal' ongetwijfeld op minder ongelijke tijden geschieden, wanneer die niet langer met de hand, maar door automatische toestellen plaats heeft. Sedert een half jaar zijp in de Tuinlaan en daarna ook in de Latege Nieuwstraat ties tellen in gebruik, die door drukverhooging van uit do Gasfabriek worden in Werking gebracht en ta melijk goed voldoen. In dein llaafcste|n tijd zijn in de Warande de meeste lantaarns van uuiwerk-automafen voor zien, die Paar de opgedane ondervinding vermoe delijk wel zullen voldoen. Beide systemen hebben hunne voor en na deelen en voorzichtigheid is geboden bijl het ver vangen van den handarbeid door toestellen van jongen datum, die nog in een periode van vol making ver koeren en waarmee nog niet in alle opzichten ondervinding is opgedaan, bijv. om trent do gebreken door slijtage ontstaande en omirent de vraag hoe zij zich houden bij groote koude. Gevraagd wordt, of het geen tijd wordt ide gateprijs te verlagen, in ieder geval het mum- en kookgas. Vergelijkt men Schiedam met andere plaatsen in Nederland, dan vindt men dat in' volgorde van grootte, der gasaftevering Schiedam de 24ste plaats inneemt. De gasprij'zen der 50 grootste plaatsen in Nederland zijn in volgorde: Van steden, waar onderscheid van prijs tas- schcn vedichtilngs- dn kookgns is, waren die prij zen 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2