Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 34ste Jaargang. Dinsdag 24 October 1911. No. 10152. Officieele berichten. Kennisgeving. Buitenlamlsch Nieuws. De oorlog tusschen Italië en Turkije. Verspreide berichten. BimteBland. Gemeenteraad. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 1 6 regels 0.92elke regel daarboven 15 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 «ent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85, Postbus no. 39. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet; Brengen ter algemeene kennis, dat door Ge deputeerde staten dezer provincie bij hun besluit van 16/23 October 1911 vergunning is verleend aan het Gemeentebestuur dezer gemeente tot uitbreiding der Gemeente-Gasfabriek door het bijbouwen van een zuiverhuis met regenereer- loods op de perceelen, gelegen aan de Fabriek straat no. 3, kadastraal bekend in Sectie L nos. 1618 en 2048. Schiedam, 24 October 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd. M. L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris, v. LUIK, L.S. In Tripolis. De ïTribuna" verneemt uit Tripolis, dat een bataljon van het 40e regiment infanterie bij een verkenning op den vijand is gestooten, die zich op verren afstand hield en talrijke geweerschoten afgaf. Het bataljon rukte daarop voorwaarts en beantwoordde het vuur. De Turken trokken zich terug en lieten 3 dooden achter. De Italianen hadden geen verliezen. Gistermorgen werd door scharen Arabieren, bijgestaan door eenige Turksche soldaten, op ver schillende punten van Tripolis een aanval onder nomen, die werd afgeslagen. Eenige Arabieren uit de oasen hebben de voorposten in den rug aangevallen. Maatregelen zijn genomen om de Arabieren der oasen hun Wapenen te doen afgeven. Talrijke inhechtenisne mingen zijn verricht. Uit Konstantinopel wordt aan de «National Zeitung" geseind Naar aan de bladen uit Tripolis wordt gemeld, hebben de hoofden van de stammen der Kibboe en Toearegs zich ingevolge een oproep van de sjeiks der Senoessi bereid verklaard om zich ter beschikking te stellen van het vaderland ten be hoeve van den Heiligen Oorlog. De vliegers. De vluchten van twee officieren-vliegers heb ben groote verwondering gewekt bij de Arabieren. Deze officieren hebben gistermorgen vier Turk sche kampen ontdekt te Agezia op 12 kilometer van Boumelian. Blokkade. De «Messagero" maakt bekend, dat Italiaansche torpedobooten een blokkadelinie hebben gelegd van Lemnos tot Rhodus, welke blokkade bedoelt, te waken voor de veiligheid der troepentranspor ten van Italië naar Tripolis. Het Turksche kabinet. Naar de bladen te Konstantinopel berichten, ®ooet de grootvizier zich reeds bezig houden met het vervangen van die ministers, die tot het Vroegere kabinet hebben behoord. De minister van oorlog zou reeds de volgende week aftreden. B e n g a z i. Uit Rome wordt aan het «Berliner Tageblatt" Seseind Volgens de laatste ambtelijke berichten zijn bij ^eit strijd om Bengazi 16 officieren en soldaten gesneuveld en 71 man, van wie 17 officieren, gewond. Het «Giornale d'Italia" vestigt er de aandacht °P dat de uitslag van het vechten om de stad van veel beteekenis is. Met Bengazi bezit Italië een Reutel van Barka. Van daaruit beheerscht Italië e karavaanwegen en vruchtbare hoogvlakten van binnenland. De militaire inbezitneming van arka kan door de bezetting van deze belang- 'Ukste plaats als uitgemaakte zaak beschouwd borden. Ue «Times" verneemt van Malta h)e Italianen willen blijkbaar nog eenige dingen ^angaande Bengazi verheimelijken. Maar ondanks ,e strenge censuur is uitgelekt, dat toen de Ita- lanen Bengazi voor de eerste maal trachtten te vermeerderen, de Arabieren de Christenen aan gevallen en eenige Roomsche priesters en andere Christenen omgebracht hebben. Over de slachting van Christenen te Bengazi worden uit Parijs aan de «Lokal-Anzeiger" de volgende bijzonderheden gemeld In den nacht van Woensdag op Donderdag van de laatste week, kort nadat de Italiaansche oorlogs schepen de eerste schoten hadden gelost, liet de aanvoerder van de Senoessi door eenige honderden van zijn lieden de inrichting van de katholieke missie omsingelen. Pater Umberto, de leider van dit huis, trad op den drempel te voorschijn, om met den leider van de fanatieke bende te onder handelen. Pater Umberto bood zich aan om alle martelingen te ondergaan, indien men degenen die onder zijn hoede stonden, wilde sparen. Hij werd door een zwaardslag gedood. Zijn lijk werd verminkt. Daarop ondergingen alle bewoners van het huis hetzelfde lot. Naderhand begaven de Senoessi zich naar het katholieke kindertehuis en doodden daar pater Jozef van de congregatie van de Heiligen Camillus en richtten een verschrikkelijk bloedbad onder de 10 tot 12-jarige kinder en aan. Deze jongens en meisjes waren kinderen van slaven, die met de grootste geldelijke offers waren vrijgekocht. Verschillende Europeanen, die tot bescherming van de beide inrichtingen waren toegesneld, boetten hun moed met den dood. De Senoessi van Bengazi hebben bij Egyptische banken een oorlogsschat van 23 millioen francs staan. Hun bezit aan vee in de provincie Bengazi wordt op 200.000 stuks geschat. Weinig kans op vrede. De «limes verneemt uit Konstantinopel: Ondanks berichten in de pers van het tegendeel, is men in beschaafde Turksche kringen in toe nemende mate overtuigd, dat de pogingen van de groote mogendheden tot bemiddeling vruchte loos zullen blijven. De Italiaansche regeering moet zeer stellig verklaard hebben, dat zij geen bemiddeling aanvaarden zal, tenzij die afkomstig is van Duitschland. Italië rekent op denzelfden steun van Duitschland, welken Oostenrijk ter zake van Bosnië in 1908 heeft genoten. ENGELAND. De spoorwegmannen houden op vele plaatsen vergaderingen, waarin het verslag der spoorweg commissie gewraakt en met een nieuwe algemeene spoorwegstaking gedreigd wordt. Men veroordeelt algemeen het commissielid der spoorwegmannen, Athur Henderson, dat hij een dergelijk verslag heeft onderteekend. Vele spoorwegraannen loochenen dat de minister van koophandel bij het einde van de spoorweg staking gerechtigd was tot de verklaring dat hun voormannen eerbiediging van deL besluiten der spoorwegcommissie hadden toegezegd. de overtuiging, dat wij daarmede op den goeden weg zijn, kunnen ontnemen. FRANKRIJK. Het Staatsblad zal heden het rapport der en quête-commissie, aangaande de ramp van de «Liberté" publiceeren, waarin gezegd wordt, dat de commissie geen enkel bewijs van een misda- digen aanslag vond, en van oordeel is, dat de ramp werd veroorzaakt door de ontbranding van een kardoes, die zich bijna onbetwijfelbaar in het bovenste kruitmagezijn, stuurboord vooraan bevond. PORTUGAL. Het «Berliner Tageblatt" verneemt uit Ba- dajos De Spaansche regeering heeft thans besloten, om met kracht tegen de Portugeesche royalisten op te treden. In de laatste 48 uur zijn er reeds 400 ontwapend. De vroegere houding van de Spaansche regeering kwam daaruit voort, dat de Portugeesche republikeinen in nauwe verbinding met de Spaansche republikeinen stonden, hetgeen de Spaansche regeering natuurlijk onaangenaam was. Naar in Lissabon ingekomen berichten hebben de royalisten hun troepenmacht in drie afdeelingen verdeeld, die op een onderlingen afstand van 15 kilometer zijn opgesteld en verdeeld zijn in guerilla- benden. Een van deze troepen staat ten getale van 450 man onder kapitein Couceiro in de na bijheid van Poytello Homan800 man onder kapitein Camache staan bij Kindoso, en 250 onder majoor Chages bij Pittoes. De {royalisten zijn voornemens om op Portello Homan, Pittoes en Lindoso aan te vallen, in een gebied dus, dat als neutraal bekend staateen strook land langs de grens dat door Portugal en Spanje stilzwijgend als neutraal wordt beschouwd. De royalisten hebben een groote hoeveelheid le vensmiddelen opgekocht en wachten schietvoor raad, revolvers, geweren en 8 veldkanonnen af, die zij in het buitenland hebben gekocht. Naar de «Novidades" bericht, wachten de ko- ningsgezinden tot het water van de rivieren valt. Alsdan zal hun kruiser Oporto aanvallen. DUITSCHLAND. De interpellatie der duurte van de levensmid delen kwam gister in den Rijksdag aan de orde en trok niet zoozeer de aandacht, als verwacht werd. Een groot aantal afgevaardigden was af wezig. De rijkskanselier, die minister van Bin- nenlandsche Zaken en dien van Landbouw woon den de bebatten bij. Het eerst verkreeg het woord de leider van het Centrum, dr. Spahn, wiens rede zoo goed als onverstaanbaai was. Uij pleitte voor vermindering de invoerrechten. Zeer scherp was de rede van den sociaal-democraat den heer Scherdemann die woordelijk zeide»Aan het schapengeduld van het Duitsche volk kan een einde komen." De duurte der levensmiddelen is ongekend en wordt nog ernstiger in haar gevolgen door den in het geheele Duitsche rijk heerschenden wo ningnood. Vleesch en graan zijn in Duitschland juist zooveel duurder dan in het buitenland, als de invoerrechten aan inkomende rechten bedra gen. Verantwoordelijk is de agrarische politiek 'der regeering, die ten bate van weinigen, tienduizen den armoe laat lijden. In den loop van het debat zeide de rijkskanse lier Wij zullen ons door den bcklagenswaardigen toestand, die het gevolg is van de droogte van dit jaar, niet van het door ons gevolgd economisch systeem laten afbrengen, waarvan wij de over- tuiging hebben, dat het een zege is voor het eco nomische leven van de natie. En niets zal mij CHINA. De commandant van het Duitsche eskader meldt naar aanleiding van een vraag omtrent het straat gevecht te Hankau draadloos over Tsmgtau In den nacht van den 12en op den 13en trachtte het Chineesche gepeupel in de Duitsche neder zetting binnen te dringen en daar te plunderen. Het landingscorps van de «Vaterland" joeg het gepeupel, in samenwerking met de vrijwilligers, met de kolf van het geweer en met de bajonet uit de Duitsche nederzetting terug. Er werd niet geschoten en niemand gewond. In de nederzet tingen der buitenlanders is het na dit incident rustig. Officieele Chineesche berichten melden, dat ge neraal Yin-Chang gister'Siaokan bereikt, dat aan den spoorweg gelegen is, 30 mijlen ten noorden van Hankau. 4ui-Cheng bereikte Kinkiang met drie kanonneerbooten, die daar voorraden kolen en levensmiddelen innamen. De Nationale Vergadering sloot gistermiddag haar zittingen en werd verdaagd tot de verkiezing der rijkscommissies. Een lid van den Rijksraad richtte een memorie tot den keizer, waarin gezegd wordt, dat, wan neer de vreemdelingen de revolutionnairen erken nen, de regeering beter deed met dezen in onder handeling te treden, dan ze te behandelen als vogel vrij verklaarden. Een zestigtal jachten en booten zijn door den storm van 1.1. Zondag te Southend (Engeland) vernield. Belangrijke schade is ook vooral ver oorzaakt in de haven van Dover en op het strand langs het Kanaal. De Parijsche bladen publiceeren een tele gram uit Toulon, meldende dat een ongeval 't welk een nieuwe ramp zou hebben kunnen veroorzaken, zich heeft voorgedaan aan boord van den kruiser «Patrie". Gedurende de schietoefe ningen zijn door een ongeval tal van bommen wijd en zijd verspreid; gelukkig echter is er geen enkele ontploft. Er heerschte een oogenblik een geweldige paniek onder de bemanning, maar de kalmte was spoedig teruggekeerd. De Militiewet. Naar de «Nederlander" meldt, bestond he voornemen heden in de Kamer een motie van sluiting van het debat (algem. beschouwingen) over de Militiewet voor te stellen. Coöperatieve ijsfabriek. Te Rotterdam wordt door de slagers een ijs fabriek opgericht. De slagers klaagden er vooral in den jongsten zomer over, dat zij niet behoor lijk bediend werden door de brouwerijen. Door de stichting van deze nieuwe fabriek hoopt men aan de willekeurige behandelingen door de brouwerijen een einde te maken. H. IJ. S M. De Hollandsche IJzeren Spoorweg Mpij. gaat over tot de uitgifte van een 4 pet. leening, groot f8.000.000, aflosbaar in 60 jaar, waarop tot den koers van 100£ pet. de inschrijving is opengesteld bij de Associatie-Cassa te Amsterdam. ergadering van den Raad der gemeente Schie dam op Dinsdag 24 Oct. 1911, des nainid- dags 2 uur. Voorzitterde burgemeester, de heer M. L. Honnerlage Grete. Tegenwoordig 19 leden, er bestaan 2 vacatures. Afwezig de heer Ris en De Jong. Notulen. De vaststelling der notulen van de vergaderingen van 24sten September en 10 October wordt ver daagd. Ingekomen stukken. De Voorzitter deelt mede, dat bij het College is ingekomen Van Ged. Staten dezer provincie missive tenge- leide van hunne beslissing op de adressen van S. L. Frederiks, J. D. Dresselhuijs en J. J. F. M. Smulders, inzake hunnen aanslag in de pi. dir. bel. n/h inkomen, dienst 1910/11, waarbij Frede riks in de le, Dresselhuijs in de 159ste klasse werden teruggebracht en de aanslag van Smul ders werd behouden. Kennisgeving Idem missive houdende ontvangst-bericht van de hen in afschrift medegedeelde, door den Raad den 10 October j.l. vastgestelde verordening tot wijziging van die op de keuring van vleesch Kennisgeving Idem missive tengeleide van de door hen goed gekeurde Raadsbesluiten d.d. 10 October a. tot het aan den heer J. M. van der Schalk verkoopen van den blooten eigendom van het perceel no. 510 van sectie D. der gemeente Over- schie voor den prijs van f25. en b. tot het van de verschillende eigenaren kosteloos in vollen eigendom voor de gemeente over te nemen met bestemming tot openbaren staat van de perceelen grond in de Stationsstraat Kennisgeving Van den Raad van State missive houdende uitnoodiging om, zoo deze noodig geacht worden, nadere memoriën en bewijsstukken in zake het door den Gemeenteraad en mr. M. J. C. M. Kavelaars te Schiedam, ingesteld beroep tegen het besluit van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, d.d. 8/lo Aug 1911 G. S. no. 58/1, voor zoover is verklaard, dat mr. Kavelaars voornoemd bij Raads besluit van 25 Juli 1911, ten onrechte als lid van dien Raad is toegelaten, voor 28 October a.s. aan den Raad van State in te zendenterwyl een gemachtigde kan worden aangewezen B. en W. stellen voor, dit nog heden te be handelen en hen te maehtigen den Gemeenteraad te laten vertegenwoordigen. Hiertoe wordt besloten. I. Van B. en W. missive tengeleide van een afschrift van hun besluit waarbij aan J. van den Hoek, stoker in dienst bij de gemeente-gasfabriek, met ingang van 1 October jl., een pensioen is verleend van f339.— 'sjaars; II. Idem missive houdende voorstel om het stukje grond tusschen het spuithuisje no. 4 van de Broersvest en het daarnaast staande huis van T. C. Dubbeldam te verhuren tegen een jaarlijk- schen huurprijs van f 5 Besloten wordt het gevraagde in huur af te staan Idem missive, houdende voorstel, om met in trekking in zooverre van het Raadsbesluit van 26 Sept jl., voor den heer D. R. Gerhardt als leeraar aan de Burger-Avondschool alhier, over eenkomstig art. 16 2e lid der Burgerlijke pen sioenwet, den pensioengrondslag te bevestigen dien hij laatstelijk als Directeur-leeraar aan de B. A. S. te Gorinchem had, zijnde f750,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1