Dagblad voor Schiedam en EERSTE BLADL De Financier. 34ste Jaargang. Zaterdag 28 October 1911. No. 10156. Officieele berichten. BdtoikaM Nieuws. De oorlog tusschen Italië en Turkije. F E IL L ET O N. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland 2 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan p*s BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. T -J i i jj r Handelsadvertentiën van 1—6 regels /0.92; elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85, Postbus no. 39. Dit nummer bestaat uit DB1E bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, zijn voornemens bij openbare inschrijving te ver- koopen i 2000 bos mandenmakersteen en 3 II A. vierjarig griendhout. De gezegelde biljetten worden ingewacht vóór 6 November 1911,'s middags 12 uur. Aanwijzing geschiedt op 3 en 4 November a.s., van 9 tot 12 en van lt/2 tot uur. De voorwaarden van inschrijving zijn gratis te verkrijgen aan de Gemeente- Secretarie (af deeling A.) i Tripolis. De positie van dei Italianen in Tripolis ziet |etr niet zoo rooskleurig uit als dei Italiaansche bla den voorstellen. i i r- Die sltflelnjge! taepasBi|ng van de censuur duidt er ,op, dat die Italianen niet veel goeds te ven meiden hebben. Helt uitblijven vatn nieuwe berichtten over Tri poli fetn de verliezen van het 11e regiment bexfeiag- lit'ri verwelkten Ongerustheid. Voor hei nieuwe ItaliaaUsIcto expeditie-tkOrps hebben zich niet genoeg] vrijivilliglersi aanglemeld, zoodait tot lotting motet wordleln ovegreg'aan. De bladen bevetsitigtem, idlat t® Tripoli een cho- k-aa-tepidemiie bestaat. Een inzameling, n:itg,aande; van die Gorriere del- la Sera, voor de gezinnen va,n Je «opgeroepen inan- Bchappen, hleef t weinig succes. lliet Stefani-'agentschap publiceert. iin de Beriijh- sc.ïe avoiidblatdlen een uitvoerig vtetns'liajg' o|vea* jttet laatste ge vlecht voor Tripolis: Rejeds gisteren in dien loop valn dfe.n dag! had den areoplaans' mleer d'an 6000 aanrukkend'© Arabieren gezien, die nog Idioor van alle! kkn- tieln aanlkiomtendie troepten versterkt; werdlen. De aanval werd door rivfelei af deelingen ruiters) be gonnen ten was gteirichlt tegten de gteheele ver- deriigingteliinie Hier Italianen. De ruiteraanval werd onmiddellijk afgeslagteu, maar de ruiters konden Ontsnappen ten teerden spoedig terug, ondersteund door gtetregfeldle en Ongeregeldte infanterie. De aan val gold voomamielijk hlet ctelntrUm en onzein lin kervleugel. Aan den, rechtervleugel weel slechts zwak gejstredeln. Na zomisopgatng' steigten aêroplantels ojpi, om te verfclniuein. Ze kregen onmiddellijk eein overzicht over de vijandelijke stellingen en verstrekten aan de artillerie nauwkeurige inlichtingen) voor Let opstellen der batterijfen. Aan dien rechtervleugel nam het slagschip „Sieilia"' aan den strijd dteel. Boeiende Roman. (Naar het Franseh.) 78) Hij hoorde zeer duidelijk Mordy's stem, den kelner aanbevelende voor een goede bediening te zorgen, nooit een ledige flesch op tafel te laten vooral drukte hij hem op liet hart om, zoodra men aan het dessert zou zijn, niet meer in het salon te komen, tenzij er gescheld werd. „Ik moet over zaken spreken en wil dan niet gestoord worden," zei hij hem. Even na zeven uren, hoorde Ferrari een der gasten binnenkomen, die op zwaren toon, met sterk Pommersch accent sprakMordy groette hem met een: „Bonjour, mijnheer Zondorff." Weldra verscheen een ander personage die door den neus sprak met een geluid, even scherp als onaangenaam. Mordy noemde deze: mijn heer Raab. Men ging aan tafel. Een uur Tang hoorde men uieta dan het geraas van vorken, messen, bor- Hea, afgebroken door brokstukken van mooi weer praatjes. Blij kbaar dacht elk der drie aan atv ernstige woordenwisseling, die op Eet gevecht wend vo-oihkuTerid heviger. Be v'ija'ud drong 'tot vlalk bij; o'nzte stellingen dtoter. Door mid dle! van vliegmachines' wterdl vastgesteld, dat blij over 'twee groote rtesieirveafdeelingten beschikte, ritié voortdu!re|uid veteteridingen voor de voorste ]i- miën zonden. Aan eenige afdeelingten Arabieren getolkte het, in den rug van het Italian nslc'he front te kome». Zij! werden omsingeld! en weggedVe- vein. Bij ;eein bajorietaanval weird eein; groen Ara bisch vaandel veroverd. Be verliezen van Ier. vijand zijn bui tem gewoon groot. Hij' heeft zeker 1000 gelslnieuiVteildem. Biji de Turken Tie ten getale valn 1500 aan heit' gevecht deelnamen, motet een oppterofficier gevallen zijn, w,anl; zijn lijk werd onder hjevig Italiaansch vuur en ten koste van groote verliezen weggedragen. De Itahaanscbe ver liezen zullen niet meeir dan 100 man gesneu velden en gewonden bedragen. Vele Italianen vielen door verradeïT'jjfce scho ten in den rug. De maatregelen tot. zuivering der oasen worden krachtig voortgezet. Wie met de, wapenen in de hand aangetroffen wordt, wordt neergeschoten. Alle huizen, hutten en een geheel Bedoeïnendorp weiden in brand geschoten. Te Malta is een particuliere brief uit Tripolis ontvangen d.d. 24 dezer, waarin de strijdmacht der Turken en Arabieren in het achterland van Tripolis op 60.000 wordt geschat. Hun aantal' moet gestadig toenemen en zij zijn goed gewapend on van voorraden voorzien. De hoofdmacht heeft een sterk verschanste stelling ingenomen. De Irief bevestigt de zware Italiaansche verliezen' op Maandag 1.1. De Turken hadden, de Italianen willen omsingelen, maar het verborgen deel der omsingelende strijdmacht ageerde te snel, zoo- dat do omsingeling mislukte. De Italinen leden zware verliezen en zij wisten zich slechts1 met groote moeite en dapperheid staande te houden. Hun artillerie had een goede positie en dekte den terugtocht. Men zegt nu, dat er geen voorwaartsehe bewe- ming zal gedaan worden, voordat de Italianen 15,000 man versterkingstroepen zullen ontvangen hebben. Sinds het gevecht van Maandag heerscht er een paniek in Tripolis. D'e opstand, welks hoofd leiders de eersten waren geweest om de Italianen welkom te heeten, begon Maandagochtend, Hon derden Arabieren vuurden van de daken op de voorbijgangers. Dat vuren werd eerst na een he vig gevecht onderdrukt. De Italianen verloren meer dan 180 man. De ontwapening der bevolking wordt voortgezet. Veertig a vijftig Arabieren worden da gelijks doodgeschoten. Dinsdag heeft de vloot verschillende plaatsen in de buurt van Tripolis beschoten wegens de weigering der Arabieren om zich over te geven. Do Engelsche onderdanen dringen aan op het' zenden van Fngelscbe oorlogsschepen. Volgens de „Messagcro" zijn van het 11e regi ment bersaglieri 2 oversten gesneuveld, een Ita liaansche majoor, een dokter van het regiment,, 3 kapiteins en 4 eerste luitenants, een bataljons adjudant en een tweede-luitenant gewond. Over do verliezen aan manschappen zwijgt het blad., De Tripolitaanschen correspondent van de „Se- het einde van den maaltijd zou plaats grijpen, en maakte zijn bewijsgronden gereed. Mordy echter sprak over de behendigheid van den liefhebber, dien hij dezen namiddag op de schietbaan ontmoet had, en voegde er bij dat hij zich voorstelde den volgenden dag te gaan zien, hoe hij zijn proefstukkenn op een schijf van honderdvijftig meters afstand zou afleggen. Ferrari wreef zich stilletjes in de handen. „Mooi zoo," dacht hij, „zijn nieuwsgierigheid is opgewekt." De drie mannen onderhielden zich in het Duitsch maar de landonderzoeker verstond die taal volkomen. Hij merkte dat de stemmen zich luider verhieven ongetwijfeld zette Mordy, wetende dat de wijn de-waarheid over de lip pen voert, zijn gasten tot vertrouwelijke mede deelingen aan, door hun gul te schenken. Nadat de koffie besteld was, verzocht Stephan, zonder veel plichtplegingen, hem aan te hooren en stelde den stand der zaken volgenderwijze voor: Mijne heeren, in onze vorige samenkomsten hebben wy gesproken de vast te stellen basis voor een Bank-syndicaat, dat ik voorgesteld heb te vormen tusschen de heeren Zorndorf van Berlijn, Simon Raab van Weenen, Gonda van Warschau en den financier, dien ik vertegen woordig En wiens naam wij nog niet kennen," onder brak de door den neus sprekende stem. „Gy zult hem kennen, als wy het eens zijn colo", meldt, dat men de torpedoboot „Freccia", die in het midden van de vorige maand is ge strand, niet heeft kunnen vlot maken en dat het schip dus onherroepelijk verloren is. Volgens een Italiaansche opgave hebben de ver liezen der Italianen in het gevecht van gister nog geen honderd man aan dooden en gewonden be dragen. De Turken zouden 1000 man verloren hebben en tal van gewonden. Het vliegtuig van een der militaire vliegers, die het terrein verkend hadden vóór het gevecht bij Sjiaroel Sjiat, in den ochtend van 26 dezer, was door 3 kogels doorboord. Gedurende het geheele gevecht zong de vijand godsdienstige liederen. De nederlaag van den vij and was volkomen. De Italianen ontnamen hem een vaandel. De verliezen der Turken en Ara bieren moeten 1000 man bedragen, die der Italia-, nen zijn minder belangrijk. Den 26sten zijn weer 5000 man te Tripolis ontscheept. Men beweert dat er ook te Derna een nieuw gevecht heeft plaats gehad, waar de Turken aan zienlijke verliezen leden, terwijl de Italianen 500 man gevangen namen. Geen enkele Italiaan werd in dat .gevecht gewond. Uit Konstantinopel wordt aan het „Berliner Ta- geblatt" geseind Bij de Porte schijnen zeer gunstige berichten uit Tripolis te zijn ingekomen. Op het oogenblik moet in Tripolis, Iloms, Misrata, Bengazi en Derna worden gestreden, terwijl de Italianen reeds zware verliezen hebben geleden. De stemming bij de Porte is zeer hoopvol, Bombardement van Benghasji. Het Italiaansche blad de „Stampa" bevat thans het eerste, uitvoerige bericht over het bombarde-, ment van Benghasi. Daar de Italiaansche cen suur alle telegrammen tegenhoudt, heeft de correspondent van de „Stampa," die waar schijnlijk met andere journaelisten van het oor logster-rein moest vertrekken, zijn verslag per soonlijk overhandigd. Aan dit verslag ontleenen wij onder meer: Op den 19den October verscheen de stoombar- kas met de witte vlag in top, om de overgave van Benghasi te eischen. Deze stoombarkas nam den Franschen consul aan boord en bracht hem op het admiraalschip, waar hem de verzeke ring werd gegeven, dat de stad niet gebombar deerd zou worden. De Italianen landden, gelijk uit vToegere berichten bekend is, ongeveer 6000 man, die den heelen dag bleven vechten. Toen de nacht inviel duurde het vuur nog voort en wel het sterkst van de zijde van de stad, die in handen der Turken was. De Italianen hadden geen voldoende ammunitie en hun stelling! zou onhoudbaar geworden zijn als hel. scheepsge schut niet had ingegrepen. De twee Italiaan sche generaals eisehten door signalen een bombardement van de stad zelf. Admiraal Aubry, die zijn woord had gegeven, de stad niet te zullen beschieten, weigerde. Hierop verklaarde de Italiaansche generaal, dat hij '1, met zijn brigade gedurende den nacht onder 't over den basis," hernam Mordy." Ik heb een dèpeche ontvangen, die mij aankondigde dat mijnheer Gonda geneigd zou zijn tot de com binatie toe te treden, met aanbrenging van een vrij groot kapitaal, waarvan het cijfer vastge steld is. Alleen verlangt hij vooraf de bepalin gen dezer associatie te kennen, gelijk wij ze dezen avond tusschen ons zullen hebben aan genomen. Zoodra hij ze zal hebben onderzocht, zal hij zijn antwoord zenden. Overzien wij in het kort ons doei, onze hulp middelen, den te volgen weg en de drijfveeren, "welke wij moeten laten werken om onze onder neming tot een goed einde te brengen. „Ons doel is drievoudig: „Primo Beursoperatiën te doen door op rij zing en daling te spelen. „Secundo: Geld te leenen aan Frankrijk, Duitschland Rusland en Oostenrijk door het welslagen der openbare leeningen te waarborgen en zelf op groote schaal deel te nemen. „Tertio Van de Gouvernementen dezer vier landen de leverantiën voor de legers te verkrij gen. „Onze hulpmiddelen zijn tweederleieerstens de particuliere kapitalen van elk onzer; ver volgens de kapitalen, die elk associé aan het gemeenschappelijk fonds zal bijbrengon. Mijn heer Zondorf, zal het Syndicaat aanbrengen tien millioen frank mijnheer Simon Raab eveneens tien millioen frank; mijnheér Gonda vijf-en- vijandelijk vuur niet kon uithouden en ver plicht zou zijn te retireeren als de stad niet be schoten werd. Toen opende admiraal Aubry het vuur van alle schepen in het bijzonder op het Europeescho deel van de stad. De uitwerking was verschrikkelijk. De Katholieke kerk is verwoest en 10 Malthezer en 2 Italiaansche kloosterlingen werden erin gedood, wat tot het praatje van den moord door Arabieren aanlei ding gaf. Het Engelsche consulaat is een ruïne. Do verslaggever van de „Stampa", aan wien wij dit verslag danken, en de familie van den En- gelschen consul hebben zich op een wonderbare wijze gered. Op de straten en in de huizen, verloor een groot aantal personen, mannen, vrouwen en kindéren, het leven. Ook 12 Engelsche onder danen. De „Stampa" besluit het verslag met te zeg gen, dat de aanvallen der Arabieren uit de stad niet meer plaats hebben, maar het bom bardement van Benghasi zal waarschijnlijk aan Italië groote moreele en materieel© offers kosten, In Turkije. Volgems: telegrammen uit Saloniki worden de militaire toerustingen voortgezet. De militaire de pots worden aangevuld'. Verdere klassen der re servisten worden opgeroepen. Stelselmatig onlt- wi'ktelt zich hiel ganiscbe verdedigingsplan voor helt geval dat hiert tot vemvilkkelingten op den Bal kan mocht komen. Egypte. De te Caïro verschijnende „Egyptian Gazet- te," het officieuse orgaan der Engelsche regeering in Egypte, heeft het noodig geoordeeld de Egypti sche bevolking omtrent de Engelsche plannen gerust te stellen. Het blad voert de volgende gronden tegen een annexatie van Egypte aan: Engeland zou door afbrokkeling van het khalifaat niet gaarne de millioenen Moham medanen verbitteren, die onder zijn heerschap pij leven. Het heeft bij het verdrag van 1904 verklaard den status quo in Egypte te zullen respecteeren. De annexatie zou door alle mo gendheden erkend moeten worden, wat tot groote moeilijkheden aanleiding zou kunnen geven. Engeland zou de Egyptische staats-' schuld van 10 millioen en de jaarlijksche schatting aan Turkije van 750.000 pond moeten' overnemen, terwijl ook de afzetting van den Khedive moeilijkheden zou geven. Dit dementi zal echter jjeen meerdere waarde hebben dan' andere dementis van dien aard. Het bewijst al leen, dat het in Egypte ook begint te gisten. Vulgaris-(eten telegram uit Kaïro aan de „Secolo;" breidt tdje anti -1 ta lia ansche beweging in Egypte zich dagelijlks uit. Zelfs idle arme lieden' van'het land Igevien hun laatste geld om den heiligen oorlog te hielpen voorbereiden. De pers gaat lie vig tegen Italië te keer- en het: boycot van Itali aansche waren wordt streng gehandhaafd. De Jong-Turken schijnen de: Pan-Islamietische bewe ging (met al lie kracht te willen doen onlvlanmnn. twintig millioenmijn bank insgelijks vijfen twintig millioen. „Wij zullen alzoo werken met een kapitaal van zeventig millioen gereed geldhet zal dienen tot aankoop in elk land van het grootst mogelijk aantal dagbladen en ten dienste van die operatien, welke met instemming der vier associe's de voordeeligste zullen schijnen en ons ook tegen verliezen vrijwaren." „Tot nu toe," zei Zorndorf, herkenbaar aan zijn platten Pommerschen tongval hebt gij ons doel en onze hulpmiddelen duidelijk blootgelegd, iets wat gemakkelijk te doen was: Laat ons nu in hoofdzaak den te volgen weg zien, dat moeilijker is." „Hoort mij oplettend aan", hernam Mordy. Wat is noodig, opdat wy winstgevende beurs- operatien doen door op ryzing en daling te spelen opdat wij gelegenheid hebben geld te leenen aan Frankrijk, Duitschland, Rusland en Oostenrijk en hun leeningen te waarborgen opdat deze gouvernementen ons belangrijke leger-leverantien op voordeelige voorwaarden toewijzenwat is er noodig, in één woord, opdat wij ons drievoudig doel bereiken Er is noodig dat tusschen deze vier mogendheden oorlog uitbreekt. i'W.orJl

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1