Dagblad voor Schiedam en Omstreken. De Financier. 34ste Jaargang Donderdag 2 November 1911. No. 10159. üfficieele berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. Politie. FEÜÏLLETON._ Boit&nl&sdscli Nieuws. De oorlog tusschen Italië en Turkije. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op art. 42 der Drankwet; Brengen ter openbare kennis, dat bij hen een ver zoek is ingekomen van KAREL HOOGSTAD, alhier, om verlof voor den verkoop van alcohol houdenden drank anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in de beneden- lokaliteit van het perceel Kethelstraat 17 en herinneren, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking, tegen het verleenen van het ver lof schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 1 November 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd. M. L. IIONNERLAGE GRETE. De Secretaris. v LUIK, L.S. Inrichtingen welke gevaar, schade oi hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van het Bestuur der R. K. Coöperatieve Bukkery en Verbruiksyereeniging om vergunning voor het uitbreiden dier bakkery in het pand Hoogstraat no. 67, kadastraal bekend in Sectie C no. 82, met een gasmotor van 2J P.K.; Gelet op de bepalingen der Hinderwet; Doen te weten dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd dat op Donderdag, den 16 November a.s., des namiddags ten 2 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toe staan van dat verzoek in te brengen en die mon deling of schriftelijk toe te lichten dat gedurende drie dagen voor het tijdstip hier boven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomenen dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom stig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 2 November 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd. M. L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris, v. LUIK, L.S. Met primo Januari 1912 kunnen te Schie dam geplaatst worden, voorloopig voor een jaar, een proefjaar, 5 agenten van politie der 2e klasse, op een jaarwedde van f 650, uniform en f12 per jaar voor'schoeisel. Na 3 jaren dienst kan deze jaarwedde met f25 worden verhoogd. Na 6 jaren dienst kan benoeming volgen tot agent van politie le klasse op een jaarwedde van f700, die 2 maal, telkens Da 3 jaren dienst in dien rang, kan worden verhoogd met f25. Voor het bezit van het diploma met aanteekeningen van den Algemeenen Nederlandschen Politiebond wordt een toelage verleend van f30 per jaar. Voor pensioen behoeft niet te worden gestort. Solli- Boeiende Roman. (Naar het Franseh.) 76) Van deze verklaring prentten zich verschillende brokstukken in Ferrari's geheugen. «Hij heeft mjj reeds in het einde van Augustus of het begin van September ïk weet niet juist wanneer het voorstel gedaan in een syndicaat te treden, dat hij wilde Tormen. Ik weigerde, omdat de heer Gonda niet tot de combinatie wilde toetreden het schijnt dat hij op dat oogenblik in oneenig- heid verkeerde met mijnheer VVegrow." «Het einde van Augustus, het begin van Sep tember zei Ferrari tot zich-zelf. «Veertien dagen of drie weken voor het vermoorden van René Bernard, den verloofde van Calixte de Courson, die hem boven Stanislaus Gonda de voorkeur had gegeven 1 Maar die voorkeur zal het geweest *yn, welke de oneenigheid stichtte tusschen Odon Wegrow en Stanislaus Gonda I" Een lichtstraal doorkliefde eensklaps den geest dw reizigers. Had hij de oorzaak des doods van citanten, niet ouder dan 30 jaren, kunnen zich met hunne papieren en een eigenhandig geschreven verzoekschrift tot en met 30 November a.s. in persoon aanmelden by den Commissaris van politie te Schiedam. Op brieven wordt geen acht geslagen. De nederlagen der 11 a 1 i a n e to. Helt Tnrksdhe gezantschap te Parijs heeft van zijne regecriag telegrammen ontvangen, behelzen de dat de Turiascihe opperbevelhebber la Tripolis geseind heeft, d'at de Turksche strijdmacht en de vrijwilligers'' in den nacht van den 25sten October op verschillende punten d'oor de vijandelijke ver dedigingslinie heen zijn gebroken. De vijan 1 vye-rd lot aan de grens van Mahalla (de nieuwe stad) tctoug!gtedroniglen. In den nacht van den SSsten werd het gevecht hervat. De vijand geraakte in verwarring en .ontruimde de forten Said, Mesri tin Henni, veel schietvoorraad en muildieren ach terlatende. De verliezen van den vijand waren ,onl zaglijk'. Aan Turksc-hen kant vielen 45 dooden en 100 gewonden. De laatste berichten meldden, dat die vijand naar de stad de wijk nam en de herovering van Tripolis op handen leek. Uit Komstantinopel wordt, aan de „National Zei- hing" geseind Nadat die Turken de Italianen uit de forten Said, Miesri en Henni hadden verdreven, zijn zij in d'e binnenstad va,n Tripolis godrongen. Er had een buitengewoon bloedig straatgevecht plaats, waarbij, aan buide kanten vele dooden en gewon den vielen. De Turken maakten een grooto hoe veelheid voorraad en munitie buit en «naakten talrijke gevangenen. De Turken, onder overste Nesjad bei, zijn in heit bezit, van de belangrijkste punten vaa de stad. In dc straten wordt nog voortdurend gevoch ten. Vele Ilaliaansche soldaten, die afgesneden wanen van hun troeperrafdieelingen, hebben zicth in huizen gebarricadeerd, waaruit de Turken hen trachtten te verdrijven. Do Italiaansche oorlog1?- scheper nemen met hun kanonnen aan den strijd deel, maar brengen den Turken sleoi.es Wieinia schade toe-, omdat de hooge zee het mikken be moeilijkt. Nesjad hei hieeft een nota gezonden aan den commandant van de Italiaansche vloot, om te zeggen, dat hij niet kan inslaan voor de dui zenden gevangien Italiaansche soldaten, ingeval de Italiaansche vloot de stad zou bombarde eren. Een Italiaansch officier-vlieger is erin geslaagd, om met goed gevolg vier bommen, die met een verbinding van picrin-e-zuur gevuld waren, in het. vijandelijke kamp te werpen. De correspondent van het „Bei'liner Tageblatt" te Komstantinopel zond .aan zijn bla 1 een samen vatting van de Turkse he berichten over den toe stand in Tripolis, waarvan hel voornaamste reeds bekend is, maar waar,aan wij' nog het volgende ontleen en Volgons een bericht uit Tripolis, dat gisteren- ochtend over Tunis is aangekomen en dat eerst René Bernard geraden Ohij vreesde te be grijpen hij ondervond een gemengd gevoel van nieuwsgierigheid, ontsteltenis en angst, alsof men hem in de hand gegeven had een met warm bloed bevlekten sleutel,waarmee bij een deur moest openen om daar achter een lijk, door een monster ver scheurd, te vinden. Ondertusschen vervolgde Mordy: «Ziehier de brief, waarmee mijnheer Wegrow mij bij u, mijnheer Raab, accrediteert. Vergun mij dat ik hem u eerst voorlees, want het schrift is eenigszins moeilijk te ontcijferenParijs, 15 September 1886. «Den 15n September 1 zei Pietro Ferrari tot zichzelf, den eigen dag van den moord op René Bernard 1 Welk een samentreffen I" Mordy las den volgenden brief. Parijs, 15 September 1886. Ik machtig den Overbrenger van dezen brief in mijn naam bij den heer Simon Raab, bankier te Weenen, onderhandelingen aan te knoopen betreffende de oprichting van een Bank-syndicaat. w. g. ODON WEGROW, GRAAF DE CaRWÖUN. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertenliën van 16 regels 0.92elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wrordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voorherhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85, Postbus no. 39. R.a.'i don Sultan werd vertoond ?,n niet voer den middag den grootvizier heeft bereikt, is het aan de Turksch-Arabisohe troepen den 29en October ge lukt, om doo:r h'eit cieintrum der Italianen te bre ken. Het ministerie van oorlog heeft nog mede gedeeld, dat volgens een telegram van den 29cn October 4 van do 6 forten van Tripolis zij'n ingenomen. Het straatgevecht, werd met hevig heid man tegen man begonnen. De Italianen wer- dcin ^overal geslagen. De afgevaardigden van Tripolis oHvirigjein gis teren het telegrafische bericht, dat die Turken de buitenste versterkingen van de Ilaliaansche ver dedigingslinie hadden veroverd en ook hét Itali- aansché legerkamp-, dat buiten den stadsmuur ligt. De verliezen der Italianen zouden reusachtig zijn- 1 Uit Komst an tinopcl wordt d.d. 1 November aan de „National Zeitung" geseind: Volgens berichten uit Bengasi zijn 4000 Egypte- nareto, onder bevel van Turksch'e resente-offieierton t-n voorzien van grooto voorraden munitie en levensmiddelen, in Tripolis aangekomen, om de Turkséhe: troepen te verstekken. Bij hun aan komst hielden de Turksc.be- soldaten en de Ara bieren groote vkeugdebetoogingen. De „UoKal-Anzeiger" bevat weer, dagboekbladen van denzelfden correspondent te Tripolis die van de eerste dagen van het bombardement indertijd zoo"n boeiende schildering gaf. De aanteekeningen zijn slechts van 23 en 24 October. Hij heeft niet. veto! eerbied voor de krijgsmansdeugd-en der Ita lianen en heel bitter veroordeelt hij de talrijke te-rechtstellingen. Hnt Italiaansche gezantschap te Berlijn heeft een verklaring openbaar gemaakt, volgens welke de Italianen bij alle botsingen, die te land en ter zee hebben plaats gehad, overwinnaars zijn gebleven en dat er na den 26sten October bij' Tripolis -geen gevecht meer is geleverd. Uil Konstantinop-el wordt aan het „Berliner ïageblatt" gemeld: Eieto van dei -grootste fouten, die de Italianen in Tripolis hebben begaan, is naar de meening van EuropCeSdho diplomatieke kringen het op groote schaal terechtstellen der Arabieren, die -ook buigzame elementen tot tegenstand dringen. In delzelfde kringen legt men er den nadruk op, dat het Italiaansche optreden in dezen vorm in strijd is me|t het volkerenrecht. Aan de «Lokal-Anzeiger" wordt uit Contstan- tinopel geseind Mahmoed Chefket pasja verklaarde aan vrien den, die hem naar den omvang der Turksche overwinningen vroegen Onze vlag -waait op de 5 hoofdforten van Tripoiis. Onze lieden hebben in de straten van Tripolis één tegen drie gevoch ten en hebben een modern leger met zijn mo derne machinegeweren en technisch volmaakt geschut overwonnen. Het was de gelukkigste dag mijns levens, toen ik van de overwinning van dit dappere troepje soldaten hoorde. De strijd speelde zich af in drie aanvallen, waarvan de eerste een nachtgevecht was, de tweede een aan val tegen het Grieksche kwartier en de derde een gevecht in de hoofdstraat van Tripolis. Op het meest kritieke oogenblik naderden twee lta- «Mijnheer Zondorf," voegde hij er na de lezing bij, «wees zoo goed eveneens kennis te nemen van een gelijkluidende aan u gerichte missive die mijn woorden bij u bekrachtigen zal. Gij zult wel, mijne heeren, zoo spoedig mogelijk aan mijnheer üdon Wegrow willen telegrafeeren, met verzoek u te bevestigen dat ik geheel op zijn bevelen en voor zijn rekening gebundeld heb." «Ik betwijfel uw woorden niet," hernam de neusstem, «wat mijn toetreden tot uw syndicaat betreft, heb ik nu niet meer, ik herhaal het, dan een enkele, altijd dezelfde voorwaarde te stellen ik moet er mij in gezelschap bevinden van Sta nislaus Gonda, wiens vijf-en-twintig millioen en hooge relatiën ons een machtige hulp zullen aanbrengen. Ik zal mijne handteekening onder zijn naam zetten." «Ik ook voegde de Pommer erbij, «maak van deze voorwaarde mijn medewerking aan uw onder neming afhankelijk." „Zoodra ik het antwoord van mijnheer Gonda ontvangen zal hebben," antwoordde Mordy, «zal ik het u overleggen. Het staat vast, dat als dit antwoord gunstig is, ik uw adhaesie aan het syndicaat als een besloten zaak zal kunnen be schouwen." «Dit moogt gij doen I" antwoordden de beide bankiers gelijktijdig,, en zij namen afscheid van liaansche kruisers de kust. Hun werd medege deeld, dat men voor het lot der duizenden Ita liaansche gevangenen niet kon instaan, als slechts één schot van de schepen viel. De schepen trok ken zich daarop terug. Generaal Caneva zou volgens geruchten gevangen genomen zijn. Te Benghasi, waar op dit oogenblik ook gestreden wordt, zijn alle forten reeds reeds in handen der Turken. De Turksche regeering publiceert het volgende officieele communiqué: In den nacht van 26 October bestormden de Turken Tripolis. Door de oase heen, bereikten zij de stad zelf en drongen de Italiaansche ver dedigingslinie tot binnen de stad terug. In den nacht van 28 October werden de forten Ilamil en Mahkri genomen. Op het geschutsvuur der vijanden en op het geweervuur uit de loopgraven, hebben onze manschappen slechts met een inten sief geweervuur geantwoord, dat dood en verderf onder de Italianen verspreidde. De verliezen der Italianen moeten zeer groot zijn. Het Turksche aantal kon tot nu toe niet vastgesteld worden. Het eindresultaat van den aanval, die nog voort- duurt, zal later gepubliceerd worden. Na de publicatie van dit communiqué aldus saint de correspondent van het «Berliner Tage- blatt" is op het ministerie van Oorlog te Con- stantinope) een nieuw telegram ontvangen, dat de herovering der overige forten van Tripolis meldt. Een, officieuze Italiaansche mededeeling ontkent onvoorwaardelijk, dlat er te Tripolis ten gevolg s van 'het verraad van de Arabieren een ware slach ting z,ou aangericht zijn. Zij, die met de wapens in de hand werden aangetroffen of schuldig aan moord werden bevonden, zijn gefusileard. Zij die wegens verraderlijke handelingen of omdat, men wapens in hun bezit vond, zijn aangehouden, w-raden ten getale van 2200 naar Italiaansche eilanden overgebracht. De correspondent vau de „Stampa" le Tripolis seint -Onze soldaten hebben, zonder genade gefusi- te-ord. Deze oproerlingen, die gelooven, dat zij bun leven v,oor -hun godsdienstige overtuiging of- tenen, sterven als stoïcijnen. Ik was verp-li-ciri e enige terechtstellingen bij' te wonen. Een man en een vrouw, die in lïet bezit van wapenen va,rein bevonden, en daarom ter dood waren ver oordeeld, hielden elkander vol liefde bij de hand en toonden geen spoor van vrees. De officier gaf bevel, om den man dood te schieten. De vrouw bleef de hand van den doode vast houden en wachtte toiocdiig haar eig'en dood af. Bij het tweede salvo werd ook haar het hoofd vermorzeld. Daarop wend een grijbia,a,rd en vervolgens een jongeling gjusileerd, daarna een oude vrouw, die naakt uitgekleed was, omdat zij' in haar kleuren pa tronen verborgen had. Onze soldaten zijn dronken van wraakzucht, en de officieren moeten al hun gezag aanwenden, om de terechtstellingen te be perken. Twee Grieken zijn bij vergissing gefusi- k'crd, omdat zij een revolver bij zich hadden gtdragen. Volgens een te Rome uit Palermo ontvangen bericht zijn daar Dinsdagmorgen van de paktoet- boot „Reigina d'Ttalia", die, Maandagavond uit den valschen baron Plock. «Ik weet thans waarom Mordy te Genève is," zei Pietro Ferrari tot zich zelf, terwijl hij, eer hij zich ter ruste begaf, in zijn kamer op en neer wandelde. «Hetgeen ik dezen avond gehoord heb, verschrikt mij, mij, die zooveel jaren onder de negers heb doorgebracht! Welke lage zielen bezitten zij, die alleen het goud beminnen «Thans moet ik Mordy op Fransch gebied voe ren dit is noodig om zijn misdadige aanslagen te verijdelen; dat is noodig om Frankrijk uit de klauwen dezer geldgieren te redden dit is noodig om mij het bewijs te verschaffen der onschuld van Marchanddat is noodig om Maurits een schitterend debuut in de pleitzaal te verzekeren. Welk een schoone procedure! welk een heerlijk pleidooi zie ik tegemoet. Om dit geheel te ver krijgen, zal ik alles om alles wagen. Op deze menschenjacht zet ik mijn leven tegen dat van Mordy op spel. Een van ons beiden zal in de worsteling bezwijken. Wie zal verliezen, hij of ik «Hij heeft gezegd, morgen op de schietbaan te zullen komen om mij de schijf op honderd vijftig meters te zien beproeven ik zal er hem wachten, de dag zal wel niet zonder voorval afloopen." QfiLor&t verwind).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1