Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 34ste Jaargang. Vrijdag 3 November 1911. No. 10160. Officieele berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. BnjteniMidwck Nieuws. De oorlog tusschen Italië en Turkije. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland 2.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 1—6 regels 0.92elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85, Postbus no. 39. Inrichtingen welke gevaar, schade hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet. Brengen ter algemeene kennis, dat op heden aan de Nederiandsclie »Eternit"- en Isoleer- Maatsehappjj te 's-Gravenhage en hare recht verkrijgenden eene voorwaardelijke vergunning is verleend tot het oprichten eener fabriek tot ver vaardiging van asbest- en kurkisoleermiddelen en kurkvuurmakers in het pand staande aan de Bakkerstraat no. 17, kadaster Sectie L no. 195, met een stoomwerktuig van 15 P.K. en een stoom ketel van 9 M1. verwarmingsoppervlak. Schiedam, 2 November 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris, v. LUIK, L.S. Inrichtingen welke gevaar, schade hinder kunnen veroorzaken. ol Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Brengen ter algemeene kennis, dat de beslissing op het verzoek der N. V. „Nederiandsclie Bran derij, Gistfabriek en Distilleerderij, voorheen de firma's H. Jansen Co., li. C. Jansen en lierman Jansen" om vergunning tot het uitbrei den der Smederij, gelegen aan de Noordvest no. 105, kadaster Sectie A. no. 584, bestaande in het vergrooten dier smederij en het bijplaatsen van een smidse, is verdaagd, aangezien het deskun dig onderzoek nog niet gëindigd is dat de beslissing op het verzoek der N. V. Nederlandsehe Branderjj, Gistfabriek en Dis tilleerderij, voorheen de firma's B. Jansen Co., li. C. Jansen en lierman Jansen, om ver gunning tot het oprichten van een Stoomhout- zagery op haar terrein, gelegen aan den Noord- vestsingel, no. 37, kadaster Sectie H no. 638, is Verdaagd, aangezien het deskundig onderzoek daaromtrent nog niet geëindigd is* Schiedam, 2 November 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, v LUIK, L.S. De s trijd in Tripolis De oorlogscorrespondent van de »Ber!iner Mor- genpost" seint aan zijn blad een telegram, dat den 31 sten October van Tripolis en den eersten November van Dzjerba in Tunis is gegaan De omtrek van de stad Tripolis is meldt hij door den vijand nauw ingesloten. De Ita- Üaansche troepen blijven kampeeren in sen boog °m de stad en beperken zich er toe, om de dagelijksche aanvallen van Turken en Arabieren fet machine-geweren en artillerie af te slaan. moeilijke positie van de Italianen blijkt uit het bevel van het oppercommando, om het schiet veld voor de verdedigingslinie vrij te maken. Tot dit doel is bevolen, dat alle woningen in de oase 'boeten worden ontruimd. Daarna wil men door ttuddel van de scheepskanonnen de aanplantingen van olijfboomen nederleggen. Op deze wijze wordt de eenige rijkdom van het land voor tientallen Vftn jaren vernietigd. Dit vandalisme zou onnoodig geweest zijn, als de troepen beter gekozen stel lingen hadden ingenomen aan den rand van de oase. Men verwacht hier 10.000 man uit Italië, als versterking. Alleen echter om Tripolis, Homs en Hengazi bezet te houden, zouden ten minste 100.000 man noodig zijn. Waar en hoe dezen gouden moeten worden ondergebracht, is niet te "egrijpen. uitbreiding van de cholera verhoogt de moei- U*heid van de positie. Zij breidt zich evenzeer onder de inlanders, als onder de Italiaansche troepen. Het gevaar van de cholera wordt nog verhoogd, doordat in den omtrek van Tripolis ten •binste 3000 lijken op den grond liggen. Het bevel van generaal Caneva, waardoor de verkoop van grond wordt verboden en dit verbod ook terugwerkend wordt gemaakt op verkoopen voor de bezetting door de Italianen, heeft er toe bijgedragen, om de vijandelijke gezindheid van alle klassen, zoowel van de inboorlingen als van de vreemdelingen, tegen de Italianen te versterken. De consuls van de vreemde mogendheden zullen tegen het waardeloos maken van Europeesch grondbezit door dit besluit gemeenschappelijk op treden. In Turksche officieele kringen ziet men den toestand in Tripolis zeer gunstig in. Naar 't heet zijn de Italianen nagenoeg tot de muren van Tri polis beperkt. De Turken houden de oostelijken voorstad bezet. Tusschen hen en de muren van de stad worden de huizen neergelegd. De Tur ken wachten op het gunstige oogenblik om met alle krachten de stad aan te vallen. Volgens een telegram uit Tripolis is er eergis terenavond een Turk met een witte vlag de over gave van de stad komen eischen. Gisterenavond is de Italiaansche vloot met een hevige beschieting begonnen. Een halfambtelijke Italiaansche nota zegt naar aanleiding van de zinspeling op wapenfeiten, die zich van 30 tot 31 dezer zouden hebben voorge daan, dat buiten de ambtelijke mededeelingen geen ander bericht totnogtoe uit Tripolis is ontvangen. Uit Konstantinopel wordt d.d. 2 November aan de DNational-Zeitung" geseind Sedert gisterenochtend zijn geen ambtelijke berichten over den toestand in Tripolis gepubli ceerd. Ook de bladen brengen niets nieuws. Uit Rome wordt aan de sNationaal Zeitung' geseind Hier wordt hardnekkig verzekerd, dat alle be richten volgens welke het expeditiekorps zich in in een bedenkelijke positie zou bevinden, onge grond zijn. Van een gevaar voor Tripolis zoo heet het, is geen sprake. De reeds in Tripolis aangekomen versterkingen, waarop nog andere zullen volgen, verleenen aan de Italiaansche troe pen een onvoorwaardelijk overwicht over de op dit oogenblik bij Tripolis aanwezige vijandelijke strijdkrachten. Het front wordt dagelijks sterker bewapend. Het zoogenaamde bombardement van Tripolis van gisteren is slechts een vermetel stuk geweest, zonder hoop op succes, van een afzon derlijke batterij Turksch berggeschut, die onder geboomte opgesteld was tusschen Tadzjoera en Sjara Sjat, maar, na een half dozijn schoten ver geefs te hebben gelost, door de scheepskanonnen van de »Carlo Alberto" buiten gevecht werd ge steld. Een gelijktijdige aanval van kleine troepen Turken en Arabieren op de voorposten bij Sjara Sjat en Mesri is even gemakkelijk afgeslagen. De vier kanonnen, die in de handen der Italianen zijn gevallen, zijn Krupp-gietstaalkanonüen van 17c.M. van 1903, voorzien van beveiligingsschilden. Uit Rome wordt aan de nVossische Zeitung" geseind De verwoesting van het dichtbegroeide deel van de oase van Tripolis en de Italiaansche verschan singen, alsmede het verdrijven van de bevolking aldaar, wordt bij herhaling ambtelijk gegrond op de onafwijsbare noodzakelijkheid, om de bedreiging in den rug der Italiaansche troepen onmogelijk te maken en de bevolking een heilzame gestrengheid te toonen. Nuttelooze wreedheden tegen niet meevechtende vrouwen en kinderen worden in twijfel getrokken. Het aantal gedeporteerden (2200) wordt als bewijs aangevoerd voor de zeer uitgebreide deelname van de burgerlijke bevolking aan de laatste aanvallen. Uit Dzjerba in Tunis wordt, d d. 1 dezer, aan het »Berliner Tageblatt" geseind: Gistermiddag om 3 uur zijn de eerste 70 m.M. granaten uit een batterij Turksch berggeschut in de stad Tripolis gevallen. Twee granaten zijn in de onmiddellijke nabijheid van het Duitsche con sulaat gesprongen, zonder schade aan te richten. Sedert Vrijdag hebben eiken dag onophoudelijk gevechten plaats gevonden, waaraan de .artillerie te land en ter zee heeft deelgenomen. Zondag is een tweede hospitaalschip met verpleegsters van het Roode Kruis aangekomen. De cholera neemt op bedenkelijke wijze toe. Honderden zijn ziek geworden. De epidemie is ook overgeslagen op de Arabische en Joodsche bevolking. Niettegenstaande de scherpe maatre gelen van de Italianen' en de verbanning van duizenden, is de toestand van de Europeanen ernstig, vooral doordat de Italiaansche soldaten bij ongeluk een Maltezer en twee Grieken hebben doodgeschoten en de cholera zich zoo snel uitbreidt. Wreedheden. liet Italiaansche gezantschap te Londen heeft Reuter's agentschap verzocht bekendheid te geven aan het volgende telegram, dat het Woensdag van den Italiaanschen minister-president had ontvan gen »Ik heb door middel van de Agenzia Stefani een besliste ontkenning gegeven van de lasterende berichten aangaande ons optreden in Tripolis, opgenomen in buitenlandsche bladen. De feiten zijn de volgende Den 23sten October brak te Tripolis en meer in 't bijzonder in de oase van Tripolis een oproer uit der Arabieren, die zich aan Italië hadden onderworpen. Deze mannen wapenden zich met geweren, die in hun huizen verborgen waren ge weest in weerwil van het strenge outwapenings- voorschrift, en zij vieleD onze troepen in den rug terzelfdertijd dat de andere Arabieren, met de Turken vereenigd, hen in het front aangrepen. Het was duidelijk, dat dit het uitvloeisel was van een vooraf beraamd verraad. Onze troepen boden tegenstand naar beide fronten en ofschoon eenige detachementen zware verliezen leden, werd de dubbele aanval afgeslagen. Het werd daarom een eisch van gebiedende noodzakelijkheid om de oase van verraders te zuiveren en diegenen te straffen, die een bepaalde misdadige handeling hadden begaan. Zij, die gedurende het gevecht of onmiddellijk daarna met de wapenen in de hand werden aangetroffen, zijn doodgeschotenzij, die na een regelmatig gerechtelijk onderzoek schuldig werden bevonden aan moord of misdadige han delingen van dien aard, kregen den kogelandere Arabieren, die in hechtenis waren genomen om dat zij het verraad oogluikend hadden toegelaten of het bevel van den gouverneur om alle wape nen af te geven hadden overtreden, werden ten getale van ongeveer 2200 naar Italiaansche eilanden gebracht. Gedurende de dagen, die volgden op den 23en, deden zich eenige nieuwe, meer beperkte gevallen van oproer voor, die op dezelfde wijze zijn onder drukt. Daarom heeft zich geen stelselmatige slachting van ongewapend volk, van vrouwen en kinderen, voorgedaan. Het was geen onderdruk king zonder onderscheid, in weerwil van het feit dat onze voorposten eenige dagen achtereen in den rug waren gevallen. Zooals ik reeds geseind heb, zijn de muren, tuinen, aanplantingen en alles, wat in de oase een schuilplaats aan de opstandelingen kon aanbieden, neergehaald, doch niet dan nadat alle niet-weer- bare Arabieren, vrouwen en kinderen, uit de oase verwijderd en naar Tripolis gebracht waren. Aan den anderen kant toonen de berichten over onze gewonden aan dat de vijand daden van wreedaardige laagheid op hen heeft gepleegd, zooals door de cijfers der verliezen wordt bewe zen, Twee compagnieën bersaglieri van ongeveer 400 man hebben meer dan 300 dooden verloren en hadden slechts 14 gewonden. Dit viel voor op de plaats, waar wij weten dat de aanval in den rug is geschied, en, indien men overweegt, dat onze troepen op den 23en en den 26en in 't ge heel 374 dooden en weinig meer dan 150 ge wonden hebben verloren, zal het duidelijk zijn dat een dergelijk resultaat onmogelijk geweest ware, als onze gewonden gedurende het gevecht op ongelijken voet niet vermoord waren gewor den." De Londensche radicale »Star" vindt de logen straffing der Italiaansche gruwelen in Tripolis door minister-president Giolitti niet afdoende. Het blad schrijft dat Giolitti niet in staat is de getuige nissen van zelfstandige, onafhankelijke mannen, als van den correspondent van de »Times" te Tripolis, weg te redeneeren. De sStar" gelooft den Italiaanschen minister president alleen, waar deze verklaart dat de Ita lianen de oase voor Tripolis grondig van Arabie ren hebben gezuiverd. Het Turijnsche blad »Stampa" bevat kolommen met verhalen van verschrikkelijke bijzonderheden van de terechtstelling van de Arabische verraders in Tripolis. Tot nog toe zouden er ongeveer dui zend zijn doodgeschoten, waaronder ook vrouwen. De maritieme actie. De correspondent van de Matin" te Rome meldt In de het best ingelichte kringen verzekert men, dat geen onderneming, van welken aard ook, in de Aegeïsche Zee op handen is, dat zelfs daartoe niet is besloten. In 't geval zij echter in de toekomst noodza- lyk zou worden geacht om de sluiting van den vrede te verhaasten, zou deze onderneming ter zee en misschien te land de mogendheden niet moeten verontrusten, want zij weten dat Italië geen bijgedachte bij het optreden in de Turksche wateren zou hebben en dat zijn eenig doel zou zijn, zijn tegenstander tot het teekenen van den vrede te dwingen. De correspondent zegt dan, dat zekere streken van de Turksche kusten waarschijnlijk van het eventueele terrein der krijgsverrichtingen uitge sloten zullen zijn, daar een bombardement van of ontscheping te Mytilene, Rhodos, Ohio of Lesbos Turkije slechts gering treffen zou en de door Italië uitgeoefende druk meer uitwerking zou hebben, indien het onmiddellijke een beslissenden stoot op de Turksche kusten toebracht. Men is er vrijwel zeker van, dat niets ondernomen zal worden aan de Albaneesche kusten om op het Balkanschiereiland en te Konstantinopol niet te talrijke internationale belangen wakker te roepen. Deze belangen zijn eveneens aanzienlijk te Saloniki en te Smyrna, maar hun aard is er niet dezelfde, en indien de Italiaansche regeering de beslissing neemt om de vijandelijkheden met kracht voort te zetten, kan men niet a priori met dezelfde zekerheid als voor Albanië en de Dardanellen deze twee steden uitsluiten van het terrein,waarop zij zich kunnen afspelen. Aangezien het Suez- kanaal onzijdig is, kunnen de Italiaansche oorlogs schepen echter niet naar de Roode Zee gaan. Het is mogelijk, zegt deze correspondent nog, dat de mogelijkheid van een uitbreiding van het ter rein der krijgsverrichtingen met weinig genoegen door zekere mogendheden wordt onder de eogen gezien, doch zij hebben moeten erkennen, dat het niet politiek, dat het zelfs onmogelijk was om Italië niet zijn geheele vrijheid van actie te laten- De Italialiaansche regeering hoopt echter dat de Porte, daarin geraden door de mogendheden, be sluiten zal den vrede te vragen op de door Italië gewenschte voorwaarden. Uit Saloniki wordt aan de «National Zeitung" geseind Gisternacht werden wederom drie Italiaansche oorlogsschepen tusschen Kaap Cassandra en Smila gezien, terwijl zij de kust zeer nauwkeurig met zoeklichten opnamen. Dezelfde schepen werden ook bij het voorgebergte Athos gezien, waar zij korten tijd in de haven Daphne ankerden. Drie Turksche pantserschepen schijnen in de Aegeïische Zee te manoeuvreeren. Te Malta is bericht gekomen, dat nagenoeg alle Italiaansche oorlogsschepen van Tripolis naar de Turksche wateren zijn vertrokken. In Zurich is een brief van een officier op Sicilië ontvangen, volgens welken het geheele Italiaansche eskader reeds bijna tien dagen in Zuid-Italiaansche havens de noodige herstellingen ondergaat. Alle voorraden van munitie en kolen werden aangevuld en het vertrek van het geheele eskader onder opperbevel van admiraal Aubry was op 30 October vastgesteld. De vloot zou reeds met verzegelde orders de havens hebben verlaten, zoodat eerstdaags haar optreden in de Turksche wateren te ver wachten is. Vliegtuigen. De correspondent van de «Kölnische Ztg." te Milaan seintVolgens de xTribuna" zijn eenige be stuurbare ballons tot vertrek naar Tripoli gereed welke ballons beter dan de vliegtuigen tot het uitvorschen der vijandelijke stellingen zouden dienen. De vier bommen, die Cavotti in het vijandelijke kamp heeft laten vallen, hebben volgens bladen te Rome een panischen schrik bewerkt, zoodat de vijand uit elkaar stoof. De bommen waren bol vormig en zoo groot als een sinaasappel. Generaal Frugoni, bevelhebber van het leger korps te Rome, en generaal Ragni, bevelhebber- van het legerkorps te Verona, vertrekken naar Tripoli. De derde divisie, die daar gedeeltelijk is aangekomen, wordt samengesteld uit de infante riebrigades van Ancona en Messina, die onder bevel staan van de generaals Delmaitro en Natale Rocco. Als divisiebevelhebber wordt luitenant-ge- neraal Camerana genoemd. Intusschen wordt het vertrek der vierde divisie voorbereid. oi

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1