uit Rotterdam. Verspreide berichten. Staten-Generaal. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. ENGELAND. De besturen van de vier vakvereenigingen van spoorwegpersoneel hebben gister hun vergadering voortgezet. Naar verluidt, is er groot verschil van gevoelen. Sommigen zijn voor een algemeene sta king, anderen voor een vreedzamer taktiek. CHINA. Gister is een edict openbaar gemaakt, waarin de Nationale Vergadering de opdracht krijgt een grondwet te ontwerpen. De Nationale Vergadering beveelt een grondwet aan naar het voorbeeld van de Engelsche, maar de Zuidelijke provincies verlangen nog steeds een republikeinsche unie. Dit is de grootste moeilijk heid, maar men verwacht, dat Joean-sji-kai haar zal te boven komen. Prins Tsjing heeft er in toegestemd, een me morie tot den troon te richten, vragende, dat alle wetten, die met een grondwettelijk bewind in strijd zijn, dadelijk ingetrokken zullen worden en de verkiezing van leden van het Parlement on verwijld zal geschieden. Uit Honkong wordt aan de sNew York Herald" geseind, dat de opstandelingen te Woetsjou op een talrijke vergadering hebben besloten, de provincie Kwangsi onafhankelijk te verklaren en een zelfstandig leger te vormen. Verder werd er besloten, de keizerlijke regeering geen belasting meer te betalen. Generaal Jintsjang is te Peking aangekomen. Een reusachtige menigte Chineezen en honderden ambtenaren waren aan het station. Er was geen betoon van geestdrift noch wanordelijkheid. Volgens marine-berichten uit Hankou woeden daar verscheiden groote branden. Duitsche radio grammen melden, dat de keizerlijke troepen de stad in brand hebben gestoken. Een ambtelijk telegram uit Sjikiatan bericht dat het regiment Sjensi-troepen, dat de keizer lijken in Sjensi zou gaan bijstaan, gemuit heeft. Een brigade-generaal is vermoord. Daarop werd de Mantsjoe-stad beschoten en zijn ongeveer 1000 Mantsjoes vermoord, w.o. de familie van den gouverneur. Het jamen van den gouverneur werd verwoest. Uit Saloniki wordt aan de ïNational Zeitung'' geseind Sollos, een van de bandieten, die den ingenieur Richter hebben gevangen genomen, is in de Mace donische bergen door roovers gevangen genomen. Deze hebben hem zijn geheele bezitting afgeno men, waaronder- ook losgeld voor Richter, dat hij steeds bij1 zich droeg. Zesduizend bestuurders van motorcabs te Londen hebben gistermiddag op een vergadering besloten, onverwijld te staken tot hun eischen zijn ingewilligd. Reuter seint uit Algiers Het vallen van het water heeft het mogelijk gemaakt vast te stellen, dat bij de jongste over stroomingen een kamp van 43 personen ten zuiden van de Chiffa verdwenen is. Elf lijken zijn gevonden. Een vijftiental lijken is in andere plaatsen ge vonden. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 2 Nov Het is een vrij onbelangrijke zitting geweest. In hoofdzaak werden slechts beslissingen genomen van niet groote beteekenis. Door de Regeering werd overgenomen een amendement-Ter Laan, gesteund door den heer v. S a s s e v. IJ s s e 11, om de bepaling te schrap pen, dat steeds een hoofdofficier lid moet zijn van den Militieraad evenals een amendement v.Sas- s e v. IJ s s e 11 om bij de keuring niet een be slissend oordeel toe te kennen aan de geneeskun digen, doch mede te doen wegen het oordeel van den Militieraad; en een amendement-Ter L aan om niet 5, doch 10 dagen tijd te geven voor be roep op de beslissingen van den Militieraad. Verworpen (met 68 tegen 8 stemmen) werd een amendement Ter Laan om de bepaling te doen vervallen dat de voorzitter van den keurings- raad een hoofdofficier moet zijn. Aangenomen werd het voorstel van Lijnden van Sanden- burg om het voorschrift te schrappen, dat de leden van den keuringsraad inwoners moeten zijn der Gemeente, waarvoor de keuring geschiedt 61 leden waren voor, 16 tegen. Het amendement-E 1 a n d om de minimum lengte voor miliciens te brengen van 1.55 M. tot 1.57 M. werd ingetrokken, omdat de Minister verklaard heeft geen verdere afknabbeling van het contin gent (wat het gevolg zou zijn van aanneming van het amendement) te zullen aanvaarden. Verder kwamen zoowaar de kostwinners nog eens weer voor het voetlicht, aangevoerd door den heer Troelstra. Art. 32 maakt het mogelijk, dat een kostwinner, die reeds is ingelijfd, niet wordt vrijgesteld, zoo de belangen van den dienst zich daartegen verzetten (er wordt dan vergoeding verleend). En nu wilde de heer Troelstra onder de bijzondere gevallen van vrijstelling zien opge nomen het geval, dat de aanwezigheid van zoo'n kostwinner onmisbaar is voor de instandhouding der middelen van bestaan van het gezin. De Minister achtte het amendement overbodig, omdat zoo iemand ook zonder die bepaling wordt vrij gesteld, doch verzette zich niet tegen de aanne ming, waarop het wijzigingsvoorstel zonder stem ming werd aangenomen. Vermeld dient voorts, dat de heer Ter Laan, gesteund door de heeren Helsdingen en R o e s s i n g h, klaagde over omkooping en knoeierij bij keuringen. Minister Col ij n erkende, dat dit euvel bestaat en beloofde te overwegen, welke der door den heer Ter Laan aangegeven middelen ter verbetering toepassing zouden knaaern viaden. De vacaatje schiet er bij in! Na de pauze stelde de voorzitter voor, de vol gende week door te gaan met de behandeling der Militiewet en dan 14 Novembe# aan te vangen met het kiesrechtvoorstel-T r o e 1 s t r a en de In dische Begrooting. Tegen dit voorstel verzetten zich de heeren Ter Laan en Troelstra, omdat men volgende week toch waarschijnlijk niet gereed zou komen en de tijd te kort zou zijn voor de Staatsbegrooting. Laatstgenoemde stelde voor Dinsdag a.s. te beginnen met het kiesrecht debat. Het voorstel des Voorzitters werd evenwel aangenomen met 70 tegen 12 stemmen. Verder werd goedgevonden om ook Dinsdag en Donderdag der volgende week te avond vergaderen. Daarbij vond de Voorzitter het wel goed Dinsdag avond om half elf te eindigen, doch voor den Donderdag wilde hij zich niet binden en de Kamer viel hem bij door mei 50 tegen 34 stemmen het voorstel-Smeenge te verwerpen, om ook Donderdag op genoemd uur te eindigen. In de avondzitting werd voortgegaan met de behandeling van de artikelen der Militiewet en wel van art. 55. Door den heer Thomson werd de lengte van den soldaat besproken en een amendement inge diend, waarin wordt voorgesteld, dat de minimum lengte van den soldaat 1.57 M. moet bedragen. Na uitvoerig debat werd dit amendement ver worpen met 48 tegen 20 stemmen, zoodat de minimumlengte 1.55 M. blijft. Ook een tweede amendement-Thomson werd verworpen. Dit voorstel, dat volgens den minister overbodig was, stuurde aan op uitbreiding van de mechanische keuringen (borstomvang enz zonder dat nochtans het amendement zelf met zooveel woorden daarvan repte. Tegen het amendement verklaarden zich 41 leden en er voor 27 leden. Na eenige discussie werden de art. 5666 goedgekeurd. De zitting werd om 10§ uur verdaagd tot heden. H. M. de Koningin-Moeder. Naar wij vernemen, zal H. M. de Koningin- Moeder het laatst der volgende week van haar reis naar Zuid-Tyrol terugkomen. H. M. zal dan eenige dagen op het Loo vertoeven, alvorens Zij naar den Haag terugkeert. De reis is eenige dagen vervroegd, opdat H. M. nog H. K. H. de Groot- Hertogin van Mecklenburg op het Loo kan ont moeten. De minister van Buitenl. Zaken. Het Haagsche Correspondentiebureau bericht: De minister van buitenlandsche zaken komt Maandag van zijn in het buitenland doorgebrach- ten verloftijd te 's Gravenhage terug en zal alsdan zijn ambtsbezigheden hervatten Evenredige vertegenwoordiging. Naar ons wordt medegedeeld, zal spoedig het initiatief worden genomen tot de oprichting van een grooten bond voor evenredige vertegenwoor diging in Nederland, waarvan het doel zal zijn, niet alleen voor de gemeenteraden, maar ook voor de Provinciale Staten en bovenal voor de Tweede Kamer tot een zuiver evenredige vertegenwoor diging te geraken. In het voorloopig bestuur, dat de oprichting van den bond voorbereidt, zijn alle politieke richtingen vertegenwoordigd, en hebben o.a. eenige bekende Kamerleden zitting. (»N. R. Crt.") Engelsche fotografen naar Holland. Het 27e jaarlijksche congres van »The Photo graphic Convention of the United Kingdom" zal in 1912 te Amsterdam plaats hebben. Voorzitter is Sir Cecil Hertsiet. Bepaald is reeds, dat het congres gehouden zal worden van 8 13 Juli. De vergaderingen zullen in het nieuwe vereenigingsgebouw der Nederl. Amateur-Fotografen Ver. gehouden wor de», terwijl eene tentoonstelling van foto-artikelen waarschijnlijk in het Paleis voor Volksvlijt plaats zal vinden. (Lux.) Verlofgangers. Men meldt uit Den Haag aan de Asser Ct." Het is den minister van oorlog, zoowel uit eigen waarneming als uit bij hem ingekomen klachten gebleken, dat het gedrag en de houding in het openbaar van miliciens, die voor herha lingsoefeningen onder de wapenen komen of met groot verlof huiswaarts keeren, te wenschen laat. Het meeste heil tot verbetering van dien toe stand ve'rwacht de minister in een krachtig en gestreng optreden van het militaire gezag tegen elke ongeregeldheid op dit gebied, terwijl volgens oordeel van Z. Exc. een gestreng straffen voor het ongeregeld of luidruchtig optreden van mili ciens er een heilzame vrees moet inbrengen. Ook het vervoer der bagage dier miliciens zal in den vervolgde geregelder moeten geschieden, zonder dat dit kosten voor het rijk veroorzaakt* Teneinde eenige verbetering in deze te ver krijgen zullen miliciens-grootverlofgangers voor taan onder geleide naar den trein moeten worden gebracht, terwijl verschillende patrouilles zich nabij de stations zullen moeten bevinden. Pest op Java. Bij het departement van koloniën is telegrafisch van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië het volgende week-rapport betreffende pestgevallen ontvangen Afdeeling Malang7 pestgevallen, 6 dooden. Soerabaja: 17 Oct. 1 pestgeval. 2) centstukken. De minister van financiën maakt bekend, dat, met ingang van 1 November, de te Amsterdam ten kantore van den Rijksbetaalmeester, van de ontvangers der directe belastingen en aan alle postkantoren, te 's Gravenhage en Rotterdam ten kantore van den Rijksbetaalmeester en aan alle postkantoren bestaande gelegenheid tot het ver krijgen tegen Nederlandsch betaalmiddel van in rollen van 40 stuks ter waarde van een gulden verpakte 2£-centstukken in dier voege wordt beperkt, dat aan een persoon niet meer dan één rol als bovenbedoeld, voor een waarde dus van fl te gelijk zal worden afgegeven, terwijl de betrokken ambtenaren bevoegd zijn de verdere afgifte te weigeren aan personen, die zich meer dere malen per dag tot het verkrijgen van een rol met 2|-centstukken aanmelden. Voorts zal iedere week slechts zoolang met de verstrekking van in rollen van 40 stuks verpakte 2£-centstuk ken worden voortgegaan, als de voor die week bestemde voorraad strekt. Echter wordt er aan herinnerd, dat 2^-cent- stukken tegen Nederlandsch betaalmiddel kunnen verkregen worden onverpakt tot ieder bedrag bij den Rijksbetaalmeester en in zakken van f25 bij den betaalmeester, alsmede voor zooveel Amster dam betreft, ten kantore van het agentschap van het ministerie van financiën te Amsterdam. (St. Ct.) Bruinisse. De Londensche correspondent van den N.R.Crt. schrijft Van den heer H. S. J. Maas, consul-generaal der Nederlanden alhier, heb ik een brief ont vangen, waarin hij mij mededeelt»Het zal u ongetwijfeld belang inboezemen te vernemen, dat onze commissie voor Bruinisse hier te lande in het geheel heeft ingezameld f2826.95 en, na aftrek van onkosten, f 2795 30 heeft overgemaakt." Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 3 Nov. 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 768.9 te Clermont* Laagste barometerstand 730.3 te Sey disfjord. Verwachting tot den volgenden dag krach tige tot matigen, zuidelijken tot westelijken wind, betrokken tot zwaarbewolkt, regen, latei" opklarend, zelfde temperatuur. Grondaankoop. Bij den raad der gemeente Rotterdam is inge komen een voorstel van B. en W. tot goedkeuring van den te Rotterdam in openbare veiling gedanen aankoop van de bezittingen der familie Poot, ge legen aan weerszijden van de spoorbaan naar Schiedam. Bij de politie is te bevragen een korte, geelharige hond (reu), soort fanny. Binnen 2 X 24 uren niet opgevraagd zijnde, wordt de hond afgemaakt. Vannacht is naar het politie- bureau gebracht zekere J. O., zwerver, die in een slop aan de Tuinlaan op een hoop bladeren lag. UIT OVERSCHIE. In de gehouden openbare vergadering van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland heeft het lid van dat college, mr. J. Limburg, verslag uitgebracht over het verzoek van B. en W. dezer gemeente om vernietiging van eenige voorwaarden, waaronder dijkgraaf en hoogheemraden van Schie- land aan deze gemeente vergunning hebben ver leend tot het leggen van drinkwaterleidingbuizen in de kade van den Nieuw- of Kleinpolder. De bestreden voorwaarden waren lo. dat de buizen moeten worden gelegd op gecreosoteerde dennenhouten planken met dwars liggers; 2°. dat ten behoeve van den polder moet worden gestort een jaarlijksche recognitie van f25; en 3°. dat de vergunning slechts geldt tot wederopzeggenstoe. Deze voorwaarden achtte Schieland noodig in het belang van een goede waterkeering. De eerst bedoelde voorwaarde, zou speciaal noodig zijn om de kade, waarin de buizen gelegd zouden worden, voor verzakking te bewaren. Werden de buizen gelegd zonder bedoelde planken, dan zou er geen voldoende waarborg zijn voor de deugdzaamheid van de kade als waterkeering. De recognitie was noodig in verband met meerdere kosten voor onderhoud, en ze was zeer matig berekend, meende Schieland. En dat de vergunning tot weder op- zeggens toe werd verleend, was omdat Schieland in de behartiging van de haar toevertrouwde waterstaatsbelangen ook heeft rekening te houden met eventueel later veranderde toestanden. In 1902 was aan Overschie een soortgelijke vergun ning verleend als thans en onder ongeveer dezelfde voorwaarden, behalve wat betreft de recognitie. De sedert dien plaats gehad hebbende doorbraak van den dijk te Kethel was voor Schieland aan leiding, nu geen mindere eischen te stellen dan vroeger. Het gemeentebestuur van Overschie achtte de voorwaarde betreffende het leggen van planken noodeloos duur. De uitvoering van het plan zou daardoor zoo goed als onmogeiyk gemaakt worden. Bovendien zou de voorwaarde geen doel hebben, daar een verzakking niet zou te vreezen zijn. Het heffen van een recognitie zou onredelijk wezen. De polder, ten behoeve van welken de recognitie moest betaald worden, was nóch onderhoudplich- tige, noch eigenaar van de kade, kosten of last zou de polder niet ondervinden van het werk. Bovendien zou het bestuur van den polder zelf de recognitie niet eens wenschea. Met betrekking tot dit laatste werd vanwege Schieland nog aangevoerd, dat het onderhoud van de onderhavige kade geschiedt onder toezicht en verantwoordelijkheid van het polderbestuur. Het verzoek van het gemeentebestuur, gegrond op art. 18 der waterstaatswet van 1895, werd nog nader toegelicht door den burgemeester van Overschie, den heer Bos; mr. J. H. Telders, ad vocaat te 's-Gravenhage, zette het standpunt van Schieland nader uiteen, daarbij in hoofdzaak be- toogende, dat alle drie de bestreden voorwaarden zijn voorwaarden strekkende ïter bescherming van de belangen, om welke het vereischte van vergunning is gesteld," zooals art. 18 voornoemd vordert. Alle drie deze voorwaarden raakten de waterstaatsbelangen en daarom waren ze terecht gesteld. De ingenieur van Schieland, de heer Nolen, zette nog nader op technische gronden uiteen, dat, op grond o.a. van de samenstelling van den dijk, welken het hier betreft en welke niet uit zuiveren kleigrond, maar o.a. ook uit puin en koolasch bestaat, werkelijk het leggen van de buizen op de geëischte planken noodig is, en er ook voldoende reden is voor de gevraagde recognitie. De beslissing van Gedep. Staten volgt later. Gisteravond hebben burgers op den Nieuwen Binnenweg alhier gegrepen en aan de politie overgeleverd den gewezen kantoorbediende J. P. R., die in de Gaffelstraat op zijn vader een revolver schot had gelost op het oogenbli^ dat deze thuis kwam. De kogel drong in 's mans nek, zonder evenwel een gevaarlijke verwonding te veroorzaken. In het Ziekenhuis is de man verbonden. De dader, in wiens bezit een geladen revolver gevonden is, heeft meegedeeld, dat hij een wrok tegen zijn vader heeft. De firma Carl Loeb 8c Co., te Rotterdam heeft haar bekende magazijnen voor complete meubileering en kleeding aan de Oppert 63 we derom aanmerkelijk uitgebreid. Het winkelpand, dat thans een oppervlakte van 580 M2 beslaat, behoort voorzeker tot een der grootste van Rot terdam. Wij verwijzen naar de advertentie der fa. Loeb Co., voorkomend in dit blad. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. S c! h i ei d a, m. Vrijdag 8 u. S. O. V. Concert Orpheus. Vrijdag 8 u. Sociale Cursus Bondsgebouw. Zondag 8 u. Wedstrijd ^Vriendenkring" S. O. V. Dinsdag 8 u. S. O. V. Concert Wognummers. Woensdag 24 u. Stedelijk Museum. Doeleplein. Een moordaanslag. Op den rijksveld wachter Wien te Bennekom is Donderdag-avond, terwijl hij met den jachtopziener Bloemers en den onbezoldigden rijksveldwachter Caspers in de W ageningsche Eng op surveillance was, een moordaanslag gepleegd. Op geringen afstand werd door een strooper een schot gelost, waar door Wien aan zijn hoofd en schouder gewond werd. Oogenblikkelijk gevaar bestaat er evenwel niet. Met behulp van een politiehond werd door den Wageningschen commissaris van politie den majoor der rijksveldwacht Bloemers en Caspers den omtrek afgezocht. Een bekend strooper is dienzelfden avond nog in verzekerde bewaring gesteld. (Vad Men meldt nader De politie te Wageningen zet het onderzoek inzake den aanslag op den jachtopziener Wien ijverig door. De verdachte strooper v. d. W. blijft steeds ontkennen. Zijn klompen passen echter precies in de voetsporen, loopend naar en van de greppel, van waaruit op Wien geschoten is. Ver geefs heeft men met politiehonden uit de omgeving het spoor trachten te ontdekken. Gisteravond is uit 's-Gravenhage een politie hond gearriveerd, waarmede meb een nieuwe pogingdoen zal. Roodvonk en mazelen. De openbare bewaarschool aan de Groenesteeg te Leiden, is gisteren gesloten, voorloopig voor den tijd van 14 dagen, wegens het veelvuldig voorkomen van roodvonk en mazelen. Van de ruim 400 leerlin gen van deze school zijn niet minder dan 160 lijdende aan gemelde ziekten. Diefstal. Naar het huis van bewaring te Rotterdam is overgebracht een 15-jarige kantoor bediende van de firma M. verdacht van diefstal van een bankbiljet van f 1000 uit een aangetee- kenden brief, dezer dagen zooals wij melden naar Leeuwarden verzonden, waar bij aankomst f1000 aan ontbrak. De jongen had het bankbiljet aan een wisselkantoor op de veemarkt gewisseld. Dit kantoor gaf het later weer uit aan een veekoop man uit Leeuwarden, en zoo is het te Leeuwarden gevonden. De jongen was in het bezit van f800. Een zeldzaam voorkomend geval. Op het fotografisch atelier Strauss, Korte Hoog straat I, Rotterdam, is deze week de honderddui zendste opname gedaan en dit in slechts 7 jaar tyd. Lijk opgegraven. Het sVad." meldt, dat op last der justitie te Nieuw-Lekkerland het lijk is opgegraven van den 4 weken geleden begraven 61-jarigen A. Groen. Het lijk is naar Dordrecht vervoard, om gerechteljjk te worden onderzocht,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2