Stads- en Gewestelijk Nieuws. Binnenland. Knnst en Letteren. De voorzitter brengt het examen-program ma eerst in behandeling, waarna de heer Ter Laan in verbend met het programma, dat hij te zwaar vindt, ook aandringt op het verschaffen van meer gelegenheid voor vooroefening in kleine gemeenten. De heer de Savornin Lohman klaagt over breedsprakigheid ter linkerzijde. Het examen program moet in de wet, daar het hier bétreft de regeling van een wettelijk recht van het indi vidu. Daarbij moet ministerieele willekeur zijn uitgesloten. De wetgever is geroepen om den burgers hun wettelijke rechten (in casu vermin dering van oefentijd onder zekere voorwaarden) te waarborgen. Spr. ontzegt der Kamer de technische kennis, noodig voor de beoordeeling van het programma. Alleen de minister van oorlog kent de vereischten van vooroefening voor het leger. Spr. gaat dan ook mee met de ervaring van den minister ten aanzien van het programma. De heer Nolens dient ter bekorting van het debat een motie in, waarin een uitspraak der Kamer wordt uitgelokt, dat men het examen programma wil vastgesteld zien bij alg. maatregel van bestuur. De minister van Oorlog (de heer Colijn) noemt den te voren gestelden eisch van 8£ maand oefentijd maximaal, ter verklaring van de 6^ maand, waarop artikel 67 het uitzicht opent. Het toekennen van dit voorrecht moet door de wet aan regels gebonden. Ook het legerbelang wil dat. De motie—Nolens acht de Min. niet onaanne melijk. De heer Marchant bestrijdt de conclusie van den heer Lohman nopens wettelijke regeling van de examen-eischen, welke niettemin alleen door een minister van oorlog zouden kunnen wor den beoordeeld. De heer Lohman verdedigt zijn standpunt, en wordt beantwoordt door den heer Marchant ter zake van een overleg, dat de vorige spr. ge pleegd zou hebben met de regeering en dat eenig persoonlijk debat opleverde tusschen deze twee Kamerleden. Na een toelichting van den heer Nolens wordt diens motie met 39 tegen 26 stemmen aangenomen. De heer Thomson verwondert zich over de bestrijding van het artikel door den heer Tyde- man, die de lichamelijke ontwikking van het volk niet tot een premie voor korten oefentijd gemaakt wilde zien. Spr. blijft van oordeel, dat 6.^-maanders niet passen in deze Militiewet. Hij verheugt zich, dat nu het programma uit de wet is verwijderd, de Min. het vooronderricht zal kunnen redden, waarbij men ondoordacht te werk is gegaan in het onfwerp. Spr. zal voor het artikel stemmen, dat de mo gelijkheid van 6£ maand oefentijd opent. Hij verdedigt zijn twee amendementen. De Duymaer van Twist doet eenige vragen, en de heer Marchant vraagt naar de bedoeling van het artikel, wat betreft de plaats van de te houden examens. De minister beantwoordt de sprekers en verdedigt de eischen van het vooronderricht. Het naexamen van den heer Thomson moet aan een termijn gebonden zijn. Na een korte dupliek van den Minister van binnenlandsche zaken (den heer Heemskerk) wijzigt de heer Thomson zijn amendement aldus, dat het na-examen tot uiter lijk 15 December zal worden afgenomen. Ook de heer Ter Laan wijzigt zijn amende ment aldus, dat overal, waar dit mogelijk is en waar zich voldoende lotelingen aanmelden, koste- looze cursussen moeten worden ingericht. Na eenig debat neemt de minister van oorlog het amendementThomson in zake het na-examen over. Het amendementVan Vlijmen is vervallen, na de opmerking van den voorzitter, dat de voorstandeis daarvan kunnen stemmen tegen het artikel. Het amendement—Ter Laan wordt verworpen met 51 tegen 20 stemmen; dat van den heer Thomson (vergoeding bij ongelukken) wordt mede verworpen met 50 tegen 20 stemmen. Artikel 67 wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Bij art. 68 (toewijzing van de manschappen bij de korpsen) verdedigt de heer Duymaer van Twist een amendement om ook voor de admi nistratietroepen vrijwillige aanmelding toe te staan. De heer Marchant verdedigt een amende ment om van de toewijzing bij een der korpsen beroep open te stellen bij Ged. Staten. De heer V e r h e y bepleit handhaving van den bestaanden toestand, waarbij alleen voor de zee militie vrijwillige aanmelding kan plaats hebben. De heer v. d. Borch v. Verwolde wilde gen beroep by Ged. Staten van eene aanwijzing bij een der corpsen, daar dit college niet geschikt is tot beoordeeling dezer zaak. Nog werd het woord gevoerd door de heeren Duymaer v. Twist, Ter taan en Mar chant. De Minister van Oorlog bestrijdt het amendementMarchant. Na nog eenig debat werd de vergadering ver daagd tot heden. Avondzitting De beraadslagingen worden hervat over artikel 68 (aanwijzing voor de verschillende wapens) en de daarop voorgestelde amendementen. De heer Ter Laan verdedigde het amende ment van den heer Marchant, strekkende om van de aanwijzing beroep open te stellen bij Gedepu teerde Staten. De heer Hugenholtz diende alsnog een amendement in om te handhaven den bestaanden toestand voor de aanwijzing bij de zeemilie, m.a.w. dat alleen zullen aangewezen worden die zich v r ij w i 11 i g aanmelden. De heer v. d. Borch Van Verwolde merkte op, dat tot dusverre Ged. Staten alleen te beslissen hadden in militiezaken het Departe ment van Binnenlandsche Zaken betreffende. De Minister van Oorlog verzocht den heer van Twist zijn amendement (vrijwillige aan melding voor de administratietroepen) terug ie nemeu. Hij wil bij den uitvoeringsmaatregel vrij willige aanmelding bij den provincialen adjudant, voor de administratietroepen mogelijk maken. Het amendement—Marchant is onuitvoerbaar. De Minister van Marine bestreed het amendemendement- Hugenholtz als onnuttig, om dat in de praktijk de vrijwillige aanmelding voor de zeemilitie blijft gehandhaafd. Na re- en dupliek en nadat de heer T h o m- 0 B het amendementMarchant had verdedigd, werd dit door den voorsteller aldus gewijzigd dat beroep zou openstaan niet bij Ged. Staten doch bij de Militieraden. De Minister van Oorlog bleek ook in dien vorm het amendement bestrijden. Hij kan, met het oog op de kosten, er de gevolgen niet van overzien, De heeren Marchant en Ter Laan merkten, naar aanleiding daarvan op dat, waar het de rechten des volks geldt, de kosten niet mochten wegen. Het amendementVan Twist werd verwor pen met 59 tegen 9 stemmen, het amendement— Hugenholtz met 43 tegen 19 stemmen, het amendement—Marchant met38 tegen 33stemmen. Artikel 68 wordt daarna z.h.s. goedgekeurd, Op artikel 69 (bepalingen omtrent de inlijving) verdedigde de heer Van Veen een amendement, strekkende om de regeling der tijdstippen van de inlijving niet in de wet op te nemen maar bij Kon. Besluit vast te stellen. De heer Ter Laan verdedigde een amende ment strekkende om den diensttijd van de voor geoefendheid van 6£ maand tot 5^ maand terug te brengen. Spr. betoogde dat voor voorgeoefendheid met 5£ maand kan worden voldaan, zich voor die meening beroepende op het «Instituut der 4- maanaers" dat niet zou zijn mislukt als men niet ongeoefenden en voorgeoefenden dooreen had ge mengd. Sprekers's amendement zou een prikkel worden tot deelneming aan de vooroefeningen, Voorts vreesde spr. dat vele broodeloos zouden worden ingevolge van de bepaling van het artikel dat voor de inlijving een later tijpstip kan worden bepaald, in geval van besmettelijke ziekte of andere buitengewone omstandigheden. De heer Van Twist bastreed het amende ment—Van Veen. Het tijdstip van inlijving moet in de wet staan. De loteling moet, met het oog op zijn betrek king, weten waaraan hij gebonden is. De heer Thomson ondersteunde het amen dement der sociaal-democraten. Uit rapporten van compagnies-commandanten toonde hij aan, dat de viermaanders voldeden bij behoorlijke indee ling en dat die compagnies-commandanten van oordeel waren dat hij een behoorlijke vooroefe ning in vier maanden van de miliciens goed bruikbare soldaten zijn te maken. De Minister wist uit rapporten waar de fouten zaten en schafte niettemin het instituut af. Mannen als majoor Bosboom, de kapiteins Ton- net en Duymaer van Twist waren groote voor standers van de 4-maanders en ook generaal Eland was geen tegenstander van het instituut, mits goed voorbereid. Kan de Minister het amendement aanvaarden, de wet zou beter worden en spr. zou er wel licht door kunnen besluiten vóór het ontwerp te stemmen. De Minister Van Oorlog beloofde over- weging van het denkbeeld om bij verschuiving van het tijdstip van inlijving, schadeloosstelling toe te kennen. Waar de Minister reeds herhaaldelijk heeft ge zegd dat 6£ maand het minimum is voor den eerste-oetentijd na vooroefening, daar sluit dit reeds in zich dat hij niet lager kan gaan, Waar de toestand onbevredigend is kan niet tot ver laging van oefent ij d worden overgegaan. Overneming van het amendement zou een te hooge prijs zijn voor de stem van den heer Thomson vóór het ontwerp. De Minister vond het amendement-van Veen aantrekkelijk; hij kon het echter, na de bestrij ding uit de Kamer, niet overnemen, wel daar entegen aanbevelen. De heeren Van Veen, Duymaer Van Twist en T e r L a a n repliceeren. Laatstgenoemde diende de volgende motie in De Kamer, van oordeel dat de bezwaren om trent de viermaanders aan de Kamer volledig bekend moeten zijn eer eene beslissing over ar tikel 69 kan worden genomen, gaat over tot de orde van den dag." Besloten werd deze motie dadelijk in behande- deling te nemen, maar de vergadering werd ver daagd tot Woensdag-ochtend half elf. zoozeer om daardoor 'de herinnering aan hem levendig te houden, want deze zal toch blijvend zijn, maar bovenal om aan het nageslacht te toonen, hoezeer zijne tijdgenooten hem hebben geëerd. vastgesteld by raadsbesluit van 19 Februari 1907 (Gemeenteblad no. 3). Ingang benoeming onderwijzers. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat hun meermalen bleek, dat de datum van ingang der benoeming van een onderwijzer vroeger was dan die van het benoemingsbesluit. Na ingewonnen informatie bleek, dan somtijds, dat het tijdstip van ingang der benoeming niet door den Raad was bepaald, doch aan het college van burge meester en wethouders was overgelaten. Ged. Staten vinden hierin aanleiding aan de gemeente besturen op te merken, dat de minister van Binnenlandsche Zaken indertijd onder de aandacht van Ged. Staten heeft gebracht, dat in het alge meen als regel behoort te gelden, dat geen be noeming met terugwerkende kracht mag plaats vinden en dat ingeval zulk een benoeming heeft plaats gehad, het tijdstip van ingang door den Raad moet worden bepaald en niet aan burge meester en wethouders mag worden overgelaten. Annexatie-plannen. Volgens de «Limburger Koerier" zullen B. en W. van Maastricht binnenkort een voorstel bij den Raad indienen om stappen te doen ter ver krijging der annexatie van grondgebied van om liggende gemeenten. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht 'n den morgen van 8 Nov. 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 768.4 te Munchen- Laagste barometerstand 734.6 te Stornoway en Lerwick. Verwachting tot den volgenden dagmeest krachtige tot stormachtigen, zuidelijken tot zuid westelijken wind, betrokken tot zwaarbewolkt, regenbuien met kans op onweersverschijnselen, zelfde temperatuur. Kardinaal Van Rossum. Naar wjj vernemen, wordt onder hooge goed keuring van Z. D. H. den Aartsbisschop van Utrecht een comité gevormd, dat zich ten doel stelt den Boogeerw. pater W. van Rossum by zyne verheffing tot kardinaal een passend huldeblijk aan te bieden. Wethouder Kamerlid. Naar men verneemt, zal de heer J. van der Molen, afgevaardigde voor Sliedrecht, dezer dagen tot wethouder van Rotterdam gekozen, niet als Kamerlid bedanken. Verkiezing Provinciale Staten. In de gisteravond te 's-Gravenhage gehouden vergadering van de vrijzinnig-democratische kiesvereeniging zijn in de vacature-Kraus voor de Prov. Staten van Zuid-Holland voorloopig candi- daat gesteld de heeren R. A. van Sandick en A. M. van Embden. De ponten over het Noordzeekanaal. Naar aanleiding van het feit, dat Zondag middag jl. van 3 tot 4 uur de verbinding tus schen den Noord- en Zuidoever van het Noord zeekanaal is verbroken geweest, door een defect aan den stoompont Velsen, het niet stoomklaar liggen van den pont Kennemerland en de on bruikbaarheid van den handpont, werd gisteren in den gemeenteraad van Velsen besloten, dat B. en W. dezer gemeente deze feiten ter kennis van de regeering zullen brengen, met aandrang tot herstel van een vast middel van verkeer over het Noordzeekanaal daar ter plaatse. Een gedenkteeken vtor Jozef Israels. Men meldt uit Groningen Er heeft zich een comité gevormd met het doel een gedenkteeken op te richten voor Jozef Israels in zijne geboorteplaats Groningen, niet Gemeenteraad. Op de agenda der openbare vergadering van den Gemeenteraad op Dinsdag 14 November, des n.m. 2 uur, staan o.a. de volgende voorstellen 1. Verzoeken van de heeren Dr. P. Klooster man en W. F. Gisolf om eervol ontslag als lee- raar aan de Hoogere Burgerschool met ingang van 1 Januari 1912, met advies van B. en W. 2. Benoeming van twee leeraren aan de Hoo gere Burgerschool, met ingang van 1 Januari 1912 a. voor leeraar in de Nederlandsche taal en letterkunde worden in alphabetische volgorde aanbevolen de heeren A. J. de Jong en Dr. E Kruisinga, beiden te Amersfoort b. voor leeraar in Wiskunde en rechtlijnig teekenen de heer N. VV. van Gelder te Helder, om hem tijdelijk te benoemen tot het einde van den cursus 1911/12. 3. Voorstel tot het vaststellen van de kohieren nos. 3 en 4 der plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1911/12. 4. Behandeling van het bezwaarschrift der N. V. Maatschappij van Onroerende Goederen «De Maas" tegen haar aanslag in de plaatselijke be lasting op de gebouwde eigendommen, dienst 1910, waaromtrent B. en W. adviseeren afwijzend te beschikken. 5. Voorstel tot afschaffing van het keurloon van visch met ingang van 1 Januari 1912, naar aanleiding van hetgeen daaromtrent besloten is bij de behandeling der begrooting. 6. Voorster van B. en W., dat de Raad na afstemming van hun voorstel tot voorloopige verbetering van de Laurensstraat zich nu over den definitieven aanleg zal uitspreken, tot welken aanleg zij ook thans met het oog op de financiën niet kunnen adviseeren. 7. Voorstel ten vaststelling eener verordening op de particuliere banken van leening, krachtens art. 37 der Pandhuiswet 1910 (Stbl. no. 321) 8. Voorstel tot wijziging der verordening ter handhaving van de openbare orde en veiligheid en op de straatpolitie met betrekking tot het zwemmen en baden buiten de openbare zwem plaats. 9. Voorstel tot wijziging der verordening op de tapperijen enz., inzonderheid met betrekking tot het politietoezicht op de z g. besloten dans clubs, en plaatsen waar gelegenheid wordt gege ven tot het nuttigen van spyzen, 10. Voorstel tot wijziging der verordening op het rijden te Schiedam met betrekking tot de wielwydte van vrachtwagens en de volgbreedte van sleepers-, molen- en spoelingwagens. 11. Behandeling van het adres der Schilders- patroonsvereeniging «Onderlinge Steun" alhier waarbij verzocht wordt het Gemeenteverfwerk, hetwelk niet door het vaste personeel der Ge meente kan worden uitgevoerd, voortaan aan gevestigde Schiedamsche Schilderspatroons op te dragen, met advies van B. en W. 12. Behandeling van het adres der Afdeeling Schiedam van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers om op de begrooting voor 1912 een som uit te trekken voor het verstrekken van schoolvoeding en -kleeding van Gemeentewege, met advies van B. en W, 13. Voorstel tot wijziging der bepalingen omtrent maximum-arbeidstijd en minimum-loon Uitvoering Gemeen! e verf werk door losse werklieden. B. ,en W. zeggen in, een schrijven nan den Raad Op het hierbij teruggaand adres der Schildors- patroons-Vexeeniging „Onderlinge. Steun; heb ben wij de eer in aansluiting aan hef gevoelen der Commissie, voor de Gemeentewerken als onze meening mede te deelen: ad 1. dat waar het verf werk eenmaal in eigen beheer genomen is, het werk moet gesch.eden in den tijd, dien wij daarvoor het gunstigst achten, daar men alleen dan van goed werk verzekerd kan zijn. ad 2. dat aan tijdelijke werklieden rtaeds eon fcooger loon wordt gegeven dan aan personen in vasten dienst. ad 3. dat de tijdelijke werklieden nimmer zón-Ier leiding van vaste werklieden, arbeiden en de Com missie voor de Gemeentewerken over tiet werk ook van de tijdelijk aangenomen ververs tevreden kan zijn. ad 4. dat bet zeer bezwaarlijk "aai we klooza werklieden bij wijze van werkveiscnaffi ig aan vvefrk te helpen, maar dat het ondoenlijk zou zijn op die wijze patroons aan werk vo,or bun personeel te helpen. Waar mein tot werken in eigen beheer is ge komen na rijpe overweging en gelei i door de ondervinding omtrent openbare aanbesteding, die tegenover een vertrouwenswerk als het schilder werk is, tot de meast verschillende, minder w en- schel ij ke uitkomsten heeft geleid, kunnen wij er niet toe overgaan, thans op eigen beheer terug te komen en ons personeel op wachtgeld doem stellen; terwijl de Commissie om geen noedel003 groot personeel in vasten dienst te hebben, vN> bejd moet behouden tijdelijke krachten aan te nemen op een tijd dien zij voor het werk nuttig acht. 1 W ij stelled U dan ook voor do adressanten te belichten, dat hun verzoek niet voor een gun stige overweging in aanmerking kan komen. Nog zij opgemerkt, dat van opdracht vain werken, buiten openbare inschrijving, waaraan adressanten schijnen te denken, voor de Gemeente bezwaarlijk sprake zou kunnen zijn. Schoolvoeding en -kleeding. B. en W. zeggen in een schrijven, aan dm Raad: Op het adres van de Schiedamsche afdeeling van den bond van Neierlandsche onderwijzers, om voor 1912 een som uit te. trekker^ voor school voeding en -bleeding, hebben wij dfe eer te be richten, dat Uw Raad zich in 1905 overeen komstig ons voorstel heeft bepaald tot het ver- leenen van subsidie aan de Commissie voor kimder-voeding en -kleeding alhier, maar ne Ge meente zich onthouden heeft van het rechtstreeks verstrekken van voeding en kleeding aan school kinderen. Bal. standpunt komt ons nog 3teeds bet juisle voor. Wij meenen U daarom te moeten voorstellen, adrassante te berichten, dat geen termen zijn gevonden, het verstrekken van voeding en klee ding aan schoolkinderen rechtstreeks vanwege de Gemeente te doen geschieden. De Etalagewedstrijd. Voor den weldra hier te houden etalagewed strijd zijn, naar men ons mededeelt, reeds ge schonken door den burgemeester, den heer M. L. Honnerlage Grete, en den heer A. C. A. Nolet ieder een zilveren medaille, terwijl ook de heeren wethouders een medaille schonken. Giste r-m iddag 5 ure is een paard gespannen voor den kistenmakerswagen van den heer T, A. J. Zoetmulder, in de Overschiesche- straat door tegen het trottoir op te loopen, ge struikeld en gevallen. De 70-jarige bestuurder v. d. R, viel door den schok van den wagen en bezeerde zich daarbij licht aan een der handen, terwijl een aantal flesschen van den wagen viel en brak. H e d e n-na orgen is van een pand aan de Hoogstraat alhier een looden afvoerbuis ont vreemd. De politie stelt een onderzoek in. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Dinsdag 14 Nov. 2 u. Gemeenteraad. Woensdag 24 u. Stedelijk Mua'eum. Doeleplein. Donderdag 16 Nov. 8 u. S. O. V. «Polyhymnia" uitvoering «Die Schöpfung". Concert Wognummers. In de zaal der O. V. gaf gisteravond de ge mengde zangvereeniging «Jacob Kwast," meer bekend onder den naam van «de Wognummers," eene buitengewone uitvoering. Dit vermaarde, uit een kleine veertig boerinnen en boeren bestaande koor legt zich, onder leiding van zyn directeur Willem Saai, in 't bijzonder toe op het weergeven van eenvoudige, minder ingewikkelde vocaal composities en in dit opzicht neemt het eene eenige plaats onder de Nederlandsche a capella koren in. Steeds wassende belangstelling Utnrrlt V-I /-> r\ 4V1 /-» I 1 1- /-»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2